Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
mariusz1984_katowice
Wys³any: 2018-10-20, 11:28   3cia warstwa lakieru bezbarwnego po 12-18 godzinach
0
UP DOWN

Posty: 7
Duplikuje mój temat z "Forum lakierników"

Jestem zupe³nym amatorem - proszê wiêc o wyrozumia³o¶æ i pomoc w odpowiedzi,

Polakierowa³em plastiki z motocykla (nie owiewki) - PZP, lakier akrylowy czarny mat, bezbarwny matowy Spectral z utwardzaczem 2:1,

Lakier akrylowy by³ w sprayu, bezbarwny bez plastyfikatora - nie wiem jak to siê bêdzie spisywaæ, oka¿e siê w praktyce,

Malowa³em w gara¿u blaszanym - wcze¶niej podgrzewaj±c grzejnikiem elektrycznym. Nie wysz³o idealnie, ale te¿ nie ¼le. Stara³em siê po lakierowaniu wyj¶æ z pomieszczenia, do czasu utwardzenia. Gara¿ ma³y - detali du¿o, wiêc musia³em je przek³adaæ z miejsca na miejsce - trochê py³ków siê z³apa³o - ale w wiêkszo¶ci nawierzchniowo, da siê to usun±æ.

Pistolet chiñski - mini ¶rednioci¶nieniowy, 2-2.5 bar, szeroko¶æ strumienia 8-10cm z odleg³o¶ci 15-20 cm, rozcieñczalnik standard, lakier Spectral 535,

Z racji niskiej temperatury jaka wczoraj by³a - pierwsza warstwa ³apa³a szybko i sch³a, druga warstwa po up³ywie 20-30 min (producent lakieru mówi 5-10)

Na detale które pomalowa³em pierwsz± warstwê bardzo cieñk± (zaczyna³em od ma³ego dawkowania lakieru) da³em trzeci± warstwê po up³ywie 60 min od drugiej. Ta druga bardzo wolno schnê³a.

I teraz pytanie:

Czy trzecia warstwa po³o¿ona po 12 - 18 godzinach ma szansê zwi±zaæ siê z drug± ?
Bez szlifowania mo¿na to zrobiæ ? - to jest lakier matowy.



Zosta³o mi du¿o tego lakieru - nie wiem jak to chcia³bym go wykorzystaæ.

Zosta³o du¿o - pewnie dlatego ¿e dolewa³em 20% rozcieñczalnika - na pozosta³e elementy dam ju¿ 10%.

[ Dodano: 20-10-2018, 11:20 ]
W tym momencie - druga warstwa chyba nie jest jeszcze w 100% utwardzona - ale ju¿ nie jest plastyczna - po przetarciu rêk± robi siê taka mgie³ka, która odparowuje,

Generalnie bardzo wolno to schnie - po 30 min, druga warstwa jeszcze jest "lepka", py³osucho¶æ pewnie tak po 1.5 godziny, tak ¿eby mo¿na by³o przetrzeæ rêk± to minimum 3-4 godziny.
 

misias
Wys³any: 2018-10-20, 12:49   
0
UP DOWN

Pomóg³: 2 razy
Posty: 246
mariusz1984_katowice, Je¿eli chodzi o instrukcje aplikacji,dobrze ¿e robisz d³u¿szeprzerwy,ale w warunkach gara¿owych wi±¿e sie to z wiêkszym osiadaniem odkurzu lakierniczego na elemencie,równiez syfy siê ³api± bo ogrzane powietrze cyrkuluje mieszaj±c siê z c³odnym powietrzem wtedy syfy siê podnosz± i kr±¿± sobie po pomieszczeniu.

Z tego co napisa³e¶ wnioskuje ¿e ,po na³o¿eniu 2 warstw mini pistoletem wysz³o ci matowa pow³oka,teraz pytanie czy taka ona mia³a byæ,rozumiem ¿e mia³o byæ zupe³nie odwrotnie,efekt po takiej ilo¶ci rozcieñczalnika powinie byæ zbli¿ony do g³adkiej powierzchni z efektem lustro,co jest bardzo ciê¿ko osi±gn±æ w warunkach gara¿owych.

Wnioskujê ¿e otrzyma³e¶ nie zamierzony efekt?

Je¿eli czas po lakierowaniu 12-18 godzin jest nie wystarczaj±cy odczekaj 2 dni jak siê ³adnie utwardzi,zmatuj powierzchnie papierem od 1000-1500.w zale¿no¶ci jaka jest ilo¶æ wtr±ceñ ale w twoim wypadku ¿e ,to motocykl 1500 jest wystarczaj±ca.

Co do matowej powierzchni musisz zrobiæ próbê natrysku pistoletu rozkrêæ materia³ na maximum i zobacz jak siê zachowuje lakier je¿eli p³ynie,zmniejsz materia³ o jeden materia³ o 1 - 2 obrotów i ponów próbê,pamiêtaj równie¿ o odleg³o¶ci im wiêksza dawka materia³u tym wiêksza odleg³o¶æ,ci¶nie równie¿ gra kluczow± rolê.

Nie zapomnij równie¿ o myciu sprzêtu i czysto¶ci wlewania materia³u do pistoletu sitka s± wskazane,jeden wiêkszy syf i dysza lub g³owica zapchana i robota wstrzymana.
Spróbuj to wszystko opanowaæ a powinno byæ dobrze.
 

mariusz1984_katowice
Wys³any: 2018-10-20, 15:11   
0
UP DOWN

Posty: 7
Misias, dziêki bardzo za odpowied¼,

Generalnie z za³o¿enia mia³o wyj¶æ matowe - jest to lakier matowy Spectral 535.

Nie wiem czy tak w³a¶nie to ma wygl±daæ - ale jest taki efekt jakby delikatnej skórki pomarañczy - przy czym powierzchnia lakieru jest g³adka. Bez efektu lustra - ale to lakier matowy.

W sumie to trudno powiedzieæ czy otrzyma³em zamierzony efekt - na pewno taki który mnie satysfakcjonuje.


No i teraz w³a¶nie pytanie czy je¿eli nie bêdê czeka³ do pe³nego utwardzenia - po³o¿ona 3 warstwa lakieru po 18 godzinach zwi±¿e siê jeszcze z poprzedni± ?

Lakier jest matowy - wiêc z tego co wiem nie mo¿na go matowiæ bo siê zeszkli.


Z tymi py³kami - nie jest a¿ tak ¼le, ... na potrzeby amatorskie mo¿na pomalowaæ w gara¿u - powietrze jak najbardziej pewnie przenosi te "¶mieci" - ale jeszcze gorsze jest chodzenie w pobli¿u dopóki warstwa nie bêdzie py³osucha.

W przypadku je¿eli nie trzeba siê ¶pieszyæ i nie ma takich tragicznych warunków my¶lê ¿e mo¿na ca³kiem akceptowalny wynik uzyskaæ.

W sumie z pistoletem zrobi³em w drug± stronê - zacza³em od najmniejszych ilo¶ci (wed³ug instrukcji pistoletu) - i by³o OK, tyle ¿e strasznie ma³o tego lakieru nanosi³ i nierównomiernie - wiêc zwiêkszy³em. Ci¶nienie 2 lub 2.5 bar.

Przy tych moich ustawieniach wolno przemieszczaj±c pistolet nanosi³ równ± cieñk± warstwê lakieru. Jedn± warstwê (pe³n± - tak± któr± czeka a¿ wyschnie) malowa³em na 3 razy (3 razy przemieszczaj±c pistolet wzd³u¿ tego samego miejsca)
 

misias
Wys³any: 2018-10-20, 21:23   
0
UP DOWN

Pomóg³: 2 razy
Posty: 246
mariusz1984_katowice, Chyba nie potrafiê czytaæ ze zrozumieniem,robi³em raz w¿yciu matowym lakierem i to felgi by³ to novol nr.nie pamiêtam.Zrobi³em i mi wysz³o matowy po³ysk,podejrzana sprawa ale da³em sobie siana.usuñ syfki miejscowo 1500 albo 800 na g±bce na sucho i lakieruj.
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2018-10-20, 23:07   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
mariusz1984_katowice napisa³/a:
czy je¿eli nie bêdê czeka³ do pe³nego utwardzenia - po³o¿ona 3 warstwa lakieru po 18 godzinach zwi±¿e siê jeszcze z poprzedni± ?

Do 24 godz. mo¿na nak³adaæ warstwê lakieru na poprzedni± bez matowienia powy¿ej tego czasu trzeba ju¿ powierzchniê zmatowiæ
Je¶li masz jakie¶ wtr±cenia nierówno po³o¿ony lakier to tak jak ju¿ kolega napisa³ wcze¶niej lepiej to przeszlifowaæ wyrównaæ powierzchniê i dopiero po³o¿yæ ostatni± tak± "idealn±" g³adk± warstwê nawierzchniow± ;)
 

mariusz1984_katowice
Wys³any: 2018-10-24, 18:54   
0
UP DOWN

Posty: 7
Odpowiadam dopiero teraz ;) - do poniedzia³ku walczy³em z tematem,

W sobotê rzeczywi¶cie zrobi³em tak jak Robert napisa³ - przemalowa³em drugi raz, po 18 godzinach - chyba jest OK, chocia¿ pewnie dopiero w praktyce oka¿e siê jak trwa³a jest ta warstwa.

Ten lakier rzeczywi¶cie nie wychodzi w 100% matowy - z ka¿dym dniem matowieje coraz bardziej, ale dalej jest to taki "pó³mat/satyna".

Zauwa¿y³em ¿e k³ad±c cieñkie warstwy efekt matu jest lepszy - ale po³o¿ona warstwa nie jest w 100% g³adka/¶liska.
 

mariusz1984_katowice
Wys³any: 2018-10-24, 19:12   
0
UP DOWN

Posty: 7
Czego¶ tam siê nauczy³em ... parê pytañ pozosta³o:

1. Jak lakierowaæ ma³e nieregularne elementy - 5x5-10 cm itp ?

Lepiej zawiesiæ je ? - czy po³o¿yæ na p³askiej powierzchni ?

Ja zrobi³em sobie z kartonu co¶ w rodzaju stela¿a - elementy umieszczone s± 2-3 cm nad powierzchni±. Niestety ozwi±zanie jest wielce problematyczne - po lakierowaniu dó³ elementu (w danej chwili nie lakierowany) pokryty jest py³em. Nie wiem czy py³ z kartonu czy z cz±steczek powietrza które siê odbijaj± od spodu.

Pistolet ustawiony na 2 bar'y

2. Jak lakierowaæ elementy wielop³aszczyznowe ?

Na raz (zawieszone na czym¶) czy 2 warstwy do pe³nego wyschniêcia, pó¼niej obróciæ i znowu to samo.

Jak unikn±æ chropowatej powierzchni od cz±stek lakieru które odbijaj± siê i osiadaj± na nielakierowanej stronie.

W przypadku detali - ma³ych elementów wielop³aszczyznowych i tak zawsze która¶ ¶cianka bêdzie nie prostopadle do pistoletu ... pewnie zadanie dla aerografu - a pistoletem mo¿na w jaki¶ lepszy sposób ?

3. Czy ostatni± warstwê lakierowaæ z wiêkszym ci¶nieniem czy mniejszym ? - wiêcej czy mniej rozcieñczalnika ?

Jako ¿e by³o zimno nie mog³em daæ wiêcej rozcieñczalnika - ustawi³em za to pistolet na 2.5 bar, ¿eby lepiej rozbija³ lakier (dysza w tym mini pistolecie to 1.0) - mam wra¿enie ¿e wtedy powierzchnia ostatniej warstwy by³a bardziej g³adka.

Standardowo mia³em ustawiony 2 bar - ¿eby nie pyli³ tak bardzo,
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group