Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
Coscast
Wys³any: 2009-08-22, 01:56   skórka pomarañczy/baranek na klarze
0
UP DOWN

Posty: 11
Witam!
Mam nastêpuj±cy problem. Lakierowa³em ostatnio b³otnik. Baza i klar Debeer'a, kompresor 50l o wydajno¶ci efektywnej 196l/min, pistolet EVO-T. Przed pistoletem mam odwadniacz i reduktor. Baz± malowa³em 2,0 bara i klar 2,5 bara (tak jak wyczyta³em tutaj na forum). K³ad±c klar, pierwsz± warstwê przypruszy³em i po ok.10 min nastêpn± warstwê próbowa³em ju¿ wylaæ. Lakierowa³em pod ¶wiat³o i jak ju¿ widzia³em ¿e lakier siê rozlewa ³adnie to przesuwa³em pistolet. Ale efekt delikatnie mówi±c wyszed³ kiepski -> . Widz±c to próbowa³em nak³adaæ kolejne warstwy lepiej rozlane ale ju¿ bardziej nie mog³em bo zaczê³y siê robiæ delikatne zacieki. Gdzie¶ s³ysza³em/ czyta³em ¿e mo¿e to byæ wina zbyt ma³ej ¶rednicy wê¿a. Ja mam taki zwyk³y gratisowy, który dosta³em razem ze sprê¿ark± ( 5m, ¶rednica wewnêtrzna ok 5mm) Czy to mo¿e byæ przyczyn± takich efektów? Pozatym zamierzam kupiæ lakier bezbarwny profix cp1500 bo zapewne tak¿e czê¶ciowo lakier ma wyp³yw na takie efekty. I tak jeszcze odchodz±c od tematu chcia³em zapytaæ czym prawid³owo rozcieñcza siê podk³ad akrylowy? nitro czy rozcieñczalnik akrylowy? I czy jest mo¿liwo¶æ tak rozlania podk³adu ¿eby nie trzeba by³o go szlifowaæ? ja mam z nim zawsze sporo roboty... :roll:
 

Nurglepl 
Wys³any: 2009-08-22, 06:42   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 305
Sk±d: Gryfino
A powiedz jak ustawi³e¶ te 2,5 bar ?. Jak masz tak± kolejno¶æ to jest ok.
sprê¿arka -> w±¿ -> filtr -> reduktor -> pistol
a jak masz reduktor przed filtrem to masz niskie ci¶nienie.

Ja do podk³adu dolewam rozcieñczalnika akrylowego.

Co do lakieru to polecam Standox Easy Clear VOC
Ja przy tym lakierze czekam ok minuty, czyli jadê ca³y element delikatnie, randy mocniej i jak skoñczê to po minucie zaczynam pe³n± warstwê k³a¶æ.

A w±¿ to musisz kupiæ lepszy. Nawet w opisie EVO-t jest zalecany 10 mm wewn±trz. To mo¿e byæ przyczyn±, bo jak za ma³o powietrza przechodzi to za ma³e ci¶nienie.
 

Coscast
Wys³any: 2009-08-22, 10:17   
0
UP DOWN

Posty: 11
dziêki za szybk± i rzeczow± odp, odwadniacz mam przed reduktorem tak jak napisa³e¶ kolejno¶æ. W takim raziê bêdê musia³ kupiæ nowy w±¿. A czy d³ugo¶æ ma znaczenie? czy tylko liczy siê jego ¶rednica bo co¶ mi sie odbi³o o uszy ¿e ma byæ 10m d³ugo¶ci i 10mm ¶rednicy.
Ten Standox Easy Clear VOC to jest gdzie¶ do dostania w internecie (jaka cena za litr z utw.?)? bo tutaj w okolicy to nie mam za du¿ego wyboru...
 

ksenonn 
Wys³any: 2009-08-22, 11:46   
0
UP DOWN


Pomóg³: 7 razy
Posty: 279
Sk±d: Czêstochowa
wiekszosc kobiet twierdzi, ze nie dlugosc a grubosc jest wazniejsza :D

a co do weza to mysle ze 10m to tak optymalnie, im dluzszy tym wydajniejszy kompresor jest potrzebny, no i bardziej woda moze sie w nim zbierac - tak slyszalem :)
_________________
Blacharstwo/Lakiernictwo
 

Ari29
Wys³any: 2009-08-22, 12:14   
0
UP DOWN

Posty: 81
tez mialem kiedys taki problem zdecydowanie za maly przekrój wê¿a a poza tym za s³aby kompresor malowalem kiedys takim i go wyje....Zrobilem sobie kompresor du¿y i mam ¶wiety spokoj teraz
 

kdian
Wys³any: 2009-08-22, 13:13   
0
UP DOWN

Posty: 19
Ari29 napisa³/a:
tez mialem kiedys taki problem zdecydowanie za maly przekrój wê¿a a poza tym za s³aby kompresor malowalem kiedys takim i go wyje....Zrobilem sobie kompresor du¿y i mam ¶wiety spokoj teraz
tzn ostatecznie jaka ma byæ ¶rednica wê¿a?
 

Nurglepl 
Wys³any: 2009-08-22, 17:55   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 305
Sk±d: Gryfino
Ja posiadam 12 m o ¶rednicy 10 mm i jest ok.
Mam tak± kolejno¶æ
Sprê¿arka -> w±¿ 4 m (10 mm) -> filtr 1/2" na ¶cianie -> w±¿ 12 m (10mm) -> reduktor przykrêcony pod guna..
Czyli ³±cznie mam 16 m i ci¶nienie odpowiednie.

Ten klar to mo¿na kupiæ w sklepie standoxa (3 dni temu p³aci³em 107 z³ za litr w kommpecie 2:1), albo w internecie np tu
http://www.allegro.pl/ite...oc_standox.html
LAKIER BEZBARWNY EASY KLARLACK VOC STANDOX
Do niego dolewasz 10 - 15 % rozcieñczalnika akrylowego i jest git.
 

Nurglepl 
Wys³any: 2009-08-22, 19:15   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 305
Sk±d: Gryfino
Daje zdjêcie wczoraj lakierowanego zderzaka tym klarem.
 

pepi 
Wys³any: 2009-08-22, 19:54   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 158
Sk±d: krzczonów
jak siê umie to siê pomaluje :spoko:
a tak to ja bym proponowa³ cieniej lakieru - wiecej warstw i wiecej czekaj a¿ palec ci siê bêdzie przykleja³ do lakieru - delikatn± morê -da siê zniwelowaæ
 

pepi 
Wys³any: 2009-08-22, 19:57   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 158
Sk±d: krzczonów
a jaki masz pistolet :D kolego Nurglepl, ??????
 

Nurglepl 
Wys³any: 2009-08-22, 20:00   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 305
Sk±d: Gryfino
STAR EVO-t V2
 

jurek 
Wys³any: 2009-08-22, 21:29   
0
UP DOWN


Pomóg³: 2 razy
Posty: 182
na allegro s±
 
 

jurek 
Wys³any: 2009-08-22, 21:32   
0
UP DOWN


Pomóg³: 2 razy
Posty: 182
nawet jeden evo-t jest na allegro za 300 z³ warto!!!
 
 

Coscast
Wys³any: 2009-08-23, 02:58   
0
UP DOWN

Posty: 11
W±¿ ju¿ dzisiaj zakupi³em 5m o ¶rednicy 10mm. Teraz zastanawiam siê który lakier wybraæ Profix CP1500 czy EASY KLARLACK VOC STANDOX... Mo¿e niech wypowiedz± siê te¿ inni fachowcy bo trudno jest mi siê zdecydowaæ.
Co do kompresora to narazie nie mam pieniêdzy na lepszy, muszê pracowaæ na tym co mam. Pozatym i tak nie maluje du¿ych powierzchni.
Mam jeszcze takie jedno pytanko. Od 3 dni szpachlowa³em nadkole po wstawieniu reperaturki. Przez ca³y czas samochód sta³ na dworzu. Pocz±tkowo go³± blachê zabezpieczy³em gruntem reaktywnym. Dzisiaj kiedy ju¿ po 3 dniowych mêkach wyrówna³em wszystko elegancko i mia³em wje¿d¿aæ do gara¿u to zacz±³ padaæ deszcz no i szpachla dosta³a troche wody :/ suszy³em j± ok.2h w temperaturze 60-70stopni. Teraz powiedzcie mi czy jeszcze to uratuje czy wszystko posz³o mi sie je...aæ? :sciana:
 

Nurglepl 
Wys³any: 2009-08-23, 06:13   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 305
Sk±d: Gryfino
5 m przewodu Ci wystarczy ?. Mi ta 12 jest na styk, a nawet czasami przyda³o by siê wiêcej.
Kompresora nie musisz kupowaæ, tylko pod³±cz siê do butli bezpo¶rednio, a nie przez reduktor (czyli z przodu i z ty³u jak masz takie koreczki, to odkrêæ jeden i wkrêæ tam szybkoz³±czkê zazwyczaj jest to 1/2" gwint) i powinno byæ lepiej i stabilniej. Taka szybkoz³±czka jest w castoramie za 20 z³ firmy metabo.

