Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
hematol 
Wys³any: 2011-06-12, 10:08   Jaki jest bezapelacyjnie najlepszy podk³ad reaktywny?
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 1007
Sk±d: ¦l±sk
tak jak w temacie,chodzi mi o to jaki podklad reaktywny spelnia oczekiwania,tzn zapewnia najlepsz± ochronê antykorozyjna,którego raczej unikaæ?
 

SaWi
Wys³any: 2011-06-12, 20:25   
0
UP DOWN

Posty: 5
Witam, Ja u¿ywam MANOR WASH PRIMER i jak dla mnie bomba
 

hematol 
Wys³any: 2011-06-12, 22:33   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 1007
Sk±d: ¦l±sk
ok,a mo¿esz uzasadniæ dlaczego ?Jakies porównania?
 

chudson
Wys³any: 2011-06-22, 17:55   
0
UP DOWN

Pomóg³: 4 razy
Posty: 213
Trudno oceniæ jaki reaktywny lepszy bo ich zadaniem jest chroniæ przed korozj± , a efekty mo¿na oceniaæ dopiero po d³u¿szym czasie od po³o¿enia czy faktycznie zapobieg³ rdzy. Oceniaæ mo¿na jedynie ³atwo¶æ aplikacji , przyczepno¶æ i ewentualne problemy.

Ja u¿ywam novola , jest bardzo rzadki wiêc wchodzi w szczeliny takie jak spawy , tworzy baaardzo cieniutk± warstwê ( nie jestem pewien czy to dobrze czy ¼le ) trzeba go oddzielaæ od szpachli podk³adem akrylowym ( jak wiêkszo¶æ zreszt± - nie znam takiego ,którego nie trzeba ) i ma dziwny zapach , zawsze jak nim malujê i kto¶ przyjdzie to mówi ,¿e ¶mierdzi u mnie jakby kot siê zesra³. A wybra³em go bo naj³atwiej dostêpny jest w mojej okolicy.

Czy s± lepsze nie wiem bo nie próbowa³em, ale przemawia do mnie reaktywny Trotona bo pisze w nim aby odczekaæ 15minut po zmieszaniu z utwardzaczem w celu "uaktywnienia" jego dzia³ania ;)
 

m³ody19
Wys³any: 2011-06-22, 21:00   
0
UP DOWN
Æwicz æwicz æwicz :D


Posty: 135
Ja robie wash primerem z duxona i jest ok
 

hematol 
Wys³any: 2011-06-22, 21:42   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 1007
Sk±d: ¦l±sk
ok,dziêki za odpowiedzi,panowie,a mozecie powiedzieæ (wiem ¿e bêdzie ciê¿ko) ile lat wytrzyma parwid³owo naprawiana blacha,tzn w³a¶nie b.dobrym reaktywnym,akrylem itd na wyczyszczon± ze rdzy blachê,która mia³a w¿ery?
Czy kto¶ sprawdzi³ to na "w³asnej skórze?" :)
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2011-06-23, 07:37   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Wszystko kolego zale¿y od ciebie samego :tak: Jak "przygotujesz" lakierowan± powierzchnie tak "bedziesz mia³". Ja Mercedesa W108 ponad 12 lat temu "zrobi³em" ca³ego
na materia³ach Standoxa i jak do dzisiaj wszystko siê trzyma :tak: Nie widaæ aby "co¶ wy³azi³o" ;) Pozdrawiam! :spoko:
ps. Jak chcesz "porównaæ" podk³ady reaktywne to proponuje "przestudiowaæ" ich Karty Charakterystyki Substancji Niebezpiecznych. Masz w nich podany równie¿ procentowy sk³ad chemiczny :tak: Do¶æ interesuj±ca "lektura" dla zainteresowanych :tak:
 

chudson
Wys³any: 2011-06-23, 13:19   
0
UP DOWN

Pomóg³: 4 razy
Posty: 213
Je¶li dobrze oczy¶cisz blache ( nie szczotk± powierzchownie ale porz±dnie tarcza na k±tówce lub papierem ¶ciernym - najlepie jte¿ na tarczy ) i po tym zabiegu nie bêdzie cienka jak papier..... a nastêpnie zrobisz to porz±dnie na firmowych materia³ach to powinno wytrzymaæ wiele lat. Wa¿ne jest równie¿ zabezpieczenie blach z drugiej strony ¿eby od ¶rodka rdza tego nie zjad³a..... I przy czyszczeniu jak najmniej przegrzaæ blachê !!!!!
 

