Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
yogi
Wys³any: 2010-04-21, 20:04   Â³uszczcz±cy sie bezbarwny
0
UP DOWN


Posty: 25
Witam. To mój pierwszy post wiec proszê o wyrozumia³o¶æ.Ostatnio po myciu myjka ci¶nieniow± zacz±³ mi siê ³uszczyæ lakier bezbarwny, baza nadal siê trzyma. Co mo¿e byæ tego przyczyn± i co z tym zrobiæ :?: .
 

yogi
Wys³any: 2010-04-21, 20:06   
0
UP DOWN


Posty: 25
Dodam ¿e lakier schodzi na dachu :D
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2010-04-21, 22:12   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Kolego jedynie co mo¿na z tym zrobiæ ,to "zerwaæ" i od nowa polakierowaæ. Innego rozwi±zania nie ma. Bezbarwny odpada poniewa¿ albo jest "s³abej jako¶ci" (ostatnio jest moda lakierowania aut importowanych z zachodu na sprzeda¿ lakierami bezbarwnymi do drewna ,z powodu ich "atrakcyjnej ceny) ,lub mo¿e baza za bardzo by³a "przesuszona" zanim po³ozono bezbarwny itd. Pozdrawiam! :spoko:
 

yogi
Wys³any: 2010-04-21, 22:19   
0
UP DOWN


Posty: 25
Tzn. zedrzeæ bezbarwny zapodk³adowaæ i z powrotem baza i klar :?: .

Czyta³em na innym forum ¿e je¶li baza jest od innego producenta to tak¿e siê mo¿e ³uszczyæ.
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2010-04-21, 22:40   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Kolego najlepiej to "zjechaæ" to a¿ do podk³adu. Bierzesz "maszynke" z papierem tj. szlifierke i "jedziesz" wszystko tzn. ca³y dach. Pozdrawiam :spoko:
 

jacenty 741
Wys³any: 2010-04-22, 07:55   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Z t± ,,niekompatybilno¶ci±" lakierów ró¿nych producentów jest tak,¿e mo¿e byæ co¶ nie halo,ale nie musi.I z regu³y nie ma ¿adnych problemów.Ale waktycznie,czeka Ciê zrywanie ca³o¶ci.
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-04-22, 14:44   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
jacenty 741 napisa³/a:
Z t± ,,niekompatybilno¶ci±" lakierów ró¿nych producentów jest tak,¿e mo¿e byæ co¶ nie halo,ale nie musi.I z regu³y nie ma ¿adnych problemów.Ale waktycznie,czeka Ciê zrywanie ca³o¶ci.


... ale powiedz jacenty741 mogê u¿ywaæ bazy z jednej firmy, a bezbarwnego z innej ?
TAK ... Czy Nie ? ... Nie wymagam szczegó³ów tylko zdecydowanego stanowiska w lewo lub w prawo ... mo¿na albo, nie mo¿na .... taka prosta mêska rada dla amatora ?
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

jacenty 741
Wys³any: 2010-04-22, 15:52   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
A Tobie co siê porobi³o z g³ow±???Na ka¿dy forum wylewasz z siebie wiadra ¿ó³ci,szukasz konfrontacji,próbujesz zrobiæ te fora ¶ci¶le zamkniêt± enklaw± tylko dla wybitnych specjalistów,amatorzy to najwiêksz zaraza od czasu Hiszpanki! Jak nie walczysz gdzie indziej z frontem albo makautosem,to tutaj szukasz zaczepki ze mn±!Jeste¶ jak kogucik,co ka¿demu musi pokazaæ,kto tu ma jaja,a ja nie mam zamiaru zni¿aæ siê do tego poziomu dyskusji.Z ca³ym Dla Ciebie szacunkiem,jeste¶ z pewno¶ci± wybitnym specjalist± w swojej dziedzinie,niekwestionowanym liderem,i tak naprawdê to w³±czy³em teraz komputer,¿eby napisaæ uni¿on± pro¶bê do Ciebie o pomoc przy przeskoczeniu kilku urzêdniczych kruczków,aby móc zacz±c legaln± dzia³alno¶æ na wcze¶niejszej emeryturze.Ale Ty jeste¶ jak dr Jekyll i mr Hayd,nigdy nie wiadomo,kto w³a¶nie jest online.Jak Jekyl,to s± wywa¿one odpowiedzi,sporo porad,mo¿e z nutk± zarozumia³o¶ci,ale zawsze.Ale chyba ostatnio Hayd zat³uk³ Jekylla i zakopa³ za stodó³k±,bo a¿ przra¿aj±ca jest Twoja napastliwo¶æ i ci±g³e potrz±sanie grzebieniem .Przykro mi...Wracaj±c do Twojego przyjaznego pytania:to ja jestem amatorem,zajmuj± siê tym dopiero od kilku lat i tak u¿ywam takich zestawów,Profix-Dyna,Profix-PPG,co przyniesie klient...Nie mia³em z tego tytu³u jakich¶ wyj±tkowych problemów,mo¿e ich nie zauwa¿y³em,ale jestem w koñcu tylko amatorem,podobnie,jak zak³adaj±cy ten post.Mo¿e kiedy¶ powiem:g³upi by³em,¿e tak pisa³em,ale to jeszcze nie teraz.A swoj± drog±,to mo¿e pomo¿esz pytaj±cemu swoj± wiedz± (bez sarkazmu z mojej strony),zamiast skakaæ przy p³ocie i stroszyæ piórka?Bo widzisz,jak zabraknie tych pytaj±cych,przra¿onych Twoj± napastliwo¶ci±,to gdzie bêdziesz tak b³yszcza³?Przecie¿ nie do klientów,którzy zawitaj± do Twojej firmy,bo pójd± czym prêdzej do konkurencji.Nie chcesz pomagaæ? To zniknij...Proszê...
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-04-22, 16:15   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Ty ... a mo¿e odpowiesz po prostu na pytanie ... mo¿na czy nie mo¿na ? bo jak widzê polowa z was zaczyna krecisz siê w kolo prostych tematów i tworzyæ jakie¶ teorie ... odpowiedz na pytanie TAK alb NIE ?
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

jacenty 741
Wys³any: 2010-04-22, 16:22   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
A mo¿na byæ chamem bezkarnie opluwaj±cym ludzi?Mo¿na czy nie?Zdaniem 99% ludzi nie,jest to naganne,ale Ty udowadniasz,¿e mo¿na.Wiêc mo¿na.W gara¿u,robi±c dla siebie mo¿na.
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-04-22, 16:50   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Nie kwapisz siê do odpowiedzi to powiem tobie o co mi chodzi.

Sprawa jest prosta NIE MO¯NA ³±czyæ bazy i klaru z ró¿nych firm - nigdy. I widzisz to jest prosta odpowied¼ i prosta rada. Nikt ci nigdy nie powie ¿e doradzi³e¶ g³upio, nikt ci nigdy nie powie ¿e siê nie znasz i nikt nigdy nie wyzwie Ciebie za to , ¿e przyj±³ reklamacjê po twoich poradach. ... a to ci grozi jak napiszesz, ¿e mo¿na mieszaæ te systemy ... Widzisz to siê nazywa RZETELNA PORADA i nie ma znaczenia, czy malujesz rok czy piêæ czy tylko s³ysza³e¶ ¿e tak jest ... taka rada nikomu nie zaszkodzi.

...natomiast z twojego postu wynika ¿e mo¿na mieszaæ, ale nie zawsze i raczej nie ma problemów, ale mog± byæ ... Powiedz - Chcia³by¶ @jacenty741 ¿ebym JA ci udzieli³ takiej nic nie wnosz±cej odpowiedzi na twoje pytanie w sprawie formalno¶ci urzêdowych ? ... Kolego - to w³a¶nie brak zdecydowania i jednoznacznych sformu³owañ w poradach dla tych którzy prosz± o pomoc - powoduje takie spory na forach w ¶ród fachowców ... bo tak prawdê mówi±c .... dolewasz trochê utwardzacza do bazy i wymuszasz wi±zanie chemiczne pomiêdzy klarem i baz± dwóch ró¿nych firm ... ale to jest sztuczka .... a rada NIE MO¯NA I JU¯ ... to technologiczna odpowiedzialna i rzetelna rada dla fachowca i amatora

... ale dziêki za to wiadro pomyj z twojego postu ... wielkie dziêki @jacenty :spoko:
Przeczytaj sobie te posty zaczynaj±c od w³asnej rady :!:
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

jacenty 741
Wys³any: 2010-04-22, 17:02   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Nie ma mowy o pomyjach,mój ju¿ nie drogi przyjacielu.Wybiórczo widocznie czytasz posty,odczytuj±c tylko to,co pozwala Ci zadrzeæ znowu z kim¶ kota.Jako¶ umknê³oCi,¿e
jacenty 741 napisa³/a:
Z ca³ym Dla Ciebie szacunkiem,jeste¶ z pewno¶ci± wybitnym specjalist± w swojej dziedzinie,niekwestionowanym liderem,
to moje slowa,przed nikim nie kryjê,¿e nie lakierujê boeingów,a moja wiedza bierze siê z tego co wyczyta³em na tym forum,i konkurencyjnym,i z w³asnych prób i b³êdów.Stosowa³em zestawienia,o których pisa³em,i jako¶ nie mam z tego powodu reklamacji,a moim pierwszym lakierowanym samochodem by³a moja w³asna Vectra,¿eby nikomu nie zrobiæ przypadkowo krzywdy.Zestaw Profix+PPG,podk³ady (je¶li dobrze pamiêtam)IVAT reaktywny i novol w jakiej¶ taniej odmianie.Minê³o ju¿ 2 lata,widujê siê z ni± codziennie (bo ci±gle j± mam)i nic zdro¿nego siê nie wydarzy³o.Cud?Do ¿arliwych katolikównie nale¿ê,w niedziele lubiê co¶ porobiæ w gara¿u,wiêc to raczej nie cud.Jeszcze kilka takich zestawieñ siê odby³o,i jako¶ nikt mnie nie zlinczowa³ za fuszerkê,ba,nawet nie mia³em poprawki.
Nie mam zamiaru powielaæ tego,co dzieje siê na tamtym forum,bo,jak napisa³em,jest to obrzydliwe. :przytul:
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-04-22, 17:28   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Powiedz @jacenty ... rozumiesz o co chodzi czy nie ? Bo tu akurat sprawa jest banalnie prosta ... twoja rada jest nierzetelna ... a powinna byæ rzetelna.

jacenty 741 napisa³/a:
Z t± ,,niekompatybilno¶ci±" lakierów ró¿nych producentów jest tak,¿e mo¿e byæ co¶ nie halo,ale nie musi.I z regu³y nie ma ¿adnych problemów.Ale waktycznie,czeka Ciê zrywanie ca³o¶ci.


Co ty tu jeszcze wkrêcasz za teorie do tak banalnie prostej sprawy ? Jakie posty ja ma jeszcze czytaæ ? ... Przeczyta³em ten temat i nadzia³em siê na twoj± radê.

Widzisz b³±d który zrobi³e¶ czy nie widzisz ? ... Jak nie widzisz to spytaj o co mi chodzi a ja ci wyja¶niê ... a jak widzisz ... to wyprostuj i ju¿ ... bo teraz ... to ju¿ zaczynasz brn±æ w niebezpieczne technologicznie sformu³owania i z prostego niezdecydowania z twojej strony zaczyna siê formowaæ jakie¶ przekonanie poparte do¶wiadczeniem, ¿e jak mieszasz systemami to wszystko jest ok. Wyja¶nij wiêc zagadnienia

... i ³askawie powstrzymaj siê przed komentarzami osobistymi bo nie zauwa¿y³em ¿ebym gdziekolwiek napisa³ ci jak±¶ obelgê wiêc zastanów siê kto z nas na razie jest chamem ? ... i trzymaj siê tematu.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

crystal
Wys³any: 2010-04-22, 17:40   
0
UP DOWN


Pomóg³: 9 razy
Posty: 611
Czyli jak mieszalnia sprzedaje konwencjê IVAT, wodê DUPONT i klar DUPONT a chcê konwencjê i Duxona to lipa?
 

jacenty 741
Wys³any: 2010-04-22, 17:53   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
Ok,zwracam Ci honor i przepraszam,ale widzisz,by³em ¶wie¿o po lekturze postów z ....,i ci¶nienie by³o wysokie.A wiêc mo¿e nie chamstwo,ale ci±g³e d±¿enie do konfrontacji.Testosteron mamy wszyscy,jedni maj± go jednak za du¿o.I pewnie bêdziesz zaskoczony,ale spróbujê zastosowaæsiê do Twojej rady,chocia¿ bêdzie trudno,jako ¿e polubi³em ostatnio duxona,mam podk³ady i bezbarwny,a nie ma w pobli¿u mieszalnika.Zostaje mi Profix lub Dyna :/ Standox jest drogi,a w mieszalni w pobli¿u nawet baaaardzo drogi.
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-04-22, 19:00   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Posty z ... nie dotyczy³y ciebie w ¿aden sposób wiêc nie potrzebnie podnosisz sobie ci¶nienie :D . Konfrontacja to zestawienie pogl±dów i dopóki jest ono merytoryczne mo¿e byæ nawet z lekko podsinionym tonem wypowiedzi. Kiedy skoñcz± siê ju¿ merytoryczne argumenty a wszystkie dowody i fakty s± po twojej stronie pewnie skoñczy³by¶ wymiany pogl±dów i przesta³ byæ grzeczny ... bo na g³upotê pozostaje ju¿ tylko si³a ... a mój konflikt z Lackdoktorem / @makautosem i Frontem jest d³u¿szy ni¿ epoka lodowcowa.

Wracaj±c do tematu. Zak³adam, ¿e to baza konwencjonalna. Zrób tak. Popro¶ w mieszalni o karty charakterystyki produktów bazowych Profix i Dyna ( mo¿liwe ¿e s± na stronach www ) i postaraj siê o kartê bazy Duxona je¿eli jest ... bo przyznam ¿e nie znam tego systemu. Je¿eli nie ma bazy to zrób odwrotnie wyci±gnij karty lakieru bezbarwnego Profixa i Dyny. Porównaj sk³adniki. Jak baza Profixa i Duxona jest podobna to jest wielce prawdopodobne, ¿e bezbarwny bêdzie siê trzyma³ bazy. Tu jednak pamiêtaj ¿eby stosowaæ do klaru i bazy ten sam rozcieñczalnik. Jak siê znacz±co ró¿ni± ... to prêdzej czy pó¼niej problem "murowany". Rozwi±zaniem jest utwardzacz w bazie ( mikro ilo¶æ ) ale przy jasnych kolorach zmienia siê lekko odcieñ na ciemniejszy i baza schnie d³u¿ej .... ale za to ³atwiej j± równo po³o¿yæ bez cieni.
Przy ca³ych samochodach zalecam laæ utwardzacz do bazy ( nakrêtka na ka¿dy litr do rozcieñczalnik i dopiero do bazy ) nawet jak sk³ad chemiczny bazy jest podobny w systemie z którego pochodzi klar.

No có¿ ... pamiêtajcie jednak, ¿e to takie lakiernicze sztuczki. Je¿eli jest to mo¿liwe, a wymaga nawet odrobiny wysi³ku logistycznego ... lepiej mieæ klar, utwardzacz rozcieñczalnik i bazê z jednej firmy i systemu ... szczególnie jak to rozlegle malowanie.

Brak wi±zania chemicznego mo¿e siê nie ujawniæ przez rok, a nawet dwa ale wystarczy nag³y skok termiczny ... ciep³y samochód z gara¿u wyjedzie na 30 st. mróz i zacznie siê reakcja ... tym razem fizyczna .... bezbarwny siê skurczy i zacznie od³±czanie od bazy.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

jacenty 741
Wys³any: 2010-04-22, 19:14   
0
UP DOWN

Pomóg³: 39 razy
Posty: 1343
Sk±d: Maków Mazowiecki
No có¿,karty Duponta( w tym Duxone),Profixa i Novola mam na pulpiciei jest to jeden z najczê¶ciej otwieranych folderów.Duxona dosta³em od Nolimita :jachce: ,chocia¿ nie wypowiedzia³ siê w temacie m/m DX 1062/1064 :rozga: Pewnie ch³op jest urobiony...A mo¿e odpu¶ci³ sobie pomoc amatorszczykom...
 
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-04-22, 19:23   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Nie s±dzê ¿eby No-limit tak do tego podchodzi³. S± nicki na Forum maj±ce szacunek innych i takie za którym stoi kto¶ komu nie warto pomagaæ, lub udzielaæ informacji ... Amator czy fachowiec ... bez znaczenia jak siê zna dany problem i szanuje Nick.

Jak masz karty sprawd¼ substancje lotne w wykazie sk³adu chemicznego ... a jak to Dupont to jeszcze pobierz sobie kartê techniczn± bo oni na pocz±tku czêsto pisz± co¶ o substancji b³onotwórczej czyli np.

... material poliuretanowy modyfikowany ¿ywic± ... itd
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

glover
Wys³any: 2010-04-22, 22:18   
0
UP DOWN

Pomóg³: 7 razy
Posty: 303
@Projekter, w kartach technicznych nie podaj± takich dok³adnych informacji. Je¿eli ju¿, to jest co¶ o rodzaju ¿ywicy ale co to zmienia jak wszystkie klary s± na ¿ywicy akrylowej jako¶ tam modyfikowanej a nie wspomnê ju¿ o dodatkach, wiêc jak chcesz to porównaæ? W kartach bezpieczeñstwa jest trochê o sk³adnikach niebezpiecznych i tyle. To pewnie s± tajemnice firmy co tam nalali do ¶rodka. Trzeba rozpoznawaæ bojem ;P Wiadomo ¿e ka¿dy producent powie ¿e konkurencyjnego klaru nie mo¿na.

Tak dla przyk³adu z innej beczki.
Wczoraj dzwoni³em do producenta tynków i chcia³em siê zapytaæ czy mogê po³o¿yæ farbê akrylow± fasadow± Ceresita na ich tynk mineralny i dosta³em tak± odpowied¼ jakiej siê spodziewa³em ¿e nie zalecaj± a ju¿ na pewno nie bêdê mia³ gwarancji :D I tak siê niczym nie przejmujê bo ju¿ raz tak robi³em i jest OK a gwarancji i tak bym nie mia³ bo klej pod styropianem z innej firmy. Ale ¿eby go¶ciowi dopiec to zapyta³em czy jak bêdê mia³ na fakturze ¿e kupi³em ich tynk i farbê to uwzglêdni± reklamacjê jakby co? Nast±pi³a konsternacja i pad³a odpowied¼ ¿e... tak ale... oni bêd± sprawdzali. Ciekawe jak ^^
 

obcy_69
Wys³any: 2010-04-22, 23:13   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
PROJEKTER..lakieruje juz jakis czas i przyznam , ze nie zauwazylem negatywnego wplywu laczenia systemow.A mozna polaczyc ich kilka w calym procesie..zaczynajac od szpachli poprzez podklady , bazy, konczac na lakierach..Jezeli chodzi o utwardzacz do bazy...to dodaje do pierwszych warstw (do 30 %)..w przypadku slabokryjacych kolorow , gdy trzeba polozyc wiecej jak 2-3 warstwy, celem stabilizacji powloki bazowej.Fakt jakis czas temu (pare lat wstecz)...wystapil problem luszczenia sie klaru w moim regionie i to bez wzgledu na marke jaka sie lakierowalo, ale znikl tak samo jak sie pojawil. Byc moze wplyw mial rozpuszczalnik do bazy ktory to rozlewano w kilku mieszalniach a byl on prawdopodobnie z jednego zrodla.Ale sa to tylko moje przypuszczenia poniewaz ja pracowalem akurat na oryginalnych i udalo mi sie uniknac reklamacji.Czesto tez zdarzaly sie auta przywiezione zza miedzy wlasnie z takimi objawami.

Takze, jakbys wyjasnil doglebnie przeciwskazania co do laczenia systemow, bylbym wdzieczny..a mysle , ze nie tylko ja.
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-04-23, 11:37   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Trochê siê bêdê powtarza³ ... ale to konieczne :

1. Baza i klar w odró¿nieniu od pozosta³ych warstw pow³oki lakierniczej ma miedzy sob± wi±zanie chemiczne. Inne warstwy maj± wi±zania fizyczne czyli po prostu idealnie do siebie przylegaj± i po to w³a¶nie matuje siê powierzchnie a nie tak jak uwa¿a wielu lakierników ¿eby j± porysowaæ bo w rysy wnika podk³ad i lakier i siê trzyma. Tak¿e mitem jest ¿e matowanie pod bazê papierem 2000 lub 2500 spowoduje, ¿e ona odpadnie. Je¿eli ju¿ to tylko dlatego, ¿e taki papier czego¶ nie usun±³ i wcale taka powierzchnia nie jest równa.

@obcy_69 tu kryje siê cze¶æ odpowiedzi na twoje pytanie dlaczego mo¿na wymieniaæ dowolnie materia³y pomocnicze i stosowaæ dowolne firmy. Wi±zanie fizyczne powoduje ¿e zasadniczo sk³ad chemiczny nie ma znaczenia. Tu drobna uwaga niektóre materia³y zachowuj± siê tak ¿e wymagaj± izolacji ale to zapewne wiecie i nie ma to w tym aspekcie zwi±zku ze stosowaniem produktów od ró¿nych firm. Czyli grunt, podk³ada wype³niacz szpachlówka izolator mo¿e byæ z ro¿nych firm ... ale ju¿ utwardzacz, czy rozpuszczalnik powinien byæ od tego samego producenta co materia³. Wyj±tkiem jest poliester bo zawsze utwardza go nadtlenek, a barwnik np. czerwony dodawany jest tylko ¿eby by³o widaæ jak siê wymiesza³. Kolor utwardzacz do poliestru nie ma znaczenia to zawsze nadtlenk. Czasami mo¿na w meszaninach stosowaæ tzw. rozpuszczalnik uniwersalny bo substancje te s± w 100 % lotne i po wyschniêciu nie maj± wp³ywu na materia³.

Teraz baza i klar. Tu ju¿ wi±zanie nastêpuje chemicznie. To praktycznie po wyschniêciu i utwardzeniu jedna warstwa i dlatego nie wolno przesuszyæ bazy, przy aplikacji ¿eby mog³a nast±piæ penetracja, przy aplikacji lakieru bezbarwnego i kontrolowana reakcja chemiczna miêdzy tymi produktami.

Przesuszenie bazy to pierwsza przyczyna ³uszczenia.

Je¿eli jednak baza jest z jednej firmy, a klar z innej i s± to produkty o ró¿nej budowie chemicznej to pomiêdzy klarem i baz± nie nast±pi wi±zanie chemiczne i pojawi siê ³uszczenie.

To drugi powód ³uszczenia siê klaru

Kwestia rozcieñczalnika. Je¿eli to nie jest nitro ( aceton zamyka pow³okê zewnêtrzn± bardzo szybo i taka baza zachowuje siê jak mocno przesuszona - czyli ³uszczenie ) tylko np rozcieñczalnik uniwersalny akrylowy z innej firmy to mo¿na go u¿yæ bez ryzyka wyst±pienie problemow bo to w 100 % lotna substancja. Rozcieñczalnik ma wiêc niewielki wp³yw na ³uszczenie siê klaru z bazy ( poza nitro ) Ale ju¿ zmiana utwardzacza na taki z innej firmy dodawanego do klaru, a nawet rozcieñczalnika do klaru mo¿e wywo³aæ problem i to nie tylko z przyczepno¶ci± ale te¿ z po³yskiem schniêciem rozlewno¶ci± itp. Tu trzeba pamiêtaæ, ¿e producent umieszcza w poszczególnych sk³adnikach mieszaniny substancje modyfikuj±ce pow³okê i wszystkie one musz± siê po³±czyæ, aby uzyskany zosta³ zamierzony przez producenta efekt. Dlatego w klarze nie zalecam mieszania sk³adników pomimo powszechnej partyzanckiej praktyki wielu lakierni.

Brak uwidocznionych problemów ze zjawiskiem ³uszczenia siê przy stosowaniu ro¿nych produktów mo¿e byæ nastêpstwem szczê¶liwego zbiegu okoliczno¶ci bo przez przypadek maj± one zbli¿on± budowê jak ich odpowiedniki w oryginalnym systemie.

