Lakiernictwo samochodowe dla profesjonalistów i amatorów

Szukaj FAQ Album

Autor Wiadomość
cinac
Wysłany: 2010-12-04, 16:18   Farby na MDF-opinie za i przeciw
0
UP DOWN

Witam wszystkich forumowiczów

Jak wspomniałem w tremacie chciałbym żebyśćie podzielili sie doświadczeniami na temat farb na mdf jakich uzywacie itp.
Osobiśie sporo czasu malowałem farbami ICA ale odeszłem od tego ponieważ jeżeli chodzi o połyski w kolorze i nawet farby bezbarwne mają słabe właśiwości triksotropowe i spywają na pionowych powierzchniach np. frontów.Sprzedawca z ica powiedział że napewno źle maluję i żeby nie spywało trzeba kupić kolejny dodatek (których jest sporo...)
Kiedy zmieniłem farby na RENNER-a problem znikł dobre właściwości triksotropowe przy kolorach matowych natomiast przy połyskach troszke gorzej ale nie to co ICA.Jednak jest pewno ale kiedy poleruje połysk w kolorze RENNER-a pojawiają się małe dziurki jakby małe nakucia szpilką podobną rzecz zauwarzyłem na farbach ICA.Podejrzewam ze lakier dobrze nie odparował i nie nadawał się jeszcze do polerki czy tak?dodam że polerowałem po upływie doby.Dodam tylko ze w/w farby były poliuretanami.
Natomiast bardzo dobrą farbe jaką miałem przyjemnośc malować był AKZO NOBEL kolor połysk na bazie akrylu.Bardzo dobre właściwości triksotropowe dobrze się poleruje ale.. hmm cena:/.
Chciałbym żebyście podzielili się doświadczeniami na temat farb jakich uzywiecie do połysków , matów itp.

PROJEKTER
Wysłany: 2010-12-05, 22:05   
0
UP DOWN

Dziurki które ci pozostają to albo niedoszlifowany podkład ( to rzadziej ale się zdarza przy MDF ) albo gazowanie materiału pod warstwą nawierzchniową. W wielu lakierniach przy stolarniach lakiernicy nakładają warstwę na kanty, a potem na raz dwie, lub trzy "na gotowo" i sięgają po kolejną formatkę. To bardzo często spotykany sposób lakierowania. Niestety to co pod spodem parując rozrywa to co już się utwardza na wierzchu. Czas suszenia przed polerowaniem nie ma znaczenia. To błąd przy aplikacji ... lub problem z doborem rozcieńczalnika i utwardzacza do poliuretanu.

Jeżeli chodzi o lakiery nawierzchniowe w palecie RAL to polecam do MDFu specjalną emalię z linii przemysłowej DuPonta ... schnie błyskawicznie ... głęboki połysk ktory trwale utrzymuje się po polerowaniu. Tu jednak musisz wiedzieć ze linie przemysłowe zwane ogólnie poliuretanami w każdej firmie mają swoje typoszeregi i przeznaczenie. ICA o której wspominasz to firma identyfikowana z branżą stolarską ... jednak ich poliuretan to po prostu tania linia produktów przemysłowych.

TY nie potrzebujesz do lakierowania kolorami lakierów do drewna tylko właśnie przemysłowego poliuretanu. Tu masz do wyboru często, dwa lub, trzy takie produkty u jednego oferenta. Dlatego pomimo, że ukierunkowuje cię na DuPonta musisz wiedzieć , że także PPG i BASF mają bardzo ciekawe produkty które można nakładać na laminat lub podkład na MDFie. ( inne też , ale opisze o tych które jakoś tam znam )

Napisz do mnie e-mail podam ci namiary na dystrybutorów z tych koncernów i poproś wtedy o próbkę w konkretnym kolorze i jakąś prezentację w rożnych konfiguracjach dodatków.

Wiem, że oczekiwałeś konkretnego symbolu i nazwy firmy ... ale Ja ostatnio organizuję sporo lakierni formatek MDF i niestety nie udaje się użyć identycznej linii produktów z tymi samymi dodatkami. Wystarczy inny pistolet, lub dwustronne lakierowanie formatek i już jest konieczny inny produkt, lub utwardzacz.

zolwik 
Wysłany: 2010-12-06, 12:15   
0
UP DOWN

Podłącze się pod pytanie :

Ostatnio interesują mnie produkty do MDF
1)Fluger 1k
2)Optionall 2k

Pierwszy w rozmowie powiedział że wypas bez utwardzacza(katalizatora) ma porównywalną twardość do 2k, dodatkowo są podkłady do MDF.

Drugi wiadomo reklama dość duża Nie które produkty sprawdziłem , lecz brak w ofercie podkładu do MDF(niby można zastosować ich akrylowy).

cinac
Wysłany: 2010-12-08, 21:27   
0
UP DOWN

Wiatam

nie sądzę że dziurki o których wspominałem wcześniej są wina podkładu ponieważ małowałem MDF obustronnie lakierowony.podkładem zarzucone były tylko boki.natomiast strona MDF-u na którą była rzucona nawierznia była matowina papierem 360 szlifierką festool-a Rotex 150 na opcji szlifowania wykańczającego.Wczoraj pomalowałem kolejną próbke tą samą pastą i zauwarzyłem żę ów dziurki są już na wyschnientej powłoce poprostu po polerce są bardziej widoczne. podejrzewam że to może być wina katalizatora może coś z rozpuszczalnikem.? :/

endriu0477 
Wysłany: 2011-02-19, 13:52   
0
UP DOWN

mam pytanko maluje mdf farbami Ica przecieram mdf [ plaska powierzchnie] daje podklad ,przecieram ,daje 2 warstwy koloru przecieram [papier 600] klade lakier polysk schnie ok. doby przecieram [papier 1200] poleruje ,efekt extra tylko jedno ale-patrzac pod swiatlo z daleka widze na calej powierzchni takie malutkie faldy, jak u was to wychodzi i co z tym zrobic , czy to moze byc wina pistoletu POZDRAWIAM

PROJEKTER
Wysłany: 2011-02-21, 19:09   
0
UP DOWN

cinac napisał/a:
Wiatam

nie sądzę że dziurki o których wspominałem wcześniej są wina podkładu ponieważ małowałem MDF obustronnie lakierowony.podkładem zarzucone były tylko boki.natomiast strona MDF-u na którą była rzucona nawierznia była matowina papierem 360 szlifierką festool-a Rotex 150 na opcji szlifowania wykańczającego.Wczoraj pomalowałem kolejną próbke tą samą pastą i zauwarzyłem żę ów dziurki są już na wyschnientej powłoce poprostu po polerce są bardziej widoczne. podejrzewam że to może być wina katalizatora może coś z rozpuszczalnikem.? :/

Dziurki to wina niedoszlifowanego podkładu, lub gazowania powłoki. Nie ma innych przyczyn ! ... chyba, że mylisz ostre dziurki ze zeszlifowanymi oczkami. To już inna wada pokrycia i ma inne przyczyny. W twoim przypadku to albo podkład, albo rozczepianie podsuszonej powłoki przez wyparowujące z wnętrza LZO. lakieruj z warstwą przyczepną ... czyli pół warstwy cieniutko i kanty... przerwa ... pełna warstwa ... przerwa i druga pełna warstwa + kanty.

PROJEKTER
Wysłany: 2011-02-21, 19:13   
0
UP DOWN

endriu0477 napisał/a:
mam pytanko maluje mdf farbami Ica przecieram mdf [ plaska powierzchnie] daje podklad ,przecieram ,daje 2 warstwy koloru przecieram [papier 600] klade lakier polysk schnie ok. doby przecieram [papier 1200] poleruje ,efekt extra tylko jedno ale-patrzac pod swiatlo z daleka widze na calej powierzchni takie malutkie faldy, jak u was to wychodzi i co z tym zrobic , czy to moze byc wina pistoletu POZDRAWIAM

To tak trudne do zlikwidowania, że prawie nie możliwe. Trzy skuteczne rady.

