Szukaj FAQ Album

Autor Wiadomość
nonameplum
Wysłany: 2008-08-17, 14:50   Pomoc dla laika
0
UP DOWN

Witam. Na wstępie chce powiedzieć, że jestem zupełnym laikiem jeśli chodzi o lakierowanie.
Mimo, że forum jest na temat lakierowania samochodowego to w moim przypadku chce polakierować kolumny głośnikowe na efekt czarnego lakieru fortepianowego.

Krótka historia co do tej pory wykonałem:
Kolumny zrobiłem z MDF-u w pierwszej kolejności całość kolumn wyszlifowałem P240 następnie pokryłem 2 warstwami podkładu samochodowego, szlif P400 później pokryłem (i tu proszę się nie śmiać) ze względu na koszty oraz na to że farba już od dłuższego czasu stała nie wykorzystana snieżką renowacyjną na rdzę - czarną. Powiem szczerze, że ładnie wszystko się błyszczało i dość fajnie wyglądało. Niestety doszedłem do wniosku, że za bardzo było jeszcze widać składania płyt poza tym nie przygotowałem idealnie płaskiej powierzchni, bo jednak podkład po zeszlifowaniu posiadał nie równą (granulkową) płaszczyznę do tego MDF stawiał włoski, przecież to nie blacha. Aby utrzymać coś na wzór blaszanej powierzchni użyłem szpachlówki natryskowej.
Dlatego całość zdarłem praktycznie do podkładu pokryłem szpachlówką natryskową i przejechałem P800 na mokro. Także w tej chwili kolumny są w takim stanie, że miejscami już można się w wyszlifowanej szpachlówce przyglądać.
Niestety kupiłem już 1 litr RENOLAK'u czarnego (wiem, że zawaliłem), ale chciałbym go już wykorzystać skoro go mam.
Tu moje pytania do Was. Po pierwsze czy cała powierzchnia szpachlówki musi być przygotowana tak, że światło się od niej odbija czy miejscami może pozostać troszkę matowa? Pytam ze względu na to, że boję się czy mi MDF nie spuchnie od wody gdy będę jeszcze więcej szlifował.
No i pytanie drugie. Co zrobić z tym RENOLAKIEM ? Osobiście miałem plan, żeby pokryć kolumny 3 warstwami jedna za drugą z przerwami co 10-15 minut. Następnie odczekać do całkowitego utwardzenia, przeszlifować papierem 1500, następnie klarem około 5 warstw aby uzyskać ładną głębię czarnego koloru na czym mi najbardziej zależy.
Ile klaru będę potrzebował na około 5 warstw (kolumny mają około 2 m2) ?
Ewentualnie malować "na mokro" bez czekania aż utwardzi się renolak i pokryć go klarem.
Proszę o pomoc właśnie w tej sprawie, żeby się nie okazało, że cała moja praca pójdzie na marne bo już mi ręce od szlifowania odpadają :) , a już raz zdzierałem po nie udanym malowaniu, nie chce tego powtarzać.
Chciałbym jeszcze dodać, że mam lakier bezbarwny do parkietów wodorozcieńczalny i jeśli by się dało to chętnie bym go wykorzystał. Robiłem próby pistoletem na czystym drzewie i dość ładnie się rozlewa. Początkowo póki nie uschnie ma taki niebieskawy odcień, ale później robi się bezbarwny. Wadą jest to że dość długo schnie (woda). Szczególnie rozcieńczony, a musi być dość mocno jeśli chce się pistoletem malować.

Bodzio 
Wysłany: 2008-08-17, 15:32   
0
UP DOWN
--B_C_G--

Szpachel natryskową/ogólnie szpachel obrabiaj na sucho. Nie będziesz miał problemów z wsiąkaniem wody w nią/drewno. cała powierzchnia musi by idealnie wyprowadzona, bo inaczej będzie słaby efekt końcowy. Na szpachel nakładasz podkład, 800 w łąpę i szlifujesz (nie może byc "dziurek")
Na to wszystko po odtłuszczeniu (np zmywasz silikonu novola za 12zł) nakładasz renolaka tyle ile potrzeba. Na renolak nie dajesz bezbarwnego.

nonameplum
Wysłany: 2008-08-17, 15:38   
0
UP DOWN

Musi być jeszcze podkład na idealnie wyszlifowaną szpachlę ? Ale czy po samym renolaku uzyskam ładny głęboki odcień czerni ? Nie mógłbym bym przykryć renolaku bezbarwnym ?

mebArth 
Wysłany: 2008-08-17, 16:04   
0
UP DOWN

nonameplum napisał/a:
Musi być jeszcze podkład na idealnie wyszlifowaną szpachlę ? Ale czy po samym renolaku uzyskam ładny głęboki odcień czerni ? Nie mógłbym bym przykryć renolaku bezbarwnym ?

Musi byc podkład bo szpachla ma mini dziurki i tego nie zalejesz lakierem (lakier wsiaka w szpachle).
Renolaku nie przykryjesz bezbarwnym bo moga sie podziac cuda (zgryzie sie lub sie nie złączy z renolakiem).

Bodzio 
Wysłany: 2008-08-17, 16:32   
0
UP DOWN
--B_C_G--

nonameplum, Trzeba było bazę kupic tyle ile potrzeba, na to bezbarwny, na pewno wyszło by lepiej.

nonameplum
Wysłany: 2008-08-17, 17:02   
0
UP DOWN

No to powiedzmy że od renolaku odstąpię. Jak najtańszym kosztem teraz i ile czego będę potrzebował na pomalowanie 2m2 ? Jedna warstwa podkładu wystarczy (puszka 500ml) ? Ile akrylu i klaru (jakie) ? Poważnie to zaczynam się zastanawiać na lakiernikiem samochodowym. Czy nie oddać to komuś do pomalowania. Nie wiem czy mnie to taniej nie wyjdzie. Jak myślicie ?

Tak to wyglądało po podkładzie, który w tej chwili znajduje się pod szpachlówką...

LAKIEROWANKO Strona Główna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu