Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
gugun 
Wys³any: 2012-01-20, 11:04   Chcesz co¶ pomalowaæ sparyem ? Pytaj tutaj !
+1
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
PORADY,SKLEP,FILM INTRUKTA¯OWY:

berag1 napisa³/a:
http://www.motipdupli.pl/?s=porady#p2

Nastêpnie stronka ze wszystkim co potrzebne aby polakierowaæ aerozolem i wystarczy

http://www.pielegnowacaut...ip-color-matic/

I na koniec taki filmik instrukta¿owy

http://www.youtube.com/watch?v=Taefo0Sk__s


ORAZ ZDANIA U¯YTKOWNIKÓW NA TEN TEMAT

senior napisa³/a:
Witam.
Moje zdanie o "lakierowaniu" a raczej malowaniu/podmalowywaniu sprayami pow³ok lakierniczych jest jak najbardziej negatywne. Negatywne w praktycznie ka¿dym przypadku.
Dla ludzi siêgaj±cych po takie lakiery/farby w sprayu podstawowym czynnikiem ZA nimi przemawiaj±cym jest CENA.
Cena ze wzglêdu na niby w danej chwili ma³y wydatek pieniêdzy, mo¿liwo¶æ u¿ycia ich we w³asnym zakresie i bez dodatkowego wyposa¿enia {sprê¿onego powietrza, pistoletu,...} oraz w teoretycznie ka¿dych warunkach - czyli : gara¿ wiata, pole, parking, ........... {parasol }
Tyle, ¿e o ile nawet uda siê to komu¶ wykonaæ na do¶æ przyzwoitym poziomie pod wzglêdem wizualnym {to te¿ zale¿y kto to ogl±da, z jakiej odleg³o¶ci i w jakich warunkach }, to z jako¶ci± w sensie trwa³o¶ci± oraz poprawn± technologi± prawie zawsze nie ma to nic wspólnego.
O ile w przypadku lakierów dwuwarstwowych sama baza dobrana w mieszalni niczym siê nie ró¿ni od tej która jest aplikowana {którymi siê lakieruje} pistoletami lakierniczymi o tyle sama jej aplikacja {lakierowanie ni±} ze wzglêdu na to czym siê to wykonuje jest kolosalnie siê ró¿ni±ca i nigdy nie wolno tego ze sob± porównywaæ ani te¿ oczekiwaæ tego samego -w pe³ni pozytywnego- efektu, a w szczególno¶ci w przypadku baz z efektem czyli tzw. metaliców.
Producenci pistoletów natryskowych latami konstruuj± swoje produkty dopasowuj±c je zarówno do coraz to rygorystycznych przepisów, jak te¿ materia³ów lakierniczych po prawie upodobania samych lakierników ......... wiêc nie nale¿y siê spodziewaæ ¿e tak precyzyjne parametry pistoletów lakierniczych i to nawet ju¿ nie tych wiod±cych producentów kto¶ skupi i powieli w plastikowym kapslu z dziurk± na blaszanej puszce.
Dlatego kolor/odcieñ po lakierowaniu pistoletem i "lakierowaniu" sprayem mo¿e siê diametralnie ró¿niæ pomimo tego ¿e oba bêd± mia³y w sobie ten sam lakier. Przy czym u¶ci¶laj±c, i¿ przy polakierowaniu pistoletem -i odpowiedniej osobie- prawdopodobieñstwo ró¿nicy odcienia i innych wad lakierniczych jest znikome o tyle to samo w przypadku wykonania tego sprayami jest teoretycznie niewykonalne.


Teraz lakiery w sparyu kolorowe oraz bezbarwne:
Pomijaj±c fakt samego wygl±du pow³oki/³uski/struktury oraz jej jednolito¶ci podstawowym minusem jest sam rodzaj tych lakierów: praktycznie zawsze s± to lakiery 1K = czyli nie chemoutwardzalne.
W chwili wykonywania takich podmalówek we w³asnym zakresie mo¿e to wydawaæ siê bardzo ma³o istotne bo przecie¿ lakier wydaje siê byæ ca³kiem wyschniêty...... lecz w przypadku pó¼niejszego lakierowania po "takim czym¶" jest ponad dwa razy tyle pracy a koszty naprawy powiêkszaj± siê o kilkadziesi±t procent.
Powodem tego jest to i¿ przy nastêpnej próbie naniesienia na takie lakiery czy to innych lakierów {kolorowych} czy podk³adów istnieje ryzyko granicz±ce z wielkim prawdopodobieñstwem ¿e wszystko to siê powa¿y w wyniku czego wykonawca kolejnej naprawy straci cenny czas oraz materia³y a cena naprawy wzro¶nie gdy¿ najpierw bêdzie musia³ usun±æ wszystko co by³o wykonane tymi sprayami - a najczê¶ciej te¿ i to co sam na to "po³o¿y³" i co siê powa¿y³o i dopiero uwidoczni³o poprzedni± nawet niewidoczn± na pierwszy rzut oka ingerencjê.

Bywaj± lakiery w sprayach z utwardzaczami lecz jest to wielki wyj±tek a ja nie widzia³em aby kiedykolwiek kto¶ tego u¿ywa³ wiêc najczê¶ciej s± to lakiery nie chemoutwardzalne które s± sol± w oku ka¿dego lakiernika który siê ju¿ zd±¿y³ na nich sparzyæ i na samo s³owo SPRAY skóra mu na plecach cierpnie.
Dlatego wielkim minusem w podmalowywaniu Sprayami s± pó¼niejsze praktycznie w ka¿dym przypadku murowane komplikacje podczas nastêpnej naprawy, s³aba jako¶æ i mizerny wygl±d {a bywa i jeszcze gorszy}. Dodatkowo ka¿da naprawa sprayem podniesie koszty/czas przysz³ej naprawy.

Dlatego te¿ ze wzglêdu na powy¿sze {a nie jest to wszystko} wed³ug mnie nie powinno siê korzystaæ z tej "technologii" {SPRAY-e} - a co najmniej wtedy gdy jest prawdopodobieñstwo ¿e po jakim¶ czasie bêdzie siê "po tym" poprawia³o "bardziej profesjonalnie".
Pozdrawiam


PROJEKTER napisa³/a:
Nie chcê namieszaæ bo moje zdanie o areozolach jest takie jak wiêkszo¶ci lakierników, ale.... we¼cie pod uwagê ¿e APP ma serie materia³ów do szybkich napraw punktowych w³a¶nie w sprayach a ich technicy nie¼le sobie z tym radz±. Ogólnie jestem na NIE ... jednak dobrej klasy materia³ nabity w spray w rêkach fachowca jest takim samym profesjonalnym narzêdziem do drobnej naprawy ... jak pistolet w rêkach fachowca.

Grunt w spray to te¿ fajne narzêdzie i bardzo u³atwia pracê lakiernika. Czarny mat w spray te¿ jest powszechnym wyposa¿eniem nie jednej profesjonalnej lakierni.




DrCruel napisa³/a:
Tutaj jest fajnie opisana naprawa sprayami, któr± bardzo dawno temu, jeszcze na starym forum, zamie¶ci³ @lukas

http://lakierowanko.info/...light=spray%F3w

PS. To jest temat archiwalny kopiowany ze starego nieistniej±cego forum, wiêc forma jest jaka jest, ale wiadomo o co chodzi ;)




Lackdoctor napisa³/a:
Je¶li chcesz co¶ pozytywnie spreyem potraktowaæ to ta propozycja jest do tego celu idealna.
Polecam t± stronkê
http://www.farbygraffiti....47a14b22560b4e3




Lackdoctor napisa³/a:
Mo¿e jednak idzie sprayem autko potraktowaæ ???
http://www.youtube.com/wa...feature=related
http://www.youtube.com/wa...feature=related




Lackdoctor napisa³/a:
Tylko potem lakiernik dostaje takie autko do naprawy i .....
http://screenshooter.net/2200499/dpxxtyt

Dlatego nie znoszê tematu spreya na aucie.




Nokia napisa³/a:
Lakierowanie sprayem
http://www.klakiernik.pl/...prayem-826.html

 
 

DrCruel
Wys³any: 2012-01-21, 23:19   
0
UP DOWN


Posty: 418
Tutaj jest fajnie opisana naprawa sprayami, któr± bardzo dawno temu, jeszcze na starym forum, zamie¶ci³ @lukas

http://lakierowanko.info/...light=spray%F3w

PS. To jest temat archiwalny kopiowany ze starego nieistniej±cego forum, wiêc forma jest jaka jest, ale wiadomo o co chodzi ;)
 

Talent
Wys³any: 2012-02-07, 12:55   Malowanie sprayem felg aluminiowych
0
UP DOWN

Posty: 2
Witam, jestem nowy na forum, zarejestrowa³em siê ¿eby zasiêgn±æ porady u bardziej do¶wiadczonych ode mnie. Otó¿ sprawa wygl±da nastêpuj±cao:
Mam do polakierowania felgi, lakier zosta³ zdardy ju¿ scansolem do go³ego aluminium(straszna mordêga) i przód felgi zosta³ spolerowany na lustro. I teraz jak dalej post±piæ ?

1. Jakim papierem zmatowiæ i odt³u¶ciæ ?
2. podk³ad epoksydowy 2-3 warswy ( ile czekaæ miêdzy poszczególnymi warswami i czy po epoksydowym nak³adaæ odrazu podk³ad akrylowy czy odczekaæ np. 12 h i przeleciec ten epoksydowy papierem ¶ciernym ( je¶li tak to jakim) ?
3.podk³ad akrylowy ( ile czekaæ miêdzy warswami ? )
4.lakier bazowy 2-3 warswy, kiedy nak³adaæ, zaraz po podk³adzie akrylowym, czy odczekaæ
5. klar

I czy jesli tak to zrobie to bêdize to w miare trwa³e ? Zamierzam to zrobiæ trójelementowym zestawem MOTIPa do malowania felg + podk³ad epoksydowy BOLL. Pozdrawiam i z góry dziekujê za odpowiedzi
 

krzysiek_1996 
Wys³any: 2012-02-07, 18:27   
+1
UP DOWN

Posty: 14
1. Zmatowiæ mo¿esz 240, odt³u¶ciæ zmywaczem sylikonowym lub ewentualnie bêdzyn± ekstrakcyjn±.
2. Podk³ad 2-3 warstwy z przerwami 10-15 min. Nastêpnego dnia przeszlifowaæ podk³ad P800.
3. Po odt³uszczeniu nak³adaæ bazê cienkimi warstwami 2-3 warstwy w przerwach 10-20min.
4. Bezbarwny(klar) 2-3 warstwy, przerwy 10-15min.

Je¶li pos³u¿ysz siê tym schematem farba powinna piêknie siedzieæ.

Powodzenia
 

Talent
Wys³any: 2012-02-07, 20:31   
0
UP DOWN

Posty: 2
A po bazie robiæ jakas d³u¿sz± przerwe ? Czy od razu ³adowaæ klar po tych 20 minutach od ostatniej warstwy bazy ? Z góry dziêki ;)
 

Nokia 
Wys³any: 2012-02-07, 20:51   
0
UP DOWN
:)


Pomóg³: 8 razy
Posty: 523
Sk±d: Silesia City Center
Po odparowaniu ostatniej warstwy nie wiem ze 20 minut, potem przecierasz j± szmatk± antystatyczn± i lecisz z bezbarwnym.
 

grzechoo2008 
Wys³any: 2012-02-14, 22:04   
0
UP DOWN

Pomóg³: 4 razy
Posty: 377
Sk±d: kuj-pom
Lackdoctor napisa³/a:
Tylko potem lakiernik dostaje takie autko do naprawy i .....


.... i klnie auto, klienta,pracowników, ustrój, kraj, pogodê, ¿onê itd ...
.... i robi dwa razy t± sam± robotê bo kto¶ kiedy¶ w swej wspania³omy¶lno¶ci da³ upust swoim talentom lakierniczym nie id±c zbytnio w koszta :nie: :blee:
 
 

chudson
Wys³any: 2012-02-15, 10:21   
+1
UP DOWN

Pomóg³: 4 razy
Posty: 213
Hehe a panowie w programie "fani czterech kólek" lub jak kto woli "wheelers dealers" ci±gle sprayem maluj± auta i potem sie jeszcze chwal± ,ze ta strona zosta³a przez nas "polakierowana"

W którym¶ odcinku oddawali auto ca³e do lakierowania ale najpierw przelecia³ wszystko 1k podk³adem i lakiernik nic sie nie czepia³ ,¿e to bez sensu skoro i tak k³ad³ podklad 2k pó¼niej.

Domy¶lam ,siê ¿e na potrzeby prog. nie mogli lakierowaæ w gara¿u kompresorem bo by³o by to nielegalne bez kabiny lakierniczej i pozwolenia w angielskich realiach - ale mogli se odpu¶ciæ uczenie spo³eczeñstwa jak samemu naprawiæ auto
 

grzechoo2008 
Wys³any: 2012-02-15, 10:45   
0
UP DOWN

Pomóg³: 4 razy
Posty: 377
Sk±d: kuj-pom
chudson napisa³/a:
ale mogli se odpu¶ciæ uczenie spo³eczeñstwa jak samemu naprawiæ auto


Zw³aszcza je¶li chodzi o stronê lakiernicz± bo to co oni tam wyczyniaj± w tym gara¿u to czasem wo³a o pomstê do nieba.
Pomijam fakt zarobku na aucie na poziomie 300 - 500 funtów :shock:
 
 

Nokia 
Wys³any: 2012-02-15, 16:11   
0
UP DOWN
:)


Pomóg³: 8 razy
Posty: 523
Sk±d: Silesia City Center
grzechoo2008 napisa³/a:
Pomijam fakt zarobku na aucie na poziomie 300 - 500 funtów


No a dodaj to co zarabiaj± na samym programie... To moga sprzedawac te trupy potem za grosze...
Nie ma co Ed Czajna to blacharz lakiernik zkrwi i kosci :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
 

slawekd
Wys³any: 2012-02-16, 08:38   
0
UP DOWN

Posty: 2
Dzien dobry , seszlifowalem cale drzwi , na usterki po kolizji polozylem szpachel z wloknem nastepnie wykonczeniowy, szlifowanie , teraz polozylem szary podklad , zabieram sie za wypolerowanie go , jakim papierem?
Kupilem lakier w "spraju" 132 F niestety perla . Jak nalezy go nalozyc aby drzwi pomalowane nie roznily sie od calej reszty kolorem.
Dodam ze wykonalem probe na klapce od wlewu i po polozeniu koloru a nastepnie klaru klapka wyszla ciemniejsza.
Czy sa jakies metody aby uniknac roznicy koloru, niestety nie mam pistoletu a auto chce sprzedac wiec wiadomo chce aby efekt byl choc dobry.
Dziekuje z gory za sugestie oddania auta do lakiernika
Jakie nalezy wykonac czynnosci polerskie moze to one nadadza wlasciwy kolor
Pozdrawiam

[ Komentarz dodany przez: Nokia: 2012-02-16, 08:50 ]
Tak trudno bylo znalesc ten temat ? Jak juz ktos podstawi pod nos to jest, no tak...
Wystarczy ze w wyszukiwarce wpiszesz glupie slowo SPRAY i ten temat masz pierwszy w kolejce...
 

gugun 
Wys³any: 2012-02-16, 10:55   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
slawekd napisa³/a:
Tak trudno bylo znalesc ten temat ? Jak juz ktos podstawi pod nos to jest, no tak...
Wystarczy ze w wyszukiwarce wpiszesz glupie slowo SPRAY i ten temat masz pierwszy w kolejce...
a co ty taki nerwowy jeste¶??? :D :D :D

[ Komentarz dodany przez: Nokia: 2012-02-16, 11:25 ]
Bo taka prawda guguniaku. Ile mozna sie powtarzac.
;)
 
 

MichuMachu
Wys³any: 2012-02-16, 11:43   
0
UP DOWN


Pomóg³: 14 razy
Posty: 347
Kolego trzeba byloby cieniowac sasiednie elementy a potem calosc klarem ale sprayem nigdy nie robilem takich rzeczy :shock: chyba ze mala usterka to moze zmiescisz sie na jednym elemencie a potem caly element klarem :)
 

slawekd
Wys³any: 2012-02-17, 06:20   
0
UP DOWN

Posty: 2
SZANOWNY PANIE MODERATORZE
dlaczego w moim imieniu pod moim slawekd napisAL, pojawil sie koment. ktorego nie napislaem?
"Tak trudno bylo znalesc ten temat ? Jak juz ktos podstawi pod nos to jest, no tak...
Wystarczy ze w wyszukiwarce wpiszesz glupie slowo SPRAY i ten temat masz pierwszy w kolejce..."
TO NIE MOJE SLOWA, DZIWNY JEST TEN PORTAL, KIEDY ZADAJESZ PYTANIE TO ZAMIAST ODPOWIEDZI DOSAJESZ PO USZACH LUB JAKIS MADRALA CIE POUCZA, A NASTEPNIE MODERATOR PRZYKLEJA MI SLOWA KTORE NAPISAL NOKIA , SPRAWE ZGLASZAM DO ODPOWIEDNIEJ INSTYTUCJI ABY TROSZKE SIE ZAJELI TYM PORTALEM I PONIZANIEM INTERNAUTOW, SADZILEM ZE TEN PORTAL MA POMAGAC A NIE POWODOWAC WYSMIEWANIE I PONIZANIE.
BEZNADZIEJNY PORTAL NIE POLECAM
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2012-02-17, 09:01   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
slawekd napisa³/a:
ZGLASZAM DO ODPOWIEDNIEJ INSTYTUCJI ABY TROSZKE SIE ZAJELI TYM PORTALEM

Pamiêtaj ¿e ka¿dy kij ma dwa koñce ;)
Proponuje poprawiæ swoj± poprawn± pisownie jêzyka polskiego a dopiero "zg³aszaæ" ^^
 

PROJEKTER
Wys³any: 2012-02-17, 09:44   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
slawekd napisa³/a:
DZIWNY JEST TEN PORTAL, KIEDY ZADAJESZ PYTANIE TO ZAMIAST ODPOWIEDZI DOSAJESZ PO USZACH LUB JAKIS MADRALA CIE POUCZA ...


Ciesz, siê ¿e od razu nie zosta³e¶ Durniem miesi±ca ^^

... ale to fakt ¿e ten portal jaki¶ taki dziwny :/ .... sami lakiernicy i ci±gle tylko gadaj± o malowaniu samochodów. Na takim Facebooku np. gada siê na ka¿dy temat ... :x: a tu ci±gle w kó³ko o tym samym bleeeeee ... CO TO ZA PORTAL ???
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2012-02-17, 09:59   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
gugun napisa³/a:

slawekd napisa³/a:
Tak trudno bylo znalesc ten temat ? Jak juz ktos podstawi pod nos to jest, no tak...
Wystarczy ze w wyszukiwarce wpiszesz glupie slowo SPRAY i ten temat masz pierwszy w kolejce...
a co ty taki nerwowy jeste¶???

[ Komentarz dodany przez: Nokia: 2012-02-16, 11:25 ]
Bo taka prawda guguniaku. Ile mozna sie powtarzac.


Trochê nie dziwiê siê koledze ¿e siê wnerwi³.
Koledzy moderatorzy trochê zawinili nie patrz±c co wynika z cytowanego fragmentu tekstu.
Do tego ich lu¼ne dopowiedzenia,,, rzecz jasna zrozumia³e dla sta³ych bywalców, lecz nie do odgadniêcia dla slawekd, z jego 9 postami.
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

gugun 
Wys³any: 2012-02-17, 11:13   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
jest napisane jak BYK komentarz dodany przez nokia??jest jest??wiec o co ci chlopie chodzi??masz problemy z czytaniem??ja zacytowalem slowa kolegi nokia pytaj±c siê go co on taki z³y nie twoje!!

a tak na marginesie to najpierw wypada poszukaæ informacji na interesuj±cy cie temat,ewentualnie sie podpi±æ do podobnego zanim otworzy siê nowy.tymbardziej ¿e jak byk jest napisane ¿e wszystkie pytania o areozolkach zadajemy tutaj,wiec znowu wychodzi problem z czytaniem.a je¶li masz jakie¶ w±tpliwo¶ci to proponuje je na nastêpny raz za³atwiaæ na pw z noki± czy te¿ ze mn±.napewno dostal bys wyczerpuj±ce wyja¶nienie.pozdrawiam
 
 

gugun 
Wys³any: 2012-02-17, 11:15   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
PROJEKTER napisa³/a:
Na takim Facebooku np. gada siê na ka¿dy temat ...
a tu prawie jak NK-portal dla ludzi z klas± :rotfl: :rotfl: :rotfl:
PROJEKTER napisa³/a:
Ciesz, siê ¿e od razu nie zosta³e¶ Durniem miesi±ca
:D :D :D
Lackdoctor napisa³/a:
Trochê nie dziwiê siê koledze ¿e siê wnerwi³.
jaja sobie robisz??
 
 

936
Wys³any: 2012-02-28, 22:41   
0
UP DOWN

Pomóg³: 4 razy
Posty: 905
Panowie Specjali¶ci.
Spraye z lakierem, ze sklepu s± bez utwardzaczy !!!
Dlatego zachowuj± siê tak niekorzystnie.
Osobi¶cie nabija³em sobie spraye dobaj±c odpowiednie proporcje utwardzacza do materia³u (akryl, poliuretan).
Taki pojemnik wystarcza³ na oko³o 3-4 dni (je¶li go nie zurzy³e¶ wcze¶niej) i nadawa³ siê do wyrzucenia gdy¿ zaczyna³ pluæ materia³em.
Lakier po aplikacji zachowuje siê tak samo jak nak³adany pistoletem na element.
Mo¿na by³o go matowaæ i polerowaæ po wyschniêciu.
To tylko inny no¶nik farby ni¿ pistolet.
 

alvin666
Wys³any: 2012-08-06, 21:12   
0
UP DOWN

Posty: 1
Witam mam samochód do napraw miejscowych. Kupi³em podk³ad bazê bezbarwny i blender na wyrównanie przej¶æ w lakierze. Jakich gradacji papierów ¶ciernych bêdê potrzebowa³ i czy to maj± byæ papiery na mokro czy na sucho. I czym odt³u¶ciæ i potrzebujê jeszcze do tego dobrego odrdzewiacza.
 

byrrt
Wys³any: 2012-09-12, 11:10   
0
UP DOWN

Posty: 10
Witam, sam nie wiem czy kto¶ tu odpowie bo temat spray'ów jakby szed³ na dalszy plan dyskusji. Chcia³bym wykonaæ ma³e poprawki lakiernicze na aucie, mo¿liwie tanio itp itd..
Czytam te forum od tygodnia i coraz to nowe wersje sobie wpajam do g³owy..

Na tê chwilê plan dzia³ania mam taki:
- element rudawy do go³ej blachy, jak tylko mocno siê da
- ?
- szpachla lub je¿eli nie bêdzie takiej potrzeby podk³ad akrylowy
- podk³ad akrylowy,
- baza
- klar

Wszystko w puszkach bo przecie¿ nie bêdê pistoletu kupowa³.. Bazê mam mieszan± w spray'u w mieszalni, klar firmy APP, podk³ad Carlofon Megafill, szpachlê mam puki co uniwersaln± Boll'a.

Ten znak zapytania oznacza generalnie podk³ad reaktywny bo taki siê chyba po³o¿yæ powinno, problem w tym ¿e nie wiem czy takowy jest dostêpny w formie spray'a.. Czym zatem sikn±æ go³± blachê? Nastêpnie pytanie czy po tym podk³adzie reaktywnym dawaæ podk³ad akrylowy? Niby czytam, ¿e tak, ale przecie¿ podk³ad akrylowy jest wype³niaczem miêkkim - pod szpachle go dawaæ?

Szanowni koledzy, rozumiem, ¿e spray w Waszej opinii to z³o, i naprawy na szybko i tanio to g³upota, ale mimo wszystko proszê Was o radê jakiej chemii u¿yæ.. Z tego co mam nie jestem pewien tej szpachli i podk³adu, ale to siê jeszcze da wymieniæ - proszê o sugestiê. Zima za pasem, nie chcia³bym aby auto podjada³ mi rudy - puki co jest ¶ladowo, ale zapewne do czasu.
 

gugun 
Wys³any: 2012-09-12, 11:31   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
novol ma jakis epoxyd w spajku na przecierki, to jak juz od tego bym proponowal zaczynac, dalej kit, podklad i lakier
 
 

byrrt
Wys³any: 2012-09-12, 11:49   
0
UP DOWN

Posty: 10
gugun napisa³/a:
novol ma jakis epoxyd w spajku na przecierki, to jak juz od tego bym proponowal zaczynac

Chodzi zapewne o 395 SPRAY NOVOL. Ok ale czy je¿eli blacha bêdzie mia³a jakie¶ delikatne podrzerki (bêdê stara³ siê wyczy¶ciæ do zera ale wiadomo co¶ zostanie) to czy to nie bêdzie zamkniêcie puszki pandory?


gugun napisa³/a:
dalej kit, podklad

Zaproponowany przeze mnie kit czy mo¿e co¶ innego - to samo pytanie tyczy siê podk³adu.
 

gugun 
Wys³any: 2012-09-12, 15:06   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
czy epoxyd czy reaktywny to jak rdza zostanie to zaden podklad nie pomoze. ma byc dobrze wyczyszczone i koniec a szpachlowke dokup sobie jeszcze wykonczeniówke bo te sprajki to maja taka tendencje ze nie zalewaja mikro dziurek w szpachlowce. reszta spoko., milej papraninki
 
 

jacenty 741
Wys³any: 2012-09-13, 06:26   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Gugun,przepraszam,¿e siê wpitalam,ale...czy nie powinni¶my tu zaznaczyæ,¿e szpachlówek nie nak³ada siê na podk³ady jednokomponentowe?Mo¿e siê nie znam,ale jako¶ mnie to razi,¿e nie podaje siê tej wa¿nej jak by nie by³o informacji.
 
 

byrrt
Wys³any: 2012-09-13, 06:56   
0
UP DOWN

Posty: 10
Przyjrza³em siê wczoraj tym progom i w sumie to nawet dam spokój ze szpachl± - to jest takie miejsce ¿e nawet tego by nie by³o widaæ wiêc po co..
Zatem ten NOVOL 395, na to podk³ad akrylowy Carlofon, na to baza i klar. Ci±gle my¶lê o tym podk³adzie - nie zamieniæ tego na podk³ad akrylowy NOVOL'a?
 

jacenty 741
Wys³any: 2012-09-13, 07:40   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Nie,nie zmieniæ,395 jest podk³adem epoksydowym o dobrych w³asno¶ciach antykorozyjnych,a akrylowy...to tylko akrylowy.Poza tym 395 nak³adasz i po 15-20 minutach bez szlifowania dajesz bazê,a akrylowy musisz szlifowaæ po wyschniêci(w praktyce-kilka godzin).
 
 

gugun 
Wys³any: 2012-09-13, 08:03   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
jacenty 741 napisa³/a:
Gugun,przepraszam,¿e siê wpitalam,ale...czy nie powinni¶my tu zaznaczyæ,¿e szpachlówek nie nak³ada siê na podk³ady jednokomponentowe?Mo¿e siê nie znam,ale jako¶ mnie to razi,¿e nie podaje siê tej wa¿nej jak by nie by³o informacji.
mo¿e i tak,nie znam sie na sprajkach wiec nie wiem jak to z nimi jest.u¿ywam tylko czarnego matu i podkladu na przecierki sporadycznie
 
 

byrrt
Wys³any: 2012-09-13, 08:16   
0
UP DOWN

Posty: 10
To co - zaraz na podk³ad epoksydowy dawaæ bazê? My¶la³em daæ ten podk³ad akrylowy na to aby usun±æ ew. delikatne ryski.. Poza tym baza bêdzie siê trzymaæ na tym epoksydzie?
Czekaæ i tak pewnie bêdê musia³, postaram siê te¿ po¿yczyæ promiennik..
Jak w³a¶nie z odstêpami miêdzy kolejnymi warstwami? Ile warstw wszystkiego?
 

piwo76
Wys³any: 2012-09-13, 21:44   
+1
UP DOWN


Pomóg³: 1 raz
Posty: 176
Epoksyd w sprayu bardzo rzadki jest ³adnie siê rozlewa jak przeschnie to lekko w³óknin± szar± lub ¿ó³t± mo¿na przetrzeæ
 

byrrt
Wys³any: 2012-09-14, 06:59   
0
UP DOWN

Posty: 10
Ok, wczoraj kupi³em ten lakier epoksydowy novol'a, bêdê walczy³ w weekend.. dziêki ;)
 

jacenty 741
Wys³any: 2012-09-14, 07:31   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
piwo76 napisa³/a:
jak przeschnie to lekko w³óknin± szar± lub ¿ó³t± mo¿na przetrzeæ
Ale po co?????Przecie¿ est to produkt stworzony do zabezpieczenia przeszlifek przed samym procesem lakierowania,i nie ma potrzeby szlifowania go,to produkt m/m.
 
 

byrrt
Wys³any: 2012-09-16, 18:53   
0
UP DOWN

Posty: 10
No i jestem po "szprajowaniu". Zdziwiony trochê by³em tym, ¿e podk³ad epoksydowy novola jest taki bia³awy - koloru zwyk³ego podk³adu akrylowego. My¶la³em ¿e bêdzie prze¼roczysty.. W ka¿dym b±d¼ razie wg. mnie uda³o siê wszystko ³adnie ogarn±æ - mam nadziejê ¿e na jaki¶ czas bêdzie spokój..



Nawet te cieniowanie w miarê wysz³o, jak to wszystko dobrze przeschnie spróbujê to ³adnie spolerowaæ jeszcze.. Fotki byle jakie bo tak tylko telefonem pstrykniête.
 

sawmaster 
Wys³any: 2012-10-07, 17:47   
0
UP DOWN

Posty: 563
Sk±d: Bia³ystok
ja odradzam dobieranie lakieru w sprayu np na allegro, zamiast zielonego dosta³em odcieñ granatowego
 

weight
Wys³any: 2012-10-14, 09:32   
0
UP DOWN

Posty: 3
Cze¶æ.
Dopiero co kupi³em auto wszystko jest ok tylko przednia maska by³a lekko wgnieciona.
Wystuka³em zaszpachlowa³em i pomalowa³em.
Nie ukrywam ¿e to by³o po raz pierwszy robione.
Niestety albo co¶ ¼le posz³o albo sprzedaj±cy da³ z³± bazê
Mam opla corse i kolor 547 czerwony.
Ale raczej ja co¶ ¼le zrobi³em.
Po pomalowaniu widaæ inny odcieñ tego co malowa³em ;/ .
Nie wiem co ¼le zrobi³em bo da³em podk³ad pó¼niej bazê i lakier bezbarwny i pó¼niej cieniowa³em takim sprayem ¿eby nie by³o widaæ ró¿nicy.

Chcia³bym jeszcze raz to pomalowaæ i teraz nie wiem od czego siê zabraæ
Czy mogê na stary lakier dawaæ nowy bez podk³adu czy trzeba wszystko zeszlifowaæ.

Te¿ nie chcê malowaæ ca³ej maski czy bêdzie mo¿na tylko ten ubytek.
Nie chodzi mi ¿eby to by³o super extra ale ¿eby chod¼ trochê zniwelowaæ t± ró¿nicê kolorów.
Do dyspozycji mam spraye
Pozdrawiam


W³a¶nie ja tez kupi³em ten spray na allegro
 

sawmaster 
Wys³any: 2012-10-14, 11:06   
0
UP DOWN

Posty: 563
Sk±d: Bia³ystok
jak mia³e¶ w sprayu to co siê dziwisz ¿e inny odcieñ
 

weight
Wys³any: 2012-10-14, 12:06   
0
UP DOWN

Posty: 3
Bo zamówi³em pod moje auta taki sam lol
Czytañ ze zrozumieniem
 

tomek70
Wys³any: 2012-10-14, 13:39   
0
UP DOWN

Posty: 125
Jak koniecznie chcesz sprayem , to jed¿ do mieszalni dorobiæ bazê i niech ci nabij± do puszki.
 

weight
Wys³any: 2012-10-14, 13:41   
0
UP DOWN

Posty: 3
mam nabit± ju¿ ;/
Tylko pomalowa³em i widaæ ró¿nicê
Teraz nie wie czy baza jest lipa
Ale spróbuje jeszcze raz tylko jak teraz przygotowaæ t± maskê
Czy mogê na stary lakier dawaæ ten nowy ale tylko ¿eby pocieniowaæ ten ubytek lekko szlifnê papierem i bêde móg³ jeszcze raz lakier dawaæ bez podk³adu na ten stary
 

robert75
Wys³any: 2012-12-14, 15:03   
0
UP DOWN

Posty: 6
Witam
Pomalowa³em dzi¶ model Audi w skali 1:24 ( taki do gablotki na ¶cianê ). Model powinien byc bia³y a zrobi³ sie ¿ó³tawy.
To nie pierwszy robiony przeze mnie model w tej skali jednak do tej pory nie mia³em problemów.

Proces wygl±da zawsze tak samo. Z modelu jest zmywany oryginalny lakier. Na metal ( szajsmetal ) idzie szary podk³ad a potem bia³y kolor. Na to wszystko po min. 24h nak³adam bezbarwny.
Do niedawna by³o wszystko OK. Kolor by³ ¶nie¿no bia³y. Niestety od pewnego czasu bia³a pow³oka siê za¿ó³ca od bezbarwnego.
Wszystkie powy¿sze malowania robi³em lakierami akrylowymi MOTIP ( z wa¿nym terminem przydatno¶ci ).
Zrobi³em te¿ próbê z lakierem Deco Color, który kiedys stosowa³em i tez nigdy nie stwarza³ problemów. Niestety ju¿ stwarza. Sytuacja analogiczna do MOTIPu.

