Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
Mlody24
Wys³any: 2011-03-29, 10:16   Filtry do instalacji powietrza
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 45
Jak w temacie, jaki bêdzie najlepszy filtr powietrza albo blok przygotowania powietrza do lakierowania.
Jakich Wy u¿ywacie u siebie na lakierni?
Mam zamiar zmieniæ filtry tylko nie wiem na jakie :help:
mam na oku blok z CKD 5um i nastêpnie 0,1um?
Obecnie mam do 10um i mam cz³ay czas prooblemy z pêcherzykami wody w lakierze, które objawiaj± siê jak by lakier gazowa³. Dodam ¿e lakier na pewno nie gazuje bo ju¿ prubowa³em wszystkiego, orginalne rozpuszczalniki, utwardzacze, temperatura czas szuszenia itd. i nic to nie dawa³o :sciana:
Objawów wystêpowania oleju raczej niema (rybich oczek czy co¶ takiego) ale jak czyszce filtr to obudowa jest pokryta lekko olejem.
Ci±gle wychodz± po po³orzeniu lakieru takie ma³e banieczki albo jakby by³y syfki na lakierze ale podczas polerowania niema nic czysto.
Wiecie jak to jest jak lakierek rozleje siê wam piêknie a tu i tak trzeba go polerowaæ normalnie a¿ grzech :roll:
Ratujcie :help:
 

slawciu 
Wys³any: 2011-04-02, 01:48   
0
UP DOWN

Pomóg³: 2 razy
Posty: 259
Sk±d: Kielce
wstaw zdjecie tego ''gazowania''
 

maciek 
Wys³any: 2011-04-02, 10:21   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 21
http://aukcjewp.wp.pl/fil...1541345700.html

To jest najprostszy osuszacz do instalacji powietrza, montujesz go przed tym filtrem który masz (10 mikronów) i problem rozwi±zany. Ten silika¿el poch³ania wilgoæ i olej ze sprê¿onego powietrza.
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-04-02, 18:00   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Raczej ostro¿nie bym podchodzi³ do tego filtra. Na oko ... raczej siê nie sprawdzi ... ale mo¿e @maciek u¿ywasz takiego ... to mnie "wyprostuj", bo Ja nie znam takiej sztuczki w systemie filtracji powierza technicznego.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

maciek 
Wys³any: 2011-04-02, 18:58   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 21
W³a¶nie takiego filtra u¿ywam, prosty i skuteczny. To nie jest ¿adna sztuczka tylko zwyk³y ¿el krzemionkowy który poch³ania wilgoæ ze sprê¿onego powietrza. Na zdjêciu poni¿ej jest firmowy filtr i zasada dzia³ania taka sama.

Filtr2.JPG
Plik ¶ci±gniêto 2051 raz(y) 87.71 KB

 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-04-03, 08:32   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Tak jak pisa³em .... SZTUCZKA ... :x:

Nie wiem czy widzisz zasadnicz± ró¿nicê miêdzy tymi filtrami ... wielko¶æ i przepustowo¶æ -- choæby tych przy³±czy. Przecie¿ on ma wymiary 4 x 4 x 30 cm :sciana: i przy³±cze 6 mm. Do czego to jest ? do aerografu ? ... no i ciekawe pytanie ... co siê dzieje z kondensatem i tym olejem ? W tym zestawie którego zdjêcie wklei³e¶ s± trzy filtry - dwa z automatem spustowym. Prawdopodobnie papier i prasowany br±z ... a ten trzeci jest niby do osuszania. Dodam - technologia przedpotopowa ( ruchomy wk³ad filtracyjny ) i raczej nie dla lakierni.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

maciek 
Wys³any: 2011-04-03, 10:10   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 21
Ca³kowicie siê zgadzam ¿e ¶rednica przy³±cza jest za ma³a, ale wymieniæ sam± koñcówkê na np. 1/2 cala to chyba nie problem. ¯adna sztuka i¶æ do sklepu i kupiæ za 5 tys. osuszacz ziêbniczy, mo¿e i konstrukcja takiego osuszacza absorbcyjnego jest przedpotopowa ale w USA tego typu osuszacze s± sprzedawane do dzisiaj, s± o wiele tañsze od osuszaczy ziêbniczych. Je¿eli kolega @Mlody24 zamierza wydaæ kilka tysiêcy na profesjonalne urz±dzenie to oczywi¶cie polecam osuszacz ziêbniczy, ale tutaj chyba nie o to chodzi? A co siê dzieje z kondensatem i olejem? przecie¿ to chyba logiczne, ¿e wch³onie go absorbent i trzeba ten absorbent po jakim¶ czasie wymieniæ. Ten filtr z aukcji to jest najprostszy jaki mo¿e byæ, ale lepsze to ni¿ nic, a tym bardziej jak kolega @Mlody24 ma tylko filtr 10 mikronów który wy³apie tylko czê¶æ wody a mg³a wodna razem z olejem idzie dalej w instalacjê, chyba ¿e zamontowaæ za tym który ma, filtr 0,01 mikrona dobrej firmy, ale co z samych filtrów je¿eli instalacja jest zrobiona nieprawid³owo (chodzi mi o ¶rednicê przewodów, spadki, odej¶cie itd). Ten prosty osuszacz absorbcyjny "wybacza" b³êdy w instalacji sprê¿onego powietrza.
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-04-03, 11:04   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Skuteczno¶æ systemu filtracyjnego jest taka na ile pozwala pojemno¶æ zbiornika filtracyjnego.

Osuszacze nie s± ¿adnym rozwi±zaniem w przypadku sprê¿arek t³okowych.
Znacznie ³atwiej jest przebudowaæ ujêcia i zrobiæ na koñcu sieci ¶lep± nitkê w któr± spychany jest kondensat i woda. Zauwa¿ ¿e wiêkszo¶æ ma³ych lakierni u¿ywa sprê¿arek t³okowych, a tylko niektóre maj± problem z zanieczyszczeniem powietrza. W wielu przypadkach wydawaæ siê mo¿e ¿e to zaleta zastosowanych filtrów, a w rzeczywisto¶ci to np. miejsce postoju sprê¿arki, albo w³a¶nie kszta³tu ujêcia.

Ten ma³y filtr nie rozwi±¿e problemu tylko go na jaki¶ czas zamaskuje. Tak samo jak taki ma³y g... wart filterek montowany pod pistoletem.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

maciek 
Wys³any: 2011-04-03, 11:23   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 21
@PROJEKTER, ca³kowicie tutaj siê zgadzam, podstawa to poprawne wykonanie instalacji sprê¿onego powietrza, a tych filterków pod pistolet to ju¿ dawno przesta³em u¿ywaæ bo ma³o tego ¿e nic nie daj±, to jeszcze potrafi± pogorszyæ przep³yw powietrza. Tak wiêc @Mlody24 pos³uchaj dobrej rady i zacznij od instalacji, poni¿ej masz prosty schemat, ja mam tak zrobion± instalacjê i jest ok.

Instalacja pow.2.JPG
Plik ¶ci±gniêto 13606 raz(y) 62.32 KB

 
 

rudy
Wys³any: 2011-04-10, 10:33   
0
UP DOWN

Posty: 18
a gdy zrobiê ju¿ instalacjê na wzór tej z rysunku. to jakie jest prawid³owe ustawienie ci¶nienia na reduktorze?
sprê¿arka nabija powiedzmy do 9atm, mam reduktor na ¶cianie z filtrami i pod pistoletem.
Wiadomo ¿e reduktor pod pistoletem to ju¿ kwestia czy to baza czy to bezbarwny itp...
ale jak z ci¶nieniem na reduktorze z filtrami?
 

maciek 
Wys³any: 2011-04-10, 12:43   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 21
Na reduktorze ustaw 4,5 - 5 atm, ¶rednica wewn. przewodu zasilaj±cego pistolet minimum 10mm ale lepiej daæ przewód 12 - 13mm (masz wiêksz± masê powietrza pod pistoletem).
 
 

leviatanm
Wys³any: 2011-05-05, 14:08   
0
UP DOWN

Posty: 43
Czy filtry o takich w³a¶ciwo¶ciach bêd± dobre do lakiernictrwa?
1) V10/30 - 25 mikron
2) M10/30 - 0,1 mikron
3) S7/27 - 0,01mikron
W tej kolejno¶ci bêd± instalowane.
Czy potrzebne s± jakie¶ wiêksze odstêpy miêdzy tymi filtrami?
Czy mo¿na je po³±czyæ rurami w odstêpach np 30cm?
 

