Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
kopa60
Wys³any: 2018-08-12, 18:52   Malowanie motocykla zabytkowego - jaki lakier/podk³ad?
0
UP DOWN

Posty: 5
Czê¶æ!
Jestem zupe³nym amatorem je¶li chodzi o lakierowanie, remontuje kolejny zabytkowy motocykl i tym razem upar³em siê aby dla satysfakcji zrobiæ to samemu. Nie mam sprzêtu ale kuzyn mi po¿yczy wysokiej klasy kompresor z pistoletem.

Staram siê du¿o ostatnimi czasy czytaæ na temat lakierowania, nie jest to ³atwe.
Je¶li chodzi o przygotowanie powierzchni to w miare ju¿ wiem jak siê za to zabraæ, natomiast nie wiem jakie lakiery/podk³ady warto kupiæ i ile mi tego trzeba

Wstêpnie przymierzam siê do zakupu:
Novol Protect 360 - pok³ad który na³o¿ê na go³± blachê, i ewentualnie na szpachlê jako druga warstwê. Ile tego mniej wiêcej potrzebujê na b³otniki, zbiornik paliwa, zbiornik oleju, lampê? (reszta jest w proszku) - 800ml wzystkiego (400ml epoksydu + 400ml utwardzacza) powinno starczyæ? Czy trzeba do tego rozcieñczalnik?

Chcia³bym u¿yæ lakieru dwusk³adnikowego akrylowego czarny b³yszcz±cy, ale du¿o szuka³em w internecie i NOVOL ma chyba tylko bezbarwne, nie znalaz³em ani na alle.. ani nigdzie indziej czarnego b³yszcz±cego akrylowego, a¿ nie chce mi siê wierzyæ. Wola³bym trzymaæ siê jednej firmy, ale jakiego czarnego akrylowego u¿yæ skoro NOVOL takiego nie posiada?? I ile mi tego potrzeba?

Ponoæ zabytki robi siê tak, ¿e k³adzie siê akrylowy barwny jednowarstwowy a pó¼niej jeszcze akrylowy bezbarwy. Jak to siê robi?
K³adzie siê jednowarstwowy kolorowy akrylowy, czeka a¿ ca³kiem wyschnie i lakieruje siê bezbarwnym?
Czy trzeba zmatowiæ? Ale pogorszy to barwê...
Czy nie czeka siê a¿ ca³kiem wyschnie tylko czeka siê np.. ile? 15min, 2h?
A mo¿e NOVOL ma jaki¶ specjalny lakier do zabytków który mo¿na k³a¶æ na akrylowy barwny lakier bez jego matowienia i po pe³nym utwardzeniu?
U mnie sprawê dodatkowo komplikuje fakt, ¿e mam dosyæ sporo transferów z napisami które pasuje po³o¿yæ na barwnym lakierze a pod bezbarwnym...

Proszê, wspomó¿cie rad±, nie chcia³bym spartoliæ tego ³adnego angielskiego sprzêtu...

Jeszcze jedna rzecz, czy mo¿na zamiast szpachli poliestrowej zastosowaæ pod lakiery akrylowe szpachlê NOVOL termo epoksydowej? Epoksydowa niby mocniejsza, lepiej siê trzyma, nie siada, nie ch³onie wilgoci, a bêdê szpachlowa³ m.in. zbiornik benzyny który mocno pracuje termicznie.

Jak macie rady co do lepszej chemii niz tu wstepnie typuje to ¶mia³o piszcie. S³ysza³em o serii Novol for CC, ale niestety sprzedawane s± jedynie w wielkich puszkach a mi trzeba tego pewnie z 10x mniej...
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2018-08-25, 23:15   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
kopa60 napisa³/a:
Chcia³bym u¿yæ lakieru dwusk³adnikowego akrylowego czarny b³yszcz±cy, ale du¿o szuka³em w internecie i NOVOL ma chyba tylko bezbarwne,

S³abo szuka³e¶ .... Novol ma te¿ to w swojej ofercie

Cytat:
S³ysza³em o serii Novol for CC, ale niestety sprzedawane s± jedynie w wielkich puszkach a mi trzeba tego pewnie z 10x mniej...


Mniejsze ilo¶ci tych produktów mo¿esz kupiæ w firmie Anglo-Cars z Warszawy
która jest oficjalnym dystrybutorem tych materia³ów
i tam bez problemu kupisz te materia³y w 1 lit pojemnikach

kopa60 napisa³/a:
Ponoæ zabytki robi siê tak, ¿e k³adzie siê akrylowy barwny jednowarstwowy a pó¼niej jeszcze akrylowy bezbarwy.

Zabytki to robi sie tak ¿eby po kilku latach nie wróci³y do Ciebie do poprawek ...
Przy zabytkach to nikt z tej bran¿y nie lakieruje elementu za jakie¶ np. 500z³ ...
 

kopa60
Wys³any: 2018-09-03, 18:52   
0
UP DOWN

Posty: 5
Dziêkujê za odpowiedz:) pisa³em do anglocars, i maj± tylko lakiery prze¼roczyste (planuje u nich zakupiæ taki aby polakierowaæ naklejki przyklejone do monoemalii akrylowej czarnej), natomiast nie maj± w ofercie monoemali akrylowej czarnej, naprawdê bêdê wdziêczny za namiar, nigdzie tego nie ma a ponoæ jest.

Jak pomaluje akrylem w monoemali to muszê czekaæ do zupe³nego wyschniêcia z lakierowaniem klarem czy po osi±gniêciu py³osucho¶ci? No i z matowieniem czy bez bo ró¿nie ludzie pisz±
 

klapek
Wys³any: 2018-09-04, 07:29   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 63
Sk±d: Parczewo
Epoxyd to s³abe rozwi±zanie, chyba ¿e robiæ podwójnie jak ja, tzn.
- piaskujê
- k³adê epoxyd Novola
- papier suchy 400
- podk³ad akrylowy
- szpachlowanie
- podk³ad akrylowy
- baza
- klar
 

kopa60
Wys³any: 2018-09-04, 14:06   
0
UP DOWN

Posty: 5
Dziêki. W takim razie kupiê jeszcze podk³ad akrylowy z novola. Uda³o mi siê znale¿æ doj¶cie do lakieru kolorowego akrylowego 2k z novola z serii Spectral.
Czyli z pytañ aktualne jeszcze pytanie o technike przykrycia naklejek bezpbarwnym (analogicznie ze szparunkami) na barwny akryl (nie baze!), jeszcze z Novola jaki klar poleciacie, twardy, ³adny i ³atwy do po³o¿enia dla amatora.
Dziêkujê. Ca³y proces staje siê coraz ja¶niejszy:)
 

klapek
Wys³any: 2018-09-05, 07:14   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 63
Sk±d: Parczewo
Szparunki naklejane s± okropne i widoczne z daleka...
Próbuj z pêdzelkiem (dostaniesz w Lepian Custom Painting) lub oklejanie i pistolet.
 

kopa60
Wys³any: 2018-09-05, 09:44   
0
UP DOWN

Posty: 5
Szparunki bêdê malowa³:) ale nie pêdzlem tylko oklejê ³adnie i prysnê akrylem barwnym, malowa³em kiedy¶ pêdzelkiem, nawet to wysz³o ale jak porównywa³em z nak³adanymi natryskowo to niestety wypada³y gorzej (pomimo ¿e mam jaki¶ pêdzel z w³osia kuny albo jakiego¶ innego d³ugow³osego zwierz±tka...)
Natomiast mam du¿o naklejek typu: numer jakiego¶ patentu, logo firmowe, zalecany poziom oleju, jakie¶ instrukcjê tekstowe itp, w porównaniu do motocykli które widzê mój ma tych naklejek naprawdê sporo...
 

kopa60
Wys³any: 2018-09-05, 11:27   
0
UP DOWN

Posty: 5
Trochê sam sobie odpowiem ale mo¿e komu¶ siê przyda:
Gada³em w³a¶nie z ekspertem z anglocars i:
MO¯NA lakierowaæ barwny akryl klarem (poleci³ mi CSR) - nazwa³ to wykonaniem lux/premium, je¿eli nie czeka siê d³ugo po po³o¿eniu barwnego akrylu, póki jeszcze reakcje chemiczne zachodz± mo¿na bezpo¶rednio k³a¶æ klar, jak wiêcej czasu mija (24h) to trzeba zmatowiæ i wtedy mo¿na k³a¶æ klar.
Przy okazji: mo¿na k³a¶æ bezpo¶rednio akryl barwny na podk³ad epoksydowy Novol 360, ale te¿ póki siê w pe³ni nie utwardzi, pó¼niej równie¿ trzeba zmatowiæ.

Czyli prawie ju¿ wszystko wiem:)
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group