Szukaj FAQ Album



Autor Wiadomo¶æ
Gibon87 
Wys³any: 2014-01-08, 18:25   Ford Taunus p7
0
UP DOWN

Posty: 22
Witam
Przedstawiam moje wypociny przy robocie taaunusa:)


po piaskowaniu




dzisiaj cale auto pokrylem fertanem zdjecia jutro
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2014-01-08, 18:33   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Cytat:
dzisiaj cale auto pokrylem fertanem zdjecia jutro

Po piaskowaniu na³o¿y³e¶ Fertan ... ?
 

Gibon87 
Wys³any: 2014-01-08, 19:14   
0
UP DOWN

Posty: 22
jakis czas po piaskowaniu wszystko pieknie czarne:)
 

Madara
Wys³any: 2014-01-09, 08:38   
0
UP DOWN

Posty: 31
Owszem czarne ale czy fertan bêdzie siê trzyma³ wypiaskowanej karoserii to ju¿ nie wiem. U mnie nadkoli po piaskowaniu siê nie trzyma³ bo po zmyciu wod± poprostu za kilka dni pojawi³a siê korozja.
A jak zostawi³em piaskowany element i pojawi³ siê delikatny nalot korozji na to na³o¿y³em fertan piêknie zareagowa³ i ju¿ przez miesi±c nie widaæ ¿eby cokolwiek korodowa³o.
 

Gibon87 
Wys³any: 2014-01-09, 18:19   
0
UP DOWN

Posty: 22
hmm z tego co wiem to fertan po nalozeniu moze stac do pol roku ale bez zmywania. Z tego co czytalem jesli element zmyje sie woda od razu trzeba go wysuszyc i pokryc epoksydem.
Ja nalaozylem fertan po ok 4 dniach od piaskowania lecz na karoserii byla sladowa ilosc korozjii
 

Gibon87 
Wys³any: 2014-01-09, 19:24   
0
UP DOWN

Posty: 22









 

Robertlodz09 
Wys³any: 2014-01-09, 19:54   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Gibon87 napisa³/a:
jakis czas po piaskowaniu wszystko pieknie czarne

A mo¿esz mi napisaæ po co lub mo¿e w jakim celu na³o¿y³e¶ ten Fertan
na wypiaskowane nadwozie ?
 

Gibon87 
Wys³any: 2014-01-09, 20:03   
0
UP DOWN

Posty: 22
profilaktycznie zalezy mi na porzadnej ochronie antykorozyjnej.
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2014-01-09, 20:12   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Gibon87 napisa³/a:
zalezy mi na porzadnej ochronie antykorozyjnej.

My¶la³em ¿e do tego celu s³u¿± ... podk³ady ;)
 

Gibon87 
Wys³any: 2014-01-09, 20:17   
0
UP DOWN

Posty: 22
poczytaj sobie temat w ktorym rowniez sie wypowiadales:)
http://lakierowanko.info/...hp?t=8178#98782
https://www.facebook.com/...&type=3&theater

zdarzylo mi sie ze spod podkladu epoxydowego novola wylazil rudy mimo ze kladziony byl na czysta stal. nalozylem rowniez fertan na cale nadwozie poniewaz elementy po piaskowaniu staly 4dni (w posciej wyzej jest:p)
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2014-01-09, 20:26   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Gibon87 napisa³/a:
zdarzylo mi sie ze spod podkladu epoxydowego novola wylazil rudy mimo ze kladziony byl na czysta stal.

Musia³a byæ jaka¶ przyczyna .... ale domy¶lam siê ¿e wszystko by³o idealnie wykonane tylko materia³y "zawiod³y" ... ;)
Gibon87 napisa³/a:
nalozylem rowniez fertan na cale nadwozie poniewaz elementy po piaskowaniu staly 4dni

Zawsze po piaskowaniu blachy powinny byæ niezw³ocznie zabezpieczone
a tak narobi³e¶ sobie tylko dodatkowej pracy .... ;)
 

Gibon87 
Wys³any: 2014-01-09, 20:30   
0
UP DOWN

Posty: 22
czy dodatkowej pracy hmm ja tak nie uwazam:) uwazam jednak ze pokrycie calego samochodu fertanem jest lepszym rozwiazaniem niz pokrycie epoksydem skoro novol fcc okresla wytrzymalosc takiej powkloki fertan+epox na 1500h w kapieli solnej zgodzisz sie ze mna?
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2014-01-09, 20:38   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Tyle samo wytrzymuje go³a czysta blacha pokryta podk³adem epoksydowym
i podobnie jest z podk³adem reaktywnym .... :tak:
 

Gibon87 
Wys³any: 2014-01-09, 20:49   
0
UP DOWN

Posty: 22
jak Ci juz pisalem nie raz nakladalem na nowa blache epox i sie zawiodlem wiec wybieram szczegolnie przy klasyku te metode :tak:
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2014-01-09, 21:01   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
Gibon87 napisa³/a:
nie raz nakladalem na nowa blache epox i sie zawiodlem

U nas nak³adamy podk³ady epoksydowe na go³e wypiaskowane blachy i nic siê nie dzieje :nie: s± czasami przypadki ¿e rdza pokazuje siê w miejscach starych ³±czeñ blach wtedy trzeba to trochê otworzyæ ,wypiaskowaæ i zabezpieczyæ i nic ju¿ nie wychodzi :tak:
Tutaj mog³e¶ to nadwozie zabezpieczyæ zaraz po piaskowaniu podk³adem reaktywnym zw³aszcza ¿e bêd± prowadzone prace blacharskie po których to nale¿a³oby te¿ te miejsca po skoñczonej naprawie wypiaskowaæ :tak:
Ale to "nie moje ma³py i nie mój cyrk..." ;)
tak¿e zrobisz jak uwa¿asz ¿e bêdzie dobrze wykonane :tak:

Zreszt± do ka¿dego "zabytka" nale¿y podchodziæ "indywidualnie" a nie schematycznie :tak:
Teraz bêdziemy te¿ robili np. Mercedesa W107 Cabrio po czê¶ciowym spaleniu ....
i przy nim wszystkie blachy po wypiaskowaniu zostan± zabezpieczone podk³adem reaktywnym :tak:
 

KK 
Wys³any: 2014-01-10, 22:39   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Blacha po piaskowaniu powinna byæ przeszlifowana. Dopiero potem na³o¿ony epoxyd.
Tak by³o na szkoleniu. Dlatego, ¿e na wypiaskowanym elemencie jest pe³no do³eczków i górek, a epoxyd pe³ni rolê ochronn±, ale tylko przy okre¶lonej grubo¶ci warstwy.
Epoxyd ma nisk± lepko¶æ i wp³ynie w do³ki, ods³aniaj±c górki, które to mog± mieæ niewystarczaj±c± grubo¶æ pow³oki epoxydu. I bêdzie korodowaæ.
 
 

Robertlodz09 
Wys³any: 2014-01-11, 09:39   
0
UP DOWN


Pomóg³: 61 razy
Posty: 3388
Sk±d: £ód¿
KK napisa³/a:
Blacha po piaskowaniu powinna byæ przeszlifowana.

To jest oczywista oczywisto¶æ ¿e nale¿y blachê po piaskowaniu przeszlifowaæ ;)
chyba ka¿dy o tym wie .... :tak:
 

KK 
Wys³any: 2014-01-11, 14:08   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
No, a ju¿ my¶la³em, ¿e mnie zbanujesz :D

Ewentualnie po epoxydzie, mo¿na zaraz na³o¿yæ akrylowy, je¿eli blachy nie szlifujemy. (tak by³o na szkoleniu)
 
 

hematol 
Wys³any: 2014-01-13, 22:44   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 1007
Sk±d: ¦l±sk
Robertlodz09 napisa³/a:
To jest oczywista oczywisto¶æ ¿e nale¿y blachê po piaskowaniu przeszlifowaæ ;)
chyba ka¿dy o tym wie .... :tak:


Cytat:
Ewentualnie po epoxydzie, mo¿na zaraz na³o¿yæ akrylowy, je¿eli blachy nie szlifujemy. (tak by³o na szkoleniu)


Mo¿ecie to bardziej rozwin±æ bo nie rozumie,Robertlodz09 pisze twierdz±co ,ze nale¿y blachê po piaskowaniu przeszlifowaæ a KK "Ewentualnie po epoxydzie, mo¿na zaraz na³o¿yæ akrylowy, je¿eli blachy nie szlifujemy",pytam bo mnie to bardzo interesuje a temat ciekawy.
Czyli rozumiê,ze mo¿na odst±piæ od regu³y szlifowania blachy? :roll:
Wiadomo,¿e nie wszêdzie sie dojdzie aby przeszlifowaæ..... :nie:
 

Masa
Wys³any: 2014-01-14, 00:16   
0
UP DOWN

Posty: 79
hematol, chodzi o to ¿e je¶li chcesz za³atwiæ sprawê bez szlifowania to na epoxyd mo¿na od razu na³o¿yæ akrylowy aby zwiêkszyæ warstwê pokrywaj±c± blachê. Blacha po piaskowaniu wygl±da tak: /\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\ i je¶li na³o¿ysz warstwê np 80 mikronów epoxydu to ta warstwa bêdzie mia³a 80 mikronów ale tylko mierz±c od ,,wg³êbieñ".Na ,,szczytach" natomiast grubo¶æ tej warswy mo¿e byæ drastycznie ma³a i wtedy po jakim¶ czasie pojawia siê pe³no punkcików rdzy.Powoduje to zbyt cienka warstwa epoxydu. Ale patrz±c z drugiej strony- co za du¿o to nie zdrowo- nie mo¿esz elementu utopiæ w epoxydzie bo jest to nie wskazane.Tak wiêc najlepiej epoxyd przykryæ od razu podk³adem akrylowym i za³atwione :spoko:
 

hematol 
Wys³any: 2014-01-14, 10:16   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 1007
Sk±d: ¦l±sk
Rozumiê,pyta³em bo bra³em 2 powody szlifowania blachy po piaskowaniu,ten pierwszy to opisa³e¶ teraz a drugi to najzwyczajnie szlifowaniue aby usun±æ resztki py³u po piaskowaniu z wg³êbieñ(w tym przypadku druciak) :D ,aby tego nie przykrywaæ.
:spoko:
Z innej strony szlifuj±c "¶ci±gamy" trochê blachy,która i tak ju¿ nie ma taiej grubo¶ci co orgina³. :/
 

hematol 
Wys³any: 2014-01-15, 00:13   
0
UP DOWN


Pomóg³: 11 razy
Posty: 1007
Sk±d: ¦l±sk
Masa,mam jeszcze pytania,co da podk³ad akrylowy na epoksyd ( w tym przypadku chodzi o zabezpieczenie antykorozyjne a on raczej takich w³a¶ciwo¶ci nie ma),aby zwiêkszyæ grubo¶æ warstwy?
Pytanie 2:piszesz " nie mo¿esz elementu utopiæ w epoxydzie bo jest to nie wskazane".
Ok,w karcie tech. pisze,¿e mo¿na daæ 2-3 warstwy epoksydu,a co np. z podk³adami epoksydowymi grubopow³okowymi? :?:
Albo np Novol Protect 360 zamiast 1:1 zastosowaæ wersjê 4:1?
Jako¶ pokrycie akrylowym mnie nie przekonuje,¿e nie wspomniê o pozniejszej potrzebie szpachlowania.... ;)
Co my¶lisz o tym? :roll:
Co do piaskowania z takim skutkiem "/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\/\" to napewno jest to nieprofesjonalnie wykonana robota :nie: Nie ma byæ ubytków w blasze.Z elementu ma byæ zdjêta tylko stara pow³oka lakierów,rdzy,syfu itp.
 

KK 
Wys³any: 2014-01-15, 02:45   
0
UP DOWN


Pomóg³: 23 razy
Posty: 3347
Po piaskowaniu zawsze jaka¶ strutkur jest. Rozmawiamy o mikro metrach nie o mm.
 
 

Masa
Wys³any: 2014-01-15, 16:47   
0
UP DOWN

Posty: 79
hematol, nie jestem pewien dlaczego akurat wypada daæ akrylowy na epoxyd, bo po prostu nie pamiêtam. ALE.Skoro technicy (równie¿ ci którzy zajmuj± siê tam praktyk± a nie tylko teori±) tak± technikê polecaj± to my¶le ¿e co¶ w tym jest.Dodatkowo- w przypadku Novol FCC nie ma ¿adnego problemu ze szpachlowaniem na podk³ad akrylowy.

Chocia¿ jak tak teraz pomy¶la³em to ju¿ chyba przypomnia³em sobie dlaczego zalecali akrylowy na epoxyd po piaskowaniu ( w przypadku bez szlifowania blachy). Epoxyd NIE JEST WYPE£NIACZEM a akrylowy JEST :cool:

A odno¶nie tego jak wygl±da powierzchnia blachy. Taki efekt /\/\/\/\/\/\/\/\/\ masz zawsze po piaskowaniu (tylko ¿e zobaczy³by¶ to pod mikroskopem). Jak chcesz mieæ blachê nieuszkodzon± a tylko usuniête stare pow³oki tak jak piszesz to jeste¶ w stanie osi±gn±æ to np sodowaniem, albo ,,piaskowaniem" ³upinami orzechów. Niestety, takie jest ¿ycie ¿e tak rozpêdzony piasek zostawi swoje mikro¶lady na blasze, bo przecie¿ blacha nie jest niezniszczalna ^^
 

Gibon87 
Wys³any: 2014-01-15, 19:05   
0
UP DOWN

Posty: 22


 

LAKIEROWANKO Strona G³ówna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Fotorelacje

Odpowiedz do tematu  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Skocz do: 

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group