Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
pamelus 
Wys³any: 2011-03-21, 19:41   Pytania ogóle do drobnych poprawek - b³otnik, drzwi itp.
0
UP DOWN
Bicycle freak.


Posty: 2
Sk±d: Bydgoszcz
Mój pierwszy post na forum, wiêc na pocz±tek witam wszystkich.

Przejrza³em kilka ostatnich stron tego dzia³u i jako¶ nie mogê znale¼æ odpowiedzi na nurtuj±ce mnie pytania.

Otó¿ chcê dokonaæ kilku drobnych napraw w miejscach, gdzie albo s± niewielkie przetarcia lakieru (b³otnik, krawêd¼ drzwi), albo gdzie widaæ pocz±tki rdzy (próg). Schemat postêpowania w obu przypadkach taki sam:

- zjechaæ do blachy
- przemyæ odt³uszczaczem
- na³o¿yæ brunox
- na³o¿yæ podk³ad
- je¿eli bêdzie potrzeba - wyrównaæ szpachl±
- znowu odt³u¶ciæ i na to podk³ad
- lakier metallic
- lakier bezbarwny

Z tym schematem (i po przejrzeniu porad na forum) uda³em siê do mieszalni lakierów po zakup odpowiednich ¶rodków. Wyt³umaczy³em lakiernikowi co i jak chcê zrobiæ. Na tej podstawie za jego rad± kupi³em odpowiednie produkty i na chwilê obecn± mam:

- odt³uszczacz silikonowy
- podk³ad akrylowy jednokomponentowy Novol Protect 370 - aerozol
- szpachlówkê poliestrow± uniwersaln± Dyna Coat z utwardzaczem
- lakier w odpowiednim kolorze (zielony metalic) w jednym s³oiczku
- lakier bezbarwny (klar) i utwardzacz do niego

I tu zaczynaj± siê problemy. Z tego co siê orientujê nie wolno stosowaæ szpachli z utwardzaczem na podk³ad jednokomponentowy - mimo, ¿e tak poleca³ lakiernik. No i teraz pytania:

1. Co w tej sytuacji lepiej zrobiæ - poszukaæ podk³adu z utwardzaczem, czy kupiæ szpachlê jednokomponentow±? Je¶li podk³ad z utwardzaczem, to w jakiej kolejno¶ci to potem k³a¶æ? (brunox, podk³ad z utwardzaczem, szpachla, podk³ad akrylowy, lakier, klar z utwardzaczem?)

2. Czy mo¿na w ogóle stosowaæ klar z utwardzaczem do takiego lakieru, jaki dosta³em (w s³oiczku) i podk³adu jednokomponentowego?

Zale¿my mi przede wszystkim na zabezpieczeniu blach przed rud±. Wszelkie aspekty wizualne s± na dalszym planie.

I uwaga na koniec: przyda³by siê jaki¶ przyklejony temat z informacj± co z czym mo¿na, a czego z czym nie mo¿na ³±czyæ, takie FAQ dla amatorów. Pewnie du¿a czê¶æ powtarzaj±cych siê postów - takich jak mój - by siê dziêki temu w ogóle nie pojawi³a. ;)

Z góry dziêkujê za pomoc i cierpliwo¶æ.
 

pamelus 
Wys³any: 2011-03-22, 22:30   
0
UP DOWN
Bicycle freak.


Posty: 2
Sk±d: Bydgoszcz
Ok, przekopa³em siê przez tony dokumentacji technicznych dostêpnych w internecie i na chwilê obecn± wygl±da na to, ¿e mam jednak wszystko, czego potrzebujê. Z dokumentacji wynika, ¿e Brunox jest jednocze¶nie podk³adem epoksydowym i mogê po³o¿yæ szpachlówkê Dynacoat bezpo¶rednio na niego. Na to podk³ad akrylowy, bazê i klar. Kto¶ ma jakie¶ zastrze¿enia?

W zasadzie jedyne pytanie, jakie mi pozosta³o, to czy baza powinna mieæ do³±czony utwardzacz i czy stanie siê co¶ z³ego, jak na bazê bez utwardzacza po³o¿ê klar z utwardzaczem. Na logikê odpowied¼ na oba pytania brzmi "nie", wiêc w najbli¿szy weekend zabiorê siê do roboty z tym, co mam.
 

jacenty 741
Wys³any: 2011-03-23, 07:01   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Ogólnie brunox jest takim chochlikiem podepchniêtym w stronê osób zajmuj±cych siê lakiernictwem przez jego producenta,i ma udawaæ profesjonalny ¶rodek stosowany w procesie naprawy samochodów.Ale tak nie jest,i nikt na powa¿nie zajmuj±cy siê tym tematem nie powie Ci:tak,bronox to jest to.Od tego s± inne ¶rodki,przewidziane konkretnie pod pow³oki lakiernicze,i doskonale z nimi kompatybilne.
Ale,zrobisz,jak uwa¿asz.
Natomiast co do drugiej czê¶ci pytania:do bazy nie dodaje siê utwardzacza,przynajmniej przy typowej naprawie,bi jedn± ze sztuczek lakierniczych jest dodanie ok 10% utwardzacza w celu na³o¿enia bazy np. na wewnêtrzn± czê¶æ klapy,gdy oczekiwany jest kolor,a nie ma potrzeby po³ysku dawanego przez lakier bezbarwny.
 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - mangi