Szukaj FAQ Album

Autor Wiadomość
freddd
Wysłany: 2015-04-08, 17:33   Fertan, wychodzi rdza
0
UP DOWN

Witam,

Mam problem z rdzą która pojawia się po ok 2 tygodniach od pomalowania elementu Fertanem.

System jaki przyjąłem:

-szlifuję korozję szczotkami i papierem ściernym do żywego metalu, oczywiście zawsze pozostają jakieś wżery z małymi ogniskami korozji,
-odtłuszczam zmywaczem do silikonu, pędzelkiem i czystymi ręcznikami

maluję Fertanem:

Fertan zachowuje się dokładnie tak jak na filmach i zdjęciach reklamowych, czyli element zmienia kolor najpierw na złocisty, po wyschnięciu jest czarny, twardy i suchy w dotyku.

Na tym etapie wg zaleceń producenta powinienem ponownie umyć element zmywaczem do silikonu i zagruntować podkładem epoksydowym.

Natomiast ja tego nie robię, tylko odstawiam element na półkę, ponieważ nie opłaca mi się malować podkładem na raty. Jak wszystkie elementy będę miał gotowe to na raz trysnę podkładem epoxy.

Po dwóch tygodniach powierzchnia Fertanu matowieje i zaczyna pylić. Można palcem ścierać jakby czarny proszek.
W kolejnym tygodniu pojawia się też rudy proszek tak jakby blacha zaczęła ponownie rdzewieć pod warstwą Fertanu, co widać na poniższych zdjęciach.

Rude plamy ramie i błotniku które wcześniej były zeszlifowane do metalu:

Oczywiście wszystko mam w suchym i ogrzewanym pomieszczeniu, w którym też trzymam gołe blachy czekające już 1.5 miesiąca na naprawę lutowania i na nich nie pojawia się korozja!

Więc taki wniosek, że Fertan powoduje w rezultacie korozję żywego metalu po 2-3 tygodniach. Producent pisze, że pomalowane Fertanem części mogą czekać aż 6 miesięcy, więc gdzie popełniłem błąd?

Oraz co teraz powinienem zrobić? Może się nie przejmować tylko zmyć ten cały rudo czarny pył zmywaczem do silikonu i tryskać podkład ? -Novol 360.

Czy może jeszcze raz szlifować ten przereagowany Fertan do metalu papierem ściernym?

Dzięki za porady.

barteek933
Wysłany: 2015-04-08, 17:53   
0
UP DOWN

po źle go używasz.

dajesz mu dzień dwa na wyschnięcie i zmywasz go wodą. na forum był poruszany taki temat że ma to być woda destylowana. nie mam pojęcia czy to ma jakieś znaczenie czy ktoś sobie jaja robił. Zmywasz go bardzo dokładnie jakąś gąbką, zmywakiem i następnie go osuszasz i jak najszybciej kładziesz epoksyd.

jak tego nie zrobisz to rdza Ci wychodzi bo tam gdzie jej nie było to fertan się nie trzyma i nic nie chroni.

tyle w temacie

mariusz80 
Wysłany: 2015-04-08, 20:27   
0
UP DOWN

https://www.youtube.com/watch?v=DifCKokFWvQ

freddd
Wysłany: 2015-04-08, 21:25   
0
UP DOWN

No to się urządziłem z tym FERTANem :/ Bo pomalowałem tak już 80% części, te co najdawniej już są całe pokryte rudo-czarnym nalotem tak jak ten błotnik i rama wyżej. :/

Film na youtube oglądałem, faktycznie jest powiedziane aby zmyć wodą po zajściu reakcji.
Ale jak to się ma do tego opisu ze strony producenta:

, bo ewidentnie sugeruje, że pomalowane Fertanem części mogą sobie czekać do 6 miesięcy i nic im się nie stanie.

To już lepiej bym wyszedł malując te części jakąś zwykłą reaktywną farbą pędzlem, choćby hammeritem... Na samym końcu gdy wszystkie byłyby tak zabezpieczone, wyrównanie papierem ściernym, ewentualne szpachlowanie i powłoka dekoracyjna.

Czyli pozostaje mi teraz ponownie szlifowanie do metalu... i jakaś reaktywna, bo Novol 360 okazuje się musi być na świeżą blachę, a nie z wżerami.

hematol 
Wysłany: 2015-04-08, 21:41   
0
UP DOWN

https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=fertan+karta
Pierwsza pozycja z góry,masz wszystko super dokładnie opisane w j. polskim

freddd
Wysłany: 2015-04-08, 22:12   
0
UP DOWN

Dzięki za link, czytałem sporo o Fertanie, ale tego pdf'a nie widziałem. Czyli z tego wynika, że zawsze powinno się Fertan zmyć wodą, nawet jeśli nie planuje się malowania odrazu podkładem.

KK 
Wysłany: 2015-04-08, 23:01   
0
UP DOWN

Teraz ten proszek musisz zedrzeć papierem. Na szczęście łatwo schodzi, wiem ponieważ sam zdzierałem ten syf.
Za dużo jednak od Fertanu nie wymagaj :D

lukaszLDZ
Wysłany: 2015-04-18, 16:07   
0
UP DOWN

To taki zły "odrdzewiacz" mowa o środku koniecznym do zastosowania na zeszlifowane kawalki blachy z niewielkimi przecierkami rdzy?? chyba lepszy niz cortanin

freddd
Wysłany: 2015-12-29, 19:47   
0
UP DOWN

Przepraszam za brak atkualizacji tematu, ponieważ zrobiłem szum wokół fertanu, a problem był całkowicie po mojej stronie.

Otoż 24h po pomalowaniu fertanem, należy go brutalnie zmyć wodą. Najlepiej się do tego nadaje myjka ciśnieniowa. Następnie pozostawienie wilgotnej części na ok 10minut i powtórzenie mycia.

Powstanie wtedy szara sucha w dotyku powłoka, pomimo że goły metal to nie koroduje nawet po paru miesiącach. Ogólnie to z Fertanu jestem bardzo zadowolony, jedyny minusik to że bardzo brudzi ręce na okres conajmniej paru dni, ale wystarczą lateksowe rękawiczki z apteki.

Madara
Wysłany: 2015-12-29, 22:35   
0
UP DOWN

fertan polecam zamiast bawić się wodą podgrzać i przejechać czerwoną włókniną na to epoks i temat mamy za sobą

KK 
Wysłany: 2015-12-29, 23:18   
0
UP DOWN

Fertan chyba nie działa po podgrzaniu.... potrzebna jest woda/wilgoć.

LAKIEROWANKO Strona Główna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materiały

Odpowiedz do tematu