Szukaj FAQ Album



Przesuniêty przez: Tech 2009-04-25, 17:42
Autor Wiadomo¶æ
lolejko
Wys³any: 2008-02-17, 19:01   Szpachla
0
UP DOWN

Posty: 135
Pewien lakiernik zrobi³ autko tak, ¿e w dniu odbioru by³o piêknie!
Po jakim¶ miesi±cu pod lakierem pojawi³y siê rysy po docieraniu papierem!
Czy da siê co¶ z tym zrobiæ czy tylko malowanie zostaje?
Dlaczego taki efekt powsta³???
_________________

 
 

rbfm 
Wys³any: 2008-02-17, 20:06   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
nie dosuszyl buc podkladu i posiadalo. trzeba lakierowac na nowo. najgorsze jest poprawianie po bucach debilach paprokach ktorzy sie spiesza.
 

marikk 
Wys³any: 2008-02-17, 20:50   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 249
Albo u¿ywa³ papieru P40 lub P60 i niezakoñczy³ szlifowania drobnym papierem bo te¿ s± tacy co nieuznaj± zakoñczenia szlifowania szpachlu drobniejszym papierem
 

rbfm 
Wys³any: 2008-02-17, 20:53   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
marikk napisa³/a:
Albo u¿ywa³ papieru P40 lub P60 i niezakoñczy³ szlifowania drobnym papierem bo te¿ s± tacy co nieuznaj± zakoñczenia szlifowania szpachlu drobniejszym papierem


to nie ma znaczenia. jesli bylo rowno i bylby dosuszony podklad to by rysy nie wyszly.
 

marikk 
Wys³any: 2008-02-17, 21:01   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 249
Tak jasne to spróbuj wyszlifowaæ szpachle papierem P40 nawet podk³adem maxi wype³niaj±cym niezalejesz tych rys wiêc nie mów mi ¿e niema znaczenia poprawienie drobniejszym papierem przy nak³adaniu podk³adu na szpachle a nie wspomne ju¿ o miejscach uszkodzonych przez gruby papier to najszybciej siada
 

rbfm 
Wys³any: 2008-02-17, 21:09   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
wytlumacz mi LOGICZNIE (nie w stylu baqo) ze nie zaleje tych rys i ze wyjda po szlifowaniu. tylko prosze merytoryczne argumenty. a ja ci wytlumacze za chwile ze nie masz racji.

[ Dodano: 2008-02-17, 21:17 ]
siadanie podkladu to nic innego jak skurcz w czasie utwardzania. po nalozeniu podklad jest zmieszany dodatkowo z rozcienczalnikiem. utwardzajac sie mamy do czynienia ze skurczem oraz z odparowaniem rozcienczalnika - czyli prosto mowiac ze zmniejszeniem objetosci. wyobraz sobie ze masz polmilimetrowe rysy, ktore zalewasz podkladem. nie czkeasz odpowiednio dlugo na utwardzenie, tylko szlifujesz. wszystko wyglada rowno. podklad sie utwardza dalej, kurczy i w efekcie zapada w rysy. jesli uzbroisz sie w cierpliwosc podklad sie utwardzi a rozcienczalnik wyparuje - podklad sobie siadzie tyle ile moze. powloka jest stabilna , mozna szlifowac i nic sie juz nie zapadnie, bo skurcz ani odparowanie juz nie nastapi. glebokosc rys nie ma tu zadnego znaczenia. mam nadzieje ze jest to jasne.
 

Bodzio 
Wys³any: 2008-02-17, 21:26   
0
UP DOWN
--B_C_G--


Pomóg³: 9 razy
Posty: 405
Sk±d: lubuskie
Prawda rbfm, ale gdyby paproki u¿ywa³y drobnych papierów (czyt. 240-320) na koniec, to o wiele mniej by siada³o. A tak to siê kilka rzeczy (zaniedbañ) nazbiera i wychodz± jaja.
_________________
http://img714.imageshack....p?id=aa001z.jpg
 
 

baqo 
Wys³any: 2008-02-17, 21:29   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
rbfm napisa³/a:
glebokosc rys nie ma tu zadnego znaczenia. mam nadzieje ze jest to jasne.
wal sobie podk³ady na t± 60-si±tkê :lol: ka¿dy robi po swojemu :cool:
rbfm napisa³/a:
(nie w stylu baqo)
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

[ Dodano: 2008-02-17, 21:31 ]
Bodzio napisa³/a:
Prawda rbfm, ale gdyby paproki u¿ywa³y drobnych papierów (czyt. 240-320) na koniec,
przecie¿ on pisze ¿e to nie ma znaczenia!!!
 
 

Bodzio 
Wys³any: 2008-02-17, 21:34   
0
UP DOWN
--B_C_G--


Pomóg³: 9 razy
Posty: 405
Sk±d: lubuskie
Wiem, ale to by³o odno¶nie do tego wy¿ej, czyli o odparowaniu rozpuchy. A reszta by³a dodana przeze mnie jako sprostowanie ;)
_________________
http://img714.imageshack....p?id=aa001z.jpg
 
 

rbfm 
Wys³any: 2008-02-17, 21:34   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
Bodzio napisa³/a:
Prawda rbfm, ale gdyby paproki u¿ywa³y drobnych papierów (czyt. 240-320) na koniec, to o wiele mniej by siada³o. A tak to siê kilka rzeczy (zaniedbañ) nazbiera i wychodz± jaja.


no jasne ze tak jest :)

baqo napisa³/a:
wal sobie podk³ady na t± 60-si±tkê :lol: ka¿dy robi po swojemu :cool:


ja wale podklady na 320

Cytat:
przecie¿ on pisze ¿e to nie ma znaczenia!!!


ale ja nie jemu odpisywalem :P
 

Amiggo 
Wys³any: 2008-02-17, 21:37   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
Bodzio napisa³/a:
ale gdyby paproki u¿ywa³y drobnych papierów (czyt. 240-320) na koniec, to o wiele mniej by siada³o. A tak to siê kilka rzeczy (zaniedbañ) nazbiera i wychodz± jaja.

Jestem tego samego zdania. B³êdów mog³o byæ kilka od niedosuszonego podk³adu pod szpachl± przez niewysezonowan± i ¿le obrobion± (a mo¿e nawet jej z³e proporcje) szpachlê po podk³ad akrylowy móg³ zawieraæ za agresywny rozpuszczalnik. Ale to tylko moje zdanie :wink:

[ Dodano: 2008-02-17, 21:39 ]
Cytat:
ja wale podklady na 320

Chyba po szlifowaniu P320. Nie czepiam siê rbfm. Ot tak mi siê wymck³o. :wink:
 

baqo 
Wys³any: 2008-02-17, 21:40   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
rbfm napisa³/a:
marikk napisa³/a:
Albo u¿ywa³ papieru P40 lub P60 i niezakoñczy³ szlifowania drobnym papierem bo te¿ s± tacy co nieuznaj± zakoñczenia szlifowania szpachlu drobniejszym papierem


to nie ma znaczenia. jesli bylo rowno i bylby dosuszony podklad to by rysy nie wyszly.
Cytat:
ale ja nie jemu odpisywalem
no ale marikk ma logo du ponta ,czyli tak jakby to i mnie tyczy³o!!! :grin: :grin: :grin:
  
 
 

rbfm 
Wys³any: 2008-02-17, 21:43   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
baqo napisa³/a:
no ale marikk ma logo du ponta ,czyli tak jakby to i mnie tyczy³o!!!


gdzies czytalem na tym forum ze ten dupont to jakas sekta. baqo przyznaj sie gdzie macie jakis kosciol?

[ Dodano: 2008-02-17, 21:45 ]
Amiggo napisa³/a:
B³êdów mog³o byæ kilka


ktos kto robi taka fuszere, nie ogranicza sie do jednego bledu tylko leci po calosci :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Tomek77
Wys³any: 2008-02-18, 20:57   
0
UP DOWN

Posty: 26
rbfm napisa³/a:
to nie ma znaczenia. jesli bylo rowno i bylby dosuszony podklad to by rysy nie wyszly



Po szlifowaniu p40- to gdzie ten podk³ad trzeba suszyæ w Afryce? (je¶li papier i grubosc rys nie maja znaczenia)
Tam mo¿e podk³ad doschnie i bêdzie ok! Jak pisze ""rbfm''' ¿e trzeba dosuszyæ podk³ad-acioto??????????????hahahhahahhahha!!!!!!!!! :lol:
  
 

marikk 
Wys³any: 2008-02-18, 21:02   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 249
rbfm napisa³/a:
wytlumacz mi LOGICZNIE (nie w stylu baqo) ze nie zaleje tych rys i ze wyjda po szlifowaniu. tylko prosze merytoryczne argumenty. a ja ci wytlumacze za chwile ze nie masz racji.
logicznie ¿e ka¿dy materia³ szlifuje siê papierami o okres³onej gradacji a szlifowanie szpachlu grubymi papierami to jest tylko szlif wstêpny tyle z mojej strony
 

rbfm 
Wys³any: 2008-02-18, 21:11   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
marikk napisa³/a:
logicznie ¿e ka¿dy materia³ szlifuje siê papierami o okres³onej gradacji a szlifowanie szpachlu grubymi papierami to jest tylko szlif wstêpny tyle z mojej strony


a liczylem na rzetelna i logiczna odpowiedz....

[ Dodano: 2008-02-18, 21:12 ]
Tomek77 napisa³/a:
Po szlifowaniu p40- to gdzie ten podk³ad trzeba suszyæ w Afryce? (je¶li papier i grubosc rys nie maja znaczenia)
Tam mo¿e podk³ad doschnie i bêdzie ok! Jak pisze ""rbfm''' ¿e trzeba dosuszyæ podk³ad-acioto??????????????hahahhahahhahha!!!!!!!!! :lol:


staraj sie na drugi raz pisac z sensem oraz na temat.
 

marikk 
Wys³any: 2008-02-18, 21:18   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 249
My¶l co sobie chcesz rbfm ka¿dy robi jak uwa¿a i jak go nauczono ja uwa¿am ¿e u¿ywanie odpowiednich grubo¶ci papierów przy szlifowaniu szpachli mam znaczenie i bardzo du¿e a w ogóle to nale¿y do g³ównych przyczyn rys po papierze ¶ciernym na lakierze przez u¿wanie nieodpowiednich papierów ¶ciernych
 

rbfm 
Wys³any: 2008-02-18, 21:19   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
marikk napisa³/a:
to nale¿y do g³ównych przyczyn rys po papierze ¶ciernym na lakierze przez u¿wanie nieodpowiednich papierów ¶ciernych


w przypadku niedosuszenia !!!
 

Tomek77
Wys³any: 2008-02-18, 21:21   
0
UP DOWN

Posty: 26
marikk napisa³/a:
logicznie ¿e ka¿dy materia³ szlifuje siê papierami o okres³onej gradacji a szlifowanie szpachlu grubymi papierami to jest tylko szlif wstêpny tyle z mojej strony
zgadzam sie z toba marikk tez tak mysle. kazda szpachle trzeba jak najdrobniej zaczyscic bo to ma najwieksze znaczenie .a potem suszenie podkladu pozdrawiam

[ Dodano: 2008-02-18, 21:45 ]
rbfm napisa³/a:
glebokosc rys nie ma tu zadnego znaczenia. mam nadzieje ze jest to jasne.
ty tez staraj sie na drugi raz pisac z sensem a nie wprowadzac w b³±d innych o grubosci rys ze to niema znaczenia to ty poco szlifujesz 320 jesli to niema znaczenia? .to logiczne ze najpierw szlifowanie jak najdrobnieszym papierym [najlepiej maszynowo]a potem podkladowanie i dosuszanie [promiennikiem ].wtedy dopiero jest ok.mam nadzieje ze jest to jasne dla wszystkich!!!!!!
 

kalbi 
Wys³any: 2008-02-18, 22:10   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
Witam, jestem nowy na forum

najlepszym sposobem jest stosowanie odpowiedniej gradacji, czyli: 60-80-120-220 (maszynowo), dosuszenie szpachli promiennikiem 10 min potem podk³ad i potem dosuszenie promiennikiem 15 min i nie ma prawa nic siadaæ...

pozdrawiam,
 
 

rbfm 
Wys³any: 2008-02-18, 22:18   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
Tomek77 napisa³/a:
ty tez staraj sie na drugi raz pisac z sensem a nie wprowadzac w b³±d innych


widzisz taka roznica miedzy nami ze ja potrafie komus cos wyjasnic logicznie i fachowo, natomiast ty juz nie za bardzo. ze o pisaniu w jezyku ojczystym to juz nie wspomne.

Tomek77 napisa³/a:
poco szlifujesz 320 jesli to niema znaczenia?


po to zeby uzyc mniej podkladu, i mniej sie naszlifowac, oraz uniknac wlasnie przykrych niespodzianek jesli cos nie zdazy sie utwardzic. oczywiscie ze szlifowanie koncowe jakims grubym 60 czy 80 to nieporozumienie jednak chcialem uswiadomic niektorym dlaczego podklad siada i dlaczego utwardzony siasc nie ma prawa. widac masz problem nie tylko z pisaniem, ale tez z czytaniem ze zrozumieniem.
 

Amiggo 
Wys³any: 2008-02-18, 22:39   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
Oj rbfm ty to lubisz ludzi zakrêciæ, ¿e sam nie wiem w jakim celu. Z tego co piszesz to zgadzasz siê z stosowaniem odp. gradacji papieru, ale powiedz wprost o co biega z t± szpachl± a nie owijasz w bawe³nê. Zgadzam siê ¿e nale¿ycie dosuszona (wysezonowana) szpachla po obrobieniu nie si±dzie, podk³ad wleje siê w rysy na niej i po wyschniêciu (utwarzdeniu siê) si±dzie w rysach (skurcz materia³u), po obrobieniu tych rys nie powinno wyst±piæ zjawisko siadania po pomalowaniu. Ja to tak rozumiem, czy to mia³e¶ na my¶li ? :roll:
 

rbfm 
Wys³any: 2008-02-18, 22:40   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
Amiggo napisa³/a:
ja to tak rozumiem, czy to mia³e¶ na my¶li ?


tak wlasnie to mialem na mysli.

Amiggo napisa³/a:
ale powiedz wprost o co biega z t± szpachl± a nie owijasz w bawe³nê


o to zeby nie pisac bzdur ze rysy to wynik stosowania za grubych papierow. rysy to tylko wynik spieszenia sie i niedbalstwa.
 

Amiggo 
Wys³any: 2008-02-18, 22:45   
0
UP DOWN


Pomóg³: 4 razy
Posty: 356
rbfm napisa³/a:
rysy to tylko wynik spieszenia sie i niedbalstwa.

Ja bym powiedzia³ po¶piechu i nie stosowania siê do kart technicznych produktów. Bo co jest trudnego w wymieszaniu i po³o¿eniu szpachli, jeszcze ³atwiej j± obrobiæ, ³atwizna byle pierwszy lepszy z ulicy to potrafi. A za pewne nie ka¿dy te czynno¶ci wykonuje prawid³owo. :wink:
 

baqo 
Wys³any: 2008-02-18, 23:18   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
www.dupontrefinish.com.pl...111997110105117
 
 

marikk 
Wys³any: 2008-02-23, 17:54   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 249
Amiggo napisa³/a:
A za pewne nie ka¿dy te czynno¶ci wykonuje prawid³owo.
Zgadzam siê z tym w 100% Amiggo
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materia³y

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group