Ja szpachle ¶cieram na mokro, wiêc deszcze nie szkodzi. Tylko pamiêtaj o przemyciu wszystkiego benzyn± przed lakierowaniem. Przeci±gaj kilka razy, a¿ bêdziesz widzia³ ¿e przeci±gniêcie wilgotnym papierkiem szybko schnie.
 

Ryba 
Wys³any: 2009-08-23, 07:34   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 430
Sk±d: Radomsko
Ze swoich do¶wiadczeñ mogê poleciæ klary:
- Novol Spectral 515 85z³/L
- Novol Spectral 505 (wersja szybsza i tañsza 515) - 70 z³/L
U¿ywa siê je bez rozpuszczalnika, tylko sam utwardzacz i wystarczy. S± to lakiery w kategorii VHS. Po³ysk jest na prawdê super, gdyby nie jakie¶ ¶miotki (gara¿) to bym w ogóle nie polerowa³.
Przyk³adowa fota. Wiem, ¿e to felgi, ale teraz zepsu³ mi siê aparat i nie mam czym cykaæ nowch fot :nie: Tak wychodzi BEZ polerki.


Odradzam natomiast:
- Novol Novoakryl MS 570 albo 590 - nie pamiêtam, ale czerwone opakowanie. Zostaje morka, dodatkowo ja mia³em problem z gazowaniem.
- Dyna HS - w zale¿no¶ci od ilo¶ci rozcienczalnika mora lub baran
- Delta - to ju¿ w ogóle pora¿ka totalna, szkoda s³ów.
 
 

jacenty 741
Wys³any: 2009-08-23, 08:41   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Po pierwsze primo:podk³ad reaktywny oddziela siê od szpachli poliestrowej podk³adem akrylowym,nie wolno k³a¶æ jej bezpo¶rednio.Zrobi³e¶ tak?Po drugie primo:na tym forum wielokrotnie omawiany by³ temat NIEOBRABIANIA SZPACHLI NA MOKRO!!!Proponujê przejrzeæ karty technologiczne,np. NOVOLA i znale¼æ tam informacjê o mo¿liwym obrabianiu na mokro.Brak! Bo nie mo¿na,szpachla jest porowata,tak jak pumeks,tylko w mniejszej skali,i ta cecha powoduje wch³anianie wody,która nie maj±c pó¼niej uj¶cia powoduje korozjê i odpadanie szpachli.
 
 

Ari29
Wys³any: 2009-08-23, 09:15   
0
UP DOWN

Posty: 81
Ja uzywam Profix CP1500 1litr 70 zl i jestem zadowolony malowalem dupontem o wiele drozszy jest a roznicy wilekszej nie ma a co do weza to przekrój 10mm jest ok tylko uwazaj na ten kompresor zeby nie bylo spadków cisnienia,nie wolno rozcienczac nitrem :nie:
 

przemo1972 
Wys³any: 2009-08-23, 11:04   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 551
Sk±d: SC
Nurglepl napisa³/a:
Kompresora nie musisz kupowaæ, tylko pod³±cz siê do butli bezpo¶rednio,

A co kolega mial na mysli?
PS
Szpachli nie obrabia sie na mokro!!!
 

Nurglepl 
Wys³any: 2009-08-23, 11:41   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 305
Sk±d: Gryfino
przemo1972 napisa³/a:
Nurglepl napisa³/a:
Kompresora nie musisz kupowaæ, tylko pod³±cz siê do butli bezpo¶rednio,

A co kolega mial na mysli?

Zeby mieæ stabilniejsze ci¶nienie. Czyli podpi±æ siê do szybkoz³±czki zamontowanej do butli bez reduktora na sprê¿arce.


przemo1972 napisa³/a:

Szpachli nie obrabia sie na mokro!!!

Nigdy siê nad tym nie zastanawia³em, ale jak widzê warsztat blacharko - lakierniczy blisko mojego miejsca pracy to oni zawsze jad± na mokro gdy ju¿ jest praktycznie wyg³adzony mimo¶rodow± albo oscylacyjn±, czyli wyg³adzanie koñcowe szpachli. Nastêpnie po godzinie k³ad± podk³ad, schnie, szlifowanie na mokro i lakierowanie.
Dziêki za info. Cz³owiek uczy siê ca³e ¿ycie.
 

Coscast
Wys³any: 2009-08-23, 12:56   
0
UP DOWN

Posty: 11
5m przewodu mi starczy bo nie mam du¿ego gara¿u. Mówisz o benzynie ekstrakcyjnej zamiast zmywacza silikonu?
Z tym reaktywnym to by³o tak... chcia³em kupiæ w lakierni epoksyd ale powiedzieli mi ¿e nie maj±, ale mog± mi daæ reaktywny. Mówie do niego ¿e chyba na to trzeba epoksyd przed szpachl±, a on mi mówi ¿e moge daæ szpachle na to a pó¼niej akrylowy.
Wiem, ¿e szpachli nie szlifuje siê na mokro dlatego pytam czy dam rade to uratowaæ suszeniem, a nie chcem ¿eby za kilka miesiêcy z powrotem rdza mi wylaz³a... :roll:
Co do klaru to chyba jednak Profixa wezmê, a nastêpnym razem Standoxa.
 

Nurglepl 
Wys³any: 2009-08-23, 14:07   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 305
Sk±d: Gryfino
Ja eksperymentowa³em z ró¿nymi klarami i ten najbardziej mi podpasowa³. Inni chwal± profixa, inni nowola. Wszystko zale¿y od lakiernika.
 

pepi 
Wys³any: 2009-08-25, 21:22   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 158
Sk±d: krzczonów
co¶ siê czepili tego novala jak siê ma dobry pistolet i troszke praktyki to jest ok :spoko: a dla ludzi co zaczynaj± malowaæ to raczej nawet najlepszy lakier i te¿ mo¿e nie wyj¶æ novlal gazuje jak siê go sporo nak³ada
 

Coscast
Wys³any: 2009-08-29, 02:43   
0
UP DOWN

Posty: 11
Witam po przerwie. Dzisiaj w koñcu malowa³em to co przygotowywa³em przez prawie ca³y ten miesi±c. Ju¿ z nowym przewodem (10mm) i lakierem Profix CP1500. Mia³em do malowania 2 ¿e tak powiem g³ówne elementy (nadkola).
1.element
-pierwsza warstwa bezbarwnego przypruszona,
-po 10 min. druga warstwa wylana, ale jeszcze dobrze nie pokry³o wszystkiego
-po 10 min. trzecia warstwa, ju¿ by³o bardzo ³adnie ale jeszcze do kilku miejsc mia³em ma³e zastrze¿enia, jako ¿e jeszcze mia³em lakieru na jedn± warstwê to zdecydowa³em ¿e pomaluje jeszcze jedn±
-po 10 min. ostania warstwa i lakierek poprostu wyszed³ cudo,

W ci±gu godziny jak ju¿ zacz±³ lakier przysychaæ troche to jeszcze lepiej wszystko wygl±da³o. Ju¿ przygotowywa³em sobie nastêpne nadkole kiedy na tym pierwszym zobaczy³em tak jakby bardzo drobny piasek w lakierze czy co¶. :shock: Poprostu wkurzy³em sie maxymalnie. Domy¶lam siê, ¿e za szybko k³ad³em nastêpne warstwy i lakier zgazowa³. Mam racje? Czy da siê to co¶ zetrzeæ papierkiem i spolerowaæ? Jestem za³amany, tyle roboty i taki b³±d na sam koniec...a by³o tak piêknie :sciana: .
A tak na przysz³o¶æ to jak d³ugie robiæ przerwy miêdzy kolejnymi warstwami? Jak trzeba fotke jak to wygl±da to mówcie, a wstawie. Nied³ugo mam nadzieje (je¿eli znajde troche wolnego czasu i poprawie t± kupe co wysz³a) zamieszcze w fotorelacjach ca³y przebieg prac z remontu mojego auta.
PS. na drugim nadkolu da³em jedn± warstwê mniej i te kropeczki czy jak to tam zwaæ wyst±pi³y w dwóch miejscach o wielko¶ci d³oni.
 

Nurglepl 
Wys³any: 2009-08-29, 05:42   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 305
Sk±d: Gryfino
Daje Ci linki do b³êdów lakierniczych. Poczytaj sobie, a wiele siê nauczysz.
http://www.standox.pl/sta...int_Defects.pdf
http://www.cnc.info.pl//files/index_677.pdf

A tu masz wiêcej o sposobach prawid³owego przygotowania
http://www.standox.pl/por...orzywa+sztuczne
 

ZIEMBA
Wys³any: 2009-08-29, 15:55   
0
UP DOWN

Pomóg³: 5 razy
Posty: 380
Coscast, cp 1500 daje siê dwie warstwy, te¿ nim malowa³em. Zreszt± tak podaje producent,a nie 4 :/
 

pepi 
Wys³any: 2009-08-29, 20:21   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 158
Sk±d: krzczonów
mo¿na 4 tylko te 3 by³o daæ mniejsze i w odstepie 10 -15 min a tak nawali³e¶ sporo i szybko i masz pisalem ju¿ ¿e gazuje jak siê sporo go nak³ada :spoko:
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group