Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
pajton
Wys³any: 2016-06-09, 08:23   cieniowanie, ciemny pas
0
UP DOWN

Posty: 71
Witam, Bawiê siê w lakierowanie od jakiego¶ ju¿ czasu i troszke lakieru ju¿ wyla³em ale ca³y czas siê uczê i mam taki problem który nie daje mi spokoju. Przy ciemnych kolorach jak cieniuje baz± to wszystko ³adnie siê zlewa i jest ok. Przy ja¶niejszych kolorach po cieniowaniu np na drzwiach i po³o¿eniu lakieru bezbarwnego w s³oncu widaæ przejscie tzn taki ciemniejszy pas w miejscu gdzie koñczy³em cieniowaæ. Próbowa³em z blenderami/¿ywicami do cieniowania, próbowa³em i bez, zawsze to samo... mo¿ecie mi podpowiedzieæ co mogê robiæ ¼le lub jak w ogóle powinno siê to robiæ? Ogl±da³em w internecie jakie¶ filmy na których cieniuj±, wydaje mi siê ¿e robiê podobnie tylko ¿e potem na tych filmach nigdy nie pokazuja efektu w s³oñcu. Jak to wychodzi u was?
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2016-06-09, 19:55   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
Nie napisa³e¶ jak ty to robisz.
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

pajton
Wys³any: 2016-06-10, 07:07   
0
UP DOWN

Posty: 71
lakieruj±c np drzwi tylne lakierujê tylny b³otnik w zale¿no¶ci od auta w wiêkszej lub mniejszej mierze ale raczej w wiêkszej a przednie drzwi lecê tak mniej wiêcej do po³owy w koñcowej fazie oddalaj±c pistolet od elementu i spowrotem. W ciemnych kolorach nie ma problemu o ile wogóle muszê cieniowaæ a w jasnych nawet gdy u¿yjê blendera to zostaje taki szary cien tam gdzie konczy³em cieniowaæ.
 

kzychu
Wys³any: 2016-06-10, 13:35   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 346
Staje Ci ..., kto w temacie to z³apie.
 

trze¼wy inaczej
Wys³any: 2016-06-10, 21:03   
0
UP DOWN


Pomóg³: 10 razy
Posty: 950
Ja w¶ród moich klientów znam jednego mistrza cieniowania. Kole¶ wcale nie ma jakiego¶ mega warsztatu, ale jest mega mistrzem. Ja nie jestem w stanie na srebrnym Mercedesie zobaczyæ gdzie cieniowa³. Pominê fakt, ¿e nie wyrzuca siê materia³u na zewn±trz co jest podstawowym b³êdem cieniowania i przyczyn± powstawania chmur, a to niestety robi wiêkszo¶æ lakierników. Kole¶ cieniuje nastêpuj±co:
1. pokrywa element ¿ywic± z mieszalnika (zak³adamy, ¿e by³ naprawiany)
2. pokrywa naprawiany fragment baz± w proporcji 1:1
3. po wyschniêciu matuje p3000 ca³y element w tym, wyschniêt± bazê
4. miesza bazê w proporcji 1:0,5 z ¿ywic± i dopiero t± miksturê w proporcji 1:1 z rozpuchem po czym znów cieniuje ale trochê wy¿ej
5. znowu matowi p3000
6. do tej mikstury z pkt. 4, dolewa 0,5 proporcji ¿ywicy. czyli ma lakier z ¿ywic± i rozpuchem 1:1:1
7. cieniuje jeszcze wy¿ej
8. znowu dolewa 0,5 ¿ywicy i wypyla ale trzyma pistolet w taki sposób, ¿e materia³ k³adzie pod spód w nie wyrzuca na zewn±trz.
9. Po wyschniêciu antystayk i klar
Ten sposób dzia³a, i jest najlepszy, mimo, ¿e bardzo czasoch³onny. Ja widzia³em u niego ró¿ne dziwne auta, i nigdy nie zorietowa³em siê gdzie cieniowa³, nawet na silnym s³oñcu. Raz pojechali¶my pod lampy na Olen i tez nie by³o nic widaæ.
_________________
¯ycie jest zbyt krótkie ¿eby je¼dziæ Dieslem...
 

pajton
Wys³any: 2016-06-10, 22:05   
0
UP DOWN

Posty: 71
O ja ciê krêcê... wymiêkam... faktycznie czasoch³onne. Ale co by nie zrobiæ dla dobrego efektu. Chyba skopiuje to sobie i spróbuje dla czystej ciekawo¶ci. Mówicie ¿e wyrzucam materia³... w sumie racja. Z tym ¿e jak to inaczej zrobiæ? Nie wyrzucaj±c zaznacza siê jeszcze bardziej granica... znowu lecieæ ca³y element z tym ¿e cienko i szybciej pod koniec?? Sam nie wiem co z tego wyjdzie... jak baza s³abo kryje to mo¿e i siê uda ale jak mocno kryje?? To tak samo jak bym lakierowa³ do kantu.
 

KK 
Wys³any: 2016-06-11, 00:27   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Mo¿e po³ó¿ ¿ywicê i zaraz po³ó¿ ostatnia warstwê bazy na jeszcze mokr± ¿ywicê. Miejsce cieniowania musi byæ wykoñczone idealnie, bez rysek itd.
_________________

 
 

pajton
Wys³any: 2016-06-11, 07:22   
0
UP DOWN

Posty: 71
Dok³adnie tak robiê, inaczej nie by³o by chyba sensu k³a¶æ ¿ywicy. Narazie bêdê trenowa³ sposobem trze¼wego inaczej. zobaczymy co z tego wyjdzie. Dam znaæ:) Ale jak kto¶ ma jeszcze jakie¶ ciekawe pomys³y to temat jest otwarty.
 

kalbi 
Wys³any: 2016-06-11, 12:55   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
cieniuj pod k±tem elementu, pod skosem (jak nie wyjdzie to nie bêdzie a¿ tak widaæ) i do cieniowania zmniejsz ci¶nienie, mo¿esz wymieszaæ bazê z ¿ywic± na sam koniec 1:1 (te¿ podrzuæ siê ¿ywic± w miejscu cieniowania) i nie rozrzucaj materia³u, puszczaj cyngiel jak na tym filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=fkgaRYN_9NQ tu jest pokazne pkt lakierowanie ale chodzi mi o sam± technikê jak poprawnie cieniowaæ!!!
_________________

 
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2016-06-11, 14:54   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
Trze¼wy przekombinowa³ z opisem.
Cieniowanie z u¿yciem blendera jest bardzo proste.
Albo zgodnie z kart± techniczn± aplikujesz zywicê na ca³y element cieniowany, lub robisz jak pisze trze¼wy, lecz nie tak bo to naprawdê utrudnia robotê.
Aplikujesz bazê na naprawiony element, lub cze¶æ naprawian±.
Cieniujesz i widaæ ró¿nicê.
Dajesz do bazy w kubku blendera w stosunku 1:1. Uzyskujemy si³ê krycia 50%.
Dalej cieniujesz.
Widzisz nadal ró¿nicê. Dajesz znów blender 1:1. Si³a krycia wynosi 25%.
Dalej cieniujesz.
Powinno byæ ju¿ ok.
Przy 25% krycia pocieniujesz czarny z bia³ym bez widocznego przej¶cia.
Piszê o blendera novola, który to produkt jest gotowy do u¿ycia bez rozcienczania.
Normalna ¿ywice trzeba rozcienczyc jak zaleca producent.

Inaczej bez blendera.
Aplikujesz bazê na naprawiane miejsce z cieniowaniem.
Skrêcamy materia³ na po³owê powiedzmy i ci¶nienie do poziomu gdzie ju¿ nie robi mega atomizacja a bardziej na pó³ mokro rozk³ada na elemencie.
Tak rozciagasz cieniowanie jak Kalbi pisze.
Nawet tanim pistoletem zrobisz bez ¶ladu.
O u¿yciu szmatki antystatycznej chyba pisaæ nie muszê?
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

trze¼wy inaczej
Wys³any: 2016-06-12, 10:30   
0
UP DOWN


Pomóg³: 10 razy
Posty: 950
Ka¿dy lakiernik ma swój patent na cieniowanie. Ilu z nich da sobie uci±æ rêkê za to, ¿e nie bêdzie widaæ przej¶cia? ¯aden. Ja opisa³em sposób lakiernika, który dla mnie jest mistrzem w cieniowaniu. Czy kto¶ go wdro¿y, tego nie wiem. Ja widzia³em efekty tej pracy i mnie one przekonuj±. Mam kilku klientów klasy premium i radz± sobie wiele wiele gorzej z cieniowaniem.
_________________
¯ycie jest zbyt krótkie ¿eby je¼dziæ Dieslem...
 

kalbi 
Wys³any: 2016-06-12, 12:52   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
wa¿na jest te¿ baza, któr± siê cieniuje. Porabia³em na RM-ie i naprawdê nie widzia³em przej¶æ cieniowanych - taka to perfekcja ;) obecnie PPG i jest z tym nieco gorzej ale powoli sobie radzê :)
_________________

 
 

vilo
Wys³any: 2016-06-12, 12:57   
0
UP DOWN

Posty: 1
Lackdoctor i kalbi napisa³ prawid³owy spsób

Inaczej bez blendera.
Aplikujesz bazê na naprawiane miejsce z cieniowaniem.
Skrêcamy materia³ na po³owê powiedzmy i ci¶nienie do poziomu gdzie ju¿ nie robi mega atomizacja a bardziej na pó³ mokro rozk³ada na elemencie.
Tak rozciagasz cieniowanie jak Kalbi pisze.
Nawet tanim pistoletem zrobisz bez ¶ladu.

Na pó³ mokro :spoko:
Zrób sobie trzy próbki : 1 mokro 2 pó³ mokro 3 wypyl kilaka razy. Wyjdz na dwór czy w lampach zobaczysz ¿e wypylona próbka jest ciemniejsza. To jest ta smuga, jak cienniujesz dwie trzy warstwy koñcówki s± zbyt suche na roz³o¿enie siê bazy, pewnie tam masz szorstko jak przecierasz szmatk± . A czym wiecej warstw tak zrobisz to na koñcu cieniowania szmatka ci stanie . Zrób tak jak ci ch³opaki pisz±. Bêdzie miodzio :spoko:
 

trze¼wy inaczej
Wys³any: 2016-06-12, 13:18   
0
UP DOWN


Pomóg³: 10 razy
Posty: 950
Zaraz bêdziemy rozwa¿aæ kto opisze prawid³owy sposób picia wódki i zak±szania. Czy opieraæ kieliszek na dolnej wardze, czy na zêbach. A mo¿e lepiej wlaæ wódkê o japy bez dotykania ust. Hmmm, a mo¿e oprzeæ kieliszek na górnych zêbach? Co do ogórka, to te¿ trzeba uwa¿aæ. Jak bêdzie za du¿y, to ca³y do ust siê nie zmie¶ci. Jak w³o¿ysz do ust ¿eby ugry¼æ, to koledzy bêd± siê ¶miali czyni±c homofobiczne uwagi. Hmmm. A mo¿e pokroiæ go no¿em i zje¶æ widelcem. Eeee, wtedy powiedz±, ¿e hrabia z nimi pije.

Jaka to ró¿nica kto jak pije i zak±sza, skoro wa¿ny jest efekt a nie technika?
Podobnie z cieniowaniem. Niech ka¿dy robi tak jak chce, byleby by³ zadowolony z efektu. Ka¿dy niech opisze swój sposób a ch³opak z czasem przetestuje ka¿dy nich. Co¶ ulepszy, po³±czy dwa sposoby i opracuje je na ich podstawie swój autorski sposób. Arbitralne ocenianie który sposób jest lepszy a który nie, to ¶miechu warta kupa s³ów. Ka¿dy na inn± rêkê, lakieruje innymi bazami, ma inne warunki i sprzêt. To co siê sprawdzi w lakierni w Sopocie, w Zakopanym mo¿e okazaæ siê pora¿k±.
_________________
¯ycie jest zbyt krótkie ¿eby je¼dziæ Dieslem...
 

Dementor
Wys³any: 2016-06-13, 21:14   
0
UP DOWN


Posty: 364
trze¼wy inaczej napisa³/a:
Zaraz bêdziemy rozwa¿aæ kto opisze prawid³owy sposób picia wódki i zak±szania. Czy opieraæ kieliszek na dolnej wardze, czy na zêbach. A mo¿e lepiej wlaæ wódkê o japy bez dotykania ust. Hmmm, a mo¿e oprzeæ kieliszek na górnych zêbach? Co do ogórka, to te¿ trzeba uwa¿aæ. Jak bêdzie za du¿y, to ca³y do ust siê nie zmie¶ci. Jak w³o¿ysz do ust ¿eby ugry¼æ, to koledzy bêd± siê ¶miali czyni±c homofobiczne uwagi. Hmmm. A mo¿e pokroiæ go no¿em i zje¶æ widelcem. Eeee, wtedy powiedz±, ¿e hrabia z nimi pije.


Na ciebie zawsze mo¿na liczyæ :spoko: ^^ Zapisane.
http://lakierowanko.info/...p?t=7254#123767
 

pajton
Wys³any: 2016-06-14, 20:38   
0
UP DOWN

Posty: 71
Dziêki za wszystkie podpowiedzi. Jest mi bardzo mi³o ¿e tyle osób chêtnie mi podpowiada co i jak. U mnie w okolicy jak próbowa³em podpytaæ kilku znajomych w fachu to tajemnice robili jak bym chcia³ ich okra¶æ albo siê nabijali. Niestety ale jestem samoukiem i nikt mi nigdy nie t³umaczy³ co i jak tylko wszystko muszê sam doj¶æ. Bêdê po kolei patrzy³ te sposoby co mi napisali¶cie. W sumie to nawet nie wpad³em na to ¿e bazê mo¿na mieszaæ z ¿ywic±. Poprostu nie wiedzialem ¿e to jeden ze sk³adników. A tak jeszcze sie zastanawiam ¿e jak np. Bazê rozcieñczê mocniej to wychodzi ja¶niejszy odcieñ to jak siê z ¿ywic± rozmiesza to kolor nic siê nie zmieni oprócz tego ¿e bêdzie bardziej transparentny?
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2016-06-15, 15:26   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
Dokladnie tak. Lepko¶æ siê nie zmieni, wiêc i ziarno bêdzie siê normalnie uk³ada³o.
vito napisa³ bardzo dobrze.
To jest prawid³owa technika która dzia³a nawet na s³abych pistoletach.
Wychodzi idealnie.
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materia³y

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime