Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
cichy
Wys³any: 2009-09-25, 09:17   Podk³ad a czas
0
UP DOWN

Posty: 6
Witajcie

Poczyta³em forum ale nie uda³o mi siê znale¶c odpowiedzi na nurtuj±ce mnie pytania :sciana: .

Pacjentem jest stare auto (1986 rok) koloru bia³ego. Docelowo bêdzie ca³e malowane, ale................ trzeba pozbyæ sie rdzy (powierzchniowa, zewnêtrzna na b³otnikach, podszybiu, nadkola, w sumie nic szczególnego).

Nie chce auta rozebraæ i postawiæ na ko³kach bo wiem jak siê takie projekty koñcz± - moje dwa skoñczy³y na rozsprzedaniu kalmotów i unicestwieniu budy :rotfl: . Z tym autem ma byæ inaczej. Naprawy blacharskie chce zrobiæ wieloetapowo, np. biore siê za drzwi, po¶wiêcam im ca³y dzieñ lub dwa, zak³adam do auta i je¿d¿e, to samo z innymi elementami, na koniec maluje ca³± furê.

I tu rodzi siê pytanie, na którym etapie zaprzestaæ i "czekaæ" na dalsze prace.

Ustalmy kolejno¶æ:
1. Usuniêcie rdzy (mechanicznie, lub rêcznie, ewentualnie wymiana reparaturki itp.)
2. Grunt reaktywny (jak wyschnie to trzeba go szlifowac przed nastêpnym etapem :?: )
3. Podk³ad wype³niaj±cy (jego na pewno sie szlifuje)
4. Lakier nawierzchniowy (pewnie baza i klar, czy przed po³o¿eniem klaru baze siê szlifuje :?: )

Pytanie:
Po którym z powy¿szych punktów moge zrobiæ przerwe czy po gruncie reaktywnym czy podkl±dzie wype³niaj±cym :?:
Czy owa przerwa nie wp³ynie negatywnie na lakier nawierzchniowy :?:

Jak widac po pytaniach wiedza moja ogranicza siê do minimalnego minimum, staram siê czego¶ nauczyæ, warunki do alkierowania mam kiepskie (zwyk³y gara¿, kompresor 95litrów i pistolet "chiñczyk", je¿eli bêdzie potrzeba to zakupi sie lepszy)[/quote]
 

kalbi 
Wys³any: 2009-09-25, 11:35   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
cichy napisa³/a:
2. Grunt reaktywny (jak wyschnie to trzeba go szlifowac przed nastêpnym etapem :?: )
tak trzeba szlifowaæ, mo¿e byæ czerwona w³óknina

Cytat:
3. Podk³ad wype³niaj±cy (jego na pewno sie szlifuje)

tak szlifujesz w zale¿no¶ci jak jest rozlany podk³ad papierami wodnymi 400/800/1200 koñcz±æ

Cytat:
4. Lakier nawierzchniowy (pewnie baza i klar, czy przed po³o¿eniem klaru baze siê szlifuje :?: )
bazy siê nie szlifuje przed na³o¿eniem klaru, jedynie przecierasz ¶ciereczk± antystatyczn± po wyschniêciu bazy i na to lakier bezbarwny

Cytat:
Po którym z powy¿szych punktów moge zrobiæ przerwe czy po gruncie reaktywnym czy podkl±dzie wype³niaj±cym :?:
Czy owa przerwa nie wp³ynie negatywnie na lakier nawierzchniowy :?:

po podk³adzie wype³niaj±cym ale je¶li masz zamiar je¼dziæ tym samochodem to nie szlifuj go, zrobisz to pó¼niej. Czy ma to wp³yw na efekt koñcowy??!! nie powinno ale ja tak nie robi³em nigdy
_________________

 
 

przemo1972 
Wys³any: 2009-09-25, 11:46   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 551
Sk±d: SC
Prace zakoncz na podkladzie wypelniajacym, choc najlepiej by bylo Gdybys pomalowal na gotowo.Oszczedzi Ci to pozniejszego mycia panelu przed matowaniem.Problemem jest tylko pasownosc koloru, jesli to metalik lub perla malowanie elementow osobno moze skonczyc sie "szachownica" na samochodzie.Bazy nie matujemy.Po wyschnieciu staje sie matowa i wtedy przykrywamy ja klarem w takiej ilosci warstw jak przewidzial producent na opakowaniu.
PS.
Pamietaj ze na podklad reaktywny nie szpachlujemy, musisz go odizolowac np. podkladem wypelniajacym.Jesli zabezpieczasz gola blache (bez sladow korozji) mozesz uzyc podkladu epoxydowego.Na ten podklad Mozesz po uprzednim zmatowaniu szpachlowac.
 

cichy
Wys³any: 2009-09-25, 12:16   
0
UP DOWN

Posty: 6
dziêkuje za dotychczasowe odpowiedzi, ale pozwole sobie "poci±gn±æ" temat dalej.

podk³ad epoxydowy a podk³ad reaktywny to dwie ró¿ne rzeczy??
Je¿eli tak to:
1. Który lepszy reaktywny czy epoxydowy?
2. Czy oba mo¿na stopsowac na powierzchnie widoczne i przeznaoczone do alkierowania?
3. Czym lepiej zapodk³adowaæ blachy widoczne, a czym np wnêki kó³-nadkola (na które pójdzie ¶wierzy baran)
 

przemo1972 
Wys³any: 2009-09-25, 12:53   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 551
Sk±d: SC
1 Reaktywny jest na blache z sladami korozji a epoxyd na czysta
2 Oba w sensie albo jeden , albo drugi
3 Blachy widoczne bez sladow korozu -epox, jesli byly slady -reaktywny, na wneki kol profilaktycznie reaktywny.
Ups,@kalbi, pisalismy w tym samym momencie :D
 

cichy
Wys³any: 2009-09-25, 13:35   
0
UP DOWN

Posty: 6
no to nastepne pytania:

R-Stop- mam takie co¶, czy po wyczyszczeniu rdzy na tyle ile siê da, nak³adam R-Stop namiejsce gdzie ejst korozja. Ile zcasu czekam przed na³o¿eniem podk³adu, czy R-Stop musze przed tym zmyæ czy tylko odt³u¶ciæ :?:

Bêde stosowa³ reaktywny, po jakim czasie na reaktywny mo¿na stosowaæ wype³niaj±cy? ile czasu schnie reaktywny??

czy reaktywny jest z utwardzaczem?? czy mo¿na go zakupiæ/nabiæ w spray??

mam pistolet i sprezarke ale nie usmiecha mi sie zabezpeiczanie czesto malych ilosci blachy i za kazdym razem mycie sprzetu, szalu idzie od tego dostac :/
 

przemo1972 
Wys³any: 2009-09-25, 14:30   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 551
Sk±d: SC
Tu cos na temat r-stop:
http://lakierowanko.info/viewtopic.php?t=519
http://www.app.com.pl/fil...-TDS-021100.pdf
Reaktywny jest podkladem dwukomponentowym, np.:
http://www.novol.pl/att/1.../LT_2_08_PR.pdf
  
 

jacenty 741
Wys³any: 2009-09-25, 14:42   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Dopowiedzmy trochê:czytaj karty tds dla produktów,których u¿ywasz,w miarê mo¿liwo¶ci.Pad³o tu stwierdzenie (z ca³ym szacunkiem dla Kalbiego,to na pewno fachowiec,bez ¿adnej z³o¶liwo¶ci),¿eby szlifowaæ podk³ad reaktywny w³óknin± ¶ciern±.Je¶li bêdzie to podk³ad reaktywny Novol,to nie nale¿y szlifowaæ,jest to opisane w tds,za to mo¿na ju¿ po 15 min. pokryæ go dowolnym podk³adem wype³niaj±cem.
 
 

kalbi 
Wys³any: 2009-09-25, 15:18   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
u¿ywam 1k reaktywny w sprayu na rdzawki (czerwony podk³ad) i go lece w³óknin±, ale sprawdza³em i mozna bez matowania :spoko:
_________________

 
 

Ryba 
Wys³any: 2009-09-25, 19:49   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 430
Sk±d: Radomsko
U mnie podk³ad akrylowy by³ na aucie 3 miesi±ce zanim je pomalowa³em ( na niekorych elementach) i wszystko jest w porz±dku.
 
 

cichy
Wys³any: 2009-09-28, 06:46   
0
UP DOWN

Posty: 6
czy podk³ad wype³niaj±cy i podk³±d pod baze to ten sam podk³ad :?:

czy moge zrobiæ przerwe po szpachli i podk³adzie na niej :?:
tak by by³o dla mnie najwygodniej :)
 

cichy
Wys³any: 2009-09-28, 11:00   
0
UP DOWN

Posty: 6
niestety niemo¿na edytowaæ postów wiêc zadam kolejne pyatnia:

podk³±d reaktywny, czy jest on z jakim¶ aktywatorem? Mo¿liwe jest nabycie w aerozolu?
to samo dotyczy siê podk³adu wype³niaj±cego.

Je¿eli to mo¿iwe napiszcie prosze jakie u¿ywaæ a jakich siê wystrzagaæ, najlepiej firme i "model" :)

Czy podk³ady "lubi±" wszystkie szpachlówki czy bywa ¿e na podk³±d X nie mo¿na nak³adaæ szpachlówki Y :?:

1K to znaczy jednokomponentowy :?: ^^
 

No-limit
Wys³any: 2009-09-28, 15:49   
0
UP DOWN


Pomóg³: 34 razy
Posty: 1179
cichy napisa³/a:
niestety niemo¿na edytowaæ postów wiêc zadam kolejne pyatnia:

podk³±d reaktywny, czy jest on z jakim¶ aktywatorem? Mo¿liwe jest nabycie w aerozolu?
to samo dotyczy siê podk³adu wype³niaj±cego.

Je¿eli to mo¿iwe napiszcie prosze jakie u¿ywaæ a jakich siê wystrzagaæ, najlepiej firme i "model" :)

Czy podk³ady "lubi±" wszystkie szpachlówki czy bywa ¿e na podk³±d X nie mo¿na nak³adaæ szpachlówki Y :?:

1K to znaczy jednokomponentowy :?: ^^


ad1:tak podk³ad reaktywny zawiera kwas fosforowy i jest to podk³ad 1k tzn.jednosk³adnikowy bez utwardzacza i jest do nabycia w aerozolu,

ad2:podk³ad akrylowy wype³niaj±cy mo¿na równie¿ nabyæ w aerozolu lecz niestety nie zawiera utwardzacza wiê nie posiada tak dobrych parametrów izoluj±cych jak 2k,ale mo¿na go u¿yædo zaprawek,

ad3:na podk³ad akrylowy z utwardzaczem mo¿esz po³o¿yæ dowoln± szpachlówkê.

Ps:istniej± podk³ady reaguj±co wype³niaj±ce tzn. mo¿esz po³o¿yæ nie lakiery bazowe i 2k,ale nie mo¿esz po³o¿yæ szpachlówki,wtedy k³adziesz 1 warstwê reaktywnego + podk³ad wype³niaj±cy i dopiro szpachlê.prace pzrygotowawcze nale¿y zakoñczyæ na podk³adzie akryl.wyp./2 warszwty,bo i tak trzeba bêdzie go szlifowaæ/.
 

cichy
Wys³any: 2009-10-22, 12:54   
0
UP DOWN

Posty: 6
czy ja dobrze zrozumia³em czy znowu mi siê co¶ pomiesza³o :sciana: , proszê poprawcie mnie jesli sie myle :help: :
na go³a blachê nak³±dam podk³ad reaktywny, szlifujê reaktywny czerwon± w³óknin± i nak³±dam podk³ad wypoe³niaj±cy, na niego szpachla i znowu podk³±d wype³niaj±cy (ten sam co poprzednio??) i nie szlifuj±c robie przerwê do wiosny. Czy jak tak zrobie bêdzie ok :?:
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group