Szukaj FAQ Album

Autor Wiadomość
PROJEKTER
Wysłany: 2009-05-29, 08:01   
0
UP DOWN

mebArth napisał/a:
NIech to ktoś zamknie....ten temat PROJEKTER ty nie porównuj ASO do innych dziupli. ASO liczy 900zł/element a dziupla 300. O czym ty w ogóle mówisz? Ty nadal żyjesz w swiecie milionów a MY forumowicze żyjemy w swiecie stówek/tysięcy. Swoja prozą nas nie przekonasz bo NIKT z NAS forumowiszów nie weźmie kreski na 3 i pól bańki. Bo żaden bank nie da nawet jak zrobisz plan na 40 lat
Takze poraz kolejny prosze - Jako lakiernik od 16 lat....zacznij z nami rozmawiac, a nie chwalić się...oferować..itd. Zacznij gadać gosciu. kapiszi ? :) Mam gdzieś Twoje komory, kaabiny smiechu..inwestycje..stanowiska...miszczu......kogo na to stać stad z tego forum? NIKOGO. więc sprowadzam Cię na ziemie. Jesli sie nie przystoszujesz to ludzie zaczna Cie olewać alebo napieprzac na Ciebie.

meBart ! Tak nawiązałeś do tematu, że aż musiałem szukać na forum do czego ty pijesz !
i zalazłemn moją STARĄ odpowiedz do CIEBIE !

Więć posłuchaj ! Na tym forum innych forach dyskusyjnych i ... na całym rynku branży motoryzacyjnej ludzie dzielą się na dwie grupy. 1. Posiadających pofalowany mózg z wysiłkiem trudem ciężką pracą darzących do czegoś ... LATAMI !!!! i im zawsze warto pomagać z nimi trzeba nawet zawierać przyajźnie , oraz na grupę 2 jednozwojowców mózgowych prezentujących roszczeniową postawę i ogólne pretensje do innych o własne ślamazarstwo lenistwo i (to moje ulubione sformowanie) dyletanctwo.

Zacznij wrzucać jak to określiłeś TY ! LENIU ŚLAMAZARO I NIEUDACZNIKU ! Zblamuj się do końca bo na razie to twoje notowania przypikowały w dół. Idź na emeryturę jak nie chcesz się rozwijać i zrób na rynku miejsce kolegom po fachu !
Wkurzył Cię mój post bo myślałeś że ja nie wiem gdzie jest Kraków ? i że nie wiem jak wygląda lokalny przekrój rynku ... mam tam kilku partnerów z przed kilku lat i błyskawicznie mogę sprawdzić czy jest jakiś regionalny kryzys czy nie ? a swoją drogą .... w Polsce o was Krakusach mówi się "centuś" nie wiedziałem co to znaczy dopóki sam nie zacząłem tam działać - Ja was wolę nazywać "Polską Szkocją". Błyśnij inteligencją i zapytaj o coś mądrze na PW jak inni to robią ! Nie stracisz na forum opinii TWARDZIELA A CZEGOŚ SIĘ DOWIESZ !

Pa ! Szkocie.

LoboLoco 
Wysłany: 2009-05-29, 08:14   
0
UP DOWN

PROJEKTER napisał/a:
Lobuś ! co tak oszczędnie ? ... napisz : POPIS MOŻLIWOŚCI, ELOKWENCJI ZDECYDOWANIA, SPOSTRZEGAWCZOŚCI, DOŚWIADCZENIA I ZŁOŚCI !!!
... ale przyjmuję propozycję rozejmu od DrCruel ... bo spory o kompetencje na tym forum do niczego nie doprowadzą i nikomu nie pomogą w problemach !

Oszczędnie... bo jesteś w sobie tak zakochany, że nic do ciebie nie dociera...
ale widzę że sie opłaciło... wreszcie jakieś informacje zamiast wyładowywania emocji...

Cytat:
Jedna jedyna prośba LOBUŚ ! PROSZĘ NIE PROWOKUJ MNIE ! bo ja też mam granice wytrzymałości i czasami gorszy dzień !

Po pierwsze wolność słowa pozwala mi na wyrażenie swojego odmiennego zdania i na swobodną polemikę, a po drugie twoje granice wytrzymałości i złe dni nie usprawiedliwiają twojego sposobu prowadzenia konwersacji. Jesteś dorosłym człowiekiem , więc powinieneś panować nad sobą, zwłaszcza że forum pozwala na przemyślenie tego co chce się napisać... Nazywanie mnie w jakikolwiek sposób świadczy o tobie, nie o mnie.

PROJEKTER
Wysłany: 2009-05-29, 08:47   
0
UP DOWN

Panować nad sobą powiadasz ?

Zajrzyj na chwilę do FILMÓW INSTRUKTAŻOWYCH - Moderatorku ! tam to dopiero jest opanowanie i luz ..... i dobry dzień !

Poza tym Lobuś ! WORLD ROOM !!! ( to żart z wyborów miss ) ROZEJM, ROZEJM NIE ZAPOMINAJ...... R O Z E J M ! albo wolność słowa i dalej się zapominaj !!!

Pa ty ! niu niu niu śliczny Haski !

LoboLoco 
Wysłany: 2009-05-29, 09:01   
0
UP DOWN

PROJEKTER napisał/a:
Pa ty ! niu niu niu śliczny Haski !

To był cios poniżej pasa... ^^

nie zapomniałem się, a wolność słowa to nie przyzwolenie na obelgi itp. , tylko swoboda posiadania i wyrażania własnych poglądów... niech będzie rozejm.
a filmy widziałem, ale ja nie moderuję działu lakiernictwo.... :fiu:

[ Dodano: 2009-05-29, 09:40 ]
A powiedz mi taką rzecz, jaki trzeba mieć minimalny wkład własny? Powiedzmy że mam uzbrojoną działkę budowlanąna której rośnie sobie trawka. Nie zakładam super interesu, który ma milionowe obroty, tylko małą rodzinną firmę, która pozwala na utrzymanie domu, rodziny itd... Planuję powiedzmy 2 stanowiska mechanika i blacharka, plus pomieszczenie na przygotówkę i kabina oczywiście ... całość przygotowana na samochody osobowe do 3,5T...

PROJEKTER
Wysłany: 2009-05-29, 09:52   
0
UP DOWN

Najpierw Loboloco ! twój Haski jest bardzo ładny ( myślę że to Haski bo tak trochę wygląda ) to mądry i silny pies !

W temacie ... najlepiej byłoby to omówić na jakimś rysunku ... przemo1972 przesłał mi instrukcję jak to wkleić, ale chyba za ciężkie bo się wylogowuje strona po dodaniu załącznika - Może wyślę jakoś e-mail do ciebie z rysunkiem a ty to wkleisz i wtedy będzie łatwiej pogadać ! Na razie tylko mała lakiernia z blacharnią OK ?

LoboLoco 
Wysłany: 2009-05-29, 10:03   
0
UP DOWN

ok, mój adres wysłałem ci na PW...

Na avatarze jest wilk... Lobo - wilk (hiszp.)...

A oto projekt:

ECONOMI-2-mniej.gif
Plik ściągnięto 2384 raz(y) 462,37 KB

PROJEKTER
Wysłany: 2009-05-29, 10:56   
0
UP DOWN

Ale i tak śliczny ten piesek ! Rysunek jest już u u Ciebie ! Dawaj niech się chłopaki pastwią !

[ Dodano: 2009-05-29, 10:57 ]
Dzięki Lobo za pomoc ! Znasz się na tych kompach ! Szacunek !

[ Dodano: 2009-05-29, 11:12 ]
Kilka słów wprowadzenia :

Opis tego układu jest gdzieś na forum. To o tym pisałem z ....yyy ! chyba z przemo1972.

