Szukaj FAQ Album



Przesuniêty przez: Tech 2009-04-25, 17:42
Autor Wiadomo¶æ
ToSzEk89
Wys³any: 2007-11-22, 15:00   Ilo¶æ bazy i bezbarwnego ???
0
UP DOWN

Posty: 23
Witam
Jestem tu nowy wiêc na pocz±tku chcia³bym siê z wami wsyzstkim przewitaæ :wink:

Czytaj±æ posty na forum do¶æ duzo mi sie rozja¶ni³o :mrgreen: ale chcoia³bym was zapytaæ ile moze pój¶æ bazy i klera na pomalowanie maski (obie strony) b³otnika podszybia i ca³ego zderzaka w Fiacie SC Jak nareazie mam ma³e rozeznanie wiêc pytam do¶wiadczonych a i jak kto¶ moze napisaæ jaki polecacie lakier bezbarwny (nie za drogi i dobrze kryj±cy - nie pisaæ mi ¿e takie rzeczy to tylko w erze ) my¶lê o Novolu MS a i takie moje wymys³y które dobrze ¿eby by³y potwierdzone:
1. do bazy nie daje siê utwardzacza (tylko rozcieñczalnik do baz 20 - 40%)
2. do klera idzie utwardzacz + rozcieñczalnik
3. Klerem malowaæ baze po ok 20- 40 jak siê ju¿ do palca nie bedize kleiæ ??
Tak ja to rozumiem jak co¶ nie tak prosze o poprawienie

Z góry dziêkuje za odpowiedzi pozdrawiam Toszek :D
 

Amiggo 
Wys³any: 2007-11-22, 19:43   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
No wiêc tak. Co do ilo¶ci to wszystko zale¿y od przygotowania materia³u i techniki lakiernika. Dla mnie by to by³o ok 0.25-0.3 +rozp. bazy 2K i ok 0.3 + utw. lakieru HS. Do bazy 2K daje siê 50% rozpuszczalnika. Z lakierem dobrze kombinujesz. A bazê lakieruj kiedy wyschnie, czyli kiedy zmatowieje na ca³ym elemencie. Przy metalikach i per³ach nie zapomnij o ustawieniu ziarna - wypyleniu. :wink:
 

ToSzEk89
Wys³any: 2007-11-22, 20:02   
0
UP DOWN

Posty: 23
Amiggo napisa³/a:
Dla mnie by to by³o ok 0.25-0.3 +rozp. bazy 2K i ok 0.3 + utw. lakieru HS. Do bazy 2K daje siê 50% rozpuszczalnika. Z lakierem dobrze kombinujesz. A bazê lakieruj kiedy wyschnie, czyli kiedy zmatowieje na ca³ym elemencie. Przy metalikach i per³ach nie zapomnij o ustawieniu ziarna - wypyleniu. :wink:


Bazy tylko wed³ug ciebie 0.3 l ?? ja tu tak stawia³em na na 0.8 L ale w takim razie dla wszystkiego moze zejde do 0.5 L bazy (to chyba powinno wystarczyæ jak piszesz ze nawet i o.3 by stykne³o)
Co to za baza 2K ?? jaki¶ okre¶lony rodzaj ??
A no i nie zapomnieæ o ustwieniu ziarna- czyli ??

Wyczyta³em te¿ w którym¶ po¶cie ¿e przed malowaniem bezbarwnym baze przetrzeæ¶ciereczk± antystatyczn± - chodzi o usuniêcie py³kuów które mog³y by osi±¶æ tak ??
 

maras 
Wys³any: 2007-11-22, 23:51   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 211
Sk±d: Sokolniki k.Poznania
Ilo¶æ zale¿y te¿ od typu pistoletu, ale nawet w przypadku hp wystarczy³o by mi 0,4l bazy i ok 0,45l klaru. Oznaczenie 2K mówi,¿e produkt jest dwukomponentowy, czyli np lakier+utwardzacz, ale w przypadku bazy nie wiem co by to mia³o znaczyæ, do bazy nie daje siê utwardzacza. Ustawienie ziarna, czyli ostatnia rozproszona warstwa, malowana z wiêkszej odleg³o¶ci i najlepiej przy obni¿onym ci¶nieniu. Pozwoli to wyrównaæ kolor, jakby¶ w poprzednich warstwach utopi³ ziarna(wychodz± ja¶niejsze i ciemniejsze paski). Najlepiej zrobiæ, jak przeschn± poprzednie warstwy. ¦ciereczka pozwala zetrzeæ odkurz, czyli zaschniêt± bazê, która nie zwi±za³a z pod³o¿em
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-23, 11:25   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
kolego przy pistolecie HP trzeba liczyc 0,2l bazy na sredni element typu zderzak czy blotnik. na maske dwustronnie wzialbym przynajmniej 0,4 bazy. wszystko tez zalezy od tego jaka to baza. perly bralbym 50% wiecej niz zwyklego metaliku. co do bezbarwnego to juz zalezy jak chcesz go rozlac. ja robie na lustro i wylewam okolo 0,25 na element lakieru MS. bezbarwny wylewasz wtedy gdy baza jest sucha, matowa.
 

ToSzEk89
Wys³any: 2007-11-23, 13:06   
0
UP DOWN

Posty: 23
Dziêki za wszystkie informacje to ju¿ mi chyba wystarczy resztê bêde musia³ nauczyc sie na w³asnych b³êdach :roll:
Wiêc dziêki za informacje je¶li pojawi± siê jeszcze u mnie jakie¶ w±tpliwo¶ci to bêde pyta³ mam nadzieje ¿e mogê na was liczyæ :mrgreen:
 

maras 
Wys³any: 2007-11-23, 19:17   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 211
Sk±d: Sokolniki k.Poznania
rbfm napisa³/a:
kolego przy pistolecie HP trzeba liczyc 0,2l bazy na sredni element

Czy do mnie?? Ja napisa³em ile mi wychodzi, na element typu maska, czy dach w sporym samochodzie idzie mi ok 0,2l(mówiê o malowaniu z jednej strony), a na np b³otnik, czy drzwi ok 0,1l. Np na ca³ego accorda(bez zderzaków), malowanego z zewn±trz+niektóre wnêki, posz³o mi 1,3l bazy i to do¶æ taniej, bo profixa. Gdybym robi³ go sikkensem posz³o by jeszcze mniej. Bezbarwnego HS ok 1,5l. Pistolet-professional hp z dysz± 1,5
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-23, 19:21   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
maras napisa³/a:
Czy do mnie??


nie wiem czy do ciebie, jednak w temacie jest pytanie ile bazy i bezbarwnego, wiec odpowiedzialem.
 

maras 
Wys³any: 2007-11-24, 17:22   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 211
Sk±d: Sokolniki k.Poznania
My¶la³em, ¿e do mnie piszesz, ¿e za ma³o napisa³em, nadinterpretacja :mrgreen:
 

ToSzEk89
Wys³any: 2007-11-25, 11:14   
0
UP DOWN

Posty: 23
To chwileczke tak jak was czytam to dochodze do takiego wniosku ¿e potrzeba mi tej bazy jako¶ troche wiêcej 0,4 maska (dwie strony) 0,2 b³otnik 0,3 zderzak i co¶tam jeszcze na potszybie. To troche jako¶nie zadurzo bo na moje niedo¶wiadczone oko powiedzi³ bym ¿e tam te 0.5 - 0.6 powinno stykn±æ no bo przecie¿ dochodzi do tego jeszcze te 20 % rozcieñczalnika. TAK ?? :mrgreen:
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-25, 11:33   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
no ale co z tego ze dochodzi 20% rozcienczalnika? nawet jakby dochodzilo 2000% to i tak krycie masz takie samo . rozceinczalnik odparuje.
 

Amiggo 
Wys³any: 2007-11-25, 13:39   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
Ilo¶æ rozpuszczalnika wp³ywa na krycie w tym stopniu ¿e nie da siê po³o¿yæ grubej warstwy baz± z du¿± ilo¶ci± rozpuszczalnika. Zawsze stosujê zalecenia producenta co do gêsto¶ci produktów. Nie wiem jak u innych ale ja do bazy 2K dajê 51% rozpuszczalnika, do lakieru MS 15-20% a do HS do 5% rozpuszczalnika. Gdzie robiê przej¶cia na lakierze dodajê do niego do 50% rozpuszczalnika wtapiaj±cego, a potem samym wytapiaczem. I wychodzi OK. :wink:
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-25, 13:52   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
chcialem tylko zwrocic mu uwage ze rozcienczalnik nie jest komponentem lakieru i nie ma wplywu na ilosc potrzebnego materialu.

bazy novolu sa 1:1
 

Amiggo 
Wys³any: 2007-11-25, 16:32   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
Ok rbfm wiem o co biega. Muszê wszystkich przeprosiæ niechc±cy wprowadzi³em b³±d w linii 2K do bazy dodajê 100% rozpuszczalnika (1:1) jak pisa³ rbfm a nie jak poda³em mylnie 50%. Wielkie sorki ale wiecie ma³o pijê i nie jestem dobry w procentach. :oops:
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materia³y

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang