Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
Ryba 
Wys³any: 2009-09-29, 21:06   Lakier akrylowy na podk³ad reaktywny - bezpo¶rednio
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 430
Sk±d: Radomsko
Mam do zrobienia wzmocnienie zderzaka. Ma ju¿ trochê w¿erów (oczy¶ci³em wszystko dzisiaj) i zastanawiam siê czy mo¿na pomin±æ podk³ad akrylowy przy tego typu naprawie. To jest wzmocnienie wiêc jest pod zderzkaiem, wygl±daæ nie musi, ale zabezpieczyæ by siê je przyda³o.
St±d te¿ mój pomys³ - na podk³±d reaktywny od razu nak³adam czarny lakier akrylowy - ¿eby nie szlifowaæ tego znowu tak jak w wypadku u¿ycia podk³±du akrylowego. Czy tak mo¿na ??
Bo teoretycznie lakier akrylowy i podk³ad akrylowy to Akryl i tyle ...
A jak bêdzie w praktyce ? :D

Reaktywny mam z novola; w karcie napisane jest, zeby po 15 min lub ca³kowitym odparowaniu nak³adaæ do razu podk³ad, bez szlifowania.
 
 

lysy_22
Wys³any: 2009-09-29, 21:15   
0
UP DOWN

Posty: 26
Na reaktywny musisz da podk³ad bo sie zmarszczy.i nie bedzie wtedy zabezpieczone.Jak nie chcesz malowac to daj barankiem i tak nie widac.
 

baqo 
Wys³any: 2009-09-30, 07:08   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
Ryba napisa³/a:
Czy tak mo¿na ??
mo¿na @ Ryba.
 
 

Ryba 
Wys³any: 2009-09-30, 07:11   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 430
Sk±d: Radomsko
No to spoko :D
Dzi¶ spawanko (jak dojdzie drut) a w pi±tek malowanie ;)
 
 

glover
Wys³any: 2009-09-30, 16:30   
0
UP DOWN

Pomóg³: 7 razy
Posty: 303
tak jak pisze baqo, kiedy¶ siê dowiadywa³em w novolu i potwierdzili ¿e mo¿na jak nie zale¿y na efekcie. Mojemu klientowi nie zale¿a³o bo to by³a robiona jaka¶ kratownica i chodzi³o tylko o antykorozjê pod poliuretan.
 

wojtek1 
Wys³any: 2010-05-22, 19:05   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 27
a czy mo¿na na reaktywny po³o¿yæ epoksydowy?
z tego co czyta³em to musi byæ miêdzy nimi podk³ad akrylowy? :help:
 

jacenty 741
Wys³any: 2010-05-22, 21:47   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Nie,nie mo¿na.
 
 

wojtek1 
Wys³any: 2010-05-23, 12:32   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 27
no to d...a bo ju¿ po³o¿y³em.
dziêki jacenty741 za odpowied¿ chocia¿ mnie nie pocieszy³e¶.
 

Benos77
Wys³any: 2010-05-23, 13:57   
0
UP DOWN

Posty: 133
Sk±d: Szczecin
nie pêkaj @wojtek1 bo mo¿na. Pyta³em mailem miêdzy innymi o to technika z Novola.
Cytujê czê¶æ odpowiedzi "... Nie zalecamy obecnie technologii :Podk³ad Reaktywny + Epoksydowy
Dwa warianty albo 1. P.R.+ AKRYLOWY albo sam P.Epoksydowy.
Mieli¶my przypadki,¿e -je¶li kto¶ za wcze¶nie zacz±³ obrabiaæ epoksyd na reaktywnym ,,,zadar³" pow³okê ,to by³ k³opot z przyczepno¶ci±.
Je¶li Pan nic specjalnie nie robi³ i podk³ady dobrze wysch³y, to problemów nie bêdzie.Jak to siê wszystko porz±dnie utwardzi³o (2-3dni w temp. 20stp)to bêdzie ekstra efekt,spokojnie."
Ja czêsto k³adê epoksyd na reaktywny. Pytajcie techników mailowo albo telefonicznie.Naprawdê chêtnie odpowiadaj± zawsze fachowo i rzeczowo.
 

wojtek1 
Wys³any: 2010-05-23, 17:34   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 27
a ju¿ mia³em to wszystko zdzieraæ i k³a¶æ od nowa.
dlatego dziêki Benos77
na razie wszystko trzyma siê kupy i czeka na bazê.
 

jacenty 741
Wys³any: 2010-05-23, 20:16   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Nawet Novol wycofuje siê cichcem z tego zestawienia reaktywny+epoksydowy.Nikt inny na to nie pozwala,a Novol liczy,¿e mo¿e siê uda.Oby...Ja bym zdar³,koszt niewielki,a pewno¶æ skutecznej naprawy o wiele wiêksza.
 
 

lukas
Wys³any: 2010-05-23, 20:56   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 339
Je¿eli nie bêdziesz szpachlowa³ na ten epoksyd to nie zdzieraj.
Jak bêdziesz k³ad³ bazê to dawaj jej maksymalnie d³ugie czasy odparowania, tylko nie przesusz i powinno byæ OK.

Jak bêdziesz szpachlowa³ to po szpachlowaniu poczekaj z obróbk± np. dwa dni. Pó¼niej cienko podk³ad akrylowy i baza.
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-05-24, 07:14   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
jacenty 741 napisa³/a:
Nawet Novol wycofuje siê cichcem z tego zestawienia reaktywny+epoksydowy.Nikt inny na to nie pozwala,a Novol liczy,¿e mo¿e siê uda.Oby...Ja bym zdar³,koszt niewielki,a pewno¶æ skutecznej naprawy o wiele wiêksza.


Z tym podk³adem z utwardzaczem kwasowym i epoksydem to jest tak, ¿e ka¿dy WASH PRIMER ma utwardzacz z 1% kwasem fosforowym ( czyli ka¿dy jest prawie takiej samej budowy ) ... a Epoksyd jest zawsze w ka¿dej firmie inny. Inny do tego stopnia, ¿e w niektórych jest tylko gruntem, w innych wype³niaczem gruntuj±cym, a w innych ju¿ wype³niaczem epoksydowym. Sam epoksyd ma wiele zastosowañ ... od ¿ywicy do produkcji ³odzi i ¿elkotu po substancje ochronne antykorozyjne.

W wielu przypadkach w bran¿y motoryzacyjnej podk³ad epoksydowy jest modyfikowany poliuretanem i nadaje siê do nak³adania na niego lakieru nawierzchniowego ... bez warstwy podk³adu akrylowego. W naprawach samochodów ciê¿arowych i autobusów to podstawowy grunto-wype³niacz. Tu Akryl to rzadko¶æ.

Z powodu tych ró¿nic w budowie chemicznej i w³a¶ciwo¶ciach materia³u, który lakiernicy samochodowi nazywaj± epoksydowym ... jedne mo¿na k³a¶æ na reaktywny podk³ad utwardzany z kwasem fosforowym ... a innych absolutnie - nie mo¿na. Dlatego jeszcze d³ugo bêdzie wiele opinii, ¿e mo¿na to robiæ i wiele absolutnie przeciwstawnych.

W wypowiedziach tego typu popieraj±cych ³±cznie tych dwóch materia³ów nak³adaniem ich na siebie trzeba ju¿ byæ precyzyjnym i podaæ jakiego producenta materia³u dotyczy to przyzwolenie. W wiêkszo¶ci przypadków w tych czo³owych koncernach lakierniczych nie stosuje siê takiego po³±czenia i tu nak³adanie epoksydu na wash primer jest niewskazane.... ale zauwa¿cie na razie nikt stanowczo tego nie zabrania ... jak np. nak³adania bazy wodorozcieñczalnej na go³± stal, czy mokry lakier bezbarwny !!!

... a co do kolejno¶ci WASH PRIMER i na to lakier akrylowy ... to jak najbardziej mo¿na tak zrobiæ . Nie wolno tylko k³a¶æ na to bazy ... ale tylko wodorozcieñczalnej lub takiej która zawiera du¿o rozcieñczalnika organicznego ( w praktyce najlepiej ¿adnej ).
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

lakar
Wys³any: 2010-07-22, 09:44   
0
UP DOWN

Pomóg³: 2 razy
Posty: 51
na reaktywny na tysiac procent mozesz dac lakier akrylowy.nie bazowy.podklady reaktywne trzeba izolowac produktem 2 k zazwyczaj podkladem.ale nic sie nie stanie absolutnie nic jezeli polozysz akrylowy lakier na reaktywny.jezeli chodzi o antykorozje to lepiej reaktywny sprawdza sie w troj warstwie tzn grunt podklad 2 k i dopiero lakier.ale na belke smialo mozna tak zrobic.nie zaden baranek!!!!!!!!!! nagrunt nie wolno poodpada po pewnym czasie.
 

obcy_69
Wys³any: 2010-07-22, 12:49   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
A co powiecie na taki przypadek...REAKTYWNY NOVOL - AKRYLOWY DP wysuszone przez noc w 30*...rano na to szpachlowka DP...Podczas obrobki szpachli AKRYLOWY schodzi z REAKTYWNEGO..Co moze byc przyczyna..??
 

camel
Wys³any: 2010-07-22, 13:39   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 94
Sk±d: Kraków
obcy_69 a ile czeka³e¶ na odparowanie reaktywnego? Mo¿e za szybko akryl poszed³ na niedoschniêty reaktywny ?

a co do wcze¶niejszej dyskusji w karcie reaktywnego z novola jest:

karta rektywnego

Uwaga:
Szpachlówek poliestrowych, podk³adów epoksydowych oraz lakierów akrylowych nie nak³adac bezpo¶rednio na podk³ad reaktywny.
 

obcy_69
Wys³any: 2010-07-22, 19:42   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
Okolo 30 minut...w dodatku przy tak duzej tem. 30*. To chyba dwa razy dluzej jak w karcie technicznej..?
 

camel
Wys³any: 2010-07-23, 10:40   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 94
Sk±d: Kraków
no to nie mam pojêcia, u mnie raz siê zdar³o wiêcej jak w rogu wyla³em za duzo reaktywnego, a po za tym zero problemów, zawsze reaktywny na to podk³ad akryl dwie warstwy i trzyma ...
Jedyne co mi przychodzi do g³owy to pomylony utwardzacz, albo umyty pistol w nitro i nie wysuszony dok³adnie przed natryskiem ...
_________________
amator
 

obcy_69
Wys³any: 2010-07-24, 16:41   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
Nie nie...o pomylce utwardzacza nie ma mowy..a pistolety po myciu wycieram do sucha..
W pierwszym przypadku tez tak sie stalo...myslalem jednak , ze za krotko suszylem akrylowy (okolo 2 godz.)..Dlatego usunalem wszystko i zrobilem od nowa, jednak nic sie nie zmienilo nawey po calonocnym suszeniu jak wyzej opisalem..

Mysle, ze przyczna moze lezec w pomieszaniu systemow..a mianowicie REAKTYW NOVOLA...AKRYL DP....
I jeszcze jedna rzecz...dysza postoletu 1.8 - moze za duza srednica, a co za tym idzie za gruba warstwa REAKTYWNEGO...??
 

³ysy73 
Wys³any: 2010-07-24, 18:33   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 978
Siema.
Obcy.... nie wiem jaka jest przyczyna ale ja staram siê ju¿ uciekaæ na jedn± liniê jednej firmy.
I nic mnie przed tym ju¿ nie powstrzyma.
Szczególnie po ostatnim przypadku:
Dwa takie same auta i takie same elementy a dok³adnie tylne klapy z doklejonymi spoilerami. I na jednej klapie spoiler i klej siê trzymaj± klaru, a na drugiej nie bo klej od³azi p³atami razem z klarem i baz± z podk³adu.
Materia³y: te same klary DP 1120 bez rozpuchu, te same bazy Debera z tymi samymi rozpuchami Cara, podk³ady matowane i odt³uszczane takimi samymi materia³ami i gradacjami, co wiêcej 400 na g±bce na sucho, wiêc o rysy nie ma co siê martwiæ, a z jednego podk³adu z³azi, a z drugiego nie.
Podk³ady oczywi¶cie inne: NOVOL i IWAT
Z IWAT-a z³azi, a z NOVOL-a nie
Dlatego to by³ gwó¼d¼ do trumny i ostatnie auto z mieszanymi firmami materia³ów.
Ja to pitolê i wpadam na ca³± liniê DP.
Mam gdzie¶ czytanie jakich¶ g³upich kart i domy¶lanie siê co z czym¶ siê powarzy, a co nie.
Olaæ to. Biorê teraz to co zaleca jeden producent i MUSI DO SIEBIE PASOWAÆ.
I wcale nie wyjdzie dro¿ej.
A spokojna g³owa jest.
Pzdr
 

obcy_69
Wys³any: 2010-07-24, 18:59   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
Tak jak piszesz...

Zaopatrzylem sie juz w pare produktow...
jednak w mojej okolicy nie mam mieszalnika DP...bede musial wybrac sie do Lublina..
Z neta jakos nie mam wiary...szczegolnie rozlewane materialy..
 

³ysy73 
Wys³any: 2010-07-24, 19:09   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 978
obcy_69 napisa³/a:
Z neta jakos nie mam wiary...szczegolnie rozlewane materialy..

No nikogo nie obra¿aj±c ja te¿.
Tu u mnie chwal± niby produkty IWAT-y.
Ale czy ze wzglêdu na jako¶æ czy na cenê to ciê¿ko mi powiedzieæ.
DP ma pewn± ma³± wadê: otó¿ wiele produktów jest tylko w wielkich opakowaniach.
Np. epoksydowy tylko w 3, czy 3,5 kg a to jest troszkê uci±¿liwe.
Iwat ma wszystko w opakowaniach kilogramowych i to jest du¿y plus. Ale z kolei bazy nie maj± pe³nej gamy kolorów -tak mi mówili w mieszalniach.
Wiêc sam siê waham, bo mam do¶æ przypa³ów. Kiedy¶ bywa³y one naprawdê baaaaaaaardzo sporadyczne, ale od jakiego¶ czasu......... :sciana: :sciana:

CZY KTO¦ U¯YWA LINII IWAT-y ???
I mo¿e co¶ o niej powiedzieæ?
 

lakar
Wys³any: 2010-07-25, 16:35   
0
UP DOWN

Pomóg³: 2 razy
Posty: 51
probowalem podkladow iwaty i lakierow bazowych cenowo jest niedrogo jakosc taka sobie.na starsze auta typu golf 3 jakis tam deewo tico mozna uzyc.na lepsze auta lepiej wziac lepszy towar.podklad siada z baza nie jest tak zle dobre krycie.
 

crystal
Wys³any: 2010-07-25, 19:36   
0
UP DOWN


Pomóg³: 9 razy
Posty: 611
IVAT.
Nie IWATA.
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materia³y

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group