Przecieraj na koniec podkład na kostce ręcznie papierem 800. Lakier kładź cienko i równomiernie bez obracania nadgarstka, przy końcach formatki. Nie puszczaj spustu przy końcu formatki. To może też być wina dyszy materiałowej tzn. zbyt dużej dyszy np 15 / 1,6 lub większej, ale tu ma też znaczenie jaki to pistolet, tu jednak dysza ma minimalny ( mikroskopijny wpływ na taki efekt ) chyba że duża dysza + nierównomierne nakładanie materiału wtedy wpływ na taki efekt jest większy.

Fajnie by było jakbyś miał formatki MDF po przejściu przez szlifierkę taśmową z czujnikiem nacisku, ale pewnie używasz płyt obustronnie laminowanych ? Te małe fale to problem wielu lakierni stolarskich. Do zniwelowania, ale nie do całkowitego usunięcia.

jabex
Wysłany: 2011-03-28, 21:58   
0
UP DOWN

A próbowaliście coś takiego jak izolant? Wcześniej malowałem lakierami z firmy ILVA do zakupu w firmie PAMA, miałem wiele problemów z kantami, teraz przeszłem na ICA i jest to lakier o wiele lepszy. Kanty mam zadowalające. też lakieruję dwustronny MDF, pierw szlifuję krawędz papierem 80 by stracić ewentualne ślady piły, potem papierem 320 by kanta była gładka i nie miała porów, na to kładę izolant i po wyschnięciu podkład najlepiej biały te bezbarwne nie dają tej gładkości i nie wypełniają tak porów. izolantu się nie szlifuje!
po wyszlifowaniu podkładu przychodzi malowanie i tu jest pewien sposób który podał mi facet w ICE, lakier nakładam na krawędz i tylko spruszoną mgiełkę i odstawiam na 15 min by lakier z żelował, dopiero potem maluję krawędz i płaszczyznę a po godzinie następną warstwę, mgiełkę dlatego że wtedy krawędz ma inną przyczepność i lakier tak nie spływa więc można nałożyć grubiej.

jabex
Wysłany: 2011-03-28, 22:08   
0
UP DOWN

Przy takim malowaniu warstwa lakieru jest grubsza i lepiej pokrywa pory.
Ważna jest też gęstość lakieru nie może być za rzadki bo wtedy spływa i pokrywa tylko cienko powierzchnię akcentując wręcz pory.
Ja maluję pistoletem z dyszą 1,7 taka jest zalecana do frontów z tym że daję większe ciśnienie na pistolet nie 2,2 atm lecz 4,5 wtedy gęsty lakier jest rozbity na mniejsze krople i lepiej się rozlewa,
Co do porów na powierzchni to miałem kiedyś problem z powstającymi kraterami na lakierze, laminat na powierzchni nie jest tak jednolity na jaki wygląda i lekką mgłę podkładu daję na powierzchnię i gęściejszy lakier. Pory po polerowaniu? To zanieczyszczenia które siada na lakier przy malowaniu jest on w kolorze lakieru więc go nie widać po wyszlifowaniu płaszczyzna jest gładka a futro polerskie je wyciąga.

PROJEKTER
Wysłany: 2011-03-30, 19:18   
0
UP DOWN

jabex napisał/a:
Ja maluję pistoletem z dyszą 1,7 taka jest zalecana do frontów z tym że daję większe ciśnienie na pistolet nie 2,2 atm lecz 4,5 wtedy gęsty lakier jest rozbity na mniejsze krople i lepiej się rozlewa

Niestety nie ma nigdzie takiego zalecenia, że głowica 1,7 jest do lakierowania frontów z MDF. :x: Albo przytoczyłeś tu tak duży skrót myślowy, że wyszło to bez sensu, albo ktoś cię wprowadził w błąd. ... i nie stosuje się do lakierowania materiałem x wyższych ciśnień niż zaleca producent pistoletu. Jak to np RP i ma wskazanie 2,0 bara to ma być 2,0 bara i trzeba do produktu x dostosować sobie dyszę w pistolecie, lub jego gęstość ( nie mylić z lepkością ).

Na razie to z pewnością twoja metoda aplikacji powoduje, że ponad połowa używanego przez ciebie lakieru trafia w atmosferę. Jak będziesz mieć chwilę to zastanów się dlaczego lakiernicy samochodowi używają do aplikacji lakieru dysz 1,3 ... 1,2 polerują elementy tak jaki i lakiernicy ma stolarni i raczej nie przecierają zbyt często ... Musisz też wiedzieć że ilość nakładanych warstw lakieru nie ma nic wspólnego z końcowym efektem dekoracyjnym. Jedni aplikują 200 um samego lakieru i tak efekt jest fatalny, a inni 60 um i efekt jest olśniewający. Także nie rozumiem za bardzo skąd taki pomysł żeby lakierować tak grubo jak radzisz ... fronty meblowe z MDF ?

PROJEKTER
Wysłany: 2011-03-30, 19:22   
0
UP DOWN

jabex napisał/a:
Pory po polerowaniu? To zanieczyszczenia które siada na lakier przy malowaniu jest on w kolorze lakieru więc go nie widać po wyszlifowaniu płaszczyzna jest gładka ...

PORY to dziurki ... a nie wystające z lakieru śmieci ;)

tom0907
Wysłany: 2011-05-17, 20:19   
0
UP DOWN

Witam wszystkich.

Jeżeli chodzi o kartę technologiczną poliuretanów ICA do rzeczywiście jest tam napisane „dysza 1,8 do 2 i ciśnienie od 3 do 4.

No i jeżeli chodzi o kwestię rozpuszczalnik a rozcieńczalnik to pomimo że literatura podaje że te dwie substancje się różnią to technicy ICA twierdzą że to jest dokładnie to samo.

PROJEKTER
Wysłany: 2011-05-19, 21:25   
0
UP DOWN

tom0907 napisał/a:
No i jeżeli chodzi o kwestię rozpuszczalnik a rozcieńczalnik to pomimo że literatura podaje że te dwie substancje się różnią to technicy ICA twierdzą że to jest dokładnie to samo.

Zatem przekaż ode mnie technikom firmy ICA, że są nieprawdopodobnymi Durniami skoro tak twierdzą :tak: .... i żeby nie było, że to opinia jakiegoś anonimowego nicku z forum to wklep w google "PROJEKTER" i możesz mnie cytować z imienia i nazwiska :tak: .

Tu jakiś pierwszy z brzegu link na ten temat ... bez zbędnego wchodzenia w szczegóły :

http://www.przemaluj.pl/156_729.htm

Ciekaw jestem, czy może ci sami technicy powiedzą także, że ich lakiery są specjalnie przeznaczane do malowania płyt MDF ? ^^ ... bo JA się już spotkałem z takimi głupotami ... a akurat takiemu lakierowi poliuretanowemu, to jest absolutnie wszytko jedno, czy leży na podkładzie który jest na płycie MDF, ciężarówce, wagonie kolejowym, czy samolocie. Oczywiście są różne lakiery poliuretanowe .... ale akurat takich specjalnie do lakierowania płyt MDF to ... NIE MA !

Zatem Panowie Technicy ... lekko się zastanówcie zanim coś palniecie bo w sekundę po wygłoszeniu durnej teorii wasz autorytet jest równy zeru i stajecie się mądrusiami i dyletantami, a nie specjalistami którzy powinni szkolić innych. :sciana:

P.S ... przy okazji .... dedykuję tą wypowiedź kolegi @tom0907 i swoją odpowiedź ... koledze @obcy_69. :spoko:

miros
Wysłany: 2011-05-19, 22:42   
0
UP DOWN

Witam,

A czy ktos z Was lakierował coś lakierami firmy ROSNER, jakie opinie czy warto w porównaniu np do ICA, chce lakierować drewno i mdf

Pozdr.

PROJEKTER
Wysłany: 2011-05-20, 06:32   
0
UP DOWN

Przy lakierowaniu litego drewna jak sam zapewne się domyślasz są wymagane różne lakiery, do tego bejce i lakierobejce. Wodorozcieńczalne i konwencjonalne z rozcieńczalnikami organicznymi ( choć tych jest już coraz mniej ). Problem ze wskazanie jednej firmy jest taki, że w każda z nich ma lepsze i gorsze produkty w danej grupie, a to nie wszytko bo w jednej grupie towarowej każda firma ma jeszcze dwie, trzy a nawet cztery linie jednego materiału. Innych produktów powinieneś używać do lakierowania drzwi i okien, a innych przy lakierowaniu mebli.

W przypadku formatek MDF sprawa jest w miarę prosta. Tu większość stolarzy używa poliuretanów do lakierowania formatek w kolorach i poliestru do lakierowania forniru.
Jeżeli chodzi o poliuretan to nie wiem czemu małe stolarnie upierają się przy tym, gdy lakiery akrylowe dają większe możliwości łatwiej się aplikują, schną i obrabiają. W dużych lakierniach stolarski to jasne tu złotówka na litrze idzie w tysiące złotych miesięcznie.

Dlatego proponuję ci sprawdzić konkretne produkty Rosnera od dystrybutora z twojego terenu. Dystrybutorzy często mają własną wizję linii produktów oferowanych klientom i dlatego u jednych firma X się sprawdza, a inni i lakiernicy w stolarniach "wieszają na niej psy". Wybacz zatem, że nie odpowiem ci wprost, czy to dobre produkty bo dla wielu lakierników ICA też ma "dobre" lakiery. Jednak ci z doświadczeniem rezygnują z ICA i przechodzą na inne ... tu natomiast jest taki problem ... CO - tak naprawdę da ci dystrybutor ? Poliuretan do lakierowania MDF jest w różnych cenach i różnej jakości nawet w jednej firmie. Jak ci tu napisze, że Rosner ma doskonałe produkty to prędzej czy później pojawi się tu kontr opinia i to w pełni uzasadniona, że tak nie jest.

Kup więc kilka litrów różnych produktów i sprawdź sam. Nie ma innego sposobu bo w tym przypadku rady są jeszcze mniej trafne niż w przypadku lakierów samochodowych. W samochodówce koncerny mają z reguły jedną linię produktów lakierniczych ( po za bazami gdzie są czasami dwie i do tego woda lub konwencja ) i tu wszytko jest bardzo czytelne. W stolarstwie niestety czytelnie - nie jest.

W ostatnio modernizowanej lakierni klient zrezygnował własnie z lakierów ICA i maluje teraz produktami BASF ... a w innej pod Warszawą ktoś wydał zachwycającą opinię o AKZO. W lakierni pod Poznaniem, ( lakiernia zużywającą 1200 kg lakierów miesięcznie ) jest czterech dostawców produktów i z każdego są zadowoleni ... na swój sposób !

tom0907
Wysłany: 2011-05-21, 17:14   
0
UP DOWN

Może i są durniami ale nie zmieni to faktu że w technologii ich farb nie ma takiego składnika jak rozpuszczalnik a tylko rozcieńczalnik np.: D1010, D1015 itd.

PROJEKTER
Wysłany: 2011-05-22, 10:27   
0
UP DOWN

tom0907 napisał/a:
Może i są durniami ale nie zmieni to faktu że w technologii ich farb nie ma takiego składnika jak rozpuszczalnik a tylko rozcieńczalnik np.: D1010, D1015 itd.

Są durniami !!! .... bo w technologi ich farb nie ma takiego składnika jak rozpuszczalnik, tylko rozcieńczalniki np. : D1010, D1015. ;)

... ale już jakiś koleś na allegro postanowił że D1010 będzie jednak rozpuszczalnikiem do gruntu ICA IS215P ^^ .................. :sciana:

samiyzb
Wysłany: 2011-06-12, 23:00   
0
UP DOWN

Witam

U nas w firmie używają farb morrells. Mieszkam i pracuje w UK.
Pozdrowienia dla Projekter

PREDATOR 
Wysłany: 2012-05-05, 23:43   Re: Farby na MDF-opinie za i przeciw
0
UP DOWN

[quote="cinac"]Witam wszystkich forumowiczów

Jak wspomniałem w tremacie chciałbym żebyśćie podzielili sie doświadczeniami na temat farb na mdf jakich uzywacie itp.
Osobiśie sporo czasu malowałem farbami ICA ale odeszłem od tego ponieważ jeżeli chodzi o połyski w kolorze i nawet farby bezbarwne mają słabe właśiwości triksotropowe i spywają na pionowych powierzchniach np. frontów.Sprzedawca z ica powiedział że napewno źle maluję i żeby nie spywało trzeba kupić kolejny dodatek (których jest sporo...)
Kiedy zmieniłem farby na RENNER-a problem znikł dobre właściwości triksotropowe przy kolorach matowych natomiast przy połyskach troszke gorzej ale nie to co ICA.Jednak jest pewno ale kiedy poleruje połysk w kolorze RENNER-a pojawiają się małe dziurki jakby małe nakucia szpilką podobną rzecz zauwarzyłem na farbach ICA.Podejrzewam ze lakier dobrze nie odparował i nie nadawał się jeszcze do polerki czy tak?dodam że polerowałem po upływie doby.Dodam tylko ze w/w farby były poliuretanami.
Natomiast bardzo dobrą farbe jaką miałem przyjemnośc malować był AKZO NOBEL kolor połysk na bazie akrylu.Bardzo dobre właściwości triksotropowe dobrze się poleruje ale.. hmm cena:/.
Chciałbym żebyście podzielili się doświadczeniami na temat farb jakich uzywiecie do połków , matów itp.[/quot
nie doszlifowany podklad najczesciej bialy w ktorym nie widac wad dodaj troszke czarnego zeby byl lekko szary zobaczysz wszystkie wady podkl.

obcy_69
Wysłany: 2012-05-07, 08:24   
0
UP DOWN

Witam witam...
Dawno mnie nie bylo, ale chyba nikt nie tesknil - szczegolnie PROJEKTER.. :D
Cytat:

PROJEKTER napisał/a:
P.S ... przy okazji .... dedykuję tą wypowiedź kolegi @tom0907 i swoją odpowiedź ... koledze @obcy_69. :spoko:

A teraz na powaznie...
Wrzucasz PROJEKTER wszystkich szkoleniowcow do jednego wora - moim zdaniem to blad. Bo nie powiesz mi chyba , ze wszystkie teorie jakie wyglaszasz na forach sa wylacznie i tylko przez samego Ciebie opracowane i przetestowane , ze nie opierasz swojej wiedzy na przekazach od technikow i znawcow tematu. Uwazam, ze gdyby nie ONI nie chelpilbys dzisiaj swojego wakatu na forach. :D :D
A idac dalej tym tropem, jaki autorytet mialyby Twoje publikacje opierane na wiedzy techniczne wyzej wspomnianych..??

Oczywiscie przyznaje Ci racje, ze sa tacy ktorych np. na tym przykladzie nalezy napietnowac. W swojej dlugiej juz przygodzie z lakiernictwem i z takimi mialem do czynienia. Czesto tez na wlasnej skorze przeszedlem ich bledne interpretacje. Spotkalem tez i takich, dzieki ktorym zaoszczedzilem duzo czasu na dochodzenie samemu do niektorych wnioskow. Wiele szkolen prowadzonych przez takich ludzi, przekonalo mnie o trafnosci i wlasnych wydumek.

