Szukaj FAQ Album



Przesuniêty przez: Tech 2009-04-22, 15:59
Autor Wiadomo¶æ
barczystyg 
Wys³any: 2008-02-27, 17:20   szukam informacji na temat zawodu lakiernika
0
UP DOWN


Posty: 30
Sk±d: warszawa
Witam Wszystkich,

mieszkam w Warszawie, chcia³bym siê przekwalifikowaæ z obecnie wykonywanego zawodu na bran¿ê lakiernicz±,

bardzo ju¿ d³ugo szukam jakiej¶ szko³y, albo kursu gdzie móg³bym siê nauczyæ fachu lakiernika ( wiem, ¿e do tego potrzeba du¿o chêci, czasu , samozaparcia i m±drego nauczyciela)

bêdê wdziêczny za ka¿d± informacjê ( nie piszcie, ¿ebym poszed³ do zak³adu lakierniczego, bo tam najczê¶ciej chcieliby, ¿ebym lata³ z miot³± po zak³adzie za darmo )

:evil: pozdrawiam
 

rbfm 
Wys³any: 2008-02-27, 17:44   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
z tego co wyczytalem to zadne szkoly nie istnieja. kursy chyba tez nie. tylko wlasna praktyka. z doswiadczenia powiem ci tylko tyle ze nie jest to takie trudne do nauczenia jak sie wydaje. podstawa to znajomosc chemii lakierniczej. bez znajomosci jej bedziesz pozniej pisal duzo postow 'dlaczego gazuje' 'czemu szpachla siada" itp :)

jezeli masz kaski troche, to kup sobie jakis taniutki sprzet i sam sie naucz. oczywiscie jesli masz gdzie.
chociaz ja osobisice gdybym byl na twoim miejscu i bylbym pewny ze chce w tym robic, to kupilbym sobie od razu dobry sprzet(nie mowie tu wcale o pistolecie za 2 kola).
 

barczystyg 
Wys³any: 2008-02-27, 21:32   
0
UP DOWN


Posty: 30
Sk±d: warszawa
witam,

dziêki za odpowiedz, mo¿e by¶ mi doradzi³ w jaki sprzêt mam siê zaopatrzyæ na pocz±tek ( dysponujê gara¿em ) ,

szkoda, ¿e mieszkamy tak daleko od siebie, chêtnie bym skorzysta³ z Twojej wiedzy i do¶wiadczenia :wink: osobi¶cie
 

rbfm 
Wys³any: 2008-02-27, 21:32   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
barczystyg napisa³/a:
dziêki za odpowiedz, mo¿e by¶ mi doradzi³ w jaki sprzêt mam siê zaopatrzyæ na pocz±tek ( dysponujê gara¿em ) ,


jaki budzet ?
 

barczystyg 
Wys³any: 2008-02-28, 00:11   
0
UP DOWN


Posty: 30
Sk±d: warszawa
1500 z³
 

adams90-90 
Wys³any: 2008-02-28, 09:55   
0
UP DOWN


Pomóg³: 7 razy
Posty: 400
Sk±d: Krasiniec
Kompresor euro 4300 (2 tlokowy) za 750zl + jakies pistolet ja na poczatek kupilem FOBO LUX za 70 zl tez jako poczatkujacy do podkladow mam taki z zestawu za 60 zl do lakierowania, do tego odwadniacz pod pistolet (z czasem mozna kupic lepszy odwadniacz pod kompresor) ,klocki do przycierania i inne potrzebne rzeczy. Ja zakupilem sobie teki zestaw i w kocie przez Ciebie podanej sie wyrobilem. PS Ja mieszka 100 km od Warszawy, ale nie mam tyle pojecia zeby uczyc innych. Wiedze bralem z tego forum i jestem samoukiem.
  
 
 

Bisuside14 
Wys³any: 2008-02-28, 09:58   
0
UP DOWN
Mów mi Bisu:D


Pomóg³: 9 razy
Posty: 348
Rozbij t± kwotê na dwie czê¶ci 1 na kompresor(poszukaj na alledrogo, najlepiej taki dwut³okowy). A za druga czê¶æ kupisz jaki¶ dobry pistolet, a za to co zostanie kup maske, kostkê, papiery ¶cierne, kubki z miark± do mieszania lakierów, odwadniacz no i jak±¶ niewielk± ilo¶æ lakieru, ¿eby co¶ pomalowaæ(to zale¿y jak siê szybko uczysz).
My¶le, ¿e Ci siê uda.
PoZdRaWiAM :smile:
PS. Chyba kto¶ to szybciej napisa³. :wink:
PS.2 Ja te¿ wiedzê czerpie wy³±cznie z tego forum. Co prawda ja sprzêcik jaki¶ tam posiadam, ale nie za bardzo mam gdzie malowaæ :cry:
 
 

rbfm 
Wys³any: 2008-02-28, 10:03   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
za 1500 kup sobie pistolet walcom slim s z dysza 1,3, do tego jakis kompresor 2 cylindrowy, kawalek weza 10mm, filtr oraz pistolet do podkladu za 50 zl (dysza 1,8-2,0). to ci powinno starczyc na poczatek.
 

barczystyg
Wys³any: 2008-02-28, 13:06   
Go¶æ
dziêkujê za informacje

:wink: pozdrawiam
 

kalbi 
Wys³any: 2008-03-02, 14:37   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
Zawód lakiernika to ciê¿ka praca fizyczna, ale je¶li masz du¿o chêci i umiejêtno¶ci to nie powinno stanowiæ dla ciebie problemu wykonywanie tej roboty.

W Warszawie du¿o warsztatów poszukuje lakierników, tak¿e ze znalezieniem pracy nie powinno byæ problemów (jak kto¶ ma ju¿ do¶wiadczenie), dlatego na pocz±tek mo¿e na ucznia albo pomocnika...
 
 

Bodzio 
Wys³any: 2008-03-02, 14:44   
0
UP DOWN
--B_C_G--


Pomóg³: 9 razy
Posty: 405
Sk±d: lubuskie
W okolicach Legnicy jest mo¿e jaki¶ warsztat :?: Mo¿e jest kto¶ na forum z tamtych okolic :?: Muszê rozeznanie zrobiæ, czy na studiach bêdzie mo¿na gdzie¶ tam dorobiæ ;)
_________________
http://img714.imageshack....p?id=aa001z.jpg
 
 

rbfm 
Wys³any: 2008-03-02, 15:06   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
kalbi napisa³/a:
W Warszawie du¿o warsztatów poszukuje lakierników,


a tez gowno placa tak jak w krakowie ?
 

kalbi 
Wys³any: 2008-03-02, 15:55   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
rbfm napisa³/a:
kalbi napisa³/a:
W Warszawie du¿o warsztatów poszukuje lakierników,


a tez gowno placa tak jak w krakowie ?


to zale¿y gdzie, w warsztatach 40-60 z elementu. Lub sta³a pensja oko³o 2500 na rêkê. Ja wole z elementu (pracuje u ojca akurat) do 3000 mo¿na dobiæ he he
 
 

baqo 
Wys³any: 2008-03-02, 16:03   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
kalbi napisa³/a:
(pracuje u ojca akurat) do 3000 mo¿na dobiæ he he
nie wszyscy maj± takiego TATUSIA :cry:
 
 

kalbi 
Wys³any: 2008-03-02, 16:22   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
Przede mn± inny lakiernik zarabia³ tyle samo....
 
 

rbfm 
Wys³any: 2008-03-02, 16:23   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
kalbi napisa³/a:
do 3000 mo¿na dobiæ he he


nie warto za takie grosze tracic zdrowia
 

kalbi 
Wys³any: 2008-03-02, 16:28   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
rbfm napisa³/a:
kalbi napisa³/a:
do 3000 mo¿na dobiæ he he


nie warto za takie grosze tracic zdrowia


zdrowia to napewno nie warto traciæ, ale czy to s± grosze to bym polemizowa³. Ty jeste¶ lakiernikiem to ile zarabiasz? no chyba, ¿e jeste¶ praCODAWC± TO ILE BY¶ DA³ LAKIERNIKOWI??
 
 

rbfm 
Wys³any: 2008-03-02, 17:23   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
kalbi napisa³/a:
rbfm napisa³/a:
kalbi napisa³/a:
do 3000 mo¿na dobiæ he he


nie warto za takie grosze tracic zdrowia


zdrowia to napewno nie warto traciæ, ale czy to s± grosze to bym polemizowa³. Ty jeste¶ lakiernikiem to ile zarabiasz? no chyba, ¿e jeste¶ praCODAWC± TO ILE BY¶ DA³ LAKIERNIKOWI??


lakiernictwo to nie jest moje glowne zrodlo zarobkow, to raczej moje hobby. ostatnio zaczalem zajmowac sie troche czyms innym, dlatego powoli odchodze od prowadzenia warsztatu. nigdy u nikogo nie pracowalem, ale za 3000 bym nie poszedl. moze i masz racje ze w sumie 3000 to nie tak malo ale w perspektywie zarobkow w anglii - ktos tu kiedys podawal ile tam zarobi lakiernik i wcale nie bylo fajnie (tyle ze pracodawca byl polak wiec wszystko jasne he he). moim zdaniem lakiernictwo w polsce to nie jest zbyt dochodowy interes. moj kolega ktory ma dosyc duzy warsztat, wspolnika, i zatrudnia kilka osob ostatnio mi powiedzial ze przez ostatnie 4 miesiace zaklad przyniosl strat na 12tys.
wszystko spowodowane jest tym, ze robia chamy po stowce element w stodolach, klient sie przyzwyczaja, malo komu zalezy na super profi jakosci (byleto mialo wyglad) i tak oto prawdziwi fachowcy gowno zarabiaja. jednym slowem paproki dyktuja ceny u mnie w miescie i profesjonalisci uciekaja od tej roboty bo sie po prostu nie oplaci.
prowadzenie profesjonalnej lakierni z prawdziwego zdarzenia, z wszelkimi wymaganiami, pozwoleniami, kabina itd itp to interes bezsensowny. co innego ASO..... tam idzie fuszera ale za duza kase z ubezpieczalni, tyle ze tam bardziej wyludzaja na wymianie elementow niz na faktycznym lakierowaniu bo stawka rbg z ubezpieczalni tez nie jest jakas bardzo duza. jednym slowem lipa. dlatego ciesze sie ze robie to dla przyjemnosci niz dla kasy.
liczylem na to ze sytuacja zmieni sie po wycofaniu konwencji i ze paproki nie poradza sobie z bazami wodnymi, i co? handel rozcienczalnikiem kwitnie nadal w najlepsze, a do tego baza wodna novola ladnie pieknie wyschla mi w temp 6 stopni...... tak wiec nie licze na poprawie sytuacji w kwestii marnej konkurencji. dalej beda malowac bazmi wodnymi w szopach i pistoletami po 50 zeta.
  
 

kalbi 
Wys³any: 2008-03-02, 17:34   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
rbfm napisa³/a:
kalbi napisa³/a:
rbfm napisa³/a:
kalbi napisa³/a:
do 3000 mo¿na dobiæ he he


nie warto za takie grosze tracic zdrowia


zdrowia to napewno nie warto traciæ, ale czy to s± grosze to bym polemizowa³. Ty jeste¶ lakiernikiem to ile zarabiasz? no chyba, ¿e jeste¶ praCODAWC± TO ILE BY¶ DA³ LAKIERNIKOWI??


lakiernictwo to nie jest moje glowne zrodlo zarobkow, to raczej moje hobby. ostatnio zaczalem zajmowac sie troche czyms innym, dlatego powoli odchodze od prowadzenia warsztatu. nigdy u nikogo nie pracowalem, ale za 3000 bym nie poszedl. moze i masz racje ze w sumie 3000 to nie tak duzo ale w perspektywie zarobkow w anglii - ktos tu kiedys podawal ile tam zarobi lakiernik i wcale nie bylo fajnie (tyle ze pracodawca byl polak wiec wszystko jasne he he). moim zdaniem lakiernictwo w polsce to nie jest zbyt dochodowy interes. moj kolega ktory ma dosyc duzy warsztat, wspolnika, i zatrudnia kilka osob ostatnio mi powiedzial ze przez ostatnie 4 miesiace zaklad przyniosl strat na 12tys.
wszystko spowodowane jest tym, ze robia chamy po stowce element w stodolach, klient sie przyzwyczaja, malo komu zalezy na super profi jakosci (byleto mialo wyglad) i tak oto prawdziwi fachowcy gowno zarabiaja. jednym slowem paproki dyktuja ceny u mnie w miescie i profesjonalisci uciekaja od tej roboty bo sie po prostu nie oplaci.
prowadzenie profesjonalnej lakierni z prawdziwego zdarzenia, z wszelkimi wymaganiami, pozwoleniami, kabina itd itp to interes bezsensowny. co innego ASO..... tam idzie fuszera ale za duza kase z ubezpieczalni, tyle ze tam bardziej wyludzaja na wymianie elementow niz na faktycznym lakierowaniu bo stawka rbg z ubezpieczalni tez nie jest jakas bardzo duza. jednym slowem lipa. dlatego ciesze sie ze robie to dla przyjemnosci niz dla kasy.
liczylem na to ze sytuacja zmieni sie po wycofaniu konwencji i ze paproki nie poradza sobie z bazami wodnymi, i co? handel rozcienczalnikiem kwitnie nadal w najlepsze, a do tego baza wodna novola ladnie pieknie wyschla mi w temp 6 stopni...... tak wiec nie licze na poprawie sytuacji w kwestii marnej konkurencji. dalej beda malowac bazmi wodnymi w szopach i pistoletami po 50 zeta.


mi nie przeszkadzaja ci co robia w szopach, niech sobie robi±
(marna jakosc za marn± kasê)

normalny warsztat tez bezgotowkowo naprawiac moze

co to za warsztat, ktory straty przynosi....
 
 

rbfm 
Wys³any: 2008-03-02, 17:43   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
kalbi napisa³/a:
mi nie przeszkadzaja ci co robia w szopach, niech sobie robi±
(marna jakosc za marn± kasê)


a nam tutaj przeszkadzaja, bo klienci to sknery i woli dac mniej za gorsza jakosc ( o ktorej nie wie) niz zaplacic za porzadna robote.

Cytat:
normalny warsztat tez bezgotowkowo naprawiac moze


no jasne ze moze, tylko nie moze sobie pozwolic na windowanie w gore kosztorysu, tak jak robi to aso.

kalbi napisa³/a:
co to za warsztat, ktory straty przynosi....


zaloz interes w krakowie to sie dowiesz :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
kup kabine za 60tys, zalatw wszelkie papierowe sprawy, pozwolenia, wymieniaj filtry, utylizacje itp itd i zatrunij kilka osob na umowe o prace . a pozniej rob po 250 element :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: powodzenia!
 

danielpainter 
Wys³any: 2008-03-02, 17:45   
0
UP DOWN
AIRBRUSH:D:D:D:D

Pomóg³: 6 razy
Posty: 256
Sk±d: Zgierz
Swieta prawda, jest jak piszesz rbfm i w moich stronach, ale ostatnio widze jakies zmiany, ludzie chyba juz troche najedli sie taniosci i wola wiecej zap³aciæ i miec zrobione dobrze, coraz wiecej do mnie takich przyjerzdza, te 400 zl za element od moto to jest dobra stawka jak dla mnie(za naprawe lakiernicz±) a i na brak pracy nie narzekam
Pozdrawiam
 
 

rbfm 
Wys³any: 2008-03-02, 17:51   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
pieniadze przeznaczone do otwarcia prawdziwego warsztatu (kabnia, papierologia, pracownicy, sprzet) lepiej wsadzic na lokate nize zeby sie warsztat zwracal 10 lat lub przynosil straty. dlatego wiekszosc warsztatow idzie po najmniejszej lini oporu i inwestuje tylko w najbardziej potrzebne wyposazenie, i ja to doskonale rozumiem. do sprawnego lakierowania wystarczy kawalek hali 50m2, pistolet za 4 stowy, kompresor za 1000 i troche innych dupereli. do tego troche umiejetnosci + lektura tego forum i juz mamy Monster Gara¿ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

danielpainter 
Wys³any: 2008-03-02, 18:07   
0
UP DOWN
AIRBRUSH:D:D:D:D

Pomóg³: 6 razy
Posty: 256
Sk±d: Zgierz
niby tak ale ja bardzo lubie swoja prace i nie wyobrazam sobie zebym mia³ robic co innego, nie zalezy mi zeby zyc 100 lat i miec kupe sieki tylko zebym móg³ robic to co lubie i godnie zyc. I tak mam. Kabine zbudowalem sam, co roku modernizuje cos i unowoczesniam w swoim warsztacie, wydaje mi sie ze chyba op³aca sie jeszcze byc lakiernikiem
 
 

kalbi
Wys³any: 2008-03-02, 18:16   
Go¶æ
widze, ze widzicie same negatywne strony chyba. Ja moze poprostu nie widze tego problemu z warsztatami w stodole, robie srednio ponad 60 elementow w miesiacu (jestetm zarobiony) ale narazie daje rade, niektorych klientow nawet nie przyjmuje, mam dosyc np. robienia calo¶ci, robienia samochodow, z ktorych leca tylko chipsy itp.... co do kosztow utrzymania to fakt sa duze (samo ogrzewanie w zimie sporo kosztuje), wlaczenie kabiny na 1 cykl lakierowania to okolo 60 z³ za olej opalowy, takze koszty sa ale gdyby sie to nie oplacalo to by sie tytm ludzie nie zajmowali...
 

baqo 
Wys³any: 2008-03-02, 21:23   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
Cytat:
takze koszty sa ale gdyby sie to nie oplacalo to by sie tytm ludzie nie zajmowali...
danielpainter napisa³/a:
niby tak ale ja bardzo lubie swoja prace i nie wyobrazam sobie zebym mia³ robic co innego
no i co kalbi!!! nie wszyscy patrz± na kasê ,tylko robi± to co :?: :?: :?:
 
 

kalbi 
Wys³any: 2008-03-03, 07:10   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
tez lubie to co robie, gdy klient odbiera samochod zadowolony, ale nie oszukujmy sie, priorytetem jest $ bo bez tego nawet bym sie tym nie zajmowal, za ciezka robota...
 
 

krzysiek124
Wys³any: 2008-03-08, 01:07   
0
UP DOWN

Posty: 138
w mojej wioscie wyglada to tak - kazdy klient mowi tak, ze czemu tak drogo, ze gdzies tam robia taniej /robia element i za 100, 200zl!!! czesto sa to warsztaty prowadzone "na lewo"/, ze on chce zeby to tylko wygladalo ladnie, bo i tak nie bedzie tym autem dlugo jezdzil i je sprzeda.... a potem i tak jezdzi i jezdzi i jezdzi i znowu marudzi ze kiepsko zrobione itd... kazdemu sie spieszy i chce "na juz". Ogolnie stoi tutaj wszystko na glowie, to wszystko doprowadzilo do tego, ze w sklepach lakierniczych sprzedaje sie tajtansze g.
 

kalbi 
Wys³any: 2008-03-08, 01:19   
0
UP DOWN

Pomóg³: 32 razy
Posty: 1685
Sk±d: Warszawa
krzysiek124 napisa³/a:
w mojej wioscie wyglada to tak - kazdy klient mowi tak, ze czemu tak drogo, ze gdzies tam robia taniej /robia element i za 100, 200zl!!! czesto sa to warsztaty prowadzone "na lewo"/, ze on chce zeby to tylko wygladalo ladnie, bo i tak nie bedzie tym autem dlugo jezdzil i je sprzeda.... a potem i tak jezdzi i jezdzi i jezdzi i znowu marudzi ze kiepsko zrobione itd... kazdemu sie spieszy i chce "na juz". Ogolnie stoi tutaj wszystko na glowie, to wszystko doprowadzilo do tego, ze w sklepach lakierniczych sprzedaje sie tajtansze g.


100 z³ za element to jest niemo¿liwe!!! podliczyæ: podk³ad, szpachla, ta¶ma, papier do oklejania, czy¶ciwo, nitro, zmywacz, lakier, pr±d, ¶ciereczka antystatyczna, papiery ¶cierne, woda, lakier bezbarwny, utwardzacz, rozcieñczalnik, folia (wiem, ¿e niektóre pojedyncze elementy to ma³y koszt ale z³ó¿my to wszystko do kupy i siê trochê nazbiera) TO GDZIE ZAROBEK??? i tak pomina³em kilka elementów pewnie bo wymienia³em na szybko...
_________________

 
 

marikk 
Wys³any: 2008-03-08, 15:26   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 249
Kalbi zgadzam siê z Tob± tylko taki gara¿owiec niekupi papieru do oklejania bo to jest do niego za du¿o okleja gazetami czy¶ciwa te¿ niekupi bo to za du¿o do niego to u¿yje zwyk³ych szmat i kupi benzyne ekstrakcyjn± lakier bezbarwny kupi economy lakiery rozcieñczy nitrem niekupi do bazy i do bezbarwnego
 

krzysiek124
Wys³any: 2008-03-08, 20:17   
0
UP DOWN

Posty: 138
marikk napisa³/a:
Kalbi zgadzam siê z Tob± tylko taki gara¿owiec niekupi papieru do oklejania bo to jest do niego za du¿o okleja gazetami czy¶ciwa te¿ niekupi bo to za du¿o do niego to u¿yje zwyk³ych szmat i kupi benzyne ekstrakcyjn± lakier bezbarwny kupi economy lakiery rozcieñczy nitrem niekupi do bazy i do bezbarwnego

dokladnie tak to wyglada, czasem auto mozna dostac zapylone przez zerowego oklejenie przeciwnej strony samochodu... a za 200zl to nawet na allegro z moich regionow oglasza sie pewien warsztat :lol: :lol: :lol: :lol:
 

marikk 
Wys³any: 2008-03-08, 21:49   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 249
krzysiek124 napisa³/a:
Ogolnie stoi tutaj wszystko na glowie, to wszystko doprowadzilo do tego, ze w sklepach lakierniczych sprzedaje sie tajtansze g.
Niestety tak jest wiêkszo¶ci zale¿y tylko ¿eby by³o zrobione skasowaæ i tyle a to ¿e po nied³ugim czasie auto wygl±da strasznie ch..... to maj± to za przeproszeniem w dupie
 

rbfm 
Wys³any: 2008-03-08, 22:02   
0
UP DOWN

Pomóg³: 21 razy
Posty: 1890
Sk±d: Kraków
krzysiek124 napisa³/a:
a za 200zl to nawet na allegro z moich regionow oglasza sie pewien warsztat :lol: :lol: :lol: :lol:


podaj link. napisze maila i podpytam technicznych szczegolow. sprawdze na czym beda chcieli mnie oszukac.
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Warsztat

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - mangi