Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
...kuba... 
Wys³any: 2011-09-07, 22:59   lanos-usuwanie rdzy
0
UP DOWN

Posty: 68
Witam, mam ma³y problem z rdz± na podwoziu w moim samochodzie, poniewa¿ musia³em wyj±æ z niego silnik, postanowi³em przy okazji usun±æ rdze z pod³u¿nicy i w okolicy komory silnika, na lakierze jest pare drobnych pryszczy, a pod nimi rdza, i w zwi±zku z tym mam pytanie, czym moge zabezpieczyæ blachê po oczyszczeniu rdzy? jest tam kilka miejsc w okolicach nadkoli w których ca³kowicie trzeba bêdzie sczy¶ciæ lakier, i pare w których wystarczy punktowo sczy¶ciæ pryszcze... My¶la³em, ¿eby wiêksze miejsca go³ej blach zabezpieczyæ podk³adem reaktywnym, podk³adem akrylowym, tylko nie wiem co po³o¿yæ na to, i czym mo¿na zabezpieczyæ lakier z punktowo sczyszczonymi ogniskami rdzy (w komorze silnika), co s±dzicie o zamalowaniu ich cynkiem, i podk³adem akrylowym? z góry dziêkujê za pomoc.

[ Dodano: 2011-09-08, 18:46 ]
Pomo¿e kto¶;/ ?
 
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2011-09-09, 09:05   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
...kuba... napisa³/a:
co s±dzicie o zamalowaniu ich cynkiem, i podk³adem akrylowym? z góry dziêkujê za pomoc.

Odradzam ;) Lepiej we¿ i dobrze "to" oczy¶æ mechanicznie ,nastêpnie zastosuj odrdzewiacz DuPonta i po nim ju¿ podk³ad epoksydowy :tak: Pozdrawiam! :spoko:
 

...kuba... 
Wys³any: 2011-09-09, 09:56   
0
UP DOWN

Posty: 68
S³ysza³em ju¿ o tym odrdzewiaczu, ale mia³em problem, z zakupieniem go;/ a jakbym zrobi³ tak:

-zmatowaæ stary lakier i oczy¶ciæ pryszcze z rdz±,
-zamalowaæ Cortanin-em F miejsca gdzie by³a rdza, i odczekaæ dobê,
-oczy¶ciæ Cortanin,
-zamalowaæ ca³o¶æ podk³adem epoksydowym
-po³o¿yæ lakier akrylowy 1 warstwowy

czy lepiej podk³ad epoksydowy daæ na gol± blachê, a stary lakier zamalowaæ akrrylem?
 
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2011-09-10, 22:44   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Nie znam kolego tego Cortaninu :nie: tak¿e nie wiem co to za "wynalazek" ;) Jeden blacharz-uczeñ u mnie w pracy "wysmarowa³" tym pod³oge w swoim starym aucie ;) Tylko ¿e auto sprzeda³ tak¿e nikt nie wie jaki by³ "efekt" tego jego "zabiegu" :rotfl:
Dobrze usuñ rdze ,oczy¶æ dok³adnie i na czyst± go³± blache po³ó¿ podk³ad epoksydowy (min. 2 warstwy) a na to lakier akrylowy :tak: lub podk³ad reaktywny na go³± oczyszczon± blache a nastêpnie podk³ad akrylowy i po zmatowieniu go na³ó¿ lakier akrylowy :tak: Pozdrawiam! :spoko:
 

...kuba... 
Wys³any: 2011-09-11, 08:14   
0
UP DOWN

Posty: 68
Oke, dziêki. a jakiej firmy kupiæ te podk³ady mo¿e byæ Novol? jak tak to jaki podk³ad akrylowy wzi±æ z tej firmy bo s± 1k w sprayu i 2k w puszkach?
 