Chyba teraz zrozumiesz dlaczego niekiedy zachowuje sie tak a nie inaczej wobec niektorych teorii wyglaszanych przez teoretykow... :D - bo mysle , ze do tego piejesz. :spoko:

Niemniej jednak to co robisz dla duzej rzeszy lakiernikow, przynajmniej tych odwiedzajacych fora o tej tematyce zasluguje na wielkie uznanie.
Przyznam szczerze , ze sam korzystalem z tych informacji :tak: :tak: :tak: ..
Stad moje uznanie dla Ciebie... :)

[ Dodano: 2012-05-07, 09:29 ]
ps...mozliwe, ze przeoczylem - ale czy wydales juz publikacje na temat tworzenia poszczegolnych powlok lakierniczych ..jestem tego bardzo ciekaw.
Jak tak , to prosze o jakies namiary...z gory dziekuje. :)

g_marker 
Wysłany: 2012-05-20, 20:17   
0
UP DOWN
Crazy_Peon

faktycznie goście z ICA nie grzeszą wiedzą i praktyką, ale nie można smarować kogoś błotem, to całkiem inna technologia to nie jest blacha i koniec. Jest to pilśniowa płyta o średnim zagęszczeniu, żeby zasłonić przecięcie poprzeczne nieraz przy słabo naostrzonej tarczy w pilarce trzeba drastycznie zmieniać gradacje papieru, I nigdy nie będziesz wiedział jaka gęstość tak naprawdę jest tej płyty, wilgotności też się nie da bliżej określić bo w hurtowniach często ją składują w wiatach na zewnątrz,więc trzeba kombinować, do grzania też nie bardzo się to nadaje, problemów jest wiele. I każdy inaczej je rozwiązuje, swojego czasu jeden technik chciał zaszpachlować połączenie płyt pionowej z płasko na to nałożoną klasyczny podest z mdfu, rozszlifował połączenie, położył szpachle z włóknem na to softa, potem finisha i po 10 minutach grzania kreska wylazła, miał coś wymyślić ale od 2 lat go nie widziałem.

stolarz
Wysłany: 2012-06-28, 18:04   
0
UP DOWN

ja obecnie korzystam z wyrobów i serwisu firmy IRIS są profesionalistami w tym co robją

silver
Wysłany: 2012-10-18, 00:57   
0
UP DOWN

lakierowaniem MDF zajmuje sie od 1,5 roku średnio w miesiącu lakieruje koło 50m2 tego materiału. Od samego początku używam lakierów ICA. Odnośnie dziurek w powłoce lakierniczej zapewne przypominających dziurki po szpilkach. W pierwszej kolejności żeby dobrze przeszlifować podkład warto zrobić sobie kontrolkę i w tedy mamy pewność ze pozbyliśmy sie wszelkich dziurek w podkładzie. Kolejną ważna kwestią jest przygotowanie mieszanki czyli lakieru. Wiemy juz wszyscy a raczej powinniśmy wiedzieć ze Ica proporcje lakieru do katalizatora czyli potocznie utwardzacz podaje w odniesieniu do wagi a nie objętości. A każde kolor lakieru wazy inaczej. 100ml czarnego koloru to wagowo nie jest 100g lecz około 150g wiec i ilość katalizatora powinna być większa. Jeżeli już wlejemy nasze składniki do kubeczka wymieszamy warto a nawet powinno się odczekać około 5 -10 aż składniki powiążą się i zajdą wszystkie reakcje chemiczne. I do tak przygotowanej mieszanki możemy dodać rozcieńczalnika rozpuszczalnika jak zwał tak zwał i tu tez warto zwrócić uwagę jakiego gdyż są szybko odparowujące i wolniej odparowujące tu dobór zależny od temperatury w jakiej będziemy aplikować lakier. Po dodaniu rozcieńczalnika czekam jeszcze 5 minut i dopiero rozpoczynam aplikacje lakieru. Nie mam problemów z dziurkami nie pojawiają się one w żaden sposób. Do nakładania lakieru uzywam pistoletu niskociśnieniowego z dyszą 1,3 i pracuje w granicach ciśnienia 2-2.2 bara.

LAKIEROWANKO Strona Główna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materiały

Odpowiedz do tematu