Dlatego tak wa¿nie jest ¶wiadome wybieranie produktów i porównanie lotnych czê¶ci wskazanych w karcie charakterystyki produktu, lub w karcie technicznej - choæ tu to s± tylko mikro informacje. Na 100 % nie daje to gwarancji, ale na 95 % ju¿ tak ... tym bardziej, ¿e niektórzy z was nie zg³aszaj± problemu choæ mieszaj± w systemach ro¿nych firm, a inni zaliczaj± wpadkê ju¿ przy pierwszej próbie takiej swobody technologicznej. Wiêkszo¶æ produktów renomowanych koncernów ma podobny sk³ad lotnych substancji chemicznych ... ale te mniej znane maj± wiêksz± swobodê formowania produktu z ro¿nych zwi±zków i substancji chemicznych ... i tu absurdalnie ... czêsto jest to zalet± bo agresywne zwi±zki chemiczne wnikaj± w bazê ... choæ nie powinny i wi±¿± siê chemicznie ... choæ z zasady technologicznej nie powinny.
... ale technologia jest ustalona sztywno ... a reakcje chemiczne substancji s± niekontrolowane.

Trzecim powodem problemów z ³uszczeniem siê klaru jest wada samego produktu.

Z regu³y zbytnia absorpcja wilgoci w trakcie procesu stabilizacji ( py³osucho¶æ ) W takim przypadku wilgoæ z powietrza wnika do pow³oki bazowej bo jest ona aktywna i zamykana jest przez warstwê formuj±cej siê na lakierze bezbarwnym politury. Po odparowaniu wszystkich lotnych zwi±zków chemicznych na skutek ró¿nicy temperatury wilgoæ zmienia siê w gaz, a ten powoduje roz³±czenie pow³ok które nigdy nie po³±czy³y siê wi±zaniem chemicznym. Ten problem jest jednak dwojaki. Mo¿e to byæ wada produktu, ale mo¿e to te¿ byæ wada aplikacji np. w gara¿u w ciep³y deszczowy dzieñ. I dlatego warsztaty z kabin± i mieszalnikiem nie zg³aszaj± problemu, a u¿ytkownik lakieru bez kabiny zalicza wpadkê na tym samym produkcie.

Ostatnia sprawa to utwardzacz w bazie.

Przykro mi Obcy_69 ale nie dodaje siê utwardzacza do bazy .... nigdy i pod zadnym pozorem ... a ju¿ na pewno nie 30 % ... tu sprostowanie z praktyki ... Nikt mi tego nie zabroni przecie¿ to moja baza i mój utwardzacz i mój zak³ad ;) ... ale to b³±d technologiczny .... choæ ... faktycznie 2 - 3 % utwardzacza powoduje wymuszenie wi±zania chemicznego bo utwardzacz to tylko w czê¶ci substancje lotne. Cze¶æ pozostaje w pow³oce jako jej sk³adnik ... i druga sztuczka to 20 % utwardzacza w bazie do bezpo¶redniego malowania plastiku bez pzp i klaru ... ale to sztuczki - nie technologia a ta jasno zabrania stosowania bazy i utwardzacza jako jednej mieszaniny.

uffff - mia³o byæ wyja¶nienie wyszed³ z tego elaborat :fiu:

Podsumowanie jest takie :

A. Nigdy nie stosujemy bazy i lakieru bezbarwnego, oraz jego sk³adników z ró¿nych firm, a nawet z ro¿nych systemów jednej firmy.

B. Nigdy nie przesuszamy bazy przed lakierowaniem klarem ( dzi¶ baza jutro klar )

C. Nigdy nie lakierujemy w gara¿u jak jest parno lub zimno ( poni¿ej 5 st. C )

D. Nigdy nie dolewamy utwardzacza do bazy ( ... ale tu z puszczeniem oczka ;) )

C. .... i na koniec nie wiem jak siê te zalecenia maj± do bazy wodorozcieñczalnej i
klaru z ro¿nych firm. Oczywi¶cie oficjalnie nie wolno mieszaæ systemów. Jak jest w praktyce NIE WIEM. ... uwa¿am ( ale to moja opinia ) ¿e nie mo¿na bo jednak ka¿dy system lakierów wodorozcieñczalnych to zupe³nie inny produkt np Dupont CRONAX to .... poliuretan ..., a np. Glasurit R90 to zawiesina alkoholowa. Jednak czy po ca³kowitym wyschniêciu bazy nastêpuje miêdzy ni± a klarem reakcja chemiczna to nie wiem ... podej¿ewam ¿e to wi±zanie fizyczne przez przyleganie a nie reakcjê sk³adników :x: ... ale nie wiem na pewno ! Sprawdzê w jakim¶ wiarygodnym ¼ródle i odpowiem za jaki¶ czas.

Na koniec te lakier co jaki¶ czas temu powszechnie odpada³ ... czy to przypadkiem nie STANDOX oferowany tak¿e przez DUPONTA ? ... to by³ g³o¶na sprawa wady produktu i uznano wiêkszo¶æ reklamacji ... nikt jednak nie wyja¶ni³ autorytatywnie co siê sta³o ... ka¿dy tylko plotkowa³ ... ale klar wycofano ... pytanie tylko GDZIE ?.... bo na pewno nie do ¶cieku ^^

S± pytania, w±tpliwo¶ci w temacie ? - pytajcie ! ... jak wiem odpowiem, jak nie wiem sprawdzê u ¼ród³a.
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

lukas
Wys³any: 2010-04-23, 21:55   
0
UP DOWN


Pomóg³: 5 razy
Posty: 339
Przelecia³em "elaborat Projektera" i ca³kowicie sie zgadzam ¿e najlepiej wsio od jednego producenta ale...

Natomiast nie podoba mi siê ten fragment:

PROJEKTER napisa³/a:
To drugi powód ³uszczenia siê klaru

Kwestia rozcieñczalnika. Je¿eli to nie jest nitro ( aceton zamyka pow³okê zewnêtrzn± bardzo szybo i taka baza zachowuje siê jak mocno przesuszona - czyli ³uszczenie ) tylko np rozcieñczalnik uniwersalny akrylowy z innej firmy to mo¿na go u¿yæ bez ryzyka wyst±pienie problemow bo to w 100 % lotna substancja. Rozcieñczalnik ma wiêc niewielki wp³yw na ³uszczenie siê klaru z bazy ( poza nitro ) Ale ju¿ zmiana utwardzacza na taki z innej firmy dodawanego do klaru, a nawet rozcieñczalnika do klaru mo¿e wywo³aæ problem i to nie tylko z przyczepno¶ci± ale te¿ z po³yskiem schniêciem rozlewno¶ci± itp


Moim zdaniem, zdecydowanie wiêkszy wp³yw na omawiany problem ma zastosowany rozcieñczalnik bazowy ni¿ ten w lakierze bezbarwnym. Ró¿ne rozcieñczalniki maj± ró¿ne czasy odparowania a to czas odparowania odpowiada za przesuszenie bazy lub nie. Je¿eli bêdzie ¼le dobrany rozcieñczalnik to mo¿emy doprowadziæ do "zat³uszczenia" powierzchni bazy woskami które w bazie odpowiadaj± za odpowiednie roz³o¿enie ziarna. Powszechnie jest to nazywane przesuszeniem. Je¿eli to nast±pi to jest du¿a szansa ¿e klar z³uszczy siê.

Zgadzam siê natomiast z drug± czê¶ci± cytatu, ¿e ¼le dobrany rozcieñczalnik do klaru mo¿e spowodowaæ problemy z rozlewno¶ci±, wi±zaniem a w konsekwencji np. matowieniem
 

obcy_69
Wys³any: 2010-04-23, 23:34   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
Ok PROJEKTER bardzo dobrze ..ze sie rozpisales.
Rozumiem...ze utwardzacz do szpachli mozemy mieszac ze szpachlowkami roznych producentow.Pozostale materialy jak najbardziej w systemie..Ale jeszcze sprawa rozpuszczalnika mnie nurtuje..Otoz jezeli zauwazam , ze rozpuszczalnik w systemie powiedzmy drugoligowym wykazuje problem mimo , ze jest przeznaczony wlasnie do niego..to czy mozna zastapic go takim z wyzszej polki..oczywiscie przeznaczonym do danego typu wyrobu ..czy tez bedzie kolidacja..??

Jeszcze jedna sprawa..jezeli kladziemy podklad w systemie mokro-mokro na to baza to jaki rodzaj polaczenia wtedy otrzymujemy?? .Mniemam ,ze chemiczny ...ale co wtedy, mozna mieszac system czy tez nie..??

Nie pamietam juz , nie mam tez czym poprzec..ale o dodawaniu utwardzacza do baz i to w takich ilosciach jak nadmienilem,mowa byla na szkoleniach chyba STANDOXA..
A dlaczego..Otoz jak juz pisalem mamy do czynienia ze slabo kryjacym kolorem i musimy polozyc wieksza niz normalnie ilosc warstw np, ponad 2-3..a co za tym idzie duzo grubsza powloke bazy.. I tutaj wlasnie pojawia sie problem , jak ustabilizowac ten nadmiar??. Bo nie ukrywajmy ale tak gruba powloka bazy pokryta klarem stwarza pozniejsze problemy.Stosowalem niejednokrotnie taki patent bez zadnych anomalii..Zaznaczam, ze utwardzacz dolewalem do pierwszych warstw , nastepne juz normalnie,sam rozpuszczalnik..

Zauwazylem tez, uczestniczac w szkoleniach na przestrzeni dwudziestu lat , ze technologie aplikacji materialow poszczegolnych producentow, niejednokrotnie odbiegaja od siebie ..ba nawet po jakims czasie zmieniane sa zdania co do technologii u jednego producenta. Stad tez konsternacja wielu lakiernikow. Ale warto poswiecic czas na forum i wyciagac wnioski.
 

obcy_69
Wys³any: 2010-04-23, 23:38   
0
UP DOWN

Pomóg³: 24 razy
Posty: 704
Ok PROJEKTER bardzo dobrze ..ze sie rozpisales.
Rozumiem...ze utwardzacz do szpachli mozemy mieszac ze szpachlowkami roznych producentow.Pozostale materialy jak najbardziej w systemie..Ale jeszcze sprawa rozpuszczalnika mnie nurtuje..Otoz jezeli zauwazam , ze rozpuszczalnik w systemie powiedzmy drugoligowym wykazuje problem mimo , ze jest przeznaczony wlasnie do niego..to czy mozna zastapic go takim z wyzszej polki oczywiscie do danego typu produktu...czy tez bedzie kolidacja..??

Jeszcze jedna sprawa..jezeli kladziemy podklad w systemie mokro-mokro na to baza ,to jaki rodzaj polaczenia wtedy otrzymujemy?? .Mniemam ,ze chemiczny ...ale co wtedy, mozna mieszac system czy tez nie..??

Nie pamietam juz , nie mam tez czym poprzec..ale o dodawaniu utwardzacza do baz i to w takich ilosciach jak nadmienilem,mowa byla na szkoleniach chyba STANDOXA..
A dlaczego..Otoz jak juz pisalem mamy do czynienia ze slabo kryjacym kolorem i musimy polozyc wieksza niz normalnie ilosc warstw np, ponad 2-3..a co za tym idzie duzo grubsza powloke bazy.. I tutaj wlasnie pojawia sie problem , jak ustabilizowac ten nadmiar??. Bo nie ukrywajmy ale tak gruba powloka bazy pokryta klarem stwarza pozniejsze problemy.Stosowalem niejednokrotnie taki patent bez zadnych anomalii..Zaznaczam, ze utwardzacz dolewalem do pierwszych warstw , nastepne juz normalnie,sam rozpuszczalnik..

Zauwazylem tez, uczestniczac w szkoleniach na przestrzeni dwudziestu lat , ze technologie aplikacji materialow poszczegolnych producentow, niejednokrotnie odbiegaja od siebie ..ba nawet po jakims czasie zmieniane sa zdania co do technologii u jednego producenta. Stad tez konsternacja wielu lakiernikow. Ale warto poswiecic czas na forum i wyciagac wnioski.
 

lakiernik175
Wys³any: 2010-05-24, 15:14   
0
UP DOWN

Posty: 5
A ja jeszcze zapytam co m±dre ksi±¿ki pisz± albo inaczej m±dre g³owy wiedz± o mieszaniu ze sob± baz ro¿nych producentów lub np. ³±czenie pigmentów systemu na osobówki z systemem na ciê¿arówki jednego producenta.Mówiê tu zarówno o mieszaniu w puszce kiedy zabraknie mi pigmentu jednego systemu lub producenta i lejê inny pigment, jak i o czêstej praktyce tania baza pod spód o podobnym odcieniu a na wierzch droga "idealnie" dobrana.
 

PROJEKTER
Wys³any: 2010-05-24, 15:56   
0
UP DOWN


Pomóg³: 15 razy
Posty: 1838
Sk±d: MODULAR - equipment
Du¿o tych pytañ wiêc postaram siê zwiê¼le :

lakiernik175 napisa³/a:
A ja jeszcze zapytam .... o mieszaniu w puszce kiedy zabraknie mi pigmentu jednego systemu lub producenta i lejê inny pigment, jak i o czêstej praktyce tania baza pod spód o podobnym odcieniu a na wierzch droga "idealnie" dobrana.


Pierwszego nie zalecam - czyli mieszania ro¿nych baz w jeden produkt do aplikacji.
Drugie czyli natrysk jednego systemu a na niego innego systemu nie wydaje siê k³opotliwy je¿eli to podobne systemu tj. oba na tym samym rozcieñczalniku organicznym ... bo ju¿ w systemach wodorozcieñczalnych absolutnie nie wolno tego robiæ tj. ani ich mieszaæ ze sob± ani pokrywaæ na wzajem jednej bazy inn± od innego producenta !

obcy_69 napisa³/a:
.... Nie pamietam juz , nie mam tez czym poprzec..ale o dodawaniu utwardzacza do baz i to w takich ilosciach jak nadmienilem,mowa byla na szkoleniach chyba STANDOXA..
A dlaczego..Otoz jak juz pisalem mamy do czynienia ze slabo kryjacym kolorem i musimy polozyc wieksza niz normalnie ilosc warstw np, ponad 2-3..a co za tym idzie duzo grubsza powloke bazy.. I tutaj wlasnie pojawia sie problem , jak ustabilizowac ten nadmiar??. Bo nie ukrywajmy ale tak gruba powloka bazy pokryta klarem stwarza pozniejsze problemy.Stosowalem niejednokrotnie taki patent bez zadnych anomalii..Zaznaczam, ze utwardzacz dolewalem do pierwszych warstw , nastepne juz normalnie,sam rozpuszczalnik..


No có¿ .... zasada jest taka ¿e nie dodaje siê utwardzacza do bazy ... nigdy ! to oczym pisa³em to sztuczki wynikaj±ce z praktyki a nie technologia. Przyznam ¿e to by³oby dziwne szkolenie gdyby którykolwiek technik zalecal tak± technolgiê dodawania utwardzacza do bazy :shock: .... chyba ¿e po prostu podzieli³ siê w³asnym do¶wiadczeniem czyli sztuczk±.
Materia³y bazowe organiczne nie reaguj± z utwardzaczami co najwy¿ej czê¶æ zawartego w nich rozcieñczalnika ... wiêc ich stabilizacja utwardzaczem ... jest niecelowa ! - delikatnie rzecz ujmuj±c.


lukas napisa³/a:
Przelecia³em "elaborat Projektera" i ca³kowicie sie zgadzam ¿e najlepiej wsio od jednego producenta ale...

Natomiast nie podoba mi siê ten fragment:

PROJEKTER napisa³/a:
To drugi powód ³uszczenia siê klaru

Kwestia rozcieñczalnika. Je¿eli to nie jest nitro ( aceton zamyka pow³okê zewnêtrzn± bardzo szybo i taka baza zachowuje siê jak mocno przesuszona - czyli ³uszczenie ) tylko np rozcieñczalnik uniwersalny akrylowy z innej firmy to mo¿na go u¿yæ bez ryzyka wyst±pienie problemow bo to w 100 % lotna substancja. Rozcieñczalnik ma wiêc niewielki wp³yw na ³uszczenie siê klaru z bazy ( poza nitro ) Ale ju¿ zmiana utwardzacza na taki z innej firmy dodawanego do klaru, a nawet rozcieñczalnika do klaru mo¿e wywo³aæ problem i to nie tylko z przyczepno¶ci± ale te¿ z po³yskiem schniêciem rozlewno¶ci± itp


Moim zdaniem, zdecydowanie wiêkszy wp³yw na omawiany problem ma zastosowany rozcieñczalnik bazowy ni¿ ten w lakierze bezbarwnym. Ró¿ne rozcieñczalniki maj± ró¿ne czasy odparowania a to czas odparowania odpowiada za przesuszenie bazy lub nie. Je¿eli bêdzie ¼le dobrany rozcieñczalnik to mo¿emy doprowadziæ do "zat³uszczenia" powierzchni bazy woskami które w bazie odpowiadaj± za odpowiednie roz³o¿enie ziarna. Powszechnie jest to nazywane przesuszeniem. Je¿eli to nast±pi to jest du¿a szansa ¿e klar z³uszczy siê.


Przesuszenie bazy czyli powstanie na jej powierzchni politury i ca³kowite odparowanie czê¶ci lotnych dotyczy ROZPUSZCZALNIKÓW ... czyli substancji i materia³ów zawartych ju¿ w opakowaniu producenta - w materiale bazowym. ROZCIEÑCZALNIK natomiast ma za zadanie uzyskanie odpowiedniej lepko¶ci roboczej i najpro¶ciej rzecz ujmuj±c musi byæ obojêtny. Gdy jest aktywny ( np nitro , aceton ) to ³±czy siê z innymi sk³adnikami lotnymi i paruj±c niszczy pow³okê ... ¯eby pokryæ bazê klarem to ta musi byæ stabilna co oznacza ¿e odparowa³ z niej dodany rozcieñczalnik, ale jest nadal aktywna chemicznie bo LZO w niej zawarte jeszcze nie odparowa³y gdy odparuj± ... a na bazê pójdzie bezbarwny to ten siê z³uszczy.

Gdy naprawiamy samochód zgodnie z technologi± producenta to czekamy okre¶lony czas na odparowanie rozcieñczalnika i aplikujemy bezbarwny. Skoro rozcieñczalnik ju¿ wyparowa³ z bazy nie mo¿e mieæ ¿adnego wp³ywu na dalszy przebieg reakcji ... a w klarze jest on nadal ... i gdy to rozcieñczalnik aktywny np nitro albo aceton to uniemo¿liwi on ³±czenie chemiczne i prawid³owe przyleganie klaru do bazy ... nast±pi ³uszczenie.

