Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
ManiekRS 
Wys³any: 2011-03-19, 17:10   Walka z rdz± Opel Combo
0
UP DOWN

Posty: 4
Witajcie!
Od niedawna jestem u¿ytkownikiem waszego forum, s³owami wstêpu chcia³bym siê przedstawiæ ;) Mam na imiê Maciek, mam 17lat, pochodzê z Ko³a (woj. WLKP)
Chcia³bym prosiæ was o pomoc zwi±zan± ze zwalczeniem rdzy i drobnymi poprawkami lakierniczymi, auto robiê pod siebie, wiêc nie chcê maksymalnie ci±æ kosztów, zale¿y mi na tym ¿eby by³o porz±dnie(I nie piszcie ¿ebym odda³ go do lakiernika, poniewa¿ chcê co¶ zrobiæ samemu i siê przy okazji nauczyæ). Wszystko o co mi chodzi ukazane jest na zdjêciach, jakich produktów u¿yæ na rdzê i jak zabezpieczyæ podwozie? Co zrobiæ z rdzewiej±cymi rantami drzwi(dodam równie¿ ¿e pod warstw± pasty uszczelniaj±cej która jest na spawach, go¶ci równie¿ sporo rudej)? Sprzêt jaki posiadam to kompresor 24l i pistolet lakierniczy który dosta³em w zestawie z nim (do takich napraw powinien wystarczyæ).
Zdjêcia zamieszczone s± pod tym linkiem: Zdjêcia

Trochê wiêcej o samochodzie: rocznik 2004, od nowo¶ci nic nie by³o konserwowane, zabezpieczenie na ³±czeniu progu z b³otnikiem powsta³o najprawdopodobniej w wyniku uderzeñ kamieni (fabrycznie nie posiada chlapaczy)
Z góry dziêkuje wszystkim za rady, odwdziêczê siê umieszczaj±c obszerne fotostory w dziale "Fotorelacje)
 

raper66
Wys³any: 2011-03-23, 14:58   Re: Walka z rdz± Opel Combo
0
UP DOWN

Posty: 85
Apropo sprzêtu o ile kompresor 24l z przerwami do zaprawek wystarczy to pistolet z zestawu sza³u nie zrobi kup jakiego¶ fobo luxa i tym co¶ ju¿ podzia³asz.
Progi hmmm czeka cie szlifowanie do go³ej blachy tam gdzie jest ruda potem podk³ad reaktywny ,szpachla ,akrylowy podk³ad i baza na koniec profile zamkniete i rogi drzwi które rdzeiwej± od ¶rodka bedzie problem mozna wyczy¶cic gdzie dostajesz daæ brunoxa i potem reaktywny itd .
oczywi¶cie na progi baranek potem jaki¶ dobry z wurtha np. w profile zamkniete fluidol oczywiscie do baranka i profili zamknietych musisz miec pistolety odpowiednie
 

obcy_69
Wys³any: 2011-03-23, 20:20   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
raper66 napisa³/a:
tam gdzie jest ruda potem podk³ad reaktywny ,szpachla ,akrylowy podk³ad i baza

Na podklad REAKTYWNY, nie nakladamy szpachlowki.. :!: :!: :!:
 

ManiekRS 
Wys³any: 2011-03-23, 21:32   
0
UP DOWN

Posty: 4
Dziêkujê za odpowiedzi ;) Owszem pistolet sza³u nie robi, ale my¶lê ¿e do pomalowania ca³ego progu i dolnych partii drzwi bêdzie odpowiedni. Co do szpachli to gdzie chcesz j± nak³adaæ? Je¶li chodzi o progi to mam zamiar zedrzeæ ca³e zabezpieczenie fabryczne ( na krawêdziach ju¿ odchodzi, tworz±c szczelinê przez któr± woda mo¿e wnikaæ), wyczy¶ciæ wszystko do go³ej blachy, bez rdzy, na to podk³ad epoksydowy> akrylowy> baranek> baza> klar- czy tak bêdzie wporz±dku? Czy jedna puszka tectyla 190 wystarczy do zabezpieczenia obu progów? Pod jakim ci¶nieniem nak³adaæ poszczególne warstwy? Czy mogê u¿yæ podk³adu akrylowego w sprayu (widzia³em ¿e novol ma takowe w ofercie) ? Z góry dziêki i pozdrawiam ;) Cieszê siê ¿e kto¶ chce pomóc kompletnemu amatorowi :D
 

obcy_69
Wys³any: 2011-03-24, 08:03   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
ManiekRS napisa³/a:
wyczy¶ciæ wszystko do go³ej blachy, bez rdzy, na to podk³ad epoksydowy> akrylowy> baranek> baza> klar- czy tak bêdzie wporz±dku?

Osobiscie po oczyszczeniu, uzylbym jednak podkladu REAKTYWNEGO nastepnie po okolo 20 min. m/m AKRYLOWEGO (ze wzgledu na rdze, ktorej to raczej nie bedziesz w stanie usunac do zera).Nastepnie tak jak napisales - baranek, baza, klar.

ManiekRS napisa³/a:
Czy mogê u¿yæ podk³adu akrylowego w sprayu

Jezeli posiadasz pistolet , a posiadasz - uzyj podkladu z utwardzaczem.

ManiekRS napisa³/a:
Pod jakim ci¶nieniem nak³adaæ poszczególne warstwy?

Zalezy to od modelu pistoletu jakim dysponujesz, zalezcen producenta materialu jakiego bedziesz uzywal (znajdziesz je w katrach technicznych produktu). A niekiedy z doswiadczenia lakiernika, ktory to w zaleznosci od miejsca , powierzchni, potrafi odpowiednio dobierac cisnienie, by np. nie marnowac materialu - co Ciebie jeszcze nie dotyczy ;) .
 

foni-r
Wys³any: 2011-03-24, 08:34   
0
UP DOWN

Posty: 76
Z taka rdz± bêdzie problem.
Nie dojdziesz ze szlifierk± wszêdzie.
Jedyne wyj¶cie to piaskarka.
Najtaniej to musia³ by¶ kupiæ pistolet do piaskowania,wiadro,maskê na oczy [najtaniej przeciwgazowa wojskowa-oko³o 10z³].
I piasek przesiany na ¿wirowni,b±d¼ Castorama-kwarcowy do 1mm.
Wtedy bêdziesz pewien,¿e wyczy¶ci³e¶ wszystkie zakamarki.
Bêdzie widaæ go³ym okiem.
 

raper66
Wys³any: 2011-03-24, 09:46   
0
UP DOWN

Posty: 85
foni-r napisa³/a:
Z taka rdz± bêdzie problem.
Nie dojdziesz ze szlifierk± wszêdzie.
Jedyne wyj¶cie to piaskarka.
Najtaniej to musia³ by¶ kupiæ pistolet do piaskowania,wiadro,maskê na oczy [najtaniej przeciwgazowa wojskowa-oko³o 10z³].
I piasek przesiany na ¿wirowni,b±d¼ Castorama-kwarcowy do 1mm.
Wtedy bêdziesz pewien,¿e wyczy¶ci³e¶ wszystkie zakamarki.
Bêdzie widaæ go³ym okiem.


mam pytanie co do pistoletu czy takie uniwersalne po kilkadziesi±t z³otych ze ziborniczkami na aukcjach co¶ w ogóle piaskuj± czy s± w stanie zetrzeæ np:lakier czy tylko go³± blache z rdzy oczyszcz±?
 

ManiekRS 
Wys³any: 2011-03-24, 18:09   
0
UP DOWN

Posty: 4
Czy podk³ad reaktywny mo¿na nak³adaæ na uprzednio zmatowiony istniej±cy lakier? Nie zaszkodzi³oby to? A je¶li chodzi o rdzê pod pod³og± baga¿nika (która fabrycznie nie posiada³a ¿adnej konserwacji) co nale¿y zrobiæ? Czy zdarcie rdzy w miarê mo¿liwo¶ci papierem ¶ciernym (b±d¼ te¿ szlifierk±), odt³uszczenie, pokrycie pozosta³ej rdzy brunoxem, nastêpnie pokrycie tectylem ml i tectylem bodysafe da po¿±dany efekt? Czy baranek boll bêdzie dobry jako warstwa zabezpieczaj±ca na nadkola?
 

camel
Wys³any: 2011-03-25, 08:20   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 94
Sk±d: Kraków
1) wg mnie kompresorkiem 24 l zapomnij o piaskowaniu.
2) reaktywny mo¿na nak³adaæ na uprzednio zmatowiony istniej±cy lakier - po co ? Reaktywny jest po to by zwi±za³ chemicznie resztki korozji, po co dawaæ na lakier, oczywi¶cie jak co¶ siê tam troszkê chlapnie dalej poza obszar naprawiany to nie trzeba tego zdzierac ale jechaæ po zmatowionym lakierze - nie ma sensu.
3) pod³oga bagaznika - to samo - zdzierasz rdzê do go³ej blachy, reaktywny, akryl spokojnie mo¿esz 3 warstwy i na to baran

Juz Ci pisali odpu¶æ sobie brunox - brunox jest dla wierzacych w cudowne ¶rodki - kiedy¶ sie tez nabra³em, i wiem, ¿e brunox schnie dobrze tylko powy¿ej 20 stopni na plusie a i tak pe³n± twardo¶c nieraz ma po kilku dniach, potrafi odpa¶æ w miejscach gdzie nie ma rdzy, potrafi zgazowac po pokryciu akrylem - same minusy jak dla mnie - u¿ywa³em, jak nie wiedzia³em o profesjonalnych srodkach.

Tectyl bym wpakowa³ od wewn±trz do drzwi
_________________
amator
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group