Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
izotopek 
Wys³any: 2010-12-16, 19:41   Jaki pistolet wybraæ, potrzebna ma³a rada.
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
Witam wszystkich forumowiczów.

Czytam sobie forum od jakiego¶ czasu i jestem pe³en podziwu dla waszej wiedzy. Wiem, ¿e temat o wyborze pistoletu by³ ju¿ niejeden. Czyta³em je.
Najbardziej biorê pod uwagê wypowied¼ z tego tematu http://lakierowanko.info/viewtopic.php?t=4273

Moja sytuacja wygl±da nastêpuj±co:

Sprê¿arka jedno t³okowa, zrobione ze sprê¿arki od stara + trzy zbiorniki po 20 litrów od jakiego¶ tam ci±gnika rolniczego. Ustawiony zawór na 5 atmosfer, ale mo¿na przestawiæ. Jednak ogólnie najmniej cierpi na 5 atm i tak sobie jest ustawiona. Nabicie trwa z 2 min.
W planach jest zmiana zbiornika na jeden, np 100 litrów. W przysz³o¶ci mo¿e zmiana sprê¿arki bo i tak druga jest nam potrzebna do mocniejszego pneumatyka.

Pistolet jaki posiadam to Expert niby hp tak jest na kartonie zaznaczone, ze zbiornikiem u góry. Model 2010. Kupi³em go za namow± znajomego z Ixela, który mi go sprzeda³ za 240z³, nowego. Mówi³, ¿e nie mia³ na niego praktycznie ¿adnych reklamacji i ¿e w miarê lakieruje.

Jak ustawiê pe³n± przepustowo¶æ powietrza, szeroko¶æ strumienia na max i maksymaln± dawkê farby to po oko³o 2 min lakierowania ci¶nienie spada z 5 na 3,2 atmosfery. Sprê¿arka nie jest wstanie dobiæ tyle ci¶nienia ile powinna. Reduktora pod pistolet na razie nie mam, osuszacz mam tylko pod pistolet za 19z³.

Teraz pytania:
Ogólnie jestem pocz±tkuj±cy, wkurza mnie trochê, ¿e kupi³em tego experta bo niby nie jest chwalony tu na forum i czy jest sens przy takiej sprê¿arce wymieniæ go na np : Air Gunsa IWATA AZ3 HTE2 lub Iwata Air Gunsa AZ30 lub DeVILBISS FLG LVLP. Mo¿e co¶ jeszcze innego? Sata?
Wtedy expert by zosta³ do malowania np podk³adów. czy mo¿e jednak pouczyæ siê na tym expercie.
Za³ujê, ¿e na forum nie wszed³em wcze¶niej i nie widzia³em tego co polecacie.

Ogólnie malujê rzadko choæ wiem, ¿e zmieni siê to w czêsto z czasem. Ogólnie pojedyncze elementy, ostatnio maska i b³otnik od forda, bêd± jeszcze drzwi i zderzak. No i plastiki od motocykli, baki itd.

Przepraszam za taki d³ugi wywód. Pozdro
 

kropen16 
Wys³any: 2010-12-16, 19:45   
0
UP DOWN
Przemo

Pomóg³: 11 razy
Posty: 324
Sk±d: MKW
Nie masz co kupywac na taka sprezarke HVLP co nnajwyzej sproboj RP. Nie ustawiaj na max tylko na polowe . dluzej zajmie ci lakierowanie ale sprezarka dobije. zainwestuj w lepszy odwaniacz
 
 

izotopek 
Wys³any: 2010-12-16, 19:50   
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
hms a ten expert to jak siê ma do takiej sprê¿arki?

Ogólnie ustawi³em na max w celu sprawdzenie i podzielenia siê informacjami jak to wygl±da, jak bêdzie np na po³owê to sprê¿arka dobije bez wiêkszego problemu raczej.

Odwadniacz i reduktor kupiê na pewno tylko kwestia czasu. Ogólnie chodzi mi o sprê¿arkê jak siê ma do pistoletów.
Nie mo¿na kupiæ np tej Iwaty kupiæ i te¿ skrêciæ na po³owê i t± sprê¿ark± na razie lakierowaæ?

Z RP co polecasz?
 

lakierok 
Wys³any: 2010-12-16, 20:07   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 423
Sk±d: Okolice
zale¿y za ile chcesz kupiæ jak za ok 500 z³ to kup IWATE az3 hte2

jak za wiêksz± kase to kup sobie SATE 3000 RP

ale my¶lê ze jak na pocz±tek to iwata az3 wystarczy wed³ug mnie jak na pocz±tak wystarczy
_________________
Mieszalnia Lakierów

Frostt.pl
 

izotopek 
Wys³any: 2010-12-16, 20:10   
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
No tak tylko czy ta sprê¿arka wystarczy do tego guna? O ile bym musia³ zwiêkszyæ wydajno¶æ i zbiornik aby by³o w sam raz, a nawet ciut wiêcej.
Ca³ych aut nie bêdê raczej malowa³ wcale...tylko jakie¶ tam elementy, owiewki itd.

Dalej nie wiem jaki gun bêdzie odpowiedni. Nie chcê drugi raz kupiæ shitu. Max oko³o 600z³. Chcia³bym uwzglêdniæ to ¿e w przysz³o¶ci na pewno zbiornik bêdzie wiêkszy co do sprê¿arki to nie wiem.
Ogólnie jak ustawiê na reduktorze ci¶nienie na 5 atm i np przed pistoletem 2atm to nie powinno brakn±æ mi powietrza na np 2 elementy? Czy siê mylê?

Proszê o radê
 

kropen16 
Wys³any: 2010-12-16, 20:37   
0
UP DOWN
Przemo

Pomóg³: 11 razy
Posty: 324
Sk±d: MKW
wstaw druga taka sama sprezarke a butle zostaw. i wtedy pociagnie
 
 

izotopek 
Wys³any: 2010-12-16, 21:27   
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
Rozumiem. Jak co¶ to mogê podnie¶æ ci¶nienie na sprê¿arce np na 7 atm, i wtedy utrzyma ci¶nienie d³u¿ej, choæ i tak szybciej nie dobije. Mówiê o tymczasowym zastosowaniu zanim za³o¿ê drugi t³ok, ewentualnie zanim kupiê inna sprê¿arkê. Bo butla wiêksza i tak bêdzie, te trzy butle to jeszcze z czasów jak nie by³o dawniej gdzie kupiæ i za co:). To bardzo stara sprê¿arka. W sumie trzy butle maj± 60 litrów.

Muszê jeszcze sprawdziæ w jakim czasie nabije te 5 atmosfer i sprawdziæ wydajno¶æ tej sprê¿arki.

Hms ale ogólnie na jeden element powietrza powinno starczyæ? na reduktorze ustawionym na np 2 atm pod pistoletem?
Wiem, ¿e sprê¿arka siê wykañcza bo ci±gle chodzi, ale jak siê ostatecznie zepsuje to kupi siê now±, to stary wynalazek i po prostu mo¿na go po¶wiêciæ na moje "próby" lakierowania.
Tym bardziej, ¿e to nic nie kosztowa³o, tylko trochê czasu i pracy.

Wiêc tak... kupiæ Air gunsa czy co¶ innego? Dla pocz±tkuj±cego z ambicjami? do powiedzmy 650z³.

Czy kto¶ kupi³ od tego u¿ytkownika?
http://allegro.pl/pistole...1370137702.html

Mieszkam niedaleko Kalisza, wiêc by³oby dla mnie w sam raz od niego zakupiæ.
 

lakierok 
Wys³any: 2010-12-16, 21:59   
0
UP DOWN

Pomóg³: 9 razy
Posty: 423
Sk±d: Okolice
jedz i kup co na miejscu to zawsze widzisz co kupujesz a go¶æ ma dobre komentarze wiêc nie zastanawiaj sie tylko jedz i nie pytaj siê o inne bo za t± kase nic lepszego nie kupisz a tylko bêdziesz mia³ mêtlik w g³owie

jak kupisz to napisz jak sie sprawuje
_________________
Mieszalnia Lakierów

Frostt.pl
 

izotopek 
Wys³any: 2010-12-16, 23:14   
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
To braæ tego tañszego air gunsa czy dro¿szego http://allegro.pl/pistole...1338673817.html .
W jego ofercie s± dwa i jeszcze http://allegro.pl/pistole...1338673817.html

Czy jest jaka¶ wiêksza ró¿nica w lakierowaniu poszczególnymi?
 

izotopek 
Wys³any: 2010-12-17, 02:32   
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
1. Hms poczyta³em sobie jeszcze forum i dla pocz±tkuj±cych nie zalecacie raczej hvlp, niby hp jest lepszy. £atwiej nim malowaæ?

Te¿ czyta³em, ¿e przy ma³ych kompresorach polecany jest r-500 i teraz to ju¿ nie wiem co wybraæ kompletnie. Im wiêcej czytam to mam wiêkszy mêtlik w g³owie.

2. Ten mój expert jest niby hp tylko czy to hp ró¿ni siê czym¶ od hvlp w tych podróbach?
Czy czasem zu¿ycie powietrza nie bêdzie na poziomie takim samym w air gunsie co w tym expercie?

3. Air Gunsy s± polecane, ale czy je¿eli nie zmieniê kompresora przez jaki¶ czas, a bêdê chcia³ tym malowaæ to da radê? Skoro ju¿ pistolet hp praktycznie wykorzystuje mo¿liwo¶ci mojej sprê¿arki?

Proszê o konkretne wyt³umaczenie.
 

jacenty 741
Wys³any: 2010-12-17, 05:16   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
I dlatego w³a¶nie zapomnij o czymkolwiek innym ni¿ HP,one maj± najmniejsze zapotrzebowanie na powietrze,rzêdu 200l/min,a HVLP (prawdziwy) to min 400 l/min.Twoja sprê¿arka mo¿e da radê z HP,ale ¿eby dok³adnie siê o tym przekonaæ,zainwestuj 25 pln i kup najtañszy choæby reduktor pod pistolet,ustaw go na 3,5-4 atm na wci¶niêtym spu¶cie,i zobacz,jak sobie daje radê ta pompka ze Stara.Je¶li ci¶nienie nie bêdzie spadaæ,to ju¿ jaki¶ postêp w dochodzeniu do normalno¶ci,jak bêdzie,to zapomnij o lepszych pistoletach,i skup siê na sprê¿arce.
 
 

izotopek 
Wys³any: 2010-12-17, 20:51   
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
No i o tak± odpowiedz mi chodzi³o. Konkretnie i na temat:).

Jakie jest realne zapotrzebowania air gunsy na powietrze? 400 litrów?

No pewnie co¶ z oferty expo wezmê je¶li chodzi o sprê¿arkê oczywi¶cie, tak do 1500z³. ¯eby te¿ nie by³a gabarytowo zbyt du¿a, bo ma³o miejsca w warsztacie mamy.
 

jacenty 741
Wys³any: 2010-12-17, 22:08   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Owe expo jako¶ przewijaj± siê w ró¿nych postach,i generalnie to raczej z pozytywnym wyd¼wiêkiem,oczywi¶cie uwzglêdniaj±c fakt,¿e nie jest to sprzêt profesjonalny,a co najwy¿ej dobry hobbystycznie.Je¶li kupisz co¶ ze zbiornikiem min 100 l i wydatkiem na wydechu ok 300-350,to bêdziesz mia³ do¶æ wiatru nawet na Air Gunse,i jeszcze odpocznie.
 
 

izotopek 
Wys³any: 2010-12-18, 23:27   
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
Rozumiem.

1. Jeszcze mam jedno pytanie.
Jak malujê element akrylem, np maskê to pryskam najpierw warstwê kontaktow± delikatnie na ca³o¶æ. Ile muszê czekaæ tak mniej wiêcej z nastêpnymi warstwami?

Czekaæ a¿ trochê przysknie? Np chcê na³o¿yæ 3 warstwy. Pierwsz± kontaktow± i dwie, jedn± cienk± i drug± grubsz± na koniec.
Oczywi¶cie wcze¶niej miejsca które by³y malowane podk³adem np bia³ym to podmalowuje, aby nie prze¶witywa³y.

2. Czy mo¿e psikn±æ gdzie¶ sobie np na metal(blachê jak±¶) i jak przysknie na nim to malowaæ dalej maskê?

Co do sprê¿arki to kolega ma jak±¶ z du¿ym zbiornikiem i 3 t³okow±. Co¶ jeden t³ok szwankuje u niego, tak¿e mo¿e j± wezmê i naprawiê sobie. Mo¿e z 400z³ bêdzie chcia³. On jest kompletnym laikiem w tej dziedzinie. Nie naprawi sobie tego sam.
 

kropen16 
Wys³any: 2010-12-19, 10:32   
0
UP DOWN
Przemo

Pomóg³: 11 razy
Posty: 324
Sk±d: MKW
1 prysnij lekko odczekaj 5min i lej warstwe potem poczekaj dluzej i kolejna. 2. dobry pomysl :spoko: . a ze sprezarka to tez dobry pomysl
 
 

³ysy73 
Wys³any: 2010-12-19, 19:46   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 978
Izotopek:
Je¶li chodzi o pistolet do kwoty jak± chcesz na niego przeznaczyæ to ja na Twoim miejscu wybra³bym t± Air Gunsê. Zapotrzebowanie na wiatr a¿ tak Ciê nie powinno interesowaæ je¶li i tak i tak masz w planach zmianê sprê¿arki na "normaln±".
Po co wydawaæ na gun który najparwdopodobniej nie bêdzie tak trwa³y jak ta tañsza Iwata, i efekt lakierowania najprawdopodobniej te¿ s³abszy?
Tym bardziej nie sugerowa³bym siê a¿ tak mocno opisami tych nazwijmy to tañszych gunów, bo ¿adko kiedy id± w parze z rzeczywisto¶ci±.
Kup "mo¿na powiedzieæ markowy" gun i k³opot masz z g³owy.

Teraz odno¶nie zakupu sprê¿arki:
Podumaj mo¿e na spokojnie nad z³o¿eniem jej samemu? Za 1,5K jak± bêdziesz mia³? Jakiej RZECZYWISTEJ WYDAJNO¦CI? A mo¿e podumaj np. nad czym¶ takim {to przyk³ad}: http://www.allegromat.pl/aukcja67034 plus jak nie masz to silnik 3KW za 300-350z³, sterowanie masz, u¿ywka baniak 200-400L i bêdzie gites te¿ w cenie ok. 1500z³. A jakie porównanie?
Ja mam ju¿ kilka lat temu kupionego "gotowca, ale teraz kolejn± skompletujê sam.
Nie spiesz siê i na spokojnie podumaj.

Co do malowania akrylem to nie patrz, na ¿adne czasy bo mo¿na je kant d....py pot³uc.
Nie ma chyba nic lepszego od starego niezawodnego MACANIA :D :spoko:
Po prostu tycaj paluchem w pó¼niej niewidocznym miejscu i bêdziesz widzia³ kiedy poprzednia warstwa zaczyna siê ju¿ kleiæ i lekko ci±gn±æ i wtedy lecisz kolejn±.
A tak na zegarek czekaæ 5 minut i to zapewne w nie za ciep³ym pomieszczeniu to ......... "ciekn±ce ³zy rozpaczy" prawie murowane.
Pozdrawiam.
 

izotopek 
Wys³any: 2010-12-19, 23:59   
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
Chcia³em siê po prostu upewniæ co do przyschniêcia kolejnych warstw. Ostatnio w sumie siê tego nie trzyma³em, i wali³em ostro:D. Ale maska by³a zdjêta i podgrzewana.

Co do air gunsy to wiem, ¿e ten pistolet kupie. Na razie mam tego experta hp, który potem bêdzie do podk³adu. Jak sprê¿arkê skompletujê to zakupie na 100%. Choæ ostatnio ogl±da³em satê i tak siê zastanawiam:D

Co do sprê¿arki to pewnie, ¿e wola³bym samemu zrobiæ co¶ ni¿ kupiæ gotowca. Zobaczymy jak to wyjdzie z t± sprê¿ark± kumpla. Bo ma 3 t³okow±, butla tam jest du¿a(ze 150 na pewno).
Jakby w rozs±dnej cenie to chcia³ sprzedaæ to mo¿e siê na ni± skuszê. Pomieszczenie najwy¿ej inne wygospodaruje na sprê¿arkê jakby by³a zbyt du¿a gabarytowo do gara¿u.

1. Ta pompa co mi wklei³e¶ to jest jakie¶ sprawdzony sprzêt czy no name?
Ci¶nienie jakie jest mi potrzebne to oko³o 12 atmosfer. Czêsto robimy skrzynie biegów od tirów i czasem trzeba porz±dnej si³y, aby co¶ odkrêciæ. Ogólnie mo¿e byæ sta³e 8, ale ¿eby od czasu do czasu te 12 nabi³o.(po przestawieniu)

2 . Jeszcze jedno acryl po spolerowaniu 2000, i np jasn± gombk± + farecla i potem ciemn± i mleczko wystarczy? Do uzyskania po³ysku?

3. Ogólnie chcia³em siê jeszcze spytaæ o maszynki do tarcia szpachli. Widzia³em oscylacyjne czy jakie¶ tam z okr±g³ym polem tarcia, jak ¿elazko i prostok±tnym. Które by³oby najbardziej uniwersalne?
Ogl±da³em akurat Makitê w castoramie z filtrem powietrza.
Idzie kupiæ co¶ do 150z³ w miare dobrego do amatorskiej pracy?

4. Na razie u¿ywam jakiej¶ po¿yczonej polerki, czy do 200z³ da siê kupiæ co¶ w miarê zno¶nego? Widzia³em tematy na forum o einhellu? Mo¿e kto¶ co¶ poleciæ?
 

Njord
Wys³any: 2010-12-20, 11:45   
0
UP DOWN

Posty: 11
Ta pompa co wklei³ ³ysy73 jest stosowana w³a¶nie w sprê¿arkach expo. Ta akurat w modelu XY365-110.
http://allegro.pl/kompres...1362970007.html
Sam mia³em kiedy¶ sk³adaæ ca³a sprê¿arkê i stwierdzi³em ¿e siê nie op³aca. Zreszt± pyta³em o to na tym forum.
http://lakierowanko.info/viewtopic.php?t=4064
 

izotopek 
Wys³any: 2010-12-21, 02:18   
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
Osobi¶cie to z tego tematu co wklei³e¶ nic nie wynika. Skoro ma siê osprzêt to mo¿na spokojnie u¿ywan± butlê kupiæ, silnik o ile jest za ma³y to kupiæ wiêkszy i pompê te¿ zakupiæ. Wyjdzie to pewnie do¶æ du¿o...ale na pewno nie z 1500. I zrobi siê wymiary jakie siê chce.

Co innego jak siê nie chce. Wtedy lepiej i¶æ na ³atwiznê i kupiæ co¶ gotowego.
Najlepiej wyrzuciæ silnik bo ma do wymiany ³o¿yska:P nawet nie zagl±daj±c do niego.

Proszê o odp na 2 ostatnie pytania.

Dzisiaj u¿ywa³em polerki marki Makita, trochê ju¿ przerobi³a. Niby fajna ale do¶æ mocno dr¿a³a i rêka mnie lewe boli trochê po niej.
 

obcy_69
Wys³any: 2010-12-21, 07:49   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
Gabke miales w dobrym stanie..??
 

izotopek 
Wys³any: 2010-12-21, 12:51   
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
G±bka nowa. Mo¿e po prostu jestem nie wprawiony. Polerowa³em akryl jasn± g±bk± i farelc± no i potem ciemn± i te¿ farelc± przepolerowa³em. I z tego co widzê to mog³em ciemn± i farelc± od razu waliæ. Potem mleczko.

Jasna g±bka rysuje lakier. B³otnik ju¿ zrobi³em ciemn± g±bk± tylko i wysz³o o wiele lepiej.

Spryskiwacz do wody zrobi³em sobie z jakiej¶ butelki od mycia okien ze spryskiwaczem i co jaki¶ czas zrosi³em.

W ogóle by³o by super, ale jak zwykle malowa³em u znajomego... jego auto... w brudnym gara¿u, bo nie chcia³o siê mu posprz±taæ. Efektem tego jest na masce pe³no syfu. Star³em go papierkiem na klocku, ale i tak gówno. Mog³em to od razu wzi±æ do siebie do domu.
 

izotopek 
Wys³any: 2010-12-22, 23:49   
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
Jednak w planach jest kupno nowej sprê¿arki. Stara bêdzie wykorzystana w drugim gara¿u.
W zwi±zku z tym czy do 2 ty¶ da radê kupiæ co¶ "w miarê", 3 t³okowego. ¯eby w razie czego z serwisem nie by³o problemów no i czê¶ciami?

Patrzy³em na expo, niby pochlebne opinie na forum? a realnie jak to z nimi jest? Mo¿e co¶ innego? Skupmy siê teraz na sprê¿arce? Kto¶ pracuje na tym expo?
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2011-01-03, 02:18   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
izotopek napisa³/a:
Kto¶ pracuje na tym expo?


Ja mam expo pó³roczne.
110 litrow butla, 420 l/min na wyjsciu (no prawie.. ok 400 l/min) 3 t³okowy, serwis bardzo szybki.
Dwa lata gwarancji.
Silnik 3 fazowy 3.3 kW.
Od 2 miesiecy nie robie juz na niej, bo potrzebowa³em jednak wieksza wydajno¶æ do maszynek pneumatycznych.
Expo obs³u¿y³o maszynki , ale wydajno¶æ wiêksza o 40 l/min to ma³o.
Sate spokojnie uci±gnie, rp i hvlp.
Niema problemu.

Co do sprezarek do 2 ty¶.zl (4 ty¶.zl!!!) to wydajno¶ci maja gorsze niz to expo, które na tle konkurencji wypada bardzo dobrze - mowa o wydajno¶ci.
Balma, metabo, czy kupczyk - z silnikiem 3 kW maj± na wyj¶ciu gdzie¶ 345- 360 l/min.
NAwet przy 200 litrowych baniakach takie s³abe mozna spotkaæ.
Nie mówie juz o 150 litrowych gdzie wydajno¶æ 340 l/min jest dobr± wydajno¶ci± a zdarzaja sie z wydajno¶cia lekko ponizej 300 l/min.

Pamiêtaæ trzeba aby nie sugerowac sie wydajno¶cia podawana przez producenta, bo to wydajno¶æ na wej¶ciu czyli ssaniu.

Do tego nalezy odliczyc spadek tej wydajno¶ci na sprawno¶æ kompresora , która wacha sie od 60-90%.
Domyslacie sie ze 90% maja sprêzarki drogie, firmowe.
Wiêc spokojnie od danych podawanych przez producenta odliczywszy 1/3 wyjdzie nam prawdziwy wynik.

Ufff............. mam nadzieje e pomog³em tym mini wyk³adem.

A wracajac do expo........... ma tez wady.
Nie jest poskrecane, lubi siê rozkrecac i olejem wyciskac wszêdzie gdzie moze.
Na pocz±tku trzeba prace reglamentowac bo moze siê zatrzec.
Troche wszystko lata i np potrafi urwaæ sie rurka przy zaworze zwrotnym id±ca do presostatu.
Zawór zwrotny potrafi byc felerny i ja mam juz nowy nawet dobry jako¶ciowo (gwarancja)
Trzeba poskrêcaæ (juz pisa³em) uszczelnic ³±czenia pneumatyki i mozna pracowaæ.
Szybkoz³±czka ma bardzo ma³y otwór w czê¶ci z gwintem i trzeba ja wymienic bo spowalnia przep³yw.
Zauwazalny jest olej w powietrzu w postaci mg³y olejowej - potrzebny odwadnicz i odolejacz ( i tak jest potrzebny zawsze)
Reszta ok.
W sumie to..... mam na sprzedaz moj±.
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

izotopek 
Wys³any: 2011-01-04, 01:57   
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
Ogólnie to nie interesuje mnie u¿ywka. Chyba, ¿e bêdê wiedzia³ z jakiego ¼ród³a jest...czytaj "sprzeda mi jaki¶ dobry kolega".
W Polsce ju¿ tak jest, ¿e rzadko sprzedaje siê sprawne rzeczy.

Sata hvlp to pewnie wiêcej ni¿ 400 litrów zapotrzebowania ma.
 

Lackdoctor 
Wys³any: 2011-01-04, 11:56   
0
UP DOWN

Pomóg³: 40 razy
Posty: 3753
Sata potrzebuje 300 l/min w wersji RP.
Hvlp potrzebuje ponad 400 l/min, ale pistoletu nie trzyma sie ciagle z wci¶niêtym spustem wiêc jak masz baniak 200 litrow i s³absza wydajno¶c jak kompresor 4900B - 350 l/min, to tez starczy bo baniak jest buforem a sprê¿arka troche pochodzi niestety.
Wielu kolegów z forum tak ma i nawet niewie ze pracuje na s³abym kompresorze sugeruj±c siê danymi producenta.
Niech kolega £ysy sie wypowie jak to piêknie wygl±da w momencie zakupu a jaka tak naprawde jest wydajno¶æ tego typu spre¿arki.
A odno¶nie kupowania z dobrego ¼ród³a... 4 miesiace pracowa³a, kupiona z dotacji, na gwarancji 2 lata.
Mozliwo¶c sprawdzenia 2 tyg, moze miesi±c. Masz tylko 100 km do mnie.
_________________
Strona mojego znajomego w Belgii... mówi po naszemu. Bardzo fajne furki, bardzo ró¿ne ceny, nowe okazje praktycznie codziennie.
http://home.mobile.de/AUTOS-PAGNAER#ses
 

³ysy73 
Wys³any: 2011-01-04, 17:55   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 978
Witam. Je¶li o mnie chodzi to jest tak jak miêdzy wierszami napisa³ kolega LACKDOCTOR: jak kupowa³em swoj± sprê¿arkê kilka lat temu to w opisie by³a do¶æ mocna a w realu na chwilê obecn± wychodzi po wyliczeniu, ¿e ma realn± wydajno¶æ co¶ oko³o 330l/min.
Ale przy baniaku 200L tak j± ju¿ r¿nê od chyba oko³o 6 lat i jeszcze nie do¶æ ¿e ¿yje, to i nie ³yka oleju. A katowana jest ostro. Mo¿e ostatni rok mia³a "lekki odpoczynek", ale poprzednie lata je¼dzi³a mniej wiêcej praktycznie po 10h/dobê non stop -katowana by³a pneumatami. I przyznajê siê ¿e podczas pracy pneumatami siada³a i musia³em dawaæ dla niej chwilkê na dobicie ale jazda by³a ostra. Tylko muszê siê od razu przyznaæ, ¿e od razu po kupnie z lekka j± podtuningowa³em doczepiaj±c dodatkowy wentylator elektryczny do ch³odzenia kompresora i jak widaæ o dziwo zdaje on egzamin. Wiem, ¿e to nie do koñca profi, ale "potrzeba matk± wynalazków" ;) {I co roku wymieniam olej}
Ostatecznie nie widzê z ni± za du¿ego problemu u siebie, bo chc±c zwiêkszyæ sobie wydajno¶æ mia³em najpierw zamiar na wakacje t± sprzedaæ i kupiæ lepsz±, ale wybra³em inn± wersjê: t± zostawiê i dokupiê drug± ok. 200-400L i wydajno¶ci ok. 500l/min i po³±czê je razem inaczej ustawiaj±c presostarty, tak aby jak bêdê np. tylko malowa³ itp, to chodzi³a jedna, a jak bêdê potrzebowa³ ciut wiêcej wiatru to bêdzie wspomaga³a t± g³ówn± ta dodatkowa ;) I dla mnie styka.

Natomiast je¶li chodzi o zapotrzebowanie gunów na wiatr to jest tak jak napisa³ Lack...., ¿e ma³o kto lakieruj±c trzyma non stop wci¶niêty spust, wiêc i przy mniejszej wydajno¶ci a ciut wiêkszym baniaku -jak np. u mnie- da siê pracowaæ. A nawet je¶li kto¶ trzyma podczas malowania ca³y czas wci¶niêty cyngiel -bo znam jedn± tak± osobê akurat- to te¿ zale¿y od tego ile elementów ma siê do pomalowania. Bo przecie¿ 1-2-3-4-5 nie bêdzie problemu ale calak z zakamareczkami to inna bajka.
Co do tego zapotrzebowania na powietrze które podaj± producenci, to trzeba pamiêtaæ, ¿e tyczy siê ono zalecanego ci¶nienia roboczego podawanego przez producenta danego guna. I gdy zmniejszymy sobie podczas malowania to ci¶nienie, to tym samym spadnie zapotrzebowanie na ilo¶æ pobieranego przez gun powietrza.
A mówiê o tym dla tego, ¿e w warunkach pozakomorowych {w komorowych te¿ znam takich wielu} zdecydowana wiêkszo¶æ lakieruj±cych nie ma ustawionych ci¶nieñ na gunach które zalecaj± producenci, a mniejsze. Mówiê tu oczywi¶cie o gunach przede wszystkim markowych, bo w tych tanich trzeba kombinowaæ ci¶nieniami -najczê¶ciej w górê- aby da³y one radê jako¶ "rozbryzgaæ" te lakiery.
Ja osobi¶cie na obydwu markowych gunach ¶migam na ci¶nieniach spooooro mniejszych ni¿ tych które zalecaj± ich producenci.

Tak¿e przy sprê¿arkach trzeba uwa¿aæ co siê kupuje i najlepiej z góry odj±æ mo¿e tak jak wcze¶niej napisa³ Lack.... ze 30% tego co podaj± sprzedawcy.
A przy gunach je¶li ju¿ ma siê s³absz± sprê¿arkê to a¿ tak tego nie baæ bo czasami da siê jako¶ prze¿yæ.
Oczywi¶cie fajnie by³oby mieæ ¶rubê 1500l/min i z 6 firmowych gunów ró¿nego typu, ....., ale jak siê nie ma co siê lubi, to siê lubi co siê ma...
Pozdro
 

izotopek 
Wys³any: 2011-01-05, 23:35   
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
Nie no ja to rozumiem wszystko oczywi¶cie:)
£ysy73 a Ty co by¶ mi poleci³ za gun? Bo Air gunsa az3 odpad³a od razu, dla mnie za ciê¿ki i za du¿y.
Az30, jest ju¿ lepszy, lepiej le¿y, nie wiem jak lakieruje. Ostatnio mia³em mo¿liwo¶æ mieæ w d³oni takowe.
Jak±¶ Satê? Nie mogê siê zdecydowaæ... Iwatê? Mo¿e inaczej...czym Ty lakierujesz?

Zbieram opinie, bo je¶li warto do³o¿yæ do pistoletu to to zrobiê, nie porywam siê od razu na jaki¶ gun. Bo ju¿ na jeden siê porwa³em i mam experta:D
 

³ysy73 
Wys³any: 2011-01-06, 16:58   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 978
No z tym poleceniem to jest k³opot bo ka¿dy lubi co innego.
Ka¿dy mo¿e mieæ inne oczekiwania: praca, ci¶nienie, zapotrzebowanie na ilo¶æ powietrza, szybko¶æ, oszczêdno¶æ, przeznaczenie, jak le¿y w rêku, ....., ....., i grom wie co jeszcze.

Autentycznie najlepiej przed kupnem by³oby samemu osobi¶cie ró¿ne typy przetestowaæ.

Co do wag i gabarytów Air Guns to nie bêdê siê wypowiada³ za du¿o bo tylko przez chwilkê jedn± z nich mia³em w rêku i z tego co pamiêtam w rêku spoko le¿a³a. Ale czy by³a ciê¿ka? Nie pamiêtam. Ale nie wydaje mi siê.

No i zale¿y ile malujesz. Bo jak sporadycznie i nie wiele, to nie ma chyba sensu wydawaæ kosmicznych kwot i zastanowiæ siê nad któr±¶ z Air Guns, bo poni¿ej na pewno bym za nic i nigdy nie zszed³. Sorry je¶li kto¶ poczu³ siê tym ura¿ony ale to jest moje zdanie i moje podej¶cie do tematu.
A je¶li malujesz ciut wiêcej i "umiesz przy okazji liczyæ", to z marek masz chyba tylko 4 do wyboru:
IWATA = o niej nigdzie nie znajdziesz ¿adnego negatywnego zdania. Jest to super Japoñska markowa zabawka. Bardzo trwa³a, ¶wietnie wywa¿ona i ¶wietnie le¿±ca w rêku. Naprawdê fajne guny i z tej ca³ej "szajki" maj± najmniejsze zapotrzebowanie na powietrze i chyba s± te¿ najoszczêdniejsze. {ja mam WBX-a 1,4 i do baz jest wyjebisty, a do klarów ciut jakby przy wolny- tzn. przy wolny dla mnie bo ja lubiê szybkie}
SATA = To taki "cep roboczy". W sumie zbytnio negatywnych opinii nie znajdziesz o nich poza tymi, ¿e niesamowicie fatalnie le¿± w rêku, bo to jest fakt niezaprzeczalny. { Mam Satê 4000 RP i mi osobi¶cie chyba tylko ceg³a owiniêta drutem kolczastym gorzej le¿a³aby w rêku ni¿ Sata ;) U¿ywam jej do akryli je¶li mam wiêcej ni¿ 1-2 czy 3 elementy do pomalowania. Bo jak mniej to lecê WBX-em, a jak wiêcej to tym kieratem bo zapiernicza jak dziki i cokolwiek mu siê nie zaleje to w mig rozbija to w py³ i nawet siê nie zd±¿y obejrzeæ jak jest ju¿ po malowaniu.} Ale poza tym w sumie chyba jednym minusem s± precyzyjne i trwa³e.
DeVilbiss = W rêku le¿y siako tako, ani idealnie ani te¿ ¼le. Ale nie mia³em z nim do czynienia, lecz jest o nich bardzo du¿o negatywnych opinii. Dobrych równie¿, ale jak jest masa negatywnych to jednak odpu¶ci³em.
WALCOM = To W³oskie guny. W rêku le¿± bardzo ale to bardzo przyzwoicie, lecz s± do¶æ ciê¿kawe - a mo¿e mia³em s³abszy dzieñ ;) Maluj± naprawdê przyzwoicie. S± spoko. Tylko jako¶ mam jeszcze obiekcje co do dyszy powietrznej bo wykonana jest z jakiego¶ strasznie delikatnego materia³u. Nie wiem z czego ale wygl±da jakby by³a z twardego plastiku tak na 1 rzut oka. Jako¶ mi siê to nie podoba³o, ale zestaw naprawczy kosztuje nieca³e 300z³ wiêc w razie awarii nie by³oby z tym problemu.

I to chyba wsio z tych u nas popularniejszych.
I tu ka¿dy musi wybraæ sobie sam indywidualnie.
A jeszcze trudniej jest wybraæ jeden uniwersalny gun i do baz i do klarów.
Bo niskoci¶nieniowy bêdzie do baz spoko, ale do akryli nie za bardzo, a wysokoci¶nieniowy z kolei do akryli spoko, a na bazach mo¿e niby robiæ psikusy.

O pistoletach to mo¿na by do koñca ¶wiata pisaæ epopeje a i tak najlepiej samemu potestowaæ, bo jest masa kryteriów wg. których prawie ka¿dy oczekuje czego¶ innego.
Pozdro
 

izotopek 
Wys³any: 2011-01-06, 22:24   
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
Powiem szczerze, ¿e mam tylko 3 typy:

1. Wersja oszczêdna to az30.
(Przyda³oby siê aby kto¶ porówna³ az30 do saty rp lub Iwaty w400, rozpylanie, miot³ê, trwa³o¶æ)

2. Wersje mniej oszczêdna to sata 4000 rp lub Iwata w400 lv2.
Wielu poleca te¿ satê 4000 hvlp tylko czy dzisiaj hvlp ma sens?. Podobno to ju¿ odchodzi do lamusa.
Tak sobie czyta³em i czyta³em no i niby Iwata w400 lv2 to uniwersalny pistolet do powiedzmy wszystkiego. Kosztuje troszkê mniej od Saty RP.

£ysy co my¶lisz o tej Iwacie lv2?
I je¶li mo¿esz to powiedz mi co¶ o Sacie RP 4000, czy na bazach bêdzie mi mocno chmurzyæ?

Chcia³bym co¶ dok³adnego, nie zale¿y mi raczej na jakim¶ wole roboczym, który rozpyli mi towar dwa razy szybciej ni¿ np jaki¶ inny gun.
Najbardziej chodzi mi o uniwersalno¶æ.

Biorê pod uwagê rady Projektera, który bardzo chwali Satê 4000 RP 1.3. Tylko czy wybraæ niemieck± solidno¶æ czy japoñsk± niezawodno¶æ?
 

³ysy73 
Wys³any: 2011-01-06, 23:28   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 978
Wiesz ja w tej sprawie nie chcia³bym byæ super doradc± a przynajmniej na pewno nie jedynym. Wolê nazwijmy to tylko wypowiadaæ swoje zdanie.

Trwa³o¶ci Gunsy z Sat± czy Iwat± nie porównam bo nie mam jak. Ale s±dzê ¿e jest to trwa³y gun, bo jest produkowany "pod skrzyd³ami Iwaty" {niby minus ¿e przez W³ochów ;) }, jest chyba tak samo uszczelniony na sto¿kach, wiêc raczej powinien sporawo po¶migaæ. Podczas pracy pewnie odbiega od tych najwy¿szych ale podejrzewam ¿e raczej nie za du¿o -ale nie widzia³em wiêc nie przes±dzam.

Osobi¶cie patrz±c na kulturê pracy i komfort wybra³bym ogólnie Iwatê ni¿ Satê.
Ale z kolei Sata jest nazwijmy to bardziej uniwersalna i tañsza w od¶wie¿eniu poprzez wiêksz± dostêpno¶æ zestawów naprawczych które to s± prawdê mówi±c w ¶miesznych cenach bo wahaj± siê w granicach ok. 350-450z³. A dla czego uniwersalna? Bo na upartego mo¿esz np. nawet teraz kupiæ np. Jak±¶ Satê np. z g³owic± do akryli i od razu zestaw naprawczy z g³owic± do baz. My¶lê ¿e to bez problemu powinno zdaæ egzamin. Ale to nie rada a takie moje wydumki. Np. 4000 RP 1,3 i zestaw z g³owic± 1,2W. Czy to mo¿liwe, a na ch³opski rozum tak niech potwierdzi lub mnie poprawi Projekter, b±d¼ dowied¼ siê u serwisantów.
{Dupontowcy maluj± klarami RP-kami 1,2 ale ja bra³bym 1,3.}

Co do Iwaty LV2 to wcale nie jest tañsza od Saty 4000 bo Sata bez digitala tak jak i Iwata kosztuj± dok³adnie tyle samo.
Co do LV2 nic nie powiem, bo nie mia³em z ni± do czynienia.
Lecz d³ugo na niej ¶miga kolega Obcy_69 i je¶li bêdzie mia³ zapa³ to mo¿e co¶ o niej skrobnie.

Poza tym jest jeszcze ponoæ fajny gun Iwata W400 LPH która to jest rzadko¶ci± na naszym rynku a z kolei w USA robi furorê {s± te¿ w UK}. Sam by³em na ni± napalony ale nie mia³em jak jej u nas kupiæ. Fajne jest w niej m.inn. to, ¿e mo¿na j± kupiæ w komplecie z 3 g³owicami: dwoma do baz i jedn± do akryli. I w zale¿no¶ci czym siê lakieruje zmienia siê tylko "motylek" -dyszê powietrzn±. W USA taki zestaw wychodzi na z³otówki ok. 1800z³, wiêc ¿adna tragedia a wrêcz spoko cena.
Ja nie mog³em na hurra jej znale¼æ u nas w sprzeda¿y wiêc kupi³em inne zabawki, ale wiem ¿e jest firma która ma je ju¿ u nas w ofercie. Jakby¶ chcia³ siê z nimi skontaktowaæ to popro¶ Lackodoktora o namiary a ja podpowiem Mu gdzie je odszukaæ.

Wracaj±c do Sat i wyboru pomiêdzy HVLP i RP, to nie wiem, ale wybra³bym chyba RP.
Na pocz±tku mnie wkurza³ wielkim odkurzem, ale jak go pokrêci³em wbrew zaleceniom to zacz±³ nadawaæ siê i do pracy poza kabin±. I my¶lê ¿e z tym chmurzeniem nie by³oby za du¿ego problemu. Ale nie sprawdza³em wiêc nie wiem. Pewnie kiedy¶ sprawdzê ale na razie nie mam czasu i jakiego¶ gawna aby w razie jednak awarii nie musieæ poprawiaæ.

Tak¿e moje porady na nie wiele siê zdadz± bo i tak wrócê do punktu wyj¶cia:
Najlepiej przed zakupem samemu przetestowaæ. I na dodatek jak nie masz kabiny to nie testowaæ w kabinie a w warunkach w jakich bêdziesz go u¿ywa³. Wiem ¿e dziwnie to brzmi ale wiem jak wielka jest ró¿nica ;)

Pozro.
 

izotopek 
Wys³any: 2011-01-07, 01:48   
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
Hms no to kupuj±c Satê hvlp mogê dokupiæ g³owicê C i zrobiê z niego RP.

A kupuj±c Satê RP i dokupuj±c g³owicê W zrobiê z niego teoretycznie hvlp.
To mi u¶wiadomi³ Projekter.

1. W sk³ad zestawu wchodzi tylko motylek czy te¿ iglice itd? I ile taka impreza kosztuje, bo rozumiem, ¿e musia³bym mieæ dwa zestawy i je zmieniaæ. Powiedzmy 1,3 i 1,2w.

Ogólnie teraz nie u¿ywam bazy wodorozcieñczalnej, ale pewnie nied³ugo wszyscy bêd± takowa pryskaæ.

2. Tak¿e jakie najlepiej dysze kupiæ do Saty 4000rp? 1.3 uniwersaln±? i nie cudowaæ z drugim zestawem?

3. Je¶li mam Satê 4000 Rp, która wci±ga prawie 300l powietrza, to jak za³o¿ê jej g³owicê W, to bêdzie wci±gaæ tyle samo ile hvlp czyli oko³o 420l/m?


Chcia³bym te¿, aby Obcy i Projekter na¶wietlili mi temat Iwaty w400 lv2.
 

obcy_69
Wys³any: 2011-01-07, 20:31   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
izotopek napisa³/a:
Chcia³bym te¿, aby Obcy i Projekter na¶wietlili mi temat Iwaty w400 lv2.


Hmmm...uwazam , ze ten pistolet lata swietnosci ma juz za soba. Owszem lakieruje nim jeszcze dzisiaj co daje swiadectwo jego wytrzymalosci (a zdarzalo sie, ze ponad 10 literkow materialu dziennie). Zapotrzebownie na luft naprawde znikome..280 litrow.
Reszty parametrow nie bede wypisywal - napewno je znasz..
Ale...jak dla mnie na dzien dzisiejszy..
- za male rozbicie materialu..
- za waska miotla..
- brak podwojnej atomizacji ..
Dlatego tez..moje sugestie sklanialyby sie raczej ku nowszemu modelowi WBX tak jak sugerowal kolega @lysy..choc masz jeszcze do wyboru dwa motylki WB1 i WB2.
A moze nawet pokusil sie o model WS 400 SUPER NOVA..dedykowny w dwoch wersjach - jeden do bazy , drugi do klaru..
Niestety na temat tych pistoli nie jestem w stanie nic napisac..poza pozytywnymi opiniami innych, jakich sie doczytalem na forach.

Reasumujac w400 lv2 - to juz przezytek.. :tak:
 

izotopek 
Wys³any: 2011-01-07, 21:49   
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
Rozumiem. Ty masz same Iwaty czy te¿ Saty?

Mo¿e u¿ywa³e¶ Air Gunsy az30?

To czyli Iwata w400 lv2 jest nie adekwatna do swojej ceny. Czyli pozostaæ przy Sacie bym musia³...
 

Prezesu
Wys³any: 2011-01-07, 22:28   
0
UP DOWN

Pomóg³: 2 razy
Posty: 13
Ja u¿ywam Air Gunsê AZ30 1.3. Trochê opiszê moje wra¿enia z jego u¿ytkowania.

Pistolet jest generalnie ok, lekki, dobrze le¿y w d³oni. Miot³a nie za szeroka, co¶ ko³o 25cm, ale za to rozpyla równo, strumieñ ma kszta³t zbli¿ony do paska z zaokr±glonymi koñcami, nie jest to owal b±d¼ elipsa.

Bazy k³adzie ok, srebra nie chmurzy, chocia¿ to ju¿ bardziej od umiejêtno¶ci zale¿y, ale generalnie trudno co¶ popsuæ. Nie ma du¿ego zapylenia. Bezbarwny i akryle nak³ada równie¿ bardzo dobrze, ale nie jest super szybki tak jak np: Sata Rp. Zu¿ycie powietrza ma³e, co¶ ko³o 250-300l/min. Zostawia ³adn± morkê :D

Co do trwa³o¶ci- mam go za krótko, ale czê¶ci s± do niego b. tanie. Dysza z iglic± kosztuje 70z³, kubek 80, uszczelki 12. Wszystko orygina³, dystrybucja NTS. No i gun nie sprawia wra¿enia chiñskiej zabawki tak jak Fobo lub Sico.

Generalnie walory u¿ytkowe adekwatne do ceny. Ale nie jest to pistol do du¿ego przerobu. Raczej na pocz±tek przygody z lakiernictwem.
 

³ysy73 
Wys³any: 2011-01-07, 22:34   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 978
Izotopek:
Je¶li chodzi o zestawy naprawcze to na pewno s± to komplety 2 dysz i iglicy ale czy da siê zmieniaæ same dysze powietrzne w Sacie 4000 tak jak np. w DeVilbissie z T1 na T2, to nie mam o tym zielonego pojêcia. Albo Projekterer jak siê odezwie to podpowie, albo dryndnij do serwisu.
Co do bazy konwencjonalnej któr± uwa¿asz, ¿e odchodzi po woli w zapomnienie, to siê mylisz, bo jak na razie to powraca do ³ask w wielu miejscach, gdy¿ jest w pe³ni legalna -wbrew rozsiewanym ogólnym g³upim plotkom.
Tak¿e musisz nadal siê zastanawiaæ i po raz enty powtórzê ¿e najlepiej potestowaæ przed kupnem.
Pozdro
 

³ysy73 
Wys³any: 2011-01-07, 22:39   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 978
obcy_69 napisa³/a:
sugestie sklanialyby sie raczej ku nowszemu modelowi WBX tak jak sugerowal kolega @lysy..choc masz jeszcze do wyboru dwa motylki WB1 i WB2.
Obcy... Czy te dysze powietrzne WB1 i WB2 mo¿na pakowaæ na tego WBX-a 1,4 którego mam teraz jak w DeVilu T1 i T2, czy to ca³e zestawy trzeba by³oby wymieniaæ?
I co daje i do czego jest dedykowana g³owica WB1, a do czego WB2? Bo o Iwatach to za du¿o wiadomo¶ci nie mog³em odnale¼æ -poza tymi o LPH z trzema g³owicami -ale z kolei wtedy ich nie by³o u nas w sprzeda¿y.
Dziêki i pozdro
 

izotopek 
Wys³any: 2011-01-08, 01:34   
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
Hms to ten az30 nie jest taki z³y jak za t± kasê. Ja przerobu du¿ego nie bêdê mia³.

Potestowaæ bym niby chcia³, ale nie mam czasu na je¿d¿enie Bóg wie gdzie, czekanie na jakich¶ konsultantów itd. Co mi po tym jak zobaczê 5 Iwat, skoro to moje pocz±tki z lakierowaniem i nawet ró¿nicy nie zauwa¿ê w rozpylaniu. Jakbym mia³ taki poziom wiedzy to bym siê na forum nie pyta³ tylko je¼dzi³ i sam testowa³.

Sk³aniam siê ku fachowej radzie.
Skoro nie Iwata W400 lv2 to co z Iwaty? Jest cokolwiek co mo¿e zagroziæ Sacie 4000 rp w tym przedziale cenowym? Czyli do 1500z³?

Aha czyli konwencja powraca. Nie wiedzia³em:)

Zgodnie z tymi tabelami Air Gunsa ma przeznaczenie podk³ad i opcjonalnie bazy, ale w klarach niby nie.
http://www.anestiwata.com...pplications.cfm

http://www.anestiwata.com...?series=AZ3HTE2
 

obcy_69
Wys³any: 2011-01-08, 19:35   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
³ysy73 napisa³/a:
Obcy... Czy te dysze powietrzne WB1 i WB2 mo¿na pakowaæ na tego WBX-a 1,4 którego mam teraz jak w DeVilu T1 i T2, czy to ca³e zestawy trzeba by³oby wymieniaæ?

Z tego co doczytalem to tak...WBX jak i WB maja taki sam nr katalogowy dysza + iglica. Czyli 93628610 dla rozmiaru 1,4. W takim razie wystarczyloby wymienic tylko motylek.
Co jeszcze ciekawe..doczytalem , ze LV2 , WBX jak i WB - maja identyczny korpus nr katalogowy 93825610.
Jednak LV2 ma juz inna dysze jak i iglice.
Motylki WB1/WB2..czytajac, to dedykowne sa raczej do bazy wodnej.
Przy czym motylek WB2 ma zdecydowanie wiekszy apetyt na luft. :roll:

Jednym slowem; WBX wypada jako motylek uniwersalny. Mozna nim syknac jak baze, tak i klar. Ma tez najwiekszy wydatek materialu, co dla Ciebie ma znaczenie, bo jak czytam - preferujesz szybkie lakierowanie. :spoko:
 

obcy_69
Wys³any: 2011-01-08, 20:02   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
izotopek napisa³/a:
Skoro nie Iwata W400 lv2 to co z Iwaty?


Nie chcialbym Ci niczego sugerowac..nawet nie mialem okazji lakierowac WBXem.
Osobiscie jednak, opierajac sie o dane katalogowe IWATA ..postawilbym na ten motylek, o czym napewno przekonal sie @lysy..
Zwroc jeszcze uwage, ze dokladajac 300zl masz do dyspozycji najnowsze dziecko Iwata czyli Super nova... :spoko:
 

³ysy73 
Wys³any: 2011-01-09, 00:07   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 978
Obcy...
Dziêki za odpowied¼.
Je¶li chodzi o korpusy to wiem ¿e maj± te same. Ten sam ma te¿ Iwata LPH 400
Co do tych g³owic WB1 i WB2 to nie wiedzia³em ¿e s± 2 wersje Iwaty WB. Ogólnie z tego co wcze¶niej wyczyta³em i wynalaz³em, to ponoæ ta WB nadaje siê tylko do baz i to z naciskiem na wodorozcieñczalne, bo z konwencj± ju¿ ponoæ nie jest rewelacyjna a o akrylach nie ma ponoæ mowy. I w tych opiniach które wynalaz³em nawet je¶li chodzi o bazy to wiêkszo¶æ u¿ytkowników te¿ wola³a WBX-a ni¿ te WB.
A o zmianê g³owicy w WBX pyta³em, bo s±dzi³em ¿e jest mo¿e jaka¶ która zrobi z tego guna jak dla mnie bardziej klarowy -ot takie mam kaprycho: Sata Sat± ale i Iwatkê te¿ bym chcia³ mieæ szybsz± do klaru :) {bo zgadza siê ¿e lubiê szybkie, ale te¿ i jak dla mnie struktura i klarowno¶æ bezbarwnego bardziej podoba siê gdy jest nak³adany "wysokoci¶nieniowcem"}
Nie mam a¿ takiego ci¶nienia bo S... RP mam, ale latem zobaczê czy podpasujê do WBX-a g³owicê od LPH400 LV4 do klaru i je¶li tak, to sobie przetestujê. {bo wiem, kto ma ju¿ te modele u nas w Polsce}. Czy sie uda czy nie, to dam Ci na PW znaæ, bo wiem ¿e bêdziesz zmienia³ guna i jak czujê pozostaniesz chyba jednak wierny marce któr± polubi³e¶ ;) {i ja te¿}
Dziêki i Pozdro
 

izotopek 
Wys³any: 2011-01-10, 00:47   
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
Czyli praktycznie fajnie by³oby, aby wypowiedzia³ siê Projekter. Odno¶nie dyszy WBX i czy nadaje siê taki pistolet do bazy i klaru. W wypowiedzi na PW Projekter mi nie poleca³ dyszy WBX, raczej poleca³ LV2.

No i oczywi¶cie satê 4000 rp.:)

Projekter mo¿esz trochê skrobn±æ o dyszach WBX? W Twoich postach pisa³e¶ te¿, ¿e Iwata bardziej nadaje siê do warunków gara¿owych ni¿ sata.
 

obcy_69
Wys³any: 2011-01-10, 08:23   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
A czym uzasadnil wyzszosc LV2 od WBX...?
 

izotopek 
Wys³any: 2011-01-10, 16:57   
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
Mo¿e nie tyle wy¿szo¶æ...tylko wiêksz± uniwersalno¶æ. Wklejê co napisa³ mi na PW. Mam nadziejê, ¿e siê nie pogniewa. Mi chodzi g³ównie o uniwersalno¶æ pistoletu, baza i bezbarwny. Teoretycznie do moich potrzeb, czyli motocykle, by³aby chyba lepsza Iwata, jak czytam wszystkie posty to wychodzi na to, ¿e jest bardziej dok³adna. Znaczy siê nie jest takim kieratem, ma siê wiêksz± kontrolê nad po³o¿on± pow³ok± bo robi cienkie warstwy. Ale tyle opinii co u¿ytkowników...

Cytat:
Je¿eli szukasz pistoletu uniwersalnego do bazy i klaru to rozwi±zanie WB ( osiem naciêæ na dyszy materia³owej - gwiazda ) w g³owicach IWATA odpada absolutnie. Tym nie da siê lakierowaæ bezbarwnym !!!. ? Tak zwana proatomizacja w g³owicy WBX ( cztery naciêcia - X ) zmusza do wolnego prowadzenia pistoletu, a dodatkowo przy g³owicach 1,2 lakierowanie jest bardzo oporne. IWATA zawsze preferowa³a rozwi±zania w których zapotrzebowanie na powietrze jest minimalne a nak³adane pow³oki lakieru s± cieniutkie. Osoby które przechodz± na IWATA musz± siê do tego trochê przyzwyczajaæ. Czêsto wymaga to aplikacji bezbarwnego w trzech cienkich warstwach a nie w pó³torej jak w SATA czy Devilbiss. ... a i tak materia³u idzie trochê niej w IWATA. Czasami mniej wprawni musz± dodawaæ trochê wiêcej rozcieñczalnika do klaru.

Jak u¿ywa³em na prezentacjach SATA 4000 to uzna³em IWATA za kiep¶ciutk±. Jednak gdy je¼dzi³em na prezentacjê lakierów Sikkensa z dystrybutorem maj±cym w ofercie IWATA i pomalowa³em kawa³ki p³yt MDF kilka razy IWATA W400 to siê szybko przyzwyczai³em do innego systemu pracy tego pistoletu. Jednak te "wady" daje siê usun±æ stosuj±c od razy starsz± g³owicê LV bez pro atomizacji. Tu IWATA zachowuje siê bardziej tradycyjnie.


Dzwoni³em do firmy NTS, rozmawia³em z mi³ym panem. Sielanka.
Mówi, ¿e WBX jak i WB daj± radê w klarach i bazach wodnych jak najbardziej. Niby WB jest jakby po¶rednikiem, którym da siê malowaæ bazy konwencjonalne, wodne i klary...ale chyba on co¶ pokrêci³...
Ogólnie WBX to pistolet do bazy wodnej i klaru. Do konwencji siê s³abo nadaje bo jak sam sprzedawca mówi, zbyt rozbija matera³ i musi byæ praktycznie rozkrêcony na maxa przy pracy, choæ i to czasem nie wystarcza. Nie wypowiedzia³ siê co do dyszy 1,4, która mog³aby byæ u¿ywana w konwencji jak i bazie, powiedzia³ tylko, ¿e jak kto¶ lakieruje d³ugo to wszystkim zrobi dobrze. Jednak jakby mia³ on wybieraæ to wybra³by LV2 bodaj¿e 1,4 dlatego, ¿e jest uniwersalny i czasem mo¿na prysn±æ tak¿e wodê. Ja na wodzie nie robiê wiêc szukam do konwencji.

O WBX jeszcze nadmieni³, ¿e da siê nak³adaæ konwencj±, ale raz na jaki¶ czas, ¿e mo¿na bardziej rozcieñczyæ itd. Jednak stanowczo odradzi³. Druga sprawa to zapotrzebowanie na powietrze...które jak stwierdzi³ wynosi minimum 340l/m !!!. Powiedzia³ tak¿e, ¿e WBX ma szerok± miot³ê i przy konwencji mo¿e narobiæ to problemów niekiedy.

Co do Air Gunsy to az3 wed³ug niego jest pistoletem dla pocz±tkuj±cych, który praktycznie, ani nie jest pistoletem niskoci¶nieniowym ani wysoko.

Co do az30, to mówi, ¿e jest lepszy od az3, ¿e jest zbli¿ony konstrukcj± z Iwat± W400, ale du¿o mu do niej brakuje. Chwali³ ten pistolet, ale tak¿e stwierdzi³, ¿e nie nadaje siê do lakierów kameleon i tym podobnych, co¶ o jakich¶ chromach wspomina³, trochê o srebrach.

Co do ceny za pistolety...to wymy¶li³ jakie¶ z kosmosu za az30 800z³...tak¿e wiecie...

Je¶li chcemy zrobiæ z w400 lv2 - WBX to wymieniamy dyszê z iglic±. Koszt oko³o 400z³... I mamy wtedy WBX-a.

Co¶ czujê, ¿e moja przygoda skoñczy siê na sacie rp, ale jeszcze zadzwoniê do jakiego¶ technika Saty, ¿eby mi obja¶ni³ co i jak. Eh a my¶la³em, ¿e nie dam szwabom zarobiæ;P
 

obcy_69
Wys³any: 2011-01-10, 19:12   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
- nie wiem skad PROJEKTER wzial osiem naciec w dyszy W400 skoro sa trzy ..
- jezeli chodzi o motylki WB1 i WB2 to owszem , preferowne sa do baz..
- jezeli chodzi o WBX to mozesz nim polozyc tez klar (pisze o tym producent)..jak i kilku znajomkow z innego forum , ktorzy mieli okazje testowac te pistolety.
- nie jestem pewny czy WBX ma cztery naciecia jak pisze PROJEKTER..
wydaje mi sie, ze cztery naciecia ma dopiero WS400 super nova..ale mozliwe.
- jezeli dysza 1.2 nie daje sobie rady to masz jeszcze 1.3 i 1,4 o ktorych zreszta piszemy..
- nigdy lakierujac w400 nie bylo potrzeby nakladania trzech warstw klaru , a ze jest oszczedniejszy, to tylko swiadczy na jego korzysc. :)
- wiecej rozpucha do klaru to wlasnie ja musialem dawac lakierujac LV2 ...a to dlatego , ze jak juz wyzej wspomnielem nie dawala sobie rady z rozbiciem bardziej lepkiego materialu ..stad wolalbym WBX z jego podwojna atomizacja.

izotopek napisa³/a:
Je¶li chcemy zrobiæ z w400 lv2 - WBX to wymieniamy dyszê z iglic±. Koszt oko³o 400z³... I mamy wtedy WBX-a.

Zeby zrobic z w400 LV2 - WBXa...nie wystarczy zmienic samej iglicy z dysza.
Potrzeba zmienic jeszcze motylek (dysze powietrzna)..co generuje juz koszt 800zl.. :)
Cos ten mily Pan z NTS nakrecil ..o czym to swiadczy..??
 

obcy_69
Wys³any: 2011-01-10, 19:24   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
http://www.lakiernik.info.pl/download.php?id=2347

Takze kolego, zastanow sie jeszcze i rozwaz ten wybor...
Ja osobiscie, jezeli bede jeszcze lakierowal ...wezma W400 WBX z dziura 1.4 :)
Ale to tylko moj wybor.. :tak:
 

³ysy73 
Wys³any: 2011-01-10, 20:31   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 978
Witam. Tak jest WBX ma 3 naciêcia{przynajmniej 1,4} ale to nie a¿ takie wa¿ne.
I tak ka¿dy lubi co innego. Tzn. jest do czego innego przyzwyczajony.
A ró¿nica pomiêdzy Iwat± WBX a Sat± 4000 RP jest po prostu kolosalna. To s± 2 zupe³nie inne guny.
Mi przyjemniej lakieruje siê Iwat±, ale jest du¿o wolniejsza ni¿ Sata RP. Sata z kolei jest du¿o szybsza, ale po³yka wiêcej farby i robi du¿o wiêkszy zakurz, co w warunkach bezkomorowych jest od razu i bardzo mocno widoczne. Ale w kabinie do klaru tylko RP-ka Saty bym bra³ od razu, zawsze i w ciemno.
Jak ka¿dy sprzêt ma swoje ukierunkowanie i nie ma jednego guna najlepszego pod ka¿dym wzglêdem we wszystkich warunkach -okoliczno¶ciach- i materia³ach. Jeden jest pod jakim¶ wzglêdem lepszy w jednym a drugi w drugim.
I trzeba wybraæ kompromis.

W Twoim przypadku Izotopek po mojemu tylko Iwata wchodzi w rachubê.
Dla czego?:
- nie masz kabiny wiêc bêdziesz mia³ mniejszy zakurz
- malujesz mniejsze elementy, a Iwata jest bardziej precyzyjna.
- malujesz w sumie nie za du¿e elementy, wiêc nawet nie odczujesz ró¿nicy w wolniejszej szybko¶ci a i z reszt± nie jest Ci ona nawet potrzebna
- bêdzie Ci sz³o tyækê mniej farb
- Iwatka jest porêczniejsza co szczególnie odczujesz przy fiku¶nych i nie za du¿ych elementach
- i mo¿e co¶ jeszcze czego teraz nie pamiêtam

A z tym co opisa³e¶ o tym co powiedzia³ Ci kto¶ z NTS to jest zupe³na odwrotno¶æ tego co ja s³ysza³em i to najczê¶ciej od ludzi którzy LAKIERUJ¡ Iwatami.
Oni twierdz± ¿e w³a¶nie WB jest do wody ok, a do konwencji nie za bardzo bo za mocno j± przesusza w porównaniu do WBX-a -i to ma sens- a do klaru ponoæ kibel.
Tak¿e albo co¶ mu siê pomiesza³o, albo jak widzisz ka¿dy lubi co innego -albo widzi co innego.

Moje zdanie jest nie zmienne: Iwata WBX jest do baz wyr±bista, a w klarze s³absza ni¿ Sata RP i na odwrót.
{a tak ju¿ z innej beczki i nie do koñca mo¿e profi za co mo¿e i Projekter czy kto inny mnie zgani to powiem Ci inaczej: maj±c jeden gun uniwersalny, to lepiej jest mieæ lepszy w bazach a s³abszy w klarach ni¿ na odwrót, bo baza to podstawa a klar to jak umiesz to i byle gównem za 60z³ rozlejesz, szczególnie na kilku ma³ych elementach ;) }

Pozdro
 

izotopek 
Wys³any: 2011-01-10, 21:11   
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
Pan z NTS chyba sam nie lakierowa³:D.

£ysy my¶lê, ¿e masz po czê¶ci du¿o racji. Chyba wezmê WBX, szkoda, ¿e nie jest trochê tañsza ta Iwatke i ¿e zapotrzebowanie powietrza nie jest na poziomie 250l/m :D .
Ale jak ju¿ kupuje taki gun to i sprê¿arkê te¿ sobie skompletujê odpowiedni±.

Dyszê 1.4 jak co¶ bym wzi±³.

A ta iwata wbx da radê w konwencji?
 

³ysy73 
Wys³any: 2011-01-10, 21:26   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 978
Mo¿e nie lakierowa³ a mo¿e siê po prostu pomyli³.
Zapotrzebowaniem na powietrze siê nie przejmuj, bo nie trzymasz non stop wci¶niêtego spustu, a poza tym malujesz motory a nie busy ;) Tak¿e spoko...
Czy Iwata WBX da rade w konwencji??? A poka¿ mi takiego -poza tym panem z NTS- który temu zaprzeczy... Ja twierdzê ¿e jest do tego stworzona i idealna -no ale wiesz ja "operator obrabiarek skrawaj±cych, i ..." a nie technik, a to ¿e troszkê siê ju¿ bawiê autkami to nie znaczy ¿e mam racjê :) ;) :D :D
W tej Iwacie ja wzi±³em dyszê 1,4 a nie 1,3 i nie widzê sensu brania mniejszej - tym bardziej jak siê porówna ich dane fabryczne bo ró¿nice w parametrach wachaj± sie prawie w tolerancji b³êdu ;)
A cena? No có¿... Po mojemu tanio: Raz na bite 10 lat 1600z³, a nie co miesi±c czy dwa 80z³ i efekt -prównuj±c- do dupy. Trzeba umieæ liczyæ...{80z³ x 6szt/rok x 10lat = 4800z³ ;) :D } {o poprawkach, polerowaniach aby pochowaæ badziewie nawet nie wspominam}
Ale ka¿dy liczy jak uwa¿a ;)
Pozdro
 

³ysy73 
Wys³any: 2011-01-10, 21:33   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 978
{80z³ x 6szt/rok x 10lat = 4800z³ ;) :D }
Tym wyliczeniem to a¿ tak bardzo siê nie sugeruj bo to takie z lekka ¿artobliwe - ale nie do koñca, bo wiele realu w nim jest. {plus jako¶æ, materia³y i czas} ;)
Pozdro
 

izotopek 
Wys³any: 2011-01-11, 01:19   
0
UP DOWN

Posty: 45
Sk±d: Kalisz
Pewnie, ¿e lepiej kupiæ od razu co¶ porz±dnego ni¿ wydawaæ kasê kilka razy. Tak¿e w tym wyliczeniu jest du¿o prawdy i sensu.

Tylko dziwi mnie, ¿e niby LV2 ma problemy z konwencj±, a z kolei WBX jest stworzona do konwencji...
Wbx jest stworzona do bazy wodorozcieñczalnej, producent w tym siê nie pomyli³.
Technik wspomina³ mi, ¿e przy WBX mo¿e towar zasychaæ siê w dyszy z racji wiêkszej lepko¶ci. Ciekawe ile w tym prawdy. Mowa o bazach konwencjonalnych.

Powiedz mi jak WBX radzi sobie z bezbarwnym? Wiadomo, ¿e wolniej ni¿ RP.

Druga sprawa... czy mo¿na bez problemu skrêciæ towar i ci¶nienie na mniejsze ni¿ zalecane i po³o¿yæ bazê?

Co do Saty RP to my¶lê, ¿e jest te¿ dobrym pistoletem, i po skrêceniu na pewno po³o¿y dobrze bazê, byleby nie lataæ jak pajac, k³a¶æ w miarê dok³adnie i nie wylewaæ.
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - forum anime