Szukaj FAQ Album



Przesuniêty przez: Tech 2009-04-25, 17:42
Autor Wiadomo¶æ
kpopis
Wys³any: 2008-03-02, 13:06   Cieniowanie sasiednich elementow - jak to robicie?
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 291
Ja cieniuje w nastepujacy sposob:

Malujac naprawiany element matuje rowniez dwa sasiednie. Natryskujac baze wychodze na 15-20cm poza naprawiany element. Potem wszystkie trzy przykrywam bezbarwnym. Potem szlif 2500 na mokro, polerka i z reguly wszystko jest ok.

Czy przykrywanie calego cieniowanego elementu bezbarwnym jest ok czy nalezaloby zcieniowac rowniez bezbarwny?
 

rbfm 
Wys³any: 2008-03-02, 13:07   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
kpopis napisa³/a:

Czy przykrywanie calego cieniowanego elementu bezbarwnym jest ok czy nalezaloby zcieniowac rowniez bezbarwny?



cieniowanie bezbarwnego to paproctwo i dodawanie sobie roboty , czasem klopotow.
 

danielpainter 
Wys³any: 2008-03-02, 13:11   
0
UP DOWN
AIRBRUSH:D:D:D:D

Pomóg³: 6 razy
Posty: 256
Sk±d: Zgierz
:roll: :lol: :lol: :lol:

[ Dodano: 2008-03-02, 13:12 ]
niecieniowanie bezbarwnego to paproctwo i pojscie na ³atwizne, nalezzy cieniowac, TYLKO TRZEBA UMIEÆ!!!
 
 

krzysiek124
Wys³any: 2008-03-02, 13:16   
0
UP DOWN

Posty: 138
to ja sie podczepie pod temat i zapytam... chodzi mi o rozcienczalnik to cieniowania - jak go stosowac? Leje go na miejsca przejsca pomiedzy nowa, a stara baza, czy na caly element? Czy leje go przed nalozeniem nowej bazy, czy dopiero jak poloze obok starej bazy nowa? Duzo go dawac? Ile odczekac po zastosowaniu tego rozpuchu do cieniowania, abym mogl nakladac bezbarwny?

pozdrowka
 

rbfm 
Wys³any: 2008-03-02, 13:17   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
Cytat:
niecieniowanie bezbarwnego to paproctwo i pojscie na ³atwizne, nalezzy cieniowac, TYLKO TRZEBA UMIEÆ!!!


mimo wszystko upieram sie przy swojej wersji.
 

danielpainter 
Wys³any: 2008-03-02, 13:18   
0
UP DOWN
AIRBRUSH:D:D:D:D

Pomóg³: 6 razy
Posty: 256
Sk±d: Zgierz
ja przy malowanu baz± nie uzywam wogóle tego rozp, tylko do cieniowaniu bezbarwnego jest potrzebny
 
 

Bisuside14 
Wys³any: 2008-03-02, 13:20   
0
UP DOWN
Mów mi Bisu:D


Pomóg³: 9 razy
Posty: 348
Ja te¿ do³±cze siê do pytania krzy¶ka124. Albo niech kto¶ napisze na przyk³adzie jednego b³otnika tylniego który jest po³±czony z dachem.
  
 
 

danielpainter 
Wys³any: 2008-03-02, 13:20   
0
UP DOWN
AIRBRUSH:D:D:D:D

Pomóg³: 6 razy
Posty: 256
Sk±d: Zgierz
rbfm napisa³/a:
mimo wszystko upieram sie przy swojej wersji.


oki, twije prawo, ale malujac jakies nowe auto np. blotnik i drzwi przednie nie odwazylbym sie rozcieniowac klaru na nastepnych drzwiach bo by³aby lipa :wink:
 
 

rbfm 
Wys³any: 2008-03-02, 13:22   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
danielpainter napisa³/a:
oki, twije prawo, ale malujac jakies nowe auto np. blotnik i drzwi przednie nie odwazylbym sie rozcieniowac klaru na nastepnych drzwiach bo by³aby lipa :wink:


problem z cieniowaniem lakierow nawierzchniowych, utwardzalnych, jest taki, ze miejsce laczenia ich nie jest trwale. dodajmy do tego inne charakterystyki starzenia sie tych lakierow i po czasie moze wyjsc nam "ladne" przejscie. to samo tyczy sie cieniowania pastelowych akrylow.
 