obcy_69
Wys³any: 2011-06-23, 16:07   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
chudson napisa³/a:
Ja u¿ywam novola , jest bardzo rzadki wiêc wchodzi w szczeliny takie jak spawy , tworzy baaardzo cieniutk± warstwê ( nie jestem pewien czy to dobrze czy ¼le ) trzeba go oddzielaæ od szpachli podk³adem akrylowym ( jak wiêkszo¶æ zreszt± - nie znam takiego ,którego nie trzeba )

Moze troszke odbiegne od tematu , ale uwazam , ze jest to wazna dla wszystkich informacja.
Panowie...poniewaz zdaje sobie sprawe , ze nie kazdy sledzi forum na biezaco. Pragne przypomniec , ze temat byl juz poruszany i w ktorym to doszlismy do consensusu.
Mianowicie - na elementy, ktore beda szpachlowane w pozniejszych operacjach, nie nakladamy podkladu reaktywnego. Nawet gdy ow reaktywny bedzie przykryty akrylowym. Taka kombinacje mozna zastosowac jedynie w przypadku elementow nieszpachlowanych ..na ktore beda nakladane jedynie warstwy wierzchnie, np.(baza+klar)..
W przypadku gdy wymagane bedzie szpachlowanie , lepszym rozwiazaniem jest podklad epoksydowy. Podklad ten, przez dlugi czas jest aktywny chemicznie , dzieki czemu mozna na niego nakladac (w tym przypadku szpachlowki) bez matowania..a co za tym idzie zniwelowac do zera ryzyko odsloniecia golej blachy.

Nastepnie - Guru tego, jak i rowniez innych forow o tematyce lakiernictwa, sygnowany nickiem PROJEKTER :spoko: ..poruszyl temat nakladania szpachlowek na podklady akrylowe..a dokladnie , ze jest to praktyka niewskazana. Otoz dlatego, ze wypelniaczy twardych nie nakladamy na wypelnicze miekkie w warstwie.
:)
 

hematol 
Wys³any: 2011-06-23, 18:25   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 1007
Sk±d: ¦l±sk
dziêkuje za odpowiedzi,oczywi¶cie ¿e blacha bêdzie najlepiej wyczyszczona jak to mo¿liwe wtedy dopiero bêdê malowa³ reaktywnym.Co do szpachlowania na akrylowy to dlaczego nie?Producenci tacy jak np. Novol zaleca wrêcz jako "najlepsza ochrona" daæ reaktywny,dowolny akryl,dowolna szpachlówka,szpachlówka "finish",znowu akryl,baza,lakier.
Nawet Novol ju¿ ma taki reaktywny na który mo¿na k³a¶æ ekoksydowy,podaj¿e w³a¶nie PROJEKTER pisa³ o tym.Informacje zaczerpniête zosta³y z AKADEMIA NOVOL.

bez tytu³u.JPG
Plik ¶ci±gniêto 7227 raz(y) 172.03 KB

 

hematol 
Wys³any: 2011-06-23, 18:45   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 1007
Sk±d: ¦l±sk
tak mi przysz³o do g³owy,gdyby na reaktywny daæ akrylowy,nastêpnie na to epoksydowy i dalej normalnie szpachla itd?co my¶licie panowie o takiej kombinacji? :roll:
 

klimeq 
Wys³any: 2011-06-23, 22:49   
0
UP DOWN

Posty: 98
Sk±d: Stryków
a po co epoksyd na akryl ?
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-06-24, 06:35   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
No to namieszali¶cie ile wlezie. ^^ Po pierwsze kolega @obcy69 ma absolutn± racjê w tym co opisa³ i w zasadzie powinni¶my zakoñczyæ na jego wypowiedzi. :spoko:

Co do przytoczonej karty technicznej Novol to z ca³ym szacunkiem dla tej firmy ale wielokrotnie ju¿ w opisach technologicznych demonstrowa³a ona absolutny brak KONSEKWENCJI. Tak¿e PANOWIE TECHNICY Z NOVOL uporz±dkujcie sobie informacje technologiczne o swoich produktach i zwracajcie baczn± uwagê na u¿ywane sformu³owania :tak: bo JA mam wiele uwag :tak:

Co do poliestru na podk³ad akrylowy ... to nie robi siê takiego przek³adañca bo w wiêkszo¶ci przypadków wype³niacze akrylowe to produkty delikatne i podatne na szlifowanie. To koñcowa miêkka warstwa ostateczna. Je¿eli oczekujecie zasady to jest ona taka :

NIE K£ADZIE SIÊ POLIESTRU NA WYPE£NIACZ AKRYLOWY
... i tu popro¶cie kolegê @baqo o wyja¶nienia bo nieprawdopodobnie wnikliwie rozpozna³ ten problem w³±cznie z analiza po³±czeñ atomowych. Wyja¶ni wam co siê dzieje z akrylem pod poliestrem, a czego nie widaæ go³ym okiem :tak:

Jak to jednak z zasadami bywa s± i wyj±tki. To specjalne kity szpachlowe wykoñczeniowe które sypi± siê ju¿ przy szlifowaniu papierem 600 ( 320 ) Ich docelowym przeznaczeniem jest ratowanie tego co siê przegapi³o w trakcie przygotowania do lakierowania. Oznacza to ¿e w wyj±tkowych sytuacjach, poliester na wype³niacz akrylowy ...i to tylko specjalny kit poliestrowy, w cienkiej warstwie i na ma³ej powierzchni.

REAKTYWNY + EPOKSYDOWY to odwieczny problem k³a¶æ jeden na drugi, czy nie k³a¶æ ? Jak spojrzymy na sprawê pod k±tem przyczepno¶ci to generalnie nie ma przeciwwskazañ ... choæ s± tu opisane przypadki, ¿e zareagowa³y one miêdzy sob± niekorzystnie. Z punktu widzenia sk³adu chemicznego raczej nie powinno siê nic dziaæ.
Je¿eli chodzi o jednak o celowo¶æ takich dzia³añ no to tu nie ma to ¿adnego sensu.

Ochrona antykorozyjna stali przed korozj± polega na zamkniêciu dostêpu wilgoci i powietrza do powierzchni metalu. Ka¿dy produkt który tworzy gêst± sieæ wi±zañ chemicznych i nie ma higroskopijnego wype³niacza mineralnego nadaje siê do tego celu. Nie ma ¿adnych materia³ów chemicznych powstrzymuj±cych korozjê !!! Tu chodzi jedynie o to ¿eby pomiêdzy pow³ok± chemiczn± a powierzchni± stali nie formowa³y siê ¿adne nawet mikroskopijne miejsca w których pojawiæ siê mog± atomy tlenu, czy mgie³ka s³onej wody ( np deszczówki ). Produkty poliwinylowe ( reaktywny ) i epoksydowe spe³niaj± te wymogi ale na podk³ad reaktywny w którym zastosowano kwas trawi±cy nie mo¿na nak³adaæ kitów poliestrów. Tu podk³ad epoksydowy ma przewagê. Jest antykorozyjny i jednocze¶nie mo¿na na niego nak³adaæ poliester, a nawet bezpo¶rednio bazê, czy lakier. Najpro¶ciej by³oby stwierdziæ --- Albo jedno Albo drugie ( reaktywny albo epoksydowy ) Jednak zadania w lakierniach s± ró¿ne. Budowa pow³oki ochrono dekoracyjnej to z³o¿ona sprawa, ale zawsze trzyma siê zasady: grunt + wype³niacz + lakier. S± produkty ³±cz±ce w sobie dwie zalety gruto-emalie, czyli lakiery na go³a stal i grunto wype³niacze ... jak np. podk³ad epoksydowy czy specjalne rodzaje kitów poliestrowych ( bez wype³niacza mineralnego )

Czasami przy naprawie lepiej i ³atwiej jest zastosowaæ podk³ad reaktywny i pokryæ go wype³niaczem akrylowym co po zmatowaniu daje wystarczaj±c± odporno¶æ antykorozyjna pow³oki i wymagan± jako¶æ wykoñczenia. S± jednak przypadki gdy na grunt musimy po³o¿yæ silny wype³niacz poliestrowy i wtedy zamiast reaktywnego stosujemy grunt epoksydowy. Zamiast a nie jeden na drugi !!!

Tu jeszcze wyja¶niê, ¿e nie s³ysza³em ¿eby jaki¶ grunt reaktywny z kwasem by³ specjalnie dostosowany do pokrywania go epoksydem. Takie "dostosowanie" jest bezsensu i niczemu nie s³u¿y. Natomiast s± ju¿ grunty reaktywne na które mo¿na k³a¶æ poliester. Tyle tylko ¿e to po prostu grunt poliwinylowy i okre¶lanie go mianem reaktywny czy kwasowy to ju¿ nadu¿ycie. Bardziej s± to produkty zastêpuj±ce te reaktywne i dlatego potocznie mówi siê ( i pisze w kartach technicznych ) ¿e to nowe grunty reaktywne.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

elvis
Wys³any: 2011-06-24, 23:15   
0
UP DOWN
snayper

Posty: 4
PROJEKTER napisa³/a:
Czasami przy naprawie lepiej i ³atwiej jest zastosowaæ podk³ad reaktywny i pokryæ go wype³niaczem akrylowym


A czy móg³by¶ to wyja¶nic i dac jaki¶ przyk³ad kiedy ?
 

obcy_69
Wys³any: 2011-06-25, 06:58   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
Od siebie dodam, ze dwukrotnie probowalem kombinacji reaktywny+akrylowy+szpachlowka i obie proby odniosly skutek negatywny. Podczas obrabiania szpachlowki, akrylowy odchodzil od reaktywnego. Mozliwym jest , ze byl to skutek zastosowania prodoktow dwoch roznych marek (przed takimi rozwiazaniami tez przestrzegam..przynajmniej w miejscach, gdzie ma nastapic polaczenie chemiczne)..
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-06-25, 11:45   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
elvis napisa³/a:
PROJEKTER napisa³/a:
Czasami przy naprawie lepiej i ³atwiej jest zastosowaæ podk³ad reaktywny i pokryæ go wype³niaczem akrylowym


A czy móg³by¶ to wyja¶nic i dac jaki¶ przyk³ad kiedy ?


Zawsze wtedy gdy lakierowana jest go³a stal, lub np. aluminium. Wtedy konieczny jest grunt i wskazany na niego podk³ad akrylowy z wype³niaczem. Je¿eli jest jaki¶ nalot korozyjny to oczywi¶cie trzeba go usun±æ potem aplikacja i wtedy w³a¶nie zastosowanie reaktywnego jest najbardziej wskazane ze wzglêdu na du¿e zdolno¶ci penetracyjne rzadkiego materia³u reaktywnego. Je¿eli jednak to czysta go³a stal to i tak reaktywny jest dobrym rozwi±zaniem bo mo¿na na niego aplikowaæ bezpo¶rednio lakier akrylowy poliuretanowy, lub epoksydowy w uk³adzie m/m ... a po zastosowaniu wcze¶niej podk³adu akrylowego te¿ m/m z wype³niaczem tak¿e bazy konwencjonalnej i wodnej.

Grunt reaktywny to nie jest odrdzewiacz który stosuje siê punktowo jako pocz±tkow± warstwê zatrzymuj±c± korozjê, a potem dalej to ju¿ wszytko jedno co idzie. Reaktywny z utwardzaczem kwasowym zasadniczo pokrywany jest przy naprawach samochodów tylko wype³niaczem akrylowym. W tej konstrukcji pow³oki oczywi¶cie nie ma mowy o poliestrze w jakiejkolwiek formie ( kit szpachlowy, szpachlówka natryskowa, lub lakier bezbarwny poliestrowy )

W zastosowaniach pó³przemys³owych reaktywny czasami pokrywany jest wype³niaczem poliuretanowym. To jednak rzadko¶æ bo przemys³ u¿ywa jako zabezpieczenia antykorozyjnego przede wszystkim grunto wype³niaczy epoksydowych zarówno w wersji z miêdzy szlifem jak i m/m.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

bruczyk
Wys³any: 2011-07-14, 18:09   
0
UP DOWN

Posty: 4
Panowie a ja mam takie pytanko mam w pracy jaki¶ grunt jedenosk³adnikowy kolor ciemno szary. Na opisie stanowiska pisze ¿e to wash primer na opakowaniu frodo x a stary lakiernik mówi ¿e to chromianka. Stosuje sie to na przetarcia katoforezy pod podk³ad. Kto¶ wie mo¿e co to jest. Dodam ¿e po na³o¿eniu warstwa schnie 5 minut i jest to konsystencji mleka
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materia³y

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group