Szukaj FAQ Album



Przesuniêty przez: DrCruel 2009-09-22, 14:13
Autor Wiadomo¶æ
rbfm 
Wys³any: 2007-11-23, 11:28   Woda z Novola - Spectral Wave
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
wlasnie wrocilem z poznania ze szkolenia novol. pokazali nam bazy wodne spectral wave. powiem wam ze jestem pod wrazeniem tego systemu. jak dla mnie rewelacja.
 

kali113
Wys³any: 2007-11-23, 11:35   
0
UP DOWN

Posty: 1
Witaj.Ciekaw jestem jak d³ugo trwa³o i ile kosztowa³o.Bêdziesz próbowa³ malowaæ tym systemem? :lol:
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-23, 11:36   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
trwalo jeden caly dzien a kosztowalo nic :D
przechodze na ten system jak tylko moj kolega dostanie tenmieszalnik. cieniowanie tym systemem zrobi nawet dziecko :D
 

baqo 
Wys³any: 2007-11-23, 18:39   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
NAPISZ CO¦ WIÊCEJ? JAK SIÊ TYM MALUJE,JAK SCHNIE,KRYJE,MATUJE,JAK ZROBIÆ PÓ£MAT,ILE WARSTW,ROZCIÊCZANIE,OKRES PRZYDATNO¦CI,CZYM PRZEMYWAÆ PRZED BAZ¡,NA JAKIE PODK£ADY MO¯NA MALOWAÆ MOKRO NA MOKRO,ITD :?:
 
 

maras 
Wys³any: 2007-11-23, 19:11   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 211
Sk±d: Sokolniki k.Poznania
Jak mo¿na siê na takie co¶ dostaæ? Do Poznania mam kilka km, wiêc chêtnie bym zobaczy³, ale pewnie trzeba mieæ firmê zarejestrowan± :neutral:
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-23, 19:18   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
baqo napisa³/a:
NAPISZ CO¦ WIÊCEJ? JAK SIÊ TYM MALUJE,JAK SCHNIE,KRYJE,MATUJE,JAK ZROBIÆ PÓ£MAT,ILE WARSTW,ROZCIÊCZANIE,OKRES PRZYDATNO¦CI,CZYM PRZEMYWAÆ PRZED BAZ¡,NA JAKIE PODK£ADY MO¯NA MALOWAÆ MOKRO NA MOKRO,ITD :?:



Zacznijmy od tego ze zalecany pistolet do nowej technologii novolu to sata jet 3000 hvlp do baz i sata jet3000 rp do bezbarwnego.

bazy wodne naklada sie w 1,5 warstwy. pierwsza polwarstwa to lekkie zapylenie elementu. ma to na celu wylapanie niewymytej dokladnie powierzni. bazy wodne sa o wiele bardziej wrazliwe na brud. w rozceinczalnikowej technice niedokladnie odltluszczona poiwerzchnia byla czesto odratowywana dopyleniem lakieru. tutaj nie da rady. po pierwszy zapyleniu ladujemy 1 pelna mokra warstwe i to juz jest koniec roboty :) jak zobaczylem jak kryle czerwony lakier to nie mmoglem uwierzyc. baza wodna po nalozeniu zachowuje sie jak akryl. z baranka po chwili rozlewa sie na lustro po czym dosyc dlugo schnie. po wyschnieciu jest lekko gumowata. w przeciwneistwie do systemu np glasurit ktory jest typu 'nie dotykaj', w spectral wave mozna ewentualne smieci wyszlifowac. jest to glowna zaleta w polskich realiach. wady to dosyc dlugi czas schniecia.
krycie rewelacja. 0,1 na element to az nadto. jednak zapomnijcie o kupowaniu 0,1. nikt raczej tego nie bedzie robil. ponadto trzeba sobie natrysk probny robic.

i podstawowa zasada - zawsze cieniowanie. koniec z malowaniem do krawedzi.

powierznie myje sie specjalnym zmywaczem do baz wodnych.
co do podkladow, zostaja stare. nie dajcie sie namowic w sklepach lakierniczych na specjalne podklady do baz wodnych bo to mit.

cieniowanie to banalna robota. w tym systemie w zasadzie cieniuje sie bez specjanych umiejetnosci artystycznych :) ale dla idealistow novol stworzyl tez srodek do cieniowania. takie fajne biale mleko ktore pomaga w cieniowaniu. efekt rewelacja.

na bazy lalismy moj ulubiony vhs 510. 1,5 warstwy a wyglada jakby sie wylalo z pol litra lakieru na element. do pomalowania 3 drzwi od poloneza uzylismy 0,4l. tego lakeiru nie wylejesz na lustro, jednak tworzy on doskonala lekka morke, ktorej za cholere nie moglem uzyskac stosujac ms. i to mi bardzo odpowiada.

