Lakiernictwo samochodowe dla profesjonalistów i amatorów

Szukaj FAQ Album

Przesunięty przez: Tech 2009-04-25, 17:42
Autor Wiadomość
kilo
Wysłany: 2007-12-19, 20:19   Jaki podklad na zderzak
0
UP DOWN
kilo

Witam mam pytanie kupilem zderzak jest nie malowany niczym czarny plastik chcialem go pomalowac pod kolor auta jaki podklad najlepiej urzyc na ten zderzak i czy jest jakis dodatek ktory najlepiej by bylo dodac do zwyklego podkladu jakis placyfikator czy uelastyczniac zeby dobrze podklad dobrze sie trzymal i zeby nie mial problemów jak poloze lakier na tym plastiku bo ost mialem duzo problemow z palstikami szczególnie z oczkowanie co byscie polecali pozdrawamia!!!!!!

rbfm 
Wysłany: 2007-12-19, 21:47   
0
UP DOWN

oczkowanie miales przez to ze niedokladnie umyles plastik na ktorym fabrycznie jest duzo roznych silikonow i innych tlustych syfow. taki zderzak nalezy bardzo dokladnie umyc woda z ludwikiem :)

a co do podkladu to PZP (podklad zwiekszajacy przyczepnosc potocznie)
na to podklad akrylowy z DZE (dodatek zwiekszajacy elastycznosci).
na to lakier. jesli to akryl to do niego tez dajesz DZE, jesli baza + bezbarwny, to tylko do bezbarwnego.

seba
Wysłany: 2007-12-19, 21:48   
0
UP DOWN

więc zalezy jaką zderzak ma strukturę jesli chropowatą to dobrze jest go przetrzeć papierem 180,potem dobrze umyć jakimś deteggentem z wodą,potem zmywacz do tworzyw,potem go wysezonnować w ciepłym pomieszczeniu ok.24 h,a potem podład na plastik tzw. łącznik na to podład z plastyfikatorem(ok 30% w zalezności od tworzywa),to jest warstwa wurównująca,przecierasz to 240-280 i powtórka z podładem,następnie przecierasz pod lakier ok 400 na such,lub 800 na mokro,jeżeli akryl to z dodatkiem plastif.,a jeśli dwówarstw. to baza bez a kleer z plastyfik.To moja metoda,jeżeli ktoś ma inną to dawać,choć na tą nie narzekam

[ Dodano: 2007-12-19, 21:50 ]
w skrócie to tak jak dał rbfm

Wysłany: 2007-12-20, 19:11   
0
UP DOWN
MTGarage.

powiem taka ciekawostke, ze jak macie jakas robote z uzywanym, ale surowym elementem, ktory byl czesto woskowany, plakowany i pelno na nim takich syfów, to najlepiej go wygrzac palnikiem lub ew. opalarką dobrze(miedzy myciem a odtluszczeniem) :)

rbfm 
Wysłany: 2007-12-20, 19:36   
0
UP DOWN

online napisał/a:
to najlepiej go wygrzac palnikiem lub ew. opalarką dobrze(miedzy myciem a odtluszczeniem) :)

ta.. i potopic niechcacy...?
woda z ludwikiem zalatwia sprawe definitywnie.

lukas
Wysłany: 2007-12-21, 08:55   
0
UP DOWN

rbfm napisał/a:

Nie załatwia. Dobrze mówi online, jak chcesz się przekonać to zrób test na właśnie takim starym zderzaku, który był nabłyszczany róznymi środkami.

Umyj ten zderzak najlepiej jak potrafisz a potem podgrzej go choćby opalarką do 70-80 stC a potem już bez mycia połóż na to jakiś podkład :wink:

Plastiki niestety chłoną wszelkie dziadostwa oddzielające (silikony), które używa się do smarowania form wtryskowych stąd nawet nowe elementy często są trudno lakierowalne albo czasami się zdarza że w danej partii produkcyjnej część jest bardziej nasiąknięta a część mniej. To dlatego, że formy smaruje się raz na ileś tam wtrysków.
Metodę podgrzewania stosuje się na liniach lakierniczych, oczywiście następnie usuwa się te silikony z powierzchni elementów środkami zmywającymi.
To jest bardzo dobra metoda ale w przypadku dużych gabarytów elementu trochę kłopotliwa. W warunkach warsztatów lakierniczych opalarka jest najprostszą metodą, w miarę skuteczną ale można sobie też jak napisałeś krzywdę zrobić :smile:

rbfm 
Wysłany: 2007-12-21, 09:22   
0
UP DOWN

lukas napisał/a:
Plastiki niestety chłoną wszelkie dziadostwa oddzielające (silikony),

dlatego nalezy dobrze umyc w nitro po czym odstawic na przynajmniej jeden dzien.

