Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
bartek5432100
Wys³any: 2019-10-01, 06:42   Ile Pascali nadcisnienia w kabinie?
0
UP DOWN

Posty: 1
Hejka
Koledzy powiedzcie mi jedna rzecz bo trochê mnie to nurtuje a mianowicie na ilu pascalach nadci¶nienia w kabinie lakierniczej pracujecie bo gdzie¶ w internecie znalaz³em ¿e od 3 do 6 ale wydaje mi siê to trochê ma³o. A koniecznie muszê zmniejszyæ ci¶nienie u mnie poniewa¿ jest du¿o za du¿e nadci¶nienie i wyci±g nie nad±¿a wyci±gn±æ ca³ego powietrza i czê¶ciowo jest znowu podbijane do góry. Dlatego chcia³bym ¿eby kto¶ kto ma ju¿ to przepraktykowane siê wypowiedzia³. 😁
 

Kamil1997 
Wys³any: 2019-11-01, 17:03   
0
UP DOWN

Posty: 174
Sk±d: RSR
Podepnê siê pod temat ¿eby nie tworzyæ nowego. Zrobi³em sobie wentylacje na wzór kabin USA nadmuch z jednego koñca pomieszczenia przez plenum 3x1m i filtr sufitowy v600 wentylator promieniowy 6000m3/h i wyci±g po przeciwnej stronie w pod³odze fi400 z wentylatorem 5200m3/h. Wszystko dzia³a na nadci¶nieniu ale mimo to strasznie du¿o wtr±ceñ wpada. Mniej wtr±ceñ mam lakieruj±c przy uchylonych drzwiach. Ma kto¶ pomys³ jak to usprawniæ ¿eby to lepiej dzia³a³o ? Bo mam wra¿enie ¿e ¶mieci zamiast opuszczaæ pomieszczenie to lataj± i tworz± siê zawirowania.

 

KK 
Wys³any: 2019-11-03, 02:50   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Masz na 100% nadci¶nienie? Mo¿e spróbuj za³o¿yæ regulatory obrotów i zobaczyæ kiedy bêdzie najmniej wtr±ceñ. To plenum nawiewu powinno byæ wiêksze. Za wentylatorem nadmuchowym masz jaki¶ filtr wstêpny?
Jak uszczelni³e¶ doj¶cie powietrza na nadmuch? Nie pcha powietrza obok filtrów?
_________________

 
 

Kamil1997 
Wys³any: 2019-11-03, 14:45   
0
UP DOWN

Posty: 174
Sk±d: RSR
Nadci¶nienie jest bo drzwi ciê¿ko zamkn±æ. Regulatory mam, filtry mam doci¶niête ramk± do plenum na szczelnie. Mia³em za³o¿ony filtr kieszeniowy i ró¿nicy nie by³o. Wentylator jest nad stropem u góry i ma zrobiony dolot dwie kratki fi400. Jedynie co nie dziwi to ¿e jak lakierowa³em czerwon± baza to by³a ona na ³opatkach wentylatora nadmuchowego. Czyli robi siê jakie¶ zawirowanie i przep³ywu nie ma i wiruje wszystko po pomieszczeniu? Wiem ¿e plenum powinno byæ wiêksze ale niestety nie mam takiej mo¿liwo¶ci w tym pomieszczeniu zbytnio.
 

KK 
Wys³any: 2019-11-03, 18:16   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Jak to mo¿liwe, ¿e mia³e¶ bazê na ³opatkach wentylatora nadmuchowego? To raczej nie mo¿liwe, farba musia³aby przej¶æ przez filtr dok³adny. Chyba, ¿e Ci pcha nadci¶nienie farbê i wbija siê gdzie¶ pod t± falowan± blache na suficie. Ewentualnie zasys ¶wie¿ego powietrza musia³by byæ blisko wydmuchu.
Nasuwa mi siê jeszcze jedno, masz za ma³y odsys z pomieszczenia. Powiniene¶ mieæ dwa s³upy po obu stronach drzwi. Tak wszystko siê krêci w pomieszczeniu i dlatego spore nadci¶nienie. Jakby powierzchia filtra wylotowego/odsysu by³a wiêksza nie by³oby tak du¿ego nadci¶nienia.
Jak dawniej jeszcze my¶³a³em o lakierowaniu to planowa³em zrobiæ na przelot nadmuch, ale wyj¶cie oparów du¿o wiêksze, obok drzwi. Jak w kabinach made in usa.
_________________

 
 

Kamil1997 
Wys³any: 2019-11-03, 19:08   
0
UP DOWN

Posty: 174
Sk±d: RSR
Zrobiê test na uchylonych drzwiach mo¿e wtedy nie bêdzie takiego ci¶nienia. Lub zmniejszenie nadmuch na regulatorze ¿eby nadci¶nienie by³o minimalne przy pracy wyciagu na maksa.
 

nitroosek
Wys³any: 2019-11-04, 19:24   
0
UP DOWN

Posty: 57
Je¶li plenum nadmuchowe masz szczelne, to musi byæ kwestia tego co wewn±trz kabiny. Byæ mo¿e za ma³a powierzchnia filtrów, to wymusza du¿e prêdko¶ci na filtrze i zdmuchuje ci syfy z posadzki? Próbowa³e¶ laæ wodê na posadzce?

Fatalna sprawa, u mnie w robocie maluj± na samych ekranach odci±gowych, bez nadmuchów, i cudowania, i ma³o co ¶mieci.

Druga sprawa to ta pianka. Nie dmucha czasem przez ni±? I mo¿e wtedy sieje dziadostwem.

Co do nadci¶nienia, to na pewno masz zbyt du¿e, bo w kabinach drzwi zamykaj± siê niezauwa¿alnie i bez oporu. Parê paskali wystarczy, chodzi tylko o to zeby smieci nie zasysa³o. Nic wiecej. Ty masz kilkaset m3 róznicy w natê¿eniu przep³ywu. Moim zdaniem za duzo. Mo¿e byæ tak ¿e wentylator nie wt³aczacza czystego powietrza, bo brakuje mu sprê¿u (ci¶nienie w kabinie przekracza max sprê¿ wentylatora). Masz charakterystykê tych wentylatorów gdzie¶?
 

Kamil1997 
Wys³any: 2019-11-04, 19:59   
0
UP DOWN

Posty: 174
Sk±d: RSR
Woda na pod³ogê jest ka¿dorazowo. Plenum mam zrobione miêdzy belkami i reszta uszczelniona piank±. Dmuchaæ raczej z nie dmucha co najwy¿ej to nadci¶nienie wypycha tam odkurz w jednym miejscu z tego co zauwa¿y³em. Nadci¶nienie spore bo potrafi³o mi pchaæ odkurz do pomieszczenia obok. Wentylator nadmuchowy S-VENT 12-12-900 230V
https://www.spirototaal.n...ecificaties.pdf
Ma wyci±gu zwyk³y osiowy https://allegro.pl/oferta/wentylator-osiowy-scienny-bvn-b6pam-400mm-5200m3-h-7436781089?utm_medium=app_share&utm_source=facebook&fbclid=IwAR1LCoUkabFzCYjlRuAsFBfxYgtpflmntd7O4yDFf2wizBErVMLBfdHt288

 

nitroosek
Wys³any: 2019-11-04, 23:26   
0
UP DOWN

Posty: 57
Jak kolega wy¿ej pisa³. Masz za s³aby odci±g. W zasadzie w ogóle go nie masz, bo te 5600 m3/h to jest przy ci¶nieniu 0 Pa (tak wychodzi z tego wykresu). Przy ci¶nieniu 150 Pa masz ledwo 800 m3/h a takie opory zrobisz byle filtrem (paint stopzdaje sie ma 25 Pa na ka¿dy metr kwadratowy i to jak jest nowy). Taki urok wentylatorów osiowych. Na nadmuchu masz promieniowy o du¿o wiêkszym sprê¿u, w efekcie t³oczysz do pomieszczenia du¿o wiêcej powietrza ni¿ usuwasz. St±d masz potworne nadci¶nienie, to powietrze próbuje uciekac czym sie tylko da, dlatego ci przet³acza do drugiego pomieszczenia, ale zanim ucieknie podnosi wszystkie dziady z wnêtrza kabiny gdziekolwiek one s±. Nie ma laminarnego przep³ywu tylko turbulencje. Niestety sama wielko¶æ max przep³ywu powietrza nie daje ¿adnej informacji o wentylatorze. Jak bym spróbowa³ prze¿uciæ promieniowy na odci±g albo do¿uciæ drugi taki sam na odci±g ¿eby jako¶ zbilansowaæ to powietrze w kabinie. Tylko tu znowu pamiêtaj ¿e do lakierów musi byæ Ex bo opary s± mieszanin± wybuchow±, a ty masz najtañsze wentylatory gdzie iskrz±cy silnik jest bezpo¶rednio przy wirniku. Nawet je¶li to nie p***e z hukiem, to szybko obro¶nie wentylator resztkami lakieru, je¶li nie bêdziesz tego odpowiednio filtrowa³.
 

Kamil1997 
Wys³any: 2019-11-05, 15:05   
0
UP DOWN

Posty: 174
Sk±d: RSR
Zamontuje na wyci±gu te¿ promieniowy 4000m3/h i wyregulujê to na regulatorze ¿eby by³o minimalne nadci¶nienie. Bo teraz muszê nadmuch prawie na zero skrêciæ. :sciana:
 

KK 
Wys³any: 2019-11-05, 23:25   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Moim zdaniem jeszcze ta blacha falowana to skupisko ¶mieci w tej fali. I jak odbija powietrze to wywala wszystko z jej ¶rodka. Chyba, ¿e tam zastosowa³e¶ jakie¶ uszczelki.
_________________

 
 

ursus1992
Wys³any: 2019-12-22, 12:21   
0
UP DOWN

Pomóg³: 3 razy
Posty: 228
witam, i rozwi±za³e¶ problem ?
 

Kamil1997 
Wys³any: 2019-12-28, 21:15   
0
UP DOWN

Posty: 174
Sk±d: RSR
Jedna opcja to powiêkszyæ plenum bo jednak 3m2 filtra to za ma³o :x: Lakieruj±c na samym wyci±gu automatycznie mam mniej wtr±ceñ. Wiadomo wentylacja nie jest tak efektywna jak przy nadmuchu ale co¶ za co¶ :cool: Tak¿e my¶lê ze takie minimum to plenum 2x5m ¿eby to jako¶ fajnie dzia³a³o co daje 10m2 filtra sufitowego.
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Warsztat

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group