Szukaj FAQ Album



Przesuniêty przez: Tech 2009-04-25, 17:42
Autor Wiadomo¶æ
stawiar 
Wys³any: 2007-12-17, 19:22   pocz±tkuj±cy II
0
UP DOWN

Posty: 4
Sk±d: s³upno k/p³ocka
witam, prosze Was o pomoc i wyt³umaczenie co i jak, co z czym, co na co i ogólnie o lakiernictwie. :oops: zalogowa³em sie na tej stronce poniewa¿ potrzebuje zaczerpn±æ troche wiadomo¶æ o lakiernictwie,przegl±da³em dosyæ sumiennie wiêkszo¶c postów ale i tak nie znalaz³em wszystkich odpowiedzi na moje pytania, ale o tym pó¼niej :???: zabra³em sie za przygotowywanie swojej warszawy 223 pod lakier. Tak wiêc... autko ju¿ mia³o jechaæ do lakiernika i ZONK :roll: podk³ad akrylowy zacz±³ pêkaæ na ca³ym aucie ( po kilku dniach auto wygl±da³o jak wyschniête, popêkane dno zbiornika wody na pustyni, oraz ca³a warstwa podk³adów zacze³a odpadaæ p³atami z auta). Napewno popieprzy³em co¶ z warstwami, ju¿ pisze co i jak robi³em. Auto zosta³o oczyszczone do go³ej blachy i zosta³o pomalowane farb± antykorozyjna CORRINA, dalej ( tu mi podpowiedzia³ znajomy i pewnie to bêdzie przyczyn± tego co sie sta³o :evil: ) zosta³a po³o¿ona na corrine szpachla natryskowa i zwyk³y szpachel na wiêksze nierówno¶ci, dalej podk³ad akrylowy, znowu troche szpachli i znowu podk³ad akrylowy. Corrina nie by³a matowiona poniewaz sama z siebie i tak jest szorska, dlatego jej nie matowi³em ( teraz ju¿ ¿e powinienem), odleg³o¶ci w czasie pomiêdzy poszcczególnymi warstwami by³y dosyæ sporawe ( k³adzone od 2 tygodni przerwy do miesi±ca czasu, tak wiêc na pewno by³y dobrze wyschniete).
Na forum ju¿ znalaz³em mniej wiêcej co i jak (ju¿ wiem ¿e warswy po koleji to blacha=p.reaktywny=epoksydowy=szpachla=podk³ad), ale nie ³apie sie co to jest (nie mog³em znale¼æ) ten wash primer.
na aucie aktualnie zosta³a nie ruszona warstwa corriny ( dobrze sie trzyma) a to co by³o dalej ( kolejne warstwy, tak jak pisa³em wy¿ej) poprostu odpad³o ( no troche jeszcze sie trzyma). I mam takie pytanko, czy t± corrine te¿ musze zerwaæ aby znowu bawiæ sie z przygotowaniem auta pod lakier, czy mo¿e zostaæ i nadaje sie na takie sprawy akiernicze?
Oraz mam kilka mniej wa¿nych pytañ. czy farba reaktywna to jest to samo co farba tlenkowa? i jaka jest corrina? i co to jest ten wash primer? wiem ¿e troche chaotycznie to opisa³em, ale je¶li kto¶ dotrwa³ do koñca to wielkie dziêki, pozdrawiam :wink:
 

lukas
Wys³any: 2007-12-17, 20:33   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 339
Musisz zmyæ nitrem tê corrinê. Raczej nie uda ci siê po³o¿yæ podk³adu 2K (z utwardzaczem) na ten grunt. Bêd± problemy. A ju¿ na pewno nie mo¿esz tego teraz szpachlowaæ ani dawaæ natryskowej.
 

stawiar 
Wys³any: 2007-12-17, 20:49   
0
UP DOWN

Posty: 4
Sk±d: s³upno k/p³ocka
znaczy sie zamiast tej corriny powinien byæ ten 2K czy na co inne k³adzie sie ten 2K? ( i co to jest ten 2K :oops: )
 

Bodzio 
Wys³any: 2007-12-17, 21:33   
0
UP DOWN
--B_C_G--


Pomóg³: 9 razy
Posty: 405
Sk±d: lubuskie
Wash primer to podk³ad reaktywny. Na twoim miejscu zerwa³ bym to wszystko do go³ej blachy i zrobi³ bym tak:

-przetrzeæ papierem wszystko (240)
-odt³uszczanie (np. APP robi dobre, ja mam na razie Novola odt³uszczacz i ok jest, ok12z³ za 1l)
-podk³ad reaktywny (wash primer, mo¿e byæ novola, komplet 1:1)
-na to mo¿e i¶æ epoksyd
-szlifowanie np. 240 - 300 i wyrównanie co nieco
-odt³uszczenie ca³o¶ci
-szpachlowanie (goldcar ma fajne szpachle)
-obrabianie od (grube warstwy, z grubsza 80) pó¼niej 120-180-220-240
-odt³uszczenie ca³o¶ci
-podk³ad akrylowy (dobrej firmy, nie nale¿y tu oszczêdzaæ np RM, Dupont, i jak na forum poczytasz to i Novol ok bêdzie)
-pó¼niej 400 obrotówka (sucho), albo 800 rêcznie (woda) pod srebrne kolory, per³ê to i 1200, no ale ka¿dy ma swoje zdanie
-pó¼niej odt³u¶ciæ
-pomalowaæ np akrylem, lub baza + klar (po odparowaniu i przetarciu antystatyczn± - klar, bo raczej nikt komory tutaj nie ma i syfy bêd± osiadaæ)
-jak nie wyjdzie lustro, to papierek 2000-2500, a nawet 3000 i szlifowanie na mokro, pó¼niej pasta np G3, mleczka polerskie itp.
-na koniec piwko i cieszenie siê z supeeerrrr maszyny :)

Etap malowania mo¿esz pomin±æ, bo zrobi to za Ciebie Lakiernik :)

ps. nikt nie musie siê ze mn± zgadzaæ ;) aaa i je¶li co¶ jest ¼le to piszcie :wink:
_________________
http://img714.imageshack....p?id=aa001z.jpg
 
 

Amiggo 
Wys³any: 2007-12-17, 22:00   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
2K oznacza liniê produktów lakierniczych dwu komponentowych, podk³ady, lakiery jedno (najczê¶ciej dwusk³adnikowe akryle) i dwu warstwowe (baza + lakier bezbarwny). To tak z grubsza. Pozdrawiam :wink:
 

stawiar 
Wys³any: 2007-12-17, 22:00   
0
UP DOWN

Posty: 4
Sk±d: s³upno k/p³ocka
sorki ¿e tak marudze :oops: a ten epoksyd to co to jest..... :roll:
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-17, 22:15   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
stawiar napisa³/a:
sorki ¿e tak marudze :oops: a ten epoksyd to co to jest..... :roll:


nie obraz sie, ale ja polecam ci zaczac lekture od samego poczatku, od podstawowych podstaw :D . nie masz zielonego pojecia o tej robocie. nie wiem kto kazal ci klasc jakas corrine czy jak jej tam

jest tu wiele postow, m.in. mojego autorstwa w ktorych opisane jest krok po kroku jak lakierowac od golej blachy. czeka cie teraz na oko z 10x wiecej roboty z zrywaniem tego cos tam namalowal. radze ci zaopatrzyc sie w kilka tarcz nylonowycj. od tego powinienes zaczac robote :D
jak juz zerwiesz do golej blachy, to napisz na forum a my ci powiemy co dalej.
 

Bodzio 
Wys³any: 2007-12-17, 23:40   
0
UP DOWN
--B_C_G--


Pomóg³: 9 razy
Posty: 405
Sk±d: lubuskie
A to co wy¿ej napisa³em to ju¿ siê nie nadaje :?: Znaczy ¼le poda³em :?: ..... Epoksyd to podk³ad antykorozyjny, tu masz opis produktu Novola:

Podk³ad antykorozyjny, zapewniaj±cy znakomit± ochronê powierzchni stalowych dziêki wysokojako¶ciowym ¿ywicom i aktywnym dodatkom zapobiegaj±cym korozji. Przeznaczony zarówno do renowacji samochodów, jak i intensywnie eksploatowanych pojazdów ciê¿arowych czy autobusów. Posiada bardzo dobr± przyczepno¶æ do ró¿nych pod³o¿y i ¶wietne w³a¶ciwo¶ci izolacyjne. Mo¿e byæ bezpo¶rednio pokrywany lakierami nawierzchniowymi, jak równie¿ pracowaæ w systemie mokro na mokro.

To tak na szybko.....
_________________
http://img714.imageshack....p?id=aa001z.jpg
 
 

maras 
Wys³any: 2007-12-17, 23:59   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 211
Sk±d: Sokolniki k.Poznania
Tak jak pisz± koledzy, zacznij od nowa, zmyj ten wynalazek,co na³ozy³e¶, albo najlepiej usuñ tarczami z w³ókniny ¶ciernej na szlifierkê, bêdziesz mia³ od razu blachê przygotowan± pod wash primera.
Tak sobie czytam opis epoksydu, który przytoczy³ Bodzio i przypomnia³o mi sie,¿e ostatnio robi³em im w³a¶nie mokro na mokro, tzn 2 warstwy epoksydu i po 5 godzinach na to 3 warstwy podk³adu spectrala i jestem zadowolony z efektu, wszystko ³adnie dosch³o, na drugi dzieñ bez problemu da³o siê szlifowaæ i wype³ni³o wszystkie(wprawdzie niedu¿e)nierówno¶ci, wiec je¶li kto¶ chce trochê pospieszyæ sie, to polecam t± metodê
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-18, 03:50   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
Bodzio napisa³/a:
A to co wy¿ej napisa³em to ju¿ siê nie nadaje :?: Znaczy ¼le poda³em :?:


dobrz napisales. ale zanim on do tego etapu dojdzie to zdazy zapomniec albo znowu cos spieprzyc :P


maras napisa³/a:
robi³em im w³a¶nie mokro na mokro, tzn 2 warstwy epoksydu i po 5 godzinach na to 3 warstwy podk³adu spectrala



no to nie za bardzo mokro na mokro.... chyba ze masz na mysli brak szlifowania epoksydu.

tylko uwazaj zeby ci sie nie popieprzylo wszystko. epoksyd dosyc dlugo schnie. wg mnie za szybko go zamknales akrylem
 

stawiar 
Wys³any: 2007-12-18, 12:18   
0
UP DOWN

Posty: 4
Sk±d: s³upno k/p³ocka
ok, wielkie dziêki dla Wszystkich za podpowiedzi. jak zaczne robiæ/poprawiaæ to na bierz±co bêde pisa³ co i jak :wink: ( chocia¿ prace raczej dopiero zostan± rozpoczête po nowym roku ) pozdrawiam.
p.s. czy mo¿na pracowaæ z tymi podk³adami w temperaturach bliskich zeru? (mam nie nie ogrzewany gara¿ )
 

maras 
Wys³any: 2007-12-18, 20:15   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 211
Sk±d: Sokolniki k.Poznania
rbfm, novol(zreszt± nie tylko on) tak to okre¶la,tzn, do 12godzin,ale minimum po 1 godzinie) mo¿na malowac bez matowania(to jest ich mokro na mokro). Ró¿nica polega jeszcze na liczbie warstw, w mokro na mokro epoksydu mo¿na dawaæ max 2 warstwy, zamiast 3 przy wersji ze szlifem
 

baqo 
Wys³any: 2007-12-18, 21:38   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
Cytat:
no to nie za bardzo mokro na mokro.... chyba ze masz na mysli brak szlifowania epoksydu.
no a co oznacza mokro na mokro? nak³adanie warstw wierzchnich bez szlifu miêdzywarstwowego. i mnie te¿ zle we wcze¶niejszych postach zrozumia³e¶.
Cytat:
novol(zreszt± nie tylko on) tak to okre¶la,tzn, do 12godzin ale minimum po 1 godzinie)
oczywi¶cie ¿e tak!
Cytat:
tylko uwazaj zeby ci sie nie popieprzylo wszystko. epoksyd dosyc dlugo schnie. wg mnie za szybko go zamknales akrylem
z tym to siê absolutnie nie zgodzê! po 5 godzinach? przecie¿ wystarczy godzina.
Cytat:
Tak sobie czytam opis epoksydu, który przytoczy³ Bodzio i przypomnia³o mi sie,¿e ostatnio robi³em im w³a¶nie mokro na mokro, tzn 2 warstwy epoksydu i po 5 godzinach na to 3 warstwy podk³adu spectrala i jestem zadowolony z efektu, wszystko ³adnie dosch³o, na drugi dzieñ bez problemu da³o siê szlifowaæ i wype³ni³o wszystkie(wprawdzie niedu¿e)nierówno¶ci, wiec je¶li kto¶ chce trochê pospieszyæ sie, to polecam t± metodê
mars!!! bo tak siê robi. a co epoxyd na tym wytrawnym d³ugo schnie?
 
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-18, 21:48   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
baqo napisa³/a:
Cytat:
no to nie za bardzo mokro na mokro.... chyba ze masz na mysli brak szlifowania epoksydu.
no a co oznacza mokro na mokro? nak³adanie warstw wierzchnich bez szlifu miêdzywarstwowego. i mnie te¿ zle we wcze¶niejszych postach zrozumia³e¶.


wiem co to m/m ale wg mnie czas byl zbyt dlugi - mimo tego co novol pisze - po prostu zobacz sobie jaki ten epoksyd jest po 5 h. sliski jak cholera. wole przeszlifowac.

baqo napisa³/a:
Cytat:
novol(zreszt± nie tylko on) tak to okre¶la,tzn, do 12godzin ale minimum po 1 godzinie)
oczywi¶cie ¿e tak!


j.w.

baqo napisa³/a:
Cytat:
tylko uwazaj zeby ci sie nie popieprzylo wszystko. epoksyd dosyc dlugo schnie. wg mnie za szybko go zamknales akrylem
z tym to siê absolutnie nie zgodzê! po 5 godzinach? przecie¿ wystarczy godzina.


zalezy jaka warstwa

baqo napisa³/a:
a co epoxyd na tym wytrawnym d³ugo schnie?


a co ma piernik do wiatraka?
 

lukas
Wys³any: 2007-12-18, 22:12   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 339
Epoksydy przeznaczone do samochodówki w wiêkszo¶ci s± tak przygotowane ¿e mo¿na je zamykaæ dosyæ szybko czy to innym podk³adem czy lakierem nawierzchniowym i to w³a¶nie trzeba rozumieæ jako wersja mokro na mokro a to ¿e po 6 czy 8 godzinach mo¿na jeszcze na niego po³o¿yæ co¶ bez szlifowania to inna sprawa.
 

baqo 
Wys³any: 2007-12-18, 22:23   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
Cytat:

baqo napisa³/a:
a co epoxyd na tym wytrawnym d³ugo schnie?


a co ma piernik do wiatraka?
_________________
ciebie nie pyta³em,a poza tym -z³a odpowied¿!!!
 
 

maras 
Wys³any: 2007-12-19, 00:56   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 211
Sk±d: Sokolniki k.Poznania
No ja te¿ przyznam,¿e nie rozumiem, ja nie robi³em trawi±cym, epoksyd szed³ od razu na blachê.
W temperaturach bliskich zeru nie bardzo, zdarza³o mi sie,¿e czasem epoksydem zamalowa³em blachê pêdzlem(pod szpachel) w nie ogrzewanym pomieszczeniu na noc, ale to by³o jesieni±, wtedy temp nie spada³a ponizej 5t w nocy i wszystko wysch³o po kilkunastu godzinach, natomiast juz np z akrylowym w temperaturach ok10st mia³em du¿y problem, ogóle sie nie trzyma³ na pionowych powierzchniach :neutral:
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-19, 06:16   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
baqo napisa³/a:
Cytat:

baqo napisa³/a:
a co epoxyd na tym wytrawnym d³ugo schnie?


a co ma piernik do wiatraka?
_________________
ciebie nie pyta³em,a poza tym -z³a odpowied¿!!!



no i co ze mnie nie pytales? znowu walnoles jakis idiotyzm dlatego chcialem to sprostowac. co ma do rzeczy na czym go polozyl? schnie tak samo szybko na wash primerze jak i na golej blasze... wez sie zastanow co piszesz.
 

baqo 
Wys³any: 2007-12-19, 08:20   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
Cytat:
/
no i co ze mnie nie pytales? znowu walnoles jakis idiotyzm dlatego chcialem to sprostowac. co ma do rzeczy na czym go polozyl? schnie tak samo szybko na wash primerze jak i na golej blasze... wez sie zastanow co piszesz.
_________________

rbfm- odp...rdol siê!baranie gdyby¶ choæ raz porobi³ na materia³ach innych firm to by¶ wiedzia³ o czym piszê.schnie ale po 2 tygodniach.bo jest miêkki na styku z trawiennym
Cytat:
No ja te¿ przyznam,¿e nie rozumiem, ja nie robi³em trawi±cym,
my¶la³em ¿e robi³e¶,potwierdzi³e¶ wcze¶niejsze posty kolegów!
 
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-19, 09:33   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
Cytat:
rbfm- odp...rdol siê!baranie gdyby¶ choæ raz porobi³ na materia³ach innych firm to by¶ wiedzia³ o czym piszê.schnie ale po 2 tygodniach.bo jest miêkki na styku z trawiennym




wiesz co, napisze to wreszcie. ty jestes po prostu [...] !
juz ci pisalem idioto dlaczego tak jest. to nie epoksyd jest miekki a wash primer.
 

baqo 
Wys³any: 2007-12-19, 12:38   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
Cytat:
juz ci pisalem idioto dlaczego tak jest. to nie epoksyd jest miekki a wash primer.
:lol: ha...ha...ha...a jednak siê pitoli!!!sam siê przyzna³e¶. i ja tu potwierdzê ¿e nie k³adzie siê epoxu na trawienny :!: wyzywasz mnie od idiotów ,bo wydaje ci siê ¿e masz racjê-guwno!jeste¶ cieñki w lakiernictwie i to ciê boli,wiêcej praktyki :!: nawet nie wiesz jak stosowaæ szpachlê 1k :lol: mówi³e¶ ¿e zalewasz dziury podk³adem novola,¿e to najlepsze szpachle bez dziurek,k³ama³e¶,tymczasem masz dziury jak wiadro,bo ci kiepskie podk³ady siadaj±. :lol:
 
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-19, 13:11   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
baqo napisa³/a:
Cytat:
juz ci pisalem idioto dlaczego tak jest. to nie epoksyd jest miekki a wash primer.
:lol: ha...ha...ha...a jednak siê pitoli!!!sam siê przyzna³e¶. i ja tu potwierdzê ¿e nie k³adzie siê epoxu na trawienny :!: wyzywasz mnie od idiotów ,bo wydaje ci siê ¿e masz racjê-guwno!jeste¶ cieñki w lakiernictwie i to ciê boli,wiêcej praktyki :!: nawet nie wiesz jak stosowaæ szpachlê 1k :lol: mówi³e¶ ¿e zalewasz dziury podk³adem novola,¿e to najlepsze szpachle bez dziurek,k³ama³e¶,tymczasem masz dziury jak wiadro,bo ci kiepskie podk³ady siadaj±. :lol:



jezu... skoncz juz debilu bo az zal dupe sciska jak sie czyta twoje brednie. co za czlowiek...... ty naprawde powinienes isc do psychiatry.
 

danielpainter 
Wys³any: 2007-12-19, 16:45   
0
UP DOWN
AIRBRUSH:D:D:D:D

Pomóg³: 6 razy
Posty: 256
Sk±d: Zgierz
Ale o co wy sie klucicie przeciez to oczywiste ze abo Wash Primer albo epoxyd
:lol:
 
 

baqo 
Wys³any: 2007-12-19, 17:03   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
Kod:
Ale o co wy sie klucicie przeciez to oczywiste ze abo Wash Primer albo epoxyd
no ale nie dla wszystkich :lol:
 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materia³y

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje mang