Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
Przemo 
Wys³any: 2009-06-12, 18:24   Reklamacja lakieru
0
UP DOWN

Posty: 4
Sk±d: Kalwaria Zeb.
By³em w mieszalni Novola w Krakowie, panowie zrobili mi lakier z kodu nie patrz±c na klapkê (podobno tylko jedn± fiszkê mieli). Ucz±c siê na b³êdach porobi³em próbne natryski, bo ten lakier z kija mi ju¿ nie le¿a³. Po przy³o¿eniu fiszki do blachy by³em w szoku, okaza³o siê ¿e jaki¶ fiolet im wyszed³ zamiast b³êkitu, ma³o tego w s³oñcu okaza³o siê ¿e jest z³e ziarno zastosowane. Pojecha³em z reklamacj±, kolorysta (jeden z trzech) powiedzia³ ¿e lakier jest pora¿ka i nic z nim nie zrobi, ¿adne dobarwienie nie pomo¿e. Oczywi¶cie problem by³ z ustaleniem kto robi³ ten kolor. Na to wszystko przyszed³ Pan kierownik i stwierdzi³ ¿e ziarno jest ok, tylko odcieñ za ciemny dlatego ziarno jest tak podkre¶lone. Zrobili 50 rzekomo rozja¶nionego bia³ym, srebrnym i ¿ó³tym, bo za du¿o czerwieni by³o. Z kija wygl±da³o ca³kiem nie¼le, wiêc przerobili ca³e 6setek. Porobi³em znów próbne natryski i okaza³o siê ¿e ziarno nadal pora¿ka, a odcieñ ju¿ mniej czerwony, ale nadal nie ten, do tego blady siê zrobi³. Wiedzia³em ¿e nic ju¿ nie bêdzie z tego lakieru pojecha³em na drug± mieszalniê, wzi±³em 100 i porobi³em próbne natryski. Ziarno dobre odcieñ te¿ super. Problem pozostaje co zrobiæ ze starym lakierem, bo Panowie rozk³adaj± rêce ¿e to nie ich wina, bo robili z receptury, a producent odrzuci reklamacjê bo jest pewien swojej receptury. Powiedzcie mi jak dochodziæ swoich praw. Porobi³em fotki, które obrazuj± tylko ró¿nicê odcienia, ró¿nicê w ziarnie widaæ dopiero w s³oñcu pod k±tem.
Z lewej próbka z pierwszej mieszalni, a z prawej z drugiej.

 

mebArth 
Wys³any: 2009-06-12, 18:53   
0
UP DOWN

Pomóg³: 42 razy
Posty: 1794
Sk±d: Kraków
Zepsuli kolor i ¿±daj zwrotu kasiorki bo zrobni³es natrysk próbny. Jak nie oddadz± to pozostaje Ci osikac mieszalnie bo sie nie znaja na kolorystyce albo nie maja mo¿liwosci dobarwienia.
wg mnie jestes w plecy i nigdy tam juz nie mieszaj farby.

POdaj adres tej mieszalni dla potomnych ¿eby tam nie jechali.
_________________
Bart
 
 

baqo 
Wys³any: 2009-06-12, 19:06   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
Przemo napisa³/a:
Panowie rozk³adaj± rêce ¿e to nie ich wina, bo robili z receptury,
³adnie ciê robi± w bamboka :D :D :D
 
 

Przemo 
Wys³any: 2009-06-12, 19:56   
0
UP DOWN

Posty: 4
Sk±d: Kalwaria Zeb.
mebArth napisa³/a:
POdaj adres tej mieszalni dla potomnych ¿eby tam nie jechali.

mebArth przecie¿ ju¿ po wyborach, nie musisz prowadziæ ju¿ agitacji, a adresik naPiSzê jutro je¶li siê z nimi ostatecznie nie dogadam.
baqo napisa³/a:
³adnie ciê robi±

raczej nie ³adnie :nie:
 

No-limit
Wys³any: 2009-06-12, 20:42   
0
UP DOWN


Pomóg³: 34 razy
Posty: 1179
Przemo napisa³/a:
mebArth napisa³/a:
POdaj adres tej mieszalni dla potomnych ¿eby tam nie jechali.

mebArth przecie¿ ju¿ po wyborach, nie musisz prowadziæ ju¿ agitacji, a adresik naPiSzê jutro je¶li siê z nimi ostatecznie nie dogadam.
baqo napisa³/a:
³adnie ciê robi±

raczej nie ³adnie :nie:


Nie chce mi sie gadaæ. :cool:
 

gola 
Wys³any: 2009-06-12, 21:37   Re: Reklamacja lakieru
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 854
Przemo napisa³/a:
...Zrobili 50 rzekomo rozja¶nionego bia³ym, srebrnym i ¿ó³tym, bo za du¿o czerwieni by³o...

Nie wiem,kolorysta nie jestem,ale bardzo czesto sie w to bawie i z tego co piszesz,do skasowania czerwonego uzywa sie chyba zielonego.
Srebrnym uwydatnili i tak za grube ziarno,a bialym go utopili.
Najlepiej jak by sie wypowiedzial ktos z kolorystow,ale pisze,ze mu sie gadac nie chce ;)
Powiedz jeszcze,z jakiego mieszalnika dobrali ci ten drugi kolor?
wiec sprawdza sie chyba opinia,ze Novol to na calosciowki,z receptury ;)
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-06-13, 08:31   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1837
Sk±d: MODULAR - equipment
Przy poprawianiu odcienia receptury nie wolno u¿ywaæ innych kolorów i komponentów ni¿ te zawarte w recepturze ... Je¿eli lakier wydaje siê np. za ma³o czerwony a w recepturze go nie ma to mo¿e siê okazaæ ¿e ten efekt czerwieni wynika np z czerwonej per³y lub granatowego lauzuru o filoletowym kierunku. Dlatego dobarwianie lakierów na tzw "czuja i oko fachowca" bez dostêpu do czystych komponentów raczej siê nie udaje. Czasami jest to mo¿liwe przy solidach, ale przy lakierach zmienno optycznych mo¿na tylko pogorszyæ sprawê do takiego poziomu ¿e nawet cieniowanie nie pomo¿e !