Pneumatyka_NTS
Wys³any: 2011-05-11, 20:08   
0
UP DOWN

Posty: 30
Nie ma potrzeby instalowania kolejnych bloków filtracyjny w oddaleniu od siebie. Wiêkszo¶æ producentów tworzy z bloków tandemy. Najd³u¿sze maj± nawet 5 elementów. Nale¿y jednak pamiêtaæ ¿e oprócz dobrych filtrów trzeba zadbaæ o suche powietrze. Efekt ten uzyskamy np. sch³adzaj±c powietrze (osuszacz ziêbniczy) do temperatury skraplania +3st C (punkt rosy) i odseparujemy powsta³± skroplinê kondensatu poza uk³ad instalacji sprê¿onego powietrza. Je¶li chodzi o stopniowanie wymienionych filtrów to jak dla mnie jest OK. Przed zakupem filtrów nale¿ siê zorientowaæ kto je wyprodukowa³, czy mamy mo¿liwo¶æ zakupu wk³adów filtruj±cych (w 1, 0,1, 0,01 mikrona wk³ady nale¿y wymieniaæ co 6 - 12 miesiêcy), jaki jest przep³yw, czy urz±dzenie jest dla nas bezpieczne (etykieta CE norma 97/23/CE form D+B). Nie bez znaczenia jest te¿ wielko¶æ wk³adów filtracyjnych maj±ca wp³yw na ch³onno¶æ i czas eksploatacji ( i nie mówiê tu o wielko¶ci bañki tylko wk³adu w ¶rodku:).
 

godekx8
Wys³any: 2011-05-14, 12:42   
0
UP DOWN

Posty: 1
Witam. Jestem na etapie zakupu zespo³u do kompresora. Czy ni¿ej zamieszczony jest ok ? Czy jest cos tañszego o porównywalnej jakosci? Czy srednica 1/2 jest w³asciwa?

zespó³ CKD
 
 

rudy
Wys³any: 2011-08-13, 07:17   
0
UP DOWN

Posty: 18
przymierzam siê do zrobienia ca³ej instalacji u siebie i chcia³bym podpytaæ bardziej do¶wiadczonych :)

gara¿ jest 3 wjazdowy podzielony 2+1. w wiêkszej czê¶ci ogarniam auta i lakieruje a mniejsza jest jako warsztat i miejsce na sprzêt. pod gara¿em mam te¿ piwnice 6x4m.

teraz moje pytanie brzmi:
1.lepiej postawiæ sprê¿arkê w piwnicy i prowadziæ instalacje na górê, czy lepiej w gara¿u(warsztacie) za ¶cian±?
2. z jakiego materia³u najlepiej wykonaæ instalacje? mniej koszta bardziej jako¶æ dzia³ania
3. je¿eli bêdê potrzebowa³ tylko jednego ¼ród³a zasilania to mogê zrobiæ tylko jedno zej¶cie w dó³ ze ¶lepym koñcem czy dla lepszej filtracji lepiej zrobiæ dwa zej¶cia jak na schemacie powy¿ej?

z góry dziêki za rady i podpowiedzi :)
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2011-08-13, 12:46   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
Pneumatyka_NTS napisa³/a:
Nale¿y jednak pamiêtaæ ¿e oprócz dobrych filtrów trzeba zadbaæ o suche powietrze. Efekt ten uzyskamy np. sch³adzaj±c powietrze (osuszacz ziêbniczy) do temperatury skraplania +3st C (punkt rosy) i odseparujemy powsta³± skroplinê kondensatu poza uk³ad instalacji sprê¿onego powietrza.


Ca³kowicie siê zgadzam.
Masz mo¿e jak±¶ ofertê????
Mo¿e dostêp do jakiej¶ u¿ywki ???
Chêtnie kupiê w dobrym stanie.
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

MARKOPOLOVW
Wys³any: 2011-12-28, 07:46   
0
UP DOWN

Posty: 60
maciek, SIEMANKO,
JESTEM NOWY NA FORUM ALE TROCHÊ SIEDZÊ W LAKIEROWANIU SAMOCHODÓW.
POWIEDZ MI PROSZÊ, SPRAWDZA CI SIÊ TAK ZROBIONA INSTALACJA?MASZ PRZEZ TO MNIEJ SYFÓW NA ELEMENCIE? MAM PROBLEM TAKI ¯E RAZ PO RAZ TRAFI MI SIÊ JAKIE¦ OCZKO
DZIÊKI

[ Komentarz dodany przez: Nokia: 2012-04-07, 19:14 ]
Napisz to jeszcze raz bez CAPS LOCKA, nikt nie jest slepy.
 

936
Wys³any: 2012-04-07, 18:07   
0
UP DOWN

Pomóg³: 4 razy
Posty: 905
oczko ?
temu misiu :)

[ Dodano: 2012-04-08, 10:10 ]
maciek napisa³/a:
W³a¶nie takiego filtra u¿ywam, prosty i skuteczny. To nie jest ¿adna sztuczka tylko zwyk³y ¿el krzemionkowy który poch³ania wilgoæ ze sprê¿onego powietrza.

Czyli silika¿el.
Zag³êbiaj±c siê dalej to zwyk³y silikonowy ¿wirek dla kota dostepny w TESCO (fakt lepszy taki ni¿ ¿aden)
PROJEKTER napisa³, ¿e...
"Skuteczno¶æ systemu filtracyjnego jest taka na ile pozwala pojemno¶æ zbiornika filtracyjnego."
Skuteczno¶æ czy przepustowo¶æ ? ( je¶li mia³e¶ na my¶li to samo to ok.)
Wiêc bior±c pod uwage, ¿e z 1 m3 powietrza i wilgotno¶ci 80 %, przy temperaturze 25 stopni C. ma w sobie ok. 18 gram wody to ten filterek silika¿elowy musi byc bardzo pracoch³onny...
Ps. Osobi¶cie wole wk³ad filtracyjny z br±zu spiekanego (jako odwadniacz i odolejacz zaraz za sprê¿ark±), poniewa¿ w ci±g³ej eksploatacji nale¿y co pó³ roku przemyæ go bêzyn± ekstrakcyjn± i wystarczy.
A po zamkniêciu i wypuszczeniu powietrza, sam siê oczyszcza z kondensatu.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2012-04-08, 12:12 ]
Pneumatyka_NTS
Nale¿y jednak pamiêtaæ ¿e oprócz dobrych filtrów trzeba zadbaæ o suche powietrze. Efekt ten uzyskamy np. sch³adzaj±c powietrze (osuszacz ziêbniczy)
A czy równiez nie mo¿na podobnego efektu uzyskaæ przez nag³e rozprê¿enie gazu (powietrza)w du¿ej komorze filtra cyklonowego?
Ps. W moim przypadku obudowa jest zimna...
szacunek

[ Dodano: 2012-05-31, 16:35 ]
Odwadniacz z odolejaczem z wêglika spiekanego + wêglowy zaraz za sprê¿ark±

Moje Filtry powietrza.jpg
Plik ¶ci±gniêto 663 raz(y) 140.79 KB

oczko.jpg
Plik ¶ci±gniêto 152 raz(y) 85.98 KB

 

Jarek0107
Wys³any: 2017-07-04, 20:34   
0
UP DOWN

Posty: 3
Przepraszam ¿e od¶wie¿am temat ale potrzebuje pomocy.
Mój kompresor to bardzo wys³u¿ony van ze zbiornikiem 100L i od jakiego¶ pó³ roku chyba zacz±³ puszczaæ lekko olej(chyba) i od tego momentu zaczê³a siê moja walka i wydawanie kasy. Pojawi³y siê na lakierze oczka kratery. Osuszacz ziêbniczy przesta³ dawaæ sobiê z tym radê wiêc dokupi³em blok filtrów 0,5-01-01-0,001 wêgiel aktywny zamontowa³em za ziêbniczym, brak efektów (mo¿e minimalna poprawa). Kolejny wydatek który mia³ ju¿ na 100% dzia³aæ to osuszacz adsorpcyjny, rozbi³em blok filtrów w po³owie i tam go umie¶ci³em i wiecie co, minimalna poprawa lecz kratery nadal wystêpuj±, jest ich niewiele, jeden dwa lub trzy na elemencie. W³osy z g³owy ju¿ wyrywam i zaczynam my¶leæ o nowym kompresorze i nogi mi siê uginaj± ¿e to nic nie da. Lakieruje fronty meblowe i to w sporych ilo¶ciach wiêc takie kilka oczek na co drugim elemencie a elementów oko³o 25m/2 dziennie. Polernik rzuca za mn± polerk± jak tylko jestem w zasiêgu wzroku.
Proszê o jakie¶ wskazówki mo¿e gdzie¶ robiê b³±d.
Dodam ¿e to 100% ze sprê¿onego powietrza bo dla upewnienia siê pod³±czy³em w±¿ bezpo¶rednio do kompresora pomijaj±c wszystkie filtry i osuszacze i prysn±³em element, wygl±da³ jak powierzchnia ksiê¿yca.
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2017-07-05, 09:48   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Zacznij wszystko od tzw. podstawy czyli kup nowy dobry kompresor
szczególnie ¿e wszystkie znaki wskazuj± na to ¿e stary wymaga ju¿ wymiany lub odes³ania
go do remontu ....
Jarek0107 napisa³/a:
dla upewnienia siê pod³±czy³em w±¿ bezpo¶rednio do kompresora pomijaj±c wszystkie filtry i osuszacze i prysn±³em element, wygl±da³ jak powierzchnia ksiê¿yca.
 

Jarek0107
Wys³any: 2017-07-05, 14:32   
0
UP DOWN

Posty: 3
Najgorsza jest ¶wiadomo¶æ tego ¿e wyda³em ju¿ sporo milionów na filtracje osuszanie, oziêbianie, absrobowanie które powinno problem rozwi±zaæ. Kupiê kompresor i oka¿e siê ¿e dalej to samo bo np muszê jeszcze powietrze ogrzaæ bo jest zbyt zimne. Gdzie¶ wyczyta³em ¿e jeszcze dodatkowy zbiornik by siê przyda³ na gromadzenie tego osuszonego oczyszczonego oziêbionego powietrza przed samym pistoletem.
 

magister_123
Wys³any: 2017-07-05, 21:02   
0
UP DOWN

Posty: 16
Opisz/narysuj instalacjê.
Jak olej poszed³ w rury to przyda³o by siê wszystko wyczy¶ciæ.
Zbiornik buforowy to nie taki g³upi pomys³. Je¶li w nim bêdzie gromadziæ siê syf to pompa do wymiany.
 

kzychu
Wys³any: 2017-07-06, 18:01   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 346
Pompe wymienisz ,instalacja do mycia lub wymiany ,zrobiæ z ³abêdzi± szyj± i ¶lep± nitk± plus co tam masz i musi byæ dobrze. W pomieszczeniu z którego sprê¿arka bierze powietrze nie mo¿na u¿ywaæ preparatów silikonowych.
 

Jarek0107
Wys³any: 2017-07-06, 19:36   
0
UP DOWN

Posty: 3
Moja instalacja wygl±da nastêpuj±co:
-Kompresor stoi w kot³owni pod lakierni±(niechybnie nieszczêsna lakiernia na piêtrze)
-za kompresorem reduktor+odwadniacz
-przewód gumowy przechodzi przez sufit do lakierni potem po pod³odze w stronê osuszacza
-przed osuszaczem ziêbniczym dwa filtry z rozbitego bloku 0,5 mikrona i 0,3 mikrona
-nastêpnie osuszacz ziêbniczy (dodam ¿e ma ju¿ 3 lata mo¿e nie dzia³a ju¿ sprawnie)
-obok stoi osuszacz absorpcyjny po³±czony z ziêbniczym przewodem gumowym
-za osuszaczem adsorpcyjnym pozosta³e dwa filtry z bloku 0,1 mikrona i wêgiel aktywny
-nastêpnie reduktor z którego wychodzi ok 3 m przewodu pod pistolet
-ma³y filterek przed pistolem
-na koñcu pistolet z którego wylatuje nieszczê¶cie.

Dzisiaj zagoni³em ca³± ekipê i wysprz±tali¶my, wymyli¶my ca³a lakiernie na b³ysk, niestety kraterowanie dosz³o ju¿ do takiego stopnia ¿e nawet obróbka i polerowanienie nie bêdzie mo¿liwe.

Zamawiam now± pompê ale nogi mi siê uginaj± je¿eli przyczyna bêdzie inna.
Je¿eli to nadmiar oleju w instalacji to ciekawe co siedzi teraz w moich osuszaczach?
 

kzychu
Wys³any: 2017-07-06, 20:19   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 346
W ca³ej instalacji masz syf, co warto¶ciowsze myæ.
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Warsztat

Ten temat jest zablokowany bez mo¿liwo¶ci zmiany postów lub pisania odpowiedzi  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group