Szukaj FAQ Album

Autor Wiadomość
Neonis 
Wysłany: 2010-03-07, 13:16   Jak naostrzyć iglicę Aerografu?
0
UP DOWN
aerografit.pl

Witam,
Czy ktoś może wie jakim sposobem można naostrzyć iglicę aerografu?
Papier wodny 2000?

lak 
Wysłany: 2010-03-07, 16:41   
0
UP DOWN

A,,,po...co... :?:

Neonis 
Wysłany: 2010-03-07, 17:00   
0
UP DOWN
aerografit.pl

Chcesz mi powiedzieć więc, że to nie ma znaczenia czy igła jest ostra czy tępa?

manieks 
Wysłany: 2010-03-08, 00:39   
0
UP DOWN

ma znaczenie, może nie zasadnicze ale ma
w ten sposób odzyskałem jedną skazaną na zapomnienie igłę i powiem więcej- po tym zabiegu mogę nią uzyskać detal mniejszy niż nominałem

jeżeli czubek nie jest zagięty to papierek 1500/2000/2500 (drobnoziarnista osełka lub nawet pilniczek do paznokci) dobrze się do tego nadaje- a następnie pasta polerska.
nie wiem jak to robią inni...
ja wkładam taką igiełkę do małej "frezareczki" typu Dremel, nastawiam na najniższe obroty i trzymając jednocześnie za środek jedną ręką (przez szmatkę), drugą (w której mam papier/kawałek filcu z pastą) szlifuję/poleruję końcówkę igły.
można to samo zrobić (chociaż mniej poręcznie) wkładając igłę do zwykłej wiertarki (w miejsce wiertła)

Nie zabieraj się do szlifowania w ten sposób bez rekawic i okularów ochronnych!
Nie szlifuj papierem całej powierzchni igły bo ją zdekalibrujesz
(jeżeli istnieje takie słowo :) - czyli utworzy się zbyt duży luz pomiędzy igłą, a uszczelką "prowadzącą")

Pytanie - po co?
są dwie szkoły:

- jedna uczy, że im mniejszy opór powietrza na iglicy tym mniejsze zawirowania farby, co w przypadku malowania drobiazgów może zaowocować lepszymi efektami przy mniejszym stresie ;)
- druga (prawdopodobnie oszczędność kosztów wytworzenia, jak w przypadku nowych igieł Badgera) twierdzi, że odpowiednio chropowata iglica ma wytwarzać kontrolowane "zawirowanie" farby co teoretycznie ma się przekładać na stabilność strumienia wyjściowego (że niby taka symulacja rotacji pocisku jak w gwintowanej lufie karabinu)

malchov 
Wysłany: 2010-03-08, 11:30   
0
UP DOWN

Takich operacji chirurgicznych to jeszcze nie wykonywałem (pewnie i tak by mi to nie wyszło). Za to na bieżąco "konserwuję" igłę smarując ją olejem, który używam do kompresora. Nie mam pojęcia, czy to coś w rzeczywistości daje, ale postępuję za radą starszego kolegi.

Asellus5
Wysłany: 2010-03-10, 00:12   
0
UP DOWN

Manieks ma racje! ja tez mam wszystkie moje igly poostrzone, zwiekszony kat i wypolerowane! i po takiej operacjii jest wieksza dokladnosc kreski,tzn ciensza! Wszystko to co opisal Manieks jest ok! dodam tylko ze zly kat iglicy,a wlasciwie nierowna powierzchnia stozka moze powodowac gromadzenie sie farby przy zamykaniu i owocowac kleksem! zeby tego uniknac pod papier scierny nalezy podlozyc cos plaskiego! typu deseczka czy kawalek plaskownika,sztywnej blaszki! i nie przesadzac z naciskiem i wyginaniem jej bo peknie (tak jak dla mnie)! ja na poczatek jechalem papierem 500,pozniej 1000 i 2500 nastepnie polerka! na koniec w miare mozliwosci wyprostujcie ja aby nie ocierala o dyszke bo przetrze szybciej niz zalozyl producent! To taki domowy,malo profesjonalny aczkolwiek skuteczny sposob! ktory sam na poczatku wyprobowalem i jest skuteczny,pozniej gdy nadazyla mi sie okazja zrobilem to profesjonalnie w tokarce za pomoca oselki szlifierskiej ktora wyprowadzilem idealna powierzchnie stozka!Pozwolilem sobie tez na modyfikacje mojej Iwaty i teraz (od niedawna) jestem w stanie uzyskac linie ciensza od wlosa,przy dzyszy 0,3 i w pelni ja kontrolowac!

manieks 
Wysłany: 2010-03-10, 02:08   
0
UP DOWN

Racja Asellus- zapomniałem dodać, że "kształtowanie" stożka odbywać się powinno na twardej powierzchni :) .
Samą polerkę końcówki od czasu do czasu robię na kawałku grubej skóry bawolej ;P przetartej jubilerska pastą polerską (taka w kamieniu -zielona). Jest to trochę dziś zapomniana metoda ostrzenia końcowego dobrej jakości dłut rzeźbiarskich ;) - jak widać przydaje się i tutaj.

hlecter
Wysłany: 2010-03-10, 07:42   
0
UP DOWN

ja równierz potwierdze działanie polerowania , z tym że ja tak drobiazgowo nie podchodziłem , jeden papierek 2500 , ruchem jak "struganie ołówka" i moj stary chinol lepiej pracował , mniej pluł;] w iwatce jeszcze tego nie probowalem i trocha sie boje , ale kiedys nasostrzyc będzie trzeba , co do ostrzenia to dajcie jakiś filmik instruktarzowkę koledzy fachowcy bo przepolerować to jedno ale ingerować w krztałt stożka to drugie pozdrawiam;D

malchov 
Wysłany: 2010-03-10, 12:28   
0
UP DOWN

Linia ciensza od włosa? WOW! A da się tak przypolerować, żeby można było niewidzialną linię pociągnąć? :P

Neonis 
Wysłany: 2010-03-10, 13:59   
0
UP DOWN
aerografit.pl

Co do polerowania: można to zrobić taką pastą polerską do samochodów? (pewnie nie, ale kto pyta nie błądzi :D )

LoboLoco 
Wysłany: 2010-03-10, 14:56   
0
UP DOWN

Ja polerowałem elementy cynowane bastą G3 i Luster z K2 i powiem , że świeciło się fajnie... ale cyna jest miękka... napewno przetestuję te pasty w wolnej chwili na igle...

dawid
Wysłany: 2010-03-10, 17:32   
0
UP DOWN

igle do wkretarki ( nie za duze obroty) w dlon papier 2500 miedzy papier igle i szlifowanko bez przesady oczywiscie nastepnie szmatka pasta polerska i krecumy dalej, na koniec cos ekstra czyli cos na wysoki polysk i wtedy krecimy jak dlugo chcemy:) pod mikroskopem efekt jest idealny, ale nie dajcie sie zwiesc jesli igla nie bedzie pasowal idealnie do dyszy cienka linia bedzie nadal tylko na innych pracach:)

Asellus5
Wysłany: 2010-03-10, 18:54   
0
UP DOWN

Widac manieks ze znasz sie na rzeczy! zielona pasta polerska jest sredniej gradacji,niebieska,najgrubszej,a zolta wykanczajaca!ale kazda z nich poradzi sobie z powodzeniem z igliczka! mozna tez pasta do polerowania lakieru! ja nakladalem ja na lewa strone papieru sciernego i tez dawala rade!na plaskim dobrze widac ktora czesc sie poleruje!
Cienka linia malchov jest zasluga zmienionego kata w igliczce a nie polerki:)!

Neonis 
Wysłany: 2010-03-10, 21:47   
0
UP DOWN
aerografit.pl

Mówicie, że w celu "uprecyzyjnienia" sprzętu należy zadbać o "kąt" ostrza iglicy... Tak więc stożek iglicy powinien być ostrzejszy czy bardziej tępy (czyli: czy długość tego "stożka" powinna być większa czy mniejsza")? Pytam ponieważ ktoś wyżej użył stwierdzenia: "należy zwiększyć kąt..."...

LoboLoco 
Wysłany: 2010-03-10, 22:09   
0
UP DOWN

Im dłuższa igła wystaje z dyszy tym bardziej precyzyjna linia...

manieks 
Wysłany: 2010-03-10, 22:29   
0
UP DOWN

ale wszystko z umiarem, bo tuneliki nakierowujące strumienie powietrza na wylocie z koronki nie są dziełem przypadku i jak przesadzisz z długością końcówki to (jak w życiu) możesz uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego ;)
- optymalnym (teoretycznie) kątem stożka na igle jest ten, który opracował producent, co wcale nie znaczy, że jest to jedyny możliwy kąt :P

...
psss...
przetestuję temat z ciekawości... jak znajdę chwilkę zaostrzę zdecydowanie mocniej niż zazwyczaj i wkleję fotki na Labie :)

dawid
Wysłany: 2010-03-12, 07:22   
0
UP DOWN

polerowanie ogly w 90 % zapobiega zasychaniu farby na koncowce
cienkosc lini zalezy od gestosci farby, cisnienia, wspolpracy igly z dysza, a przede wszystkim umiejetnoscia jezeli tego nie ma to nie ma cienkich lini niestety

LoboLoco 
Wysłany: 2010-04-08, 07:38   
0
UP DOWN

No i stało się :) tutorial gotowy, zapraszam....

http://airbrushlab.pl/en/...olerka-igy.html

A tutaj w galerii jest fotka moich igieł do dysz 0,2 i 0,15 , w tym jedna ostro szlifowana....

http://airbrushlab.pl/en/...-marki-has.html

setka 
Wysłany: 2010-04-08, 14:35   
0
UP DOWN

Dla fanów pracy bez "końcówki". Jak wyprostować iglicę:

http://www.youtube.com/wa...next=1&index=16

LoboLoco 
Wysłany: 2010-04-08, 14:45   
0
UP DOWN

Ja mam troszkę inny patent... postaram się to wyjaśnić na LABie razem z fotkami jak tylko znajdę wolną chwilę...

LuckyLuke1st 
Wysłany: 2016-01-17, 10:42   
0
UP DOWN
Dla przyjaciół Luke

LoboLoco napisał/a:
No i stało się :) tutorial gotowy, zapraszam....

http://airbrushlab.pl/en/...olerka-igy.html

A tutaj w galerii jest fotka moich igieł do dysz 0,2 i 0,15 , w tym jedna ostro szlifowana....

http://airbrushlab.pl/en/...-marki-has.html

Linki już niestety nie są aktywne. Czy jest gdzieś jeszcze ten materiał?

LAKIEROWANKO Strona Główna » AIRBRUSH » Forum Airbrush

Odpowiedz do tematu