Szukaj FAQ Album



Przesuniêty przez: Tech 2009-04-25, 17:42
Autor Wiadomo¶æ
gruber
Wys³any: 2007-12-09, 16:56   podk³ad akryl pod szpachlê?
Go¶æ
Czy przed na³o¿eniem szpachli na plastikowy element jest koniecznosc dawania podk³adu akrylowego i podk³adu zwiêkszaj±cego przyczepno¶æ czy mo¿na zrobiæ to dopiero po na³o¿eniu szpachli? Pytam bo nie zrobi³em tego i zastanawiam siê czy nie zacz±¶æ od nowa. :?:
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-09, 17:37   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
tak, jest to zalecane. podklad zwiekszajacy przyczepnosc-podklad akrylowy-szpachla- podklad akrylowy.
 

online 
Wys³any: 2007-12-09, 18:54   
0
UP DOWN
MTGarage.

Pomóg³: 10 razy
Posty: 722
Sk±d: ¦l±sk - ¦wierklaniec
To zale¿y w jakim sensie szpachlowa³e¶? Bo je¶li rysy tylko, to zazwyczaj nie ma sensu dawania pzp.

Ja pzp daje tylko na calkowicie surowe plastiki, zas elementy z plastiku, lakierowane fabrycznie tego nie wymagaj±. ew. przy przeszlifce stosuje pzp w spreju :wink:

wiec jak dokladnie szpachlowa³e¶?
 
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-09, 20:20   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
online napisa³/a:
To zale¿y w jakim sensie szpachlowa³e¶? Bo je¶li rysy tylko, to zazwyczaj nie ma sensu dawania pzp.

Ja pzp daje tylko na calkowicie surowe plastiki, zas elementy z plastiku, lakierowane fabrycznie tego nie wymagaj±. ew. przy przeszlifce stosuje pzp w spreju :wink:

wiec jak dokladnie szpachlowa³e¶?


no przeciez wlasnie o to chodzi w pzp zeby dawac go na goly plastik.
 

online 
Wys³any: 2007-12-09, 20:43   
0
UP DOWN
MTGarage.

Pomóg³: 10 razy
Posty: 722
Sk±d: ¦l±sk - ¦wierklaniec
to daj na 1 rysê o glebokosci 2mm pzp. bez sens. od 4 lat pracuje tylko i wylacznie w lakierownaiu plastexów i na prawde na rysy nie ma sensu kladzenia pzp...

Tym bardziej, ze np. pzp z novolu chujowo sie trzyma starego lakieru :mad:
 
 

Bodzio 
Wys³any: 2007-12-09, 21:32   
0
UP DOWN
--B_C_G--


Pomóg³: 9 razy
Posty: 405
Sk±d: lubuskie
Szczerze mówi±c je¶li chodzi o zderzaki itp. to trzyma siê szpachla na nich bez ¿adnych dodatków.... wiem co widzia³em, i jako¶ reklamacji nie by³o....
_________________
http://img714.imageshack....p?id=aa001z.jpg
 
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-09, 21:49   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
online napisa³/a:
to daj na 1 rysê o glebokosci 2mm pzp. bez sens. od 4 lat pracuje tylko i wylacznie w lakierownaiu plastexów i na prawde na rysy nie ma sensu kladzenia pzp...

Tym bardziej, ze np. pzp z novolu chujowo sie trzyma starego lakieru :mad:


no bez przesady, ja mowie o powierzchniach kilku cm2 a nie rysach :)
 

online 
Wys³any: 2007-12-10, 20:29   
0
UP DOWN
MTGarage.

Pomóg³: 10 razy
Posty: 722
Sk±d: ¦l±sk - ¦wierklaniec
Spo spoko RBFM...

Nie napisa³em najwazniejszego. Jak mówie³em, moja praca opiera sie g³ównie na plastikach, dlatego tez gówno wiem o blacharce :evil: Ale nie o tym temat...

Sam po tych kilku latach praktyki doszlem do wniosku, takiego jak mówi Bodzio.
plastikowy element, który by³ ju¿ seryjnie lakierowany (owiewka motocykjlowa, zderzak seryjnie malowany) jest zazwyczja z takiego tworzywa, ze nie trzeba stosowaæ pzp :wink:

Przy u¿yciu odpowiednich spzachlówek i podk³adów mozna niekiedy pomin±c tewn pzp :roll:

Dlatego bajka panuj±ca w wielu ¶rodowiskach nt. tego, ze trzeba stosowaæ ZAWSZE pzp jest tak samo przesadzona, jak kazdorazowe stosowanie uelastyczniacza na plastikach :smile:

Ca³kiem inaczej jest z surowymi elementami... :mad:

W tym celu jaki¶ czas temu przeprowadzi³em test. moje moto, ktore zostalo polakierowane kameleonem zostalo tak przygotowane:
plastiki zjechane p120 do zera, potem przeróbki (spawanie i laminat, tzn zywica i w³ókno).

Wszystko doprowadzone odpowiednia szpachlówk± (specjalnie na go³y plastik).
na to szpryc, potem akrylowiec, baza, kameleon i chujowy klarlak. po ok roku nie ma zadnych skutków ubocznych, na prawdê :!: specjalnie taki test zrobi³em, bo kto nie spróbuje, ten siê nie dowie...

pzdr panowie!
 
 

TomaszAntwerpia 
Wys³any: 2007-12-10, 20:34   
0
UP DOWN
Pozdrawiam....

Posty: 13
Sk±d: Belgium
A co do rys na zderzaku to wycieram je szlifierka oscylacyjna najpierw p80 i na koniec p220 albo p320 i potem podklad i elegancko. Kiedys mialem tez porysowane szkla od lamp corsa C zrobilem tak samo wytarlem rysy ale juz p120 i pozniej zmienialem granulacje az do p 2000 pozniej polerka i wszystko wygladalo zajebi.....
 
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-11, 05:50   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
online napisa³/a:
Dlatego bajka panuj±ca w wielu ¶rodowiskach nt. tego, ze trzeba stosowaæ ZAWSZE pzp jest tak samo przesadzona, jak kazdorazowe stosowanie uelastyczniacza na plastikach :smile:


zawsze wtedy gdy mamy goly plastik. nie wiem po co dorabiac do tego jakies glupie ideologie.
 

online 
Wys³any: 2007-12-11, 15:46   
0
UP DOWN
MTGarage.

Pomóg³: 10 razy
Posty: 722
Sk±d: ¦l±sk - ¦wierklaniec
g³upie cyz nie g³upie. jak masz ca³y element zjechany do golego plastiku to mozna pzp walic. ja uzywam novola i zle sie trzyma starego lakieru (w przypadku przetartych miejsc, ktore naprawiamy).

to tyle, wiem ze bedzies zusilowal byc przy swoim ze pzp to koniecznosc.
prawda jest taka, ze primer nie zawsze musi byc.

ot tak.
 
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-11, 16:13   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
sluchaj, primer wole dac i miec swiety spokoj. jesli nie pomoze to napewno nie zaszkodzi. za to jego brak moze zaszkodzic. zgodzisz sie ze mna?
 

online 
Wys³any: 2007-12-11, 17:25   
0
UP DOWN
MTGarage.

Pomóg³: 10 razy
Posty: 722
Sk±d: ¦l±sk - ¦wierklaniec
masz racje, ale zobacz o czym ja juz 2 razy pisalem. moze to wina novolu- nie wiem. ten primer kijowo sie trzyma starego lakieru :evil: mam znajomego koloryste autocolor'u (p. Witkowski), który sam powiedzia³, ze nie bedzie mi wciska³ innych primerów, tylko w miare mozliwosci ograniczac sie do stosowania primera :wink:

koniec dyskusji :smile: ja wiem swoje, ty wiesz swoje, a oboje mamy racje.

tak wiêc mam pytanie do kogo¶, kto ma du¿e do¶wiadczenie w plastikach (nie pare elementów), czy kto¶ ma doswiadczenie na jakims primerze, ktory bezproblemowo trzyma sie starych pow³ok lakierniczych?

bo podejzewam, ze jak na razie zaden z cudownych producentów nie przewidzia³ renowacji plastików (nie lakierowania). kto¶ wie ocb??
 
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-12, 05:59   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
online napisa³/a:
masz racje, ale zobacz o czym ja juz 2 razy pisalem. moze to wina novolu- nie wiem. ten primer kijowo sie trzyma starego lakieru :evil:


spokojnie, ja nie pisalem konkretnie o novolu, tylko ogolnie. wole zeby ten primer byl niz zeby go nie bylo. a co do tego ze nie trzyma sie lakieru, to nie mialem okazji sprawdzic bo akurat wszystkie plastiki ktore robilem zawsze byly robione w calosci primere, albo zawsze juz mialy jakis podklad na sobie wiec nie bylo potreby czesciowego nakladanie pzp. dobrze ze o tym napisales, bede mial to na uwadze no i skonsultuje to z novolem bezposrednio i zobaczymy co odpowiedza.
 

online 
Wys³any: 2007-12-12, 13:36   
0
UP DOWN
MTGarage.

Pomóg³: 10 razy
Posty: 722
Sk±d: ¦l±sk - ¦wierklaniec
Super. jak by¶ co¶ wiedzia³ w³a¶nie o tych miejscowych naprawach, lub zna³ co¶ od innego producenta, które siê sprawdza, to bêde wdziêczny za info :wink: pzdr!
 
 

mebArth 
Wys³any: 2007-12-20, 21:41   
0
UP DOWN

Pomóg³: 42 razy
Posty: 1797
Sk±d: Kraków
Nie wiem czy ja dobrze robi³em. Uszkodzony zderzak - spawany - 120 z kr±zka - odt³uszczenie - szpachla - odt³uszczenie i firma APP, taki srebrnawa wodziana na 2 warstwy na palstik ( tak mi stary przywozi³ w buteleczkach bo setce), po odparowaniu - podk³ad akrylowy. No i to szlifowa³em normalnie jak element do lakieru. Nic mi sie nie zarywa³o nigdy, lubi³o postawiæ "w³osa" ale to poprawia³em podk³adem w sprayu. No i lakier. Aha zapomnia³em, + uelastyczniacz do podk³adu. Do lakieru nie dodam bo jaki¶ zó³tawy jest...

Czy tak jest OK? Dodam ze nigdy nie mia³em jaj po¼niej przy sk³adaniu a wiadomo ze po niez³ym dzwonie to nieraz podróbe poklejona trzeba nie¼le powyginaæ, ¿eby wesz³a na swoje miejsce :-)

pozdrawiam
_________________
Bart
 
 

rbfm 
Wys³any: 2007-12-21, 08:15   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
Cytat:
Czy tak jest OK?


no nie do konca bo na golym plastiku nie ma pzp i podkladu.
 

danielpainter 
Wys³any: 2007-12-21, 21:18   
0
UP DOWN
AIRBRUSH:D:D:D:D

Pomóg³: 6 razy
Posty: 256
Sk±d: Zgierz
Ta wodzina(PZP) APP jest bardzo dobra, tyle tylko ze dobrze jest jak sie jej uzywa odtluszczac zmywaczem do plastików APP jest dobry i nie trzeba czekac doby zeby wysechl tylko stosujemy go jak zwyklego zmywacza. ja tam tak robie gorsze auta i nigdy nie mialem problemów czy reklamacji
 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materia³y

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - recenzje anime