Szukaj FAQ Album

Przesunięty przez: DrCruel 2009-04-25, 05:30
Autor Wiadomość
mercedes207
Wysłany: 2009-02-15, 11:40   Jak wspawiec repereturki- dostawczak
0
UP DOWN

Siema, mam pytanko jak wspawia sie reperaturki na zakladke 1cm czy tak jak uwazaja niektorzy "na styk" podobno nie da sie wspawac np. nadkola do kaczki na styk aby niepowciagalo blachy :?: Natomiast gdy wspawuje na zakladke to reperaturke przyspawuje do wewnetrznej czesci blachy autka czy od zewnatrz :?: Czy gdy spwie sie na zkladke to czy po np. roku niezacznie odpadywac szpachla z tekiego elementu :?:

mercedes207
Wysłany: 2009-02-15, 12:08   
0
UP DOWN

przydalyby mie sie jakies zdiecia z przebiegu wstawiania reperaturek,moze macie takie zdiecia :roll:

mebArth 
Wysłany: 2009-02-15, 12:15   
0
UP DOWN

Po wierzchu sie spawa na zakładke. NA elemencie tobisz zagięcie do środka tak na 5mm i na to reperaturke i cyk cyk cyk....tak żeby nowa blacha sie schowała pod rant zagiętki. Najlepiej pytaj kowali :fiu: Ja tu tylko zamiatam.

Dawid1989 
Wysłany: 2009-02-15, 12:31   
0
UP DOWN

Kolego mercedes207 tu jest wszystko opisane http://lakierowanko.info/viewtopic.php?t=1830

mercedes207
Wysłany: 2009-02-17, 11:27   
0
UP DOWN

gdzie mozna kupic takie szczypce do robienia tego schodka, zagiecia do srodka :?:

ewentualnie czym innym mozna to zrobic :?:

ma ktos zdiecia z przebiegu wstawiania reperaturek albo filmik :?:
moze ktos jest w stanie zrobic takie zdiecia :/ napewno wielu uzytkownikom forum by pomogly przy wstawianiu reperaturek :tak: :help:

Bisuside14 
Wysłany: 2009-02-18, 19:17   
0
UP DOWN
Mów mi Bisu:D

Mam rozumieć że robicie coś takiego? ( "schodek" do wewnątrz?) nowa blacha wchodzi na "schodek" potem pospawać i szlifnąć.
http://www.youtube.com/watch?v=YdhGEsKNtoQ
Fajne pneumatyczne urządzonko. O ile pamiętam to się nazywa "felcarka" tylko że pneumatyczna.

mercedes207
Wysłany: 2009-03-02, 11:29   
0
UP DOWN

czy na gola blache moge klasc podklad reaktywny, bo slyszalem ze reaktywnego niekladzie sie na zwykla blache (stal), tylko na aluminium i ocynk :roll: :?:

Czy reaktywny podklad mozna zastapic podkladem 1k z Novola :roll: :?:
A na 1K potem akrylowy i szpachla, akrylowy, i lakier głowny tez akrylowy

baqo 
Wysłany: 2009-03-02, 12:03   
0
UP DOWN

mercedes207 napisał/a:
bo slyszalem ze reaktywnego niekladzie sie na zwykla blache (stal)
bzdura jakich mało!!! a zastanawiałeś się nad podkładem epoxydowym jako zabezpieczenie pod szpachel???

mercedes207
Wysłany: 2009-03-02, 12:14   
0
UP DOWN

baqo napisał/a:
mercedes207 napisał/a:

bzdura jakich mało!!! a zastanawiałeś się nad podkładem epoxydowym jako zabezpieczenie pod szpachel???

Myslalem zeby zrobic to tak :
1.Zdzieram podklad ze wspawanej reperaturki :spoko:
2.Klade na goła blache reperaturki podklad reaktywny z np. Novol-a
A standox ma podklady reaktywne czy standox ma tylko 1K :?:
2.podklad akrylowy
3.Szpachla z włukien lub uniwersalna jaka lepsza :?:
4.podklad akrylowy
5.lakier akrylowy głowny kolorek :spoko:

Jaki polecicie tani a dobry podklad akrylowy, z jakiej firmy :?:
Slyszalem rozniez ze im wiecej produktow z tej samej firmy bedzie to tym mniejsze szanse na to zeby cos sie spieprzylo :roll:

Ile litrów lakierku akrylowego bedzie mi potrzebne zeby pomalowac tego mojego dostawczaka (mercedes 208 sredniak :blee: ), bede malowal tylko cala karoserke na zewnatrz auta, ewentualnie jeszcze dzwi w srodku tez ale na drzwi to i tak malo farby pojdzie :tak:

I ile podkladu akrylowego zejdzie, tak na poczatek :roll: :?:

Ile podkladu reaktywnego, bede potzrezbowal tak napoczatek :roll: :?:

lukas94 
Wysłany: 2009-03-02, 18:42   
0
UP DOWN
lukas94

żeby ci coś napisać typu ile czego, musisz bardziej opisać tego mietka czyli jaki kolor jego jest jaki ma byc.jedyne co mogę ci napisać to na temat szpachli na reperaturki czyli najpierw z włóknem a potem na nią uni.

No-limit
Wysłany: 2009-03-02, 18:46   
0
UP DOWN

mercedes207 napisał/a:
baqo napisał/a:
mercedes207 napisał/a:

Myslalem zeby zrobic to tak :
1.Zdzieram podklad ze wspawanej reperaturki :spoko:
2.Klade na goła blache reperaturki podklad reaktywny z np. Novol-a
A standox ma podklady reaktywne czy standox ma tylko 1K :?:
2.podklad akrylowy
3.Szpachla z włukien lub uniwersalna jaka lepsza :?:
4.podklad akrylowy
5.lakier akrylowy głowny kolorek :spoko:

/////////////////////////////////
ad1:ok
ad2 i2A:reaktywny 2k
ad3:podkład epoxy 2k
ad4:szpachla w zależ.od głeb.
ad4:podkł. akryl. wypełn.
ad5:lakier jednowastw. lub bazowy.

powodzenia ;)
//////////////////////////////////////////

polecicie tani a dobry podklad akrylowy, z jakiej firmy :?:
Slyszalem rozniez ze im wiecej produktow z tej samej firmy bedzie to tym mniejsze szanse na to zeby cos sie spieprzylo :roll:

Ile litrów lakierku akrylowego bedzie mi potrzebne zeby pomalowac tego mojego dostawczaka (mercedes 208 sredniak :blee: ), bede malowal tylko cala karoserke na zewnatrz auta, ewentualnie jeszcze dzwi w srodku tez ale na drzwi to i tak malo farby pojdzie :tak:

I ile podkladu akrylowego zejdzie, tak na poczatek :roll: :?:

Ile podkladu reaktywnego, bede potzrezbowal tak napoczatek :roll: :?:

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Używaj produktów jedne j firmy.Czym mniej umiejętności,tym lepsza firma.
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////

mercedes207
Wysłany: 2009-03-02, 18:48   
0
UP DOWN

lukas94 napisał/a:
żeby ci coś napisać typu ile czego, musisz bardziej opisać tego mietka czyli jaki kolor jego jest jaki ma

taki ma byc a jest teraz biala :roll: a co to za roznica jaki kolorek jest teraz skoro na cale autko i tak pojdzie podklad akrylowy ktory jest szary :roll: :?:

moge podac szczegulowe wymiary kaczki :spoko: Jakby byly potrzebne

mercedes207
Wysłany: 2009-03-02, 19:06   
0
UP DOWN

No-limit napisał/a:

czy ten podklad epoxywny mozna zastapic akrylowym, jaka roznica jest miedzy nimi :roll: :?:

Najtansza i najlepsza firma produkujaca lakiery szpachle i podklady to ........ :?: :roll:

No-limit napisał/a:

jak róznica miedzy nimi, myslalem zeby kupic akryl niebieski na ta kaczke :roll: :?:

No-limit
Wysłany: 2009-03-02, 19:11   
0
UP DOWN

mercedes207 napisał/a:
No-limit napisał/a:

czy ten podklad epoxywny mozna zastapic akrylowym, jaka roznica jest miedzy nimi :roll: :?:

Najtansza i najlepsza firma produkujaca lakiery szpachle i podklady to ........ :?: :roll:

No-limit napisał/a:

jak róznica miedzy nimi, myslalem zeby kupic akryl niebieski na ta kaczke :roll: :?:

MIędzy podkł. epoxy.,a akryl. jest taka,że na epoxy. można kłaść szpachlę na akryl. nie.
Lakier jednowarstwowy,to lakier ,na który nie musisz kłaść bezbarwnego.a dwuwarstwowy tj. baza+bezbarwny.

mercedes207
Wysłany: 2009-03-02, 19:17   
0
UP DOWN

No-limit napisał/a:
MIędzy podkł. epoxy.,a akryl. jest taka,że na epoxy. można kłaść szpachlę na akryl. nie.

czytale nieraz na waszym forum ze mozna klasc na pod.akryl szpachlówke :tak:

No-limit
Wysłany: 2009-03-02, 19:31   
0
UP DOWN

mercedes207 napisał/a:
No-limit napisał/a:

czytale nieraz na waszym forum ze mozna klasc na pod.akryl szpachlówke :tak:

Daj przykład "fachowca" ;P ,to GO wyśmieje :D

mercedes207
Wysłany: 2009-03-02, 19:35   
0
UP DOWN

choya1986 napisał/a:
Ok mebArth - dzieki :) . Witam siwy_1981 jeśli chodzi o sam lakier to mam go w nieoryginalnej puszce i jakiej serii on był to już raczej nie będę miał możliwości się dowiedzieć, ale był on rozrobiony w proporcji 2:1. Dodatkowo dostałem taki plastikowy pojemniczek, a na nim od wewnętrznej częsci są narysowane miarki dla różnych proporcji jest międzyinnymi dla proporcji 2:1. Osoba, która mi to sprzedała objaśniła mi, że mam zmieszać lakier z utwardzaczem dokładnie w takiej proporcji jak wynika to z tego plastikowego pojemniczka. Czyli najpierw wlewam do niego lakier do pewnej kreski, później tak kreska ma taki ostry skok do góry do kolejnego poziomu, do którego muszę uzupełnić w pojemniku utawdzacz, a później są pionowe kreski ( każda jest przeznaczona w zależności od tego ilu procentowy jest rozcienczalnik), moj rozpuszczalnik jest 10%, i do odpowiedniej pionowej kreski mam dolać rozpuszczalnik. Tak przygotowany lakier mam wlać do pojemnika z pistoletem. Na 3L lakieru gdzieś okolo 250 ml rozpuszczalnika zużyje.

Wiesz o jakim pojemniku plastikowym mówie ? Czy jest w porzadku to co opisałem powyżej?

Pozdrawiam.

[ Dodano: 2008-11-10, 17:47 ]
Po wszystkich wypowiedziach postanowiłem zebrać wszystko razem:

1. Na wspawaną blachę nakładam podkład rekatywny i czekam aż do jego wyschnięcia (czas schnięcia zależy od temperatury otoczenia przy 20ºC około 2 godzin i nakładam w ten drugą warstwę i znów czekam, aż wyschnie), następnie nakładam podkład akrylowy czyli ten szary firmy Novol na podkład reaktywny i czekam do wyschnięcia. Na podkład reaktywny nie można kłaść bezpośrednio szpachlówki, ani nie wolno go szlifować. Podkład reaktywny dobiera się w proporcji 1:1 z utwardzaczem do podkładu reaktywnego( wagowo 100:80 ). Niezbędne jest aby podkład reaktywny był całkowicie matowy – wyschnięty, bo inaczej podkład akrylowy nie będzie w stanie go pokryć.

2. Jak wyschnie to kładę szpachel uni plus z Univolu na te miejsca gdzie miałem wspawaną blachę. Czekam aż to wyschnie i szlifuje te miejsca.
Proporcje mieszania szpachlówki 100częsci wagowych, utwardzacz 2 -3 części wagowe. Po zmieszaniu czas przydatności szpachlówki od 4-6 min w temperaturze 20 stopni.

3. Zmatowić stary lakier, bo inaczej nowy lakier będzie odchodził po jakimś czasie z auta.

4. Następnie nakładam na całe auto podkład czyli ten szary...Podkład należy dorobić w proporcji 4:1 z utwardzaczem i dodać trochę rozpuszczalnika (objętościowo 10%) , aby w ogóle przeleciało przez pistolet. ... Zalecana grubość dyszy 1.8, 2.0, 1.6 (zwykle 1.6) Czekam aż to wyschnie...następnie całe auto trzeba zeszlifować. Szlifuję podkład 400 maszynką na sucho, potem poprawką 800 na mokro. Jak szlifniesz podkład to pod światło widać czasem dziurki (zawsze są) i to nie jest zależne od szpachli tylko od wykończenia czyli od Ciebie. Potem jak masz dziureczki to je delikatnie zalepiasz szpachlą wykończeniową. Wykończeniówka to się praktycznie LEJE ze szpachelki i się pięknie obrabia lekkim papierkiem (240) Szlifuję te fleki (dziurki) najlepiej na klocku z korka ( lub zwykłym drewnianym ),bo na ręce to wychodzą łaty i po malowaniu widać gdzie była dziurka). Szpachlówka z utwardzaczem dorabiana w proporcji 100częsci wagowych, utwardzacz 2 -3 części wagowe. Szpachlówka wykończeniowa jest SUPER ponieważ ładnie się szlifuje 240 na sucho co zapobiega SIADANIU (odcięcia w miejscach gdzie jest łączenie łaty szpachli a starego lakieru). Potem całość dmuchasz, przemywasz zmywaczem do silikonu (polecam Novol bo się ładnie wgryza w podkład i zmywa WSZYSTKO, zwłaszcza odbite łapska z przenoszenia elementów itp.) Potem przecierasz ściereczką antystatyczną żeby zdjąć paprochy ze szmatki którą przemywałeś i pozostaje malowanko.

5. Nakładam lakier akrylowy...Mieszanie lakieru utwardzacza i rozpuszczalnika zgodnie z proporcjami na plastikowym pojemniku. Ważna jest kolejność dodawania składników: lakier, następnie utwardzacz, a na końcu rozpuszczalnik. Nigdy w odwrotnej kolejności. Zalecana grubość dyszy 1.3 lub 1.4.

Potrzebne materiały:

Podkład akrylowy koloru szarego firmy Novol 2L
Podkład reaktywny firmy Novol
Szpachla Uni Novol Plus
Szpachla wykończeniowa FINISH Novol
Zmywacz do usuwania silikonu Novol
Utwardzacz do podkładu akrylowego H5520
Utwardzacz do podkładu reaktywnego H5910
Rozcieńczalnik do wyrobów akrylowych standard THIN 850
Ścierka antystatyczna

MAM PYTANIE co znaczy dobrać wagowo np. 100:80 to znaczy że na 100gram podkładu należy używć 80 gram utwardzacza ?

Pozdrawiam.

zaczerpniete z tematu http://www.lakierowanko.i...?t=1578&start=0 :tak:

No-limit
Wysłany: 2009-03-02, 19:51   
0
UP DOWN

[quote="mercedes207"]
choya1986 napisał/a:
Ok mebArth - dzieki :) . Witam siwy_1981 jeśli chodzi o sam lakier to mam go w nieoryginalnej puszce i jakiej serii on był to już raczej nie będę miał możliwości się dowiedzieć, ale był on rozrobiony w proporcji 2:1. Dodatkowo dostałem taki plastikowy pojemniczek, a na nim od wewnętrznej częsci są narysowane miarki dla różnych proporcji jest międzyinnymi dla proporcji 2:1. Osoba, która mi to sprzedała objaśniła mi, że mam zmieszać lakier z utwardzaczem dokładnie w takiej proporcji jak wynika to z tego plastikowego pojemniczka. Czyli najpierw wlewam do niego lakier do pewnej kreski, później tak kreska ma taki ostry skok do góry do kolejnego poziomu, do którego muszę uzupełnić w pojemniku utawdzacz, a później są pionowe kreski ( każda jest przeznaczona w zależności od tego ilu procentowy jest rozcienczalnik), moj rozpuszczalnik jest 10%, i do odpowiedniej pionowej kreski mam dolać rozpuszczalnik. Tak przygotowany lakier mam wlać do pojemnika z pistoletem. Na 3L lakieru gdzieś okolo 250 ml rozpuszczalnika zużyje.

Wiesz o jakim pojemniku plastikowym mówie ? Czy jest w porzadku to co opisałem powyżej?

Pozdrawiam.

[ Dodano: 2008-11-10, 17:47 ]
Po wszystkich wypowiedziach postanowiłem zebrać wszystko razem:

1. Na wspawaną blachę nakładam podkład rekatywny i czekam aż do jego wyschnięcia (czas schnięcia zależy od temperatury otoczenia przy 20ºC około 2 godzin i nakładam w ten drugą warstwę i znów czekam, aż wyschnie), następnie nakładam podkład akrylowy czyli ten szary firmy Novol na podkład reaktywny i czekam do wyschnięcia. Na podkład reaktywny nie można kłaść bezpośrednio szpachlówki, ani nie wolno go szlifować. Podkład reaktywny dobiera się w proporcji 1:1 z utwardzaczem do podkładu reaktywnego( wagowo 100:80 ). Niezbędne jest aby podkład reaktywny był całkowicie matowy – wyschnięty, bo inaczej podkład akrylowy nie będzie w stanie go pokryć.

2. Jak wyschnie to kładę szpachel uni plus z Univolu na te miejsca gdzie miałem wspawaną blachę. Czekam aż to wyschnie i szlifuje te miejsca.
Proporcje mieszania szpachlówki 100częsci wagowych, utwardzacz 2 -3 części wagowe. Po zmieszaniu czas przydatności szpachlówki od 4-6 min w temperaturze 20 stopni.

3. Zmatowić stary lakier, bo inaczej nowy lakier będzie odchodził po jakimś czasie z auta.

4. Następnie nakładam na całe auto podkład czyli ten szary...Podkład należy dorobić w proporcji 4:1 z utwardzaczem i dodać trochę rozpuszczalnika (objętościowo 10%) , aby w ogóle przeleciało przez pistolet. ... Zalecana grubość dyszy 1.8, 2.0, 1.6 (zwykle 1.6) Czekam aż to wyschnie...następnie całe auto trzeba zeszlifować. Szlifuję podkład 400 maszynką na sucho, potem poprawką 800 na mokro. Jak szlifniesz podkład to pod światło widać czasem dziurki (zawsze są) i to nie jest zależne od szpachli tylko od wykończenia czyli od Ciebie. Potem jak masz dziureczki to je delikatnie zalepiasz szpachlą wykończeniową. Wykończeniówka to się praktycznie LEJE ze szpachelki i się pięknie obrabia lekkim papierkiem (240) Szlifuję te fleki (dziurki) najlepiej na klocku z korka ( lub zwykłym drewnianym ),bo na ręce to wychodzą łaty i po malowaniu widać gdzie była dziurka). Szpachlówka z utwardzaczem dorabiana w proporcji 100częsci wagowych, utwardzacz 2 -3 części wagowe. Szpachlówka wykończeniowa jest SUPER ponieważ ładnie się szlifuje 240 na sucho co zapobiega SIADANIU (odcięcia w miejscach gdzie jest łączenie łaty szpachli a starego lakieru). Potem całość dmuchasz, przemywasz zmywaczem do silikonu (polecam Novol bo się ładnie wgryza w podkład i zmywa WSZYSTKO, zwłaszcza odbite łapska z przenoszenia elementów itp.) Potem przecierasz ściereczką antystatyczną żeby zdjąć paprochy ze szmatki którą przemywałeś i pozostaje malowanko.

5. Nakładam lakier akrylowy...Mieszanie lakieru utwardzacza i rozpuszczalnika zgodnie z proporcjami na plastikowym pojemniku. Ważna jest kolejność dodawania składników: lakier, następnie utwardzacz, a na końcu rozpuszczalnik. Nigdy w odwrotnej kolejności. Zalecana grubość dyszy 1.3 lub 1.4.

Potrzebne materiały:

Podkład akrylowy koloru szarego firmy Novol 2L
Podkład reaktywny firmy Novol
Szpachla Uni Novol Plus
Szpachla wykończeniowa FINISH Novol
Zmywacz do usuwania silikonu Novol
Utwardzacz do podkładu akrylowego H5520
Utwardzacz do podkładu reaktywnego H5910
Rozcieńczalnik do wyrobów akrylowych standard THIN 850
Ścierka antystatyczna

MAM PYTANIE co znaczy dobrać wagowo np. 100:80 to znaczy że na 100gram podkładu należy używć 80 gram utwardzacza ?

Pozdrawiam.

zaczerpniete z tematu http://www.lakierowanko.i...?t=1578&start=0 :tak: [/quotz

MEBARTH@ COS TY NAPISAŁ?SORRY TO NAAPISAŁ choya coś tam :shock: :shock: :shock:

mercedes207@poczytaj jeszcze na ^^ ten temat na forum

No-limit
Wysłany: 2009-03-02, 20:31   
0
UP DOWN

mercedes207, Tą""kaczkę"" robisz na Tip-top?To zrób jak pisałem-na reaktywny 1warstwa 1warstwa epoxy,szpachla,podkł.akryl.+ lakier ok. 6l w komplecie/lak.+utw+rozc./

=[b][/b]

pitterek 
Wysłany: 2009-03-02, 20:47   
0
UP DOWN

No-limit napisał/a:

z jakiego powodu na podkład akrylowy nie wolno nakładac szpachli?

mercedes207
Wysłany: 2009-03-02, 20:49   
0
UP DOWN

No-limit napisał/a:
Tą""kaczkę"" robisz na Tip-top?

no co ty ona juz jest tip top, moja druga kaczka biala spody zgnite :spoko:

zdenek_zdenek
Wysłany: 2009-03-02, 20:52   
0
UP DOWN

@No-limit ja sie zastanawiam jakie tarty techniczne ty czytałeś (czy wogóle jakieś czytałeś), bo ja jeszcze nigdzie sie nie spotkałem z przeciwwskazaniem do nakładania szpachli na podkład akrylowy, ba nawet niektórzy producenci to zalecają. Nie słyszałem także od nikogo jeszcze, aby takowe przeciwwskazania istniały. Jeżeli masz inne zdanie to podaj powody dlaczego tak uważasz.

zed
Wysłany: 2009-03-02, 21:24   
0
UP DOWN

No-limit napisał/a:
zrób jak pisałem-na reaktywny 1warstwa 1warstwa epoxy,szpachla,podkł.akryl
:shock:

z tego co mi wiadomo to zadna firma nie zaleca nakladania epoksydu na reaktywny(moze cos sie zmienilo) . novol kiedys tak pisał w tds'ach ale tez sie z tego wycofal, no i GÓRU konkurencyjnego forum(rbfm) tak zalecal

No-limit
Wysłany: 2009-03-02, 22:30   
0
UP DOWN

No-limit, 1warstwa reaktywny+1warstwa akryl.l i szpachla ;1warstw epoxy+szpachla+akryl;tyle razy o tym na forum było pisane,że już mi się pokiełbasiło,a robię to na codzień. :/

mercedes207
Wysłany: 2009-03-03, 09:15   
0
UP DOWN

No-limit napisał/a:
No-limit, 1warstwa reaktywny+1warstwa akryl.l i szpachla

czyli jednak dobrze mówilem :tak:

No-limit
Wysłany: 2009-03-03, 15:45   
0
UP DOWN

mercedes207 napisał/a:
No-limit napisał/a:
No-limit, 1warstwa reaktywny+1warstwa akryl.l i szpachla

czyli jednak dobrze mówilem :tak:

TAK :tak:

LAKIEROWANKO Strona Główna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Blacharstwo i inne naprawy

Odpowiedz do tematu