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2011-09-11, 21:02   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Z Novola to masz podk³ad reaktywny o symbolu Protect 340 a podk³ady akrylowe 2K to:
- Protect 300 (MS) , Protect 310 (HS) , Protect 330 i protect 350. Pozdrawiam! :spoko:

ps. Podk³ad akrylowy 1K z Novola o symbolu Protect 370 z powodu s³abej przyczepno¶ci do metalu ,braku w³a¶ciwo¶ci antykorozyjnych jest tylko przeznaczony do pokrywania na powierzchnie szpachlowane i stare lakiery :tak:
 

...kuba... 
Wys³any: 2011-09-11, 21:13   
0
UP DOWN

Posty: 68
Dziêki wielkie :spoko: , a mo¿esz mi jeszcze powiedzieæ który podk³ad akrylowy wybraæ, skoro nie zale¿y mi a¿ tak na g³adkiej powierzchni ( bo bêde go stosowa³ w komorze silnika i nadkolach), nie bêde k³ad na niego szpachli, tylko chcê ¿eby dobrze zabezpiecza³ od korozji, bo sam to nie wiem czym ró¿ni siê jeden od drugiego :blee: ?
 
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2011-09-11, 21:26   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Kup sobie do tego podk³adu reaktywnego ,podk³ad akrylowy Protect 300 albo 310 :tak: Pozdrawiam! :spoko:
 

...kuba... 
Wys³any: 2011-09-17, 07:21   
0
UP DOWN

Posty: 68
zdoby³em ju¿ wszystkie podk³ady, i mam pytanie odno¶nie podk³adu akrylowego, jest on do¶æ gêsty, mo¿na go czym¶ rozrzedziæ? jak tak to czym?
 
 

Miki
Wys³any: 2011-09-17, 07:38   
0
UP DOWN

Pomóg³: 10 razy
Posty: 523
Rozciêczalnikiem akrylowym
_________________
Mart-Dent
 

...kuba... 
Wys³any: 2011-09-17, 09:09   
0
UP DOWN

Posty: 68
a podk³adu reaktywnego mam na³o¿yæ cieniutk± warstwê?
 
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2011-09-17, 10:00   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Tak :tak: ,grubo¶æ ca³kowita pow³oki oko³o 20 mikronów (dwie warstwy) :tak: Dla przyk³adu podk³ad akrylowy ma w jednej warstwie "tylko" 60-100 mikronów w zale¿no¶ci od tzw. si³y wype³nienia. Pozdrawiam! :spoko:
 

...kuba... 
Wys³any: 2011-09-20, 08:28   
0
UP DOWN

Posty: 68
Witam ponownie, mam ju¿ pare miejsc "zaci±gniêtych" podk³adem epoksydowym i akrylowym Protect 310, jakim papierem mam to zmatowaæ? i co potem na to na³o¿yæ, mogê baranka i na niego lakier, albo lakier i na to jaki¶ ¶rodek do konserwacji?
 
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2011-09-21, 09:35   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Podk³ad zmatuj papierem na sucho o gradacji 500-600 i popraw "w³óknin±" miejsce wokó³ niego ;) ,po tym mo¿esz ju¿ nak³adaæ na niego lakier nawierzchniowy :tak: "Baranka" jak chcesz nak³adaæ to nie musisz matowaæ podk³adu pod niego ;) Pozdrawiam! :spoko:
ps. Baranka mo¿na pokrywaæ lakierami nawierzchniowymi :tak:
 

...kuba... 
Wys³any: 2011-09-21, 13:23   
0
UP DOWN

Posty: 68
Aha dziêki... A jak mam puszkê "¶rodka do konserwacji podwozia" z Boll-a i chcê go u¿yæ do zabezpieczenia nadkoli, to mam k³a¶æ go na podk³ad akrylowy, czy lepiej na podk³ad lakier nawierzchniowy i dopiero na niego ten ¶rodek?
 
 

chudson
Wys³any: 2011-09-21, 21:25   
0
UP DOWN

Pomóg³: 4 razy
Posty: 213
baranki mo¿na k³a¶c pod lub na lakier zale¿y czy chcesz mieæ polakierowane to czy w kolorze baranka.

Moim zdaniem najpierw polakierowaæ a potem baranka dale lepsz± ochronê antykorozyjn± (zw³aszcza ,¿e u¿y³e¶ podk³adu akrylowego a nie epoksydu )
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2011-09-21, 22:33   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Kolego chudson mam pytanie do ciebie jako "znawcy tematu" ;) - czy znasz ten ¶rodek z Boll-a jaki chce zastosowaæ kolega pod nazw±:"Srodek do konserwacji podwozia"?
Pozdrawiam! :spoko:

ps. Tutaj masz opis :tak: To nie jest "baranek" i tego siê nie lakieruje ;)
BOLL ¦rodek do konserwacji podwozia
¦rodek na bazie bitumiczno-kauczukowej chroni±cy podwozie samochodu przed sol±, uderzeniami kamieni, wod± i oddzia³ywaniem czynników mechanicznych. Dzia³a równie¿ d¼wiêkoch³onnie.
 

gugun 
Wys³any: 2011-09-22, 10:26   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
chudson, kolego to o czym chlopaki pisza to taka konserwacja na nadkola podloge itp...taka typowa czarna...mowiac w twoim jezyku to pomieszanie baranka z bitexem :D
chudson napisa³/a:
Moim zdaniem najpierw polakierowaæ a potem baranka dale lepsz± ochronê antykorozyjn± (zw³aszcza ,¿e u¿y³e¶ podk³adu akrylowego a nie epoksydu )
tu nastepna gafa ba baranki nie maja zadnych wlasciwosci antykorozyjnych...glownie daje sie je w miejsca narazone na obicia odpryski itpmoze jakby pogdybac to zmiejsza jakos tam ryzyko rudej ale nie posiada owych wlasciwosci wbrew pozora...to taka bardziej sztuczka na rdze przed szybka sprzedarza auta..
 
 

...kuba... 
Wys³any: 2011-10-27, 23:55   
0
UP DOWN

Posty: 68
Witam, z racji, ¿e studiujê daleko od domu, nie mam mo¿liwo¶ci przy³o¿enia siê do regeneracji samochodziki, ale chcia³bym was o skomentowanie moich dotychczasowych prac:
Nadkole po oczyszczeniu: ............... i zapodk³adowaniu:
..................

Pod³u¿nica po oczyszczeniu: ........... i zapodk³adowaniu:
..................

Pas przedni/belka: .......................... po zapodk³adowaniu:
..................

Kielich amortyzatora: ...................... po oczyszczeniu:
..................

a teraz kilka pytañ:
1. czy na tak zapodk³adowane nadkole mam na³o¿yæ baze-lakier-"¶rodka do konserwacji podwozia" z Boll-a, czy mo¿e tak: "¶rodka do konserwacji podwozia" z Boll-a-baza-lakier?
2.czy jak przetrê podk³ad akrylowy,do podk³ady reaktywnego, podczas matowania papierem wodnym, mogê po³o¿yæ drug± warstwê, podk³adu akrylowego na taki zmatowany, i kilka dni temu nak³adany akryl?
Pozdrawiam i czekam na opiniê!
 
 

okoñ
Wys³any: 2011-10-28, 07:48   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 293
Czym to czy¶ci³e¶? Piaseczkiem?
 

...kuba... 
Wys³any: 2011-10-28, 09:26   
0
UP DOWN

Posty: 68
Tak, na pocz±tku, odpryskuj±cy lakier czy¶ci³em szlifierk± ze szczotk± drucian±, a potem resztê piaskiem kwarcowym... zdjêcia robi³em w trakcie czyszczenia, jedynie zdjêcie kielicha amortyzatora by³o robione po zakoñczeniu czyszczenia...
Podpowie kto¶ jak to teraz zabezpieczyæ?
 
 

okoñ
Wys³any: 2011-10-28, 18:00   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 293
Na zabespieczeniu tego to siê nie znam wiêc na ten temat niech siê wypowiedz± inni bardziej do¶wiadczeni. Co do piaskowania to nie ba³e¶ siê np. o amortyzatory czy inne mechanizmy gdzie móg³ siê dostaæ piasek? Czy jako¶ to zabespieczy³e¶? Pytam bo te¿ przewidujê podobn± operacjê przy moim aucie i nie wiem jak to wszystko ogarn±æ co by nie zrobiæ wiêkszego "burdelu" :rotfl:
P.S. ¦rodek do konserwacji je¶li ju¿ to k³ad¼ na wierzchni± warstwê ale ja bym sobie da³ z tym spokój bo jak tam siê kiedy¶ dostanie woda miêdzy ¶rodek do konserwacji a farbê to bardzo szybko zgnije ... ale to jest tylko moje zdanie niedo¶wiadczonego....
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2011-10-28, 21:32   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
...kuba... napisa³/a:
1. czy na tak zapodk³adowane nadkole mam na³o¿yæ baze-lakier-"¶rodka do konserwacji podwozia" z Boll-a, czy mo¿e tak: "¶rodka do konserwacji podwozia" z Boll-a-baza-lakier?
2.czy jak przetrê podk³ad akrylowy,do podk³ady reaktywnego, podczas matowania papierem wodnym, mogê po³o¿yæ drug± warstwê, podk³adu akrylowego na taki zmatowany


Na podk³ad po³ó¿ "¶rodek ochrony karoserii" tzw. "baranek" np. Novol Gravit 600 a na niego i tam gdzie ju¿ nie by³o potrzeby nak³adania tego "baranka" k³adziesz baze metaliczn± i pokrywasz lakierem bezbarwnym :tak:
Pó¿niej mozesz na to po³o¿yæ "¶rodek do konserwacji podwozia".
Je¶li "przeszlifujesz" podk³ad akrylowy do "go³ego metalu" to nale¿y zabezpieczyæ to miejsce podkladem reaktywnym i nastêpnie na³o¿yæ (szerzej) podk³ad akrylowy :tak:
Pozdrawiam! :spoko:
 

Nokia 
Wys³any: 2011-10-29, 23:31   
0
UP DOWN
:)


Pomóg³: 8 razy
Posty: 523
Sk±d: Silesia City Center
...kuba... napisa³/a:
2.czy jak przetrê podk³ad akrylowy,do podk³ady reaktywnego, podczas matowania papierem wodnym, mogê po³o¿yæ drug± warstwê, podk³adu akrylowego na taki zmatowany, i kilka dni temu nak³adany akryl?
Pozdrawiam i czekam na opiniê!


Szybciej bedzie psikn±c to miejsce DP 44r, ale z drugiej strony to chyba nie op³acalne.
Lepiej zrobic tak jak pisa³ Robertlodz09,
 

vitara 
Wys³any: 2011-10-30, 14:25   
0
UP DOWN

Posty: 25
Sk±d: Rzeszów
Panowie a podk³ad epoksydowy to jaki ?
 

...kuba... 
Wys³any: 2011-10-30, 17:05   
0
UP DOWN

Posty: 68
"Podk³ad epoksydowy to podk³ad antykorozyjny, zapewniaj±cy znakomit± ochronê powierzchni stalowych dziêki wysokojako¶ciowym ¿ywicom i aktywnym dodatkom zapobiegaj±cym korozji."
 
 

vitara 
Wys³any: 2011-10-30, 18:33   
0
UP DOWN

Posty: 25
Sk±d: Rzeszów
W instrukcji u¿ycia podk³adu novol pisze , aby go zmieszaæ z utwardzaczem
a nastêpnie pozostawiæ na 12 godzin i dopiero malowaæ dobrze my¶lê?
 

jacenty 741
Wys³any: 2011-10-30, 19:00   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
¬le.
O ja p...lê,ale wy ludzie macie problemy z czytaniem ze zrozumieniem.
Czas utwardzania to nie to samo co aktywacji,poza tym aktywacji wymaga tylko podk³ad reaktywny,i to 15 min,a nie godzin.
 
 

vitara 
Wys³any: 2011-10-30, 19:02   
0
UP DOWN

Posty: 25
Sk±d: Rzeszów
aha czyli miesza sie 15 minut przed malowanie tak ?
 

jacenty 741
Wys³any: 2011-10-30, 20:01   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Tak,ale tylko reaktywny.
 
 

jacenty 741
Wys³any: 2011-10-30, 20:01   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Tak,ale tylko reaktywny.
 
 

...kuba... 
Wys³any: 2011-10-30, 23:36   
0
UP DOWN

Posty: 68
a jak na³o¿y³bym reaktywny od razu po zmieszaniu, to bardzo by to zaszkodzi³o w jego dzia³aniu? a co do baranka, to nie trzeba wystarczy jedna cienka warstwa, po³o¿ona pistoletem do konserwacji?
 
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2011-11-01, 19:34   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
15 min. to jest dla ciebie kolego zbyt wiele czasu do "stracenia"? ;)
Jedna "cieñka" warstwa "baranka" ,to troche za ma³o aby mówiæ o "dobrym zabezpieczeniu" elementów podwozia :tak:
Pozdrawiam! :spoko:
 

...kuba... 
Wys³any: 2011-11-02, 00:53   
0
UP DOWN

Posty: 68
Zawsze mo¿na rozrobiæ reaktywny, a potem wzi±æ siê za dokladne oczyszczenie powierzchni, i nie traci siê czasu... ale mi chodzi o to, ¿e na pocz±tku pomalowa³em, jeden element, bez odczekania 15 min, i nie wiem czy to nie wp³ynie na prawidlowe dzia³anie reaktywu?
Oczywi¶cie na "baranka" pójdzie jeszcze baza, lakier, i ¶rodek do konserwacji, ale nie wiem jak grubo ma byæ na³o¿ona warstwa baranka...
 
 

Simon 
Wys³any: 2011-11-02, 07:51   
0
UP DOWN
in¿


Pomóg³: 2 razy
Posty: 97
Sk±d: Zgierz
¶rodek do konserwacji na lakier???to bez sensu :sciana:
Zrób tak: (zak³adaj±c ¿e zabezpieczenie antykorozyjne ju¿ jest)
1.baranek (to robi za warstwê ochronn± od uszkodzeñ mechanicznych i mo¿na grubiej przylaæ bo on zawsze bêdzie miêkki)
2.baza (baza i klar to warstwy wy³±cznie dekoracyjne)
3.klar

Chyba ¿e ¼le ciê zrozumia³em i ten ¶rodek zabezpieczaj±cy chcesz daæ od ¶rodka tylko w miejsca niedostêpne.
_________________

 
 

...kuba... 
Wys³any: 2011-11-02, 11:00   
0
UP DOWN

Posty: 68
dobrze mnie zrozumia³e¶, chcia³em po³o¿yæ jeszcze na klar ¶rodek do konserwacji... ale teraz chyba zmienie plany;)
 
 

Simon 
Wys³any: 2011-11-02, 14:00   
0
UP DOWN
in¿


Pomóg³: 2 razy
Posty: 97
Sk±d: Zgierz
:spoko: i tak trzymaj.
_________________

 
 

...kuba... 
Wys³any: 2012-04-12, 08:10   
0
UP DOWN

Posty: 68
[ Dodano: 2011-11-07, 19:45 ]
Witam, z racji, ¿e dopatrzy³em siê jeszcze drobnych punktów rdzy na nadkolach od strony komory silnika, postanowi³em zmatowaæ ca³y lakier papierem p220 i rozszlifowaæ ogniska rdzy... ni¿ej zamieszczam zdjêcia do oceny:
po po³o¿eniu podk³adu epoksydowego:


po po³o¿eniu podk³adu akrylowego:


a tu na³o¿ony baranek APP U200(nie wiem czy to dobry ¶rodek, ale zale¿a³o mi na czasie a innego nie dosta³em od rêki):


[ Dodano: 2012-04-12, 21:13 ]
Witam ponownie, z racji, ¿e samochodzik jeszcze stoi w gara¿u, i w komorze silnika tylko ubywaj± elementy, nasunê³a mi siê my¶l, czy nie wykrêciæ wszystkiego, i pomalowaæ jej na inny kolor ni¿ kolor nadwozia... przyszed³ mi do g³owy be¿owy lakier, albo zielony mat, i odno¶nie zielonego mam pytanie, jak mogê uzyskaæ matowy efekt, i zabezpieczyæ to jako¶, przed ewentualnymi zadrapaniami? wiadomo pod mask± nie trudno o zadrapania, tym bardziej, ¿e silniczek jest do w³o¿enia...
 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Blacharstwo i inne naprawy

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group