Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
crazyarczi 
Wys³any: 2009-09-07, 20:50   Malowanie tylnego b³otnika, metoda cha³upnicza
0
UP DOWN

Posty: 18
Sk±d: Bydgoszcz
Witam serdecznie na forum.

Pisze do was z pro¶b± pomocy gdy¿ chcê pomalowaæ tylni b³otnik w VW polo III gdy¿ pojawi³y mi siê b±ble rdzy. Stosujê tak zwan± metodê gara¿owa.

1.Wiêc tak zaczynam od zdarcia starej pow³oki lakierniczej papierem 80,120,240
2. Nastêpnie odt³uszczam zmywaczem silikonowym i nak³adam podk³ad epoxydowy ( brunox )
3. Czekam 24h na reakcje z rdza i zaczynam obróbkê szpachlówka poliestrowa i uniwersaln± oczywi¶cie na sucho papierami 80,120,240,320
4. Po wyg³adzeniu szpachli nak³adam podk³ad akrylowy w sprayu z utwardzaczem firmy motip i matujê na mokro 400,500,800 po czym powierzchniê odt³uszczam.

Powierzchnia do malowania przygotowana. Dobrze ?

5. Nak³adam bazê per³owa Standox kolor dragon green ( ciemna zieleñ per³owa)
I tutaj pojawia siê moje pytanie do was drodzy fachowcy lakiernicy. Czy bazê mogê wycieniowaæ w ten sposób ¿e na³o¿ê trochê ponad podk³ad akrylowy tj. nowa baza zajdzie na lakier bezbarwny starej pow³oki dodam ¿e zostanie ona odt³uszczona ? Czy mogê w ten sposób wycieniowaæ ? Ile warstw tej bazy na³o¿yæ ? Jak zaczynaæ - najpierw mniejsze pole bazowania a potem wyj¶æ na klar starego ?
6. Dobra po zakoñczeniu bazowania przechodzê do malowania bezbarwnym w sprayu firmy Motip z utwardzaczem w sprayu. Pytanie jak pomalowaæ tym bezbarwnym by uzyskaæ po¿±dany efekt. najpierw mgie³ka bezbarwnego a potem wyj¶æ poza bazê ?
7. Usuwanie wytraceñ na bezbarwnym jaki numer papieru polecacie na poczatek . Bo ja pojecha³ bym 2000 a potem 2500 na klocku a potem polerka past± g3. Jak myslicie jaka gabka bedzie dla mnie najlepsza ?. Po polerowaniu mleczko g10 z czarna g±bka na b³ysk

proszê bardzo o pomoc. wiem ze malowanie w ten sposób nie bêdzie jak pistoletem ale chcê zaryzykowaæ i wyci±gn±æ z tego wnioski na przysz³osc gdy ju¿ kupie kompresor i pistolety.

Dziêkuje i pozdrawiam
 
 

cder
Wys³any: 2009-09-07, 21:01   
0
UP DOWN

Posty: 28
Witam - te¿ obecnie w taki sposób próbuje naprawiæ b³otnik w mojej bravie,i jestem ciekaw co napisz± ludzie którzy robi± to na codzieñ.Ale powiem ci kolego ¿e jak do tej pory nie wychodzi mi to najlepiej.Mo¿e dlatego ¿e zrobi³em mnóstwo banalnych b³êdów np. tar³em szpachle na mokro,ona mi siada³a i jest ¿le.Czekam razem z tob± na wypowiedzi fachowców.
Pozdrawiam.
 

baqo 
Wys³any: 2009-09-07, 21:21   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
crazyarczi napisa³/a:
podk³ad epoxydowy ( brunox )
3. Czekam 24h na reakcje z rdza
podk³ad epoxydowy to nie brunox
crazyarczi napisa³/a:
Pytanie jak pomalowaæ tym bezbarwnym by uzyskaæ po¿±dany efekt.
tak nanie¶æ mokr± pow³okê ,aby siê rozla³a i nie by³o zacieków.
crazyarczi napisa³/a:
wiem ze malowanie w ten sposób nie bêdzie jak pistoletem ale chcê zaryzykowaæ
ogólnie na nic wielkiego nie ma co liczyæ, sam jestem ciekaw spraya z utwardzaczem??? s± takie?oby ci ci¶nienia nie zabrak³o ;)
crazyarczi napisa³/a:
Czy bazê mogê wycieniowaæ w ten sposób ¿e na³o¿ê trochê ponad podk³ad akrylowy tj. nowa baza zajdzie na lakier bezbarwny starej pow³oki dodam ¿e zostanie ona odt³uszczona ?
musi byæ odt³uszczona ,zmatowana np. mat±,w³óknin± ,odt³uszczona i wtedy trzeba cieniowaæ . mata ma byæ gradacj± pod cieniowanie,gdy¿ s± ró¿ne grubo¶ci i po tym ró¿ne rysy.
 
 

crazyarczi 
Wys³any: 2009-09-07, 21:31   
0
UP DOWN

Posty: 18
Sk±d: Bydgoszcz
baqo napisa³/a:
ogólnie na nic wielkiego nie ma co liczyæ, sam jestem ciekaw spraya z utwardzaczem??? s± takie?oby ci ci¶nienia nie zabrak³o


tak sa
http://allegro.pl/item734...clear_coat.html

Cytat:
musi byæ odt³uszczona ,zmatowana np. mat±,w³óknin± ,odt³uszczona i wtedy trzeba cieniowaæ . mata ma byæ gradacj± pod cieniowanie,gdy¿ s± ró¿ne grubo¶ci i po tym ró¿ne rysy.


Jaka mata ? Mo¿esz mi bardziej wyja¶niæ ? o co chodzi z ta gradacj± pod cieniowanie ?

Czy pozosta³e punkty jak polerka napisa³em dobrze ?

cder napisa³/a:
Mo¿e dlatego ¿e zrobi³em mnóstwo banalnych b³êdów np. tar³em szpachle na mokro,ona mi siada³a i jest ¿le
Ja chce by tych b³êdów by³o jak najmniej a ze szpachl± to bym siê domy¶li³ ¿e lepiej nie robiæ na mokro by wesz³a woda w szpachel
 
 

baqo 
Wys³any: 2009-09-07, 21:35   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
crazyarczi napisa³/a:
Jaka mata ? Mo¿esz mi bardziej wyja¶niæ ?

[URL=http://www.allegro.pl/search.php?string=w%C5%82%C3%B3knina+&category=18554 ]maty[/URL]
 
 

stek
Wys³any: 2009-09-07, 21:42   
0
UP DOWN

Pomóg³: 4 razy
Posty: 235
Sk±d: ok kraków
@bago, mam pytanie do Ciebie, takie z innej beczki, powiedz mi jak robisz przej¶cie z ciemnego niebieskiego po jasny np. b³êkit? czy to jakie¶ specjalne sztuczki?
 

crazyarczi 
Wys³any: 2009-09-07, 21:42   
0
UP DOWN

Posty: 18
Sk±d: Bydgoszcz
A mo¿esz mi powiedzieæ dok³adnie jak tego u¿yæ tzn z czym to siê je . Wiem ¿e zawracam g³owê ale ty pomo¿esz mi ja komu¶ i tak forum siê krêci. Proszê o cenne wskazówki . jaka gradacje bym mia³ u¿yæ tej w³ókniny :sciana: ?

Dziêkuje
 
 

baqo 
Wys³any: 2009-09-07, 21:51   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
crazyarczi napisa³/a:
jaka gradacje bym mia³ u¿yæ tej w³ókniny
3M -a tej sam u¿ywam kolor miedziany , inne ,innych producentów jasno szare . matuje siê na sucho ,albo ze specjaln± past± na mokro. a czasami jak chcê zmatowaæ i domyæ ,to woda z p³ynem do mycia.
 
 

baqo 
Wys³any: 2009-09-07, 21:51   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
stek napisa³/a:
powiedz mi jak robisz przej¶cie z ciemnego niebieskiego po jasny np. b³êkit?
nie rozumie???
 
 

stek
Wys³any: 2009-09-07, 21:56   
0
UP DOWN

Pomóg³: 4 razy
Posty: 235
Sk±d: ok kraków
baqo napisa³/a:
stek napisa³/a:
powiedz mi jak robisz przej¶cie z ciemnego niebieskiego po jasny np. b³êkit?
nie rozumie???
nie bardzo.
 

crazyarczi 
Wys³any: 2009-09-07, 21:58   
0
UP DOWN

Posty: 18
Sk±d: Bydgoszcz
baqo napisa³/a:
3M -a tej sam u¿ywam kolor miedziany , inne ,innych producentów jasno szare . matuje siê na sucho ,albo ze specjaln± past± na mokro. a czasami jak chcê zmatowaæ i domyæ ,to woda z p³ynem do mycia.


czy ta mo¿e byæ gradacja 800 http://www.allegro.pl/ite...adacja_ss.html? I to matuje lakier bezbarwny starej pow³oki przed naniesieniem bazy czy bazê nowej pow³oki naniesiona na bezbarwny ? A powiedz mi dlaczego nie u¿ywa siê papieru ¶ciernego tylko tej w³ókniny ?
 
 

ksenonn 
Wys³any: 2009-09-07, 21:59   
0
UP DOWN


Pomóg³: 7 razy
Posty: 279
Sk±d: Czêstochowa
pod cieniowanie papier 1500 na wodzie lub mata odpowiadajaca tej gradacji

a forum jest wlasnie po to by odpowiadac na takie tzw. " zawaracanie glowy"

widac ze troche poczytales forum i nie robisz takich glupich bledow jak docieranie szpachli na mokro i co lepsze nie zadajesz banalnych pytan, na ktore juz ze 100 razy padla odpowiedz

poczytaj sobie jeszcze na temat cieniowania na forum o tym tu pelno..

ciekaw jestem jak te spraye sie spisza, wiec nie zapomnij sie pochwalic po robocie

powodzenia i pozdro
_________________
Blacharstwo/Lakiernictwo
 

crazyarczi 
Wys³any: 2009-09-07, 22:06   
0
UP DOWN

Posty: 18
Sk±d: Bydgoszcz
A te w³ókninê stosujê siê na mokro czy na sucho ?Jak lepiej ? Wkoñcu teraz niewiem czy mam te mat± polerowaæ stary bezbarwny czy cieniujac bazê która przecie¿ jest bardzo miêkka bo nie zawiera utwardzacza ale wy wiecie lepiej ja siê dopiero uczê . A ten bezbarwny dlatego stosujê gdy¿ chce pow³okê mieæ tward± a nie miekk± która mi odejdzie za 3 miesi±ce
 
 

ksenonn 
Wys³any: 2009-09-08, 08:06   
0
UP DOWN


Pomóg³: 7 razy
Posty: 279
Sk±d: Czêstochowa
mata zmatowic miejsce cieniowane na sucho lub papierkiem na wodzie 1500

czyli przed polozeniem bazy, matowisz w miejscu cieniowania bezbarwny - na to cieniujesz baza, pozniej bezbarwnym - ja cieniuje tez bezbarwny inni jada bezbarwnym po calosci

jak cieniujesz bezbarwny to dobrze jest uzyc w miejscu zapruszenia nowego bezbarwnego ze starym rozpuszczalnika do cieniowania

poczytaj o cieniowaniu!
_________________
Blacharstwo/Lakiernictwo
 

jacenty 741
Wys³any: 2009-09-08, 08:08   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Baqo napisa³ Ci,¿e mo¿esz stosowaæ w wersji na sucho,jak i na mokro,to Twój wybór.Matujesz star± pow³okê,na któr± ma byæ nanoszona baza,nowej bazy nie wolno matowaæ.
 
 

crazyarczi 
Wys³any: 2009-09-08, 20:19   
0
UP DOWN

Posty: 18
Sk±d: Bydgoszcz
ksenonn napisa³/a:
czyli przed polozeniem bazy, matowisz w miejscu cieniowania bezbarwny - na to cieniujesz baza, pozniej bezbarwnym - ja cieniuje tez bezbarwny inni jada bezbarwnym po calosci


Dobra powiedzmy ¿e staropolskim dobrym obyczajem jadê po ca³o¶ci wiêc bazê star± polerujê na mokro 1500 czy 1200 bo zdania na tym forum s± podzielone ale jaki papiur da lepszy efekt . oczywi¶cie potem bezbarwny ca³o¶æ papirus 2000,2500 i jedziemy wytr±cenia na koniec polerka po ca³o¶ci i glanc

Dobra a teraz bez staropolskiego obyczaju u¿ywaj±c rozcieñczalnika w spray firmy boll do cieniowania. Czy zastosowanie tego ¶rodka naprawdê trzeba zastosowaæ 15 min po na³o¿eniu ostatniej warstwy bazy czy po utwardzeniu 24 h.
No i pytanie czy wystarczy go tylko rozpyliæ na miejsce ³±czenia ze starym w stosunku 1 warstwy by nie porobiæ zacieków ? Jak w ogóle dzia³a dok³adnie ten rozcieñczalnik bym nie zrobi³ jakie¶ gafy ? :spoko:
Na koniec 2500 delikatnie by nie powyrywaæ bo nie wiem czy w tym miejscu bêdzie utwardzone czy raczej straci w³a¶ciwo¶ci utwardzenia :help:
 
 

jacenty 741
Wys³any: 2009-09-08, 21:22   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Radzi³bym Ci nie kombinowaæ z rozcieñczalnikiem,tylko prysn±æ po ca³o¶ci.To wcale nie jest proste,zw³aszcza w wersji w sprayu,lepszy efekt jest przy stosowaniu w pistolecie,gdzie robisz to 2-etapowo:najpierw 50/50 z bezbarwnym,a sama koñcówka sam rozpuszczalnik.Ale i tak lepiej zrobiæ ca³o¶æ,je¶li nie ma innych przeciwskazañ,ni¿ finanse(rozcieñczalnik te¿ swoje kosztuje).
 
 

crazyarczi 
Wys³any: 2009-09-08, 21:39   
0
UP DOWN

Posty: 18
Sk±d: Bydgoszcz
Dobra to jakim papierem matowac pod nowy bezbarwny na elemencie na mokro ?
 
 

baqo 
Wys³any: 2009-09-09, 08:47   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
crazyarczi napisa³/a:
pod nowy bezbarwny na elemencie na mokro ?
pod sam lakier bezbarwny mo¿e byæ P1000 na mokro,ale pod wykonanie cieniowania nie :!:
 
 

crazyarczi 
Wys³any: 2009-09-09, 10:19   
0
UP DOWN

Posty: 18
Sk±d: Bydgoszcz
baqo napisa³/a:
pod sam lakier bezbarwny mo¿e byæ P1000 na mokro,ale pod wykonanie cieniowania nie


No baqo chodzi mi o wykonanie zmatowienia poza obszarem cieniowania a pod cieniowanie jak pisa³e¶ wy¿ej w³óknina miedziana 3m . Teraz siê rozumiemy ? :)
 
 

baqo 
Wys³any: 2009-09-09, 11:20   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
podczas cieniowania w systemie wodorozcieñczalnym, przy matowaniu pod cieniowanie kolorów srebrnych papierem na mokro , wpierw zawsze k³adê miêdzy warstwê w miejsce przej¶cia .
 
 

crazyarczi 
Wys³any: 2009-09-09, 13:27   
0
UP DOWN

Posty: 18
Sk±d: Bydgoszcz
baqo napisa³/a:
podczas cieniowania w systemie wodorozcieñczalnym, przy matowaniu pod cieniowanie kolorów srebrnych papierem na mokro


Tzn powiedz mi teraz która czê¶æ twojej wypowiedzi do czego bo teraz zg³upia³em i nie rozumiem
 
 

jacenty 741
Wys³any: 2009-09-09, 13:59   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Ups,co¶ mi siê wydaje,¿e mówicie o dwu ró¿nych systemach,bo nie wydaje mi siê,¿ebynasz pytaj±cy robi³ na wodzie,a raczej na rozpuszczalnikowym.
 
 

baqo 
Wys³any: 2009-09-09, 15:38   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
crazyarczi napisa³/a:
Tzn powiedz mi teraz która czê¶æ twojej wypowiedzi do czego
a to taka ciekawostka. sam osobi¶cie poprawia³em widoczne ¶lady po papierze w miejscu przej¶cia na cieniowanym elemencie. miêdzywarstwa w tym przypadku, miêdzy innymi zalewa ryski,wyrównuje je ,a i s³u¿y jeszcze ku czemu innemu.
 
 

crazyarczi 
Wys³any: 2009-09-10, 15:52   
0
UP DOWN

Posty: 18
Sk±d: Bydgoszcz
baqo napisa³/a:
a to taka ciekawostka


A jakies inne ciekawostki by¶ nam te¿ wyjawi³ je¿eli chodzi o lakiernictwo ? :P

Dobra po konsultacji z jacenty741 na gg dowiedzialem siê ze mam zmatowiæ ca³y starybezbarwny papierem 1000-1200 i pojechaæ ca³y element na nowo bezbarwnym.

A jak chce np nanie¶c bezbarwny miejscowo to te¿ mudze miejsce gdzie pójdzie miejscowo zmatowiæ tym papierem 1000-1200 i potem zastosowac ten rozcienczalnik do cieniowania c zy nie mudze ju¿ matowiæ ? :shock:
 
 

jacenty 741
Wys³any: 2009-09-10, 21:35   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Zawsze musisz zmatowaæ,mo¿e byæ to nawet 1500.
 
 

crazyarczi 
Wys³any: 2009-09-10, 21:38   
0
UP DOWN

Posty: 18
Sk±d: Bydgoszcz
jacenty 741 napisa³/a:
Zawsze musisz zmatowaæ,mo¿e byæ to nawet 1500.


No dobra siê ma rozumieæ k³adziesz nowe= matuj matadorem :tak:

Bojê siê jednak ¿e mi tym sprayem nie wyjdzie tak dobrze bo ci¶nienie nie odpowiednie ^^ najwy¿ej wa³kiem potem a co tam :sciana:
 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group