Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
nonameplum
Wys³any: 2008-08-17, 13:50   Pomoc dla laika
0
UP DOWN

Posty: 13
Witam. Na wstêpie chce powiedzieæ, ¿e jestem zupe³nym laikiem je¶li chodzi o lakierowanie.
Mimo, ¿e forum jest na temat lakierowania samochodowego to w moim przypadku chce polakierowaæ kolumny g³o¶nikowe na efekt czarnego lakieru fortepianowego.

Krótka historia co do tej pory wykona³em:
Kolumny zrobi³em z MDF-u w pierwszej kolejno¶ci ca³o¶æ kolumn wyszlifowa³em P240 nastêpnie pokry³em 2 warstwami podk³adu samochodowego, szlif P400 pó¼niej pokry³em (i tu proszê siê nie ¶miaæ) ze wzglêdu na koszty oraz na to ¿e farba ju¿ od d³u¿szego czasu sta³a nie wykorzystana snie¿k± renowacyjn± na rdzê - czarn±. Powiem szczerze, ¿e ³adnie wszystko siê b³yszcza³o i do¶æ fajnie wygl±da³o. Niestety doszed³em do wniosku, ¿e za bardzo by³o jeszcze widaæ sk³adania p³yt poza tym nie przygotowa³em idealnie p³askiej powierzchni, bo jednak podk³ad po zeszlifowaniu posiada³ nie równ± (granulkow±) p³aszczyznê do tego MDF stawia³ w³oski, przecie¿ to nie blacha. Aby utrzymaæ co¶ na wzór blaszanej powierzchni u¿y³em szpachlówki natryskowej.
Dlatego ca³o¶æ zdar³em praktycznie do podk³adu pokry³em szpachlówk± natryskow± i przejecha³em P800 na mokro. Tak¿e w tej chwili kolumny s± w takim stanie, ¿e miejscami ju¿ mo¿na siê w wyszlifowanej szpachlówce przygl±daæ.
Niestety kupi³em ju¿ 1 litr RENOLAK'u czarnego (wiem, ¿e zawali³em), ale chcia³bym go ju¿ wykorzystaæ skoro go mam.
Tu moje pytania do Was. Po pierwsze czy ca³a powierzchnia szpachlówki musi byæ przygotowana tak, ¿e ¶wiat³o siê od niej odbija czy miejscami mo¿e pozostaæ troszkê matowa? Pytam ze wzglêdu na to, ¿e bojê siê czy mi MDF nie spuchnie od wody gdy bêdê jeszcze wiêcej szlifowa³.
No i pytanie drugie. Co zrobiæ z tym RENOLAKIEM ? Osobi¶cie mia³em plan, ¿eby pokryæ kolumny 3 warstwami jedna za drug± z przerwami co 10-15 minut. Nastêpnie odczekaæ do ca³kowitego utwardzenia, przeszlifowaæ papierem 1500, nastêpnie klarem oko³o 5 warstw aby uzyskaæ ³adn± g³êbiê czarnego koloru na czym mi najbardziej zale¿y.
Ile klaru bêdê potrzebowa³ na oko³o 5 warstw (kolumny maj± oko³o 2 m2) ?
Ewentualnie malowaæ "na mokro" bez czekania a¿ utwardzi siê renolak i pokryæ go klarem.
Proszê o pomoc w³a¶nie w tej sprawie, ¿eby siê nie okaza³o, ¿e ca³a moja praca pójdzie na marne bo ju¿ mi rêce od szlifowania odpadaj± :) , a ju¿ raz zdziera³em po nie udanym malowaniu, nie chce tego powtarzaæ.
Chcia³bym jeszcze dodaæ, ¿e mam lakier bezbarwny do parkietów wodorozcieñczalny i je¶li by siê da³o to chêtnie bym go wykorzysta³. Robi³em próby pistoletem na czystym drzewie i do¶æ ³adnie siê rozlewa. Pocz±tkowo póki nie uschnie ma taki niebieskawy odcieñ, ale pó¼niej robi siê bezbarwny. Wad± jest to ¿e do¶æ d³ugo schnie (woda). Szczególnie rozcieñczony, a musi byæ do¶æ mocno je¶li chce siê pistoletem malowaæ.
 

Bodzio 
Wys³any: 2008-08-17, 14:32   
0
UP DOWN
--B_C_G--


Pomóg³: 9 razy
Posty: 405
Sk±d: lubuskie
Szpachel natryskow±/ogólnie szpachel obrabiaj na sucho. Nie bêdziesz mia³ problemów z wsi±kaniem wody w ni±/drewno. ca³a powierzchnia musi by idealnie wyprowadzona, bo inaczej bêdzie s³aby efekt koñcowy. Na szpachel nak³adasz podk³ad, 800 w ³±pê i szlifujesz (nie mo¿e byc "dziurek")
Na to wszystko po odt³uszczeniu (np zmywasz silikonu novola za 12z³) nak³adasz renolaka tyle ile potrzeba. Na renolak nie dajesz bezbarwnego.
_________________
http://img714.imageshack....p?id=aa001z.jpg
 
 

nonameplum
Wys³any: 2008-08-17, 14:38   
0
UP DOWN

Posty: 13
Musi byæ jeszcze podk³ad na idealnie wyszlifowan± szpachlê ? Ale czy po samym renolaku uzyskam ³adny g³êboki odcieñ czerni ? Nie móg³bym bym przykryæ renolaku bezbarwnym ?
 

mebArth 
Wys³any: 2008-08-17, 15:04   
0
UP DOWN

Pomóg³: 42 razy
Posty: 1797
Sk±d: Kraków
nonameplum napisa³/a:
Musi byæ jeszcze podk³ad na idealnie wyszlifowan± szpachlê ? Ale czy po samym renolaku uzyskam ³adny g³êboki odcieñ czerni ? Nie móg³bym bym przykryæ renolaku bezbarwnym ?


Musi byc podk³ad bo szpachla ma mini dziurki i tego nie zalejesz lakierem (lakier wsiaka w szpachle).
Renolaku nie przykryjesz bezbarwnym bo moga sie podziac cuda (zgryzie sie lub sie nie z³±czy z renolakiem).
_________________
Bart
 
 

Bodzio 
Wys³any: 2008-08-17, 15:32   
0
UP DOWN
--B_C_G--


Pomóg³: 9 razy
Posty: 405
Sk±d: lubuskie
nonameplum, Trzeba by³o bazê kupic tyle ile potrzeba, na to bezbarwny, na pewno wysz³o by lepiej.
_________________
http://img714.imageshack....p?id=aa001z.jpg
 
 

nonameplum
Wys³any: 2008-08-17, 16:02   
0
UP DOWN

Posty: 13
No to powiedzmy ¿e od renolaku odst±piê. Jak najtañszym kosztem teraz i ile czego bêdê potrzebowa³ na pomalowanie 2m2 ? Jedna warstwa podk³adu wystarczy (puszka 500ml) ? Ile akrylu i klaru (jakie) ? Powa¿nie to zaczynam siê zastanawiaæ na lakiernikiem samochodowym. Czy nie oddaæ to komu¶ do pomalowania. Nie wiem czy mnie to taniej nie wyjdzie. Jak my¶licie ?

Tak to wygl±da³o po podk³adzie, który w tej chwili znajduje siê pod szpachlówk±...
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group