danielpainter 
Wys³any: 2008-03-02, 13:25   
0
UP DOWN
AIRBRUSH:D:D:D:D

Pomóg³: 6 razy
Posty: 256
Sk±d: Zgierz
ale ten sam problem bedzie mia³ miejsce gdy pomalujesz "na ostro", tez te lakiery, nowy i stary bed± inaczej sie starza³y, do tego jeszcze dochodzi róznica morek, po³ysku i soczewki, czy nie jest tak????
 
 

rbfm 
Wys³any: 2008-03-02, 13:35   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
Cytat:
ale ten sam problem bedzie mia³ miejsce gdy pomalujesz "na ostro", tez te lakiery, nowy i stary bed± inaczej sie starza³y, do tego jeszcze dochodzi róznica morek, po³ysku i soczewki, czy nie jest tak????


tak, ale przynajmniej nie bedzie tego laczenia. a co do morek i polysku, to mozna przepolerowac czesc sasiedniego elementu zeby bylo podobnie. mnie najbardziej przeszkadza brak polaczenia chemicznego (mimo uzywania fadeout produktow) miedzy lakierami.
 

danielpainter 
Wys³any: 2008-03-02, 13:40   
0
UP DOWN
AIRBRUSH:D:D:D:D

Pomóg³: 6 razy
Posty: 256
Sk±d: Zgierz
wiesz co, ja nie mam z tym problemu, uzywam rozp do cieniowania Speed Blender firmy Spies Hecker i jest rewelacja, widzialem cieniowane przez siebie auta po roku od malowania i sladu nie ma, sam nie mog³em znalezc miejsca cieniowania :wink:
jest tylko pare podstawowych zasad przy takim cieniowaniiu których trzeba przestrzegac i musi byc dobrze
 
 

kpopis
Wys³any: 2008-03-02, 13:52   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 291
danielpainter, moglbys opisac jak wykonujesz cieniowanie bezbarwnego przy uzyciu wymienionych materialow?
 

kalbi 
Wys³any: 2008-03-02, 14:01   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
Podczas lakierowania np. b³otnika tylnego konieczne jest u¿ywanie rozcieñczalnika do cieniowania (niektóre b³otniki ³±cz± siê np. bezpo¶rednio z dachem) Jest to prosta sprawa, wymaga tylko nieco wprawy. Ja robie to tak: zaczynam gdzie¶ od ¶rodka s³upka (ca³y s³upek mam zmatowany past± do matowania i szar± szmatk±) przypruszam bezbarwny, potem nieco wy¿ej ¶rodka s³upka lecê 1 warstwe bezbarwnego, nastêpnie znowu nieco wy¿ej 2 warstwa bezbarwnego. Na styku nowego i starego bezbarwnego daje rozcieñczalnik do cieniowania (wa¿ne jest by elementy nie by³ oklejony ta¶m±, musi lu¼no lataæ papier by nie by³o ostrego przej¶cia). Wa¿ne jest by strumieñ pistoletu z zawarto¶ci± rozcieñczalnika kierowaæ w stronê nowego bezbarwnego. Trzeba tak¿e uwa¿aæ by nie przedobrzyæ z tym rozcieñczalnikiem bo ³atwo o zacieki, a potem ciê¿ko je zniwelowaæ(widaæ smugê po spolerowaniu) Tym rozcieñczalnikiem wype³niamy styki miêdzy 2 lakierami, nastêpnego dnia papier 2000 na mokro, polerka i nikt mi nie znajdzie tego miejsca, w którym jest teñ ro¼cieñczalnik, nie ma szans (no chyba, ¿e wymaca ale na oko nie da rady) Trochê wprawy i jest to nie do odró¿nienia....
 
 

rbfm 
Wys³any: 2008-03-02, 14:05   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
kalbi napisa³/a:
(niektóre b³otniki ³±cz± siê np. bezpo¶rednio z dachem)

to prawda, w tym przypadku nie pozostaje nam nic innego jak cieniowac. niemniej jednak gdybym mial do wyboru lakierowac caly element a cieniowac w polowie, to wole zrobic calosc.
 

danielpainter 
Wys³any: 2008-03-02, 14:19   
0
UP DOWN
AIRBRUSH:D:D:D:D

Pomóg³: 6 razy
Posty: 256
Sk±d: Zgierz
kpopis napisa³/a:
danielpainter, moglbys opisac jak wykonujesz cieniowanie bezbarwnego przy uzyciu wymienionych materialow?


otó¿:
do pewnego momentu matuje element past± do matowania, do miejsca w którym bede konczy³ malowanie bezbarwnym, ale oczywiscie tak zebym w tej zmatowionej powierzchni któr± mam zmiesci³ sie z cieniowaniem bazy, biore wate i paste polersk±, ja akurat APP 01(gruboziarnist±), i odpolerowuje recznie obszar od miejsca w którym skonczylem matowanie past± do matowania w "g³±b elementu" tak zeby miec odcinek miedzy 10 a 20 cm odpolerowanej powierzchni pod cieniowanie bezbarwnego.
potem obklejam, maluje baze, potem bezbarwny, ja maluje HS ami i VHS ami, wszystkie sa na 1,5 warstwy, t± pierwsz± po³ówkê maluje tam gdzie jest baza, potem pe³na po ca³ej matowej pow. ale tak zeby rozkurz bezbarwnego siega³ koñca zmatowienia, trzeba koñczyc tak zeby czysty bezbarwny nie by³ na niezmatowionej pow tylko zeby miesci³ sie w obszarze zmatowanym ale jak najblizej jego konca, potem to co mi zosta³o w pistolecie rozcienczam 1:1 z rozpuszczalnikiem zaprawkowym i pryskam przejscie wchodz±c na ten obszar który jest tylko odpolerowany past±, potem wylewam z pistoletu to co mi zosta³o i wlewam sam rozpuszczalnik zaprawkowy i przepryskuje odkurz który mi zosta³ po poprzednim przejsciu, cieniowanie odbywa sie na nie zmatowionej pow ale na odpolerowanej, wielu powie pewnie ze to jest bezsensu i nie ma prawa sie trzymaæ, nic bardziej mylnego, gwarantuje ze bedzie sie trzymac, po 1 dla tego ze polerujac past± gruboziarnista która robi mikro ryski, po 2 rozp zaprawkowy jest na tyle aktywny ze rozpuszcza i wch³ania sie w warstwe która jest pod nim.
Jesli ktos cos z tego zrozumia³ to sie ciesze :mrgreen:

Pozdrawiam
 
 

kalbi 
Wys³any: 2008-03-02, 14:19   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
rbfm napisa³/a:
kalbi napisa³/a:
(niektóre b³otniki ³±cz± siê np. bezpo¶rednio z dachem)

to prawda, w tym przypadku nie pozostaje nam nic innego jak cieniowac. niemniej jednak gdybym mial do wyboru lakierowac caly element a cieniowac w polowie, to wole zrobic calosc.


ja tak robie tylko w przypadku tylnych b³otników (nawet je¶li nie ³±czy siê z dachem, a tylko koñczy siê po prostu s³upek przy szybie czo³owej to te¿ cieniuje) Ten rozcieñczalnik po to w³a¶nie jest i jak kto¶ umie go u¿ywaæ to nie widzê problemu...
 
 

danielpainter 
Wys³any: 2008-03-02, 14:21   
0
UP DOWN
AIRBRUSH:D:D:D:D

Pomóg³: 6 razy
Posty: 256
Sk±d: Zgierz
ps po mojej metodzie nie trzeba polerowaæ jesli ma sie juz troche wprawy :wink:
 
 

rbfm 
Wys³any: 2008-03-02, 14:24   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
danielpainter napisa³/a:
ps po mojej metodzie nie trzeba polerowaæ jesli ma sie juz troche wprawy :wink:


pod warunkiem ze nie siada zadne syfy
 

kalbi 
Wys³any: 2008-03-02, 14:27   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
rbfm napisa³/a:
danielpainter napisa³/a:
ps po mojej metodzie nie trzeba polerowaæ jesli ma sie juz troche wprawy :wink:


pod warunkiem ze nie siada zadne syfy


dok³adnie u mnie zawsze w tym miejscu gdzie daje rozcieñczalnik siadaj± syfy i muszê to zapolerowaæ... niedu¿e ale niestety
 
 

kpopis
Wys³any: 2008-03-02, 14:33   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 291
danielpaitner, rozumiem ze czesc matujesz past± matowi±c± (niegdy nie uzywalem, uzya sie jej przy pomocy maszyny czy recznie?) a potem dalsza czesc (dalsza wzgledem naprawianego elementu) tylko polerujesz pasta gruboziarnista (maszyn±?). Dalej lecisz bezbarwnym na zmatowiona powierzchnie, pozniej rozcienczonym dochodzisz do odpolerowanej powierzchni i pozniej samym rozpuszczalnikiem na ostatnie przesjcie (chyba dosc szeroko).

Nie widac potem nic pod swiatlo?

Mozna wszystko przejechac 2000 i polerowac normalnie?
 

baqo 
Wys³any: 2008-03-02, 14:35   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
kalbi napisa³/a:
w tym miejscu gdzie daje rozcieñczalnik siadaj± syfy
s±,s±!!jak siê zaci±ga i widaæ przej¶cie starego lakieru z nowym ,to dopiero po pewnym szasie poleruj±c mo¿na to zlikwidowaæ.
 
 

danielpainter 
Wys³any: 2008-03-02, 14:56   
0
UP DOWN
AIRBRUSH:D:D:D:D

Pomóg³: 6 razy
Posty: 256
Sk±d: Zgierz
kpopis napisa³/a:
danielpaitner, rozumiem ze czesc matujesz past± matowi±c± (niegdy nie uzywalem, uzya sie jej przy pomocy maszyny czy recznie?)


przy pomocy szarej w³ukninki. mozna rêcznie, mozna w³ukninkê do rzepu mimosrodówki przyczepiæ, jak kto woli, tylko ze to na mokro sie robi wiec lepiej zeby to pneumatyczna maszyna bo przy elektrycznej mia³bys dodatkowe emocje :mrgreen:

kpopis napisa³/a:
a potem dalsza czesc (dalsza wzgledem naprawianego elementu) tylko polerujesz pasta gruboziarnista (maszyn±?).


Rêcznie wat±, tu nie chodzi o to zeby wypolerowaæ idealnie tylko zeby dobrze wyczyscic powierzchnie i zrobiæ mikrorysy, dla tego pasta musi byæ gruboziarnista

kpopis napisa³/a:
Dalej lecisz bezbarwnym na zmatowiona powierzchnie, pozniej rozcienczonym dochodzisz do odpolerowanej powierzchni i pozniej samym rozpuszczalnikiem na ostatnie przesjcie (chyba dosc szeroko).


Dok³adnie, tylko ze tym juz rozcienczonym troche wchodze na niezmatowana pow.

kpopis napisa³/a:
Nie widac potem nic pod swiatlo?

Mozna wszystko przejechac 2000 i polerowac normalnie


Nie widaæ jak sie prawid³owo to zrobi,
mo¿na ale po co??

kalbi napisa³/a:
dok³adnie u mnie zawsze w tym miejscu gdzie daje rozcieñczalnik siadaj± syfy i muszê to zapolerowaæ... niedu¿e ale niestety


jakie syfy???? u mnie zadnych nie ma, po to jest kabina zeby syfów nie by³o :wink:
 
 

kpopis
Wys³any: 2008-03-02, 15:05   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 291
Stosuje sie przy tej metodzie tylko rozpuszczalnik zaprawkowy do wymieszania z bezbarwnym. Nie daje sie wczesniej miedzywarstwy na miejsce ³±czenia?
 

rbfm 
Wys³any: 2008-03-02, 15:07   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
Cytat:
jakie syfy???? u mnie zadnych nie ma, po to jest kabina zeby syfów nie by³o :wink:


wiekszosc uzytkownikow tego forum nie posiada kabiny
 

danielpainter 
Wys³any: 2008-03-02, 15:19   
0
UP DOWN
AIRBRUSH:D:D:D:D

Pomóg³: 6 razy
Posty: 256
Sk±d: Zgierz
kpopis napisa³/a:
Stosuje sie przy tej metodzie tylko rozpuszczalnik zaprawkowy do wymieszania z bezbarwnym. Nie daje sie wczesniej miedzywarstwy na miejsce ³±czenia?


nie no s± 3 etapy,
1 malowanie bezbarwnym
2 wy³agodzenie przejscia mixem bezbarwnego z rozp 1:1
3 wykonczenie samym rozp.
 
