Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
Repsol 
Wys³any: 2010-11-25, 17:21   Malowanie motocykla
0
UP DOWN

Posty: 3
Sk±d: Ma³opolska
Na pocz±tku witam wszystkich serdecznie.

Zacznê od tego, ¿e przegrzeba³em forum z podobnymi tematami i to tylko zrobi³o mi jescze wiêkszy mêtlik w g³owie ni¿ mia³em na pocz±tku i naprawdê nie wiem jak siê za to zabraæ.

Otó¿ mam do polakierowania trzy plastikowe elementy motocykla (czasza, b³otnik, boczek) i ca³y problem w tym, ¿e nie mam zielonego pojêcia jak siê za to zabraæ (tzn. jakich farb i materia³ów u¿yæ).
W zwiazku z powy¿szym mam do Was kilka pytañ:



1. Jakiej szpachli uzyæ? Przymierzam siê do takiej, czy ona bêdzie dobra?

http://allegro.pl/ppg-szp...1299405565.html

2. Jaki podk³ad zastosowaæ?

http://allegro.pl/podklad...1293876717.html

Taki bêdzie okey? Czy mo¿e jaki¶ zwyk³y akrylowy dawaæ?

3. Czy do bazy i bezbarwnego dodawaæ jakich¶ "uszlachetniaczy" aby zwiêkszyæ ich elastyczno¶æ?

4. Owiewki posiadaja na sobie oryginalny lakier, jednak w niektórych miejscach s± pêkniête i niebawem bêd± zespawane. Czy w takiej sytuacji usuwaæ stary lakier do go³ego plastiku, zmatowiæ go czy jak to ugry¼æ?


Proszê o pomoc/doradztwo.
Je¶li to co poda³em w linkach niezbyt pasuje to bardzo prosi³bym Was o podanie swoich linków do konkretnych materia³ów.

Ogólnie chodzi mi o to abyscie mi wyt³umaczyli/opisali wszystko tak "³opatologicznie" krok po kroku jak mam to wszystko zrobiæ aby mia³o to rêce i nogi. I nie odpad³o po kilku zej¶ciach z gumy... :roll:

Z góry Dziêkuje i Pozdrawiam.
 

jacenty 741
Wys³any: 2010-11-25, 19:32   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Szpachla-mo¿e byæ,podk³ad-musi byæ.Musi,bo to pzp,czyli podk³ad do plastiku,który nadaje przyczepno¶æ kolejnym warstwom,natomiast KONIECZNIE MUSI ZOSTAÆ POKRYTA PODK£ADEM AKRYLOWY,nie mo¿e zostaæ jako warstwa pod szpachlê ani lakier nawierzchniowy.Zw³aszcza,¿e bêdzie spawanie i odkryty materia³ rodzimy,¿e tak powiem.Z tym,¿e Tobie bêdzie potrzeba mo¿e 100 ml tego produktu,mo¿na go kupiæ rozlewanym,chyba,¿e planujesz wiêcej takich robótek,wtedy bierz litr.
Po spawaniu rozszlifuj miejsce spawu tak,aby by³y w miarê mo¿liwo¶ci ³agodne przej¶cia,rysy i odpryski podobnie,ale niekoniecznie do go³ego plastiku.Na go³y plastik pryskasz cienk± warstwê pzp (akurat Profix jest bezbarwny).czekasz ok 10 min,i dajesz 2-3 warstwy podk³adu akrylowego,najlepiej wype³niaj±cego.
Pó¼niej szpachla,do skutku kilka cienkich warstw,znowu podk³ad akrylowy,je¶li plastiki s± giêtkie,mo¿esz dodaæ 5-10 % uelastyczniacza (na gotow± mieszankê podk³adu z utwardzaczem).Pó¼niej szlifowanie ,i co tam sobie stryjenka ¿yczy:akryl (chyba nie?),lub baza+bezbarwny,do którego znowu mo¿esz dodaæ ok 5-10% uelastyczniacza.
 
 

Repsol 
Wys³any: 2010-11-26, 19:46   
0
UP DOWN

Posty: 3
Sk±d: Ma³opolska
No teraz ju¿ jest dla mnie wszystko bardziej jasne, ale kilka znaków zapytania nadal mam. Mianowicie nurtuje mnie to:

1. Czy oryginalny lakier który jest na owiewkach musi zostaæ zmatowiony papierem ¶ciernym zanim po³o¿ê na niego podk³ad akrylowy? Je¶li tak, to jakiej grubo¶ci papierem? Dodam, ¿e lakier na owiewkach jest w bardzo dobrym stanie (¿adnych rys, ¿adnych odprysków), tylko miejsca gdzie bêdzie spoina od spawu bêdzie chropowata no ale to juz wiem, ¿e mam przyg³adziæ i przymalowaæ podk³adem do plastiku.

2. Jak ju¿ ponak³adam te wszystkie warstwy akrylu i szpachli to czym i jak to szlifowaæ? Jakimi papierami? Na mokro?

3. Czy uelastyczniacz nie zmieni odcienia bazy?

4. Czy bezbarwny musi byæ dobrany do konkretnej bazy, czy mogê zastosowaæ obojêtnie jaki bez obaw ¿e siê wzajemnie "pogryz±"?

5. Podobno do motocykli stosuje siê jakie¶ specjalne bezbarwne (cukierkowe czy jak im tam) aby wydobyæ g³êbie koloru, czy to prawda? Je¶li tak to prosi³bym o nazwê tego specyfiku.
 

jacenty 741
Wys³any: 2010-11-27, 16:58   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Lakier w dobrym stanie oszczêd¼,bêdzie podk³adem pod kolejne warstwy,zmatujesz go przed k³adzeniem bazy papierem 800 lub 1000,podobnie jak podk³ad.Do podk³adu papier 3200-400,drobniej nie,bo nie bêdzie przyczepno¶ci,grubiej nie,bo mo¿e byæ widaæ rysy.Podk³ad mo¿esz szlifowaæ na mokro,mo¿esz te¿ na sucho,wa¿ne,¿eby nie poprzecieraæ siê do szpachli ani do plastiku(ani te¿ starej bazy,bo mo¿e siê podnie¶æ).Markowy uelastyczniacz nie zmieni Ci koloru,marka noname-nigdy nie wiadomo.
Idea³em jest stosowanie bazy i bezbarwnego z jednej linii,ale wiem z do¶wiadczenia,¿e czasami jest o to trudno,natomiast ryzyko pogryzienia siê bazy i bezbarwnego (lub jego ³uszczenia po jakim¶ czasie) jest minimalne przy stosowaniu markowych produktów.
Co do lakierów motocyklowych:to dosyæ drogie produkty,a g³êbiê mo¿na uzyskaæ nak³adaj±c kilkukrotnie lakier bezbarwny,z przerwami na wyschniêcie i matowanie.
 
 

kropen16 
Wys³any: 2010-11-27, 17:52   
0
UP DOWN
Przemo

Pomóg³: 11 razy
Posty: 324
Sk±d: MKW
jacenty 741 napisa³/a:
Do podk³adu papier 3200-400,drobniej nie

papier 320-400 zeby sie ktos nie pomylil
 
 

jacenty 741
Wys³any: 2010-11-27, 21:29   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
O kurka,ale bobol! :oops:
 
 

kropen16 
Wys³any: 2010-11-27, 21:39   
0
UP DOWN
Przemo

Pomóg³: 11 razy
Posty: 324
Sk±d: MKW
spoko kazdemu sie zdarza ;)
 
 

Repsol 
Wys³any: 2010-11-30, 16:02   
0
UP DOWN

Posty: 3
Sk±d: Ma³opolska
jacenty 741 napisa³/a:
Lakier w dobrym stanie oszczêd¼,bêdzie podk³adem pod kolejne warstwy,zmatujesz go przed k³adzeniem bazy papierem 800 lub 1000,podobnie jak podk³ad.


Czyli na star± baze mam nie k³a¶æ podk³adu akrylowego? Tylko mam go po³o¿yæ w miejscach gdzie by³ spaw (oczywi¶cie na wcze¶niej po³o¿ony podk³ad do plastiku) i gdzie s± ewentualne jakie¶ uszczerbki? Dobrze to wszystko rozumiem?

jacenty 741 napisa³/a:
Do podk³adu papier 320-400,drobniej nie,bo nie bêdzie przyczepno¶ci,grubiej nie,bo mo¿e byæ widaæ rysy.


Czyli przed na³ozeniem podk³adu szlifowaæ papierem 320-400, a przed na³ozeniem bazy papierami 800 lub 1000?

I jeszcze jedno pytanie:

Czym najlepiej jest odt³u¶ciæ powierzchniê do lakierowania? Benzyn± ekstrakcyjn±?
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2010-11-30, 16:25   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Do od³uszczania powierzchni przygotowanych do lakierowania stosuje sie specjalne "zmywacze-odt³uszczacze do powierzchni lakierowanych" ,do kupienia w ka¿dym sklepie mieszalni z lakierami samochodowymi :tak: Pozdrawiam! :spoko:
 

jacenty 741
Wys³any: 2010-11-30, 19:49   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Repsol napisa³/a:
Czyli na star± baze mam nie k³a¶æ podk³adu akrylowego?
Je¶li nie chcesz i nie musisz,bo s± rysy,to mo¿esz z tego zrezygnowaæ.Mo¿esz daæ podk³ad tylko tam,gdzie mia³e¶ rysy,odpryski lub bêdzie szpachla.Ale ja doradzi³bym po³o¿enie na ca³o¶æ,wtedy bêdzie wiêkszy spokój co do jednolito¶ci odcienia,i,je¶li nie przeszlifujesz siê nigdzie do bazy,spokój o podnoszenie pow³oki.
 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group