To wariant inwestycyjny ECONOMI. Jest kilka różnych ustawień i wymiarów budynku w tym wariancie. Wszystkie mają wspólny łącznik - zbliżonych kosztów budowy i wyposażenia. Podobne zdolności przerobowe i ilość zatrudnionych, osób oraz standard urządzeń wyposażenia ! Wyższe standardy i większe obiekty to po kolei standard :

CLASSIC ( szcególnie ceniony w firmach rodzinnych )
STANDARD - przerobiony dla małych dealerów na HI STANDARD po wymianie w tej koncepcji urzadzeń na renomowane i drogie.
TOP CLASSA - największe obiekty blacharsko lakiernicze ok 800 - 1000 m2 powierzchni.
Są większe ale mim zdaniem zdolność przerobowa 7 napraw dziennie na jednej zmianie to granica rozsądku ekonomicznego bo przy dwóch zmianach to 12 - 14 napraw a to miesięcznie to ok 250 - 300 napraw miesięcznie. No a tyle to chyba nikt w Polsce nie robi ?!!! więc max mim zdaniem to 1000 m2 warsztatu !

i wynik minimum 200 m2 - maxuimum 1000 m2 !

LoboLoco 
Wysłany: 2009-05-29, 11:26   
0
UP DOWN

Zkoncentrujmy się na rozwiązaniu Economi... powiedzmy że posiadam (mam akt własności i wpis do ksiąg) działkę , na której zmieści się budynek z projektu (czy raczej hala) i mały parking na zewnątrz...

Jaki muszę mieć wkład własny? czy dotacje np. z urzędu pracy mogąbyć przedstawione we wnioskach o dotacje z UE jako wkład własny? W jaki sposób udokumentowuje się przewidywane przeroby przy składaniu wniosków, o ile takie dokumenty sąwymagane...?

Jakie są koszta poszczególnych stref w warsztacie, znając ich przybliżoną cenę można tą wartość mnożyć przy szacowaniu wartości większego warsztatu jak sądzę ...

PROJEKTER
Wysłany: 2009-05-29, 11:46   
0
UP DOWN

WOW LOBO ! .... ale mnie przygniotłeś pytaniami !

Taka czytelna i wnikliwa odpowiedz na to to mi zajmie z tydzień i Braknie stron na forum ! Daj mi chwilę niech pomyślę jak to zredukować do jakiś zagadnień czy pod informacji żeby każdy mógł później drążyć już to co go bardziej interesuje i nie musiał czytać wszystkiego !

Pozwól że będę po kolei omawiał każde zagadnienie a ty jak mogę prosić później zrobisz porządek i poukładasz to w jakiś wyczerpujący jeden układ ( bo na pewno będą pytania złośliwości i bałagan w opisie )

Więc mamy takie zagadnienia :

1. TEREN POD INWESTYCJE !
Czy się da postawić lakiernię ?, Jakie formalności po kolei ?, Wymagane media i ich
wartości nominalne ? Przepisy ? Teren zewnętrzny - wymogi ?

2. KOSZT INWESTYCJI I KREDYTOWANIE
Kosztorys ?, Wkład własny ?, Kredyt warunki i co on obejmie a czego nie ? Leasing i
co on obejmie, a czego nie - Warunki ? Dotacje unijne a. z UP b. z Programów
Regionalnych warunki i zasady ich przyznawania ?, i chyba zarys BIZNES PLANU
inwestycji ?

3. KOSZTY WYPOSAŻENIA STANOWISKA
Ile co kosztuje w kwestii wyposażenia i ewentualnie budowy pod to wyposażenie np
fosy pod kabiną czy zagłębienia pod ramę czy płyty pod podnośnik ?
Czy koszty wyposażenia i budowy rosną proporcjonalnie do wielkości obiektu ?

Lobo ? ... a nie możesz do mnie zadzwonić ... to zajmie z miesiąc ?

LoboLoco 
Wysłany: 2009-05-29, 12:23   
0
UP DOWN

PROJEKTER, nie chodzi o super dokładny wykład, ale o zarys. Wiem, że temat jest bardzo obszerny i nie będzie łatwo ale dobrze by było częściowo opisać więcej zagadnień niż superdokłądnie kilka...

Pisz ile pamiętasz, jeżeli ktoś będzie się decydował na inwestowanie to skontaktuje się z tobą osobiście i dalej będziecie drążyć temat... Mi chodzi o stworzenie takiego szkicu, który będzie mówił co musimy mieć, a co musimy zdobyć i gdzie lub +/- za ile... a szczegóły typu normy i dokładne wypisy niezbędnych dokumenów w danych instytucjach to powinny być na urzędowych stronach internetowych... ale najpierw trzeba wiedzieć do kogo i po co uderzyć i z czym oczywiście...

PROJEKTER
Wysłany: 2009-05-29, 12:57   
0
UP DOWN

No dobra !

TEREN POD INWESTYCJE !

1. Trzeba się pofatygować z nr działki do Urzędu ( Gminy, Miasta ) i wyciągnąć WYPIS Z PLANU ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO. W wypisie będzie określone przeznaczenie terenu i zarys tego co można tam zrobić a co jest zabronione ! To króciutki opis więc trzeba go czytać miedzy zdaniami np. Wyłącznie pod usługi nie uciążliwe .... to zgodna na mały warsztat, a nie zakaz ! trzeba wykazać tylko brak uciążliwości !

2. Gorzej jak nie ma PLANU dla miasta lub Gminy ... wtedy wystąpienie o WZiZT Warunki Zabudowy i Zagospodarowania Terenu ! jak wysąpić o wydanie tego dokumnetu nie ch pytają zainteresowani!

3. Decyzja środowiskowa z WIOŚ - absolutna konieczność podstawa do rozpoczęcia prac nad lakiernią lub .... klapy i końca planów !

4. Dalej to już trzeba mieć projekt technologiczny ( nie wiem jak się wkleja gigantyczne banery reklamowe ale to tu powinny migać PROJEKTER GROUP - PROJEKTER GROUP, PROJEKTER GROUP !!! ) Z projektu technologii wynika wiele koniecznych danych zwanych bilansami technologicznymi instalacji medialnych ... ile wody, prądu, ciepła, czy będzie lina telefoniczna itd. Na tej podstawie występuje się do gestorów sieci czy dla tej działki i planowanej inwestycji dostarczoną takie media i w ilości jaką chcemy dostać.

5. Jak są już wszystkie dokumenty i odpowiedzi to można zacząć opracowywać projekt budowlany obiektu tj Projekt zgodny z przepisami Prawa Budowlanego, ale tak prosty że wielu elementów w nim nie będzie. taki szczegółowy to Projekt budowalny - wykonawczy i nie zawsze jest on potrzebny !
Ważne bo jak ktoś zada pytanie ile kosztuje projekt tego warsztatu powyżej to odpowiem że 50 000 zł i nie skłamię , albo że 100 tyś zł i też nie skłamię ... a jak ktoś wie co robi i powie Sam pozbieram wszystkie dokumenty przed projektowe to wtedy może uda się go zrobić za 30 000 zł . Oczywiście zadaniem biura projektów jest zebrać do kupy wszystkie branże uzgodnić, skoordynować i wystąpić o pozwolenie na budowę ... a gdy zostanie wydane to dopiero projekt jest kompletny ! Sama technologia to koszt od 3 tyś do 20 tyś ! ... ale przy adaptacji obiektu projekt technologiczny wykonawczy jest już końcową dokumentacją z wszystkimi świstkami z urzędu ... dlatego taki rozstrzał ceny !

LoboLoco 
Wysłany: 2009-05-29, 13:14   
0
UP DOWN

PROJEKTER napisał/a:
Z projektu technologii wynika wiele koniecznych danych zwanych bilansami technologicznymi instalacji medialnych ... ile wody, prądu, ciepła, czy będzie lina telefoniczna itd. Na tej podstawie występuje się do gestorów sieci czy dla tej działki i planowanej inwestycji dostarczoną takie media i w ilości jaką chcemy dostać.

Mógłbyś podać przykładowy przerób i odpowiadające mu przykładowe zapotrzebowanie na media? Chodzi o przerób rozsądny tj. pozwalający na racjonalne spłacanie inwestycji (w jakimś poście wspominałeś o dobowych przerobach, więc rozumiem że są tabele określające takie dane) oczywiście trzymając się planu ECONOMI.

Czy projekt technologiczny jest wymagany przez instytucje dotujące lub urzędy? Czy jest to raczej wymóg "prywatny" , by wszystko było odpowiednio zgrane i by decyzje o odpowiednich przyłaczach mediów były podejmowane świadomie?

PROJEKTER napisał/a:
Ważne bo jak ktoś zada pytanie ile kosztuje projekt tego warsztatu powyżej to odpowiem że 50 000 zł i nie skłamię

Rozumiem , że jeżeli powierzymy zadanie związane z projektem biurze projektowemu to nie interesuje nas żadne zdobywanie dokumentacji... tylko sprawdzamy w kalendarzu kiedy zamknięcie robót?
Czy można kupić gotowy projekt (nie wykonawczy) i samemu wystąpić o pozwolenie i zlecić pracę firmie budowlanej?

przemo1972 
Wysłany: 2009-05-29, 13:15   
0
UP DOWN

To chyba dobry temat do zadania tego pytania-Projekter, co sadzisz-Vat czy Ryczalt?

baqo 
Wysłany: 2009-05-29, 13:22   
0
UP DOWN

przemo1972 napisał/a:
To chyba dobry temat do zadania tego pytania-Projekter, co sadzisz-Vat czy Ryczalt?
poczekaj aż PROJEKTER, wyjdzie chociaż z dołka. jeszcze nawet nie ma ław ^^ ^^ ^^przy takiej inwestycji na ryczaucie,chociaż vat -owcem można być.

PROJEKTER
Wysłany: 2009-05-29, 13:22   
0
UP DOWN

Przemo1972 ! Wiesz to ustaw skarbowa ! Nie orientuję się do końca .... ale ale coś pamiętam że od 1996 roku usługi blacharski i lakiernicze a od 1999 także mechaniczne nie mogą być rozliczane ryczałtem. taki usługodawca ma do wyboru albo zasady ogólne ( Książka ) albo pełną księgowość jak dla podmiotów prawa handlowego !

Najwyżej niech ktoś to sprawdzi w necie i uzupełni lub sprostuje !

Co do vat - No jak jest inwestycja to jest na końcu i zwrot vat.... więc na pewno Vat !

LoboLoco 
Wysłany: 2009-05-29, 13:23   
0
UP DOWN

Tak wogóle to chyba jest to pytanie do księgowych.... a chyba chodzi o ryczałt czy KPiR...

Tu jest conieco:
http://biuro-tax.pl/ryczalt_vs_kpir.html
http://www.twoja-firma.pl...zy-ryczalt.html

Pozatym chciałbym zeby projekter dokończył temat mini zakładu lakierniczego...

PROJEKTER
Wysłany: 2009-05-29, 13:23   
0
UP DOWN

Dobre BAQO ! NAPRAWDĘ DOBRE !!!!

[ Dodano: 2009-05-29, 13:32 ]
LOBO ! TAK OD KOŃCA ! Raczej nie ma gotowców ... są oczywiści gotowe koncepcje zagospodarowania przestrzeni warsztatu jakiś fajny układ obiektu czy lakierni ale cały projekt jako gotowiec .... proszę tylko bez złośliwości !!! to tylko jak skończymy pracę projektowe nad przenośnym warsztatem ten Niemiecki NUSSBAUN Cars satellite to 3 melony, staramy się rozpoznać jak bardzo da się obniżyć koszty jakby większość elementów była krajowa ... na razie cena idzie w dół jak cholera ... i jeszcze się poważnie do tego nie dobrałem tylko zebrałem oferty na rożne gotowe elementy. Musicie mi dać z pół roku a będzie gotowiec i wszystko jak na tacy wyłącznie po zapytaniu ofertowym .... ale na razie

Nie ma gotowców ... Choć teraz mi tak przyszło do głowy, że jak się parę osób na forum spotka oko w oko wychla piwko to może uda się zrobić jedną dokumentację dla kilku kilkunastu identycznych blacharni i lakierni ... no to by było dużo dużo taniej i budowa też ! no ale to tylko dygresja ... wracamy do tematu :

[ Dodano: 2009-05-29, 13:40 ]
Projekt technologiczny nie jest wymagany nawet w projekcie budowlanym stanowi on wyłącznie ochronę interesów inwestora i dokładniejsza dokumentacja tym mniej pieniędzy wydanych na kosztowne zmiany i poprawki na budowie. Biura projektowe takie ogólne nie zajmują się tematem użytkowym budynku od tego mają technologów np wyobrażacie sobie projekt masarni albo klejarni butów ... ja też nie i biuro projektów też nie ! Stąd technolodzy z różnych dziedzin .... takie mądrusie PROJEKTERKI co wszystko wiedzą i muszą znać odpowiedz na każde pytanie dotyczące takiej masarni czy ..... lakierni ! Z formalnej strony technologia wymagana jest wyłącznie przy uzgodnieniach projektowych BHP SANEPID i ppoż bo spec. musi sprawdzić zgodność rozwiązań projektowych z założeniami technologicznymi !

[ Dodano: 2009-05-29, 13:44 ]
Gdy jest zawierana umowa na projekt i uzyskanie pozwolenie na budowę to inwestor musi tylko mieć .... pieniądze na zapłacenie zaliczek i FV na koniec ! Resztę robi biuro Projektów w uzgodnionym terminie ! ... No tj staram się jak mogę ale czasami urzędy np Warszawa Poznań i najgorsze - Katowice nie ułatwiają dotrzymywania terminów !

[ Dodano: 2009-05-29, 13:53 ]
Przeroby ! Co do ekonomicznego aspektu ile trzeba przerobić żeby obsługiwać zobowiązania inwestycyjne i koszty no to temat rzeka i masa obliczeń na takim trochę akademickim poziomie ! na chłopski rozum wiecie o co chodzi musi być dość wpływów żeby pokryć koszty i kredyty i .... zgrzewkę piwa po 17.00

Mam gdzieś opracowanie analityczne dla SKODY w Białejpodlaskiej fajne bo pokazało nawet jakie będą generowane straty inwestycji w pierwszych 6 mc działalności i le kasy trzeba zabezpieczyć już po skończeniu inwestycji żeby nie splajtować. Pod względem ekonomicznym mam jakieś opracowania ... jak ktoś Bardzo bardzo bardzo zainteresowany no to pytajcie !

Co do technicznej części to trochę łatwiejsze. Bierzemy DTR urządzeń które się znalazło na wcześniej przygotowanej liście naszego wyposażenia i w tabelce wpisujemy po kolei ile wody potrzebuje to a ile tamto a ile prądu ... taki karcher i woda i prąd !
jak dodamy mamy bilans np 65 KW ... teraz tzw. współczynnik jednoczesnego użycia ... niestety dla lakierni dość duży a dla blacharni już nie ! i wychodzi np 36,8 KW więc występujemy o 40 - 45 KW bo za moc przyłączeniową jest stała opłata więc ostrożnie !

[ Dodano: 2009-05-29, 13:56 ]
I to chyba wszystkie odpowiedzi !

LoboLoco 
Wysłany: 2009-05-29, 13:58   
0
UP DOWN

PROJEKTER napisał/a:
są oczywiści gotowe koncepcje zagospodarowania przestrzeni warsztatu jakiś fajny układ obiektu czy lakierni

czy znasz miejscę gdzie można je kupić, obejżeć?

[ Dodano: 2009-05-29, 14:02 ]
PROJEKTER napisał/a:
2. KOSZT INWESTYCJI I KREDYTOWANIE
Kosztorys ?, Wkład własny ?, Kredyt warunki i co on obejmie a czego nie ? Leasing i
co on obejmie, a czego nie - Warunki ? Dotacje unijne a. z UP b. z Programów
Regionalnych warunki i zasady ich przyznawania ?, i chyba zarys BIZNES PLANU
inwestycji ?

teraz pora na kombinowanie funduszy... dalej zakładamy plan ECONOMI.... i własna działka.

PROJEKTER
Wysłany: 2009-05-29, 14:07   
0
UP DOWN

Trochę jest na stronach producentów kabin. Ja mam ich z 300 samych projektów z fabryki USI ITALIA to jest setka i większość w A4. Mam kilkanaście pomysłów z SAICO coś z PPG i Sikkensa, To żadna tajemnica i koncepcja to czasami jest w ramach oferty na projekt - gratis. To mechanika ale bardzo dokładna koncepcja gratis :

http://www.nussbaum-lifts...04apr2008-1.pdf

[ Dodano: 2009-05-29, 14:10 ]
Większość lakierni i blacharni opiera się o pięć układów przestrzennych. Reszta to już wariacje na temat wielkości projektowanego obiektu. Gorzej jak jest adaptacja , wtedy trzeba ruszyć głową żeby wszystko grało a i tak utrudnień i niedogodności jest co niemiara !

[ Dodano: 2009-05-29, 14:16 ]
W wariancie ECONOMI i CLASIC pojawiają się prawie wszystkie z tych pięciu układów.
... no może z cztery bo ECONOMI to malutki warsztaciki i trudno ustawne ... ale w Classic jest ok 300 - 400 m2 warsztatu i już można zagospodarować przestrzeń na kilka sposobów. Od razu mówię że nie ma jednego cacy układu. Każdy inwestor ma swoje preferencje i przyzwyczajenia i wybiera ten który mu najlepiej pasuje.

LoboLoco 
Wysłany: 2009-05-29, 14:34   
0
UP DOWN

A te układy to : mechanika, blacharka, przygotówka, kabina, i... pomieszczenia techniczne?

W planie który dałem w załączniku rozumiem że są minimalne odległości między stanowiskami zapewniające w miarę swobodne poruszanie sie. Potem tylko mnożymy stanowiska wedle zapotrzebowania....

PROJEKTER
Wysłany: 2009-05-29, 14:37   
0
UP DOWN

Kapitał startowy to tak z 50 000 - 100 000. Etap projektu, uzbrojenia terenu, prac ziemnych to raczej z własnych środków. Kwoty Startowe do leasingu ok 10 -20 % wartości urządzeń też z własnych środków. Bezpośrednie kredyty to hipoteka na inwestycji lub kredyt inwestycyjny ale to nadal kredyt komercyjny tylko inaczej rozliczany ! Leasing to jasna sprawa ... ale pamiętajcie że hale stalowe przykręcane do podłoża też można Leasigować.
Kredyty specjalne to Regionalne Agencje Rozwoju tu procedura jak we wniosku o dofinansowanie ale w efekcie nisko oprocentowany kredyt z możliwością umorzenia !
BOŚ - ale tu to większe inwestycje w lakierni ! Też korzystnie

Dotacje - w zasadzie trzy dostępne źródła Środki z Programów Regionalnych, /Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - polecam tym co w małych gminach wiejskich ... prosty wniosek łatwo dostać łatwo rozliczyć i dają na małe obiekty warsztatowe. Gdzie ! Łowicz na pewno ! Piotrków Trybunalski, Okolice Częstochowy i okolice Olsztyna ! to uruchamiane nie długo obiekty z udziałem takich pieniędzy !

Wniosek RPR - to złożony problem ale chyba sobie nikt nie wyobraża że dostanie pieniądze jak napisze podanie ! Jak się chce 200 000 dotacji to trzeba się napocić !
Zasady - wniosek oceniany jest na dwóch etapach. spece od pisania wniosków mogą najwyżej zagwarantować akceptację na etapie FORMALNYM tj brak błędów prawnych we wniosku. Jak ktoś do was przyjdzie i powie ZAŁATWIAM DOTACJE 100% GWARANCJI kop w tyłek i poszczuć psami ! NIE MA TAKIEJ MOŻLIWOŚCI to złożona wielopoziomowa procedura i Urzędnicy dbają o każdy drobiazg żeby unikać machlojek. Nie ważne kto kogo zna i gdzie pracował ... tego się nie da załatwić układzikiem ... polecam Szkolenie płatne tylko wyżywienie i kwaterunek w firmach które są w necie.
Tam możecie pytać o konkret i trenerzy wam pomogą .. a poza tym będziecie znali procedurę odwoławczą jak nie przejdzie i negocjacyjną jak wniosek przejdzie !

[ Dodano: 2009-05-29, 14:46 ]
Dotacja to zwrot poniesionych nakładów inwestycyjnych ! Trzeba na chwilę tak do 3 mc mieć pieniądze na całość inwestycji. Dopiero ja złożycie FV i potwierdzenie jej płatności uruchamiana jest procedur zwrotu kasy. Można rozliczać inwestycję etapami ! Pod przygotowany i złożony wniosek banki chętniej dają kredyt bo i tak położą kasę na otrzymanych z urzędu pieniądzach !

Kasa z UP to w porównaniu z Urzędem Marszałkowski - łatwizna - ale to 12 - 18 000 zależnie od Urzędu. Są jednak ograniczenia sprawdzajcie w punkcie info urzędu bo każdy naczelnik ma własną filozofię udzielania pomocy i kierunków likwidacji bezrobocia w regionie. tryska pomysłami walcząc o 1awans w Resorcie i w efekcie co Kraj to Obyczaj ! najlepiej na miejscu przy okienku !

[ Dodano: 2009-05-29, 14:54 ]
Te gotowce projektowe to raczej same lakiernie ! Niektóre z nich obejmują blacharnie. Są gotowce dla samej mechaniki i SKP.
Wszystko razem zwłaszcza małe to rzadkość. Minimalne wymogi dla stanowiska w otwartej hali bez ścian działowych to 6 x 4 rama to 7 x 7. Można trochę zagęszczać a trochę rozszerzać ... co kto lubi ! Przepisy regulują szer. przejścia odległości pomiędzy kolumnami podnośników, odległość do WC. Nic co by znacząco ograniczało kształt lakierni czy blacharni !
Część techniczna i biurowa obiektu to już absolutna swoboda ustawień ! Elewacja to popis wiedzy i wyobraźni architekta środek to projektant wnętrz. Ta cześć może być z piwnicą i z piętrem - swoboda decyzji !

LoboLoco 
Wysłany: 2009-05-29, 15:01   
0
UP DOWN

Co do wniosków RPR to tutaj jest też trochę informacji:
http://www.acquis.pl/
Kiedyś sięs tarałem o kasę z unii i bylem u prawnika opłącanego ze środków unijnych, który za darmo jest w stanie pomóc w pozystkiwaniu pieniędzy z unii, w każdym większym mieście prawdopodobnie jest taka jednostka.
O ile dobrze pamiętam wyglądało to wtedy w następujący sposób, mojego wkłądu 20% resztę dostaję jako kredyt z banku, a jeżeli moje działania zakwalifikują mnie do dotacji, unia spłąca moje zobowiązania wobec banku. (mam nadzieję, że nie namieszałem , to było dosyć dawno)...

PROJEKTER napisał/a:
Kapitał startowy to tak z 50 000 - 100 000.

to jest na projekt , przygotowanie terenu i uzbrojenie go jak rozumiem, plus wkład dla sprzętu branego w leasing... czy to co wymieniłem zalicza się w "inwestycję" ? i jest doliczane do kwoty, o którą będziemy starać sięz unii? tzn. ... jeżeli przykładowo przy dotacji muszę mieć 20% wkładu własnego... to znaczy że biorę 500 000 dotacji a wkład własny wysokości 100 000 przeznaczam na przygotowanie projektu przygotowanie terenu i uzbrojenie go , plus wkład dla sprzętu branego w leasing... ? czy część tych 100 000 mogę pozyskać z innych źródeł dofinansowania np UP ?

PROJEKTER
Wysłany: 2009-05-29, 15:27   
0
UP DOWN

Z tym leasingiem w rozliczeniu dotacji jest najgorzej bo to pieniądze za użytkowanie sprzętu a nie za sprzęt... ale pierwsza wpłat jest uznawana jako środki własne.

Zasady każdego Programu Pomocowego i tzw Działania i podziałania określają co jest tzw KOSZTEM KWALIFIKOWANYM a co nim nie jest. I TAK :

Jak ktoś się stara o dotację na inwestycję o wartości 200 000 zł i ma informację "że unia to zwraca do 40 % " to liczy szybko i wychodzi że to 80 000. A faktycznie kosztem kwalifikowanym jest tylko 90 000 z tych 200 a to oznacza że dotacja jest na 36 000 zł z czego cześć to pieniądze z unii a cześć z budrzetu RP a jak z budżetu to vat niekwalifikowany i wtedy to tylko kwota netto !

Czasami programy pomocowe obejmują tylko cześć inwestycji np na PRZYGOTOWANIE TERENU POD ZABUDOWĘ TECHNICZNĄ I INFRASTRUKTURĘ ZAPLECZA TRANSPORTU.

No ... to sruu wniosek na zniwelowanie terenu i przyłącza techniczne pod stację naprawy ciężarówek i autobusów ... a że lakiernią i blacharnią dotowaną już z innego programu ??? to co dwa albo dwadzieścia dwa wnioski na różne elementy tej samej inwestycji to standard i nie jest to zabronione ! Chyba że jest ! ale wtedy to od razu umieszczone jest w opisie danego działania czy pod działania !

Projekt technologiczny i niektóre opracowania np Raport środowiskowy dają się .... przemycić we wniosku o dotację, ale projekt budowlany już nie !
Ci co potrafią liczyć i mają jakieś pojęcie o księgowości to szybko zobaczą jakie te kabiny są drogie taka zwykła na alegro sama obudowa i dwie żarówki 200 000 tyś netto a rama bez siłowników i najazdów i osprzętu ( wyglądająca jak rama okienna ) następne 200 000 no to wnisek jak nic na 400 tyś i niech urządliczy te kwalifikowane i niekwalifikowane pieniądze ! ale ostrożnie bez przegięć bo czeka was i tak nawet 5 lat kontroli rozliczeniowych środków pomocowych !

[ Dodano: 2009-05-31, 12:39 ]
DRUGI PROJEKT ( powinien być pierwszy ! ) bo jest mniejszy !

OPIS : System wentylacyjny może pracować w recyrkulacji w trakcie prac przygotowawczych i w układzie otwartym w trakcie lakierowania. Nadmuch i wyciąg realizowany przez jedną turbinę zasilaną silnikiem od 5,0 KW do 7,5 KW możliwość samdzielnego wykonaia kanłów wentylacji nawiewowej i wyciągowej oraz dołączenia oświetlenia ( standard - przeciwpyłowy - poza strefą zagrożenia wybuchem ). Możliwość legalizacji lakierni prze WIOŚ i PSP z TAKIM SYSTEMEM WENTYLACYJNYM. dla sanepid i pip jeszcze potrzebna cześć socjalna. Dla Nadzoru Budowlanego zmiana sposobu użytkowania pomieszcenia na lakiernię Serce układu wentylacyjnego to ekstraktor ( turbina wyciągowa ) kabiny lakierniczej koszt od 4000 do 10 000 zł. WARIANT ECONOMI - POZWALA NA ROZPOCZĘCIE małej działalności.

Rozwój = ZAKUP używanej, lub nowej KABINY LAKIERNICZEJ i montaż obok pomieszczenia lub ... kolejne dobudowy modułów Dzisiejsza wada - jedno pomieszczenie do przygotowania i lakierowania po zakupie kabiny stanie się ogromną zaletą ... Pomieszczenie nie będzie wymagało żadnych zmiany i przeróbek stanowiąc profesjonalną strefę przygotowawczą lub pomocniczą lakierniczą dla kabiny
Płacisz za wyposażenie RAZ i w miarę możliwości się rozwijasz. Można pomyśleć o dobudowaniu małego biura dla klientów !!! tak z 15 m - 20 m/kw i jakiegoś WC.

Konstrukcja budynku nie ma znaczenia. Wymiary można modyfikować do własnych potrzeb nie mniej jednak niż 9 m długości ( brak zaplecza ) i 4,5 szerokości.
Poniżej to już problem. POZDRAWIAM i czekam na mądre pytania .

[ Dodano: 2009-05-31, 12:41 ]
UWAGA ! znacznie lepiej jest wykonać okratowane zagłębienie w posadzce. wtedy nie potrzeba kanału wyciągowego z przodu stanowiska ! ale wychodzi trochę drożej i są prace budowlane !

MINI LAKIERNIA.gif
Plik ściągnięto 1815 raz(y) 52,94 KB

JEŁOP 2000
Wysłany: 2009-06-07, 09:56   
0
UP DOWN

PROJEKTER napisał/a:
I jak już skończysz porządki to włącz może kabinę bez pokryw i zobacz czy wentylator nie ma bicia !

Nawet jak by wentylator mial bicie to oko ludzkie nie jest w stanie tego wychwycic (no chyba ze najadl by sie kryptonitu ^^ ) przy takich obrotach, wystarczy minimalne bicie i juz byly by wielkie drgania, a jak bylo by to mozliwe zobaczyc to na starcie by juz sie on rozlecial w kawalki,juz lepiej jak by go reka zakrecil, dziwi mnie ze problem nierownomiernego osadzenia sie pylu omijasz szerokim lukiem, sprawdz gola dobrze kąty lopatek
I gratulacje z urodzin synka PROJEKTOR :)

PROJEKTER
Wysłany: 2009-06-07, 11:55   
0
UP DOWN

Witaj JEŁOP 2000 ! Dziękuję za gratulacje. Syn to syn .... jeszcze tylko muszę posadzić jakiegoś Dęba i będę spełnionym Facetem :D

jedna mikro uwaga ( błąd bardzo częsty ) P R O J E K T E R !
druga mikro uwaga - Fajny Nick !!! już go gdzieś widziałem w swoich postach.

ODP. Masz trochę racji ale, musisz to rozwinąć żeby było zrozumiałe. Co oznacza WIELKIE DRGANIE ? drgnie albo jest i jest problem albo nie ma i wszystko gra !
Im większe obroty tym drganie jest częstsze i przechodzi w jednostajne ...
Na łożysko wentylatora jest poduszka gumowa która tłumi niewielkie drgania, a wentylator napędzany jest przez koło pasowe ... !
I co ma sprawdzić GOLA ? niby jak ? .... i jakby się okazało że te łopatki są pogięte w "ósemkę" to jak ma je ustawić ? .... jak są spawane albo w najgorszym wypadku nitowane ! i jak ma w efekcie wyważyć turbinę.

Przykro mi jest tak do ciebie zwracać JEŁOPie 2000 ( podaj jakąś ksywkę ! ) ale twój post to taki wrzut za węgła niczego nie wnoszący i nie rozwiązujący problemu. Rozwiń swoją teorię ( lub praktyczne spostrzeżenie ) to będzie można się z tobą zgodzić i potwierdzić ze tak własnie jest .... lub wykazać ze nie masz racji !

a tak Kryptoninowy Supermenie nie bardzo jest to jak skomentować !

pozdrawiam Robert !

gola 
Wysłany: 2009-06-07, 13:32   
0
UP DOWN

JEŁOP 2000 napisał/a:
...sprawdz gola dobrze kąty lopatek...

katy nie maja tutaj nic do rzeczy.Turbiny wyczyszczone z pylu lakierniczego (bylo na lopatkach okolo 15-20 kilogramow) i problem wibrowania zniknal sam.

JEŁOP 2000
Wysłany: 2009-06-07, 13:32   
0
UP DOWN

PROJEKTER napisał/a:
musisz to rozwinąć żeby było zrozumiałe. Co oznacza WIELKIE DRGANIE ? drgnie albo jest i jest problem albo nie ma i wszystko gra

Tu chyba sam sobie odpowiedziales na swoje pytanie, jezeli ktos lub Ty nie rozumiesz mojego posta to sprecyzuj dokladniej swoje pytania
PROJEKTER napisał/a:
i jakby się okazało że te łopatki są pogięte w "ósemkę" to jak ma je ustawić ? .... jak są spawane albo w najgorszym wypadku nitowane ! i jak ma w efekcie wyważyć turbinę.

W skrajnym wypadku proponuje wymiane wentylatora jak bys nie wiedzial jak sobie z tym problemem poradzic
PROJEKTER napisał/a:
Przykro mi jest tak do ciebie zwracać JEŁOPie 2000 ( podaj jakąś ksywkę ! )

Ale ja naprawde sie nie gniewam ktos mnie tu zaprosil z innego forum i znikne szybciej jak Ty.
PROJEKTER napisał/a:
Rozwiń swoją teorię

Ja nie jestem bajkopisarz pisze krotko zwiezle i na temat
PROJEKTER napisał/a:
a tak Kryptoninowy Supermenie

jedna mikro uwaga ( błąd bardzo częsty ) K R Y P T O N I T O W Y ! S U P E R M A N I E !
PROJEKTER napisał/a:
nie bardzo jest to jak skomentować !

w to akurat nie wierze ze Ci slow braklo, poza tym juz to zrobiles
Pozdrawiam Kamil

[ Dodano: 2009-06-07, 13:39 ]
gola napisał/a:
problem wibrowania zniknal sam.

No nie tak do konca sam pewnie musiales sie troche pomeczyc
Ciesze sie ze nie musze sobie wiecej strzepic klawiatury w tym temacie.

gola 
Wysłany: 2009-06-07, 15:10   
0
UP DOWN

JEŁOP 2000 napisał/a:
...No nie tak do konca sam pewnie musiales sie troche pomeczyc
Ciesze sie ze nie musze sobie wiecej strzepic klawiatury w tym temacie.

no troche sie nameczylem,ale twoja rada zapewne nic tutaj nie pomoglai niepotrzebnie nastrzepiles sie klawiatury ;P .
@PROJEKTER przewidzial w swoich odpowiedziach ze moze to byc nagromadzony na lopatkach pyl lakierniczy i jemu musze podziekowac :tak:

PROJEKTER
Wysłany: 2009-06-07, 15:56   
0
UP DOWN

Zawsze chętnie pomogę ! Tu z kabiną to drobiazg ale ... jak jeden z Usherów wziął się za załatwianie dopuszczenia lakierni do użytkowania i rozbudowę warsztatu to .... szok ! Ekspresowe tempo działań i tylko czasami spyta gdzie teraz ma po co iść ! Niektórzy już wiedzą że można brać kasę z UP i ARiMR i już widzą "światełko w tunelu" beznadziei ... taka zmiana postrzegania rzeczywistości .... to jest sukces z tych wszystkich postów, nerwów i wymiany uwag ! Przecież nikt nie lubi słuchać o sobie - GARAŻOWIEC ! :spoko:

Kamil ? to jakiś problem z czestotliwości nadawania ! :sciana: ... napisz coś o sobie co robisz, twoje zainteresownie kabinami to konieczność użytkowa, zawodowa, hobby ? Napisz czym się zajmujesz ... Na pewno będziesz nie raz pomocny !
Jeżeli skorzystałeś z zaproszenia to zakładam że zrobiłeś to w jakimś celu ... choć przyznam że nick to sobie wybrałeś "złośliwie" z tych moich postów ! :D

mineks600
Wysłany: 2009-06-29, 10:43   
0
UP DOWN

Panowie orientujecie się w temacie zabudowy stanowisk przygotowawczych.
Czy jest wymagana jakas minimalna odległość pomiędzy dwoma stanowiskami?
Chodzi oczywiście o konstrukcję stalą a nie mobilną.
pozdrawiam

PROJEKTER
Wysłany: 2009-06-29, 11:41   
0
UP DOWN

Zabudować ? tzn : osłonić obudową czy umieścić w budynku ? Odległość minimalna ? tzn : pomiędzy takimi osłonami ? czy pomiędzy pojedynczymi stanowiskami w jednym pomieszczeniu ?

STANDARDOWE lakiernicze stanowisko przygotowawcze ( zwane bezsensu - otwartą kabiną ) ma wymiary 6 x 4 a plenum instalowane jest na wysokości 2,8 do 3,0 ( dolna krawędź. ) Dopóki jest ono przestrzenią otwartą tylko z kotarami to powierzchnia ta jest wystarczająca do prowadzenia prac przygotowawczych. Jeżeli ją zabudujesz i sformujesz pomieszczenie to powinno ono mieć wymiary 5 x 7 ( 8 ) + zespół wentylacyjny ( bo nie wiem gdzie stoi z boku czy z tyłu ? ) Odległość pomiędzy stanowiskami to ... temat na oddzielną pracę doktorską !

Moim zdaniem odległość pomiędzy stanowiskami lakierniczymi w hali obiektu wynosić powinna ... 0,00 cm ( tak zero przecinek zero zero cm ! )

Doprecyzuj o co dokładnie ci chodzi i dlaczego ? .... to zamieszczę odpowiednie informacje jakie są zasady i wymogi projektowe w tej kwestii.

manieks 
Wysłany: 2009-07-05, 01:23   
0
UP DOWN

(to będzie jedynie maleńka dygresyjeczka - przepraszam, że nie na temat ale w temacie)

Moje uszanowanko :) wszystkim ... "Salve Magistra"
- nie wniosę pewnie nic specjalnie konstruktywnego do kabiny, bo dyletant to określenie, w moim przypadku, dużo/dużo na wyrost....
Począłem czytanie jak zazwyczaj, kierowany przednim górnym zakrętem skroniowym, od ostatniego postu
i ... dużo przepuściłem przez przedziałek śród mózgowy... poczochrałem mocno łeb bo bezsprzecznie w tej dziedzinie, co tu gadać - jestem kiep...
Gdy skończyłem haustem- abarot, nazad i co wam powiem to wam powiem, ale takiego rozwoju wydarzeń to u Gombrowicza by daremnie szukać ... więc czoła chylę, tak przed uczniami (tym wytrwałości) jak i belframi (pokory ciut) , ale całokształt na duży +

Zaś na sam koniec winno się gadać: "Vale magistra", lecz jemu salve wszak ścieżka długa i wyboista, aaa... jedno jeszcze, gdy drogowskazu oblicze znika pomnijmy jeno słowa klasyka. ACIDHOUSE rzecze (a myśl to słodka - więc):

Jaki idzie, takiego spotka ................. ;)

PROJEKTER
Wysłany: 2009-07-05, 15:09   
0
UP DOWN

No ! @manieks. 6 razy to czytałem żeby złapać kontekst ... ale chyba rozumiem o co ci chodzi w tych podtekstach i metaforach ... pozdrawiam ! :spoko: ... i gratulacje za cierpliwość bo z e-maili które do mnie przychodzą wynika że mało komu udaje się przebrnąć przez te wszystkie posty, rady, ostrzeżenia, groźby i .... głupoty .... wyjąć z tego to co najważniejsze i zrozumieć ! ... ale wielu zmieniło już pojmowanie tego co ważne, legalne, i możliwe, oraz tego co można i czego nie wolno ! ... reszta musi dojrzeć. :D

DonKichot
Wysłany: 2009-08-03, 23:37   
0
UP DOWN

A jaka jest minimalna odległość od granicy sąsiada dla lakierni przy nowobudowanej i juz istniejącej?
Pozdrawiam

zibi86
Wysłany: 2009-08-11, 17:37   
0
UP DOWN

witam mam pytanko mam pomieszczenie długosc 8m x szer 4m wys 2,80 i chcialbym zrobic sobie pomieszczenie tylko do malowania nie jestem jakims profesjonalista mam male fundusze ale od czegos trza zaczac chcialbym prosic o porade jakich wentylatorow uzyc do wyciagu zeby byly wydajne czy na poczatek takie za 400zł z castroramy wystarczy doradzcie cos??? i chce wykuc podloge i cztery w podlodze zamontowac kolo kazdego kola samochodu podloga w kratownicach i od gory jakis nawiew nie wiem jeszcze jak to zrobic zeby cieple powietrze wpadalo od gory i nie wiem jakich filtrow uzyc mile widziany linki jestem na etapie takim ze mam pomieszczenie z plyt zrobione mam je zrobione w srodku wymurowanego budynku doradzcie cos jak zrobic to tanszym sposobem bo fundusze wiadomo... bede wdzieczny za odp

PROJEKTER
Wysłany: 2009-08-12, 08:52   
0
UP DOWN

DonKichot ! To skomplikowane pytanie ... bo np. kabinę pod wiatą możesz postawić w granicy jeżeli operat powietrza potwierdzi że opad na działkę sąsiada jest w granicach normy. To zależy np od wysokości emitera. Natomiast sam budynek możesz postawić cztery metry od granicy jeżeli ma okna drzwi, lub inne otwory w ścianie ... i metr jeżeli ściana jest ślepa ! PRAWO BUDOWLANE oraz ROZPORZĄDZENIE WARUNKI TECHNICZNE JAKIM ODPOWIADAĆ POWINNY BUDYNKI I ICH USYTUOWANIE nie rozróżniają lakierni i malarni. Jedynie jest zapis o "uciążliwości funkcji budynku lub pomieszczeń"... a to bardzo dyskusyjny zapis. Ja np mogę dowieść że wielka lakiernia autobusów nie jest "uciążliwa" !!! .... to tylko kwestia argumentów i przytaczanych dowodów ! Ustawodawca nie doprecyzował przecież CO MIAŁ NA MYŚLI z tą uciążliwością ?

[ Dodano: 2009-08-12, 09:01 ]
zibi86 ! Żyjesz z tego lakierowania czy to hobby ? Jak sprawa zawodowa to ... kup używaną kabinę i postaw obok tego pomieszczenia, ale wcześniej poczytaj na forum jak zalegalizować cały ten zakład ! Takie "pomieszczenia do lakierowania" to szajs ! Spytaj tych co takie mieli, a teraz lakierują w kabinie ! a tych co lakierują w takich pomieszczeniach nie pytaj ... bo i tak jako zawodowcy prędzej, czy później kupią kabinę !!! ( i proszę nie wypisuj że DOPIERO ZACZYNAM ... ZOBACZYMY JAK TO BĘDZIE ... NIE MAM PIENIĘDZY - przykro mi ale interesów nie da się udawać ! albo działasz jak zawodowiec albo to hobby .... a jak to sprawa hobby to ... te wentylatory z Castoramy są OK ! ... a jak nie będą działać to najwyżej zaczniesz zbierać znaczki, albo monety... albo łowić ryby !

zibi86
Wysłany: 2009-08-12, 20:07   
0
UP DOWN

Wiem projekter ze kazy chcialby miec kabine ale niestety nie kazdego stac ja traktuje to jak hobby i w zupelnosci takie pomieszczenie wystarczy, wiem ze ludzie maja takie pomieszczenia i zdaje to egzamin kazdy orze jak moze i chcialbym zey wypowiedzieli sie ci co maja takowe pomieszczenia bo kabina to inna bajka

e-lupus 
Wysłany: 2009-08-16, 22:51   
0
UP DOWN

Witam,

Jako amator chciałbym żebyscie zwrócili uwagę że mimo fochów Projektera i strasznej wrażliwośći na jego nazwę trzeba wziąć z niego przykład no bo nie boi się żadnych wyzwań i chciałby wam zaszczepić nieskończony optymizm co poza kasą jest istotnym elementem.

No i jednak odpowiada na pytania być może z wielkomiejskim rozmachem , niektóre przytaczane ceny są wyższe niż wieżowce na Manhattanie ale nie wyssał ich z palca.

Pozdrawiam

PROJEKTER
Wysłany: 2009-08-17, 20:58   
0
UP DOWN

e-lupus ! to twój pierwszy post ... a już taki rzeczowy i twardo osadzony na glebie !
wow !!! Fajnie, że tu zawitałeś z takim normalnym spojrzeniem na temat.

Ja tak naprawdę nie mam żadnych pretensji do amatorów i tych którzy zaczynają stawiać pierwsze kroki w tym biznesie ... bo jakoś trzeba zacząć.
Okrutnie jednak wkurzają mnie pytania ... Jak zrobić kabinę z wentylatora od pralki i kartonu po telewizorze ... dodam kineskopowym więc podaję wymiary 20 cm x 70 cm x 90 cm... i chciałem zapytać, czy oprócz pomieszczenia do lakierowania i blacharni wcisnę tam jeszcze, magazyn, sprężarkę od Jelcza, kibel z przyczepy campingowej, ramę z szyny tramwajowej z siłownikiem od tylnej klapy BMW i spawarką zasilaną z akumulatora ... od motoroweru 6 V ? .... no kur....a !!! Chłopaki ! Chcecie pomocy i rady ? ... i wsparcia i konkretów ? To bardzo was proszę przemyślcie sami te zagadnienia o które pytacie i najpierw poczytajcie ... choćby tu na forum LAKIEROWANKO.... a potem PYTAJCIE ! Obiecuję że rzeczowo odpowiem opierając się fakty przepisy potwierdzone opinie... o własne doświadczenie z 17 lat w branży i 12 lat prowadzenia firmy ! Jak czegoś nie wiem to siedzę cicho ! Jak wiem odpowiadam ... ale niestety zgodnie z prawdą i stanem faktycznym. Cuda, marzenia, i ... wydaje mi się że tak jest .... to pozostawię innym. Chcecie faktów i rady ? Odpowiadam ! Chcecie potwierdzenia głupot i dyrdymałów ... to z was polewam ! ... no nie nie ma lekko !

... zawsze możecie się postawić sztorcem i dopiero za kilka lat i ... wydanych bezsensu kilkudziesięciu tysiącach .... wrócić tu na forum po rzeczową poradę ...

przemo1972 
Wysłany: 2009-08-18, 00:18   
0
UP DOWN

Bez komentarza... :spoko:

lakiernik175
Wysłany: 2009-08-30, 19:23   
0
UP DOWN

Witam wszystkich.Mam dwa pytania.Kupuję używaną kabinę a wiadomo że wszystkie przyjeżdżają z zagranicy.Czy ktoś w krawacie może zapytać się o DTR-kę w języku polskim czy może jest niepotrzebna dla kabiny??? Drugie pytanie to ile wynosi ta opłata w ochronie środowiska (pi razy oko)?.Mówię tu o małej rodzinnej firmie i kilku,kilkunastu elementach na tydzień.

PROJEKTER
Wysłany: 2009-08-31, 06:30   
0
UP DOWN

Formalnie dla każdego urządzenia w warsztacie w tym także kabiny lakierniczej konieczne jest posiadanie : DTR, instrukcji obsługi w języku polskim. skróconej instrukcji obsługi umieszczonej na panelu przednim lub przy wejściu z boku, Instrukcji postępowania na wypadek awarii, instrukcji postępowania na wypadek pożaru. Deklaracji zgodności z Dyrektywą Maszynową UE tj. zgodności urządzenia z normami PN-EN szczególnie z normą PN-EN 13555. Gdy nie ma deklaracji konieczne jest indywidualne opracowanie oceny zagrożenia wybuchem lub pożarem kabiny lakierniczej w trakcie realizowanego procesu i jej przestrzeni zewnętrznej. Jeszcze Certyfikat CE na podzespoły ruchome i elektryczne. Krajowa Homologacja na palnik szczególnie gazowy i protokół z jego instalacji i kalibracji wystawiony przez specjalistę z uprawnieniami ( także z badania szczelności przyłącza ) W przypadku oleju opałowego certyfikat na zbiornik dwupłaszczowy. Jak w lakierni są kotary działowe to certyfikat na nierozprzestrzeniane ognia dla użytego materiału. Większość renomowanych firm robi kotary z plandeki samochodowej w kolorze wybranym przez inwestora a ta ... nie ma takiego certyfikatu tak jak i przezierny pas wklejany z zasady centralnie do kotary.

Opłaty środowiskowe. Koneczne jest posiadanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów stałych a 30 dni przed uruchomieniem lakierni lub zmianą kluczowych urządzeń ( np wprowadzenie kabiny do układu technologicznego lub zmianą starego urządzenia na nowe ) uzyskanie pozwolenia na emisję gazów i pyłow do powietrza. Pierwsze pozwoenie wydaje Starostwo Powiatowe, lub Urząd Miasta, drugie WIOŚ lub terenewy przedstawiciel środowiskowy. W przypadku małego zużycia materiałów chemicznych w firmie ( wszystkich - łącznie z płynem do spryskiwaczy samochodowych i benzyną do mycia części ! ) wystarcza zgłoszenie. koszt opracowania do 1000 zł. Przy zużyciu pow, 1 tony rocznie lub przekroczeniu określonego poziomu LZO wymagane jest uzyskanie pozwolenia ( ważne maks. 10 lat ) koszt opracowania do 3 000 zł. W przypadku konieczności opracowania jednego i drugiego trzeba posiadać pozwolenie zintegrowane maks. koszt 5000 zł. Do tego Co roczne opłaty środowiskowe zależne od ilości wprowadzanych gazów i odpadów stałych. Od 260 - 2800 zł. Gdy narzucone zostaną pomiary startowe emisji i kontrola co 12- mc to dodatkowo ok. 2500 za każdy emiter. Kabina ma dwa ! Jeszcze gdy zatrudniony zostanie pracownik to pomiar NDS, I HAŁASU na stanowisku pracy dla SANEPIDu ok. 4000 zł ( chyba że jest mniej substancji do oznaczenia ). Jeszcze coroczna legalizacja gaśnic i obowiązkowe pomiary elektryczne dla wszystkich stacjonarnych urządzeń elektrycznych ... lub wydzielonych obwodów ! Szczególnie dla podnośników i sprężarki podlegającej zgłoszeniu do UDT ( w sprężarce zbiornik ! ) i prowadzeniu książki przeglądów. Przeglądy podnośników są obowiązkowe raz na kwartał, a raz w roku podlegają kontroli i dopuszczeniu do dalszego użytkowania ).

LoboLoco 
Wysłany: 2009-09-24, 14:20   
0
UP DOWN

przemo1972 napisał/a:
Bez komentarza... :spoko:

Zgadzam się, widać Projekter rozwinął skrzydła... :spoko:

inginio
Wysłany: 2010-04-28, 08:32   
0
UP DOWN

Witam! Jestem tu nowy ale ten temat śledzę bardzo uważnie. Właśnie buduje warsztat o wymiarach 25x8 w jednych z pomieszczeń będzie lakiernia(wymiary 4x7.5) i teraz moje pytanie do PROJEKTERA lub kogoś kto się zna na tym. Sprawe filtrów i nawiewu świeżego powietrza prawie rozgryzłem jednak cały czas nie mogę zrozumieć jak zrobić wyciąg w podłodze tzn. jakiej szerokości ma być kanał wentylacyjny i jak ma być skonstruowany aby na całej swojej długości równomiernie wyciągał powietrze??? Rozwiązanie to ma być doraźne na 2-3lata ponieważ później mam w planie kupić kabine. Projekter tylko nie pomyśl że trafiłeś na biznesmena bo na budowe warsztatu ciężko pracowałem wiele lat i jeszcze musiałem pożyczyć sporo gotówki. Z zakupem kabiny też tak będzie no chyba że nie dam rady finansowo.Pozdrawiam

PROJEKTER
Wysłany: 2010-04-28, 14:58   
0
UP DOWN

Cóż ... Ja nie wyznaczam cen krat pomostowych, ani stali konstrukcyjnej... nie mam wpływu na cenę cementu ani robocizny.

Pytasz jak .... normalnie dziura 320 x 700 cm głęboka na 60 cm pokryta kratami powiększona o otwór pod wentylator zasysowy ( + z boku 60 lub + z tyłu 60 albo płyta betonowa nad łącznikiem i dziura np za budynkiem 60 x 320. Na niej płyta betonowa redukująca pod wymiar podstawy wentylatora np 60 x 100.

Podpora HEB 100 ... ale możesz zespawać dwa ceowniki 100 x 50 x 100 mm. minimum dwa punkty podparcia na każdej z trzech belek biegnących wzdłuż otworu. na krawędziach kątowniki w beton 40 x 40 mm ( tu ma być 40 mm wewnątrz ! ) Na tą konstrukcję kładziesz kraty Wema 80 x 100 x 4 cm .... siedem w każdym z czterech rzędów = 28 szt.

Na dolnej półce ceowników ... siatka budowlana zbrojeniowa z drutu 6 mmm max 8 mm na to filtry PAINT STOP.

Uruchamiasz wentylację malujesz i jest do kitu bo w jednej części ciągnie mocno, a w innej ledwo co ... malujesz dalej i dalej tak ciągnie .... i dalej malujesz ,a skoro tak ciągle ciągnie w jedno miejsce to się wreszcie zapcha to miejsce trochę i .... ciśnienie się wyrówna i będzie równomiernie zbierać. To tyle na temat otworu.

Nie bardzo jednak kapuję po co ci teraz takie poważne wydatki i potem znowu poważne wydatki bo jak rozumiem ta nowa kabina za trzy lata stanie na zewnątrz, a to .... nowe pozwolenie na budowę i nowe pozwolenie na emisję gazów i pyłów do powietrza.

Nie lepiej zrobić teraz od początku profesjonalną adaptację wnętrza tego pomieszczenia 7 x 4, a za dwa trzy lata kupić tylko świetną nową jednostkę termo wentylacyjną za 30 - 40 tyś i bez dodatkowych inwestycji masz super profesjonalną komorę ... od początku tylko super profesjonalny wygląd ... ale jak już kupisz jednostkę i sterowanie to normalna kabina taka sama jak każda panelowa i z tych samych materiałów nawet wrota możesz mieć od kabiny ... żadnej lipy :

Tu masz publikację SAM BUDUJĘ KABINĘ ... http://elakiernictwo.pl/c...akiernicz%C4%85

Napisz e-mail na projekter@projekter.pl dostaniesz pdf. z publikacją o pozwoleniu na budowę dla kabiny zlokalizowanej na zewnątrz budynku.

inginio
Wysłany: 2010-04-28, 23:31   
0
UP DOWN

Myślalem że olejesz moje pytanie. Adaptacja tego pomieszczenia na lakiernie tak czy inaczej będzie zrobiona a to z tego względu iż lakieruje nie tylko auta więc gdy kiedyś kiedyś się dorobie...(być może garba) to zakupie kabine z prawdziwego zdarzenia a te pomieszczenie które zrobie i tak będzie wykorzystywane do lakierowania wszystkiego poza autami.Wlaśnie zastanawialem się jak to jest w kabinach że powietrze równomiernie wyciąga calą podlogą???

baqo 
Wysłany: 2010-04-29, 08:42   
0
UP DOWN

inginio napisał/a:
zastanawialem się jak to jest w kabinach że powietrze równomiernie wyciąga calą podlogą
nie ciągnie całą podłogą . są do tego kanały ,a żeby kanałami równiej ciągnęło ,pod filtrami podłogowymi są blachy które regulują prześwit .przy wyciągu kanał jest bardziej zdławiony ,a najdalej od niego w ogóle nie jest zakryty . jest jeszcze jedno rozwiązanie .kanał centralny na środku pod kratami .

PROJEKTER
Wysłany: 2010-04-29, 21:58   
0
UP DOWN

inginio napisał/a:
Wlaśnie zastanawialem się jak to jest w kabinach że powietrze równomiernie wyciąga calą podlogą???

@inginio ... napisałem ci. Maty filtracyjne stawiają opór i wyrównują ciśnienie w kabinie jak się zapychają w miarę tego jak lakierujesz.

Brader
Wysłany: 2010-07-16, 19:11   
0
UP DOWN

Witam odgrzewam temat, aktualnie jestem na etapie budowania kabiny lakierniczej i chciałem was zapytac jakie wentylatory oraz wyciągi najlepiej nadawalyby sie do takiej kabiny... jesli moglobyscie podac mi kilka takich przykładów z odnosnikami do linków z konkretnymi wentylatorami (moga byc i te z allegro) to byłbym wdzieczny. Potrzebuje rowniez porady w kwestii ogrzewania samej kabiny, z góry dziekuje za pomoc.:)

PROJEKTER
Wysłany: 2010-07-17, 10:46   
0
UP DOWN

Jak budujesz kabinę ... a nie wentylowany garaż .... to jesteś skazany na zakup kompletnej jednostki termo-wentylacyjnej z automatyką cykli ( cena od 20 000 do nawet 80 000 zł choć to to już niezły huragan i sporo automatyki )

... o co tu chodzi i jak działa kabina znajdziesz tu w tekście SAM BUDUJĘ KABINĘ LAKIERNICZĄ http://elakiernictwo.pl/c...akiernicz%C4%85

LAKIEROWANKO Strona Główna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Warsztat

Odpowiedz do tematu