 

kpopis
Wys³any: 2008-03-02, 15:26   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 291
Ok, to rozumiem. Miedzywarstwy widze ze w takim razie nie ma. Dotychczas do cieniowania bezbarwnego uzywalem miedzywarstwy z DuPonta.
 

baqo 
Wys³any: 2008-03-02, 15:39   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
kpopis napisa³/a:
Ok, to rozumiem. Miedzywarstwy widze ze w takim razie nie ma. Dotychczas do cieniowania bezbarwnego uzywalem miedzywarstwy z DuPonta.
miedzywarstwa jest do bazy! a rozcienczalnik jest na do lakieru bezb.
 
 

kpopis
Wys³any: 2008-03-17, 13:44   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 291
Zrobilem tak jak napisales danielpainter z ta roznica ze uzylem rozcienczalnika do cieniowania DuPonta. Nie ma sladu, sam nic nie moglem znalezc.
 

danielpainter 
Wys³any: 2008-03-17, 16:15   
0
UP DOWN
AIRBRUSH:D:D:D:D

Pomóg³: 6 razy
Posty: 256
Sk±d: Zgierz
cieszê sie ze pomog³em
Pozdrawiam
 
 

kpopis
Wys³any: 2008-03-17, 20:21   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 291
Wczesniej uzywalem rozcienczalnika RM'a i nie rozcienczalem go 1:1 w kubku tylko tak jak mi sprzedawca zalecil - przetryskiwalem laczenie na koniec. Z efektow nie bylem zadowolony...
 

Turu¶
Wys³any: 2008-03-19, 21:05   
0
UP DOWN

Posty: 2
Witam!! Ja na przyk³ad zawsze koñczê zaprawkê na bezbarwny samym rozpusczalnikiem , tylko trzeba skoñczyæ na zmatowanym!!!! I nigdy nie przycinam tego papierem 2000! tylko sam± polerk± ewentualnie czasami trizakiem 3000!! A jak kto¶ rozpuszczalnik papierem przycina 2000 i potem poleruje to tego rozpuszczalnika poprostu nie ma, bo zosta³ przyciêty i spolerowany a nie ¿e tak dobrze zrobiony!!!!

[ Dodano: 2008-03-19, 21:08 ]
Poza tym czy który¶ z was roobi³ bezbarwmnym ceramicznym????? Ja muszê wszystko robiæ ceramikiem!!!! I jakby który¶ z was ceramik przycio³ 2000 to nigdy zaprawki nie zrobi³, bo by nie zpolerowa³!!!!
 

danielpainter 
Wys³any: 2008-03-20, 08:25   
0
UP DOWN
AIRBRUSH:D:D:D:D

Pomóg³: 6 razy
Posty: 256
Sk±d: Zgierz
Turu¶ napisa³/a:
Poza tym czy który¶ z was roobi³ bezbarwmnym ceramicznym????? Ja muszê wszystko robiæ ceramikiem!!!! I jakby który¶ z was ceramik przycio³ 2000 to nigdy zaprawki nie zrobi³, bo by nie zpolerowa³!!!!


Ja robie i odpolerowuje sie, troche ciezej ale daje rade, i ja matuje 1500 maszunowo potem 2500 i3000 maszynowo, polerka i jest git
 
 

kpopis
Wys³any: 2008-03-20, 12:05   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 291
Ja rozcienczylem najpierw w kubku 1:1 a potem na ostatnia warstwe dwa razy jeszcze natrysnalem sam rozcienczalnik. Potem papier 2000 na gadko i po polerce nie bylo sladu.
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materia³y

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime