Szukaj FAQ Album

Autor Wiadomość
Lackdoctor 
Wysłany: 2015-01-17, 22:17   Novol protect 380
0
UP DOWN

Nowy produkt novola.
Podkład poliestrowy.... z czym to się je. ;)
Ile koszt na półce itd...

https://www.youtube.com/watch?v=mMBGEgwpL4Y

misias
Wysłany: 2015-01-18, 10:41   
0
UP DOWN

http://professional.novol...OTECT_380.html.
Szkoda że,niema karty technicznej a poza tym cały opis jest na filmiku instruktażowym. :D

To jest nowość,bo wcześniej go nie widziałem,chyba trzeba poczekać na cenę,muszą ustalić co i jak za ile.

Może na forum jest przedstawiciel Novol,to niech poda cenę.

Lackdoctor 
Wysłany: 2015-01-18, 11:38   
0
UP DOWN

misias napisał/a:
a poza tym cały opis jest na filmiku instruktażowym.

Dlatego pytanie skierowane jest do przedstawiciela novola a nawet bardziej do naszych tu mieszaczy.... eee, znaczy dostawców.

sev-car
Wysłany: 2015-01-18, 11:48   
0
UP DOWN

jest karta :)
http://professional.novol...PROTECT_380.pdf

hematol 
Wysłany: 2015-01-18, 11:48   
0
UP DOWN

misias napisał/a:
Szkoda że,niema karty technicznej

Jak nie ma jak jest! :tak:
Pod obrazkiem z prawej strony masz odnośnik do karty tech jak i karty charakterystyki. :spoko:

Miki
Wysłany: 2015-01-18, 12:03   
0
UP DOWN

Lackdoctor, w sh się to po prostu nazywa szpachlą natryskową. A tu proszę, podkład poliestrowy hehe.

KK 
Wysłany: 2015-01-18, 12:35   
0
UP DOWN

Progres musi być :D

trzeźwy inaczej
Wysłany: 2015-01-18, 12:44   
0
UP DOWN

Ciekawy produkt. Musze podpytać dystrybutora. Możliwe, że to jakaś mutacja szpachli natryskowej. Jeżeli tak, to mamy podkład który "nie siada" :spoko:

Lackdoctor 
Wysłany: 2015-01-18, 13:32   
0
UP DOWN

trzeźwy inaczej napisał/a:
Jeżeli tak, to mamy podkład który "nie siada"

Dokładnie do tego zmierzam, bo jak wiadomo
Miki napisał/a:
w sh się to po prostu nazywa szpachlą natryskową.
ma mniejszy skurcz od podkładu akrylowego.

Dlatego ja zamiast dawać akrylowy jako wypełniacz dawałem szprycę.
Potem podklad jako izolator i dopiero lakierunek.

Czy teraz podkład poliestrowy i ... lakier?

Bez siadania i zgodnie z technologią?

No i produkt kolorowy... z cena chyba już tak kolorowo nie będzie. :roll:

unek
Wysłany: 2015-01-18, 14:04   
0
UP DOWN

Temat był wałkowany na tamtym forum już w grudniu tamtego roku .. niestety po kilku postach nie pochlebnych na Novola .. Pan Rafał M.. ucichł i nic nie napisał a szkoda bo może produkt dobry chociaż nie wierze w to aby nie siadało ...

http://lakiernik.info.pl/...=1127&start=160

misias
Wysłany: 2015-01-18, 14:15   
0
UP DOWN

Lackdoctor, Widzę że temat się rozkręca,czekam na dalszy rozwój i testy użytkowników.

Miałem nie pisać,ale napiszę jestem w posiadaniu podkładu mocno izolującego tak pisze w karcie podkład to oryginalny włoski IVAT KFL.7000 SUPERPRIMER puszka 0,75 l. jest to produkt 1K,wystarczy dodać rozcieńczalnik Akrylowy 30%,kolor równorzędny z tym czyli taki beżowy jasny.

Zauważcie że wiele samochodów po rozszlifowaniu powłoki pod lakierem wierzchnim posiada taki własnie kolor podkładu.

Uważam również że,są to produkty stworzone wręcz do baz wodnych konwencja ma słabsze krycie i potrzebne jest widmo podkładu do danego koloru.Z tym kolorem podkładu
baza wodna powinna sobie poradzić bez problemu.

To jest tylko i wyłącznie moje zdanie i moje obserwacja podczas prac lakierniczych,nie musicie się zemną zgadza ;) ć.

kalbi 
Wysłany: 2015-01-18, 14:19   
0
UP DOWN

z tego co wiem to na ten podkład poliestrowy oczywiście wymagany jest podkład akrylowy, więc dla mnie to trochę bez sensu! Klasycznie na ulepy natryskówka i akryl :P

unek
Wysłany: 2015-01-18, 14:24   
0
UP DOWN

misias, A co ma ten podkład wspólnego do szprycy ?? przecież takich 1k pełno w każdym systemie ....

misias
Wysłany: 2015-01-18, 14:40   
0
UP DOWN

unek, Do szprycy nic,ja zresztą o żadnej szprycy nie pisałem,tylko o moich spostrzeżeniach i takich tam ;)

Chodziło mi o kolor i właściwości nic więcej. :D

Miki
Wysłany: 2015-01-18, 14:59   
0
UP DOWN

Lackdoctor napisał/a:
Czy teraz podkład poliestrowy i ... lakier?

Przecież w karcie pisze że trza to odizolować podkładem akrylowym lub epoksydowym.

misias
Wysłany: 2015-01-18, 18:00   
0
UP DOWN

Do wszystkich chłopa moje wypowiedzi w tym przypadku są bezzasadne udzielone bez żadnego obeznania z tematem :sciana:

Trzeba było od razu powiedzieć ze,jest to podkład przegrodowy i jest potrzeba oddzielenia go czymś tam standardowym. :shock:

A ja już miałem go zamawiać u mnie na mieści na próbę. :D

Novol rafman
Wysłany: 2015-04-03, 07:44   Protect 380
0
UP DOWN

Witam!
Przepraszam wszystkich za tak nieregularne wejścia (szczególnie Pana Unka) ,ale osoby ,które mnie znają wiedza ,że bywam w krajach w których dostęp do internetu jest utrudniony.

Jeśliś chodzi o sam produkt Protect 380 , to jest to nowej generacji szpachlówka natryskowa,która ma za zadanie wyeliminowanie tzw. podkładów wypełniających ,zredukowanie problemów z siadaniem ,zwiększenie zainteresowania technologią ,,mokro na mokro " i przyspieszenie czasu pracy.

Ceny oczywiście nie znam ,ale nie powinna być wiele droższa od tradycyjnej szpachlówki natryskowej. Różnica polega na tym ,że jest gotowa do natrysku dyszą ok 1.8, która w przeciwieństwie do 2.2-2.5 jest bardziej popularna. Nie dodajemy żadnego rozcieńczalnika ,który do tej pory (nitro ) niszczył produkt. Tutaj dodatkowo osiągnęliśmy rewelacyjny czas schnięcia-1.5 h w temp 20 stopni.

Pozdrawiam Rafał Mania NOVOL

unek
Wysłany: 2015-04-03, 09:22   
0
UP DOWN

Novol rafman napisał/a:
szczególnie Pana Unka
Łukasz jestem :D
Jak już pan zawitał w te skromne progi to może i tam odpiszę pan na pytania ??

http://lakiernik.info.pl/...r=asc&start=200

Ogólnie to co pan napisał sami wydedukowaliśmy w tym temacie

http://lakierowanko.info/viewtopic.php?t=9349

Novol rafman
Wysłany: 2015-04-03, 14:37   Odpowiedzi .....
0
UP DOWN

Nie wiem o które problemy i pytania konkretnie chodzi, jest ich cała masa.
To co zdążyłem wychwycić
,,...Podkład 355 nie można aplikować bazy, bark przyczepności..
Można aplikować dowolna bazę i akryl, zapis dotyczy tylko i wyłącznie baz wodnych i nie jest to wada podkładu tylko specyfika konstrukcji baz wodnych.

Protect 380 - problem siadania ...
Jeśli mamy rozmawiać na odrobinę wyższym i bardziej zaawansowanym poziomie powinniśmy zacząć rozróżniać pewne procesy i zjawiska zachodzące w produktach.

Bardzo często używa się wymiennie dwa słowa,które pod względem fizyki i chemii są zupełnie innymi zjawiskami np wysychanie a utwardzanie , skurcz a siadanie.Sam również w normalnej rozmowie często używam wymiennie tych słów.

Tymczasem najprościej ujmując proces wysychania ,to odparowanie rozcieńczalników z produktu(fizyka) a proces utwardzania to chemiczna ,wewnętrzna reakcja utwardzacza (na opakowaniu trójkąt z oznaczeniem NCO-izocjaniany) z grupami OH w żywicach akrylowych.
Siadanie jest wynikiem procesu odparowania rozcieńczalnika (najgorzej jak następuje po czasie np miesiąc -rysy, aureole...).
Oba procesy zachodzą niezależnie od siebie.
Wynikiem procesu utwardzania jest skurcz żywic, które również określamy terminem ,,siadanie , a objawiające się np ,,falami na powierzchni lub pokazywaniem się strefy brzegowej.
Protect 380 jest odrobinę bardziej rozcieńczony niż dotychczasowa szpachlówka natryskowa zatem siadanie będzie o 2-3% większe.
Różnica generalnie jest taka ,że rozcieńczalniki w produktach poliestrowych wchodzą w reakcje z żywicą i wkomponowują się w nią a w akrylowych produktach -nie.
Dlatego tzw.,, siadanie i szybkość utwardzania będzie w tych samych warunkach i tej samej grubości zawsze na korzyść produktów poliestrowych.

Nie wiem na ile te drobne wyjaśnienia dotyczące terminów i nazewnictwa rozwiązuje niektóre pytania ,które mam wrażenie wynikają z ich niezrozumienia.

Niekiedy na forach widzę ,że ludzie dyskutują między sobą i mówią dokładnie o tym samym tylko inaczej nazywają.
Z drugiej zaś strony wydaje im się ,że mówią o tym samym , a tymczasem jeden rozprawia o kiszeniu kapusty a drugi o zaprawie ogórków.
Mam nadzieję ,że nikogo nie uraziłem ale chciałem przedstawić zasadę na podstawie której pojawiają się niektóre dysputy i pomnażanie pytań o to samo.

Proszę Łukasz o bardziej precyzyjne pytania ,bo nie wiem który wątek jest dla Ciebie lub kogoś interesujący.

Póki co ,z okazji Świąt Wielkiej Nocy -Wszystkiego dobrego dla wszystkich uczestników forum.

Pozdrawiam Rafał Mania Dział Szkoleń NOVOL

PS. generalnie szpachlówki natryskowe nie mają super przyczepności do ocynku, ale jeśli będą to typowe ,,przeszlifki"to i tak ocynku tam nie będzie ,zatem problem też mało prawdopodobny.
Generalnie żadnej szpachlówki nie powinno się aplikować na goły metal(przyśpieszacz korozji)

Dementor
Wysłany: 2015-04-03, 16:28   
0
UP DOWN

Novol rafman napisał/a:
To co zdążyłem wychwycić
,,...Podkład 355 nie można aplikować bazy, bark przyczepności..
Można aplikować dowolna bazę i akryl, zapis dotyczy tylko i wyłącznie baz wodnych i nie jest to wada podkładu tylko specyfika konstrukcji baz wodnych.

To w takim razie macie błąd w karcie technicznej bo tam nic nie pisze o bazach wodnych tylko o "lakierach bazowych"

ST_UNDER_355 napisał/a:
Przed aplikacją lakieru bazowego podkład UNDER 355 musi być pokryty innym podkładem z linii Spectral: UNDER 325, UNDER 335, UNDER 365 lub epoksydowym UNDER 385.

trzeźwy inaczej
Wysłany: 2015-04-03, 19:10   
0
UP DOWN

Właśnie czytam post Rafała i zastanawiam się nad tym samym co Dementor. W tym tygodniu wprowadziliśmy 355 do dwóch warsztatów i właśnie w oparciu o kartę techniczną zalecałem żeby przykryli to 325, 335 lub 365. Trochę teraz zgłupiałem, bo jeżeli można kłaść na niego bazę, to znacznie uprości to pracę.

unek
Wysłany: 2015-04-03, 20:39   
0
UP DOWN

Panie Rafale moje pytanie brzmiało na tamtym forum tak :
Cytat:
ile czasu potrzebuję ta szpachla aby wyeliminować ten skurcz ?? dajmy na to, że mamy książkową wersję klimatyczną w naszym warsztacie...
( pisaliśmy tam o 380 ) Przecież to proste pytanie - robicie przecież testy za nim wypuścicie na rynek produkt :?:

Novol rafman
Wysłany: 2015-04-07, 07:44   Koniec reakcji chemicznych...
0
UP DOWN

Witam!
Jak już wspomniałem będziemy tutaj , w tym wątku operować sformułowaniami i terminami na profesjonalnym poziomie.
Dlatego najpierw mała korekta.
,,Szpachla "to narzędzie do nakładania gładzi gipsowej na siany.
My zaś mówimy o szpachlówkach poliestrowych o większej lub mniejszej lepkości ale o szpachlówkach.
Koniec reakcji żywic poliestrowych to dla 200 mikronów ,temperatury 20 stopni , wilgotności ok.40%- 48 godzin.

Oczywiście te ostatnie ,parę procent jest już niezauważalne bez specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego , więc odpowiedź moja ,to kilka godzin w zależności od grubości warstwy i temperatury ,gdyż to są decydujące parametry.

Zaryzykowałbym stwierdzenie,ze przy normalnej pracy z Protect 380 w temperaturze 20 stopni i grubości 150 mikronów(normalna aplikacja pistolet 1,8 2-3x warstwy) po 2-3 godzinach zmiany są niemożliwe do zauważenia .

Rafał Mania NOVOL

Novol rafman
Wysłany: 2015-04-07, 07:56   Under 355 Spectral
0
UP DOWN

Dzięki za zwrócenie uwagi na zapis w karcie technicznej Under 355-zgłosiłem poprawkę.
Mimo wszystko , w niektórych przypadkach pokrywałbym to podkładem o niższej średnicy wypełniaczy.
Chodzi o zasadę podobną do tej w szpachlówkach: szpachlówka wypełniająca a szpachlówka wykańczająca .
Chodzi mi tu o tzw: siadanie krawędziowe , odznaczanie się strefy brzegowej w niektórych przypadkach jak używa się wyłącznie podkładów ,,wypełniających".
Napisałem na ten temat dość obszerny artykuł,który zapewne ukaże się niedługo w którymś ze specjalistycznych periodyków-dam znać .

Rafał Mania NOVOL

unek
Wysłany: 2015-04-07, 10:14   
0
UP DOWN

Novol rafman napisał/a:
mówimy o szpachlówkach poliestrowych
No popatrz a ja myślałem, że
NOVOL rafman napisał/a:
firma NOVOL wprowadziła na rynek Protect 380 ,który jest nowej generacji szpachlówką natryskową
;)

Novol rafman napisał/a:
Koniec reakcji żywic poliestrowych to dla 200 mikronów ,temperatury 20 stopni , wilgotności ok.40%- 48 godzin.
Dziękuję o to mi chodziło ...

Lackdoctor 
Wysłany: 2015-04-08, 21:15   
0
UP DOWN

unek napisał/a:
Novol rafman napisał/a:
mówimy o szpachlówkach poliestrowych
No popatrz a ja myślałem, że

unek napisał/a:
szpachlówką natryskową

Niewiem dlaczego zaznaczyłes to na czerwono, ale szpachlówka natryskowa jest produktem poliestrowym.
Więc o co Ci w tym momencie chodziło ?

unek
Wysłany: 2015-04-08, 22:09   
0
UP DOWN

Forum to zlepek ludzi którzy piszą różnymi slangami .. dla mnie szpachla na pistolet może być szprycą ale też dla nie których może być gładzią gipsową .
Czy jak kupujesz w mieszalni szpachlę natryskową mówisz poproszę ten szpachel poliestrowy na pistolet ?? Pewnie za ladą ktoś przeżyłby :shock:
Jakoś każdy z nas kuma o co chodzi ale widać aby przejść poziom wyżej trzeba wyrażać się inaczej....Ogólnie nie wiem o co chodziło,,komuś,, bo temat był jasny przecież mowa była o tym samym produkcie

Lackdoctor 
Wysłany: 2015-04-22, 16:39   
0
UP DOWN

No to małe update...

Pierwsza napotkana oferta z ceną.
http://olx.pl/oferta/novo...html#821016cc9c
.
.
.
dobra,,,, na allegro jest taniej.
http://allegro.pl/listing...&fallback=fuzzy

36.60zł zł to jest cena na allegro.
W mieszalni może być drożej a po rabacie podobnie jak na allegro.

Zwykłą szprycę mam po 27zł.

Kupię na próbę jak będzie dostepna w mieszalni.

Dementor
Wysłany: 2015-04-22, 23:28   
0
UP DOWN

Widziałem to cudo u dostawcy na aucie, rzadka natryskowa, chlupocze w puszce ale nie brałem bo jakoś nie mam przekonania, już widzę jak na to będą kładli od razu bazę i będzie wpijało :sciana:

LAKIEROWANKO Strona Główna » LAKIERNICTWO SAMOCHODOWE » Technologia i materiały

Odpowiedz do tematu