Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
marchew6260
Wys³any: 2011-04-06, 12:52   Podk³ad akrylowy na reaktywny innej firmy
0
UP DOWN

Posty: 27
Witam. Mam dylemat odno¶nie tego czy na podk³ad reaktywny Novola mogê po³o¿yæ podk³ad akrylowy innej firmy np Duxone DX1062 ? Ma kto¶ mo¿e do¶wiadczenie z tymi dwoma produktami po u¿yciu razem? A mo¿e kto¶ stosuje z powodzeniem na reaktywny Novola jaki¶ inny podk³ad akrylowy? Z góry dziêkuje za pomoc.
 

obcy_69
Wys³any: 2011-04-06, 18:50   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
Kolego ...ja mialem problem z tego typu kombinacja..
Wlasnie na reaktywny z NOVOLa polozylem akrylow 1052-56 DP. Po paru godzinach, nalozylem na to szpachlowke. W tym momencie pojawil sie problem...bo podczas obrobki szpachli, akrylowy zaczal odchodzic od reaktywnego.
Usunalem wszystko do zera myslac, ze za krotko suszylem w/w podklady. Powtorzylem czynnosc i szpachla poszla juz po parunastu godzinach..jednak sytuacja sie powtorzyla. . :tak:

Nie wiem jak ma sie sprawa, gdy nie nalozysz na to szpachli, tylko przypuscmy polakierujesz..byc moze da rade. Ja nie probowalem wiecej. :D
 

jacenty 741
Wys³any: 2011-04-06, 21:49   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
A ja w³a¶nie takie zestawienie stosowa³em,czyli 340 novola i 1062/1064 duxona.I przyznam (mo¿e ze wstydem),¿e wiêkszy problem robi³ mi siê przy kombinacji z 1061 duxona,jako¶ ³atwo siê podnosi³ przy nak³adaniu akrylowego,mimo,¿e jest z tej samej linii,by³ suszony w³a¶ciwy czas we (w miarê) w³a¶ciwej temperaturze...A tak dok³adnie latem.
Co wa¿ne,nie pozwoliæ na przeszlifowanie akrylowego w stopniu ods³aniaj±cym reaktywny przed nak³adaniem bazy,bo siê zgryzie.Ale to ju¿ raczej problem wszystkich reaktywnych...
 
 

marchew6260
Wys³any: 2011-04-07, 07:32   
0
UP DOWN

Posty: 27
Czyli pozostaje mi spróbowaæ i samemu siê przekonaæ albo nie kombinowaæ i kupiæ akrylowy Novola... Chyba jednak bêdê eksperymentowa³ :)
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-04-07, 08:52   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
To ciekawe co piszecie o tej reakcji z poliestrem obu pow³ok ( reaktywny + akrylowy ).
W takiej sytuacji, a¿ ci¶nie siê rada ¿eby na reaktywny po³o¿yæ epoksydowy i dopiero poliester. Tylko, ¿e temat reaktywny + epoksydowy nigdy nie zosta³ nigdzie do reszty wyja¶niony. Tzn. ... Mo¿na tak robiæ ? czy ... Nie mo¿na tak robiæ ? Jedni technicy i materia³y szkoleniowe - TAK, a inni ABSOLUTNIE NIE. W obu opiniach brak uzasadnienia i wyja¶nienia dlaczego ?

Jednak - jedno jest z pewno¶ci± czytelnie wyja¶nione w wiêkszo¶ci koncernów lakierniczych. Nie nak³ada siê poliestrów na wype³niacze akrylowe.

Natomiast reaktywny podk³ad z utwardzaczem kwasowym powinien byæ pokrywany ka¿dym podk³adem akrylowym niezale¿nie od tego kto go produkuje. Te produkty ³±cz± siê przez adhezje ( przyleganie ) a nie przez reakcje chemiczn±. £±cz± siê bez wzajemnej penetracji pow³oki. ( ^^ bez podtekstów ^^ ) .... Mo¿e akurat w tych konkretnie przywo³anych produktach dwóch firm jest jaki¶ sk³adnik który siê wzajemnie wyklucza. To jednak jaki¶ zbieg okoliczno¶ci ... je¿eli nie b³±d wykonawczy.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

jacenty 741
Wys³any: 2011-04-07, 09:21   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Eksperymentuj.Mi siê to sprawdza³o,sprawdza nadal,i jako¶ nie mogê przekonaæ siê do 1061,który nazywany wasch primerem nie ma aktywatora,a jedynie rozcieñczalnik,a w jego sk³ad wchodzi ¿ywica epoksydowa :shock: .No to co to w koñcu jest?I czemu potrafi siê d¼wign±æ pod wp³ywem rozcieñczalnika z bazy lub (co gorsza) podk³adu akrylowego?
 
 

obcy_69
Wys³any: 2011-04-07, 21:50   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
PROJEKTER napisa³/a:
To jednak jaki¶ zbieg okoliczno¶ci ... je¿eli nie b³±d wykonawczy.

Z racji tego, ze byla to naprawa na nieduzej powierzchni..podklady rozrabialem na strzykawke. Wiec jezeli chodzi o proporcje, to byly jak najbardziej zachowane. Co do czasow odparowania rowniez. Okres letni, wiec i temperatura oscylowala w okolicach zalecanej. Grubosci poszczegolnych warstw mysle, ze tez odpowiednie. Czasy suszenia opisalem wyzej. Jezeli wystapilby blad w wykonaniu, to sam juz nie wiem w ktorym miejscu.
PROJEKTER napisa³/a:
Jednak - jedno jest z pewno¶ci± czytelnie wyja¶nione w wiêkszo¶ci koncernów lakierniczych. Nie nak³ada siê poliestrów na wype³niacze akrylowe.

Odkad przeszedlem kilka szkolen w SIKKENSIE.. bylo to jakies 20 lat temu.. :help:
Zawsze staralem sie nakladac szpachlowki wedlug zalecen - na gola blache, nie wchodzac na stare powloki. Gdy nastepnie chcialem uzyc natryskowki, a odslanieta blacha nosila slady ocynku ..operacje poprzedzalem cienka warstwa np.. ROD BROWNa (Standoxa)..
Tak..wlasnie zalecali szkoleniowcy z tamtego okresu.

Studiujac jednak lekture ..tego jak i jeszcze jednego forum, prym wioda dwie metody...
1..czysta gola blacha - podklad EPOKSYDOWY.
2..blacha zarazona ruda - podklad REAKTYWNY + podklad AKRYLOWY.
Oczywiscie uzsadnione sa one, jak najlepszym zabezpieczniem antykorozyjnym.

I teraz ...skoro (jak cytuje PROJEKTER)..producenci nie zalecaja nakladania poliestrow na wypelniacze akrylowe, to mamy ambaras.
Zarazem ..nie ma konkretnych uzasadnien przeciwko stosowaniu EPOKSYDU na REAKTYWNY...to moze bylo by to lepszym rozwiazaniem.??
NOVOL do niedawna zalecal taka technologie.. podobno jednak wycofali sie z niej. :/ :/ :/
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-04-08, 11:16   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
obcy_69 napisa³/a:
I teraz ...skoro (jak cytuje PROJEKTER)..producenci nie zalecaja nakladania poliestrow na wypelniacze akrylowe, to mamy ambaras.


Nie mamy ambarasu ... bo podk³ad reaktywny z utwardzaczem kwasowym nie jest antykorozyjnym zabezpieczeniem blachy tylko materia³em który reaguje chemicznie z pod³o¿em. Wszed³ on powszechnie do u¿ytkowania w bran¿y napraw samochodowych ale nie zapominajmy jednak ³askawie ¿e to materia³ wspomagaj±cy w przypadku gdy nie ma mo¿liwo¶ci dok³adnego usuniêcia tlenku metalu z powierzchni. W przypadku go³ej blachy stalowej wystarczaj±cym jest pokrycie materia³em epoksydowym na który jak najbardziej mo¿na nak³adaæ poliester. Wszystkie podk³adu akrylowe s± wype³niaczami i dlatego s± zbyt miêkkie i podatne na szlifowanie ¿eby nak³adaæ na nie twardy poliester.

Do tego podk³ad akrylowy z wype³niaczem mineralnym ... a nawet syntetycznym nie spe³nia podstawowej funkcji gruntu na go³e metale ... pod szpachlówk± poliestrow± .... bo nie odcina dostêpu wilgoci do blachy. Dlatego materia³y lakiernicze dzieli siê na grunty i wype³niacze, a podk³ad akrylowy jest w pow³oce ochrono dekoracyjnej - wype³niaczem. Nie stosuje siê go do ochrony metali przed korozj± tylko do uzyskania odpowiedniego efektu dekoracyjnego tu¿ przed koñcow± aplikacj± warstwy ozdobnej.

Jak widzisz @obcy nie ma problemu. Reaktywny jest na blachy z widocznym tlenkiem metalu ... Epoksyd to grunt pod kit szpachlowy poliestrowy ... a akryl to wype³niacz miêdzywarstwowy. ;)
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

wsmpw 
Wys³any: 2011-04-08, 11:26   
0
UP DOWN
Pawe³ WSM


Pomóg³: 1 raz
Posty: 85
Sk±d: Pabianice
PROJEKTER,
no i teraz to wiem co i jak przzynajmniej bo z szukania to tylko cz³owiek siê bardziej g³upi robi... a jeszcze mam pytanie co siê stanie jak po³o¿e reaktywny na zdrow± go³± blache a jak jest z blachami ocynkowanymi mozna na nie k³a¶æ epoxyd albo reaktywny?
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-04-08, 12:06   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Reaktywny czy kwa¶ny - w waszym ¿argonie to grunt z 2% utwardzaczem kwasowym zawieraj±cym 75 % kwas ortofosforowy. Tymczasem wiêkszo¶æ materia³ów chemoutwardzalnych w tym lakiery nawierzchniowe s± utwardzane kwasem ... im wiêksza jego kondensacja tym szybszy utwardzacz.

AKRYL, EPOKSYD, czy POLIWINYL ( jak w przypadku Wash Primerów ) to tylko spoiwo lun ca³e substancje b³onotwórcze. S± produkty na bazie spoiwa epoksydowego które s± lakierami nawierzchniowymi. S± tak¿e grunty na spoiwie akrylowym i wype³niacze epoksydowe.


Dlatego @wsmpw udzielenie ci prostej odpowiedzi jest raczej "nie odpowiedzialne" :tak: . Potocznie z u¿yciem skrótów my¶lowych mo¿na oczywi¶cie stwierdziæ ¿e Epoxyd czy reaktywny nadaje siê na blachy ocynkowane, jednak sugerujê ci nie podchodziæ do tego tak rutynowo i zawsze sprawdzaæ na jakie pod³o¿e producent materia³u go przewiduje. Akryl, Epoksyd czy Reaktywny to nie s± nazwy konkretnych produktów tylko jednego sk³adnika. Taki przewodnik jest jak mapa uk³adu s³onecznego u¿ywana do okre¶lenia loklizacji sklepu z lakierami w centrum Pabianic ^^ ( tak na marginesie jaka¶ mieszalnia jest przy rynku w Pabianicach ^^ ) ... w ka¿dym razie to bezu¿yteczna wiedza je¿eli tylko na niej opierasz przyzwyczajenie do stosowania danej grupy produktów.

Zastosowanie takiego, a nie innego spoiwa w produkcie nie jest wcale jednoznaczne z tym ¿e ten konkretny podk³ad jako np akryl nie nadaje siê na aluminium czy ocynk. Wystarczy ¿e producent umie¶ci w nim odpowiednie dodatki i modyfikatory i dostaniesz do rêki grunt na ocynk i aluminium ... akrylowy.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

wsmpw 
Wys³any: 2011-04-08, 12:29   
0
UP DOWN
Pawe³ WSM


Pomóg³: 1 raz
Posty: 85
Sk±d: Pabianice
ok rozumiem nie da siê tego jednoznacznie okre¶liæ...
ps. jest przy rynku mieszalnia ppg,glasurit,ale handluj± wszystkim chyba a no i s± przedstawicielami firmy SATA ;)
 
 

obcy_69
Wys³any: 2011-04-08, 19:04   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
PROJEKTER napisa³/a:
Jak widzisz @obcy nie ma problemu. Reaktywny jest na blachy z widocznym tlenkiem metalu ... Epoksyd to grunt pod kit szpachlowy poliestrowy ... a akryl to wype³niacz miêdzywarstwowy.


Ok ok PROJEKTER..ja sobie doskonale zdaje sprawe, jakie zadanie spelniaja poszczegolne produkty..

Dlaczego napisalem , ze mamy ambaras ..otoz dlatego, jak sam chyba wiesz..na kwas nie mozna nalozyc poliestru tak...??
Musisz go pokryc akrylowym prawda..??
Bo jak sam piszesz co do epoksydu na kwas sa podzielone zdania...czy tak..??


Jezeli mam czysta blache ...to poloze sobie epoksyd i na to poliester..
Ale jezeli mam blache zarazona ruda ..to zeby ja zneutralizowac musze dac kwas. Kwas musze pokryc akrylowym.

I tutaj Twoj cytat...
PROJEKTER napisa³/a:
Jednak - jedno jest z pewno¶ci± czytelnie wyja¶nione w wiêkszo¶ci koncernów lakierniczych. Nie nak³ada siê poliestrów na wype³niacze akrylowe.


Czyli co...nie moge tego pokryc poliestrem...??
 

kalbi 
Wys³any: 2011-04-08, 19:07   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
obcy_69 napisa³/a:
mamy ambaras ..otoz dlatego, jak sam chyba wiesz..na kwas nie mozna nalozyc poliestru tak..
dzi¶ by³ u mnie handlowiec z Roberlo i mówi³ mi, ¿e maj± jaki¶ podk³ad wytrawiaj±cy na który mo¿na k³a¶æ szpachlê, a natomiast nie mo¿na na szpachlê k³a¶æ tego reaktywnego, czyli zupe³nie odwrotnie ni¿ to jest normalnie... jak znajdê to zapodam kartê do tego produktu
_________________

 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-04-08, 19:22   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
obcy_69 napisa³/a:
Czyli co...nie moge tego pokryc poliestrem...??

Je¿eli mam siê wypowiedzieæ autorytatywnie i braæ za to odpowiedzialno¶æ to napisze tak :

JA nigdy nie u¿y³bym podk³adu reaktywnego w miejscy gdzie ma byæ k³adziony kit poliestrowy.
I bez znaczenia jest co tam by posz³o na ten reaktywny. Po prostu bym go nie u¿y³ w takim miejscu i ju¿.

Wygryz³bym t± korozjê zêbami zerwa³ mini szczoteczk± drucian±, czy¶ci³ cifem ze zmywaczem, ale nie po³o¿y³bym tam podk³adu z kwasem .... tylko epoksyd.... bo JA nigdy nie zak³ada³em, ¿e podk³ad kwasowy jest odrdzewiaczem, a mam takie wra¿enie, ¿e tak go w³a¶nie traktuj± co poniektórzy z was.


Co do akrylu i poliestru to tu ju¿ nie ma miejsca na dyskusje. :x: Tak siê nie robi bo to niezgodne z technologi±. Kolejno¶æ jest prosta najpierw poliester, a jak jest ju¿ równo to wtedy akrylowy wype³niacz i lakier. A nie trochê tego potem trochê tamtego i znów trochê tego ... bo wreszcie pojawia siê post na forum .... Lakier mi usiad³ po wypolerowaniu - POMOCY !
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

obcy_69
Wys³any: 2011-04-08, 19:42   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
obcy_69 napisa³/a:
Kolego ...ja mialem problem z tego typu kombinacja..
Wlasnie na reaktywny z NOVOLa polozylem akrylow 1052-56 DP. Po paru godzinach, nalozylem na to szpachlowke. W tym momencie pojawil sie problem...bo podczas obrobki szpachli, akrylowy zaczal odchodzic od reaktywnego.
Usunalem wszystko do zera myslac, ze za krotko suszylem w/w podklady. Powtorzylem czynnosc i szpachla poszla juz po parunastu godzinach..jednak sytuacja sie powtorzyla. .


Jednym slowem, to co pisalem wyzej - potwierdzasz.

Zastanawia mnie jedynie to zdanie..
PROJEKTER napisa³/a:
Mo¿e akurat w tych konkretnie przywo³anych produktach dwóch firm jest jaki¶ sk³adnik który siê wzajemnie wyklucza. To jednak jaki¶ zbieg okoliczno¶ci ... je¿eli nie b³±d wykonawczy.
 

wsmpw 
Wys³any: 2011-04-09, 06:52   
0
UP DOWN
Pawe³ WSM


Pomóg³: 1 raz
Posty: 85
Sk±d: Pabianice
:roll: PROJEKTER, to wynika mi z tego ¿e:
1.zdzieramy ca³± korozje je¶li wystêpuje
2.po odt³uszczeniu dajemy epoksyd
3.dajemy kit
??
oj ciê¿kie jest ¿ycie amatora :sciana:
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-04-09, 08:32   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
obcy_69 napisa³/a:
Zastanawia mnie jedynie to zdanie..
PROJEKTER napisa³/a:
Mo¿e akurat w tych konkretnie przywo³anych produktach dwóch firm jest jaki¶ sk³adnik który siê wzajemnie wyklucza. To jednak jaki¶ zbieg okoliczno¶ci ... je¿eli nie b³±d wykonawczy.


Co mam wyja¶niæ ? Chodzi o ten zbieg okoliczno¶ci ?

Mo¿e s± dwa sk³adniki w tych produktach które ze sob± reaguj±. Mo¿e do obu doda³e¶ jaki¶ rozcieñczalnik. Mo¿e w obu przypadkach za krótko suszone, albo za du¿a wilgotno¶æ powietrza bo la³o na dworze ... nie wiem.

Natomiast zdecydowanie wiem, ¿e nawet w tych ma³o cenionych firmach lakierniczych pracuj± chemicy i nie nie robi± tego nikomu po z³o¶ci, albo specjalnie przeciwko w³asnej firmie i nie wypuszczaj± na rynek produktów które w ka¿dych okoliczno¶ciach i zawsze s± g...o warte.

Za tymi chemikami stoj± technicy i handlowcy którzy zbieraj± informacje z rynku na temat podobnych produktów i buduj± w efekcie zapotrzebowanie na konkretny produkt i procedurê postêpowania przy jego stosowaniu w miarê zbie¿n± z innymi produktami

Przewagê maj± te materia³y które stosowane s± intuicyjnie jak np lakier bezbarwny gdzie w 80 % przypadków proporcje ³±czenia z utwardzaczem s± 2 :1. Podobnie jest ze szpachlówk± poliestrow± ... ale wiêkszo¶æ produktów ma ju¿ swoj± w³asn± procedurê bo tu technicy i chemicy uznali ¿e powinno byæ inaczej ni¿ u konkurencji. Procedura to Karta Techniczna. Oczywi¶cie ma³o kto to czyta bo po 10 / 20 latach w zawodzie jest siê ju¿ rutyniarzem i dzia³a intuicyjnie. W efekcie dostajesz produkt który z powodzeniem stosujesz od lat z innej firmy, u¿ywasz go jak zawsze ... czyli zgodnie z w³asnym do¶wiadczeniem i przyzwyczajeniem, a tu dupablada i efekt jest nie taki jak siê spodziewa³e¶.

Oczywi¶cie przyczyna zawsze le¿y po stronie .... produktu ^^ ... bo przecie¿ wiemy powszechnie, ¿e to produkuj± dywersanci maj±cy za cel upodliæ w³asny koncern i wybudowaæ o nim mo¿liwie najgorsz± opiniê ^^ . Szukanie przyczyny w brakach wiedzy czy roztropno¶ci lakiernika jest nieodpowiedzialne i bezsensowne, bo za nim stoj± lata pracy i setki jak nie tysi±ce pomalowanych samochodów. Po prostu materia³ jest g...niany.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

obcy_69
Wys³any: 2011-04-09, 08:49   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
No z calej tej dyskusji tak wynika..
Choc do tej pory wiekszosc twierdzila , ze na miejsce po odczyszczonej korozji dajemy kwasowy a nastepnie akrylowy. Na czysta, blache epoksyd...i dopiero na takie zabezpieczenie poliester.
Lakiernikom jednostronnie zarzuca sie niestosowanie do technologii ...gdy zglaszaja jakies problemy. Wina oczywiscie lezy po jednej stronie i nie ma dyskusji../lakiernika rzecz jasna/.
Lakiernik nie jest w stanie czysto chemicznie stwierdzic, co sie dzieje z produktem po aplikacji..od tego sa labolatoria producentow. To technicy producenta okreslaja do czego i w jakich okolicznosciach ma byc stosowany produkt.
Lakiernik moze jedynie, a wrecz powinien polegac na takich sugestiach..co zreszta czyni /mysle ,ze w wiekszosci przypadkow/.
I co sie okazuje chocby na tym przykladzie..??
Co sie okazuje na przykladzie reaktyw/epoksydowy...??
Co sie okazalo, gdy poruszylem temat mleczenia lakieru jednego z producentow..??
Oczywiscie w oficjalnych pismach od producenta ..wina lezy po stronie lakiernika.
Chocby zastosowal sie do wszystkich wskazowek.
Nie ma innej opcji... :tak: :tak: :tak:
 

obcy_69
Wys³any: 2011-04-09, 11:46   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
PROJEKTER napisa³/a:
. Procedura to Karta Techniczna. Oczywi¶cie ma³o kto to czyta bo po 10 / 20 latach w zawodzie jest siê ju¿ rutyniarzem i dzia³a intuicyjnie. W efekcie dostajesz produkt który z powodzeniem stosujesz od lat z innej firmy, u¿ywasz go jak zawsze ... czyli zgodnie z w³asnym do¶wiadczeniem i przyzwyczajeniem, a tu dupablada i efekt jest nie taki jak siê spodziewa³e¶


PROJEKTER...to chyba raczej Ty zatrzymales sie w tamtych czasach, skoro uwazasz..ze lakiernik to ciemna masa i nie potrafi sobie przeczytac karty technicznej.

PROJEKTER napisa³/a:
Natomiast zdecydowanie wiem, ¿e nawet w tych ma³o cenionych firmach lakierniczych pracuj± chemicy i nie nie robi± tego nikomu po z³o¶ci, albo specjalnie przeciwko w³asnej firmie i nie wypuszczaj± na rynek produktów które w ka¿dych okoliczno¶ciach i zawsze s± g...o warte.


Taaa...a lakiernicy celowo mieszaja technologie, majac na celu - utrudnienie sobie zycia , zepsucie reputacji, a co za tym idzie obnizenie oplacalnosci.
Dobre bo polityczne. :D :D :D

A skoro masz takie wplywy u producentow..to moze zasugeruj tu i owdzie, niech dojda to wspolnego konsensusu np. w sprawie reaktywny/epoksydowy. Bo jak narazie to z tego szczebla dochodza dezorientacyjne informacje dla lakiernikow...o czym sam zreszta wspomniales.. :tak: :tak: :tak:
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-04-09, 13:19   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
obcy_69 ... co do tego ¿e lakiernicy nie czytaj± kart technicznych to nie mam ¿adnych w±tpliwo¶ci. Faceci generalnie nie czytaj± instrukcji monta¿u, czy obs³ugi, a lakiernicy kart technicznych ... szczególnie ci co mieni± siê tytu³em do¶wiadczonych wieloletnich fachowców. Codziennie siê z tym spotykam i jest to ju¿ nudne ...kiedy¶ uwa¿a³em ¿e to ¿enuj±ce, a teraz uwa¿am to ju¿ za rutyniarstwo.

W nastêpstwie tego ... a nawet stawianie siê przeciw tym zaleceniom ... i dzia³aniom na skróty z pospiechu i z g³upich oszczêdno¶ci finansowych ... na w³asne ¿yczenie funduj± sobie 90 % problemów jakie pojawiaj± siê potem tu na forum. Skoro tak wielu jest opornych na wskazania technologiczne i "wie lepiej" to mogê tylko powtórzyæ za tob± @obcy_69 ... ju¿ powa¿nie i bez spotêgowanej ironii zwanej potocznie "sarkazmem" ...

obcy_69 napisa³/a:
... lakiernicy celowo mieszaja technologie, majac na celu - utrudnienie sobie ¿ycia , zepsucie reputacji, a co za tym idzie obni¿enie op³acalno¶ci.


Co do mojego wp³ywu na producentów to mocno przeceniasz moje mo¿liwo¶ci, a nawet wiedzê zawodow±. Kiedy¶ sam próbowa³em ustaliæ jak to jest z tymi materia³ami ... i niestety w ka¿dym przypadku jeden i drugi rodzaj produktu ma inny sk³ad chemiczny. Wiêc ilo¶æ zalet i niekorzystnych zjawisk jakie mog± miêdzy nimi nast±piæ mieszaj±c technologie jest nieodgadniona. Dziwi .... gdy dotyczy to produktów jednego koncernu, a nie ma jasnego zalecenia, ¿e nie wolna ich na siebie nak³adaæ ... ale na to nie ma ju¿ wp³ywu.

Z tymi materia³ami jest tak jak w tym ca³ym temacie. Dlatego Ja gdy mam udzielaæ rad, lub kogo¶ szkoliæ zalecam nie siêgaæ po reaktywny gdy chcemy szpachlowaæ. Gdy nie ma reaktywnego w pow³oce to nie ma z ni± problemów :spoko:
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

baqo 
Wys³any: 2011-04-09, 13:44   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
PROJEKTER napisa³/a:

Wygryz³bym t± korozjê zêbami zerwa³ mini szczoteczk± drucian±, czy¶ci³ cifem ze zmywaczem, ale nie po³o¿y³bym tam podk³adu z kwasem .... tylko epoksyd.... bo JA nigdy nie zak³ada³em, ¿e podk³ad kwasowy jest odrdzewiaczem, a mam takie wra¿enie, ¿e tak go w³a¶nie traktuj± co poniektórzy z was.
@PROJEKTER, jest jeszcze co¶ takiego jak piaskarka ,bo szkoda zêbów :D :D

Co do tematu ,przygotowania i zastosowania technologii jaka przedstawiasz widzê ¿e czujesz bluesa :) i ca³kowicie sie z Toba Robercie zgadzam :spoko: .

Epoxyd wg mnie jest najlepszym pod³o¿em pod szpachel :idea:
Zamiast aplikacji podk³adu trawiennego i akrylu wole zastosowaæ ¶rodek DuPont 5117S ,a po sp³ukaniu wod± i wysuszeniu, zabezpieczam jednocze¶nie przygotowuj±c pod pow³oki poliestrowe podk³adem epoxydowym.
Proste :)
Mówiê wtedy o chemii na rdzê .
Czêsto jest tak ¿e nawet po piaskowaniu jadê z chemi± ,aby dotar³a w najg³êbsze miejsca i epox.

pozdr.
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-04-09, 14:24   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
baqo napisa³/a:
... jest jeszcze co¶ takiego jak piaskarka ,bo szkoda zêbów :D

aaa ... chcia³em ¿eby moja determinacja by³o mocno wyeksponowana :D :D
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

wsmpw 
Wys³any: 2011-04-09, 15:14   
0
UP DOWN
Pawe³ WSM


Pomóg³: 1 raz
Posty: 85
Sk±d: Pabianice
baqo, DuPont 5117S co¶ nie moge w sieci tego nigdzie znale¼æ
 
 

baqo 
Wys³any: 2011-04-09, 15:41   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
Zosta³ opracowany w celu usuniêcia i zahamowania procesu korozji na stali i aluminium.
Kolor: zielony
Sk³ad na bazie czynników hamuj±cych proces korozji pochodzenia kwasowego i fosforowego.
Produkty
5717S
Odrdzewiacz
W³a¶ciwo¶ci
- Usuwa ¶lady korozji i neutralizuje metal w celu zapewnienia dobrej przyczepno¶ci lakieru
do powierzchni metalu lub aluminium.
- £atwy w nak³adaniu.
- Zgodny z LZO, dostosowany do dyrektywy 2004/42/UE.
Metody nak³adania - uwagi
- Pomimo, i¿ 5717S zapobiega tworzeniu siê korozji w systemie lakierowania,
powierzchnia metalu bêdzie ³atwo korodowaæ, je¶li nie zostanie odpowiednio
zabezpieczona. Koniecznym jest na³o¿enie warstwy podk³adu zabezpieczaj±cego przed
korozj± i to w jak najkrótszym czasie.
- Powierzchnia powinna byæ dok³adnie zmyta du¿± ilo¶ci± ¶wie¿ej wody po zastosowaniu
5717S w celu unikniêcia problemów z przyczepno¶ci±.
- Nie stosowaæ 5717S na powierzchniach malowanych, stali nierdzewnej, lub innych
stopach czy plastikach.
- ¯ywotno¶æ gotowego do u¿ycia produktu: - 3 dni w pojemniku plastikowym.
Owal DuPont i The miracles of science™ s± zastrze¿onymi znakami towarowymi lub znakami towarowymi firmy DuPont lub jej filii.
Data wej¶cia w ¿ycie 20 lutego 2008
5717S
ODRDZEWIACZ
Te Dane Techniczne zastêpuj± wszystkie poprzednie wydania.
REF 5717S-9 - PL - str 2-2
ZALECANE STOSOWANIE
Przygotowanie powierzchni
- Wyczy¶ciæ powierzchniê zmywaczem wstêpnym przeznaczonym do go³ej blachy DuPont
Refinish. Wytrzeæ do sucha czyst± szmatk±.
- Usun±æ wszelkie pozosta³o¶ci po szlifowaniu, przedmuchaæ sprê¿onym, wolnym od oleju
powietrzem.
- Metale ¿elazawe:
Aluminium:
wymieszaæ 1 czê¶æ 5717S z 2 czê¶ciami wody.
wymieszaæ 1 czê¶æ 5717S z 4 czê¶ciami wody.
- Na³o¿yæ roztwór g±bk± lub pêdzlem. Wyszorowaæ wilgotny metal drucian± g±bk±, papierem
¶ciernym lub twardym pêdzlem w celu usuniêcia korozji. Metal musi byæ wilgotny podczas
¶cierania.
- Kiedy metal jest jeszcze wilgotny, wytrzeæ starannie czyst±, such± szmatk±. Je¶li przed wytarciem
powierzchnia metalu zaczyna schn±æ, ponownie zmoczyæ j± roztworem.
- Wyp³ukaæ powierzchniê du¿± ilo¶ci± ¶wie¿ej wody i wytrzeæ do sucha.
- Pozostawiæ metal do ca³kowitego wyschniêcia przed przyst±pieniem do malowania.
Dane o produkcie
Dyrektywa 2004/42/UE: Warto¶æ graniczna okre¶lona przez Uniê Europejsk± dla tego produktu
(produkt kategorii: IIB(a)) w formie gotowej do u¿ycia to maksymalnie
850 g/l LZO. Zawarto¶æ LZO tego produktu w formie gotowej do u¿ycia
to maksymalnie 475 g/l.
Produkty Opakowania
(l)
Okres przechowywania w 20°C
(w latach)
Ciê¿ar w³a¶ciwy
(kg/l)
5717S 1 2 1,157
Bezpieczeñstwo
Zapoznaæ siê z Kartami Charakterystyki przed zastosowaniem produktu. Przestrzegaæ wskazówek
zamieszczonych na etykietkach puszek.
Dane te odnosz± siê tylko do materia³ów opisanych powy¿ej i nie mog± byæ stosowane w przypadku
kombinacji z innymi materia³ami lub w innych procesach. Nie mog± byæ traktowane jako gwarancja
czy specyfikacja jako¶ci i nie ponosimy ¿adnej odpowiedzialno¶ci, je¶li chodzi o ich stosowanie.

Co¶ nie dzia³a ta stronka w DP
 
 

obcy_69
Wys³any: 2011-04-09, 16:58   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
PROJEKTER napisa³/a:
Faceci generalnie nie czytaj± instrukcji monta¿u, czy obs³ugi, a lakiernicy kart technicznych ... szczególnie ci co mieni± siê tytu³em do¶wiadczonych wieloletnich fachowców.


No tak...ale idac Twoim tokiem myslenia i generalizujac, moglbym to samo pomyslec o Tobie - bo przeciez jestes facetem..?? :D :D :D
Nie wkladaj wszystkich do jednego worka.. :tak: :tak: :tak:
Jak widzisz, nie trzymam sie kurczowo wlasnych wydumek..a raczej staram sie skonfrontowac problemy nie tylko na forach..bo chocby w tym roku bylem na dwoch szkoleniach DP w Broniszach../chcesz to podesle Ci certyfikaty/.. :D :D :D
Czytam tez skrupulatnie karty technicznie../do wiary jednak nie bede Cie zmuszal/..
Jak pisalem wyzej..sprobowalem tej metody tylko dwa razy..o efekcie czytales.
I uwierz mi..staram sie eliminowac jak najwiecej bledow - bo jest to w mojej gestii. :tak: :tak: :tak
Pracuje sam dla siebie i dla wlasnej satysfakcji. Nie wyobrazam sobie, bym mial notorycznie powielac blad za bledem. :spoko:
obcy_69 napisa³/a:
nie probowalem wiecej.

Ktos jednak musial ja wypuscic w eter...skoro na tym forum, jak i na konkurencyjnym jest opisywana. Pytanie kto..??

PROJEKTER napisa³/a:
Wiêc ilo¶æ zalet i niekorzystnych zjawisk jakie mog± miêdzy nimi nast±piæ mieszaj±c technologie jest nieodgadniona. Dziwi .... gdy dotyczy to produktów jednego koncernu, a nie ma jasnego zalecenia, ¿e nie wolna ich na siebie nak³adaæ ... ale na to nie ma ju¿ wp³ywu.


Jak sam zauwazasz..sam producent ma problem z okresleniem sie, a co dopiero lakiernik, ktory powinien dostac przetestowany juz produkt.
Tutaj masz karty techniczne podkladow o ktore pytal autor tematu..http://www.novol.pl/att/1/karty_techniczne/LT-02-08_PROTECT_340.pdf
http://www.klakiernik.pl/KT/1062.pdf
Zacytuj prosze...jakis fragment z tych kart, ktory zabranialby nakladania poliestru na taka konfiguracje...lub w ogole cos o tym wspominal. :tak:
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-04-09, 23:16   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
No dobrze ... ale co z tego wynika ?

Poliestru nie k³adzie siê na wype³niacze akrylowe i to fakt taki sam jako to, ¿e nie leje siê nitra do lakieru ... choæ ¿adna karta techniczna tego nie zabrania.

Ja bym nawet nie spróbowa³ aplikowaæ epoksydu na reaktywny bo to jest ... po nic !
Nie ma takiej technologi budowy pow³oki ochronno-dekoracyjnej

Reaktywny + epoksydowy + poliester + wype³niacz akrylowy + lakier :sciana:

... ale jest taka z siedmioletni± gwarancj± dostawcy systemu :

epoksydowy + poliester +wype³niacz akrylowy + lakier

... i taka ... zupe³nie odrêbna :

reaktywny + wype³niacz akrylowy + lakier

Wiêc sk±d ci @obcy_69 przyszed³ do g³owy pomys³ ¿eby na reaktywny na³o¿yæ epoksydowy i na to poliester ? Nie ma tego w karcie technicznej, a mimo to spróbowa³e¶ ? ;)

Co teraz ? Dojdziemy do wniosku, ¿e jak czego¶ nie zabrania technologia ( karta techniczna ) to znaczy ¿e mo¿na tak robiæ ? ... Zasady technologiczne to ¶ci¶le okre¶lone procedury postêpowania. We¼ produkt A po³±cz w oznaczonych proporcjach z produktem B aplikuj jedn± warstw± dysz± X w temperaturze Y. Susz itd ... NIE MA TU miejsca na ... MO¯E LEPIEJ ZROBIÊ TAK ALBO SIAK. :sciana:

Tym w³asnie ró¿ni± siê zasady technologiczne od zawodowych sztuczek. Sztuczki czasami siê nie udaj± ;)

Poczekajmy a¿ pojawi± siê powszechniej bazy wodne z utwardzaczem i lakier UV, i nowa generacja wype³niaczy bez zwi±zków organicznych z minimaln± ilo¶ci± czê¶ci lotnych, i te bez utwardzacza, których twardo¶æ reguluje siê czasem i temperatur± suszenia promiennikiem IR. Wtedy nawyki i przyzwyczajenia trafi± powoli do lamusa. albo robisz zgodnie z opisem Krok 1, Krok, 2 Krok 3 ... albo wypadasz z gry.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

obcy_69
Wys³any: 2011-04-10, 13:58   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
PROJEKTER napisa³/a:
Wiêc sk±d ci @obcy_69 przyszed³ do g³owy pomys³ ¿eby na reaktywny na³o¿yæ epoksydowy i na to poliester ? Nie ma tego w karcie technicznej, a mimo to spróbowa³e¶ ?


PROJEKTER..czy Ty czytasz forum..??
Mysle , ze czytasz wiec powinienes wiedziec skad.. ;) ;) ;)
Jak juz wiesz..zrobilem to w sumie dwa razy i to przy jednej naprawie.
Co i tak skutkowalo zerwaniem tej powloki...o czym poinformowalem autora tematu juz na wstepie watku. Jednak jak juz nie raz pisalem - lubie przetestowac na wlasnej skorze i podrazyc temat do konca.

Dlatego mam jeszcze pare pytan..
baqo napisa³/a:
Sk³ad na bazie czynników hamuj±cych proces korozji pochodzenia kwasowego i fosforowego.

baqo napisa³/a:
zabezpieczam jednocze¶nie przygotowuj±c pod pow³oki poliestrowe podk³adem epoxydowym.

-Czy w tym przypadku, skoro ten produkt o ktorym pisze @baqo.. oparty jest tez o kwasy, nie nastepuje podobna kolidacja z epoksydem, jak w przypadku reaktywnego..??
-Czy fosole jak i srodki o podobnym dzialaniu, moga byc uzyte do neutralizacji rdzy przed nalozeniam epoksydu..??/tylko nie wyskakuj, ze ja tego uzywam - poprostu pytam z ciekaowsci/..
-Jaka trwalosc przewidujesz / teoretycznie /, gdyby jednak z jakis powodow nie udalo Ci sie usunac calkowicie rdzy ..powierzchni, ktora potraktujesz epoksydowym,a nastepnie dalszymi powlokami..??

A pytam dlatego...bo nie wiem czy epoksyd z racji swojego usieciowania, zamknie mi tylko pozostalosci rudej pod powierzchnia..a ona jednak w dalszym ciagu bedzie sie poglebiala. Czy tez ma w swoim skladzie jakies skladniki neutralizujace rdze.??
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-04-10, 15:15   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Nie ma ¿adnych zwi±zków chemicznych neutralizuj±cych rdzê.

Ca³a walka z korozj± koncentruje siê zawsze na usuwaniu jej skutków i przeciwdzia³aniu przez odcinanie dostêpu do stalli ... gazów np. tlenu, soli i tych zwi±zków które formuj± elektrolity np. deszczówki. To co oferuje obecnie chemia to materia³y bardziej, lub mniej penetruj±ce. Gdy metal jest oczyszczony z lu¼nych produktów korozji, a dostêp do niego czynników korozyjnych odcinany jest warstw± ochronn± to nie ma ju¿ dalszego rozwoju korozji. Nie ma takiej korozji która rozwija siê wewn±trz metalu i poda¿± do jego ¶rodka. To zawsze zjawisko powstaj±ce na powierzchni metalu. Znika powierzchnia zamieniaj±c siê w tlenek to g³êbiej jest nowa powierzchnia poddawana takiemu utlenianiu

To nie dzia³a tak jak potocznie my¶li wielu ludzi, ¿e jak zostawisz nie doczyszczony w¿er i go zamkniesz farb± to on ta m siê bêdzie rozwija³ jak ¿ywy organizm i dzieli³ jak bakterie. To zjawisko fizykochemiczne, a nie biologiczne. Niedoczyszczony w¿er to ruchome pod³o¿e powoduj±ce rozrywanie siê szczelnego zabezpieczenia z gruntu i emalii. Dlatego reaktywny podk³ad ma tu lekk± przewagê nad epoksydowym bo wnika w powierzchniê stali pomiêdzy te lu¼ne warstwy niedoczyszczonego nalotu.

Po drugie @obcy_69 to nie jest tak ¿e wyklucza siê nak³adanie epoksydu na reaktywny. Sam wiesz ¿e tu nie ma takich wykluczeñ. Problem pojawia siê jak zaczynasz budowaæ pow³okê w taki sposób, ¿e wykorzystujesz reaktywny jak odrdzewiacz, a epoksydowy jak izolator pod poliester.

TO NIC - ABSOLUTNIE NIC - NIE DAJE ... a dodatkowo podk³ad reaktywny reaguje niekorzystnie z poliestrem i tu ju¿ jest jasno wyra¿ony zakaz stosowania takiego po³±czenia.

Tu sprawa jest prosta ... usuwasz lu¼ne produkty korozji z powierzchni i pokrywasz stal gruntem. Szczelnie i dok³adnie odcinaj±c dostêp powietrza i wilgoci do tej pow³oki. zostawisz nie doszlifowan± rdzê we w¿erach rozpadnie siê szczelna pow³oka i bêdzie wnikaæ tam wilgoæ i sól i znów korozja. Nie ma znaczenia czy ta pow³oka to grunt reaktywny czy epoksydowy czy ... chromian okrêtowy ^^

Chcesz szpachlowaæ to k³adziesz grunt epoksydowy ... chcesz lakierowaæ to mo¿e byæ reaktywnym bo to grunt bezpo¶rednio pod emalie akrylowe ... tylko nie nadaje siê pod bazy.

O co chodzi z tym upieraniem siê przy stosowani dwóch gruntów na raz to zupe³nie nie potrafiê zrozumieæ. ... i sk±d pomys³, ¿e epoksyd to jaki¶ izolator ?
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

obcy_69
Wys³any: 2011-04-10, 18:48   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
Dobrze...w takim razie reasumujac -
1. czysta niezarazona blacha - podklad epoksydowy - szpachlowka - podklad akrylowy..
2. jak najdokladniej odczyszczona z korozji blacha - podklad epoksydowy - szpachlowka - podklad akrylowy..
3. jak najdokladniej odczyszczona z korozji blacha - podklad reaktywny - podklad akrylowy..
Nastepnie warstwy wierzchnie../baza - klar/
Czy dobrze rozumuje..??
PROJEKTER napisa³/a:
... i sk±d pomys³, ¿e epoksyd to jaki¶ izolator ?

A ktos o tym pisal..?
Moze z racji usieciowania tego produktu.??

Bo widzisz..epoksydu uzywam tez, nakladajac w 1 pelnej warstwie po wykonczeniu powierzchni szpachlowkami. Nastepnie klade 2-3 warstwy akrylowego.
To tez niezgodne z technologia..?? :/ :/ :/
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-04-10, 19:04   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Zgodne :spoko: ... tylko nie ma takiej bezwzglêdnej potrzeby. Epoksyd jest gruntem. Jego zadanie to zapewnienie przyczepno¶ci innym materia³om do pod³o¿y metalowych. jak nie ma nigdzie w pow³oce odkrytego metalu to stosowanie epoksydu nie jest konieczne. Poniewa¿ podk³ady akrylowe s± lepszymi wype³niaczami i ³atwiej siê obrabiaj± to idealna struktura pow³oki to :

grunt + twardy wype³niacz ( jak jest wymagany ) + lekki wype³niacz akrylowy + lakier nawierzchniowy.

Stosowanie epoksydu na szpachlówkê bezpo¶rednio pod lakier, czy to bazowy czy emaliê nie jest ¿adnym b³êdem. Wymaga tylko precyzyjnego przygotowania kitu szpachlowego w obróbce ¶ciernej, oraz promienniki IR ¿eby czas takiej operacji z epoksydem nie by³ za d³ugi. W tym przypadku mo¿na wyeliminowaæ podk³ad akrylowy z pow³oki.

Je¿eli jednak chcesz, aby to wype³niacz akrylowy zniwelowa³ mikro rysy i jakie¶ skazy w wype³niaczu poliestrowym, lub fabrycznej pow³oce to stosowanie epoksydu, a potem akrylu do niczego nie prowadzi. Nie polepsza przyczepno¶æ akrylu do poliestru i nie zapewnia lepszej odporno¶ci antykorozyjnej. Generalnie zbêdna operacja. Wyj±tkiem jest sytuacja gdy po szlifowaniu s± wiêksze powierzchnie odkrytego metalu. Wtedy zastosowanie epoksydu na poliester i te odkryte partie, a potem podk³adu akrylowego jest ju¿ jak najbardziej uzasadnione.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

obcy_69
Wys³any: 2011-04-10, 19:29   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
Poczekaj...bo nie do konca sprecyzowalem o co mi chodzi..
Otoz, jezeli mam juz wyszpachlowany element , odmuchany itd..
- nakladam podklad EPOKSYDOWY w jednej pelnej zamknietej warstwie.
- nastepnie czekam okolo 0.5 do 1 godziny.
- po czym nakladam 2-3 warstwy podkladu AKRYLOWEGO /oczywiscie z zachowaniem odstepow czasowych/..
Celem stosowania takiego zabiegu, nie jest eliminacja rys z powierzchni /bo te przeciez, mozna eliminowac mechanicznie/..
Ale tak jak pisales ...neutralizacja odslonietych do golej blach miejsc.
Ale rowniez..ta jedna pelna wrastwa podkaldu EPOKSYDOWEGO, doskonale izoluje wszystkie przecierki do poszczegolnych warstw ktore zostaja na elemencie.
Czyli..poprzednie wypelniacze, bazy, klary itd...
Naprawde wyprobowane , z zadawalajacym skutkiem. :tak: :tak: :tak:
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-04-10, 22:23   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
obcy_69 napisa³/a:
P Ale rowniez..ta jedna pelna wrastwa podkaldu EPOKSYDOWEGO, doskonale izoluje wszystkie przecierki do poszczegolnych warstw ktore zostaja na elemencie.


Oczywi¶cie ¿e tak. Ale ju¿ pisali¶my o tym ¿e podk³ad epoksydowy nie jest ¿adnym izolatorem. To grunt na go³e metale. Je¿eli uwa¿asz ¿e nale¿y go po³o¿yæ na konkretny naprawiany element jako miêdzy warstwê pod podk³ad akrylowy to tak zrób i nic z³ego siê nie stanie. Tu tylko trzeba siê zastanowiæ czy jest to konieczne i niezbêdne , a co za tym idzie ... uzasadnione ekonomicznie bo to jednak dodatkowa operacja.

Je¿eli przyjmiemy, ¿e piszemy tu o wzorcowej naprawie bez przywo³ywania jaki¶ ekstremalnych zdarzeñ na elemencie to na poliester po wyszlifowaniu od razu idzie podk³ad akrylowy i wszytko jest OK i prawid³owo i po to s± te wype³niacze akrylowe produkowane. Je¿eli przyjmiemy ze wszytko do tego miejsca naprawy zosta³o wykonane prawid³owo i zgodnie z technologi± to nie ma tu mowy o jaki¶ warzeniach, czy dziwacznych reakcja na obrze¿ach kitu szpachlowego w postaci "konturu mapy". W takim przypadku ten epoksydowy to ju¿ zbêdna operacja do niczego nie prowadz±ca.

Je¿eli piszemy o jaki¶ indywidualnych sytuacjach i komplikacji przy naprawianym elemencie to epoksyd jako miêdzy warstwa izoluj±ca mo¿e byæ zastosowany ... ale Ja bym tak nie zrobi³. Lepiej u¿yæ dobrego markowego wype³niacza akrylowego HS i ... promiennika IR. W ten sposób mam stabiln± chemicznie i fizycznie pow³okê bez LZO i zamkniêtego powietrza w mikro rysach i dziurkach ... gotow± do szlifowania pod lakier ju¿ po godzinie, a mo¿e nawet po 30 minutach. :spoko:

Przy aplikacji miêdzy warstwy z epoksydu i myciu sprzêtu stracê wiêcej czasu materia³ów i uzyskam taki sam efekt ... wype³niacz akrylowy do szlifowania pod lakier. ( jak nie gorszy ... bo nie ma tu promieniak IR ). Oczywi¶cie ka¿dy robi jak chce i uwa¿a za s³uszne. Epoksyd w pow³oce ma swoje zadanie do spe³nienia na go³ych blachach. Tam jest niezbêdny. Dalej to ju¿ s± stosowane inne materia³y ... przecie¿ jak kto¶ siê uprze to i wype³niaczem akrylowym mo¿e pokryæ go³± stal i te¿ wytrzyma z rok, albo dwa ... a bez uszkodzeñ mechanicznych politury lakieru nawet kilka lat ;)
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

wsmpw 
Wys³any: 2011-04-10, 23:14   
0
UP DOWN
Pawe³ WSM


Pomóg³: 1 raz
Posty: 85
Sk±d: Pabianice
sory ale mo¿e zadam znów g³upie pytanie ale wynika z tego ¿e np jak mamy element w którym siê przetarli¶my do go³ej blachy pokryjemy go epoxydem i po 12 godzinach na³o¿ymy szpachel dotrzemy j± i znów gdzie¶ na przej¶ciach przetrzemy siê do go³ej to znów trzeba daæ epoxyd i k³adziemy go na szpachel potem po 12 godzinach akrylowy podk³ad i chcemy na to po³o¿yæ metalik np to skoro epoxyd nie jest izolatorem to nie mozemy podk³adu szlifowaæ na morko.... np P800 na wode przed baz±... czy jak bo zg³upia³em ..znów ju¿ 2 tygodnie ¶ledze forum i mêtlik :shock:
 
 

obcy_69
Wys³any: 2011-04-11, 07:26   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
quote="PROJEKTER"]Przy aplikacji miêdzy warstwy z epoksydu i myciu sprzêtu stracê wiêcej czasu materia³ów i uzyskam taki sam efekt ... wype³niacz akrylowy do szlifowania pod lakier. ( jak nie gorszy ... bo nie ma tu promieniak IR ). [/quote]

Zapewniem Cie ..ze efekt jest duzo lepszy, z dodatkiem wlasnie tej jednej warstwy epoksydu. I nie jest to jedynie moja wydumka. A testuje ta metode, juz od ponad dwoch lat, bez napromiennika. Ale rowniez testowane przez technikow DuPonta z uzyciem napromiennika i wlasnie przez DP zalecana.
Na elementach, sa naprawde rozne powloki, nikiedy nawet termoplasty..
Nie wiem..bo nie mam takich mozliwosci by sprawdzic...czy rozpuszczalniki w podkladach akrylowych sa bradziej agresywne, natomiast w epoksydowych mniej.
Ale wiem jedno..jak zaczalem stosowac ta metode z epoksydem, w bardzo duzym procencie wyeliminowalem zjawisko mapowania.. :tak: :tak: :tak:
Dodatkowy czynnik przemawiajcy za..to to o czym pisze @wsmpw - zabezpieczone ewentualne przecierki do golej blachy. :tak: :tak: :tak:

wsmpw napisa³/a:
sory ale mo¿e zadam znów g³upie pytanie ale wynika z tego ¿e np jak mamy element w którym siê przetarli¶my do go³ej blachy pokryjemy go epoxydem i po 12 godzinach na³o¿ymy szpachel dotrzemy j± i znów gdzie¶ na przej¶ciach przetrzemy siê do go³ej to znów trzeba daæ epoxyd i k³adziemy go na szpachel potem po 12 godzinach akrylowy podk³ad i chcemy na to po³o¿yæ metalik np to skoro epoxyd nie jest izolatorem to nie mozemy podk³adu szlifowaæ na morko.... np P800 na wode przed baz±... czy jak bo zg³upia³em ..znów ju¿ 2 tygodnie ¶ledze forum i mêtlik


Sprobuj zrobic tak jak napisalem wyzej..
obcy_69 napisa³/a:
- nakladam podklad EPOKSYDOWY w jednej pelnej zamknietej warstwie.
- nastepnie czekam okolo 0.5 do 1 godziny.
- po czym nakladam 2-3 warstwy podkladu AKRYLOWEGO /oczywiscie z zachowaniem odstepow czasowych/..

Jak masz napromiennik ...to zdecydowanie mozesz skrocic ten czas miedzy epoksydem a akrylowym. :tak:
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-04-11, 07:40   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
@obcy_69 - Ja absolutnie nie jestem przeciwnikiem u¿ywania epoksydu na poliestry jako ostatnia warstwa przed wype³niaczem akrylowym.

To dobry sposób, ale niekoniczny.

Jako dobry fachowiec musisz to rozró¿niaæ. Po t± s± dostêpne ro¿ne produkty chemiczne w typoszeregach danej technologi ¿eby stosowaæ je do konkretnych przypadków. Epoksyd jako grunt na go³± blachê pod kit szpachlowy jest konieczno¶ci± bezdyskusyjn±. Kto robi inaczej pope³nia b³±d. Dalej nastêpuje formowanie pow³oki dekoracyjne i ka¿dy musi sam decydowaæ czego u¿yje na danym etapie. Jak to ju¿ naprawiany wcze¶niej element do tego szpachlowany, trochê po ocierany do go³ej stali a jeszcze ocynkowany ... to z pewno¶ci± twój sposób jest doskona³y. Jednak gdy mam nowy element z kilkoma poszpachlowanymi ma³ymi wgnieceniami, albo pewno¶æ ¿e to fabryczna pow³oka lakieru ... to akurat zastosowanie epoksydu na poliester pod warstwê wype³niacza akrylowego jest strat± czasu i pieniêdzy i do niczego nie prowadzi bo nie daje ¿adnej dodatkowej ochrony, a izolacja jest zbêdna.

Je¿eli zawsze trafiaj± ci siê samochody bardziej skomplikowane i trudniejsze ... to mo¿e po prostu znajd¼ jaki¶ epoksyd z silniejszym wype³niaczem i zrezygnuj z aplikacji wype³niacza akrylowego ?
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

Ponte
Wys³any: 2011-04-11, 18:12   
0
UP DOWN

Posty: 64
Pozbiera³em wszystko do kupy i wszystko siê zgadza, czê¶ciej u¿ywany bêdzie grunt epoksydowy, bo jednak w karoserii samochodowej powierzchnia musi byæ idealna wiêc bez szpachli raczej ani rusz..
Zastanawia mnie tylko jedno czy grunt epoksydowy przed na³o¿eniem szpachli a pó¼niej akrylu jako¶ szlifujemy (matowimy) . Czy postêpujemy tak samo jak z podk³adem akrylowym ?
I jeszcze jedno, czy u¿ywacie tych samych pistoletów do podk³adu i gruntu ?
 

obcy_69
Wys³any: 2011-04-13, 07:29   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
Ponte napisa³/a:
Zastanawia mnie tylko jedno czy grunt epoksydowy przed na³o¿eniem szpachli a pó¼niej akrylu jako¶ szlifujemy (matowimy) .

Nie chcialbym sie tutaj jednoznacznie wypowiadac. Bo widzisz, tak jak w przypadku aplikacji poliestru na akrylowy. Mimo , ze przez dwa lata czytalem na forum, iz tak sie robi..a wyszlo co innego. O czym zreszta po jadnej probie sie przekonalem.
W tym przypadku moze byc podobnie. Wiekszosc pisze , ze bez problemu mozesz nalozyc poliester na epoksydowy bez matowania. Nastapi w tym przypadku polaczenie chemiczne a nie mechaniczne.
Takze poczekajmy na wypowiedz PROJEKTERA w tej kwestii...

Co do nakladania akrylowego na epoksyd.. mozesz to zrobic metoda m/m. :tak: :tak: :tak:
 

wsmpw 
Wys³any: 2011-04-13, 09:43   
0
UP DOWN
Pawe³ WSM


Pomóg³: 1 raz
Posty: 85
Sk±d: Pabianice
Cytat:
mozesz to zrobic metoda m/m. :tak: :tak: :tak:

po odparowaniu rozpuszczalnika czyli po jakis 2 godzinach w 20 sstopniach?
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-04-13, 12:15   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
obcy_69 napisa³/a:
Takze poczekajmy na wypowiedz PROJEKTERA w tej kwestii...

Bardzo dziêkujê za tak du¿e zaufanie ... nawet nie wiem czy zas³u¿y³em :/

Jednak w kwestii tego matowania, lub nie matowania epoksydu pod poliester naj³atwiej bêdzie was odes³aæ do kart technicznych ka¿dego z produktów. Generalnie jednak mo¿na przyj±æ tak± zasadê, ¿e jak ten epoksyd ma do 16 godzin od aplikacji to mo¿na na niego nak³adaæ poliester bez matowania. Osobi¶cie my¶lê ¿e nic siê nie oderwie i po kilku dniach od wyschniêcia epoksydu ale ... przyjmijmy ¿e te 16 godzin to granica.

W praktyce musicie jeszcze wiedzieæ ¿e w niektórych firmach jest ró¿nica w ilo¶ci u¿ywanego utwardzacza do epoksydu dla wersji z miêdzy szlifem i wersji m/m. Dlatego ta aktywno¶æ chemiczna pow³oki mo¿e p³ywaæ w ramach czasowych i jedni powiedz± po 8 godzinach szlif inni po 24 godzinach szlif.

Mo¿e kiedy¶ bêdzie okazja porozmawiaæ na forum o operacji "matowania" i szlifowania bo ostatnio kto¶ mi u¶wiadomi³ telefonicznie ¿e wiêkszo¶æ lakierników uwa¿a ¿e szlifowanie ma na celu niewielkie porysowanie pow³oki ¿eby materia³ wnika³ w te ma³e ryski i lepiej siê trzyma³. Szokuj±ca teoria ... ale tak powszechna ¿e jak zacznê wyja¶niaæ to zjawisko na forum to pewnie siê zacznie od z³o¶liwych uwag.

Wiêc ogólnie powiem tak :

1. Jak epoksyd wyschnie i siê utwardzi i naniesiemy na niego poliester bez szlifu ... to nast±pi wi±zanie fizyczne przez przyleganie tak jak w przypadku ka¿dej innej pow³oki na jak± jest on nak³adany w³±cznie z go³ym metalem. Jak przeszlifujemy polepszymy trochê przyleganie i przyczepno¶æ poliestru do pod³o¿a

2. Jak naniesiemy poliester na aktywny chemicznie grunt epoksydowy to nast±pi wi±zanie fizykochemiczne, czyli przylega, a jednocze¶nie styren reaguje z utwardzaczem epoksydu. ... i mamy ¶wietne zabezpieczenie antykorozyjne.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

baqo 
Wys³any: 2011-04-13, 17:21   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
PROJEKTER napisa³/a:
wiêkszo¶æ lakierników uwa¿a ¿e szlifowanie ma na celu niewielkie porysowanie pow³oki
Szlifowanie to obróbka materia³u ,równanie ,wyg³adzanie ,zmiana kszta³tu.
Matowanie -przygotowanie pod³o¿a celem nadania przyczepno¶ci kolejnym warstw± .

hmm...
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-04-13, 23:45   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
baqo napisa³/a:
Matowanie -przygotowanie pod³o¿a celem nadania przyczepno¶ci kolejnym warstw± .


Chodzi szczególnie o tzw. "matowanie". Z kim bym nie rozmawia³ z praktyków lakierników, lub techników - szkoleniowców to ka¿dy mówi gdy leciutko porysuje siê drobnym papierem pow³okê podk³adu czy starego lakieru to nowy materia³ wniknie w te drobne ryski i nierówno¶ci i trzyma siê dziêki temu doskonale pod³o¿a. To prawda ? .... Po to siê matuje ¿eby leciutko porysowaæ i zrobiæ miejsce dla nowego materia³u ?
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

b-rad
Wys³any: 2011-04-14, 00:02   
0
UP DOWN

Pomóg³: 2 razy
Posty: 226
Chêtnie przeczytam jaka jest prawda bo nawet nigdy siê nad tym nie zastanawialem.
_________________
http://www.youtube.com/watch?v=raUxREWnP7Q
 

baqo 
Wys³any: 2011-04-14, 09:28   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
PROJEKTER napisa³/a:
To prawda ? .... Po to siê matuje ¿eby leciutko porysowaæ i zrobiæ miejsce dla nowego materia³u ?
Gdyby tak by³o ,to lakier po wcze¶niejszym zmatowaniu powierzchni i nadaniu jej jak to piszesz leciutkich rysek ^^ trzyma³by siê na ka¿dej powierzchni ,na ka¿dym materiale. Szyba ,plastick ,drewno ,guma. Wiadomo jest ¿e tak nie jest . Lakier ma swoje pod³o¿a na których wi±¿e siê chemicznie . Na inne dlatego stosuje siê specjalne podk³ady, aby przyczepno¶æ zosta³a nadana poprzez reakcjê chemiczna.


To nie trzyma sie rysek ,tylko na zasadzie oddzia³ywañ miêdzycz±steczkowych . Zmatowanie narusza politurê ,powierzchnie aby takie zaj¶cie nast±pi³o.

hmm...
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-04-14, 09:58   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Jak widaæ .... niektórzy jednak siê na tym znaj± :spoko: .... Wielkie uznanie ... bo to nie jest powszechnie znane uzasadnienie operacji matowania.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

³ysy73 
Wys³any: 2011-04-14, 21:14   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 978
baqo napisa³/a:
To nie trzyma sie rysek ,tylko na zasadzie oddzia³ywañ miêdzycz±steczkowych . Zmatowanie narusza politurê ,powierzchnie aby takie zaj¶cie nast±pi³o.
PROJEKTER napisa³/a:
Jak widaæ .... niektórzy jednak siê na tym znaj± .... Wielkie uznanie ... bo to nie jest powszechnie znane uzasadnienie operacji matowania.
Witam.
To dlaczego nikt do tej pory nie negowa³ przyjêtym maxymalnym gradacjom papierów do "nadawania przyczepno¶ci" tak czêsto wymienianych na forach? Np. nie jednokrotnie wspominana granica przyczepno¶ci chyba P1400?

Nie ¿ebym siê czepia³, czy co¶ w tym stylu ale je¶li tak jest {nie wiedzia³em o tym - przyznajê} to chyba ta przyjmowana minimalna gradacja czêsto powtarzana ma siê do tego ..... ????

Czy dobrze to odczytujê czy siê mylê?
Pzdr.
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-04-14, 23:25   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Mogê tylko wypowiedzieæ siê za siebie :

PROJEKTER napisa³/a:
Mo¿e kiedy¶ bêdzie okazja porozmawiaæ na forum o operacji "matowania" i szlifowania bo ostatnio kto¶ mi u¶wiadomi³ telefonicznie ¿e wiêkszo¶æ lakierników uwa¿a ¿e szlifowanie ma na celu niewielkie porysowanie pow³oki ¿eby materia³ wnika³ w te ma³e ryski i lepiej siê trzyma³. Szokuj±ca teoria ... ale tak powszechna, ¿e jak zacznê wyja¶niaæ to zjawisko na forum to pewnie siê zacznie od z³o¶liwych uwag.


Tak szczerze to staram siê tylko byæ delikatny .... bo o tym ¿e 99 % lakierników my¶li ¿e operacjia matowania polega na lekkim porysowaniu powierzchni i nadaniu w ten sposób przyczepno¶ci produktom ... to wiem od dawna :x: ... Ma³o kto tak naprawdê wie jak dzia³a PZP i dlaczego lakier, czy baza nie trzyma siê bezpo¶redni tworzywa ... a to podobne zjawiska jak przy matowaniu lakieru, czy podk³adu.

Tylko, ¿e na wszystkie wyja¶nienia przychodzi odpowiedni czas .... i musi to byæ odpowiednie miejsce, oraz sam klimat takiej dyskusji.

W gradacji papierów nic siê nie zmienia przez to, ¿e nagle dowiadujesz siê po co siê matuje pow³okê. Jedne materia³y s± oporne na szlifowanie i matowanie i wymagaj± ostrzejszych materia³ów ¶ciernych inne s± na to bardziej podatne i wymagaj± mniejszych gradacji ...

Nie wiem kto i do czego u¿ywa P 1400, ale w kartach technicznych renomowanych producentów w zasadzie normalne papiery ( na wodê ) w procesie przygotowania koñcz± siê na gradacji 1200. Przy czym zarówno 1000 jaki i 800 s± czêsto polecan± gradacj± do obróbki koñcowej podk³adu akrylowego pod lakier bazowy .... z wy³±czeniem jedynie operacji cieniowania gdzie zawsze zalecana jest w³óknina.

Wy¿sze gradacje s± po prostu .... dostêpne .... bo operacje ¶cierne nie koñcz± siê na lakiernictwie samochodowym.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

³ysy73 
Wys³any: 2011-04-15, 07:09   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 978
Chodzi³o mi o takie uogólnienie.
Takie ju¿ pomijaj±ce zalecenia w kartach, twardo¶æ i strukturê pod³o¿a, .....
Chodzi ju¿ o czyst± nazwijmy teoretyczn± dywagacjê typu np.:

- Mamy ³atwo obrabiaj±cy siê podk³ad akrylowy, który bêdziemy pokrywali baz± konwencjonaln± czy "wodn±" i klarem.....
Matujemy, maszynowo np. P400, P500, czy P600 i czy bêdzie draka, czy te¿ nie je¶li polecimy pó¼niej jeszcze np. P800 czy nawet P1000?

Bo z ogólnie rozpowszechnianymi wiadomo¶ciami o "granicy przyczepno¶ci" w okolicach P1400 obróbka maszynowo P800 to ogólnie przyjmowana gradacja "pi razy drzwi" P1600 "rêczna", a P1000 to P2000 "rêczna".
Chodzi³o mi o takie matowania wybiegaj±ce w sumie poza "granice sensu".

Ale jak to nie czas i nie miejsce, to nie ma wiêc to ju¿ znaczenia...

{a pytanie nie jest podchwytliwe tylko "wziête z ¿ycia", bo oko³o dwa lata temu robi±c dwa auta pod rz±d tymi samymi gradacjami matowa³em, tymi samymi bazami lakierowa³em, w tych samych warunkach itp. itd, a z jednego z aut klar z baz± odrywa³ siê p³atami od podk³adu, a z drugiego ni huhu. Ró¿nica by³a TYLKO w dwóch ró¿nych podk³adach - dwóch firm których teraz nie bêdê wymienia³ ale s± znane i bardzo czêsto u¿ywane. A gradacje maszynowo: P400, P600 i P800 "siatka" Festola - poszed³em po tak± wysok± gradacjê bo mie³em k³opoty z rysem którego to powodem jak siê potem okaza³o by³y nie gradacje a maszynka ;) }
 

PROJEKTER
Wys³any: 2011-04-15, 10:03   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Przy zbyt drobnym materiale ¶cierny ¼le dobranym do danego produktu po prostu materia³ ¶cierny siê zapycha i nie ma ¿adnej obróbki ¶ciernej tylko tarcie. Je¿eli rozpatrujesz sprawê wy³±cznie przez pryzmat przyczepno¶ci pow³oki to zdecydowanie zmatowanie podk³adu papierem 400 na wodê, czy w odpowiedniku 180 na maszynê da lepsz± przyczepno¶æ ni¿ matowanie 2000 czy 600 na maszynie. ... ale to pomijaj±c ju¿ efekt dekoracyjny. To skrajno¶ci i dlatego jest technologiczny dobór gradacji. Ma byæ zagwarantowany odpowiedni efekt fizykochemiczny i ten dekoracyjny.

Tu jednak taka wiêksza przyczepno¶æ nie wynika jednak z tych rys, które siê poka¿± tylko z faktycznego wykonania operacji zdarci politury w jednym przypadku i tylko jej smyrania w drugim przypadku.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group