Wysłany: 2007-12-21, 11:38   
0
UP DOWN
MTGarage.

rbfm napisał/a:
online napisał/a:
to najlepiej go wygrzac palnikiem lub ew. opalarką dobrze(miedzy myciem a odtluszczeniem) :)

ta.. i potopic niechcacy...?

jak sie nie potrafi obslugiwac palnika, to mozna. maly plomien i zwawe ruchy, trzebaby byc niezle cenzura i miec zajebisty talem, zeby plastik stopic, a opalarka to juz w ogole...

ludwik czy nitro nie zawsze zalatwia sprawwe i nie brnij w to, ze ludwik+nitro zawsze beda okej. bo ja mam na codzień z tym do czynienia i wiem co mowie.

ot tak ode mnie.

cudak2004 
Wysłany: 2007-12-24, 23:33   
0
UP DOWN

kilo, podstawowa rzecz to podlaład na plaski polecam 1036 SPIES HECKER lub APP ale przed tym musisz oczywiscie odtluscic zmywaczem natysilkonowym proponuje 7010 SPIES HECKER lub bodajze nazywa sie to SILKAR czy jakos tak nie pamietam.A co do uelastyczniacza to prponowal bym ci nie do podladu akrylowego tylko do jakieku bo jak dasz elastika do podkladu to zycze ci powodzeni a wszlifowaniu ale jak chesz to tez lej

:lol:

[ Dodano: 2007-12-24, 23:34 ]
Pierwsze co propouje to dobrze odtluscic i przematowac szara wloknina a do tej wlukniny taki preparat do matowania skuw skuw i oczywiszcie szmatka antystatyczna na jakie kolwiek syfy

grzesiek3210 
Wysłany: 2008-01-03, 01:24   
0
UP DOWN

Co do nitra to raczej bym odradzał.Chyba nie wszyscy jeszcze wiedzą jak niektóre plastiki reagują z nitrem.Zmywacz ZMYWACZ I JESZCZE RAZ ZMYWACZ!Zderzak wygrzać porządnie i nie odtłuszczać poprzez lanie strumieniem na ściereczkę tylko lekką nasączyć,przetrzeć a drugą ściereczką wytrzeć do sucha aby nie doprowadzić do samoistnego wyschnięcia.W ten sposób zbierzecie wszystkie nieczystości,tłuszcze zamiast rozmazywać w lewo i w prawo.Po tym zabiegu włókninka dokładnie później odtłuszczamy ponownie i natryskujemy grunt (plastoflex) dopiero później podkład(+ plastyfikator w przypadku miękkiego tworzywa).Jeżeli są tą małe elementy typu lusterka klamki,atrapki to często robię mokro na mokro(powierzchnia musi być IDEALNA a podkład rozlany jak lakier).Jeżeli wiem że mogą się pojawić jakieś braki to robię standardową metodą.Zawsze szlifuję p800 na mokro nie ważne czy akryl czy baza,wolę się pomęczyć ale mieć pewność że będzie ok.Do bazy nie dodajemy nic oprócz rozpuszczalnika gdyż baza nam nie pęknie.Do lakieru dodajemy plastyfikator.

ixell
Wysłany: 2008-01-03, 10:05   
0
UP DOWN

Cześć wszystkim. Elementy plastikowe są odlewane w formach. Żeby plastik do nich nie przylegał, izoleje się je warstwą silikonów. I tu są schodki. Jedyny sposób na ich pozbycie to podgrzanie elementu do temp ok 20-30 st. i WYMYCIE specjalnym zmywaczem do plastików. Tylko to musi być wymycie, nie przetarcie. Czyszczony element musi być dość mocno wycierany zmywaczem i na gotowo przetarty czystą szmatką. Jest to o tyle ważne, że rozpuszczone sulikony "wychodzą" na wierzch i żeby uzyskać efekt muszą być starte. Po takim myciu plastik najlepiej wygrzać w podwyższonej temperaturze i powtórzyć mycie.
Jest to jedyny prawidłowy sposób na odtłuszczenie nowych elementów. Po tym wszystkim dajemy jednoskładnikowy podkład na plastik. Wchodzi on w reakcję z wierzchnią warstwą plastiku i dzięki temu mamy już przyczepność. Jedna cienka warstwa. Należy tylko pamiętać, że jeżeli przy obróbce elementu przetrzemy np szpachel do warstwy plastiku, musimy znowu nałożyć podkład (nie koniecznie pistoletem, starczy pędzelkiem). Teraz możemy nanosić każdy materiał. podkłady i lakiery akrylowe muszą mieć dodane 30% uelestyczniacza. Uwaga! uelastyczniacz też potrzebuje utwardzacza. Najpierw lejemy klar lub podkład w odpowiedniej i lości, do tego 30% uelastyczniacza i na tą ilość utwardzacz; np 1 litr klaru + 0,3 litra uelastyczniacz + 0,65 litra utwardzacza.
No, ale natworzyłem...

rbfm 
Wysłany: 2008-01-03, 10:46   
0
UP DOWN

ixell napisał/a:
Uwaga! uelastyczniacz też potrzebuje utwardzacza. Najpierw lejemy klar lub podkład w odpowiedniej i lości, do tego 30% uelastyczniacza i na tą ilość utwardzacz; np 1 litr klaru + 0,3 litra uelastyczniacz + 0,65 litra utwardzacza.

DZE novola nie potrzebuje. pisza zeby dodawac w ilosci 10-40% gotowej mieszanki lakieru z utwardzaczem.

Amiggo 
Wysłany: 2008-01-03, 17:51   
0
UP DOWN

Ja do matowienia zderzaków mam taki zmywacz do tworzyw sztucznych, który mieszam 1/1 z wodą t tym matuję plastik fioletową włókniną 3M-a. Nie wolno dopuścić do wyschnięcia tego na elemencie ale zmyć to wodą i osuszyć. Na tak przygotowany element przemywam zmywaczem antystatycznym i następnie daję na to podkład do plastików. Co do plastyfikatora to jego ilość w podkładzie akrylowym i lakierze jest uzależniona od elastyczności elementu i stosuję go w proporcji od 5/1 do 2/1 gotowej mieszanki podkładu lub lakieru. Z tym zmywaczem do tworzyw mam taką opcję mieszanki 1/5 z wodą i mogę tym zmatowić papierem na wodę elementy co do których mam wątpliwości czym były zabezpieczane (woski, teflony) np. po otwarciu drzwi pojazdu aż się kręci w głowie od ilości Plaka na elementach plastikowych i cholera wie czego tam jeszcze. Ludzie walą tego dziadostwa ponad wszelką miarę, a to potem nam przeszkadza w lakierowaniu.

adams90-90 
Wysłany: 2008-01-03, 18:13   
0
UP DOWN

Zamowilem lusterka na allegro http://www.allegro.pl/ite...malo_prawe.html Czy tylko matowie to i maluje baza czy musze na to dac plastyfikator?? Jest pomalowane podkladem wydaje mi sie ze trzeba tylko zmatowac i klasc baze i klar?? Sory za OT ale to podobny temat i nie chcialem zakladac nowego

Amiggo 
Wysłany: 2008-01-03, 18:25   
0
UP DOWN

Należało by sprawdzić czy twój rozcieńczalnik do bazy i lakieru nie będzie "ważył" podkładu zwłaszcza na przetarciach, zadrapaniach. Jeżeli nie to tak jak pisałeś baza a po niej lakier w/g mnie może być bez plastyfikatora. A tak w ogóle to zamierzasz malować całość czy tylko nakładkę ? Jeżeli nakładka jest dość elastyczna to daj z 15% plastyfikatora tak dla pewności.

adams90-90 
Wysłany: 2008-01-03, 18:32   
0
UP DOWN

Tylko nakladke. A palstyfikator idze na baze czy na klar? Czy mozna mieszac firmy na baza ze standoxa a plastyfikator z novola?

ixell
Wysłany: 2008-01-03, 19:59   
0
UP DOWN

rbfm, wiem że novoll bez. Dlatego nie używam i nie sprzedaję ich produktów. Jakoś im nie wierzę.
www.autolakier.pl

rbfm 
Wysłany: 2008-01-03, 21:06   
0
UP DOWN

ixell napisał/a:
rbfm, wiem że novoll bez. Dlatego nie używam i nie sprzedaję ich produktów. Jakoś im nie wierzę.

a ja uzywam, wierze w to co pisza i jak na razie jestem zadowolony :)

Amiggo 
Wysłany: 2008-01-03, 22:06   
0
UP DOWN

adams90-90 napisał/a:
Tylko nakladke. A palstyfikator idze na baze czy na klar? Czy mozna mieszac firmy na baza ze standoxa a plastyfikator z novola?

Plastyfikatora dodajesz do podkładu i do lakieru bezbarwnego. Czy można mieszać produktami różnych firm nie mam pojęcia nigdy tego nie musiałem robić. Używam produktów tylko jednej firmy. Jeżeli już musisz to wykonaj próbę lub może ktoś już to robił no ci napisze bo ja na to gwarancji nie dam, że będzie ok bo po prostu nigdy tak nie robiłem.

adams90-90 
Wysłany: 2008-01-03, 22:10   
0
UP DOWN

Amiggo, Dzieki jak pomaluje i bedzie ok to wynagrodze :razz: Sory ze tak mecze ale dopiero zaczynam :oops:

Amiggo 
Wysłany: 2008-01-03, 22:37   
0
UP DOWN

Nie musisz wynagradzać, nagrodą jest dobre słowo z twojej strony i to że jak się czegoś nauczysz to może i Ty innym pomożesz. Pozdrawiam :wink:

LAKIEROWANKO Strona Główna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materiały

Odpowiedz do tematu