Szukaj FAQ Album

Autor Wiadomość
unek83
[Usunięty]
Wysłany: 2012-01-10, 10:45   

Lackdoctor napisał/a:
Skąd wiedzieć że to stara i niezgodna karta?

bo trzeba być wtajemniczony ^^
Lackdoctor napisał/a:
A może jednak jest to nadal prawidłowa technologia????

jest to wersja w starym systemie a raczej tamtego okresy...
w linii SPECTRAL juz tego nie mam...
Lackdoctor napisał/a:
Dlaczego nie?

wiesz o tym ,że mozna tak zrobic po zatym trzeba pomyślec jaki to ma sens taki przekładaniec ;)
jacenty 741 napisał/a:
Ale dym już może być...

jaki dym ? :cool:

Lackdoctor 
Wysłany: 2012-01-10, 10:50   
0
UP DOWN

unek83 napisał/a:
że mozna tak zrobic

Można?
Gwarantujesz mi to?
To tak zrobię, bo mam taka potrzebę w pewnym aucie.
Napisz więcej jak novol do tego podeszedł na szkoleniu.
Jeśli możesz pisać na innych forach, bo może nie możesz???

unek83
[Usunięty]
Wysłany: 2012-01-10, 10:57   

Lackdoctor napisał/a:
Można?
Gwarantujesz mi to?

a nie robiłeś tak :shock: :cool:
słuchaj ja zrobisz to w tym systemie i tak jak w karcie tech.z Novola jest napisane i nie wyjdzie ci to do kogo bedziesz miał pretensje??
do nicka unek83 ??-chyba nie??
ps masz też katalog SPECTRALA ;)

gugun 
Wysłany: 2012-01-10, 11:02   
0
UP DOWN

nie yeb sie z kanapkami tylko wrzery przepiaskuj i daj epoxyd na to.mala piaskareczka za pare groszy idealnie sie na rdzewki nadaje:D
Lackdoctor napisał/a:
Można?
Gwarantujesz mi to?
toc do gory nie poleci:D:D:D

hematol 
Wysłany: 2012-01-10, 20:42   
0
UP DOWN

Lackdoctor napisał/a:
Reaktywny, epoksydowy, akrylowy, lakier akrylowy.
W jednej karcie technicznej jak na linku - karta od podkładu reaktywnego novola, stoi tak.
Reaktywny, na niego epoksyd...
http://screenshooter.net/2200499/fayyphs
Przyczepnośc ostateczna między nimi nastepuje po 21 dniach.

Jak to zrobić prawidłowo panowie technicy z novola????
Poproszę raz a ostatecznie wytłumaczyć jak te produkty reagują ze sobą.

Lackdoctor,tak jak napisałeś że novol w karcie technicznej "pozwala" na aplikacje epoksydowego na reaktywny,ale nie tylko novol,Troton także tak pisze..
http://www.troton.com.pl/...tech/000087.pdf
:roll:

Lackdoctor 
Wysłany: 2012-01-10, 20:47   
0
UP DOWN

hematol napisał/a:
novol w karcie technicznej "pozwala" na aplikacje epoksydowego na reaktywny

Sprawdziłem, nałożyłem reaktywny, dałem odparować, dałem epoksyd,,,, dziś zdarłem wszystko bo paznokciem idzie zeskrobać.
Niewiem co sądzić, nie będę eksperymentował.
No chyba że 21 dni potrzeba zgodnie z kartą techniczną.

gugun 
Wysłany: 2012-01-10, 21:34   
0
UP DOWN

Lackdoctor napisał/a:
nie będę eksperymentował.
i tak tez nie rob bo to sie zle konczy.przedobrzysz i po robocie.nie ryp sie tylko rob jak zawsze a bedzie ok

unek83
[Usunięty]
Wysłany: 2012-01-10, 22:40   

Lackdoctor napisał/a:
Niewiem co sądzić, nie będę eksperymentował.

nie wiem co tam pokickałeś ale mi wyschło....
ale może dlatego ,że reaktywny z SH a epoxyd z Novola... :cool:
ale dla mnie i tak to bez sensu zabieg!!! ja już to albo tamto i będzie :spoko:

kubazjan
Wysłany: 2012-01-11, 08:16   
0
UP DOWN

a ja sprawdzilem te metode na mojej Wawce :D Jakies 6 miesiecy temu wyczyscielem nadkole i oslone wewnetzrna i dalem z czystej ciekawosci najpierw reaktywny a no to po wyschnieciu epoxyd...wszystko z Novola.Do tej pory nic sie nie dzieje i wszystko odpowiednio odparowalo i stwardniało.Nie twierdze ze tak robie na autach ktore lakieruje ale jak widac widocznie mozna stosowac te materialy w takiej kolejnosci. ;)

Novol rafman
Wysłany: 2012-01-12, 07:39   REAKTYWNY A EPOKSYD NOVOL
0
UP DOWN

Witam!
Już nie po raz pierwszy poruszany jest problem układu dwóch podkładów: reaktywny i na to epoksyd.
Ktoś z Państwa słusznie zauważył , że musiał to być zapis ze starego katalogu technicznego.
Jeśli ktoś posiada katalog techniczny sprzed paru lat to rzeczywiście, może natknąć się na taki zapis.
Obecnie wyraźnie odcięliśmy się od takiego rozwiązania.
Nie można nakładać na podkład reaktywny podkładu epoksydowego!
98 procent napraw są to naprawy tzw. ,,szybkie" i w takich sytuacjach ten układ się nie sprawdza. Może nastąpić sytuacja gdzie (jak w przykładzie opisanym wyżej)może ,,schodzić" on będzie przy obróbce.
Istnieją warunki w których taki układ się może sprawdzać i można go polecić, ale jest to odrębna kwestia i indywidualnie dobierana do danej sytuacji technologicznej.
Rafał Mania Dział Szkoleń NOVOL

Benos77
Wysłany: 2012-01-14, 12:40   
0
UP DOWN

MODULAR napisał/a:
Czy wiesz dlaczego Novol zabrania aplikacji lakieru akrylowego na grunt reaktywny ?

MODULAR napisał/a:
Dlaczego na tworzywa sztuczne nakłada się PZP przed położeniem lakieru ?

Ale Krzysiek to lakiernik jest...lakiernik nie musi tego wiedzieć. Ma karte techniczną i jej wytycznych ma się trzymać a jak ma wątpliwości to robi telefon do technika. Lakiernik to nie naukowiec z Nasa tylko rzemieślnik...nie musi mieć wiedzy z laboratorium.

gugun 
Wysłany: 2012-01-14, 14:59   
0
UP DOWN

dobra panowie moze ktos by napisal wkoncu co i jak z tym reaktywnym???z tego co pan panieMODULAR, napisal wnioskuje ze na reaktywny mozna polozyc wszystko obrocz bazy jesli nam nie zalezy na efekcie koncowym???mozna polozyc podklad akrylowy na niego ale na p. akrylowy juz nie powinno sie nakladac szpachli wiec mysle ze o to tu chodzi??przyznam ze moge sie mylic bo uzywam reaktywnego sporadycznie na wrzerki na tyle plytkie ze idzie to wtedy dotrzec bez nakladania szpachli.ogolnie wybieram inne rozwiazania zabezpieczenia antykorozyjnego wiec nie chcial bym nikogo wprowadzic w blad wiec jesli cos napisalem nie tak to prosze mnie poprawic lub ewentualnie uzupelnic.a jesli chodzi o pzp to przydatna jest znajpomnosc plastikow,symboli i co one oznaczaja bo w kazdym przypadku postepuje sie inaczej tzn jedne wygrzewamy drugie nie itd....
a tak nawiasem jak to czytam to odechciewa mi sie tej czarnej dupy i chyba przerzuce sie na stolarke ;) a tu zamieszczam efekt moich zdalnosci manualnych,jak wy sie jedliscie wczoraj to ja sobie krecilem:D http://screenshooter.net/1425918/wikakoi

Lackdoctor 
Wysłany: 2012-01-14, 15:27   
0
UP DOWN

MODULAR napisał/a:
Czy można nakładać lakier akrylowy na grunt epoksydowy

Znów zamotałeś się, ale cóż.
Tak. Można.

MODULAR 
Wysłany: 2012-01-14, 15:33   
0
UP DOWN
PROJEKTER

Lackdoctor napisał/a:
MODULAR napisał/a:
Czy można nakładać lakier akrylowy na grunt epoksydowy

Znów zamotałeś się, ale cóż.
Tak. Można.

Nie znów ... tylko się zmotałem ^^ ale pociągnę już to w tej prostej konwencji
Krzysiu .... a można nakładać lakier akrylowy na grunt reaktywny z kwasem ?

gugun 
Wysłany: 2012-01-14, 16:12   
0
UP DOWN

MODULAR napisał/a:
a można nakładać lakier akrylowy na grunt reaktywny z kwasem ?
wydaje mi sie ze najpierw konieczny jest podklad akrylowy czyt. wypelniacz a nastepnie lakier??i dlatego napisales ze mozna jesli komus nie zalezy na efekcie koncowym.no bo na reaktywny dajemy wypelniacz czyt. p. akrylowy na ktorego nie nalezy nakladac poliestrow "wypelniacz miekki,poliester dwardy"wiec mozemy sobie tylko to zamalowac:D wiec lepszym rozwiazaniem jest podklad epoxydowy "izolator" ktory laczy sie doskonale z poliestrami.reaktywny bardzo fajnie zdaje egzamin przy niedoczyszczonych wrzerkach o ktorych pisalem wczesniej bo reaguje z rdza.prosze jakby co o poprawke
a co do tego
MODULAR napisał/a:
W tym sporze te same słowa i nastawienie ... zresztą ostro cię wkurzające
to mi to juz dynda,wtedy bylem zly ze zostalem wrzucony do 1 worka z wszystkimi innymi co nie maja warunkow normalnych do lakierowania,i nie maja zamiaru tego zmieniac.a ja poprostu mialem inny powod dla ktorego musialem zatrzymac sie wmiejscu.do dzisiaj zaluje ze nie zalatwilismy tego kulturalnie na pw.

gugun 
Wysłany: 2012-01-14, 16:14   
0
UP DOWN

MODULAR napisał/a:
a można nakładać lakier akrylowy na grunt reaktywny z kwasem ?
wydaje mi sie ze najpierw konieczny jest podklad akrylowy czyt. wypelniacz a nastepnie lakier??i dlatego napisales ze mozna jesli komus nie zalezy na efekcie koncowym.no bo na reaktywny dajemy wypelniacz czyt. p. akrylowy na ktorego nie nalezy nakladac poliestrow "wypelniacz miekki,poliester dwardy"wiec mozemy sobie tylko to zamalowac:D wiec lepszym rozwiazaniem jest podklad epoxydowy "izolator" ktory laczy sie doskonale z poliestrami.reaktywny bardzo fajnie zdaje egzamin przy niedoczyszczonych wrzerkach o ktorych pisalem wczesniej bo reaguje z rdza.prosze jakby co o poprawke
a co do tego
MODULAR napisał/a:
W tym sporze te same słowa i nastawienie ... zresztą ostro cię wkurzające
to mi to juz dynda,wtedy bylem zly ze zostalem wrzucony do 1 worka z wszystkimi innymi co nie maja warunkow normalnych do lakierowania,i nie maja zamiaru tego zmieniac.a ja poprostu mialem inny powod dla ktorego musialem zatrzymac sie wmiejscu.do dzisiaj zaluje ze nie zalatwilismy tego kulturalnie na pw.

gugun 
Wysłany: 2012-01-14, 18:10   
0
UP DOWN

Lackdoctor napisał/a:
Nie wiecie czy czekacie az ja sie podłożę??
ja napisalem co mnie sie wydaje i co wiem,tymbardziej ze nie uzywam to malo mam do powiedzenia a nie chcialbym nikogo w blad wprowadzic.

unek83
[Usunięty]
Wysłany: 2012-01-14, 18:33   

Są grunty i wypełniacze... i tylko o to tu chodzi ;P

arus
Wysłany: 2012-01-14, 19:02   
0
UP DOWN

:spoko:
Miki napisał/a:
Może najlepiej będzie jak zaczniesz się stosować do zaleceń producenta tej chemii, a nie słuchać wypowiedzi różnych ludzi.
I to jest chyba jedyna mądra odpowiedż w całym tym temacie kol.Robercie nie bardzo rozumiem po jaką cholerę mam znać skład chemiczny produktu którego używam ???? Jestem tylko zwykłym MALARZEM i odpowiadam za położenie powłoki jednej czy kilku i to w taki sposób jaki zaleca producent czy dystrybutor. Trzymając się ściśle karty tech. nikt nie jest w stanie udowodnić mi błędu :nie: Pisałeś że zajmowałeś się szkoleniem lakierników iże sąto tylko zdolności manualne a więc po co mi ta cała wiedza z chemii ?? Są mądrzejsi ode mnie i oni mają wyjaśnić w sposób dla mnie zrozumiały kolejność nanoszenia i proporcję. Zaglądanie ludziom do tależaw celu znalezienia gówna jest co najmniej nie na miejscu ;P Raczej trzeba chłopakom współczuć a nie obrażać.Nie każdy może mieć ASO a ci którzy mają legalne lakiernie też nie wszyscy tacy uczciwi ^^ Obracam się w branży ok 20 lat :x: Pozdrowionka

unek83
[Usunięty]
Wysłany: 2012-01-14, 21:33   

Lackdoctor napisał/a:
Na forum pisałem że darłem a Unkowi na Pw że.... Unek wie.

:tak:
dobra co złego to nie ja ...
ale sobie na wciskaliśmy Krzychu :D
pozdrawiam :spoko:

Lackdoctor 
Wysłany: 2012-01-14, 21:40   
0
UP DOWN

unek83 napisał/a:
dobra co złego to nie ja ...

Przy okazji przy browarku obgadamy resztę problemów formalno prawnych :fiu: :fiu: :fiu:
Pozdrawiam.
MODULAR napisał/a:
ale coraz częściej już nie ma siły.

Ja tez juz wymiekam.
Rządź Waść, forum Twoje. :spoko: :spoko: :spoko:
Uciekam pomieszkać.
Pozdrawiam.

Robert.
Ja Cie nawet lubię.
Tylko komunikacja miedzy nami jakoś nie bardzo wychodzi.
Pozdro.

MODULAR 
Wysłany: 2012-01-14, 21:43   
0
UP DOWN
PROJEKTER

Lackdoctor napisał/a:
Robert. Ja Cie nawet lubię. Tylko komunikacja miedzy nami jakoś nie bardzo wychodzi. Pozdro.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ... jak cię spotkam to rozjadę ^^

Lackdoctor 
Wysłany: 2012-01-14, 21:51   
0
UP DOWN

MODULAR napisał/a:
jak cię spotkam to rozjadę

Zaproszenie aktualne... jak skończę i będzie co pokazać.

JAROGTS
Wysłany: 2012-01-15, 10:02   
0
UP DOWN

Panowie a co mają wasze wypowiedzi odnoście różnicy między epoksydem a reaktywnym?
pozdrawiam

Nokia 
Wysłany: 2012-01-15, 10:10   
0
UP DOWN
:)

Chłopie tego nie ogarniesz :D

arus
Wysłany: 2012-01-15, 10:22   
0
UP DOWN

nokia92 napisał/a:
Chłopie tego nie ogarniesz :D
Ogarnie tylko musi poczytac od poczatku

arus
Wysłany: 2012-01-15, 10:35   
0
UP DOWN

JAROGTS napisał/a:
Panowie a co mają wasze wypowiedzi odnoście różnicy między epoksydem a reaktywnym?
pozdrawiam
W najmniejszym skrócie napiszę tak ja już przyznałem się publicznie na forum,że nie mam pojęcia czy można na reaktywny kłaść warstwę lakieru akrylowego czy nie?? :x: Zobaczymy co powie mi koleżka w mieszalni już jutro po pracy ^^ :rotfl: Przypuszczam że zakończy się na telefonach do Novola ^^ :D bo jakiej odpowiedzi by mi nie udzielił to poproszę o porównanie z kartą techn. starą jak i ponoć nową ^^

MODULAR 
Wysłany: 2012-01-15, 12:19   
0
UP DOWN
PROJEKTER

Dobra ! Należy się wam rzetelna informacja jak to jest z tym reaktywnym skoro wytrzymaliście czytanie tej awantury i obelg :spoko:

Na reaktywny nie wolno nakładać poliestrów bo to spowoduje reakcję chemiczną tych produktów i odpadną. Kiedyś mogę wyjaśnić jak się przed tym chronić ... ale na razie przyjmijcie, że nie wolno tego robić !

W przypadku lakieru akrylowego nie ma żadnego problemu reakcji chemicznej i przyczepności tylko jest problem jakości powłoki i efektu dekoracyjnego takiego pokrycia. Po zmatowaniu blachy papierem 280 ( bo nikt chyba z was nie jedzie blachy papierem 400 ;) i pokryciu jej reaktywnym, wypełnienie jest na 5 um. Po pokryciu tego lakierem i odparowaniu LZO widać każdą rysę skazę i do tego następuje częściowy brak połysku.

W swojej karcie technicznej Novol opisał to tak ... Nie nakładać na reaktywny polierstrów ( bo odpadnie ) , ( przecinek ) i lakierów akrylowych ( bo to tragicznie wygląda )

W efekcie brzmi :

Uwaga ! Nie pokrywać gruntu reaktywnego kitem szpachlowym poliestrowym i lakierami akrylowymi.

Moja wypowiedz jaką zacytował TU @lackdoktor jest wyrwana z kontekstu z postu w tym temacie wątku - o rożnych formach budowy powłoki ochronna dekoracyjnej z podziałem na to kiedy jest ona ochronna, a kiedy dekoracyjna, a kiedy musi być taka i taka ... i że ochrona zależy od gruntów, a dekoracja od lakierów.

Np gruntoemalia na gołą stal .... to średnia ochrona antykorozyjna i średni efekt dekoracyjny, ale prostota wykonania to rekompensuje.

Cały ten wątek z moją prośba o wyjaśnienie przez @lackdoktor tego zapisu NOVOL z karty technicznej w zasadzie dotyczy .... przecinka w zadaniu ^^ .... po którym wyszkolony lakiernik powinien zmienić nastawienie. ;) Połowa zadania dotyczy zakazu ze względów chemicznych, a połowa zdania zakazu ze względów dekoracyjnego.

Na reaktywny w tym przypadku gdy efekt dekoracyjny jest ważny, powinien być położony wypełniacz ... najlepiej akrylowy. :tak:

Wystarczy minimalne doświadczenie lakiernicze i wyobraźnia żeby skapować że NOVOL udzielił swoim klientom dobrej rady. Szkoda że tego nie uzasadnił, ale to jest właśnie wada większości kart technicznych. Krótka informacja TAK ZRÓB bez wdawania się w opisy i analizy. Dlatego konieczne jest szkolenie technologiczne z materiałów lakierniczych. Tu ujawniają się sprzeczności pomiędzy kartami technicznymi a tym co mówi technik. W jednych przypadkach technik może to wyjaśnić i nie ma sprzeczności tylko inny punkt widzenia ( dekoracyjny, albo ochronny, albo ekonomiczny ) a w innych przypadkach technik tkwi w czarnejdupie nie wiedzy. Gdy technik zna wiele systemów częściej popełnia błędy na szkoleniach ale też więcej modrych rzeczy przekaże o lakiernictwie ogólnie. Gdy to technik znający jeden system ... szkoli z nakazami i zakazami dla produktów konkretnego koncernu ... a kto z was używa zawsze jednej linii produktów :sciana: ?

... dlatego właśnie kolejnym krokiem rozwoju zawodowego jest bardzo bardzo wnikliwe analizowanie każdego procesu chemicznego jaki możecie ogarnąć własnym rozumem. Mądrzejsi ogarną więcej mniej rozgarnięci mniej. Tak czy siak każda informacja o tym dlaczego tak się dzieje i jaka reakcja następuje pomiędzy konkretnymi składnikami robi z was większego specjalistę.