Malujê w s³abo ogrzewanym gara¿u. Mo¿e to jest przyczyn±?

Temat dla wielu b³achy ale jak kto¶ mo¿e cos podpowiedzieæ to zapraszam.
 

gugun 
Wys³any: 2012-12-14, 16:02   
0
UP DOWN



Pomóg³: 52 razy
Posty: 2819
Sk±d: kuj-pom
nie nakladaj bezbarwnego tylko sam bialy, a jak juz lubisz sie bawic w takie malowanie modeli to kup sobie maly kompresorek + jakis mini pistolet i uzywaj lakierow samochodowych bo te sprejki to jeden wielki badziew
 
 

robert75
Wys³any: 2012-12-14, 19:13   
0
UP DOWN

Posty: 6
Tia. Bardzo konstruktywna odpowied¼. Otrzyma³em 100% odpowied¼ w temacie. Poczekam jednak a¿ odpowie mi kto¶ co zna siê na sprayach.
Bez urazy.
 

No-limit
Wys³any: 2012-12-14, 21:07   
0
UP DOWN


Pomóg³: 34 razy
Posty: 1179
robert75 napisa³/a:
Niestety ju¿ stwarza

A jak stary jest klar?Dziadowski bezbarwny ju¿ po 6 miesi±cach potrafi z¿ó³kn±æ.
 

robert75
Wys³any: 2012-12-14, 21:15   
0
UP DOWN

Posty: 6
No Deco Color mo¿e i ma ze trzy miesi±ce. Motip jest nowy.
 

No-limit
Wys³any: 2012-12-14, 21:20   
0
UP DOWN


Pomóg³: 34 razy
Posty: 1179
To znaczy,¿e co¶ nie tak z bia³ym.Bia³y te¿ akrylowy?
A na marginesie,po co k³adziesz klar na bia³y akryl?
  
 

robert75
Wys³any: 2012-12-14, 21:21   
0
UP DOWN

Posty: 6
te¿ akrylowy i te¿ nowy
 

spid53
Wys³any: 2013-02-17, 22:47   Malowanie plastiku- jaki lakiery?
0
UP DOWN

Posty: 1
Witam.

Potrzebujê prostej odpowiedzi na pytanie jakich u¿yæ rodzajów lakierów?

Chcê pomalowaæ elementy plastikowe czarnym matem i zabezpieczyæ lakierem bezbarwnym bez po³ysku. Chodzi mi g³ównie jakiego rodzaju lakier bezbarwny k³a¶æ na lakier barwny. Chodzi mi o sk³ad chemiczny lakieru ¿eby nic siê nie gryz³o.
 

YAMAHER
Wys³any: 2013-02-17, 22:49   
0
UP DOWN


Pomóg³: 7 razy
Posty: 1975
A moze powiesz nam kolego co masz do wymalowania :D ? komórke, czesci z auta czy co :D ??
 

ascrooge007
Wys³any: 2013-03-05, 15:30   
0
UP DOWN

Posty: 2
Witam, chcia³bym zasiêgn±æ jêzyka na temat napraw lakierniczych które mnie czekaj±. W za³±czeniu zdjêcia.
Naprawê chcia³by wykonaæ samodzielnie w nastêpuj±cy sposób.
1. Zeszlifowaæ do metalu wraz z rdz± najlepiej jak siê da.
2. odt³u¶ciæ i nanie¶æ brunox epoksy
3. przeszlifowaæ i oczy¶ciæ odt³u¶ciæ
4. nanie¶æ podk³ad
5. ewentualnie szpachla
6. odt³u¶ciæ
7. podk³ad po wyschniêciu przeszlifowaæ
8. nanie¶æ kolor
9. nanie¶æ bezbarwny kolor
10 spotblender.
Kolor mojego auta to srebrny metalik. Prace zamierzam wykonaæ tak jak opisa³ to na forum lukas. Do prac wykorzysta³bym lakiery color matic.
Czy przy tego typu naprawie ma to sens czy tylko lakiernik mo¿e pomóc? Mo¿e kto¶ co¶ dopomo¿e
Dziêkujê za szybk± odpowied¼.http://lakierowanko.info/images/smiles/pomocy.gif

20130305043.jpg
Plik ¶ci±gniêto 601 raz(y) 595.75 KB

20130305042.jpg
Plik ¶ci±gniêto 381 raz(y) 659.6 KB

20130305041.jpg
Plik ¶ci±gniêto 534 raz(y) 654.13 KB

20130305038.jpg
Plik ¶ci±gniêto 111 raz(y) 610.38 KB

20130305037.jpg
Plik ¶ci±gniêto 232 raz(y) 571.05 KB

 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga