Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
lukape
Wys³any: 2010-05-04, 21:27   lakierowanie kolumny
0
UP DOWN

Posty: 3
Witam wszystkich
Jestem nowy i w zasadzie nic nie wiem o lakierowaniu dlatego ze nigdy mnie to nie interesowa³o. Jednak jakis czas temu wpad³ mi do g³owy pomys³ budowy kolumn g³osnikowych i tak juz od ³adnych paru miesiecy mecze sie z budow±.Poniewaz postanowi³em ze beda pomalowane lakierem samochodowym w kolorze bia³ym po³ozy³em na obudowy szpachle natryskowa nastepnie podk³ad oczywiscie wszystko szlifowane i zosata³o mi po³ozenie bazy i klaru.
I tu pojawiaja sie kolejne pytania
Kolumny maja byc w po³ysku tak wiec czy jesli bede na baze k³ad³ juz klar to czy musze oddzielic jako¶ od siebie s±siadujace sciany tak aby nie zapylic juz pomalowanej sciany klarem i w efekcie utracic po³ysk(kumpel tak mówi³ nie wiem czy mu wierzyc czy nie)
pytanie nr 2
czy moge odczekac az baza wyschnie czy na lekko wyschnieta baze musze juz k³asc klar(tak mówi³ koles w sklepie gdzie kupi³em lakier) inaczej klar sie z³uszczy bo nie bedzie mia³ dobrej przyczepnosci i bedzie po zawodach
Nie chcia³ bym tego spieprzyc na sam koniec bo naprawde wile juz przeszed³em
Pozdro
Dla zobrazowania obudowy fotka

20100330.jpg
Plik ¶ci±gniêto 692 raz(y) 385.99 KB

podk³ad.jpg
Plik ¶ci±gniêto 604 raz(y) 578.63 KB

 

binsu18
Wys³any: 2010-05-05, 17:57   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 51
Pytanie pierwsze. Nic bym nie odziela³. Potraktowa³bym kolumny baz± tak jak stoj± , ca³o¶ciowo. ( ca³e kolumny za jednym "zamachem" ) Zanim zaczniesz k³a¶æ bazê , nie zapomnij przemyæ dok³adnie zmywaczem slilikonu, w przeciwnym wypadku bêdziesz nara¿ony na tzw." rybie oczka" i szlag cie trafi na miejscu bo jak widzê w³o¿y³e¶ w te kolumny kawa³ek serca i dobrej roboty. Kolega w mieszalni mia³ racjê. Je¶li przesuszysz bazê, mo¿e doj¶æ w przysz³o¶ci do odpadania miejscami klaru ( brak przyczepno¶ci), dlatego dla twojego dobra , raczej przestrzegaj technologii. Trudno mi dzi¶ powiedzieæ jak zachowa siê drewniana obudowa z biegiem czasu, dlatego aby unikn±æ niemi³ych niespodzianek, zastosuj siê do rad kolegi ale tego z mieszalni. I jeszcze jedno. Luk.. Jak pokryjesz kolumny baz± , a nastêpnie klarem i bedziesz potem próbowa³ odkleiæ aktualn± ( t± na zdiêciach) ta¶mê wraz z foli± b±belkow±, prawdopodobnie, po tej operacji pozostanie nieestetyczna ostra krawêd¼ po oderwaniu ta¶my. Warto siê zastanowiæ nad odklejeniem teraz tej folii, przeszlifowaniu powsta³ej ostrej krawêdzi i ponownym oklejeniu p³yty czo³owej przed malowaniem baz±. Piszê bo tak bym zrobi³. A kolumny extra :spoko: Domy¶lam siê ¿e chcesz uzyskaæ efekt "Biel fortepianowa" My¶lê równie¿ ¿e kilku cennych rad móg³by udzieliæ tobie jeden z forumian - darecki. Siedzi w tym fachu i na forum udzieli³ ju¿ kilku cennych rad w sprawie lakierowania materia³ów drewnopochodnych. Jak skoñczysz to wrzuæ fotki. Pozdrawiam.
 

lukape
Wys³any: 2010-05-05, 21:56   
0
UP DOWN

Posty: 3
Dzieki wielkie za rade! Co do tasmy to tak w³asnie chcia³em zrobic zauwazy³em podczas szpachlowania natryskowego ze po odderwaniu robia sie te zadziory
Prawde mówi±c to mam jescze jedno pytanie
Zalezy mi bardzo o ile to mozliwe w ogóle zeby do oko³a kolumny na ca³ej wykososci w odleg³osci ok 10cm od siebie by³y poprzeczne czarnre paski szerokosci powiedzmy 0.5cm.czy jest mozliwosc naniesienia ich jakos na klar jak juz wyschnie czy trzebaby zrobic to jeszcze przed klarem no i jak to zrobic?
 

aut
Wys³any: 2010-05-05, 22:43   
0
UP DOWN

Posty: 24
Po pomalowaniu baz± (i po jej lekkim przeschniêciu) oklejasz kolumnê papierem i ta¶ma w taki sposób aby owe paski które chcesz uzyskaæ pozosta³y odkryte. "Psikasz" te miejsca i potem dalsza procedura.
 

Greg
Wys³any: 2010-05-05, 22:56   
0
UP DOWN

Pomóg³: 6 razy
Posty: 149
aut napisa³/a:
Po pomalowaniu baz± (i po jej lekkim przeschniêciu)

nie lekkim!- baza musi byæ ca³kowicie wyschniêta, ¿eby jej nie poderwa³o przy odrywaniu maskowania. Daj temu z 3h w 20st i potem dopiero dzia³aj dalej
 

binsu18
Wys³any: 2010-05-07, 08:51   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 51
Aut...? Jak my¶lisz? czy koledze nie by³oby ³atwiej zapyliæ czarn± baz± miejsca w których bêd± przebiegaæ czarne pasy (szparunki) oczywi¶cie z jakim¶ rozs±dnym marginesem, nastêpnie zgodnie z zaleceniami Grega, odczekaæ do ca³kowitego wyschniêcia, okleiæ je ta¶m± 5mm, nastêpnie ca³o¶æ pokryæ bia³± baz±. Po odklejeniu ta¶my powinny pozostaæ idealne czarne pasy. Wiadomo, ze pokrywalno¶æ bia³ej bazy na czarnym tle, jest ma³a i luck bêdzie musia³ k³a¶æ bazê conajmniej dwukrotnie. Tak mi siê wydaje. My¶lê równie¿ ¿e ch³opaki od aerografu mogli by tu doradziæ poniewa¿ chodzi o szparunki, a to s± spece w tej dziedzinie. Luck. Poszukaj informacji w dziale Aerograf. Chyba widzia³em tam jak kolega extra wyszykowa³ bak motocykla. Nie wykluczone ze tech ologiê bêdzie mo¿na zastosowaæ przy wykoñczeniu twoich kolumn. Chcia³bym ¿eby¶ jeszcze wiedzia³ ze je¿eli u¿yjesz ta¶my pod³ej jako¶ci, mo¿e czekaæ ciê niemi³a niespodzianka w postaci podcieków bazy pd ta¶mê, a tym samym fatalnego odciêcia, i tu pozwolê sobie na ¿art ze wtedy to mo¿e pomóc weterynarz szczepi±c ciê przeciw wsciekli¼nie ;) Pozostaje jeszcze Google. Has³o kluczowe- szparunki!
Pozdrawiam wszystkich.

ps. Po¶piech to z³y doradca.
 

lukape
Wys³any: 2010-05-07, 12:12   
0
UP DOWN

Posty: 3
Tez nad tym mysla³em zeby tak to zrobic tylko czy ta druga warstwe bia³ej bazy to k³asc chwile po na³ozeniu pierwszej warstwy czy trzeba czekac az dobrze przeschnie.Rozumie ze czarna baze wystajaca poza tasme trzeba bedzie zmatowic przed po³o¿eniem bia³ej bazy czy tak?
No i jeszcze jedno
Czy oby nie zrobi sie za duzy próg na przejsciu z czarnego w bia³e skoro bia³ej beda min 2 warstwy
 

siwy_1981 
Wys³any: 2010-05-07, 13:22   
0
UP DOWN
siwy1981

Pomóg³: 7 razy
Posty: 63
Bazy nie szlifuj. Najpierw poleæ czarnym w tych miejscach gdzie bêd± paski. Poczekaj a¿ baza wyschnie i zaklej fragmenty które bêd± czarne. Do rozdzielenia kolorów je¿eli to maj± byæ paski u¿yj ta¶my do lini prostych. S± to ta¶my z jakiego¶ tworzywa i przystosowane do takich operacji. Ich najwiêkszym atutem jest to ¿e linia nie bêdzie wyszczerbiona i maj± mniejsz± podatno¶æ na podciekanie lakieru pod spód. W rejonie lakieruj ostro¿nie aby nie narobiæ brzegów. Jak za bardzo przlejesz to mo¿e podej¶æ pod ta¶mê. Pó¼niej odklej i bezbarwny.

Przyk³ad ta¶my-Cienkoliniowa ta¶ma maskuj±ca do rozdzielania kolorów TR06
http://www.app.com.pl/pro...ridn=3&prid=157

Wzorzec linii
APP ML: http://www.app.com.pl/pro...ridn=3&prid=159
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group