Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
nonameplum
Wys³any: 2009-09-02, 21:54   Malowanie kolumn - mam kilka pytañ.
0
UP DOWN

Posty: 13
Witam.
Jako, ¿e maluje sobie kolumienki mam do Was parê pytañ. Kolumny s± zrobione z mdfu, pokryte w pierwszej kolejno¶ci szpachlówk± natryskow± novola, pó¼niej podk³ad akrylowy, na to baza karylowa - kolor bordowy. Bazê, w sensie kolor bordowy po³o¿y³em 2 razy, bo za pierwszym razem uzyska³em ¶redni efekt (uczê siê dopiero lakierowaæ tak¿e pope³nia siê pewnie podstawowe b³êdy), czyli zmatowanie 1500 i druga warstwa- wysz³o ju¿ jak dla mnie w porz±dku. Jest parê niedoci±gniêæ, bo mam gdzie nie gdzie malutki 'frupy', zapewne dlatego, ¿e bazy nie odcedza³em, ani w pistolecie nie ma sitka. Ale mimo to wady s± na tyle ma³e, ¿e pewnie pasta G3 i by zesz³y. Ale teraz mam problem, bo ponoæ bazy akrylowej siê nie pokrywa klarem, bo ona sama w sobie ma bardzo dobry po³ysk. Tyle, ¿e moje kolumny maj± tylko front lakierowany, a boki s± o fornirowane, wiêc bêd± lakierowane. Kupi³em lakier tak¿e akrylowy 2:1 z utwardzaczem. Czyli pewnie jaki¶ najzwyklejszy (za bardzo siê na tym nie znam) MS 007 z tego co pamiêtam na puszcze pisze :) . Ca³o¶æ chcia³bym polakierowaæ, ¿eby nie by³o za bardzo widocznych przej¶æ miêdzy fornirem a baz± akrylow±. Na dodatek zwiêkszy³o by to g³êbiê koloru frontu. Tak¿e na klarze móg³bym pó¼niej wszystko fajnie przy polerowaæ, bo znaj±c ¿ycie nie po³o¿ê wszystkiego super :/ , albo znowu jakie¶ frupy, bo morki mo¿e du¿ej nie zrobiê ju¿ mniej wiêcej siê nauczy³em zalewaæ lakierem. W zamierzeniach pierwsza warstwa klaru do¶æ delikatna szczególnie na fornirze, bo wstan± mi wszystkie w³oski i trzeba je bêdzie papierem po¶cinaæ i przy okazji zalejê pory. Druga i mo¿e jeszcze trzecia ju¿ do¶æ solidna. Tak¿e tu pro¶ba moja o pomoc, czy mogê bez jaki¶ wiêkszych przeszkód po³o¿yæ lakier bezbarwny na t± bazê akrylow±, któr± ju¿ mam ? Musi byæ zmatowana czy wystarczy, ¿e j± dobrze odt³uszczê ? Czy dobrze my¶lê z po³o¿eniem 1 warstwy dla ¶ciêcia w³osków forniru (czyli zaczekam a¿ ca³kowicie uschnie) kolejne warstwy ju¿ je¶li mo¿na to odstêpie 30 minut (czy za ka¿dym razem czekaæ a¿ warstwa uschnie przetrzeæ j± papierem 2000) , tylko ostatni± w miarê mo¿liwo¶ci jak naj³adniej zalaæ ?

Z góry dziêki za ka¿d± poradê.

Parê zdjêæ dla wyja¶nienia sytuacji:


 

przemo1972 
Wys³any: 2009-09-03, 13:42   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 551
Sk±d: SC
nonameplum napisa³/a:
czy mogê bez jaki¶ wiêkszych przeszkód po³o¿yæ lakier bezbarwny na t± bazê akrylow±,

Nie ma czegos takiego jak baza akrylowa.Pewnie masz na mysli emalie akrylowa.Bez problemu Mozesz ja przykryc klarem.Przed malowaniem Musisz ja jednak wymatowac.Drobne wytracenia(smieci ;) ) przytnij drobnym papierem sciernym(1200-2000) a calosc Mozesz zmatowac np.szara wloknina.Klar aplikuj zgodnie z informacjami zawartymi na puszce z produktem.
 

nonameplum
Wys³any: 2009-09-03, 16:45   
0
UP DOWN

Posty: 13
Pewnie u¿ywam z³ej terminologii... Mam na my¶li (chyba, bo pewny nie jestem) farbê jednowarstwow±, tzn tak± co ju¿ sama w sobie ma po³ysk tak jak na zdjêciach oraz dodaje siê do niej utwardzacz w proporcji 2:1.
Czy teraz mam zaczekaæ a¿ farba ca³kowicie stwardnieje ? (wcze¶niej gdy matowa³em poprzedni± warstwê robi³em to na drugi dzieñ od malowania to jeszcze przy szlifowaniu papierem 1500 widaæ by³o, ¿e do koñca nie usch³a, tzn lekko siê zwija³a).

Ogólnie to wydaje mi siê, ¿e facet w mieszalni jaki¶ niemrawy chyba by³ skoro mu t³umaczy³em co chce polakierowaæ i o jaki efekt mi chodzi. Ja zda³em siê na jego sugestiê i wysz³o jak wysz³o. Z tego co wyczyta³em to chyba powinienem pomalowaæ baz± do której nie dodaje siê utwardzacza, tylko rozpuszczalnik 1:1 (co¶ w stylu metalik) i na to klar. Tylko z drugiej strony po 30 minutach nale¿a³o by lakierowaæ, a je¶li ja chcia³bym ca³o¶æ od razu polakierowaæ to w miêdzy czasie musia³ bym po¶ci±gaæ ta¶my zabezpieczaj±ce fornir i pewnie baza przy tym by ucierpia³a (¶mieci itd), na dodatek na ³±czeniu forniru z baz± przyda³ by siê te¿ pewnie szlif. Dzisiaj (czyli po 24 h od malowania) przy³o¿y³em na szmatce rozpuszczalnik nitro do próby na której po³o¿y³em t± moj± bazê i normalnie j± rozpuszcza.
 

nonameplum
Wys³any: 2009-09-04, 00:10   
0
UP DOWN

Posty: 13
¯adnych dalszych porad ?
 

jzagaja
Wys³any: 2009-09-04, 00:21   
0
UP DOWN
Jacek

Pomóg³: 1 raz
Posty: 73
W Vademecum Lakiernika inz. Lukasza Szaramy nie istnieje nawet slowo "baza". Lakier bazowy jest uzywany tylko raz! Mowiac baza akrylowa przynajmniej wiemy z jakiej zywicy jest zrobiona. Czy ktos kiedys zrobi porzadek z terminologia lakiernicza? Po co kupowac "baze" samochodowa ktora jest horrendalnie droga jesli mozna polakierowac zwykla farbe np. poliuretanowa (jesli w ogole jest to potrzebne - patrz lodki i farby poliuretanowe typu wetlook)? W czym lezy lepszosc bazy samochodowej? Co to wlasciwie jest od strony fizyczno-chemicznej, przeciez nie same czastki stale?
 
 

nonameplum
Wys³any: 2009-09-04, 00:54   
0
UP DOWN

Posty: 13
Nie wiem jak ta wypowied¼ ma mi pomóc w tej sytuacji, w której jestem.
 

jzagaja
Wys³any: 2009-09-04, 08:36   
0
UP DOWN
Jacek

Pomóg³: 1 raz
Posty: 73
Ta wypowiedz ma sie tak ze mozesz pomalowac kazda emalia akrylowa czy poliuretanowa na zadany kolor i potem zdjac maske lakierujac bezbarwnym. Baza samochodwa ktora nie ma utwarzdacza sie nie nada. Zrobiles wszystko ok. tzn pomalowales lakierem jednowarstwowym tylko dlaczego sie dostatecznie nie utwardzil?

Reasumujac nie rozumiem idei stosowania baz samochodowych w meblarstwie ktore sa 3x drozsze od emalii, delikatne i wymagaja strylnych warunkow. Jedyny plus to ze systemy dwuwarstwowe akrylowe schna bardzo szybko szczegolnie pod lampami IR.
 
 

nonameplum
Wys³any: 2009-09-04, 10:16   
0
UP DOWN

Posty: 13
Z tego wzglêdu, ¿e u mnie w okolicy nie ma za bardzo takich farb, a chcia³em siê od razu za to zabraæ wiêc u¿y³em samochodowych. Nie mam pojêcia czemu farba tak d³ugo siê utwardza, zaczekam kilka dni, powinna zupe³nie stwardnieæ. Pó¼niej zmatowaæ i klar ?
 

jzagaja
Wys³any: 2009-09-04, 12:06   
0
UP DOWN
Jacek

Pomóg³: 1 raz
Posty: 73
Jezeli kupiles samochodowy jednowarstwowy to zapewne akryl a ten powinien juz dawno stwardniec. Reklamuj. Sklepy lakiernicze tylko czekaja na leszczy. Tikkurila (Beckers, Polifarb) ma duza siec i tam powinni miec farby poliuretanowe z palety RAL. Ja bym nie matowal jesli nie ma wyraznej potrzeby.

Jak opanujesz technike to ja bym poszedl jeszcze dalej. Na kolumnach sie nie je wiec mozna poleciec szelakiem zamiast lakierem chemoutwardzalnym albo szelak zastosowac jako podklad separujacy wode i na to lakier (ryzyko luszczenia). Daje on lepsza glebie tylko trzeba uzyc bez wosku. Ostatnia warstwe naniesc tamponem jak politure francuska zeby lepiej sie blyszczal.
 
 

nonameplum
Wys³any: 2009-09-04, 12:27   
0
UP DOWN

Posty: 13
Kiedy¶ my¶la³em w³a¶nie nad szelakiem, ale trudno by³o mi znale¼æ jakie¶ dok³adniejsze informacje na temat technologi nak³adania. Mo¿e kiedy¶ jeszcze popróbuje na jakim¶ kawa³ku. W tej chwili ju¿ chce w koñcu skoñczyæ te kolumienki, bo ju¿ doczekaæ siê d¼wiêku nie mogê :) . Mam trochê paprochów i takich ma³ych dziurek tak jakby kto¶ ig³± uderzy³ (pewnie wina pistoletu, bo odt³uszczone raczej solidnie by³o). Jeszcze tylko nie wiem czy jak zacznê matowaæ to zupe³nie te wszystkie dziurki zacieraæ a¿ znikn±, czy jak niektóre s± g³êbsze to nie zacieraæ zupe³nie, ¿eby czego¶ nie przetrzeæ ? (lakier bezbarwny zakamufluje jakie¶ wady ?)
 

przemo1972 
Wys³any: 2009-09-04, 13:40   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 551
Sk±d: SC
jzagaja napisa³/a:
W czym lezy lepszosc bazy samochodowej?

"Lepszosc" ;) lezy w jakosci powloki(oczywiscie mamy tu na mysli bazy typu UNI-niemetaliczne)Lakier bezbarwny nadaje dlugotrwaly polysk, natomiast emalia akrylowa po dluzszym czasie (a niekiedy po kilku "myjkach")traci polysk i jest mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne i chemikalia lub "kwasne deszcze"- nastepuje powierzchniowe utlenianie-tzw.kredowanie.
_________________
Wyrywanie chwastow
 

nonameplum
Wys³any: 2009-09-04, 14:32   
0
UP DOWN

Posty: 13
Ogólnie teraz bardzo ³adnie siê ju¿ b³yszczy, tyle, ¿e jeszcze trzeba fornir polakierowaæ, wiêc gdybym oklei³ teraz front, pewnie zosta³ by mi siê nie za fajny próg, który raczej ciê¿ko by³o by fajnie zlikwidowaæ. Dlatego chce lakierowaæ i front, co te¿ powinno swoj± drog± daæ g³êbszy kolor i bardziej odporn± na rysy pow³okê.

Dziêki za wszystkie porady. Spróbuje tak jak mówicie... czyli zmatuje ca³o¶æ papierem 1500 i na to klar. Powinno byæ w porz±dku :) , jedyne czego siê boje to ¿eby nie porobi³y mi siê jakie¶ cienie kolorystyczne, bo nie wiem jak to bêdzie po zmatowaniu.
 

Siekiera
Wys³any: 2009-09-04, 17:51   
0
UP DOWN


Pomóg³: 10 razy
Posty: 988
Poczekaj trochê z tym lakierowaniem bezbarwnym skoro obecny akryl jest jeszcze nieutwardzony. Pewnie kupi³e¶ najtañszy w mieszalni a te czêsto s± "kombinowane" innymi utwardzaczami. Pe³ne utwardzenie na orgina³ach to ok. tydzieñ a jak np. za s³aby utwardzacz to mo¿e i wiêcej.
 

nonameplum
Wys³any: 2009-09-04, 18:00   
0
UP DOWN

Posty: 13
Tak jak mówisz kupi³em jeden z najtañszych akryli jaki by³ w mieszalni. Poczekam jeszcze praktycznie tydzieñ, wiêc powinno byæ wystarczaj±ce utwardzone. Moje obawy co do cieni s± postawne, czy ten akryl zmatowany pod lakierem powinien siê zachowywaæ tak jak polany wod± ?
 

przemo1972 
Wys³any: 2009-09-04, 18:22   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 551
Sk±d: SC
nonameplum napisa³/a:
Moje obawy co do cieni s± postawne, czy ten akryl zmatowany pod lakierem powinien siê zachowywaæ tak jak polany wod± ?

Smialo maluj, nie bedie zadnych cieni, przed malowaniem tylko dokladnie odtlusc :spoko:
_________________
Wyrywanie chwastow
 

jzagaja
Wys³any: 2009-09-04, 20:53   
0
UP DOWN
Jacek

Pomóg³: 1 raz
Posty: 73
Przemo,

Na emalie mozesz polozyc bezbarwny lakier wiec po co (droga) baza? Powloki poliuretanowe sa bardzo wytrzymale np. parkiety czy lodzie. Z tego co rozumiem baza to cieniutka warstewka czastek stalych pigmentu ktora zostaje wbudowana w podloze na skutek dzialania rozpuszczalnika czyli potrzebuje odpowiedniego gruntu. Baza (pigment) nie jest dyspergowana w lakierze bezbarwnym aby nie wbudowywac sie w jego siec i tym samym nie zmniejszac jego odpornosci mechanicznej.

Politura ma to do siebie ze drewno sie mieni - wraz ze zmiana kata padania promieni zmienia sie faktura drewna jak hologram. To bardzo ciekawa wlasciwosc naturalnych zywic. Trzebany tylko wynalezc droge na skroty czyli polozyc pistoletem podklad z gestej politury i na sam koniec wcierac tamponem roztwor na szelaku najjasniejszym. Mozna to przykryc lakierem nitro tylko on nie ma takiej wytrzymalosci mechanicznej jak chemoutwarzdalny.

Idac dalsza droga moznaby laczyc powloki udajace skore albo piaskowe z drewnem np. tuby glosnikow w kolorze grafitu a obudowa kolumny w orzechu. Efekt piorunujacy.
 
 

nonameplum
Wys³any: 2010-02-28, 14:55   
0
UP DOWN

Posty: 13
Minê³o ju¿ trochê czasu, ale przynajmniej wiem, ¿e do tej pory nic siê nie sta³o z lakierem, tak¿e ju¿ nic tego nie powinno zmieniæ.

Efekt koñcowy mojego lakierowania kolumn tutaj:
http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=16285
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group