Wysokiej klasy fachowiec musi to wiedzieć. Materiały lakiernicze się zmieniają. Ich nazwy handlowe także, tak jak i opakowania, kody i nawet nazwy "niby koncernów"chemicznych które je produkują. Jednak substancje chemiczne w tych produktach zawsze są podobne.

Grunt reaktywny bez utwardzacza kwasowego nie jest już w zasadzie reaktywny. Co jednak gdy jego producent napisał w karcie i na opakowaniu że to grunt reaktywny bo aplikuj się podobnie bo zabezpiecza równie skutecznie bo ma podobną strukturę i wydajność ... itp ? :help:

... A no Panowie lakiernicy to oznacza, że producent lekko nadużył tego określenia, ale teraz na ten grunt reaktywny można już nakładać kity poliestrowe. :tak: W efekcie mamy taki "paszkfil" ... Bezwzględny zakaz nakładania poliestrów na reaktywny
a tu upssss !!! ... niespodziewanka :shock: . Poliester na reaktywny jest OK.

Co do epoksydu na reaktywny ... to już większość z was wie, że to materiały o identycznym zadaniu w powłoce. Jednak na epoksydowy można nakładać poliester.

Załóżmy że gdzieś pod zderzakiem użyliście na wżerach reaktywnego bo nie chcieliście tego szpachlować. Przymierzamy element a to jednak widoczne miejsce i trzeba je poszpachlować. Wypełniacz akrylowy do głupi pomysł. Idealny byłby epoksyd. No ale jest już tu reaktywny ! Co teraz ?

Teraz można bez problemów położyć epoksyd na reaktywny. :tak:

Nic się nie stanie jeżeli damy temu epoksydowi wyschnać zanim położymy poliester bo epoksyd dokona penetracji cienkiej warstwy reaktywnego i będzie on teraz aktywny aż 20 godzin. Jak poszpachlujecie bez grzania promiennikiem IR, albo wcześniej niż po 20 godzinach w temp. 16 st C, to wduepe odpadnie wszytko przy szlifowaniu. Jak wygrzejecie te dwa produkty po alikacji i dopiero na to poliester .... to będzie OK.

Jak widać można nakładać na reaktywny epoksyd ... tylko podstawowe pytanie .... NA jaką cholerę ??? To strata czasu kasy i energii ... jednak w przypadkach ekstremalnych - można, znając zachowanie fizykochemiczne obu tych produktów i chwilową wadę jaką mogą wywołać, oraz sposób jak tego porblemu się pozbyć.

Czy teraz już rozumiecie że reaktywny i epoksyd to połączenie mozliwe i dopuszczalne ale .... bezsensowne :cool: ..... To tak samo jak z tym przecinkiem w opisie o reaktywnym i akrylowym ... Można ale ... po przecinku .... w określony ściśle sposób w określonych przypadkach i bez pretensji do producenta :tak:

Czy teraz łatwiej wam zrozumieć pułapki kart technicznych ?

OK .... to teraz krótko o PZP :

To materiał którego zadaniem jest zniwelowanie napięcia powierzchniowego na tworzywie sztucznym. Nie rozpuszcza plastiku, jak nitro ... nie działa jak klej ... nie jest nawet typowym podkładem, ani gruntem ;) ... po prostu niweluje napięcie dzięki czemu pomiędzy tworzywem i lakierem nie powstaje przestrzeń prowadząca po utwardzeniu lakieru do tego, że ten nie przylega już do podłoża tylko wisi w powietrzu bo uformował się na "cieniutkiej poduszce". Gdy grunto-wypełniacz na tworzywa sztuczne ma takie zdolności to PZP nie jest koniczne jako warstwa pośrednia.

unek83
[Usunięty]
Wysłany: 2012-01-15, 12:56   

MODULAR napisał/a:
Czy teraz już rozumiecie że reaktywny i epoksyd to połączenie mozliwe i dopuszczalne ale .... bezsensowne

a t o napisałem na 2 stronie tego tematu :) wystarczyło pare słów ale napewno nie tak wnikliwie jak ty ;)

Cytat:
unek83

Wysłany: 2012-01-10, 10:45

--------------------------------------------------------------------------------

Lackdoctor napisał/a:
Skąd wiedzieć że to stara i niezgodna karta?

Cytat:
unek83

bo trzeba być wtajemniczony
Lackdoctor napisał/a:
A może jednak jest to nadal prawidłowa technologia????

Cytat:
unek83

jest to wersja w starym systemie a raczej tamtego okresy...
w linii SPECTRAL juz tego nie mam...
Lackdoctor napisał/a:
Dlaczego nie?

Cytat:
unek83

wiesz o tym ,że mozna tak zrobic po zatym trzeba pomyślec jaki to ma sens taki przekładaniec
jacenty 741 napisał/a:
Ale dym już może być...

Cytat:
unek83

jaki dym ?

arus
Wysłany: 2012-01-15, 13:03   
0
UP DOWN

Pozdrawiam serdecznie wszystkich inteligentnych lakierników idących do przodu drogą rozwoju zawodowego. Amatorom życzę wesołej zabawy ale niestety Panowie wam nie pomogę bo to nie moja liga. :spoko: I tu się nie zgodzę bo kolego na drugim forum udzielileś 21 12 bardzo fajnej podpowiedzi dla amatorów nt.MAŁYCH PISTOLETÓW LAKIERNICZYCH ^^ Co do PZP to trzeba dopowiedziec do jakich tzw. plastików sa dedykowane kiedyś robiłem na APP i tamna puszeczce bylo czytelnie to podane na Novolu popełniłem skuchę i nie czytałem efekt znany :x: ^^ ale do błędów trzeba umiec się przyznać I SZUKAĆ ICH PRZYCZYNY

MODULAR 
Wysłany: 2012-01-15, 13:16   
0
UP DOWN
PROJEKTER

arus napisał/a:
Amatorom życzę wesołej zabawy ale niestety Panowie wam nie pomogę bo to nie moja liga. :spoko: I tu się nie zgodzę bo kolego na drugim forum udzielileś 21 12 bardzo fajnej podpowiedzi dla amatorów nt.MAŁYCH PISTOLETÓW LAKIERNICZYCH ^^

:D .... chwila słabości i szczerości :D ....

Co do PZP to niech ktoś znajdzie odpowiedni temat, albo założy nowy bo to i tak trafi do śmieci :tak:

Lackdoctor 
Wysłany: 2012-01-15, 13:18   
0
UP DOWN

MODULAR napisał/a:
Teraz można bez problemów położyć epoksyd na reaktywny.

Jasne...
Dopiszę jednak zgodnie z tym co Rafman napisał w tym wątku... novol wycofał sie z takiego połączenia, bo zdarzały sie sytuacje gdzie odpadało to płatami.
Sam sprawdziłem i utwardzony reaktywny pokryłem epoksydem i po dobie w ponad 20 stopniach, po przeszlifowaniu warstwy epoksydu,, paznokciem darłem całość, miękkie jak minia.

Dlatego można położyć, ale napewno nie wszystkich producentów.

W sumie temu miał służyc ten poruszony tu temat, Unek dobrze o tym wie.
Częśc to była lekka ściema aby poruszyć towarzystwo... udało sie.

arus
Wysłany: 2012-01-15, 13:23   
0
UP DOWN

[quote="MODULAR"]
arus napisał/a:
Amatorom życzę wesołej zabawy ale niestety Panowie wam nie pomogę bo to nie moja liga. :spoko: I tu się nie zgodzę bo kolego na drugim forum udzielileś 21 12 bardzo fajnej podpowiedzi dla amatorów nt.MAŁYCH PISTOLETÓW LAKIERNICZYCH ^^

:D .... chwila słabości i szczerości :D ....

NIE WIERZĘ ^^

jarbia
Wysłany: 2012-01-16, 02:10   
0
UP DOWN
Hobbysta ,amator

Witam
A czym pokryć dużą przecierkę do gołej blachy elementu wielokrotnie lakierowanego gdzie na dużej roztartej powierzchni widać wszystkie poprzednie powłoki ,z różnych materiałów lakierniczych ,gdzie jest goła blacha następnie podkład epoksydowy jakaś szpachla,jakiś następny podkład i kilka innych powłok?
Tak aby się nic z tym nie działo?
pozdrawiam

Miki
Wysłany: 2012-01-16, 08:46   
0
UP DOWN

jarbia, epoksyd

jarbia
Wysłany: 2012-01-16, 11:00   
0
UP DOWN
Hobbysta ,amator

Miki napisał/a:
jarbia, epoksyd

Dzięki .
Epoksyd obojętnie jakie powłoki są pod spodem?

gugun 
Wysłany: 2012-01-16, 11:25   
0
UP DOWN

jarbia napisał/a:
Dzięki .
Epoksyd obojętnie jakie powłoki są pod spodem?
pod spodem jest gola blacha:D a jak nie to dobrze to rozszlifuj

jarbia
Wysłany: 2012-01-16, 13:12   
0
UP DOWN
Hobbysta ,amator

Dzięki Gugun .Mnie tylko chodzi o to czy nie będzie reagował na te poszczególne powłoki rozszlifowane (taka tęcza lakierów - wiesz o co chodzi)
pozdrawiam

gugun 
Wysłany: 2012-01-16, 17:47   
0
UP DOWN

co jak co ale nie epoxyd

gugun 
Wysłany: 2012-01-18, 18:25   
0
UP DOWN

DOBRA PANOWIE TEMAT POSPRZATANY!!!! ZAJĘŁO MI TO MASE CZASU BO MUSIAŁEM KAŻDY POST CZYTAC OSOBNO ŻEBY WYŁAPAĆ ISTOTNE INFORMACJE A WYWALIC OFF.
BYŁA UMOWA ZE BĘDĄ WAKACJE...WAKACJI NIE BEDZIE,ALE MAM NADZIEJE ZE POCZTE WAM ZAWALILEM W ZAMIAN 1 OSTRZEZENIE MNIEJ.

TEMAT PODWIESZAM,JESLI KTOS MA PO PRZECZYTANIU TEMATU MA JAKIEŚ WĄTPLIWOSCI PYTAC!KOLEDZY CHĘTNIE ODPOWIEDZĄ NA PYTANIA

lak 
Wysłany: 2012-01-18, 22:14   
0
UP DOWN

Jaki skład chemiczny ma podkład reaktywny, i podkład epoksydowy?
?

gugun 
Wysłany: 2012-01-19, 20:01   
0
UP DOWN

novol reaktywny
http://screenshooter.net/1425918/tnrhsne
patrz karta karta bezpieczenstwa produktu.

936
Wysłany: 2012-01-21, 23:05   
0
UP DOWN

Epoxyd Epoxyd Epoxyd
MISTRZOSTWO ŚWIATA !!!
Stara szkoła dla HARDCOROWCÓW !!! :)

henieck
Wysłany: 2012-10-16, 13:23   
0
UP DOWN

temat ciekawy i w necie istnieje masa przeciwstawnych opinii i błędnych informacji. Zadzwoniłem w końcu do Novol'a, do kierownika laboratorium i zapytałem co lepiej dać na miejsca gdzie jest rdza i nie ma możliwości, żeby ją do końca doczyścić. Bez zastanowienia odpowiedział, że reaktywny. Zaznaczył, że to nie jest w swoim zamyśle podkład kryjący.

Powiedział, że epoksydowy jest bardzo dobry ale stosuje się go na czystą blachę (czyli zakładam - głównie nowe części). Potem rozmowę pokierował w kierunku odrdzewiaczy, bo poruszył to, że reaktywny zawiera kwas fosforowy tak jak w odrdzewiacz. Mówił, że testowali różne odrdzewiacze i któreś dawały bardzo dobry rezultat (zdaje się pod epoksyd) a inne zupełnie nie (przypuszczam chodzi głównie o przyczepność). Przypomniał, żeby na reaktywny nie dawać epoksydowego tylko 2 składnikowy akrylowy. Potem wymieniał też szpachlówkę...

PROJEKTER napisał/a:

Gorzej jak chcesz położyć na akrylowy poliester. Tu już jest masa przeciwwskazań. Nie wolno tego robić !

w kartach technicznych Novola jest napisane, że szpachlówki można kłaść na 2 składnikowy akrylowy, (natomiast nie można na 1-składnikowy).

Dalej napisze jeszcze swoje przemyślania (żeby nie mylić ze stanowiskiem Nowola).

Jak się domyślam oni głównie badają co się czego trzyma i jakie stanowi zabezpieczanie antykorozyjne - natomiast w praktyce lakierniczej co się jak szlifuje pewnie wychodzi, że mogą być przeciwwskazania innej natury...

Zauważam, że reaktywny podkład Novola rozpuszcza się pod wpływem nitro. Więc gdyby dodać nieodpowiedniego rozpuszczalnika do następnych warstw może być tak jak ktoś pisał, że reaktywny zaabsorbuje rozpuszczalnik i potem będzie miękkie pod spodem.

Do tej pory myślałem, że odrdzewiacze to bullshit, bo wszyscy wiemy, że Fosol nie usuwa rdzy - ale zaczynam inaczej myśleć. Moje rozumienie sprawy jest takie, że odrdzewiacz nie usunie grubej rdzy i nie należy tego po nim oczekiwać. Mówię o działaniu kwasu ortofosforowego (zwanego potocznie fosforowym), bo mogą być inne sposoby na usunięcie rdzy, o tym niżej. Więc kwas fosforowy nie ma na celu usunięcia rdzy. Ma na celu zmienienie tlenku żelaza w fosforan i wniknięcie do rdzy i czekanie tam w aktywnej postaci na każdy jon, który inaczej wiązałby się z żelazem wytwarzając rdzę i uszkadzając od spodu przywieranie powłoki. Podkład reaktywny można dawać na gołą blachę, też ocynkowaną i jego właściwości przeciwkorozyjne są lepsze niż epoksydu, a epoksydu lepsze niż 2-składnikowego podkładu akrylowego - z tego co widziałem na jakimś wykresie Novola. Podkład reaktywny zawiera właśnie niewielkie stężenie kwasu fosforowego, który zapobiega w zarodku utlenianiu żelaza.

Rdza bierze się powstawania mikro-ogniw. Różne pierwiastki reagują w obecności elektrolitu (i przy tym powstaje przepływ elektronów tak samo jak w bateryjce). Podkład reaktywny stwarza takie warunki chemiczne, że rdza się nie tworzy. Epoksydy działają głównie na zasadzie skuteczniejszego niż inne produkty izolatora . W silnikach morskich stosuje się element z aluminium wkręcany w obudowę, który bierze na siebie całą korozję. Po kilku miesiącach jest całkiem skorodowany i nadaje się do wymiany ale rdza silnika nie bierze tak ostro. Słyszałem też o jakimś patencie odwrotnego ogniwa – przez chroniony metal przepuszcza się maleńki prąd, który odwraca wszystkie mikro ogniwa i rdza się nie tworzy.

Może tylko napomknę, że moje dywagacje idą w kierunku maksymalnego zabezpieczenia wżerów i newralgicznych, trudnych miejsc przed korozją. Wiele prac lakierniczych odbywa się bez problemu kładzeniem akrylowego na nowy element i też jest spokój na jakiś czas (przynajmniej na tych powierzchniach, które mają prosty kształt, są odsłonięte i prawidłowo pomalowane).

Idąc dalej tym tropem rozumowania wnioskuję sobie, że może nie być całkiem optymalne, żeby dawać na rdzę podkład reaktywny, bo jest on bardzo cienki (10-15um) i w miejscach gdzie jest trudna do usunięcia rdza - rdza od razu przereaguje z tą odrobiną kwasu jaka jest w tej cienkiej warstewce podkładu. Jest to i tak lepiej niż by dać jak plastik chemicznie obojętny podkład epoksydowy, który nic nie robi z rdzą a jedynie skutecznie izoluje (chociaż zawiera też tlenki jako inhibitory). Myślę, że lepiej jest potraktować rdzę najpierw odrdzewiaczem (kwasem fosforowym), żeby przereagowało tyle ile chce i jak głęboko chce. Nadmiar kwasu dokładnie zmyć i odtąd traktować to jako sytuację wyjściową pod reaktywny i następne warstwy. Zyskujemy to, że pozostała rdza jest dogłębnie potraktowana i w miarę możliwości "nasączona" aktywnym odrdzewiaczem (kwasem fosforowym), odsłonięty metal nadal jest niepowleczonym metalem zdolnym do prawidłowego przyjęcia podkładu reaktywnego. Nie widzę co by tu mogło zaszkodzić. Różni się to od niektórych odrdzewiaczy, których się nie spłukuje, które próbują na metalu wytworzyć jakąś warstwę ochronną - ale tutaj nie wiemy jak to się dalej zwiąże z podkładami. Doświadczenia Novola pokazujące, że nie każdy odrdzewiacz potem trzyma następne warstwy wydaje mi się pokazują, że wiele odrdzewiaczy pozostawia po sobie różne naloty i resztki innych chemikaliów na powierzchni metalu - stąd mój pomysł, żeby używać odrdzewiacza na kwasie fosforowym, potem spłukać i być może jeszcze raz przeszczotkować żeby był goły metal a tam gdzie jest rdza -żeby była rdza potraktowana fosforowym.
Fosol bazuje głównie na kwasie fosforowym(25%) ale też ma 5% kwasu szczawiowego, który nie wiem jak działa ale to powiedzmy zignoruję http://www.libella.com.pl/var/files/293/pl/786.pdf

Natomiast co do odrdzewiaczy to istnieją inne, które naprawdę usuwają rdzę. Przykładowo jeśli weźmie się kwas solny to on usunie rdzę- i metal też:) . Problem w tym, że jakiekolwiek pozostałości po kwasie solnym są ekstremalnie korozjogenne i pomalowanie czegoś takiego raczej chyba nie ma sensu. Z uwagi na to, że kwas solny trawi metal nawet chyba szybciej niż samą rdzę, i jest trudny do usunięcia (mówię o śladowych ilościach wywołujących korozję) - jest niepraktyczny. (Kwas fosforowy natomiast nie rusza metalu, cienkie naloty rdzy potrafi rozpuścić i jest inhibitorem korozji. Z tego co kojarzę ale to wymaga sprawdzenia taki Fosol dobrze jest stosować w temp pokojowej, bo na zimno reakcje wolno zachodzą lub w ogóle(?)

Przy okazji - nie wiem czy temat był kiedyś poruszany - filtr węglowy do maski można zregenerować nad parą jak ktoś ma ochotę na eksperymenty. Ja używam okrągłego Sundstroma, który idealnie pasuje średnicą na puszkę po brzoskwiniach. Wlałem pół puszki destylowanej wody (żeby jak najmniej porywało z wody innych nielotnych substancji, które z biegiem czasu zmniejszą chłonność węgla aktywnego), uszczelniłem połączenie z filtrem czarną taśmą samowulkanizującą (żeby cała para przeciskała się przez filtr) i odpaliłem średni gaz na kilkanaście minut aż większość wody wyparuje porywając ze sobą z węgla aktywnego co się tam do tej pory zebrało. Od razu poczułem ulatniające się nitro, po kilku minutach więcej się nie wydostawało - ale maskę używałem wcześniej do innych celów do formaliny wiele miesięcy wcześniej (jest to gaz spotykany najczęściej jako roztwór w wodzie). Pozbycie się formaliny trwało znacznie dłużej, że aż musiałem dolać wody i trwało to jakieś 20-30 minut.

Na koniec mały smaczek dla tych, którzy doczytali do końca - pomalowałem drzwi audi od spodu do środkowych listew wałkiem :) )))) Najpierw był reaktywny na metal, potem 2 warstwy 2 skł akrylowego - zdaje sie Novol 300. Zależało mi na antykorozyjności a nie na efekcie wizualnym ale jednak baranek wyszedł tragiczny - ale uratowałem papierem ściernym. W sumie niepotrzebnie jechałem całość pod listwę zamiast tylko tam gdzie była rdza, bo żeby to ręcznie poprawić to było trochę. Teraz zastanawiam się co dalej - czy polecieć ze spraya 1- składnikową bazę i klar, czy dać taki kawałek do lakiernika (2 drzwi i kawałęk błotnika na dole), czy lepiej postawić na trwały 2skł lakier i polecieć samemu wałkiem, może kupić tani pistolecik hydrodynamiczny w makrecie budowlanym , a może w ogóle juz tam sobie baranka Antigravela zrobić jak w wersji offroadowej ;)

PROJEKTER
Wysłany: 2012-10-16, 14:58   
0
UP DOWN

Ja się odniosę przede wszystkim do wątku z poliestrem. Nie wiem czemu technicy Novola, czy laboranci trzymają się konstrukcji powłoki ... reaktywny + akrylowy + wyp. poliestrowy ?

W normalnym toku naprawy to jest głupie i szkodliwe. W nienormalnym toku naprawy może się komuś udać. ... a nienormalny tok to tak sytuacja gdy na ten akrylowy wypełniacza nakładana na jest bardzo lekka delikatna szpachlówka wykończeniowa, która sypie się przy szlifowaniu jak ... Feinspachtel 0911 Spies Hecera ;)

W każdym przypadku gdy zastosowana zostanie normalna szpachlówka najprawdopodobniej skończy się to "wycieńciem" łaty po powłoką dekoracyjną ( tzw. kontur map ). Nawet jak ktoś tak robi, i raz czy dwa się udało albo tak mu się wydaje że udało się uniknąć tego problemu to jest na doskonałej drodze żeby sobie takie wady pokrycia zafundować, albo po prostu ... nie widział jeszcze własnych prac po kilku miesiącach lub roku.

W lakiernictwie samochodowym gdy mamy do czynienia z blachami lekko pokrytymi korozją ... rdzawy nalot ... gdy są to wnęki ... można oczywiście zastosować reaktywny i na to nawet położyć bezpośrednio lakier akrylowy ( byle nie bazę ). W ten sposób wnętrze pod dywanikami osłonami czy tapicerką jest zabezpieczone gruntem i emalią z kolorem. to samo wnętrze maski silnika czy błotników przednich jak spadło z nich zabezpieczenie transportowe. Tanio i sprawnie.

Tam gdzie używany ma być poliester nie ma mowy o reaktywnym.

Główna zasada w budowie każdej powłoki ochronno dekoracyjnej to cienka warstwa .... oznacza to dobór odpowiedniego środka do ochrony i odpowiedniego lakieru do dekoracji ... a nie kilku gruntów i podkładów a potem kilku różnych lakierów bezbarwnych, bo każdy ma inne właściwości. Gdy mamy goły metal i wysokie wymogi dla odporności powłoki na korozję to najlepiej jak zrezygnujemy z wypełniacza akrylowego. :tak: Epoksyd na to kit szpachlowy potem epoksyd i lakier ... tzn baza i potem na to barwny. lub solid o dowolnej budowie spoiwa.

Wypełniacz akrylowy stosowany jest w tej branży bo jest silnym wypełniaczem w wersji HS i UHS, stosunkowo szybko się utwardza i łatwo obrabia. Dlatego używa go tylu lakierników. Rezygnacja z takiej miedzy powłoki wychodzi na dobre jej parametrom. Gdyby ktoś idealnie obrobił kit szpachlowy to może użyć epoksydu w dwóch max trzech warstwach aplikacyjnych wygrzać promiennikiem i zmatować pod lakier. Trudniej się matuje niż akryl, dłużej utwardza ... ale nie ma żadnych niespodzianek w trakcie lakierowania i po nim ... i przez lata użytkowania takiej powłoki.

Wypełniacz akrylowy, a szczególnie miejsca przejść tego produktu w inny produkt to seria potencjalnych wad wpadek i problemów. Używanie wypełniacza akrylowego jako izolatora między powłokowego to już absurdalny pomysł ... tak to jest tylko w Novolu ^^ Dobrze by było jakby panowie laboranci dogadali się z praktykami lakiernictwa czyli technikami Novola i zaczęli przekazywać opinii publicznej - jedno stanowisko. To które pomaga w praktyce, a nie to które jest poprawne chemicznie, czy fizyko chemicznie. Idąc taką linią rozumowania to już znacznie mądrzej jest zastosować na ten reaktywny grunt epoksydowy. Też nie odpadnie i nie wywoła niepożądanej reakcji, a lepiej się sprawdza pod poliestrem i jest szczelniejszym izolatorem ... pytanie tylko po co dmuchać na lodowate ?

Albo decydujemy się na aktywną ochronę przed korozją i wtedy budujemy powłokę ochronną na fosforanie ... wypinając się na jej efekt dekoracyjny .... albo decydujemy się na skuteczną ochronę pasywną i wtedy opieramy ją szczelnie sieciujący epoksyd.

Weźcie pod uwagę że technologie zabezpieczenia metali epoksydem i lakierami akrylowymi dają 7 lat gwarancji na odporność korozyjną. W przypadku użycia reaktywnego nie ma już żadnych informacji i gwarancji bo większość producentów doskonale wie że po reaktywny sięga się wtedy gdy już są poważne problemy z korozją i nie ma tu mowy o gwarancji na produkt jak skuteczność ochrony zależy w 100% o przygotowania podłoża i dokładności pracy lakiernika na samym początku.

Pisałem to wcześniej ... dalej tak uważam ... reaktywny powinien zniknąć z branży napraw powypadkowych ... a nawet z całej branży lakiernictwa samochodowego. Ten
produkt buduje jakieś złudne nadzieje na to że pomimo że metal skorodował to ten cudowny likwidator korozji go uratuje ^^ . W efekcie lat ... ma co najwyżej taką samą skuteczność jak epoksyd.

W przypadku budowy powłoki ochronno-dekoracyjnej dodam tylko, że obecnie doskonałym pomysłem jest zrezygnowanie w ogóle z wypełniaczy akrylowych 2K i przejście na układ grunt epoksydowy pod poliestry a potem grunto-wypełniacz wodorozcieńczalny 1K na poliestry, przecierki do gołej blachy, "schody" odkrytych powłok pośrednich, nagotowo pod bazy i lakiery.

Pewnie wielu z was trudno będzie się przestawić, ale to naprawdę doskonała konstrukcja powłoki i bardzo skuteczne zabezpieczenie. Do tego bardzo wygodna szybka praca. Epoksyd pod poliester można nanosić pędzlem, ale przed szpachlowaniem trzeba wygrzać IR ostatecznie suszarko opalarką. Podkład wodny może zostawać w pistolecie cały tydzień. Zobaczcie jakie oszczędności dzień w dzień na myciu sprzętu i jak szybko idzie robota ;)

Podkład wodorozcieńczalny to doskonały grunt na blachę i do tego wyjątkowo skuteczny izolator. Jak ktoś się martwi o krzywizny niech sobie wprowadzi jako wypełniacz ..... poliester natryskowy. ;)

Lackdoctor 
Wysłany: 2012-10-16, 15:31   
0
UP DOWN

PROJEKTER napisał/a:
W każdym przypadku gdy zastosowana zostanie normalna szpachlówka najprawdopodobniej skończy się to "wycieńciem" łaty po powłoką dekoracyjną ( tzw. kontur map ).

Maluszek chwalony przez Krzycha autim niestety posiada takie wady.
PROJEKTER napisał/a:
W przypadku budowy powłoki ochronno-dekoracyjnej dodam tylko, że obecnie doskonałym pomysłem jest zrezygnowanie w ogóle z wypełniaczy akrylowych 2K i przejście na układ grunt epoksydowy pod poliestry a potem grunto-wypełniacz wodorozcieńczalny 1K na poliestry, przecierki do gołej blachy, "schody" odkrytych powłok pośrednich, nagotowo pod bazy i lakiery.

Pewnie wielu z was trudno będzie się przestawić, ale to naprawdę doskonała konstrukcja powłoki i bardzo skuteczne zabezpieczenie. Do tego bardzo wygodna szybka praca. Epoksyd pod poliester można nanosić pędzlem, ale przed szpachlowaniem trzeba wygrzać IR ostatecznie suszarko opalarką. Podkład wodny może zostawać w pistolecie cały tydzień. Zobaczcie jakie oszczędności dzień w dzień na myciu sprzętu i jak szybko idzie robota

Podkład wodorozcieńczalny to doskonały grunt na blachę i do tego wyjątkowo skuteczny izolator. Jak ktoś się martwi o krzywizny niech sobie wprowadzi jako wypełniacz ..... poliester natryskowy.

Możesz podac jakies przykłady (linki) do tych produktów?
Bo podkłady wodorozcieńczalne nie sa zbyt popularne a na pytanie w mieszalni lokalnej o takie produkty.... :shock: :x: :help:

Chali68
Wysłany: 2012-10-16, 18:10   
0
UP DOWN

Robert! Dołączam się do pytania Krzyśka. Jaki konkretnie grunto–wypełniacz. Pozdr.

PROJEKTER
Wysłany: 2012-10-16, 18:24   
0
UP DOWN

No wiem że to nie zbyt popularny materiał. Ja mam doświadczenie z porzednikiem i trochę też tym produktem. Polecam :

http://www.glasurit.com/p...glasurit-176-72

... tym twardszy im dłużej stoi pod promiennikiem ( taka to ciekawostka ) można samemu decydować czy pod szlif ręczny na mokro czy od razu pod maszynę. Schnie od 5 do max 15 minut w promienniku IR ... ale też schnie w normalnej pokojowej temperaturze. i można go stosować do napraw punktowych tzn nie trzeba pokrywać całego elementu pokładem bo przy szlifowaniu brzegi dają się łagodnie "wprowadzić" w tło i nie odcinają się po położeniu bazy czy lakieru ... trochę tek jak mocno rozrzedzony akryl i wycieniowany z dala od głównej części łaty na rozcieńczalniku do cieniowania ( kurde nie wiem czy ktoś z was tak kiedyś robił :shock: Pewnie namieszałem :/ ??? ...) Tu jednak nie trzeba kombinować bo tą delikatność krawędzi uzyskuje się przy obróbce ściernej.... no i nie aktywuje podłoża np. poprzedniej naprawy lakierniczej. Naprawdę dużo zalet i żadnych wad ... no może jedna jest taka że trzeba się zapatrzeć w szpachlówkę akrylową 1K bo o poliestrze nie ma tu już mowy w przypadku jakieś dziurki, czy ryski zauważonej tuż przed lakierowaniem. To generalnie grunt na gołą stal ... ale też delikatny wypełniacz. Tzn można go nakładać na poliester obrobiony 280 na maszynie czy 180 na sucho ... można spróbować zniwelować ślad po 220 na maszynie lub 150 na sucho bo ten produkt od razu się cofa i siada pod promiennikiem ale tak grubego szlifowania nie zalecam.

Nie odwala on jednak takich jaj po jakimś czasie pod lakierem, jak akryle. Nie siada na rysach po czasie tylko od razu. Jak pokryje takie rysy po 150 ... to można i tak robić. Generalnie jednak wymaga ciut gładszego wykończania poliestrów ... aż się prosi o prostą obróbkę szpachli 120 na sucho i na to poliester w natrysku i na maszynę 280 a nawet 320, a potem dopieroten grunto wypełniacz wodorozcieńczalny.
Trzeba troszkę potrenować. Promiennik IR to jednak konieczność choć producent twierdzi ze nie ... użytkownicy mówią co innego ;)

Nie sądzę żeby te tańsze produkty mniej znanych koncernów były dużo dużo gorsze. Poliuretan modyfikowany wodą ma stosunkowo prosta budowę chemiczna, a gdy odparuje z tego woda to już jest obojętny chemicznie. Trzeba się zapatrzeć w jeden literek i najpierw ostrożnie popróbować ... albo żeby się nie zrazić od razu poważniejsza inwestycja i zakupy w Glasuricie. :tak: Tu z pewnością nie będzie żadnych wpadek. Znam ASO duże które już tak pracuje trzy lata ... od roku z tym produktem.

Chali68
Wysłany: 2012-10-16, 19:13   
0
UP DOWN

Dzięki! Powiem tak kiedyś stosowałem w hydropalu 1K i też było ok tylko że niestety właściciel "serwisu" zrezygnował za duże koszty. Stosowaliśmy na przecierki tylko. Ale masz rację system jest dobry. Przedewszystkim przyspiesza proces. Pozdr.

936
Wysłany: 2012-10-16, 21:22   
0
UP DOWN

Panie PROJEKTER
Nie musisz przekonywac do dobrego !!!

Pracuje w tej technice od lat i niczym lepszym do tej pory się nie spotkałem (Epoxyd, Poliester, Poliuretan)
Fakt zamiast wodorozcieńczalnego poliuretanu jestem zmuszony używac konwencji (po godzinie od aplikacji bez IR można szlifowac) ale w pełni moge potwierdzic zalety tego schematu przygotowania powierzchni "pod lakier" gdyż Poliuretan tak jak epoxyd nie ma powierzchni higroskopowej więc nie dopuszcza tlenu do metalu co dodatkowo podnosi antykorozyjnosc.
Ps. Dodatkowo w skrajnych przypadkach wytrawiam stal kwasem taninowym, który po zakończeniu swojego procesu chemicznego neutralizuje wodą !!!
Pozdrawiam.

LAKIEROWANKO Strona Główna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materiały

Odpowiedz do tematu