Dlatego rodzaj rozcieñczalnika w bazie ma mniejsze znaczenie ( poza rozcieñczalnikami aktywnymi bo te to wróg ) dla zjawiska ³uszczenia, ni¿ rodzaj rozcieñczalnika w klarze ... i jak dobrze rozumiem tej tezy dotyczy³a twoja uwaga @luks ?
_________________
Chcesz wiedzieæ wiêcej ? ... projekter@projekter.pl
 

lakiernik175
Wys³any: 2010-05-24, 17:04   
0
UP DOWN

Posty: 5
A co takiego ró¿nego jest np. w bazie autokoloru 2K a bazie 2K turbo plus?Mog± siê "pogry¼æ"???. Muszê powiedzieæ ¿e od d³u¿szego czasu mieszam ró¿ne bazy ze sob±.Pracowa³em kiedy¶ pare lat w mieszalni jako kolorysta od siedmiu lat zajmujê siê lakiernictwem i przez te lata nie by³o tygodnia abym nie miesza³ ro¿nych firm ze sob±.Czasami nawet wlejê kilka kropel akrylu do bazy aby dobarwiæ.Nieraz idzie pól na pó³ bazy dwóch ró¿nych firm.Kiedy¶ kumpel przechodzi³ na wodê i w spadku da³ mi dwa pud³a baz ,resztek ,oko³o 100 puszek. By³o tam wszystko Dyna ,Lesonal,PPG, Standox,R-M,Autocolor.Pozosta³o mi oko³o 20 puszek.Kombinacji po³±czeñ odtworzyæ nie zdo³am. Nikt mi jeszcze nie wróci³ z reklamacj±.Wiem które to samochody bo je¿d¿± nimi ludzie z mojego miasta i ogl±dam je gdy mogê.Niektóre byly handlarzy i posz³y w Polskê. Wiem tak¿e bo widzia³em na zapleczu w dwóch pobliskich mieszalniach jak kolory¶ci nie maj±c na mieszalniku jakiegos mixa wal± podobny z innego mieszalnika aby zast±piæ lub dobarwiæ.Jak siê siedzia³o w tym to siê widzia³o wszystko, tak¿e zastêpowane ¿ywice, rozcieñczalniki, mixy i utwardzacze.Tylko z jednym przypadkiem siê spotka³em gdy by³o nie tak.Dosta³em w sklepie przez pomy³kê utwardzacz od lakieru bezbarwnego VOC tej samej firmy i dola³em go do zwyk³ego HS-a.Dobrze ¿e to by³a ma³a zaprawka.Efekt: nie zd±¿y³em umyæ pistoletu a tu trzeba by³o polerowaæ.Nie by³o te¿ po³ysku ale po wypolerowaniu wszystko wróci³o do normy. Samochód przetrzyma³em jeszcze trzy dni.Sta³ na s³oñcu i nie matowia³o ju¿. S³ysza³em te¿ ¿e kumpel do akrylu R-M 4:1 wla³ tani utwardzacz który siê leje 2:1 w proporcji 4:1 i nie stwardnia³o.Ja sam la³em ten tani do R-Ma w proporcji prawid³owej 2:1 i by³o prawid³owo.Czasami czujê siê jak stary kucharz nad garami i póki nikogo nie czy¶ci sraka bêdê gotowa³ dalej swoj± zupê.
 

crystal
Wys³any: 2010-05-24, 18:47   
0
UP DOWN


Pomóg³: 9 razy
Posty: 611
Piêknie.
Dobrze ¿e fizycy j±drowi nie podchodz± tak do sprawy.
 

baqo 
Wys³any: 2010-05-24, 19:47   
0
UP DOWN

Pomóg³: 20 razy
Posty: 1553
Sk±d: ko³obrzeg
stosuj±c jedn± firmê wiesz gdzie szukaæ powsta³ego problemu,stosuj±c ró¿ne pretensje mo¿na mieæ tylko do siebie :idea:
 
 

Boni 
Wys³any: 2010-05-24, 23:11   
0
UP DOWN

Posty: 14
Sk±d: Grodzisk Maz.
crystal napisa³/a:
Piêknie.
Dobrze ¿e fizycy j±drowi nie podchodz± tak do sprawy.


No wiesz, tam te¿ trafiaj± siê mistrzowie beztroskiego pichcenia, s±dz±c po wypadkach przy j±drówce ;) W temacie, to ja siê nie znam w porównaniu, ale jednego nie kumam - po co bawiæ siê w zlewki i grzebanie w ¶ciekach z lakierni? ¯e to ma byæ taniej czy co¶? Ale w jakim sensie - nie lepiej po prostu kupiæ sobie w jakim¶ tanim systemie wszystko i mieæ mniej wiêcej pewno¶æ, ¿e zadzia³a, a jak nie dzia³a, to ¿e przynajmniej konkretnemu dostawcy mo¿na to na ³eb wylaæ? ;) No bo mieszanie elementów z drogiego i z taniego systemu, to ju¿ chyba jest dro¿sze ni¿ po prostu tani system, a mieszanie elementów ró¿nych tañszych systemów, no to w ogóle - po co? To chyba tylko o milimetr wy¿ej ni¿ "pomieszanie" z jakim¶ renolakiem czy innym poliuretanem do parkietów...
_________________
http://boni.smutek.pl/auto/
 

lakiernik175
Wys³any: 2010-05-26, 07:51   
0
UP DOWN

Posty: 5
Nie chodzi tu o tanio¶ci z po³±czenia drogiego z tanim.Jest wiele kolorów które na listwie wygl±daj± zupe³nie inaczej ni¿ po natrysku.Niektóre mieszalnie robi± natryski ale wiêksza czê¶æ kolorystów nawet nie wie jak przerobiæ dany kolor :sciana: .I tu przydaj± mi siê jak to mówisz "¶cieki i zlewki" choæ nimi nie s± bo to koñcówki baz z ostatniego pó³rocza.Je¿d¿enie do przeróbki do mieszalni odpada - marnowane nie tyle pieni±dze co czas który nie do¶æ ¿e jest tak cenny to ci±gle go ma³o.Kto zna temat to wie ¿e gotowymi lakierami(bazami) nie za bardzo mo¿na przerabiaæ bo przecie¿ w puszce jest ju¿ kilka do kilkunastu pigmentów, ziaren czy pere³,które po dolaniu mog± "ci±gn±æ " kolor w inn± stronê.Mia³bym doj¶cie do czystych pigmentów ale niestety taniej linii i chcia³bym nimi móc przerabiaæ kolory.St±d moje zadane pytanie "Czy siê nie pogryz±?".Ale tego chyba nikt nie wie.Mo¿e tylko z autopsji.
 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Pomoc dla amatorów

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group