kupujac baze spectral wave dostajesz gotowy produkt ktory wlewasz w pistolet i jazda. zadnych rozcienczalnikow. produkt niestety zdatny do spozycia do 48 h od zmieszania. dosyc gesta ciecz, masz wrazenie ze nie przejdzie przez dysze. przy mieszaniu lekko sie pieni.

sklepy sprzedajace lakiery, bez natrysku probnego, nie maja prawa bytu. nie da sie zrobic lakieru bez natrysku. i to natrysku konkretnego - podklad, baza i bezbarwny. sama baza po wyschnieciu ma calkiem inny kolor niz z bezbarwnym. aha no i natrysk probny sprzedawca powinin zrobic dedykowanym pistoletem. podobnie lakiernik musi uzyc tez tego sprzetu. inaczej dupa. nic z tego nie wyjdzie.

zapomnijcie o pistoletach po 3 stowy. mozecie powoli zaczac uzywac ich do podkladow bo wam po prostu zardzewieja. juz mozecie powoli szukac jednego z trzech- sata devilbiss iwata.

podobnie kompresor i cala instalacja. powietrze zasyfione olejem i innym syfem trzeba zastapic czystym. zmrazacz powietrza bedzie przydatny. do tego dysze wenturiego. przydatny gadzet.

trzeba uwazac zeby nie przemrozic lakieru. jakies zostawienie w aucie na mrozie - dupa, do wyrzucenia.

generalnie duzo wiecej moglbym pisac na temat technologii, jednak nie wiem co was interesuje.
 

marikk 
Wys³any: 2007-11-23, 19:55   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 249
A s± akryle wodne?? czy w tym nowym systemie wodnym bd± wycofane akryle?? jesli sa akryle wodne to troche o ich aplikacjiii
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-24, 11:53   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
nie ma akryli wodnych. pozostaja rozcienczalnikowe, zmodyfikowane podobnie jak bezbarwny.

a co do baz wodnych to zapomnialem napisac najwazniejszego: nie ma mozliwosci zrobienia nimi zaciekow! oraz nie ma szans na chmurki i pasy np przy srebrnych kolorach.
 

maras 
Wys³any: 2007-11-24, 17:21   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 211
Sk±d: Sokolniki k.Poznania
rbfm napisa³/a:

a co do baz wodnych to zapomnialem napisac najwazniejszego: nie ma mozliwosci zrobienia nimi zaciekow! oraz nie ma szans na chmurki i pasy np przy srebrnych kolorach.


O, to dobra wiadomo¶æ, mia³em pytaæ w³a¶nie o to, bo skoro pisa³e¶, ¿e siê rozlewaj±, my¶la³em, ¿e bêd± ³atwo ¶ciekaæ. Tylko z tymi pistoletami trochê problem, nie wydaje mi siê,¿eby wielu by³o staæ na dwie saty za ok 3ty¶i±ce :roll:
 

przemek325
Wys³any: 2007-11-24, 17:21   
0
UP DOWN

Posty: 7
Witam, a ile kosztuje ta baza???
I czy jest mozliwe wysuszenie jej w warunkach garazowych (temp.ok.20 st.)
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-24, 17:59   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
maras napisa³/a:
nie wydaje mi siê,¿eby wielu by³o staæ na dwie saty za ok 3ty¶i±ce


wystarczy ci jeden, do bazy, sata hvlp i nie za 3 tys a za 1700. do bezbarwnego mozesz uzyc dotychczasowego sprzetu.
aha i NAJWAZNIEJSZE ! mieszalnia nie wyposazona w dokladnie ten pistolet, nie bedzie w stanie zmieszac lakieru idealnie. zeby odcien u klienta byl taki jak w sklepie oboje musza miec ten sam sprzet! juz widze jak sklepy beda zwalac wine na lakiernikow i vice versa :D
A sklepy nie wyposazone w natrysk mozecie juz spisac na straty. wiem ze sa miasta w ktorych nie ma mieszalni z natryskiem. jednym slowem macie problem :D

przemek325 napisa³/a:
Witam, a ile kosztuje ta baza???
I czy jest mozliwe wysuszenie jej w warunkach garazowych (temp.ok.20 st.)


bedzie drozsza od spectrala dotychczasowego. nie znam cen.
mozna suszyc w warunkach garazowych, ale pood warunkiem ze wilgotnosci powietrza jest mala. innymi slowy: lepiej bedzie schla w zimie niz w lecie ! w zimie masz bardzo mala wilgotnosc, natomiast w upaly potrafi byc bliska maksymalnej. niniejszym obalam wielokrotnie powielane bzdury ze w zimie padna garazowe lakiernie!

istnieje furtka prawna aby dalej sprzedawac stary system - spraje. niestety nie wyobrazam sobie tego, do tego duzy koszt.... sama puszka to jakies 15 zeta. oczywiscie lakier sprzedawca naleje do pudelka, jednak ilosc sprzedanego lakieru bedzie musial sie pokrywac z iloscia sprzedanych puszek :)
ale ja osobiscie nie radze kombinowwac. po prostu lepiej przejsc od razu na wode i zapomniec o calej reszcie. to naprawde duzo lepszy system. zdaje sobie sprawe ze ciezko w tym zawodzie odzwyczaic sie od pewnych rzeczy, ale przejscie na spectral wave to calkiem inny komfort pracy. no i trzeba zapomniec o lakierowaniu do krawedzie. jest jeszcze jedna zaleta - poleca w gore ceny uslug :) byle mial kto za to placic :P
 

maras 
Wys³any: 2007-11-24, 18:38   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 211
Sk±d: Sokolniki k.Poznania
Pisz±c 3000 mia³ na my¶li cenê dwóch :grin: U mnie w mieszalni, powiedzieli,¿e w takich warunkach pogodowych,jak teraz s±, ca³ego samochodu siê nie pomaluje, mam nadzieje,ze sie myl±. Maj± mieæ bazy Dyny
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-24, 18:41   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
maras napisa³/a:
Pisz±c 3000 mia³ na my¶li cenê dwóch :grin: U mnie w mieszalni, powiedzieli,¿e w takich warunkach pogodowych,jak teraz s±, ca³ego samochodu siê nie pomaluje, mam nadzieje,ze sie myl±. Maj± mieæ bazy Dyny


znaczy - gowno sie znaja :)
pomalujesz calosc bo co to za roznica czy do wyschniecia masz blotnik czy cale auto ? kwestia rozlozenia nawiewow, dyszy V, czy jakichs innych suszarek

osobiscie widze zastosowanie w garazach tanich klimatyzatorow(okolo 1000 zl), ktore skutecznie osusza powietrze.
 

Amiggo 
Wys³any: 2007-11-24, 18:55   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
U mnie na artyku³ach Autocoloru jest podobnie choæ w kilku miejscach ciut inaczej. Da siê zrobiæ na odciêcie, mieszanka po aktywowaniu do 1 miesi±ca a bez do1 roku, nie wszystkie kolory wchodz± na 1,5 warstwy, dodatek do cieniowania dodajê do metalików i pere³, rozcieñczalnik jest i dodaje siê go do uzyskania okre¶lonej lepko¶ci tj 21-28 sekund DIN4 (na kubku Forda). Co do przemywania zmywaczem do baz wodnych to ma on za zadanie usun±æ pozosta³o¶ci po wodzie (sole, kamieñ i cholera wie co tam w kranie p³ynie. Schnie to na wiór mogê usun±æ jakby co¶ wpad³o w bazê np papierkiem p1500-2500. rbfm jak pomalujesz swój pierwszy raz to daj znaæ jakie masz wra¿enia i uwagi. Powodzenia :wink:
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-24, 18:58   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
no przeciez ja juz malowalem :D
w novolu...
dlatego napisalem tego posta. nie pisze o czyms czego nie doznalem :D
wszystko co pisze to praktyka, nie teoria.

[ Dodano: 2007-11-24, 19:27 ]
dodam jeszcze ze baza receptur zawiera okolo 3000 pozycji. stara baza miala ich 30tys. statystyki jednak mowily ze przez ten czas co mieszalnie uzywaly mieszalnika novolu, wykorzystano (przynajmniej raz) 2700 receptur w calej polsce. jednym slowem wydali mase kasy bez sensu, 27000 receptur nigdy nie uzyto. jesli jednak masz kolor ktorego nie ma w bazie, dzwonisz do novolu i oni opracowuja go w 5 minut. jesli dasz im wiecej czasu, powiedzmy 2 dni, opracuja go i dadza gwarancje ze bedzie pasowal.
 

przemek325
Wys³any: 2007-11-24, 19:54   
0
UP DOWN

Posty: 7
Czyli jak dobrze rozumiem suszenie baz wodnych = dysze V (chyba ze jest inny sposob???) Aha i co z wtraceniami ??? Papier 1500 i pozniej przepylka???
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-24, 20:01   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
przemek325 napisa³/a:
Czyli jak dobrze rozumiem suszenie baz wodnych = dysze V (chyba ze jest inny sposob???) Aha i co z wtraceniami ??? Papier 1500 i pozniej przepylka???


tak jest. tyle ze papier tym razem nie na wodzie :) zamiast wody uzywamy zmywacza.
 

Amiggo 
Wys³any: 2007-11-24, 20:02   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
Inne sposoby to np promiennik podczerwieni, kombinowaæ mo¿na z nadmichem wentylatorowym ale jak to dzia³a jeszcze nikt nie pisa³. Po lekkim przetarciu bazy papierem na sucho 1500 trzeba to miejsce oczywi¶cie zamalowaæ i zapyliæ. :wink:

[ Dodano: 2007-11-24, 20:04 ]
O rbfm mnie ubieg³. Fakt ¿e mo¿na u¿yæ zmywacza antysilikonowego, ale staram siê tego nie robiæ. Pozdro :wink:

[ Dodano: 2007-11-24, 20:07 ]
Ale mimo to rbfm daj znaæ jak ci idzie w warsztacie. Ja mam mieszalnie w warsztacie i dostêp do pe³nej bazy kolorystycznej na mieszalniku i online. pozdrawiam :wink:
 

Benos77
Wys³any: 2007-11-24, 20:58   
0
UP DOWN

Posty: 133
Sk±d: Szczecin
W sumie ja te¿ by³em na takim szkoleniu Novola.Przyjechali do nas do Szczecina.Trzeba pamiêtaæ ¿e to jest "szkolenie" czytaj impreza promocyjna ;) . Na mnie te¿ wra¿enie zrobi³ ten Pan technik.Ma super gadane i jeszcze bardziej super umiejêtno¶ci.Ja jestem mi³o¶nikiem Novola je¶li chodzi szpachle,podk³ady... a bezbarwny VHS to dla mnie hit sezonu.Jednak mam obiekcje je¶li chodzi o receptury. W systemie rozcieñczalnikowym czêsto kolor nie wchodzi³ i chyba teraz bêdzie podobnie.Zreszt± Pan technik chyba trochê to u nas na szkoleniu sugerowa³.Sam chêtnie przetestujê u mnie na warsztacie.Jednak jestem pe³en obaw.
 

dawid
Wys³any: 2007-11-24, 21:42   
0
UP DOWN


Pomóg³: 6 razy
Posty: 577
No wlasnie nie bedzie wchodzi kolor w nowolu bo oni zajmuja sie tym zbyt krótko nie wierze w malowanie srebrnych bez warstwy kropelkowej poniewaz nie ma takiej mozliwosci ciekawy jestem czy pokazywali na przykladzie maski od mercedesa c klasy hehe i czy mowili ze beda przyjmowac reklamacje na kazda lipna recepture??? i czy rygorystyka w trzymaniu odpowiedniej pigmentacji miksow jest przestrzegana tak scisle jak np w standoxie lub sikkensie napewno nie wiec polecam systemy wodne bardziej sprawdzone jak chocby autocolor czy glasurit

Amen
_________________
hmmm
 

marcin 
Wys³any: 2007-11-24, 23:26   novol
0
UP DOWN

Posty: 81
Sk±d: ¶l±sk/zag³ebie
spectral nawet akryli mia³ ubog± ofertê o pasowalno¶ci nie wspominaj±c wiêc nie ma wogóle o czym mówiæ ¿e woda bêdzie super a technik mówi to co ma zachêciæ klienta bo mu za to p³ac±. Polecam bardziej zaawansowany system z mocno rozwiniêtym kolor-boxem najlepiej chyba wypada cromax duponta, chyba ¿e ktos lubi sie u¿eraæ
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-25, 08:35   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
co tu duzo mowic. przejedzcie sie na szkolenie to zmienicie zdanie. mialem podobne zdanie jak wasze, ktore sie teraz zmienilo.
 

baqo 
Wys³any: 2007-11-25, 09:54   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
rbfm- widzia³e¶ bazy CROMAX?
 
 

dawid
Wys³any: 2007-11-25, 10:46   
0
UP DOWN


Pomóg³: 6 razy
Posty: 577
Daj pan spokoj z nowolem ja pracuje na sikkensie i nigdy w zyciu mi 100% kolorow nie weszlo chociaz firma w wodzie dziala ladne pare lat. Kolory nie wchodza bo wszystkie samochody podczas malowania sa tonowane i z niczego ani z nikad nie dobierzesz koloru, po drugie dwoch innych lakiernikow osiagnie inny odcien jednego koloru chyba ze uzywa tego samego pistoletu i cisnienia, sam klar zmienia odcien bazy. To ze musisz uzywac takiego a nie innego pistoletu to juz by mnie nie przekonywalo i zniechecilo do korzystania z nowola. Cromax jest ok szybkie czasy schniecia dobrze kryja polecam te¿, jsli o szybkie shniecie chodzi Glasurit i Standoxa.

Rbfm Doplac do farby troche wiecej i badz zadowolony, nie watpie ze ci zlote gory pokazali bo bylem chyba na pokazach wiekrzosci campani farbotworczych:))

I w nowola poprostu nie wierze z samego przekonania ze jesli o bazy chodzi to ufam tylko swoim uiejetnoscia:))

Pozdrawiam
_________________
hmmm
 

Amiggo 
Wys³any: 2007-11-25, 11:02   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
Dlatego zawsze radzê robiæ natryski próbne, dziêki nim mo¿na zbli¿yæ siê do orygina³u na tyle ¿e laik okiem nie wychwyci ró¿nicy w kolorze. Choæ nie wszystkie kolory daj± siê tak zrobiæ,przy niektórych nawet cieniowanie zawodzi, mam w recepturach takie kolory w których wymagane jest lakierowanie ca³o¶ciowe. :wink:
 

£ukasz1 
Wys³any: 2007-11-25, 11:27   
0
UP DOWN


Posty: 22
A robi³ kto¶ z was Glasuritem??.W mojej okolicy mogê korzystaæ z Glasurita,Duponta,Rm,Sikkensa (oczywi¶cie woda) i jakie bezbarwne polecacie z wy¿szej pó³ki.Wcze¶niej pracowa³em na Rm bazy i akryle
 
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-25, 11:32   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
nie ma takiego systemu zeby kolr wchodzil. zawsze trzeba cieniowac. nie wiem w czym widzicie problem.
 

baqo 
Wys³any: 2007-11-25, 11:36   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
Cytat:
Cromax jest ok szybkie czasy schniecia dobrze kryja polecam


CROMAX nie tylko szybko schnie. Równie¿ szybko siê na nim pracuje :idea:
 
 

dawid
Wys³any: 2007-11-25, 12:31   
0
UP DOWN


Pomóg³: 6 razy
Posty: 577
Glasurit jest caukiem calkiem jesli chodzi o bazy nie wiem jak z powtarzalnoscia kolorow bo w systemie glasuritu przemalowuje cale samochody ze wzgledu na jego szybkie czasy shniecia. Lakier maja tez niczego sobie tylko podczas nakladania zludnie wyglada jakby bylo kupa smieci i cytryna ale po chwili ladnie sie rozlewa:)). Na codzien pracuje na autoclear LV superior sikkensa jest to narazie najleprzy z rozpuszczalnikowych jakim malowalem podczas malowania widac jaki bedzie koncowy efekt bo rozlewa sie natychmiastowo jest to czysty krystaliczny klar wiec swieci sie ladnie i do tego jest wersja szybka zamiast rozpuzczlnika Akcelerator mozna spokojnie caly bok nim malowac i wysycha w 75 stopniach w 15 min!! wiec jest to bardzo oszczedny klarlack!! A jesli chodzi o prawdziwy wypas i naprawde wypasiony polysk to polecam lakier wodny sikkensa autoclear wb dlugo schnie( 45-50min 75 stopni) ale efekt nie porownywalny do rozpuszczalnikowych no moze przegrywa pod wzgledem twardosci moze to tyle. Jesli chodzi o sikkensa to w nawierzchniowych prowadzi. Z duponta kozystalem z lini Cromax ktora jest robiona specjalnie dla toyoty i nazywa sie toyota ale toyota potrafi miec 13 odcieni jednego koloru wiec... wszystko jest wzgledne:))
_________________
hmmm
 

baqo 
Wys³any: 2007-11-25, 12:51   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
CO¦ CI SIÊ POKRÊCI£O, CROMAX LINI¡ DLA TOJOTY???

PODAJ CZAS SUSZENIA DLA 60 STOPNI,ILO¦Æ WARSTW I PRZERWY MIÊDZY NIMI :wink:
 
 

dawid
Wys³any: 2007-11-25, 15:14   
0
UP DOWN


Pomóg³: 6 razy
Posty: 577
baqo napisa³/a:
PODAJ CZAS SUSZENIA DLA 60 STOPNI,ILO¦Æ WARSTW I PRZERWY MIÊDZY NIMI


nie wiem o co pytasz:))

A co do dupond to nic nie pokrecilem kolezko w norwegii w serwisach toyoty urzyaja baz wodnych dupont (cromax) logowanymi znaczkiem toyoty. Malowalem to wiem he he

Pozdrawiam
_________________
hmmm
 

baqo 
Wys³any: 2007-11-25, 15:36   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
CROMAX TO WODA NA WSZYSTKIE MARKI,A ¯E DYPONT ROBI DLA TOJOTY TO DRUGA SPRAWA..
PYTANIE CO DO LAKIERÓW JEST CHYBA DO¦Æ CPRECYZOWANE.¦REDNIA TEMP. SUSZENIA 60 STOPNI,
 
 

dawid
Wys³any: 2007-11-25, 16:03   
0
UP DOWN


Pomóg³: 6 razy
Posty: 577
Sikkens LV superior z akceleratorem

temp aplikacji 23-26 zalezne od warunkow zewnetrznych,Ilosc warstw 2, Pierwsza 80% calkowite zamkniecie kooloru, od 3 min do 15 max pelna 100% warstwa. Nie wiem jaki czas schniecia w 60 stopniach, zalecane jest 75 od nagrzania komory do tej temp calkowite schniecie trwa 15 min. Podobnie robie z glasuritem ale czekam troche dluzej przed wlaczeniem komory na suszenie bo lubi pogazowac na elemetach bardziej wylanych maska dach.

Sikkens Autoclear wb

Aplikacja 23-26 stopni mleczna konsystencja zalecana dysza 1,3 1,4 ze wzgledu na gestosc lakieru, 4 skladnikowy scisly rygor dawkowania najlepiej z wagi, i tak jak lv pierwsza 80% calkowicie zamknieta warstwa na poczatku wyglad lakieru przypomina koloren binder nastepna 100% warstwe naklada sie gdy klar zmienia barwe z bialego mleka na przezroczysta suszenie 45-50 w 75 stopniach ktore sa zalecane

Mam nadzieje ze rozjasnilem:))
_________________
hmmm
 

baqo 
Wys³any: 2007-11-25, 16:29   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
NO TO NORMA,A JAK SIÊ LECI WOD¡ SIKENSA?KOLEGA KTÓRY ROBI MÓWI ¯E POWSTAJ¡ CHMURKI :?:
 
 

dawid
Wys³any: 2007-11-25, 21:53   
0
UP DOWN


Pomóg³: 6 razy
Posty: 577
Rozumiem ze chodzi ci o baze hmmm chmurki potrzebny odpowiedni pistolet do metalicznych urzywam Devilbiss- The NEW GTI-PRO Gravity Spray Gun cierzki jest wiec urzywam go w trudnych kolorach:)) czyli kiedy mowa o kolorach w ktorych sklad wchodzi duzo ciezkich metalikow, chmurki sa ale to sie zdarza wszystkim firma farbotworczym a sposob mam taki ze jesli mam duze chmury to powtarzam warstwe 100% ale dolewam do niego bindera z rozpuszczalnikiem wtedy metal sie lepiej topi i uklada sie przystepniej i tez devilbis ten robi bardzo ladna ostatnia warstwe kropelkowa co tez zmniejsza zachmuzenie. Ale jak mowie pracowalem na dupondzie, standoxie, glasuricie, spishekeze? dobrze napisalem:))? i wszedzie zdarzaly sie chmurki
_________________
hmmm
 

Amiggo 
Wys³any: 2007-11-25, 22:29   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
Mo¿e to pomo¿e trochê na te chmury? :wink:
Chmury
Cêtki, Chmury, Pasy, Smugi
Opis
Wystêpuje w kolorach metalicznych, gdy wszystkie cz±steczki aluminium uk³adaj± siê w jedna stronê. Najczê¶ciej spotykane na powierzchniach pionowych, gdzie masa cz±steczek aluminium powoduje ich wybijanie siê w na³o¿onej warstwie.
Przyczyna
a) Zbyt gruba aplikacja kolorów metalicznych, prawie do powstawania zacieków.
b) Z³e rozcieñczenie.
c) Nieprawid³owe ustawienie pistoletu i technika aplikacji.
d) Niedostateczny czas odparowania pomiêdzy warstwami.
Zapobieganie
a) Nie aplikowaæ grubych, mokrych warstw.
b) Przestrzegaæ zalecanych proporcji rozcieñczania.
c) Stosowaæ odpowiednia technikê aplikacji, np. operowanie pistoletem pod dobrym katem, 15-20 cm od powierzchni po³±czone ze sta³a prêdko¶ci± ruchu pistoletu nad ca³± powierzchni±.
d) Przestrzegaæ zalecanych czasów odparowania pomiêdzy warstwami.
 

baqo 
Wys³any: 2007-11-25, 23:02   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
OK KOLEDZY,ALE ZOSTAÑMY PRZY WODZIE,ROZP TO JU¯ PRZESZ£O¦Æ :sad:
CZY ROBICIE NA WODZIE PO WYSUSZENIU WARSTWY KRYJ¡CEJ CIENK¡,WYPYLAJ¡C¡ ,KROPELKOW¡,ITD.WARSTWÊ? CZY KONIEC JEST NA MOKREJ BAZIE?
 
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-25, 23:17   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
koniec jest na wypylce.
 

Amiggo 
Wys³any: 2007-11-25, 23:20   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
No my ca³y czas o wodzie. I koniec na wypy³ce (w kolorach metalicznych i per³ach bo niemetaliczne powinne wchodziæ bez wypy³ki, przynajmiej u mnie tak jest), jakiej kto potrzebuje. :wink:
 

dawid
Wys³any: 2007-11-26, 07:42   
0
UP DOWN


Pomóg³: 6 razy
Posty: 577
hmmm to zalerzy czy jestem zadowolony z koloru wypylam jak wspomnialem cierzkie metaliki ze wzgledu tych chmurek a perla jak wyglada ladnie to jej nie robie wszystkie operacje sa zalezne od koloru jaki mam jesli chce jasniejszy lub ciemniejszy robie wypylke na cisnieniach odpowiednich do odcienia koloru:))
_________________
hmmm
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-26, 08:58   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
no to polecam novol. jak uda ci sie zrobic chmurke to stawiam piwo:)
ja sie staralem jak moglem i nie udalo sie.
 

baqo 
Wys³any: 2007-11-26, 10:26   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
RBFM -TO NAJLEPIEJ WE¯ CA£¡ KÊGÊ Z NALEWAKIEM :smile:
 
 

malarz
Wys³any: 2007-11-26, 10:31   
0
UP DOWN

Pomóg³: 6 razy
Posty: 206
Sk±d: Bieszczady
No to ja potwierdzê, to co pisze rbfm o cieniowaniu wod± novola - pro¶cizna, a w³a¶ciwie mo¿na powiedzieæ ¿e tam to samo wychodzi i nie trzeba siê specjalnie staraæ. Chmurki nie udaje siê zrobiæ, chyba ¿eby kto¶ macha³ pistoletem w ró¿nych kierunkach :mrgreen:

Ja te¿ mia³em mo¿liwo¶æ spróbowaæ tej bazy i wydaje mi siê, ¿e schniêcie nie jest takie z³e, przy suszeniu dysz± w 22 stC i ¶redniej wilgotno¶ci w granicach 15 min bez suszenia 40 min czyli porównywalnie z Cromaxem i co wa¿ne nie ma suszenia ka¿dej warstwy osobno. Przy niskiej wilgotno¶ci i suchym powietrzu ze sprê¿arki to dysz± pewnie w ok 10 minut da siê wysuszyæ.

¯e kolorów tak ma³o to nie wiedzia³em, ale je¿eli nawet to co¶ nie chce mi siê wierzyæ, ¿e to na tych 3 tys siê skoñczy. Mo¿e sukcesywnie bêd± dorzucali tak jak w akrylu. Przecie¿ wzorniki zostaj± te same co w Spectralu rozpuszczalnikowym, wiêc g³upio by by³o gdyby wiêkszo¶æ nie mia³a pokrycia. Mi siê wydaje ¿e oni maj± teraz m³yn z tworzeniem receptur bo przecie¿ robi± te¿ ca³a bazê do nowego akrylu spe³niaj±cego voc-a i wszysto siê zbieg³o w jednym czasie a inne firmy wodê mia³y ju¿ od dawna a w akryle voc-owskie wogóle nie wchodz± bo ma³a sprzeda¿.
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-26, 10:44   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
jako ciekawostke podam jeszcze ze novol ma opracowany juz nastepny system wodny. oni sa w ciaglym rozwoju.
a co do ilosci kolorow to oczywiscie ze sie powieksza baza. ale skoro w starym systemie ponad 27 tys receptur nigdy nie bylo wykorzystanych, to wcale im sie njie dziwie ze nie zrobili do nowego systemu.
 

baqo 
Wys³any: 2007-11-26, 11:16   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
MALARZ-CO¦ ¯LE OKRE¦LASZ CZASY DU PONT-A! W DWADZIE¦CIA MINUT MO¯NA ZROBIÆ BAZÊ RAZEM Z KLAREM+ TRZYDZIE¦CI MINUT SUSZENIA W 60-±tce.nie ca³a godzina i ayto wychodzi z kabiny.
 
 

malarz
Wys³any: 2007-11-26, 11:32   
0
UP DOWN

Pomóg³: 6 razy
Posty: 206
Sk±d: Bieszczady
hmm, raczej jest OK :razz:

baza 10-15 min suszenia dysz± wenturiego + 1,5 warstwy 3550 (5 minut) = 20 minut.


a jak nie bêdziesz suszy³ bazy du ponta tylko zostawisz do wyschniêcia to sama baza bêdzie sch³a ok 40 min w ¶rednio wilgotnych warunkach.

czyli napisa³em dobrze :wink:
 

baqo 
Wys³any: 2007-11-26, 12:51   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
DYSZ¡ SUSZYSZ 4-5 MINUT,RESZTA TO CZAS NA ZROBIENIE KLARU I 1,5 WARSTWY 3800S JEDNA PO DRUGIEJ. CA£E APLIKOWANIE ,ROBISZ W DWA PODEJ¦CIA DO ELEMENTU LAKIEROWANEGO. RAZ WODA ,RAZ KLAR. NIE MA ANI PIERWSZEJ CIENKIEJ WARSTWY+ SUSZENIE ANI OSTATNIEJ CIEÑKIEJ PO SUSZENIU.
CO DO SCHNIEÑCIA W KIEPSKICH WARUNKACH,TO JAKIE¦ 1,5-2 H W ZIMNEJ HALI 10 STOPNI BEZ ¯ADNYCH NAWIEWÓW I GRZANIA ,SAM SPRAWDZA£EM MOZE TYLKO NA BLASZCE DO NATRYSKÓW,W KA¯DYM B¡DZ RAZIE WYSCH£A . KOLORY KTÓRE MAJ¡ W RECEPTURZE R-KE WCHODZ¡ NIEMAL W 100% ,I TRZEBA NA TO PATRZEÆ,INACZEJ S¡ TYLKO ZMIENIONE MATEMATYCZNIE,CHOÆ DO CIENIOWANIA SPOKO SIÊ NADAJ¡.
 
 

rbfm 
Wys³any: 2007-11-26, 13:16   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
kolejna ciekawostka. Mieszalnik - pakiet startowy novol - to wydatek 2000 zl. dla porownania pakiet startowy dupont to okolo 35tys zl.
w sklad pakietu wchodzi 80 lub 150 (juz nie pamietam dokladnie) butelek z komponentami, ogrzewany regal, ktory utrzymuje stala temp.

komponenty dowozone sa specjalnie przygotowanymi samochodani z izoterma. przy tem -20 st novol nie wypuszcza transportow z fabryki.
 

malarz
Wys³any: 2007-11-26, 13:42   
0
UP DOWN

Pomóg³: 6 razy
Posty: 206
Sk±d: Bieszczady
baqo napisa³/a:
DYSZ¡ SUSZYSZ 4-5 MINUT,RESZTA TO CZAS NA ZROBIENIE KLARU I 1,5 WARSTWY 3800S JEDNA PO DRUGIEJ. CA£E APLIKOWANIE ,ROBISZ W DWA PODEJ¦CIA DO ELEMENTU LAKIEROWANEGO. RAZ WODA ,RAZ KLAR. NIE MA ANI PIERWSZEJ CIENKIEJ WARSTWY+ SUSZENIE ANI OSTATNIEJ CIEÑKIEJ PO SUSZENIU.
CO DO SCHNIEÑCIA W KIEPSKICH WARUNKACH,TO JAKIE¦ 1,5-2 H W ZIMNEJ HALI 10 STOPNI BEZ ¯ADNYCH NAWIEWÓW I GRZANIA ,SAM SPRAWDZA£EM MOZE TYLKO NA BLASZCE DO NATRYSKÓW,W KA¯DYM B¡DZ RAZIE WYSCH£A.



Baqo nie licytujmy siê, tu nie chodzi o 5 min w t± czy tamt± bo to zale¿y od bardzo wielu czynników:

1. wilgotno¶ci powietrza
2. wilgotno¶ci powietrza wychodz±cego z kompresora - potrzebne osuszacze
3. temperatury powietrza
4. przygotowania powierzchni - jak t³o niejednolite to mo¿e byæ potrzeba grubiej po³ozyæ lub 2 warstwy
5. czy masz na stojaku np. 1 dyszê czy 2
itp.

Ja próbowa³em zostawiæ cromaxa bez ¿adnego suszenia w temp. 22 stC i wysech³ po 40 minutach a ty mia³e¶ 10 stC w warsztacie i sch³o 1,5 - 2 h, wiêc na logikê chyba OK :wink:
 

baqo 
Wys³any: 2007-11-26, 13:43   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
RBFM-JAK JU¯ TO KO£O 18000,00 BRUTTO MIXY, A NA DZIEÑ DZISIEJSZY PROMOCJA GDZIE KOSZTUJE 2500,00Z£ NETTO PLUS RABAT,I W TYM WYMALUJESZ PARÊ AUTEK, W NOVOLU CZESAMI MO¯E NA BOK NIE STARCZYÆ. TE BUTELECZKI S¡ PO 100 I 500 ML SYSTEM ZJECHANY Z PALINALA,ALE CZY NOVOL JEST LEPSZ¡ PÓLK¡ JAK PALINAL . NIE D£UGO I TROTON BÊDZIE MIEÆ SWOJE BAZY,MO¯E.TYLKO PROBLEM Z LUDZMI DO PRACY :roll: DODAM TYLKO ¯E TAKI WK£AD PALINALA KOSZTUJE KO£O 8000,00Z£ A NOVOL 2000,00Z£ CHYBA MUSISZ CO¦ WYJA¦NIÆ :idea: POZDR A ZRÓB JESZCZE NOVOLEM LAKIER MATOWY,TYLKO NIE NA KLARZE, BAZA +UTWARDZACZ, DA RADÊ?BO TO SIÊ CZASAMI PRZYDAJE -CO NIE

[ Dodano: 2007-11-26, 13:47 ]
MALARZ-ZGADZA SIÊ :!: WIÊC WODA WCALE NIE JEST TAKA MOKRA NA JAK¡ WYGL¡DA. ROZPEM TYLE SAMO SIÊ MALUJE CZASU TYLKO WIÊCEJ PY£U SIÊ NAWDYCHASZ BO KILKA WARSTW.
 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materia³y

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group