Ogólnie ! W ludzkim oku znajduj± siê receptory koloru ( test Ishara ) odopowiadaj±ce za widzenie tzw. kolorów podstawowych ¯ó³tego, Niebieskiego, Czerwonego ... oraz dwóch skrajno¶ci czyli braku koloru jakim jest Bia³y i Czarny. Jedni maj± je wykszta³cone lepiej ( sprawa genetyczna ) inni gorzej ! Dlatego czasami kliient widzi ró¿nicê, a lakiernik z do¶wiadczeniem NIE ! Uszkodzenie takiej plamki to choroba Daltonizmu i wtedy taka osoba nie widzi jednej, lub kilku barw !
Oko mo¿na nieznacznie wyszkoloiæ, ale cech wrodzonych nie da siê ju¿ zmieniæ. Natomiast wiedza o teorii kolorystyki jest bardzo przydatna w lakiernictwie i wiele wyja¶nia pozwalaj±c na szybkie i w miarê celne korekty barw !
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
  
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-06-13, 08:40   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1837
Sk±d: MODULAR - equipment
http://oko.info.pl/index.php?body=4303 - DUALIZM OKA ... artyku³ dla tych co s± zainteresowani kwesti± widzenie i nie widzenia barw !
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

bachus 
Wys³any: 2009-06-13, 08:59   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 127
Przemo upieraj sie przy swoim. Ja czesto robie w NOVOLu - jezeli cos nie pasuje bezwzglêdnie ¿±dam wymiany lub zwrotu kasy ... i musz± to uwzglêdnic. po to maja klapke i fiszki zeby nad tym posiedziec, jezeli nie maj± mozliwosci zrobienia jak trzeba - niech nie robi±. jak u mnie kolorysta podejrzewa lipe - robi minimaln± ilosc do natrysku. nieraz mia³em juz tak ze na kiju jest git, a po natrysku lipa ...

powodzonka - 3maj sie !
_________________
CUSTOM PAINT is better than ...
... just kidding :P
 

Przemo 
Wys³any: 2009-06-13, 10:30   
0
UP DOWN

Posty: 4
Sk±d: Kalwaria Zeb.
Dzwoni³em dzisiaj do mieszalni, niestety Pana kierownika nie zasta³em bêdzie dopiero w poniedzia³ek.
Dodam, ¿e mowa o lakierze do mitsu T79.
A Panowie domieszali do receptury na 500gr:
810: +15,5
271: +5,1
901: +15,5.
Efekt taki, ¿e odcieñ zrobi³ siê mleczny i md³y, a przy ¶wietle ziarno jeszcze bardziej to podkre¶la.

Dziêki koledzy za rady, mia³em odpu¶ciæ temat, bo wiêcej z tym zachodu ni¿ wart sam lakier, ale nie tylko o kasê siê rozchodzi, zasady te¿ siê licz±.
W poniedzia³ek bêdê rozmawia³ z kierownikiem, zobaczymy czy nadal bêdzie siê zas³ania³ producentem, czy we¼mie odpowiedzialno¶æ na siebie. Ciekawe jak z tego wybrnie, oczywi¶cie je¶li podejdzie do telefonu.
Pozdrawiam
 

ZENEK
Wys³any: 2009-06-13, 11:06   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 86
PROJEKTER - chyba nie do koñca masz racje z tym dobarwianiem bez dodawania pigmentów nie wchodz±cych do receptury.Do przerabiania koloru s³u¿y nam nasza wiedza na temat tego co posiadamy na mieszalnikach, kierunku d±¿enia koloru no i oczywi¶cie ko³o chromatyczne i jego sposób u¿ycia czyli zale¿no¶ci.Przez wiele lat pracy z kolorami jakbym mia³ nie przebarwiaæ innymi pigmentami ni¿ w recepturze to zapomnij!!Piszesz m±drze,ale nie na tym polega zycie kolorysty, juz kiedy¶ kto¶ napisa³,¿e kolor czerwony mo¿na ¶ciemniæ pomaranczowym, no chyba nie , poniewa¿ z ko³o chromatycznego wynika co¶ innego.Co do kolorów metalicznych i per³owych to wszystko zale¿y od odbicia i rozszczepienia ¶wiat³a.Co do odbioru koloru to ka¿dy z nas widzi inaczej, po drugie kolor równie¿ musi siê wysezonowaæ, po trzecie zawsze nasze oko widzi ró¿nicê na czyms ¶wie¿ym , po czwarte klient zawsze widzi ró¿nicê poprostu ma zakodowane ,¿e jego ukochany samochód by³ robiony.
 

berag1 
Wys³any: 2009-06-13, 11:15   
0
UP DOWN


Pomóg³: 7 razy
Posty: 266
ZENEK to co napisa³e¶ to niestety, ale szara rzeczywisto¶æ. Ka¿dy kto siê choæ trochê pobawi³ kolorami potwierdzi twoj± wypowied¼ w 100%(metameryzm nasz± zmor±).
 
 

baqo 
Wys³any: 2009-06-13, 12:49   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
berag1 napisa³/a:
(metameryzm nasz± zmor±).
a zw³aszcza jak przychodz± gara¿owce ,którym ¿al ¶ciska ,albo nie potrafi± cieniowaæ i musz± mieæ na kanta :D :D :D
 
 

pearlaga
Wys³any: 2009-06-13, 17:39   
0
UP DOWN


Posty: 50
ja to z garazowcami krotko
jak nie bierzesz podkladu w skali szarosci to nie zadaj odemnie gwarancji odcienia na kreche
co do lakieru bezb chyba zaczne tez tak dzialac bo wokolo wszyscy lakieruja zolciutkim glasuritem i im odcienie nie pasuja :)
_________________

 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-06-13, 20:06   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1837
Sk±d: MODULAR - equipment
@ZENEK - Czêsto bywa tak ¿e teoria technologi to jedno, a praktyka to co innego. W praktyce pojawiaj± siê drogi na skróty ( czasami bardzo skuteczne ) Równie¿ w stosowaniu poszczególnych materia³ów !

Na temat zakazu dodawania pigmentów z poza receptury przekaza³em wam informacjê z koncernu AKZO ( Sikkens ), oraz BASF ( Glasurit, RM ). Katoegorycznie zabraniaj± tego robiæ !

Co do tzw. sezonowania ! To nie spieram siê na upartego bo wiem, ¿e to zle¿y od warunków eksploatacji samochodu tj chemicznych i fizycznych osadów jakie na nim pozostaj±.... ale je¿eli masz na my¶li zmianê odcienia koloru na skutek dzia³ania promieni s³onecznych ... to pamiêtajcie ¿e pigmenty stosowane po 1990 roku s± na to odporne ! ( na UVA i UVB ) ... oczywi¶cie zdarzaj± siê pojedyncze wpadki ka¿dego koncernu samochodowego. Najwiêcej jak na razie zaliczy³ ich Fiat i PSA ( Peugeot i Citroen ) gdzie powstaj± zniszczenia stabilno¶ci pigmentu a nawet, wy¿ó³cenia lakieru bezbarwnego.

Co do metalików i pere³ ( lakierów z zawarto¶ci± minera³u górskiego o zdolno¶ciach pryzmatycznych - MIKA ) to rozumiem, ¿e masz na my¶li zjawisko FLIP - FLOP zmian odcienia koloru przy innym koncie padania ¶wiat³a ! Zgadzam siê ... ale na pewno wiesz ¿e jedynym sposobem tzw. "popchniêcia" np Flopu w kierunku w³a¶ciwej barwy jest zastosowanie per³y o odpowiednim odcieniu Z RECEPTURY LAKIERU !

Test Ishara na widzenie kolorów który powinien przej¶æ ka¿dy kolorysta - pozwala na zdobycie maksymalnie 115 pkt. ( cztery zbrudzone barwy - zielony ¿ó³ty czerwony niebieski ) maj± prawie identyczne odpowiedniki w uk³adzie - pasuj±cy idealnie, ró¿nica pó³ odcienia kierunkowego - zgodnego z ko³em barw - ró¿nica jednego odcienia i 1,5 odcienia itd. do siedmiu próbek. Za celny strza³ 3 pkt za prawie prawie 2 , za trochê zbli¿ony 1 za resztê 0. Uproszczona wersja to kó³eczka z kolorami i cyframi w te¶cie na PRAWO JAZDY lub na Komisji Wojskowej !

I .... okazuje siê ¿e osoby nie zwi±zane w ¿aden sposób z lakiernictwem i kolorystyk± zdobywaj± nawet 100 - 105 pkt. ... a lakiernicy i pracownicy mieszalni czasami 75 - 80 pkt. To nie znaczy ¿e siê na tym nie znaj± ! To tylko oznacza, ¿e to cecha wrodzona ! Nie zawsze klient zwraca wam uwagê bo siê przyp...a. Czasami po prostu to widzi ! ... a w wielu przypadkach ... tylko chce wymusiæ rabat .... i z tym siê zgadzam jako by³y kierownik serwisów lakierniczych ... niestety to jest nagminne !
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-06-13, 20:23   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1837
Sk±d: MODULAR - equipment
@ berag1 - Metameryzm to zjawisko powoduj±ce zmianê koloru pow³oki w zale¿no¶ci od rodzaju i koloru ¶wiat³a ! Pojawia siê np w przypadku gdy samochód lakierowany w akrylu jedno pow³okowym tzw. solid naprawiany jest dwuwarstwowym. I nawet po pokryciu zmatowanej pow³oki akrylu bezbarwnym mo¿e ( tj wystêpuje w 80 % przypadków ) pojawiæ siê to przedziwne zjawisko. W efekcie idealna naprawa np koloru czerwonego w ¶wietle dziennym, a nawet w jarzeniówka warsztatu.... po o¶wietleni ¶wiat³em sodowej latarni ulicznej o ¿ó³tej barwie wykazuje taki efekt ... samochód jest br±zowy, a lakierowane elementy pomarañczowe !!!!!!?

Zjawisko to raczej ( podkre¶lam RACZEJ - bo to wy jeste¶cie praktykami ! ) nie dotyczy lakierów metalizowanych i zmiennoptycznych. Kiedy¶ kto¶ napisa³ ¿e tak¿e baz wodnych ... w³a¶ciwie tak ale tylko dla tego ¿e materia³y bezbarwne klasy HS maj± ogromny wska¼nik neutralno¶ci ( s± bardzo bezbarwne ) i k³adzie siê je cienk± pow³ok±.

Sama ró¿nica odcienia wynikaj±ca z pigmentacji lakieru to zupe³nie inne zjawisko !

http://pl.wikipedia.org/wiki/Metameryzm - to dla bardzo zainteresowanych tym zjawiskiem !
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

ZENEK
Wys³any: 2009-06-13, 20:27   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 86
PROJEKTER nie zgadzam siê z Tob± w kwestii odporno¶ci pigmentów po 1990 roku przepisujesz sk±d¶ teoriê, ale praktyka jest inna.Nie wiem czy wiesz co to jest w naszym jêzyku "kredowanie"?kolory¶ci to wiedz± i na to nie ma regu³ki z ksi±¿ki, owszem kolory nie metaliczne od chyba 1998 roku s± lakierami dwusk³adnikowymi tzw.bazami i w tym wypadku nie ma kredowania.Wiesz pracowa³em na Sikkensie, R-M i nie stosowa³em sie do tego co mówi± tylko do w³asnego do¶wiadczenia.Flop w kolorze metalicznym bez per³y jak zmienisz? dodaj±c per³e sam sobie zaprzeczasz,pisz±c wcze¶niej o niestosowaniu innych pigmentów ni¿ w recepturze.Kolego ja mam lata praktyki a nie tylko such± teoriê. Mojê wiedzê staram siê przekazaæ innym prowadz±c szkolenia i jakos nie mam prob³emu z moimi "uczniami".Kilkana¶cie lat temu zaproponowanomi pracê kolorysty w du¿ym koncernie na zachodzie, bez przeprowadzenia testu,doceniono moj± wiedzê praktyczn±.
 

baqo 
Wys³any: 2009-06-13, 20:33   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
ZENEK,
ZENEK napisa³/a:
Mojê wiedzê staram siê przekazaæ innym prowadz±c szkolenia
a gdzie¿ te szkolenia siê odbywaj±? mo¿e siê ju¿ spotkali¶my?
 
 

baqo 
Wys³any: 2009-06-13, 20:35   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
PROJEKTER napisa³/a:
jedynym sposobem tzw. "popchniêcia" np Flopu w kierunku w³a¶ciwej barwy jest zastosowanie per³y o odpowiednim odcieniu Z RECEPTURY LAKIERU !
przecie¿ napisa³ z receptury
ZENEK napisa³/a:
Flop w kolorze metalicznym bez per³y jak zmienisz? dodaj±c per³e sam sobie zaprzeczasz,pisz±c wcze¶niej o niestosowaniu innych pigmentów ni¿ w recepturze.
:D
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-06-13, 20:35   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1837
Sk±d: MODULAR - equipment
@zenek ! Spokojnie nikt nie podwa¿a twoich umiejêtno¶ci ani wiedzy ! Wymieniamy pogl±dy ¿eby inni którzy sobie to poczytaj± - byli m±drzejsi !

Kredowanie o którym piszesz to w³a¶nie taki przyk³ad wpadki koncernu np FIAT na modelach UNO, PUNTO, CC gdy czerwieñ ( solid ) robi³a siê ró¿owa, a granat szaroniebieski. I jest to zjawisko wytr±cenia bieli cynkowej wchodz±cej w sk³ad tej barwy ( w w³a¶ciwie jednego z komponentów ) przez promieniowanie UV - A. Masz racjê ! ....ale czy po odpolerowaniu kolor w³a¶ciwy wraca³ ? ... no wiem ¿e niestety na krótko ... ale jednak by³o widaæ ¿e to typowa wpadka dostawcy lakierów na liniê produkcyjn± !

To dopiero wyczyn wyja¶niæ to klientowi który kupi³ lakier i zap³aci³ za dobarwianie !
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-06-13, 20:51   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1837
Sk±d: MODULAR - equipment
Nie obronisz siê na forum internetowym LATAMI PRAKTYKI bo nie da siê tu tego dowie¶æ !
Ale nie w±tpiê w to ¿e je masz ... nie mam ¿adnych podstaw ¿eby to robiæ.

Zwracam jednak uwagê, ¿e twoja sugestia o stosowaniu do dobarwiania lakierów komponentów z poza receptury jest niezgodna z wszystkimi szkoleniami dla kolorystów w koncernach lakierniczych. Tam nikt z trenerów na to nie pozwoli ! Je¿eli praktyka pozwoli³a ci odkryæ jakie¶ sztuczki zawodowe pomocne w skutecznej pracy to tylko pozazdro¶ciæ ! Nie zapominaj jednak, ¿e to nie zmienia ogólnej zasady ! Nie wolno i ju¿ !

Co do teorii i praktyki ! musisz pamiêtaæ, ¿e pomiêdzy tymi elementami zdarzaj± siê odstêpstwa od regu³. Nikt nie wie czemu kto¶ na produkcji czego¶ nie dopilnowa³ ? Mo¿e kto¶ postanowi³ obni¿yæ koszty, lub po prostu producent zosta³ oszukany przez dostawcê lakierów na produkcjê ? Nie wiem ale ... to ¿e po 1990 roku wprowadzono nowe syntetyczne, i wycofano mineralne pigmenty z bran¿y chemicznej dla motoryzacji i przemys³u transportowego ( wagony, samoloty, autobusy ) jest ju¿ historycznym faktem ... sprawd¼ jak mi nie wierzysz ! ... ale mo¿e kto¶ ich u¿ywa wbrew ogólnym trendom ?
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
  
 

baqo 
Wys³any: 2009-06-13, 20:54   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
PROJEKTER napisa³/a:
Kredowanie o którym piszesz to w³a¶nie taki przyk³ad wpadki koncernu np FIAT
wszystkie kredowa³y,a czerwone golfy,toyoty itd.itd.auta w tych lakierach niemal¿e siê ju¿ nie trafiaj±.najwiêcej czarne ,srebrne.oczywi¶cie jak uni to w bazie :tak:
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-06-13, 21:03   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1837
Sk±d: MODULAR - equipment
@baqo ! to to samo zjawisko tylko ¿e ty jako praktyk masz znacznie wiêcej namacalnych przyk³adów na to dlaczego szukano nowych rozwi±zañ i najpierw zmieniono pigmenty pó¼niej - substancje b³onotwórcze... a niektórzy ¿eby nie pogarszaæ sytuacji przeszli w produkcji samochodów na lakiery dwuwarstwowe i czerwone czarne granatowe lakieruj± dwupow³okowo ....

ALE ? zastanawiali¶cie siê kiedy¶ czemu nie robi siê tak z bia³ym kolorem ? To w wiêkszo¶ci koncernów nadal solid na bieli cynkowej ! ( chyba poza Audi ?...choæ to informacje z 2006 roku )
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

ZENEK
Wys³any: 2009-06-13, 21:54   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 86
PROJEKTER - w roku 1996 chyba ,pamiêæ do dat nie ta, by³em na szkoleniu w Standoxie w W-wie i tam na szkoleniu pokazano nam kolor zrobiony na specjalne zamówienie , gdzie w sk³ad koloru wchodzi³y pigmenty mineralne, powoduj±ce zajefajny efekt.Wtedy 1 litr tego cuda kosztowa³ 30.ooo marek tak!!! a¿ sie wierzyc nie chcia³o, ale go¶ciu ,który zrobi³ ten kolor opatentowa³ go i oprócz niego jeszcze kilka i ma kasê a nazywa³ siê Martin Stamm.Pracowa³ w laboratorium w Wupertalu i to on mam mówi³,¿e je¶³i trzeba dodaæ co¶ z poza receptury to zrób to.A robilismy kolory bez receptur tylko w oparciu o ko³o chromatyczne i wiedzê posiadana na temat pigmentów.Na tym szkoleniu by³a tylko jedna kobieta i my sami faceci i wiesz co to ona nas pobi³a sw± wiedz±.Wiem,¿e do dzi¶ pracuje jako kolorysta.Je¶li mam jakie¶ w±tpliwo¶ci to zawsze mogê wykonaæ do niej telefon i pomimo,¿e nie pracuje na tej samej firmie co ja to zawsze poradzi.Ty za¶ masz teoriê wiêc mo¿e wyjasnisz z czego zbudowany jest xyrallik i jak± ma budowe optyczn±, jestem ciekaw gdzie znajdziesz na to odopowied¼.Zapytaj na forum czy wszyscy maja takie samo zdanie ,¿e nie wolno stosowaæ innych pigmentów ni¿ z receptury do przebarwiania?moze inni sie wypowiedz±.Chocby baqo, bo widzê,¿e cenisz jego wiedzê.
 

gola 
Wys³any: 2009-06-13, 22:35   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 854
ja staram sie unikac dobarwien spoza receptury,ale ogolnie stosuje ta technike.
 

baqo 
Wys³any: 2009-06-13, 22:43   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
ZENEK napisa³/a:
nie wolno stosowaæ innych pigmentów ni¿ z receptury do przebarwiania?moze inni sie wypowiedz±.Chocby baqo, bo widzê,¿e cenisz jego wiedzê.
jedyna broñ na kolor to cieniowanie i nikt mi nie powie ,¿e szybciej dorobi ni¿ ja wycieniujê,poza tym tylko cieniowanie jest 100% gwarancj± ¿e kolor pasuje. szkoda mi czasu na przebarwianie. jak to siê mówi czarne z bia³ym da siê wycieniowaæ :tak: co do akryli problem zanika ,kolory solid s± w baza + bezbarwny ,które te¿ siê ³atwo da wycieniowaæ
dziêkujê ;)
 
 

gola 
Wys³any: 2009-06-13, 22:50   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 854
tak @baqo,zgadzam sie z toba,ale jak kolor calkowicie ci nie siada a masz do polakierowania nowy zderzak np z tylu,to co?,blotniki cieniujesz?
W tym tygodniu lakierowalem audi TT z DP byly 2 przykladki,zaden odcien nie pasowal.Do polakierowania mialem obydwie strony,bez maski i klapy tyl.Co mialem wycieniowac,jak na maske i klape wejsc nie moglem?Musialem sie bawic z baza prawie 2 godziny.Zycie...
Poza tym,mowa o kolorze z tematu,a tym sie nie da wycieniowac.
 

baqo 
Wys³any: 2009-06-13, 23:06   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
gola napisa³/a:
a masz do polakierowania nowy zderzak np z tylu,to co?,
na zderzaki jest poprawka ,nie s± lakierowane tym samym lakierem co karoca,czêsto ró¿ni± siê odcieniem. .
gola napisa³/a:
Musialem sie bawic z baza prawie 2 godziny.Zycie...
i co ? wyszed³ kant??? ;)
 
 

gola 
Wys³any: 2009-06-13, 23:23   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 854
baqo napisa³/a:
na zderzaki jest poprawka ,nie s± lakierowane tym samym lakierem co karoca,czêsto ró¿ni± siê odcieniem...

lakier jest ten sam,tylko plastik zmienia odcien,ale mowa jest np o takim kolorze jak w temacie,tutaj poprawka ma sie nijak,trzeba sie pobawic z kolorem niestety.
baqo napisa³/a:
... i co ? wyszed³ kant??? ;)

wyszedl,nie bylo innego wyjscia ;)
 

ZENEK
Wys³any: 2009-06-13, 23:35   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 86
Panowie plastiki malowane s± tym samym lakierem co karoseria, ale niestety tutaj czas ogrywa rolê.By³em na linii w fabryce i widzia³em, lakier zrobiony wed³ug receptury ale na pomalowanie np. obudowy lusterek maja okrelsony czas to linia i tu nie ma jednej sztuki tylko kilkanascie i na pomalowanie maja kilka minut jada na dwie warstwy. A z drugiej strony plastik to co¶ co inaczej le¿y na aucie ma inne kszta³ty popatrzcie na zderzaki nissana na ¶rodku za³amka i mamy wra¿enie 2 inne kolory. to tylko takie moje spostrze¿enie.A ze zderzakami mozna sobie poradziæ choæby zabawa w odwracanie flopa.Gola masz racjê jak nic nie pasuje z wzorników to niestety zabawa, ale spróbuj zabawy z flopem.
 

baqo 
Wys³any: 2009-06-13, 23:56   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
Cytat:
Panowie plastiki malowane s± tym samym lakierem co karoseria, ale niestety tutaj czas ogrywa rolê
ale jest jeden problem z suszeniem tych zderzaków,bo u mnie w kabinie na 60-tce latem potrafi± siê odkszta³ciæ,a co dopiero mówiæ o 200 stopniach,gdzie w takiej temperaturze s± suszone karoce :nie: dlatego plastiki s± lakierowane osobno,bo by sp³ynê³y.
 
 

baqo 
Wys³any: 2009-06-14, 00:00   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
ZENEK napisa³/a:
Panowie plastiki malowane s± tym samym lakierem co karoseria,
gorzej jak na karoseriê przyjdzie nowa dostawa lakieru, a zderzak stara :nie:
 
 

baqo 
Wys³any: 2009-06-14, 00:14   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
gola napisa³/a:
Musialem sie bawic z baza prawie 2 godziny.Zycie...
to zabawa w rozpuchu, a gdzie woda? na kija nie sprawdzisz za wiele.parê kropli i natrysk,i natrysk. ha ha ha . jeden pigment rzadki ,drugi gêsty. oby kolory wchodzi³y i cieniowaæ :idea:
 
 

gola 
Wys³any: 2009-06-14, 06:23   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 854
baqo napisa³/a:
...to zabawa w rozpuchu, a gdzie woda? na kija nie sprawdzisz za wiele.parê kropli i natrysk,i natrysk. ha ha ha . jeden pigment rzadki ,drugi gêsty. oby kolory wchodzi³y i cieniowaæ :idea:

@baqo,konwencje DP tez ciezko na linijce porownac,nie oddaje tego co w rzeczywistosci,wiec pozostaja natryski probne.
To ze jeden pigment jest zadki,drugi gesty wcale mi nie przeszkadza,przyzwyczailem sie :D i wiem mniej wiecej jaka sile kracia maja pigmenty z tego systemu.
Nie wiem @baqo,ale z twoich slow wnioskuje,ze nigdy nie trafil ci sie naprawde zryty kolor przy ktorym nawet cieniowane nie wchodzi w gre i lakierujac nowy blotnik np przedni,to przy cieniowaniu drzwi (standard mysle) cieniujesz takze maske.
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-06-14, 08:37   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1837
Sk±d: MODULAR - equipment
@zenek ! Pisz±c o tym zasakakuj±cym efekcie kolorystycznym rozumiem ¿e my¶lisz o lakierze który przeczy g³ównej zasadzie ko³a barw i kierunkowi przenikania fal tj. ¿e zmiennoptyczno¶æ tego lakieru dawa³a efekt przej¶cia z czerwieni wprost do ciemnej zieleni z pominiêciem koloru po¶redniego ! Przyznajê ¿e efekt robi³ piorunuj±ce wra¿enie. Tak jak i matowy lakier opracowany dla Bundeswery do malowania czo³gów Leopard II - LAKIER SAMOMOASKUJ¡CY ! Poch³ania³ tak± d³ugo¶æ fali pasma barw niewidzialnych ( zjawisko têczy na niebie ) jaka by³agenerowana w jego okolicy. Zielony w lesie, czerwono br±zowy w li¶ciach jesieni±, ¿ó³ty na pla¿y ( oczywi¶cie w granicach mo¿liwo¶ci fizycznych - TEN CZO£G NIE ZNIKA£ - tylko siê upodabnia³ do otoczenia )

Nie ma nigdzie kompletnych informacji na temat takich cudów bo to rozwi±zania chronione nie tylko patentem ale te¿ tajemnic± handlow± ! Wiem jednak - sk±din±d - ¿e oba efekty uda³o siê osi±gn±æ stosuj±c do budowy koloru mikro kulki szklane o ró¿nych lazurowych barwach i ¶ciêtej p³aszczy¼nie z jednej strony ! ( podobnie jak w odblaskach na znakach drogowych - tylko ¿e tam to pe³ne kulki )
Super osi±gniêcie w lakierze o którym wspomnia³e¶ polega³o na tym ¿e efekt nie zanika³ po pokryciu go lakierem bezbarwnym ... a ka¿dym innym przypadku "odjechanego" efektu - TAK !

Jednak taki prze³omowe osi±gniêcia nie niszcz± g³ównej podstawowej zasada o któr± siê spieramy ( dodawania do koloru czego popadnie ¿eby tylko osi±gn±æ cel ! ) Mogê spytaæ na forum u¿ytkowników ... ale nie oto czy to robi± ( bo niektórzy pisz± ¿e robi± przedziwne rzeczy !!! ) tylko o to CZY TAK BYLI SZKOLENI PRZEZ PRODUCENTÓW TYCH LAKIERÓW ? bo to jest @ZENEK podstawa wymiany naszych postów. Napisa³em dwa raz i powtórzê trzeci NIE DODAJE SIÊ KOMPONENTÓW Z POZA RECEPTURY - zasada jest taka - NIGDY !!!

P.S poniewa¿ zas³aniasz siê wieloletni± praktyk± to informujê ciê ¿e .... JA ju¿ nie dobarwiam lakierów w mieszalniach - ASO ! ... a ty tak ( jak siê domy¶lam w sklepie z mieszalnikami ). ... A nie jak my¶lisz ¿e .... Ja tego NIGDY NIE ROBI£EM ! ... a ty tak ! .... Nie zapominaj o tym !
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-06-14, 09:04   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1837
Sk±d: MODULAR - equipment
@ ZENEK - Zainteresowa³e¶ mnie swoimi postami ... i trochê pogrzeba³em. Tak mocno to siê znowu nie narobi³em bo wszystko jest w ....... LAKIERWANKO.INFO ?????? .... i @ZENEK trochê mi podpad³e¶ !!! .... wygl±da na to ¿e uzna³e¶ P. Martina ze Standoxa za "Guru" w dziedzinie dobarwiania zamykaj±c siê na inne opinie. Przyjmij na chwilê ¿e on mo¿e siê myliæ, lub by¶ nieprecyzyjny w swych wypowiedziach. Ja go nie znam ... ale znam kilku innych wiod±cych kolorystów i trenerów z centrów szkoleniowych w Polsce i Europie !

poczytaj sobie uwa¿nie te posty : http://lakierowanko.info/viewtopic.php?t=543

a Ja ... teraz z wielkim przekonaniem powtórzê NIGDY NIE DODAJEMY KOMPONENTÓW Z POZA RECEPTURY ! ... a jeden Pan Martin mo¿e oczywi¶cie mieæ inne zdanie !
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

baqo 
Wys³any: 2009-06-14, 09:07   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
gola napisa³/a:
ze nigdy nie trafil ci sie naprawde zryty kolor przy ktorym nawet cieniowane nie wchodzi w gre i lakierujac nowy blotnik np przedni,to przy cieniowaniu drzwi (standard mysle) cieniujesz takze maske.
jak nie,a jak sie trafi to z pó³ dnia biegam :D a czy to b³otnik ,czy tylne lewe ,prawe drzwi .dochodz± i dwa elementy.
 
 

baqo 
Wys³any: 2009-06-14, 09:43   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
PROJEKTER napisa³/a:
poczytaj sobie uwa¿nie te posty : http://lakierowanko.info/viewtopic.php?t=543
zeniu pewnie ju¿ dawno to czyta³ :D to by³ dobry temat ,chyba najbardziej kolorowy z ca³ego forum :spoko:
 
 

ZENEK
Wys³any: 2009-06-14, 12:52   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 86
PROJEKTER - by³e¶ biedny jako kierownik serwisu musia³e¶ dorabiaæ kolory, ja znam wielu kierowików,ale oni przyjmuj± klientów, pilnuja pracy na serwisie, ale nigdy nie dorabiali lakierów od tego maj± ludzi lub lakierników.Niestety pomy³ka nie pracujê w sklepie, jako przedstawiciel jednego z koncernów lakierniczych przeprowadzam szkolenia na temat aplikacji i kolorystyki.W Polsce nie mamy szkoleñ robiomych przez producentów lakierów, przepraszam mamy NOVOLA. W naszym kraju s± tylko przedstawicieli tych koncernów i to oni robi± szkolenia.Je¶li piszesz to pisz dok³adnie.I nadal nie odpowiedzia³e¶ na moje pytania.
 

ZENEK
Wys³any: 2009-06-14, 13:16   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 86
PROJEKTER - odsy³asz mnie do postów , które sam pisa³em.By³o nas trzech spierajacych sie Piotr, Fifka i ja.Dochpodzi³o kilku a wielu nam kibicowa³o i z wieloma utrzymujê kontakt po dzieñ dzisiejszy.Tamto forum to by³o ciekawa historia, wielu z nas jest to zalogowanych pod innymi ksywami.Dziêki za przypomnienie dobrego starego forum.
 

berag1 
Wys³any: 2009-06-14, 20:58   
0
UP DOWN


Pomóg³: 7 razy
Posty: 266
PROJEKTER napisa³/a:
Napisa³em dwa raz i powtórzê trzeci NIE DODAJE SIÊ KOMPONENTÓW Z POZA RECEPTURY - zasada jest taka - NIGDY !!!

PROJEKTER napisa³/a:
JA ju¿ nie dobarwiam lakierów w mieszalniach

PROJEKTER napisa³/a:
Ja tego NIGDY NIE ROBI£EM !

Zasady s± po to aby je ³amaæ i takie jest ¿ycie, a w przypadku korygowania lakierów to konieczno¶æ.
 
 

berag1 
Wys³any: 2009-06-14, 21:16   
0
UP DOWN


Pomóg³: 7 razy
Posty: 266
PROJEKTER napisa³/a:
@ berag1 - Metameryzm to zjawisko powoduj±ce zmianê koloru pow³oki w zale¿no¶ci od rodzaju i koloru ¶wiat³a ! Pojawia siê np w przypadku gdy samochód lakierowany w akrylu jedno pow³okowym tzw. solid naprawiany jest dwuwarstwowym. I nawet po pokryciu zmatowanej pow³oki akrylu bezbarwnym mo¿e ( tj wystêpuje w 80 % przypadków ) pojawiæ siê to przedziwne zjawisko

Pojawia siê równie¿ gdy naprawiamy akryl jednowarstwowy akrylem jednowarstwowym korygowanym pigmentami spoza receptury. Paca z kolorami pozwala jednak po pewnym czasie wyeliminowaæ to zjawisko i u¶wiadamia jaki pigment mogê dolaæ spoza receptury tak ¿eby kolor w zale¿no¶ci od ró¿nych ¼róde³ o¶wietlenia wygl±da³ tak samo.
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-06-14, 21:48   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1837
Sk±d: MODULAR - equipment
WIDOCZNIE TYCH KTÓRYCH ZNASZ to nie kierownicy a PRACOWNICY BIUROWI Kierowanie du¿± lakierni± polega min. na szkoleniu podleg³ych pracowników i korygowaniu ich b³êdów WSZYSTKICH B£ÊDÓW to rola kierownika i szefa firmy .... bo technicy i szkoleniowcy nie znaj± specyfiki pracy firmy ( oraz opinii jak± po sobie zostawiaj± kiedy wyjad± ! ) ... a do obs³ugi klientów to SKARBIE zalogowany pod inn± ksywk± TO JEST PRACOWNIK BIURA OBS£UGI KLIENTA ! ... OJJJJJ ! Poza szkoleniem z kolorystyki to by siê troszkê przyda³o lizn±æ wiedzy z SYSTEMÓW ORGANIZACJI I ZARZ¡DZANI FIRM¡ np. LAKIERNI¡ SAMOCHODOW¡ ! ... i nie wyskakuj mi tu z BIEDACTWEM i takimi DOCINKAMI bo nie wiesz czy np. aktualnie mam w³asnej .....du¿ej albo ma³ej lakierni ?

Nie wiem jakie by³o TAMTE STARE FORUM ale ta dyskusja to raczej nie prowadzi³a do wspólnych wniosków tylko trwa³a w sporze !!! .... i w efekcie po dwóch latach trzeba by³o siê schowaæ za innym nick-iem ... CO JEST ? WSTYD ZA POGL¡DY ... z przed kilku lat ! SPECJALISTKO ?

aaaaaa ! ... i Powtórz to swoje pytanie @zenek ! bo jako¶ mi umknê³o w s³owotoku sformu³owañ ! dawaj .... zacznij udowadniaæ swoj± fachowo¶æ i lata praktyki ... i tak ju¿ siê zblamowa³ (a¶ ) (e¶).

I jeszcze dla @BERG ! ZASADY S¡ PO TO BY JE £AMAÆ ????? .... to jest twoja posrana rada dla przemo który za³o¿y³ ten temat ? ..... to znaczy co masz mu do powiedzenia ... we¼ siê ch³opaku dokszta³æ bo my na mieszalni dolewamy to co nam siê wydaje ... tak na oko !
.... to co mamy ¿eby tylko kolor pasowa³ !!! - zajefajna ... profesjonalne ... i takie .... uzasadniaj±ce wreszcie to foto które do³±czy³ z ekstremaln± ró¿nic± w kolorze ! BRAWO .... TAK SZKOLICIE TYCH NA MIESZALNIACH ? S± zasady i teoria kolorystyki to siê do niej stosuj.. a jak jeste¶ geniuszem to sformuj w³asne rewolucyjne zasady wbrew dotychczaowej nauce i wiedzy innych specjalistów ... zrób doktorat i walcz z zasadami !

i .... spokojna pro¶ba ! NIE WYRYWAJ ( matole - przepraszam !!! .... matole, matole, matole ) CYTATÓW Z KONTEKSTU JAK TO ZROBI£E¦ Z OSTATNIM bo w ca³o¶ci brzmi on ... A nie jak my¶lisz ( ¿e ) ... JA NIGDY TEGO NIE ROBI£EM !

W tych postach od was nie ma ani jednego s³owa porady i kropli fachowo¶ci ... tylko piedro³y ... a ja mam jedn± PRZEMO ... zasada i prawo nr 1. DOBARWIASZ SOBIE KOLOR - NIGDY .... NIGDY NIE U¯YWAJ¡ KOMPONENTÓW Z POZA RECEPTURY KOLORU !!!
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-06-14, 21:59   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1837
Sk±d: MODULAR - equipment
Nigdy nie spotka³em siê ze zjawiskiem metameryzmy przy dobarwianiu akryli jednowarstwowych ... ale ja jestem m±drzejszy bo ( s³ucham co mówi± naszkoleniach w ró¿nych firmach i jak ich teorie siê pokrywaj± tzn ¿e s± zasad± ) nie dolewa³em ( i nigdy na to nie pozwala³em ) komponentów z poza receptury !

... a jako projektant .... na myjni ka¿dej lakierni stosuje o¶wietlenie halogenowe w celu uwidocznienia rys po polerowaniu, oraz o¶wietlenie sodowe w celu uwidocznia ewentualnego zjawiska metameryzmu !

... ale jak siê wie czego siê szuka to siê te¿ wie jakie ¶rodki do tych poszukiwañ zastosowaæ ! ... ot tak .... 19 lat do¶wiadczenia zawodowego z czego 9 jako lakiernik i pracownik mieszalni ... a teraz projektujê i budujê i wyposa¿am min. lakiernie samochodowe.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

ZENEK
Wys³any: 2009-06-14, 22:09   
0
UP DOWN

Pomóg³: 1 raz
Posty: 86
PROJEKTER - Twoje wywody pozostawiam bez odpowiedzi.Sam wiem jak± mam p³eæ ,a mo¿e Ty jeste¶ kobiet±, bo w czêsci tak sugeruje Twoja wypowied¼, kobiety s± bardzo impulsywne tak jak Ty w swojej wypowiedzi.
 

PROJEKTER
Wys³any: 2009-06-15, 07:02   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1837
Sk±d: MODULAR - equipment
S£USZNIE ! bez twojej odpowiedzi przynajmniej jest z tego tematu jaka¶ konkluzja - nie rozwi±zuje ona problemu, ale jest dobr± rad± ... a tak to by³oby tylko zamieszanie i dalsze dowodzenie ¿e w kolorystyce nie ma zasad !

Jeszcze @zenek pozostaje temat INNEGO ODCIENIA NA ZDERZAKACH ! My¶lê ¿e wiem o co ci chodzi z t± krótk± relacj± z linii produkcyjnej ... i chyba bêdê musia³ siê z tob± zgodziæ.... Ale je¿eli mo¿esz to rozwiñ doprecyzuj i omów do koñca ten temat ... bo do tego miejsca nie ma jasno¶ci DLACZEGO kolor na zderzaku fabrycznym jest inny... a w przypadku lakierowania na lakierni i lakierowaniu b³otników - identyczny choæ to nadal ten sam kszta³t !
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

berag1 
Wys³any: 2009-06-15, 09:57   
0
UP DOWN


Pomóg³: 7 razy
Posty: 266
PROJEKTER napisa³/a:
W tych postach od was nie ma ani jednego s³owa porady i kropli fachowo¶ci ... tylko piedro³y ... a ja mam jedn± PRZEMO ... zasada i prawo nr 1. DOBARWIASZ SOBIE KOLOR - NIGDY .... NIGDY NIE U¯YWAJ¡ KOMPONENTÓW Z POZA RECEPTURY KOLORU !!!

porada z kropl± fachowo¶ci i mam nadziejê ¿e nie podpad³em ;)
Odno¶nie mojego cytatu to wysz³o to trochê niefortunnie, moja wpadka, ale to nie upowa¿nia pana Projekter do tego aby u¿ywaæ takich s³ów a nie innych, to ¶wiadczy tylko o panu, a ja nie zamierzam siê zni¿aæ do pana poziomu.
 
 

berag1 
Wys³any: 2009-06-15, 10:35   
0
UP DOWN


Pomóg³: 7 razy
Posty: 266
Mam tylko jedno pytanie do pana, panie Projekter - co z lakierem który z jednej firmy wychodzi z numeru a w innej nie bo brakuje mu w sk³adzie np. czerwonej per³y? Czy mogê sobie jej dolaæ i zrobiæ ten lakier czy te¿ muszê wedle pana propagowanej i polecanej zasady jechaæ do konkurencji i zrobiæ ten lakier bo mi jej nie wolno dolaæ? I jeszcze jeden przyk³ad co zrobiæ z lakierem który w jednym systemie sk³ada sie z o¶miu pigmentów w tym 4 per³y(czerwona , fioletowa , niebieska i bia³a) a w systemie konkurencyjnym ten sam lakier sk³ada siê tylko z 4 pigmentów i i w sk³ad wchodzi jedna per³a bia³a? I co znowu jedziemy do konkurencji?
 
 

gola 
Wys³any: 2009-06-15, 11:54   
0
UP DOWN

Pomóg³: 23 razy
Posty: 854
PROJEKTER napisa³/a:
...DLACZEGO kolor na zderzaku fabrycznym jest inny... a w przypadku lakierowania na lakierni i lakierowaniu b³otników - identyczny choæ to nadal ten sam kszta³t !

nigdy nie jest identyczny,choc bys lakierowal zderzak na samochodzie.Na plastiku baza uklada sie inaczej jak na blasze.
 

berag1 
Wys³any: 2009-06-15, 20:02   
0
UP DOWN


Pomóg³: 7 razy
Posty: 266
Przemo napisa³/a:
Problem pozostaje co zrobiæ ze starym lakierem, bo Panowie rozk³adaj± rêce ¿e to nie ich wina, bo robili z receptury, a producent odrzuci reklamacjê bo jest pewien swojej receptury.

Panowie z mieszalni po prostu wziêli sobie za bardzo do serca prawo,zasadê tak czêsto przytaczana przez pana Projektera, .¿e oto mamy wzorcowy przyk³ad tego jak popsuæ lakier.
Przemo napisa³/a:
ma³o tego w s³oñcu okaza³o siê ¿e jest z³e ziarno zastosowane

Wystarczy³o tylko podmieniæ ziarno na grubsze je¶li w sk³ad receptury wchodzi³o za drobne, albo na odwrót podmieniæ na drobniejsze je¶li w sk³ad receptury wchodzi³o za grube, pamiêtaj±c o tym ¿e drobne ziarna s± ja¶niejsze od grubszych na wprost a ciemniejsze pod k±tem i na odwrót grubsze ziarna ciemniejsze na wprost od drobniejszych a ja¶niejsze pod k±tem. O ile siê nie mylê to w sk³ad tego systemu mieszalniczego wchodz± ziarna o symbolach SB-810, SB-820,SB-830,SB840,SB850,SB-860,SB-870 i SB880, a wiêc jest ich a¿ 8 czyli mamy du¿e pole do popisu. Je¿eli ju¿ mamy w³a¶ciwe ziarno to jest spore pole do manewru.
Z tego co napisa³ Przemo wynika ¿e panowie na mieszalni potraktowali ten lakier bardzo drobnym ziarenkiem SB-810 czyli mogli w ten sposób rozja¶niæ go na wprost ale ¶ciemniæ pod k±tem, nastêpnie ¿ó³tym SB-271 wytr±caj±c go z fioletu jednocze¶nie brudz±c i na koniec dolali SB-901 bardzo drobnej bia³ej per³y powoduj±c, ¿e lakier zrobi³ siê md³y na wprost i pod katem i jednocze¶nie móg³ siê nieznacznie rozja¶niæ pod k±tem.
Panowie z mieszalni po zastosowani powy¿szej taktyki z góry byli skazani na niepowodzenie, a to dla tego ¿e ziarno w kolorze nie by³o w³a¶ciwe, a pó¼niejsze dzia³ania tylko jeszcze bardziej pogorszy³y sprawê.
Je¿eli mamy lakier z za drobnym ziarnem to mo¿na jeszcze go uratowaæ, natomiast je¿eli ziarno jest za grube to ju¿ nic siê nie da zrobiæ ze strony kolorysty poza tym ze mo¿na lakier odstawiæ i zrobiæ od pocz±tku.
I jeszcze jedno s³ówko tak ¿eby siê trochê poprzekomarzaæ to dopowiem jeszcze ¿e pracuje na kilku systemach tak ¿e mam okazje korygowania lakieru nie do¶æ ¿e pigmentami nie wchodz±cymi w sk³ad receptury to jeszcze z ró¿nych systemów i tak codziennie zale¿nie od aury po 30 d0 40 lakierów. My¶lê ze lakiernikom to odpowiada skoro s± tak zadowoleni ¿e przynosz± ma³e co nieco tak dla rozlu¼nienia w dowód wdziêczno¶ci za dobrze dorobiony lakier. :D :D :cool:
 
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materia³y

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga